PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με κατασκευη!!!



mario20
09-06-12, 14:20
Καλησπερα σε ολους.αγορασα μια κατασκευη απο μια εταιρια <τηλεχειριζομενο διακοπτη με αναγνωριση πτωσης τασης>.Αρχισα να την κατασκευαζω πανω στις πλακετες που περιειχε μεσα η κατασκευη.η κατασκευη δουλεψε μια χαρα.στη συνεχεια εφτιαξα μονος μου την πλακετα του τηλεκοντρολ με φωτοευαισθητη πλακετα και απλα ,μετεφερα τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα απο την μια πλακετα στην αλλη και η κατασκευη σταματησε να δουλευει.πηγα σε καποιον ηλεκτρονικο να δω αν στελνει σημα το τηλεκοντρολ και να μετρησουμε αν στελνει σωστα ΜHz.το τηλεκοντρολ δεν δουλευει καλα.στελνει μια φορα στα 10 πατηματα σημα.την μια φορα θα δωσει κανονικα 433 Μhz δηλαδη εκει που δουλευει ο πομποδεκτης και την αλλη φορα μπορει να δειξει περισοτερα Μhz.Ξεχασα να αναφερω πως και οι δυο πλακετες και το τηλεχειριστηριο και η πλακετα που εχει τον δεκτη εχουν μικροελεγκτες τον pic 16F88.οποιος μπορει ασ μου πει καμια ιδεα στο τι να ελεγξω μηπως και μπορεσω να δουλεψω ξανα την κατασκευη.(ελεγξαμε μαζι με τον ηλεκτρονικο και τις 2 πλακετες αν περνουν τα σωστα ρευματα μεσα και αν δουλευουν ολα δηλαδη ελεγξαμε διοδους και τρανζιστορακια και οτι αλλο ειχε μεσα και δουλευουν ολα.δεν εχει καει κατι.)ανεβαζω καποιες φοτος απο την κατασκευη και τους πομποδεκτες που εχει μηπως θελει καποιος να δει πως ειναι.

3418534186341873418834189οποιαδηποτε ιδεα θα βοηθουσε πολυ. ευχαριστω

GIGAS
09-06-12, 16:49
καλησπερα.κατ'αρχην γιατι αλλαξες πλακετα.Β)δειξε μας τι δουλεια εχεις κανει κατω απο την νεα pcb.Γ) ισως με την νεα pcb δημιουργεις αυτεπαγωγες στους δρομους.οι hf ειναι λιγακι παραξενες.

mario20
09-06-12, 20:28
34199ο κυριοτεροσ λογοσ που αλλαξα την πλακετα ειναι επειδη ειμαι καινουριος στην ασχολια με την δημιουργια πλακετων.και αφου ειχα το σχεδιο ειπα να κατασκευασω μια να δω αν θα μπορεσω να την δουλεψω

GIGAS
11-06-12, 10:40
για αρχαριος καλη δουλεια .ενδεχεται με τις κολλησεισ να εχεις δημιουργηση θορυβο κατι που το βλεπω πολυ πιθανο.γυρνα τα ολα πισω στη παλια pcb, με προσοχη ,και πες μας αν δουλευει .

mario20
30-07-12, 17:03
καθυστερησα πολυ να απαντησω αλλα ελειπα...τα επεστρεπσα ολα παλι στην παλια pcb αλλα παλι δεν δουλευει η κατασκευη,παρειγγειλα 2 καινουρια pic για να περασω παλι τα προγραμματα μεσα κσανα μηπως εχει καει κανενασ pic.οποιαδηποτε αλλη ιδεα για βοηθεια καλοδεχουμενη.