PDA

Επιστροφή στο Forum : ΨΥΞΗ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 300 ΛΙΤΡΑ



alexandrosD
26-06-12, 16:19
Καλησπέρα σε όλους σας :)

έχω έναν φίλο ο οποίος έχει ένα ενυδρείο 300 λίτρα κ σκεφτόμασταν πριν λίγο καιρό να κάνουμε ένα σύστημα ψύξης για να κρατάει σταθερά το νερό σε μια ακριβή θερμοκρασία . δεν είμαι ειδικός στο τομέα των ενυδρείων αλλά μ είπε ότι πρέπει να πεζει πάνω κάτω 1 βαθμό . δλδ μεταξύ 21-22 βαθμούς . τώρα αυτό π σκέφτομαι είναι να επερνα ένα μοτερακι από έναν ψυκτη π έχω εύκαιρο κ να έβαζα ένα σπιράλ μέσα στο νερό ώστε να ψύχει το νερό το σπιράλ . αλλα το μοτερακι αυτο ειναι σχετικα μικρο δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά. σκέφτομαι ομως ότι κάπως θα πρέπει να κυκλοφορεί το νερό μην είναι σε μια γωνιά 20 βαθμούς κ στην άλλη 28 π.χ. . έλεγα να βάλω ένα ανεμιστιρακι σαν αυτό π κάνει κύματα στο νερό αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά .
υπάρχουν έτοιμα στην αγορά αλλά θέλαμε να κάνουμε κάτι στα μέτρα μας κ όχι με μεγάλο Budget .

ευχαριστώ εκ των προτέρων . ότι άλλη πληροφορία αν θέλει κανείς να μάθει ας μ πει!

gsmaster
26-06-12, 16:24
Βάλε μια μικρή αντλία πχ απο πλυντήριο ρούχων να τραβάει απο την μία μεριά και να το ρίχνεις απο την άλλη. Έτσι κι αλλιώς κάπως πρέπει να κυκλοφορήσει το νερό για να πάει στον ψύκτη

αλπινιστης
26-06-12, 16:25
Καλησπέρα σε όλους σας :)

έχω έναν φίλο ο οποίος έχει ένα ενυδρείο 300 λίτρα κ σκεφτόμασταν πριν λίγο καιρό να κάνουμε ένα σύστημα ψύξης για να κρατάει σταθερά το νερό σε μια ακριβή θερμοκρασία . δεν είμαι ειδικός στο τομέα των ενυδρείων αλλά μ είπε ότι πρέπει να πεζει πάνω κάτω 1 βαθμό . δλδ μεταξύ 21-22 βαθμούς . τώρα αυτό π σκέφτομαι είναι να επερνα ένα μοτερακι από έναν ψυκτη π έχω εύκαιρο κ να έβαζα ένα σπιράλ μέσα στο νερό ώστε να ψύχει το νερό το σπιράλ . αλλα το μοτερακι αυτο ειναι σχετικα μικρο δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά. σκέφτομαι ομως ότι κάπως θα πρέπει να κυκλοφορεί το νερό μην είναι σε μια γωνιά 20 βαθμούς κ στην άλλη 28 π.χ. . έλεγα να βάλω ένα ανεμιστιρακι σαν αυτό π κάνει κύματα στο νερό αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά .
υπάρχουν έτοιμα στην αγορά αλλά θέλαμε να κάνουμε κάτι στα μέτρα μας κ όχι με μεγάλο Budget .

ευχαριστώ εκ των προτέρων . ότι άλλη πληροφορία αν θέλει κανείς να μάθει ας μ πει!

Γεια σου συνονοματε!
Μια ιδεα για την κυκλοφορια του νερου ειναι ενα αντλιακι απο τζαμοκαθαριστηρες αυτοκινητου ή φορτηγου (12 ή 24V) και στα μεταχει ανταλλακτικα το παιρνεις σχεδον τζαμπα. Θα τραβαει νερο απο ψηλα (πιο ζεστο) θα το ψυχεις με καποιο τροπο και θα το επιστρεφεις χαμηλα μεσα στο ενυδρειο. Η πιεση με την οποια θα επιστρεφει θα δημιουργει και το απαραιτητο ρευμα για να γινει πιο θερμικα ομοιογενες το ενυδρειο. Βεβαια δεν ξερω αν η ποσοτητα νερου που θα ψυχεται (και αναλογα την θερμοκρασια του νερου που θα επιστρεφει) θα ειναι αρκετη για να σταθεροποιησεις την θερμοκρασια 300 λιτρων. Με τι σκεφτεσαι να το ψυχεις?

kotsos___
26-06-12, 17:01
Η κυκλοφορία δεν είναι θέμα.. αν το ενυδρείο είναι σωστό, θα έχει και φίλτρο, του οποίου η κυκλοφορία είναι μια χαρά..

Το θέμα είναι για τι ψαρια μιλάμε.. γιατί 21-22 βαθμούς μόνο για θαλασσινό μεσογειακό.. όλα τα άλλα είναι μια χαρά και μέχρι 27-28..

error
26-06-12, 17:01
Τι ψάρια έχεις ? Μου φαίνεται πολύ χαμηλή η θερμοκρασία που θέλεις.
Αν μπορείς να έχεις κοντά στο ενυδρείο παροχή και αποχέτευση νερού θα μπορούσες με αντικατάσταση του νερού με νερό δικτύου να ρίχνεις τη θερμοκρασία και ταυτόχρονα να γίνεται και μερική αντικατάσταση του νερού.

vasilllis
26-06-12, 17:03
αλλου ψαχνεσαι τελειως.
αφου εχεις μεσα κυκλοφορητη τουλαχιστον 1000λτ δεν υπαρχει θεμα με διαφορα θερμοκρασιας, αφου μπορεις το ψυχρο να το βαλεις στην εισοδο του κυκλοφορητη.
παντως χωρις φρεον σε αυτη την θερμοκρασια που λες ουτε σε 100 χρονια.
για 25-26 μπορει να φτασεις, ( τωρα φανταζομαι ειναι στα 30 ; ) με ανεμιστηρες να σπρωχνουν αερα στην επιφανεια.
αν οπως δηποτε θελει πιο χαμηλη θερμοκρασια η πιο οικονομικη λυση πιστευω ειναι να παρεις ψυξη απο το οικιακο ψυγειο.αλλιως ετοιμο συστημα.

kotsos___
26-06-12, 17:04
πολύ μπακάλικο φίλε error:001_tt2: και πέραν τούτου πρέπει να μπαίνει και αντιχλώριο πριν μπει το νερό στο ενυδρείο, ή να υπάρχει φίλτρο με ενεργό άνθρακα, και αν είναι θαλασσινό, απλά ανέφικτο..

klik
26-06-12, 17:06
Για τα 300λίτρα, θα πρέπει να έχει αντλία εξωτερική, οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις εκείνη.

Αν δεν έχει μπορείς να πάρεις μια μικρή από τα ενυδρειάδικα (έχουν φτερωτές με μαγνητική σύζευξη με το ρότορα και δεν έχουν πρόβλημα με το νερό).
Το νερό το περνάς από "water chiller" (π.χ. από ebay), Κόστος 300 ευρω περίπου.

Λιγότερο αποτελεσματική αλλά πολύ φτηνή, είναι η τοποθέτηση blower (ανεμιστηράκια pc) στρην επιφάνεια για υποβοήθηση της εξάτμισης.

Υπάρχει και η χειροκίνητη λύση, βάζεις μπουκάλια νερό στην κατάψυξη να γίνουν πάγος και όταν η θερμοκρασία φτάνει στους 28 βαθμούς (για τροπικά) ή 23 (για θαλασσινά), βάζεις ένα τέτοιο μέσα στο ενυδρείο (μαζί με το μπουκάλι). Ο πάγος στέκεται στην επιφάνεια. Η υπάρχουσα αντλία του ενυδρείου ανακατεύει το νερό και μοιράζεται ικανοποιητικά η θερμοκρασία.

Τέταρτη και τελευταία λύση: βάλε ψάρια ΚΟΪ. Είναι λιμνίσια ψάρια που αντέχουν στο κρύο και στη ζέστη. Ξενοιάζεις με θέρμανση (χειμώνα) και ψύξη (καλοκαίρι).

υγ. μην βάζεις αντιχλώριο, με σωστές αλλαγές (μετρημένες) νερού, δεν χρειάζεται...

kotsos___
26-06-12, 17:18
τα μπουκάλια με πάγο κάνουν πίο πολύ κακό, παρά καλό..
Ανεμιστηράκια σε συνδιασμό με αυτόματη αναπλήρωση είναι αυτό που χρησιμοποιώ εγώ..
Δεν ρίχνουν 21, αλλα 26-27 άνετα..:wiink:

error
26-06-12, 17:22
Ναι όντως πολύ μπακάλικο. Χωρίς να ξέρουμε με τι ψάρια έχουμε να κάνουμε νομίζω ότι είναι πολύ σχετικό το τί θα πούμε.
Σχετικά συμμαζεμένο και φθηνό(σε σχέση με φρέον) θα ήταν να πάρεις πέλτιερ 150-300w ,τροφοδοτικό από υπολογιστή,και έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη για έλεγχο.Το ψυχρό μέρος του πέλτιερ μπορέι να εφαρμοστεί στην εξοδο του κυκλοφορητή σε μεταλλική κατασκευή για απορρόφηση της θερμότητας από το νερό.

kotsos___
26-06-12, 17:26
με πελτιερ έχω κάνει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες..:saad: μάλλον επειδή ήτανε μικρά σε βατ..
Άν έχεις κάνει κάτι, κάνε μια παρουσίαση:wiink:

error
26-06-12, 17:50
Δεν έχω κάνει κατασκευή με πελτιερ.Ετοιμα τα πήρα και απλά τα χρησιμοποίησα σε υπολογιστή (Ενα 75 W και ενα 300w )για υπερχρονισμό.Είναι ποιο εύκολα και φθηνά από σύστημα με φρέον, αλλά η απόδοσή τους είναι χαμηλή.

kotsos___
26-06-12, 17:55
Δεν έχω κάνει κατασκευή με πελτιερ.Ετοιμα τα πήρα και απλά τα χρησιμοποίησα σε υπολογιστή (Ενα 75 W και ενα 300w )για υπερχρονισμό.Είναι ποιο εύκολα και φθηνά από σύστημα με φρέον, αλλά η απόδοσή τους είναι χαμηλή.Εγώ έιχα δοκιμάσει με ένα 60W, και 20 λίτρα ενυδρείο μου το κατέβασε μετα απο 5-6 ώρες λειτουργίας 1-2 βαθμούςμε το ζόρι:blushing:

error
26-06-12, 18:04
Τα πελτιερ εύκολα χάνουν την απόδοσή τους εάν δεν έχουν καλη ψύξη στην καυτή πλευρά!Αν η ψύκτρα σου ήταν καυτή το πέλτιερ δεν μπορεί να αποδώσει!
Ο κατασκευαστής γράφει ενα μαχ ΔΘ στις δυο πλευρές του πελτιερ. Αν δεν εχει καλή ψύξη δεν βγάζει κρύο...κάιει τσάμπα ρευμα!
Αν πχ εχει ΔΘ 40 βαθμούς και η καυτή πλευρά φτάσει 60 τότε η κρύα θα έχει μόνο 20!!! δεν βγάζει ποτέ κρύο.
Οπότε ή ελατώνεις το ρεύμα ή καλύτερα ψύχεις σωστά την καυτή πλευρά!Και τότε μόνο μπορεί να βγάλει κρύο.
(στον επεξεργαστή μου είχα -11 βαθμούς με 0 φορτίο και με 9 βαθμούς με 100% φορτίο)

alexandrosD
26-06-12, 19:02
καταρχήν ειδα κάποιες ιδέες σας στα γρήγορα γτ ειμαι στην δουλειά κ δεν μπορώ να ασχολειθώ αμεσα με απαντήσεις το βραδάκι ομως θα απαντησω :)
το ενυδρείο ειναι θαλασσινο για αυτο θέλει λίγους βαθμούς 21-22 θα ρωτησω για σηγουριά κιαλλες λεπτομέριες να σας πω ποιο μετα. αν βοηθάει το παλικάρι εχει κ ενα 2 ενυδρείο νομίζω 80-100 λιτρα χωρίς να με σηγουρος οπως ειπα το βραδάκι. επίσις εχω ενα μοτεράκι απο ψύκτη οχι τπτ μεγαλο... μικρο. αν φτιαξω ενα σπιραλ κ το βάλω στο κάτω ενυδρείο κ βαλω θερμοστάτες στο πάνω να κόβει το μοτερ λετε να κανει δουλειά ι θα καιει ολη μερα το μοτερ κ θα μ πετάξει κανά θερμικό ? :P

kotsos___
26-06-12, 19:14
Αν δεν είναι μεσογειακό, δικά μας ψάρια δηλαδή, τα τροπικά αντέχουν μέχρι 30, και τα κοράλια μεχρι 28..
Αν είναι μεσογειακό μόνο με ψάρια, μέχρι και 25-26 μπορεί να πάει, αν έχει και σφουγκάρια και τέτοια μαξ 24..

Πρόσεχε το σπιράλ να μην είναι χάλκινο..
είναι τοξικός ο χαλκός..

Δες και αυτό
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/psyksi.htm

vasilllis
26-06-12, 22:59
Τα πελτιερ εύκολα χάνουν την απόδοσή τους εάν δεν έχουν καλη ψύξη στην καυτή πλευρά!Αν η ψύκτρα σου ήταν καυτή το πέλτιερ δεν μπορεί να αποδώσει!
Ο κατασκευαστής γράφει ενα μαχ ΔΘ στις δυο πλευρές του πελτιερ. Αν δεν εχει καλή ψύξη δεν βγάζει κρύο...κάιει τσάμπα ρευμα!
Αν πχ εχει ΔΘ 40 βαθμούς και η καυτή πλευρά φτάσει 60 τότε η κρύα θα έχει μόνο 20!!! δεν βγάζει ποτέ κρύο.
Οπότε ή ελατώνεις το ρεύμα ή καλύτερα ψύχεις σωστά την καυτή πλευρά!Και τότε μόνο μπορεί να βγάλει κρύο.
(στον επεξεργαστή μου είχα -11 βαθμούς με 0 φορτίο και με 9 βαθμούς με 100% φορτίο)

η διαφορα ειναι οτι ο επεξεργαστης θελει 1w για να κατεβει 20 βαθμους,ενω τα 300λτ νερο θελουν 300w.

xmaze
26-06-12, 23:13
http://www.orionairsales.co.uk/resun-water-chiller-cl-280-280-watt--300-litre-cooling-capacity-1793-p.asp

Μπορείς να κάνεις κάτι παραπλήσιο, σε ίδιες διαστάσεις με τα ίδια χαρακτηριστικά, απλά φαντάζομαι οτι είναι κάτι περίπλοκο. Ίσως μπορείς να βρείς κανα σύστημα απο ψυγεία με φτερωτές και να το προσαρμόσεις.

alexandrosD
27-06-12, 00:01
χmaze ακριβή λύση :( κώστα διάβασα το λινκ π μ έδωσες κ πραγματικα ειίναι πολλύ ενδιαφέρον.

αμα τυχον κ έχει κανείς κανα παρόμοιο λινκ σαν του κωστα π τα λέει τοσο όμορφα εδω θα ειμαι να τα δω...ευχαριστώ ιδιαίτερα προς το παρον για τις απαντήσεις όλων! πρέπει να το κοιταξω αύριο με το παλικάρι αυτό να δουμε κατα πόσο ειναι εύκολο να γινει γτ κακά τα ψέματα ειναι ολόκληρη εγκατάσταση για ενα ενυδρείο....θελει χώρο , χρονο , κ υπομονή

sotron1
27-06-12, 17:42
Να πω και εγώ κάτι, μήπως λέω, μήπως αυτά πού έχουν τα PC για ψύξει κάνει, έχω ακούσει ότι είναι μικρά ψυγεία με φρέον, κυκλοφορεί σε σωλήνα και έτσι ψύχει τον υπολογιστή.

ts0gl1s
27-06-12, 18:30
Μπορείς να βάλεις έναν ψέκτη νερού με έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη για να ελεγχείς την θερμοκρασία του νερού και άμα έχεις κανένα τσακάλι φίλο ψυκτικό σου βάζει μια μαγνητική η τρίοδο βαλβίδα και ζεσταίνεις αλλά και ψύχεις το νερό
https://encrypted-tbn0.google.com/images?q=tbn:ANd9GcRoYFz-S3_OzOjSgvE2JrB5eXbjEDnZ-401zHe1OAQH_oIBGXc7http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/Autonomo.htm

stom
27-06-12, 19:05
Ειπαμε, οχι χαλκο σε ενυδρεια.
Για αρχη ανεμιστηριακια.Για οποιον επιμενει με ψυκτικους μηχανισμους, δειτε και αυτο
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/psyksi.htm

ts0gl1s
27-06-12, 19:18
Οι καινούριοι ψυκτες νερού δεν διαθέτουν χαλκό στο εσωτερικό για αποφυγή διαβρώσεως και καταστροφής του κυκλώματος

stom
27-06-12, 19:51
Μιλαω γενικοτερα, οι ψυκτικοι δουλευουν με χαλκο. Οσο για το ψυκτη νερου, το κοστος ειναι αναλογο ενος ετοιμου chiller, ενω η ψυκτικη του ισχυς ειναι μικρη και δεν κανει για ενυδρειο. (Προφανως δεν μιλαμε για κανενα επαγγελματικο εε? )

ts0gl1s
27-06-12, 20:00
Ότι πληρώνεις παίρνεις εε?????

kotsos___
27-06-12, 20:08
Να πω και εγώ κάτι, μήπως λέω, μήπως αυτά πού έχουν τα PC για ψύξει κάνει, έχω ακούσει ότι είναι μικρά ψυγεία με φρέον, κυκλοφορεί σε σωλήνα και έτσι ψύχει τον υπολογιστή.Αν εννοείς υδρόψυξη, όχι.. Μπορεί στην καλύτερη να το φέρει στην θερμοκρασία περιβάλλοντος..
Με φρεον για υπολογιστή δεν έχω ακούσει κάτι..

ts0gl1s
27-06-12, 20:14
Το φρέον σε υπολογιστή δεν συνιστάτε λόγο υγρασίας του περιβάλλοντος και άμα γεμίσει νερά ο υπολογιστής θα τον κλαις!!!

vasilllis
27-06-12, 22:45
η πιο οικονομικη λυση προυποθετει το ψυγειο να ειναι κοντα στο ενυδρειο.
κανεις 2 τρυπες 6-7μμ και περνας 2 σωληνακια οπου τα συνδεεις σε ενα μπουκαλι μεσα στο ψυγειο.μετα θες ενα αντλιακι και εισαι ετοιμος.

stom
27-06-12, 23:54
Δεν θα δουλεψει ποτε.
Το εχουν δοκιμασει διαφοροι κατα καιρους, με ψυγεια γεματα με λαστιχα κλπ. Ειναι μικρη η ψυκτικη ισχυς, και ο εναλλακτης δεν αποδιδει και πολλα...

pavloslel
10-07-14, 22:21
Τελικά ποια είναι η καλύτερη λύση;

klik
10-07-14, 22:50
chiller: https://en.wikipedia.org/wiki/Chiller,
π.χ.: http://www.marinedepot.com/chillers__index-ap.html

Στις μεγάλες ζέστες, υπάρχει και η λύση της ψαρόσουπας...:biggrin:

makocer
11-07-14, 01:34
τα chiller οπως προαναφερθηκαν ειναι η μοναδικη λυση για να θερμοκρασια κατω απ αυτη του περιβαλοντος...
η χρηση τους σε υπολογιστες ειναι γνωστη εδω και πολλα χρονια ενω σε ''οικιακο'' επιπεδο τουλαχιστον μια δεκαετια.... (πχ vapochill παλια ή εδω (http://asetek.com/) )
πριν ομως ξεκινησεις κανα περιεργο προτζεκτ ρωτα σε καποιο εξιδικευμενο φορουμ για λεπτομερειες οσο αφορα τη διαβιωση των ψαριων κλπ

katmadas
11-07-14, 03:35
εγω ριχνω παγωμενα μπουκαλακια νερο για να κατεβει στις μεγαλες ζεστες...

SV1JRT
11-07-14, 09:12
Τελικά ποια είναι η καλύτερη λύση;


εγω ριχνω παγωμενα μπουκαλακια νερο για να κατεβει στις μεγαλες ζεστες...


Παύλο ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ??
Αυτή είναι η πιο βασική ερώτηση. Αν εχεις χρυσόψαρα, μην κάνεις τιποτα. Αν έχεις Δίσκους ή marine με ασπόνδυλα, ετοιμάσου να τα χώσεις χοντρά σε chiller. Το κόστος πάει ανάλογα τα λίτρα. Πάντως, αν έχεις ΑΚΡΙΒΑ ψάρια (π.χ Δίσκους που έχει 500 - 600 ευρώ το ένα) το κόστος του chiller είναι αμελητέο...

Εγώ στο δικό μου ενυδρείο που είναι ΕΞΩ, στον ταρατσόκηπο και το χτυπάει ο ήλιος απευθείας τουλάχιστον 4 ώρες την μέρα, απλά αφήνω ανοιχτό το καπάκι και η εξάτμιση του νερού κρατάει τη θερμοκρασία στους 29 βαθμούς ΜΕΓΙΣΤΟ. Χωρίς chiller χωρίς πάγο χωρίς τίποτα. Και αν καμια φορά ξεπεράσει τους 29 βαθμούς, ρίχνω νερό απο τη βρύση (που είναι συνήθως πιο κρύο απο του ενυδρείου) και πέφτει η θερμοκρασία.
Το δικό μου ενυδρείο είναι 400 λίτρα με ένα κοπάδι "Yellow Lab" και ένα αρκετά μεγάλο πλακόστομο.

Πάρε και ένα Video (https://www.youtube.com/watch?v=LFWtFybnyJA) απο το ενυδρείο μου.

.

vasilllis
11-07-14, 11:38
Τελικά ποια είναι η καλύτερη λύση;

Καλυτερη δεν υπαρχει.εξαρταται ποσο εχεις σκοπο να ξοδεψεις.αν γινει σωστη μελετη ολα θα αποδωσουν.