PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με ηχεία



Panοs
27-06-12, 10:43
μου εδωσαν κατι ηχεία sansui clasiqque s1000 και το ενα γουφερ εχει μια τρύπα στην ανάρτηση(ειναι χτυπημενο)τι μπορω να βάλω εκει στην τρύπα ωστε να μην σκηστει το μεγάφωνο?τα γουφερ ειναι με μαλακή αναρτηση.......

Γιώργος Φυσικός
27-06-12, 14:43
αν σου προτείνω να αλλάξεις και τα 2 woofer με καινούρια, γιατί αυτά απ'ότι φαίνεται έχουν λυώσει, θα με κυνηγήσεις; (αν κρίνεις ότι αξίζει, που δεν νομίζω ότι αξίζει)

αλπινιστης
27-06-12, 14:48
Μπορεις να τα επισκευασεις. Στην Αθηνα υπαρχει ο Πανταζοπουλος και ο Γουσετης στην Καλλιθεα (προσωπικα δεν γνωριζω αλλους). Θα σου αλλαξουν το spider και τα λαστιχα αν χρειαζεται. Προϋποθεση ειναι να αξιζουν τα ηχεια να συντηρηθουν.

sakisr
27-06-12, 15:00
Αν μπορεις να βρεις μαυρη κολλα για λαστιχα ειναι η ιδανικη λυση εννοειται η τρυπα να ειναι μικρη.Επισης μια μαυρη σιλικονη καπως καλυπτει τη ζημια.Υπαρχει ειδικη κολλα (boostic adhesive?) αλλα που να τη βρεις....Αν ομως η ζημια ειναι μεγαλη και αξιζει το κοπο επισκευη ή αλλαγη μεγαφωνων.

Panοs
19-07-12, 10:00
παιδιά 1000000000000000000000000+ συγνώμη τώρα ειδα τισ απαντήσεις σασ....:hammer::head:.... τελικά εβαλα λίγη logo στην ανάρτηση εκει που ηταν η τρύπα και δεν εχω κανένα πρόβλημα(μέχρι ώρας)...απο οτι βλέπω ομωσ η ανάρτηση δεν ειναι λάστιχο οπωσ κάποια αλλα μεγάφωνα τησ πλάκας που ειχα και σκίστηκαν μολισ έπαιξαν μιση ωρα μπασα...η ανάρτηση νομίζω οτι ειναι απο κάποιο υλικό σαν πανί η κάτι παρομιο δεν ξερω ακριβώς....γιωργο δεν θελω να αλλάξω woofer γιατί ειναι καλα (βγάζουν αρκετά δυνατο και σφιχτό μπασο)και παίζουν και ωραία...αν διαλυθούν αναγκαστικά θα τα αλλάξω...αλεξανδρε ρώτησα σε ενα μαγαζί ποσο θα στοιχίσει να μου τα φτιάξουν αλλά μου είπαν μια αρκετά υψηλή τιμή και δεν με συμφέρει....(ενω βρει 2 woofer τησ koda με μπόλικα db σχετικά φτηνα.....σακη απο οτι φαινετε η logo κανει δουλεια...:001_tt2:

Panοs
27-07-12, 19:47
καλησπέρα ηλεκτρονικοί :001_tt2:
οπωσ αναφερω και ποιο πανω εχω τα εξεισ ηχεια sansui clasique s1000...εχω παρατηρησει ομωσ οτι αν ανοιξεισ αρκετα δυνατα την ενταση δεν ακουγονται τα woofer και ακουγονται μονο τα tweeter...ενω τρεμουν τα παντα απο τα μπασσα στα αυτια μου φτανουν μονο οι υψηλεσ συχνοτητεσ ενο ποιο χαμηλα ειναι ολα μια χαρα..τι μπορει να φταιει?τα ηχεια δεν εχουν crossover παρα μονο δυο πυκνωτεσ απο οτι ειδα...

Γιώργος Φυσικός
27-07-12, 20:05
τα αυτιά σου. δεν κάνω πλάκα. όχι ότι έχουν πρόβλημα, αλλά από μια ένταση και πάνω αντιλαμβάνεσαι τις ψηλές μόνο (ή "περισσότερο", πες).

moustakias
27-07-12, 20:05
Μάλλον τα έχεις συνδέσει με διαφορά φάσης. Τα + και τα - δηλαδή σε ένα από τα δύο ηχεία είναι ανάποδα.

Panοs
27-07-12, 20:10
[QUOTE=Γιώργος Φυσικός;543854]τα αυτιά σου. δεν κάνω πλάκα. όχι ότι έχουν πρόβλημα, αλλά από μια ένταση και πάνω αντιλαμβάνεσαι τις ψηλές μόνο (ή "περισσότερο", πες).[/QUOTE οχι ρε γιvργo με αλλα ηχεια 600watt rms που είχαμε κανει παρτυ δεν ειχα τετοιο προωβλημα.....:001_tt2:

Panοs
27-07-12, 20:14
Μάλλον τα έχεις συνδέσει με διαφορά φάσης. Τα + και τα - δηλαδή σε ένα από τα δύο ηχεία είναι ανάποδα.
νικο αυτο συμβαίνει και στα δυο ηχεια οχι μονο στο ενα.....μηπωσ θελουν crossover...

moustakias
27-07-12, 20:15
Συμβαίνει και στα δύο όταν όμως παίζουν μαζί; Αν ναι γύρνα στο ένα μόνο ανάποδα το + και το - και ξαναδοκίμασε.

Panοs
27-07-12, 20:17
Συμβαίνει και στα δύο όταν όμως παίζουν μαζί; Αν ναι γύρνα στο ένα μόνο ανάποδα το + και το - και ξαναδοκίμασε.
ok νικο θα το δοκημασω αυριο και θα ξαναγράψω.....

Γιώργος Φυσικός
27-07-12, 20:25
συγκεκριμένα, αυτό που λέει ο μουστάκιας είναι μόνο όταν παίζουν και τα 2 ηχεία. Για να ακούγονται σωστά πρέπει να έχουν την ίδια πολικότητα (αδιάφορο ποιά) και τα δύο.

Panοs
27-07-12, 20:30
ναι γιωργο παιζουν και τα δυο ηχεια αλλα δεν ειναι συνδεδεμένα μεταξυ τουσ(παραλληλα η σε σειρα)ειναι ενα στο καθε καναλι του ενησχυτη..δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο......παντοσ αυτο με τα αυτια δεν το ηξερα οτι γίνετε:biggrin:....

Γιώργος Φυσικός
27-07-12, 21:00
αδιάφορο αν είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους. Πρέπει η πολικότητα με την οποία είναι συνδεδεμένη το ένα ηχείο να είναι η ίδια με την άλλη

πχ αν στο ένα συνδέσεις το + του ενισχυτή (πες δεξί κανάλι) στο "+" του ηχείου, θα πρέπει να συνδέσεις το + του ενισχυτή (αριστερό κανάλι) στο "+" του άλλου ηχείου.

Panοs
28-07-12, 11:21
παιδια άλλαξα την πολικότητα στο ενα ηχειο αλλα μάταια το πρόβλημα δεν συνεχίζει να εμφανίζετε..τι αλλο μπορει να φταιει?



edit:εντάξει παιδιά το πρόβλημα διορθώθηκε..... ευχαριστώ για την βοήθεια σας....:wiink:

Γιώργος Φυσικός
28-07-12, 16:02
πώς διορθώθηκε;

Panοs
28-07-12, 16:48
αλλαξα την ποληκοτητα στο ενα ηχειο......απλα στην αρχη εκανα δολκιμη με το ραδιο...οπωσ ξερεισ τα τραγούδια απο το ραδιο δεν εχουν καθόλου μπασσα....μετα ομωσ δοκίμασα με τον η/υ και ειδα την διαφορα σε σχεση Με πριν γυρίσω την πολικότητα...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ...

Γιώργος Φυσικός
28-07-12, 18:24
φυσικά και είναι αφού με αντίθετη πολικότητα ακυρώνονται τα πάντα. αλλά θα έπρεπε να είναι το ίδιο και σε χαμηλές και ψηλές εντάσεις. μάλλον ο χώρος είναι τέτοιος και τα ηχεία είναι τοποθετημένα ασύμμετρα στο δωμάτιο. τέλος καλό όλα καλά πάντως

Makissat
28-07-12, 19:55
μου εδωσαν κατι ηχεία sansui clasiqque s1000 και το ενα γουφερ εχει μια τρύπα στην ανάρτηση(ειναι χτυπημενο)τι μπορω να βάλω εκει στην τρύπα ωστε να μην σκηστει το μεγάφωνο?τα γουφερ ειναι με μαλακή αναρτηση.......

φιλε μου λίγο χαρτί κουζίνας βάλε να κλεισεις τι τρυπα και από έξω ταινία μαύρη να μη φαίνεται το χαρτί dld μια μονωτική μαύρη!και θα είσαι άρχοντας...που να αλλάζεις woofer με τέτοια κρίση!!

Panοs
22-10-12, 13:28
ξερει κανεισ που μπορω να βρω στοιχεια για τα ηχεια sansui classique s1000??ψαχνω στο internet αλλα δεν βρισκω κατι..το μονο που βρικα ειναι οτι ειναι 160βαττ max...
θελω να μαθω ποσα db βγαζουν ..ποσα rms ειναι ..κλπ..