PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για inverter 4000v



tolispl
14-06-12, 18:45
Ελπιζω το αγαπητο φορουμ να με βοηθησει παλι.
εστηλα στο πινακα το INVERTER ΚΑΘΑΡΟΥ ΗΜΙΤΟΝΟΥ SC-IR 4000W 24V
ολο το σπιτι, σκουπα πληντηριο ψυγειο σιδερο αρκοντισιον φωτισμος pc tv θερμοσιφωνας 3000βατ
δουλευει τελεια:001_smile:
σε μια AEG κουζινα γυρω στα 2500 βατ δεν την αναβει καθολου λες και
δε παει ρευμα εκει, μηπως δεν ειναι σημβατη με ινβερτερ? και τη πληρωσα 1300 ευρω.
τι ναπω αμα ξερετε κατι βοηθηστε ευχαριστω.:saad:

genesis
14-06-12, 19:35
Δεν υπάρχει περίπτωση να....ξέρει η κουζίνα από που της έρχεται το ρεύμα....:001_rolleyes:
Κάτι άλλο δεν πάει καλά....πιάσε πολύμετρο και μέτρα....είναι σίγουρο ότι πάνε 230VAC κανονικά?
Μήπως έχει ξεχαστεί καμιά ασφάλεια στον πίνακα κατεβασμένη?

tolispl
15-06-12, 00:53
Δεν υπάρχει περίπτωση να....ξέρει η κουζίνα από που της έρχεται το ρεύμα....:001_rolleyes:
Κάτι άλλο δεν πάει καλά....πιάσε πολύμετρο και μέτρα....είναι σίγουρο ότι πάνε 230VAC κανονικά?
Μήπως έχει ξεχαστεί καμιά ασφάλεια στον πίνακα κατεβασμένη?
κωστα ηρθε ενας φιλος ηλεκτρονικος και μου ειπε οτι το ρευμα παει κανονικα αλλα ειναι ενας πυκνωτης
5 βολτ που με το ινβερτερ δεν παιρνη μπρος για να οπλίσει το ρελε και θα τον παρακαμψει και θα βαλει
εναν μετασχηματιστη 6βολτ.
ιδωμεν:saad:

luhe98922
15-06-12, 01:04
εντελώς εγκυκλοπαιδικά, αφου είναι πραγματικού ημιτόνου το inverter πώς γίνεται να μην λειτουργούν όλα σωστά???:001_huh:
Δηλ. εχεις σωστή τάση/συχνότητα/κυματομορφή και αρκετή ισχυ...

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 01:27
δεν είναι λιγάκι καφρίλα να χρησιμοποιείς inverter για κουζίνα θερμοσίφωνα και λοιπές, έντονα ενεργοβόρες, συσκευές; καλύτερα δεν θα ήταν αυτές να λειτουργούν με γκάζι, πχ;

ίσως αν δεν δίνει 230V αλλά 220 210 να μην παίρνει μπρος η κουζίνα... λέω γω τώρα...

tolispl
15-06-12, 09:16
εντελώς εγκυκλοπαιδικά, αφου είναι πραγματικού ημιτόνου το inverter πώς γίνεται να μην λειτουργούν όλα σωστά???:001_huh:
Δηλ. εχεις σωστή τάση/συχνότητα/κυματομορφή και αρκετή ισχυ...ελα ντε αυτο αναρωτιεμαι και εγω ενω ολα τα αλλα δουλευουνε σωστα.

haris_216
15-06-12, 09:24
δεν είναι λιγάκι καφρίλα να χρησιμοποιείς inverter για κουζίνα θερμοσίφωνα και λοιπές, έντονα ενεργοβόρες, συσκευές; καλύτερα δεν θα ήταν αυτές να λειτουργούν με γκάζι, πχ;

ίσως αν δεν δίνει 230V αλλά 220 210 να μην παίρνει μπρος η κουζίνα... λέω γω τώρα...
"δεν είναι λιγάκι χαζό"
"δεν είναι λιγάκι λάθος"
"δεν θα ήταν καλύτερα"
διάφορες άλλες εκδοχές που λένε το ίδιο πράγμα χωρίς να είναι προσβλητικές.

tolispl
15-06-12, 09:24
δεν είναι λιγάκι καφρίλα να χρησιμοποιείς inverter για κουζίνα θερμοσίφωνα και λοιπές, έντονα ενεργοβόρες, συσκευές; καλύτερα δεν θα ήταν αυτές να λειτουργούν με γκάζι, πχ;

ίσως αν δεν δίνει 230V αλλά 220 210 να μην παίρνει μπρος η κουζίνα... λέω γω τώρα...αγαπητε γιωργο εκανα αναβαθμιση στο συστημα
και τοχω φτασει στα 2000 κβ και 10 μπαταριες και δεν εχω προβλημα τωρα το καλοκαιρι.
το μονο που αλαξα ειναι η αντιστασι στον θερμοσιφωνα απο 4000 σε 3000 και ειμαι καλα.:001_smile:

tolispl
15-06-12, 09:27
"δεν είναι λιγάκι χαζό"
"δεν είναι λιγάκι λάθος"
"δεν θα ήταν καλύτερα"
διάφορες άλλες εκδοχές που λένε το ίδιο πράγμα χωρίς να είναι προσβλητικές.tha χαρης.......:001_smile:

haris_216
15-06-12, 09:31
.............................
το μονο που αλαξα ειναι η αντιστασι στον θερμοσιφωνα απο 4000 σε 3000 και ειμαι καλα.:001_smile:
σε αυτό που θα συμφωνήσω με τον συνφορουμίτη (άσχετα αν διαφώνησα με την διατύπωσή του) είναι ότι τέτοια μεγάλα φορτία καλό είναι να τα βγάλεις από την "εξίσωση". ειδικά αφού αυτό μπορεί να γίνει πολύ εύκολα.
ένας ηλιακός σου βγάζει μια μεγάλη κατανάλωση εκτός για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου.
και μια κουζίνα αερίου επίσης. προσωπικά χρησιμοποιώ μία εδώ και χρόνια (με μπουκάλα όχι σύνδεση) και ενώ μαγειρεύουμε αρκετά η μπουκάλα μας κρατάει 3-4 μήνες (μόνο κουζίνα όχι φούρνος)

tolispl
15-06-12, 09:32
παιδια ασχετο πως μπορω να βαλω αβαταρ φοτο στο προφιλ μου εδω?
η μηπως δε μπορω γιατι ειμαι νεος εδω.

-nikos-
15-06-12, 09:36
[QUOTE=haris_216;532675αρκετά η μπουκάλα μας κρατάει 3-4 μήνες (μόνο κουζίνα όχι φούρνος)[/QUOTE]


κουζινα και φουρνος σε κανονικη χρηση = 3-3,5 εβδομαδες διαρκεια η 10κιλη μπουκαλα

genesis
15-06-12, 09:38
Όπως λέει και ο Λουκάς πιο πάνω, εφόσον το inverter παράγει καθαρό ημίτονο η κουζίνα θα έπρεπε να λειτουργήσει κανονικά ακόμη και αν έχει ηλεκτρονικές διατάξεις με παλμοτροφοδοτικά.
Ο πυκνωτής που βρήκε ο φίλος σου τι δουλειά κάνει στο κύκλωμα?
Αν τροφοδοτήσεις την κουζίνα με άλλον τρόπο, π.χ. από γεννήτρια, λειτουργεί?

Πάντως δεν είμαι της άποψης να γίνει μετατροπή / πατέντα στο κύκλωμα...μπορεί απλά να έτυχε βλάβη.

tolispl
15-06-12, 09:40
σε αυτό που θα συμφωνήσω με τον συνφορουμίτη (άσχετα αν διαφώνησα με την διατύπωσή του) είναι ότι τέτοια μεγάλα φορτία καλό είναι να τα βγάλεις από την "εξίσωση". ειδικά αφού αυτό μπορεί να γίνει πολύ εύκολα.
ένας ηλιακός σου βγάζει μια μεγάλη κατανάλωση εκτός για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου.
και μια κουζίνα αερίου επίσης. προσωπικά χρησιμοποιώ μία εδώ και χρόνια (με μπουκάλα όχι σύνδεση) και ενώ μαγειρεύουμε αρκετά η μπουκάλα μας κρατάει 3-4 μήνες (μόνο κουζίνα όχι φούρνος)χαρη και γιατι να παει
χαμενο τοσο ρευμα.και θα πρεπει να αγορασω κουζινα υγραεριου και ηλιακο θερμοσιφωνα,εγω νομιζω ειμαι καλα τωρα για καλοκαιρι:001_rolleyes:

haris_216
15-06-12, 09:43
εννοείται πως αν καλύπτεσαι πλήρως και σου περισσεύει ρεύμα δεν το συζητώ.

tolispl
15-06-12, 09:45
Όπως λέει και ο Λουκάς πιο πάνω, εφόσον το inverter παράγει καθαρό ημίτονο η κουζίνα θα έπρεπε να λειτουργήσει κανονικά ακόμη και αν έχει ηλεκτρονικές διατάξεις με παλμοτροφοδοτικά.
Ο πυκνωτής που βρήκε ο φίλος σου τι δουλειά κάνει στο κύκλωμα?
Αν τροφοδοτήσεις την κουζίνα με άλλον τρόπο, π.χ. από γεννήτρια, λειτουργεί?

Πάντως δεν είμαι της άποψης να γίνει μετατροπή / πατέντα στο κύκλωμα...μπορεί απλά να έτυχε βλάβη.κωστα δεν εχει βλαβη γιατι στη δεη δουλευη κανονικα.
και δεν εχω γαμοτο γενητρια να το δοκιμασω κριμα θα βλεπαμε.:saad:
ο πυκνωτης οπλιζει το ρελε.μη με ρωτατε πολα απο ηλεκτρικα ειμαι σκραπας:saad:

haris_216
15-06-12, 09:45
κουζινα και φουρνος σε κανονικη χρηση = 3-3,5 εβδομαδες διαρκεια η 10κιλη μπουκαλα
χωρίς να θέλω να διαφωνήσω μαζί σου σε εμάς κάπου τόσο κρατάει (βέβαια είμαστε δύο άτομα και όπως είπα όχι φούρνος)
αλλά και φίλος μου που έχει 5μελή οικογένεια (με καθημερινό μαγείρεμα όπως καταλαβαίνεις) του κρατάει 2+ μήνες

tolispl
15-06-12, 09:51
εννοείται πως αν καλύπτεσαι πλήρως και σου περισσεύει ρεύμα δεν το συζητώ.
μια χαρα ειμαι 2000κβ στη ταρατσα 10 μπαταριες 100 και 4000 ινβερτερ για καλοκαιρι μια χαρα:biggrin:

haris_216
15-06-12, 10:00
μια χαρα ειμαι 2000κβ στη ταρατσα 10 μπαταριες 100 και 4000 ινβερτερ για καλοκαιρι μια χαρα:biggrin:
εννοείς ότι είναι παραθεριστική κατοικία; γιατί σε αντίθετη περίπτωση σίγουρα θα έπρεπε να δεις και το θέμα του χειμώνα

genesis
15-06-12, 10:22
....να πω κάτι που μου έχει τύχει παλιότερα...
Μήπως ο inverter "πέφτει" σε κατάσταση χαμηλής κατανάλωσης όπου δεν παράγει τάση συνεχώς αλλά "πετάει" παλμούς για να διερευνήσει αν υπάρχει φορτίο, οπότε και ανοίγει κανονικά.
Βάλε ένα φορτίο να λειτουργεί ταυτόχρονα με την κουζίνα ώστε να είσαι σίγουρος ότι ο inverter λειτουργεί αδιαλείπτως.

tolispl
15-06-12, 10:59
εννοείς ότι είναι παραθεριστική κατοικία; γιατί σε αντίθετη περίπτωση σίγουρα θα έπρεπε να δεις και το θέμα του χειμώναχειμωνα στη δεη
θελω δε θελω:confused1:

tolispl
15-06-12, 11:06
....να πω κάτι που μου έχει τύχει παλιότερα...
Μήπως ο inverter "πέφτει" σε κατάσταση χαμηλής κατανάλωσης όπου δεν παράγει τάση συνεχώς αλλά "πετάει" παλμούς για να διερευνήσει αν υπάρχει φορτίο, οπότε και ανοίγει κανονικά.
Βάλε ένα φορτίο να λειτουργεί ταυτόχρονα με την κουζίνα ώστε να είσαι σίγουρος ότι ο inverter λειτουργεί αδιαλείπτως.κωστα εχει 2 διακοπτες
ο ινβερτερ εναν γιαυτο που λες, και ο αλλος δινει κανονικα, εχει δεν εχει φορτιο.
χαχα και γω τη πατησα μαυτο αν δεν εχει περιπου 100 βατ φορτιο δεν στελνει ρευμα.
αλα το ανοιγω με το 2ρο διακοπτη και ολα οκ.

genesis
15-06-12, 11:15
Ψάξου τότε λίγο από ηλεκτρολογικής πλευράς...
Μήπως π.χ. χρειάζεται ουδετέρωση και εσύ δεν έχεις κάνει?

tolispl
15-06-12, 11:55
Ψάξου τότε λίγο από ηλεκτρολογικής πλευράς...
Μήπως π.χ. χρειάζεται ουδετέρωση και εσύ δεν έχεις κάνει?ok προσπαθω ευχαριστω.

Κυριακίδης
15-06-12, 13:17
σε μια AEG κουζινα γυρω στα 2500 βατ δεν την αναβει καθολου
Το επιβεβαίωσες απόλυτα ότι είναι 2500 (Ολικά βατ μόνο?) δες τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κουζίνας ... μου φαίνεται περίεργο
Αν υποθέσουμε ότι η κάτω αντίσταση του φούρνου μόνο θα είναι περίπου και ανάλογα την κουζίνα γύρω στα 1250 βατ + την επάνω αντίσταση άλλα 1250 = 2500 . Και άναψες και το μεγάλο μάτι για μαγείρεμα που είναι στα 2000 ? = 4500
Για δοκίμασε τμηματικά π.χ .. μόνο το κάτω μέρος της αντίστασης του φούρνου (και όλα τα μάτια κλειστά) και στο υπόλοιπο σπίτι μην ξέχασες τίποτα αναμμένο + επιπλέον ...π.χ ψυγείο κτλ

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 14:02
κουζίνα 2.5kW ; έχω ένα μίζερο φουρνάκι και είναι 3.1kW

όσο για το "δεν είναι λίγο καφρίλα", για κάλμα λίγο, δεν το είπα για να προσβάλω κανέναν. Αν θες να προσβληθείς, θα "προσβληθείς" και αν σου πω "γιαούρτι". Κρεμάστηκες από μία λέξη, αμάν πιά.

tolispl
15-06-12, 14:40
σε μια AEG κουζινα γυρω στα 2500 βατ δεν την αναβει καθολου
Το επιβεβαίωσες απόλυτα ότι είναι 2500 (Ολικά βατ μόνο?) δες τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κουζίνας ... μου φαίνεται περίεργο
Αν υποθέσουμε ότι η κάτω αντίσταση του φούρνου μόνο θα είναι περίπου και ανάλογα την κουζίνα γύρω στα 1250 βατ + την επάνω αντίσταση άλλα 1250 = 2500 . Και άναψες και το μεγάλο μάτι για μαγείρεμα που είναι στα 2000 ? = 4500
Για δοκίμασε τμηματικά π.χ .. μόνο το κάτω μέρος της αντίστασης του φούρνου (και όλα τα μάτια κλειστά) και στο υπόλοιπο σπίτι μην ξέχασες τίποτα αναμμένο + επιπλέον ...π.χ ψυγείο κτλ
πετρο δεν οπλιζει το ρελε για να περασει το ρευμα δηλ δεν αναβει καθολου το ρολοι και ο προγραματισμος. αν ανηγε εκει και ειναι παραπανω τα βατ θα φωναζε το ινβερτερ.και δεν θα εβαζα φουρνο και ματι μαζι.

tolispl
15-06-12, 14:43
κουζίνα 2.5kW ; έχω ένα μίζερο φουρνάκι και είναι 3.1kW

όσο για το "δεν είναι λίγο καφρίλα", για κάλμα λίγο, δεν το είπα για να προσβάλω κανέναν. Αν θες να προσβληθείς, θα "προσβληθείς" και αν σου πω "γιαούρτι". Κρεμάστηκες από μία λέξη, αμάν πιά.
γιωργο εγω δεν ειπα τιποτα για τη καφρίλα και ουτε με πηραξε που το γραψες.
2500 bat ειναι το πιο δυνατο ματι η ο φουρνος, αν τα ανοιξω ολα ειναι 7000βατ
αλλα ενοητε οτι θα ανοιξω μονο ενα ματι η το φουρνο.

Γιώργος Φυσικός
15-06-12, 15:05
τολις και πάλι όμως ρε συ δεν είναι καλύτερα γκάζι για την κουζίνα; Δε λέω, δεν τρέχει και τίποτα να βράσεις κανένα αυγό που θέλει 10 λεπτά στο μικρό μάτι αλλά φαντάσου να βάλεις κανα αρνί στον φούρνο για 4 ώρες, πάει!

jason13
15-06-12, 17:04
Μήπως θα ήθελες να μας πεις τι επωνυμίες έχεις για το σύστημά σου,δηλ μπαταρίες ρυθμιστή κ πάνελ? Άσχετο με την κουζίνα αλλά να μαθαίνοθμαι κι εμεις.

vasilllis
15-06-12, 17:05
Ελπιζω το αγαπητο φορουμ να με βοηθησει παλι.
εστηλα στο πινακα το INVERTER ΚΑΘΑΡΟΥ ΗΜΙΤΟΝΟΥ SC-IR 4000W 24V
ολο το σπιτι, σκουπα πληντηριο ψυγειο σιδερο αρκοντισιον φωτισμος pc tv θερμοσιφωνας 3000βατ
δουλευει τελεια:001_smile:
σε μια AEG κουζινα γυρω στα 2500 βατ δεν την αναβει καθολου λες και
δε παει ρευμα εκει, μηπως δεν ειναι σημβατη με ινβερτερ? και τη πληρωσα 1300 ευρω.
τι ναπω αμα ξερετε κατι βοηθηστε ευχαριστω.:saad:

μια ερωτηση στην αντιπροσωπεια θα βοηθουσε.

ΥΓ αλλαξε σε παρακαλω την ονομασια του θεματος. 4000ν

Κυριακίδης
15-06-12, 19:28
πετρο δεν οπλιζει το ρελε για να περασει το ρευμα δηλ δεν αναβει καθολου το ρολοι και ο προγραματισμος. αν ανηγε εκει και ειναι παραπανω τα βατ θα φωναζε το ινβερτερ.και δεν θα εβαζα φουρνο και ματι μαζι.

Φίλε , δεν απάντησες στον φίλο μας Genessis στο μήνυμα #23 . Για ουδετερογείωση ... αυτήν την ερώτηση θα σου την έκανα και εγώ.

Και καλορίζικο το "λιονταράκι" με τα 4000 δόντια !! ..... αλλά θα σου συνιστούσα λίγο πιο λάσκα .. γιατί όλα τα "ζοριλίκια" στις καταναλώσεις ειδικά σε θερμοσίφωνα κουζίνα κτλ ... στο τέλος πληρώνονται στις μπαταρίες .
Πιο φρόνιμο θα ήταν αυτά τα γνωστά περί Dump Load .... και όσο γίνεται "ξεκούραστα οι μπαταρίες" .... ναι ναι ξέρω .... τώρα θα μου πεις την νύχτα που το χρειάζεσαι το ρεύμα δεν γίνεται αυτό κτλ. Στην ηλεκτρ κουζίνα συμφωνώ .... όχι όμως στον θερμοσίφωνα .. Με την λογική δηλαδή ότι υπάρχουν και αντιστάσεις 12v - 24V - 48V - 96V .
Οι μπαταρίες σου εννοείται ότι θα υπάρχουν "χρονικά κενά " που θα έχουν φουλάρει ... και επομένως ένα Dump load κατευθείαν στο θερμοσίφωνο έχεις με ένα σμπάρο δυο τρυγωνάκια .
θα σου έλεγα και τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις και με την ηλεκτρική κουζίνα αλλά δεν με παίρνει .... μου τελειώνει το μελάνι ! Θα σε ενδιέφερε π.χ. μια δική σου ιδιοκατασκευή σε ηλεκτρικό μάτι να το κάνεις να ζεσταίνει από AC ρεύμα σε DC? χωρίς την χρήση ινβέρτερ? όπως γίνεται με την αντίσταση DC στο θερμοσίφωνο? ή σε αερόθερμο επίσης? αλλά θα κοπιάσεις !!

xinoulis
15-06-12, 19:44
το ινβερτερ να μην το φορτωνεις για μεγαλο χρονικο διαστημα γιατι μειωνετε η διαρκεια ζωης.

tolispl
16-06-12, 00:11
τολις και πάλι όμως ρε συ δεν είναι καλύτερα γκάζι για την κουζίνα; Δε λέω, δεν τρέχει και τίποτα να βράσεις κανένα αυγό που θέλει 10 λεπτά στο μικρό μάτι αλλά φαντάσου να βάλεις κανα αρνί στον φούρνο για 4 ώρες, πάει!xaxa γιωργο το αρνι τοβαζω εξω στη σουβλα, αλλα θα το σκεφτω για δευτερη κουζινα υγραεριου:wiink:

tolispl
16-06-12, 00:25
ενταξει παιδια το προβλημα λυθηκε. γραφω τωρα τι εκανε ο ηλεκτρονικος που ηρθε σπιτι και το φτιαξε.
λαθος ηλεκτολογου ειχε συνδεσει τον ουδετερο της κουζινας στον γενικο της δεη και οταν εκλεινα την δεη και ανοιγα τον διακοπτη του ινβερτερ να κοβεται ο ουδετερος της κουζινας και να μην κανει κυκλωμα
(ο ηλεκτρολογος επεμεινε οτι ολα ειναι σωστα συνδεδεμενα με αποτελεσμα να παραπλανηθουμε ολοι) τωρα ολα δουλευουν σωστα. σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για την βοηθεια και τις πληροφοριες:001_tt2::biggrin::001_smile:

tolispl
16-06-12, 00:43
Μήπως θα ήθελες να μας πεις τι επωνυμίες έχεις για το σύστημά σου,δηλ μπαταρίες ρυθμιστή κ πάνελ? Άσχετο με την κουζίνα αλλά να μαθαίνοθμαι κι εμεις.
ιασωνα διαβασε εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64054
(http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64054)τωρα ειμαι με 2 kv στη στεγη και 10 μπαταριες 100.φου πολλα λεφτα ομως:saad:

tolispl
16-06-12, 00:51
Φίλε , δεν απάντησες στον φίλο μας Genessis στο μήνυμα #23 . Για ουδετερογείωση ... αυτήν την ερώτηση θα σου την έκανα και εγώ.

Και καλορίζικο το "λιονταράκι" με τα 4000 δόντια !! ..... αλλά θα σου συνιστούσα λίγο πιο λάσκα .. γιατί όλα τα "ζοριλίκια" στις καταναλώσεις ειδικά σε θερμοσίφωνα κουζίνα κτλ ... στο τέλος πληρώνονται στις μπαταρίες .
Πιο φρόνιμο θα ήταν αυτά τα γνωστά περί Dump Load .... και όσο γίνεται "ξεκούραστα οι μπαταρίες" .... ναι ναι ξέρω .... τώρα θα μου πεις την νύχτα που το χρειάζεσαι το ρεύμα δεν γίνεται αυτό κτλ. Στην ηλεκτρ κουζίνα συμφωνώ .... όχι όμως στον θερμοσίφωνα .. Με την λογική δηλαδή ότι υπάρχουν και αντιστάσεις 12v - 24V - 48V - 96V .
Οι μπαταρίες σου εννοείται ότι θα υπάρχουν "χρονικά κενά " που θα έχουν φουλάρει ... και επομένως ένα Dump load κατευθείαν στο θερμοσίφωνο έχεις με ένα σμπάρο δυο τρυγωνάκια .
θα σου έλεγα και τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις και με την ηλεκτρική κουζίνα αλλά δεν με παίρνει .... μου τελειώνει το μελάνι ! Θα σε ενδιέφερε π.χ. μια δική σου ιδιοκατασκευή σε ηλεκτρικό μάτι να το κάνεις να ζεσταίνει από AC ρεύμα σε DC? χωρίς την χρήση ινβέρτερ? όπως γίνεται με την αντίσταση DC στο θερμοσίφωνο? ή σε αερόθερμο επίσης? αλλά θα κοπιάσεις !!
πετρο δυσκολα μου βαζεις:saad:

Κυριακίδης
16-06-12, 07:44
Απεναντίας ! καθόλου δύσκολο ! ας κάνω μια προσπάθεια να σε "ενημερώσω" και από εκεί και πέρα αποφασίζεις εσύ πιο είναι το καλύτερο για σένα και πόσο "μερακλής" αισθάνεσαι για να κάνεις κάτι τέτοιο . που θα βοηθήσει εκτός το ινβέρτερ σου ... κυρίως τις μπαταρίες σου . και στην συνέχεια αυτοσχεδιάζεις.

Λοιπόν σου εξηγώ ένα ντοκουμέντο . ήμουν στο σπίτι και έτυχε να έχω μπροστά μου 2 μικρές μπαταρίες 12V - 12AH (ξεχασμένες και ξελιγωμένες ) . και επίσης είχα και μια αντίσταση για φούρνο εκεί κοντά , από αυτές τις σπιράλ τις "χύμα" που μοιάζουν σαν σκέτο ελατήριο και τις περνάς μέσα σε κάτι κυλινδρικές "χάντρες" από βακελίτη.

Και είπα ας "παίξω" λίγο με αυτήν την αντίσταση και με τις μπαταρίες να δω τι γίνεται. την σύνδεσα λοιπόν ολόκληρη την αντίσταση (κάπου 900 - 1000W) ήταν η αντίσταση . Και είδα ότι δεν "πυράκτωνε " για να ζεστάνει και να κοκκινίσει αλλά απλά ζεσταινόταν ίσα ίσα να μπορείς να το πιάσεις με το χέρι .
Μετά έβαλα και την 2η μπαταρία σε σειρά 12+12V =24V και το αποτέλεσμα ακόμη καλύτερο αλλά πάλι "φτωχό σε θέρμανση"....
επόμενο βήμα ήταν να κόψω στην μέση την αντίσταση ... και το αποτέλεσμα ακόμα καλύτερο ... αυτήν την φορά δεν μπορούσα να το πιάσω με το χέρι .
στην συνέχεια είπα να εντοπίσω πόσο πρέπει να το κοντύνω το σύρμα της αντίστασης ώστε να αρχίζει μόλις να κοκκινίζει , τόσο όσο να μην καεί και σπάσει κιόλας.

Και "εντόπισα" ένα στάνταρ μήκος σύρματος που πρέπει να έχει η αντίσταση για να είναι νορμάλ. και έφτιαξα αυτήν την φορά 5 επιπλέον "στάνταρ" σε μήκος τέτοιες αντιστάσεις και τις ένωσα παράλληλα με κλέμες από βακελίτη . και το δοκίμασα κατευθείαν στα "2 φτωχούλια μου πάνελ ιδιοκατασκευή" που είχα και το αποτέλεσμα καλό .
Έχωσα αυτές τις 5 παράλληλες "στάνταρ" αντιστάσεις σε ένα γυάλινο πυρέξ τετράγωνο σκεύος (αναποδογυρισμένο ανάποδα) και μέτρησα 130 βαθμούς θερμοκρασία ! . Δυστυχώς δεν προχώρησα παραπέρα γιατί και μπαταρίες σαν τις δικές σου δεν είχα για να "ανέβω" στα 48V - 96V κτλ και τα 2 πανελάκια μου των 180W συνολικά δεν επαρκούσαν για να συνεχίσω τους πειραματισμούς μου. Όμως αξίζει !

chipakos-original
16-06-12, 10:11
Χαιρετώ όλα τα παιδιά που σχολιάζουν το θέμα.Βασικά όταν γίνεται μία μελέτη για αυτονομία ρεύματος μέσω inverter παράλληλα γίνεται και μία μελέτη όσον αφορά τις καταναλώσεις που υπάρχουν. Θεωρώ δεδομένο τον ηλιακό ένα ψυγείο χαμηλής κατανάλωσης φούρνο και εστίες υγραερίου και λαμπτήρες led ή οικονομίας.Ετσι ακριβώς είναι το δικό μου σπίτι και πιστέψτε με μία φορά το φτιάχνεις και το απολαμβάνεις πάντα. Το λέω αυτό διότι δεν χρειάζεται να καεί το inverter του φίλου για να αρχίσει μετά όλες αυτές τις αναβαθμίσεις , μπορεί κι από τώρα σιγά σιγά.

tolispl
16-06-12, 11:12
Απεναντίας ! καθόλου δύσκολο ! ας κάνω μια προσπάθεια να σε "ενημερώσω" και από εκεί και πέρα αποφασίζεις εσύ πιο είναι το καλύτερο για σένα και πόσο "μερακλής" αισθάνεσαι για να κάνεις κάτι τέτοιο . που θα βοηθήσει εκτός το ινβέρτερ σου ... κυρίως τις μπαταρίες σου . και στην συνέχεια αυτοσχεδιάζεις.

Λοιπόν σου εξηγώ ένα ντοκουμέντο . ήμουν στο σπίτι και έτυχε να έχω μπροστά μου 2 μικρές μπαταρίες 12V - 12AH (ξεχασμένες και ξελιγωμένες ) . και επίσης είχα και μια αντίσταση για φούρνο εκεί κοντά , από αυτές τις σπιράλ τις "χύμα" που μοιάζουν σαν σκέτο ελατήριο και τις περνάς μέσα σε κάτι κυλινδρικές "χάντρες" από βακελίτη.

Και είπα ας "παίξω" λίγο με αυτήν την αντίσταση και με τις μπαταρίες να δω τι γίνεται. την σύνδεσα λοιπόν ολόκληρη την αντίσταση (κάπου 900 - 1000W) ήταν η αντίσταση . Και είδα ότι δεν "πυράκτωνε " για να ζεστάνει και να κοκκινίσει αλλά απλά ζεσταινόταν ίσα ίσα να μπορείς να το πιάσεις με το χέρι .
Μετά έβαλα και την 2η μπαταρία σε σειρά 12+12V =24V και το αποτέλεσμα ακόμη καλύτερο αλλά πάλι "φτωχό σε θέρμανση"....
επόμενο βήμα ήταν να κόψω στην μέση την αντίσταση ... και το αποτέλεσμα ακόμα καλύτερο ... αυτήν την φορά δεν μπορούσα να το πιάσω με το χέρι .
στην συνέχεια είπα να εντοπίσω πόσο πρέπει να το κοντύνω το σύρμα της αντίστασης ώστε να αρχίζει μόλις να κοκκινίζει , τόσο όσο να μην καεί και σπάσει κιόλας.

Και "εντόπισα" ένα στάνταρ μήκος σύρματος που πρέπει να έχει η αντίσταση για να είναι νορμάλ. και έφτιαξα αυτήν την φορά 5 επιπλέον "στάνταρ" σε μήκος τέτοιες αντιστάσεις και τις ένωσα παράλληλα με κλέμες από βακελίτη . και το δοκίμασα κατευθείαν στα "2 φτωχούλια μου πάνελ ιδιοκατασκευή" που είχα και το αποτέλεσμα καλό .
Έχωσα αυτές τις 5 παράλληλες "στάνταρ" αντιστάσεις σε ένα γυάλινο πυρέξ τετράγωνο σκεύος (αναποδογυρισμένο ανάποδα) και μέτρησα 130 βαθμούς θερμοκρασία ! . Δυστυχώς δεν προχώρησα παραπέρα γιατί και μπαταρίες σαν τις δικές σου δεν είχα για να "ανέβω" στα 48V - 96V κτλ και τα 2 πανελάκια μου των 180W συνολικά δεν επαρκούσαν για να συνεχίσω τους πειραματισμούς μου. Όμως αξίζει ! πετρο μη ξεχνας οτι εσυ ξερεις ολα αυτα που λες,
ενω εγω ο κακομοιρης μονο καλα πανελ και βασεις ξερω,ειπαμε ηλεκτρολογικα τιποτα και οι συνδεσεις ολες εδω παντα με επητηριση ηλεκτρονικου.
χαχα αν εκανα τις συνδεσεις εγω δε θαχα σπιτι τωρα:001_huh: