PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοαγώγιμη πάστα



ts0gl1s
27-06-12, 20:30
καλησπέρα σας θέλω να θίξουμε αυτό το υλικό σήμερα πήγα και αγόρασα μια σύριγγα με 2 γραμμάρια υποτίθεται ασημένια που δεν ήταν στην τιμή των 1,70 ευρώ και ρωτώ δεν μπορούμε να βρούμε κάπου ποσότητα χοντρικής και να την αναμίξουμε με πολύ ψιλό ρίνισμα αλουμινίου η κάποια άλλη μέθοδο για καλύτερη απαγωγή της θερμότητας και να αγοράσουμε και μια σύριγγα από ένα φαρμακείο και είμαστε τζετ με λίγο ψάξιμο που έκανα στο νετ βρήκα πεντακιλο θερμοαγώγιμη στα 34 ευρώ

katmadas
27-06-12, 20:58
Πιο μικρη ποσοτητα δεν παιζει?
Γιατι να βαλεις ρινισματα μεσα?
Ισως μετα δεν εφαπτετε σωστα το εξαρτημα...

Γιώργος Φυσικός
27-06-12, 21:16
η θερμοαγώγιμη πάστα ανάμεσα σε heatspreader ("διαχύτης θερμότητας"?) και ψύκτρα, δεν είναι για να έχει καλύτερη αγωγιμότητα το μέταλλο με το μέταλλο. Είναι για να καλυφτούν οι τρύπες αέρα που αναποφευκτά εμφανίζονται στην επαφή μεταξύ μετάλλων. Οι δύο επαφές θερμοαγώγιμη-μέταλλο που σχηματίζονται έχουν χειρότερο δείκτη αγωγιμότητας από οτι η επαφή μεταλλο-μέταλλο, σύν το ότι η διαχωριστική επιφάνεια εμφανίζει επιπλέον αντίσταση στην μεταφορά θερμότητας. Η μέταλλο-θερμοαγώγιμη-μέταλλο είναι μόνο καλύτερη από μέταλλο-αέρας-μέταλλο. Ελπίζω να τα είπα κατανοητά.

γι'αυτό και όταν βάζεις θερμοαγώγιμη, βάζεις ένα λεπτό υμένιο, σχεδόν διάφανο.

tasosmos
27-06-12, 21:23
Για τι εφαρμογη χρειαζεσαι 5kg(!!!) θερμοαγωγιμη???

Τα "ρινισματα" που χρησιμοποιουν οι κατασκευαστες ειναι με μεγεθος λιγα μm. Αν βαλεις καμια κουμουτσα χιλιοστων προφανως δεν θα πετυχεις θετικο αποτελεσμα απο πολλες αποψεις.
Δεν ειναι τοσο απλο να φτιαξεις ενα μιγμα με καλυτερη αποδοση χωρις κοστος, ολοκληρη βιομηχανια παλευει με αυτα.


Για οποιαδηποτε εφαρμογη ειναι υπεραρκετη μια σχετικα καλη παστα οπως η arctic ceramique που μπορεις να βρεις με 10€ τα 25gr (αρκετη ποσοτητα για μερικες εκατονταδες cpu).

spirakos
27-06-12, 21:24
Ο καλυτερος τροπος να απλωσεις τη παστα ειναι με ενα πινελακι για ομοιομορφη κατανομη και οσο το δυνατον μικροτερο παχος
Η επαφη μεταξυ των δυο μεταλλων ειναι ο καλυτερος τροπος μεταφορας θερμοτητας, οσο αυξανεις την αποσταση μειωνεις την αποδοση

katmadas
27-06-12, 21:50
Μια που το εφερε ο λογος πριν μερες παρειγειλα αυτην:

http://www.ebay.com/itm/Thermal-Grease-Paste-Compound-Silicone-CPU-Heatsink-30g-/370387928068?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item563cd74404

Γιώργος Φυσικός
27-06-12, 21:54
οποτεδήποτε αγόρασα τόσο μεγάλη συσκευασία ή την έχασα ή ξεράθηκε:001_unsure:. Χρήσιμη μόνο όταν δούλευα σε μαγαζί (που και πάλι καταφέρναμε να τη χάνουμε αλλά τεσπα... :laugh: )

(arctic silver είναι πολύ καλή αλλά το θέμα είναι η εφαρμογή περισσότερο παρά η πάστα)

katmadas
27-06-12, 22:10
Εγω εχω παντως μια αρκετα παλια και την βαρεθηκα γιαυτο το πηρα...
Το σιγουρο ειναι οτι δεν ξεραθηκε καθολου....
Σιγουρα ειναι 10 χρονων....

spirakos
27-06-12, 22:38
Εαν διατηρειται σε αεροστεγη συσκευασια, κανενα προβλημα, οπως ειπες ειχα ενα σωληναριο 10+ χρονια που τελειωσε προσφατα σε αψογη κατασταση

Γιώργος Φυσικός
27-06-12, 23:12
Εγω εχω παντως μια αρκετα παλια και την βαρεθηκα γιαυτο το πηρα...
Το σιγουρο ειναι οτι δεν ξεραθηκε καθολου....
Σιγουρα ειναι 10 χρονων....

φυσικά και δεν ξεραίνεται σφραγισμένη... εγώ είμαι λιγάκι τσαπατσούλης :-$

agis68
28-06-12, 00:47
εγώ τη φυλάω στο ψυγειο (4βαθμους) και δεν χαλάει. Ο Γιώργος (φυσικός) ειπε κατι πολύ σωστό.....Βάζουμε μια πολύ λεπτή στρώση ενα υμένιο. Εχω δει τεχνίτες να τη βάζουμε με σπάτουλα!!!! και φυσικά δεν αντέχει η CPU για καιρό.....Νομίζω οτι μια δυο σύριγγες των 5ml είναι υπεραρκετές για μπολικη δουλειά....τώρα αν τη θες με το κιλό για αντιηλιακή κρέμα δεν ξέρω!

panos_panopoulos
26-08-12, 23:19
Χρησιμοποιώ στους επεξεργαστές των υπολογιστών Θερμοαγώγιμη πάστα απο την άσπρη που συναντούμε στα ηλεκτρονικά σε τρανζίστορ ισχύος ήχου κλπ...
Ο λόγος είναι επειδή είναι φθηνή συσκευασία των 60ml και έχω το σωληνάριο για πολλούς επεξεργαστές, ενώ η γκρί είναι μόλις 5ml μίας χρήσης...
Αυτό λοιπόν που θέλω να ρωτήσω είναι εάν κάνει αυτή σωστά τη δουλεία της για την μεταφορά θερμότητας στη ψύκτρα και αν έχει διαφορά με τα μικρά σωληνάρια της γκρί θερμοαγώγιμης πάστας που δίνονται στα καταστήματα πληροφορικής. Επίσης έχω παρατηρήσει πως η λευκή δεν ξεραινεται

tasosmos
27-08-12, 01:16
Αν χρησιμοποιεις 5ml για καθε χρηση... Σιγουρα δεν εχεις τα βελτιστα αποτελεσματα ουτως η αλλως.
Ελαχιστη πρεπει να βαζεις παστα στις cpu ειδικα που ειναι φλατ οι ψυκτρες θελει ενα λεπτο φιλμ.

panos_panopoulos
27-08-12, 08:26
Τρόπος του λέγειν οτι τελειώνει σε μια χρήση, αντε να βγάλει τρείς λέω εγώ τώρα. Άλλωστε όταν την απλώνω σχηματίζω ένα μικρό "κέρμα" με την πάστα και όταν κάθεται και κουμπώνει η ψύκτρα απλώνεται όσο πρέπει.
Τελικά κάνω καλά που βάζω άσπρη πάστα ηλεκτρονικών? αυτό είναι και το κύριο ερώτημα

picdev
27-08-12, 11:35
έχουν βγεί πολύ καλύτερες με άργυλο ή ασήμι , αν δεν πάρεις την artic silver ,πάρει μια οποιαδήποτε με άργυλο , φτηνές είναι.

panos_panopoulos
27-08-12, 14:08
έχουν βγεί πολύ καλύτερες με άργυλο ή ασήμι , αν δεν πάρεις την artic silver ,πάρει μια οποιαδήποτε με άργυλο , φτηνές είναι.
Απο θέμα ποσότητας πόσο έχουνε μέσα; Το θέλω γιατί επισκευάζω μαζικά υπολογιστές και δεν λέμε για ένα δύο κομμάτια οπότε πρέπει να κοιτάζω και την ποσότητα που έχει το σωληνάριο για να μη ψάχνω κάθε στιγμή για πάστες και σωληνάρια, να έχω ένα και καλό όπως τώρα ...

thanasis 1
20-03-13, 22:12
Επειδη επρεπεν αλλαξω θερμοαγωγιμη παστα σε δυο επεξεργαστες ειδα οτι ειχα αυτην (http://www.dicksmith.co.nz/product/N1205/economy-heat-transfer-compound).Κανει να βαλω απο αυτην ή οχι??
Εψαξα και ειδα οτι η παραπανω ειναι κυριως για διοδους,τρανζιστορ...

primeras
21-03-13, 09:30
Παιδιά μια ερώτηση... αν πέσει πάστα στις επαφές κάποιου εξαρτήματος, μπορεί να προκαλέσει βραχυκύκλωμα κάποια στιγμή;

hurt30
21-03-13, 09:43
Συνήθως δεν είναι αγώγημη, όμως πολλές φορές δημιουργεί χωρηστική συμπεριφορά.
Για αυτό το λόγο συστήνεται ο καθαρισμός της αν πέσει πάνω σε ηλεκτρονικά εξαρτήματα.

agis68
21-03-13, 12:58
πολύ σωστα είπε ο HURT30. Χρειάζεται καθάρισμα επιμελημένο. Ειδικά στις CPU δεν πρέπει λογω κακού χειρισμού να περάσει στις ακίδες. Αν περάσει, αφήστε τη CPU ανάποδα να στεγνώσει η πάστα και μετά με ένα blower ή ειδικό αντιστατικό βουρτσακι την καθαρίζεται. Επίσης δεν πρέπει να περάσει στους πλαινους αγωγούς. Για χρήση σε transistor ειναι πιο απλά τα πράγματα. Προσοχή ακόμη και αν βάζετε μικα ή λάστιχο μόνωσης ακόμη και τότε απαιτείται μια λεπτή στρωση από αγώγιμη πάστα.

primeras
21-03-13, 14:20
Κατάλαβα. Δεν μου έχει συμβεί, αλλά πάντα αναρωτιόμουν τι θα γίνει αν κάτι μου ξεφύγει.
Οπότε ΔΕΝ ξεφεύγει ΤΙΠΟΤΑ

thanasis 1
09-12-14, 19:25
Επειδη πρεπει να αλλαξω θερμοαπαγωγικη παστα σε ενα επεξεργαστη σκεφτομαι να παρω αυτην (http://www.easytechnology.gr/plerophorike-kai-tablet/upologistes/psuxe-modding-kai-taktopoiese/akasa-thermoapagogike-pasta-beltiomenes-suntheses-455-akasa-455-5g) επειδη εχει αρκετη ποσοτητα και πιστευω και καλη τιμη.
Ελεγα να παρω την arctic silver ceramique απλα διαλεξα αυτη για τους παραπανω λογους,το θεμα ειναι αν ειναι καλη,να την εμπιστευτω??

dog80
09-12-14, 20:31
Οι πάστες μεταξύ τους έχουν απειροελάχιστες διαφορές.

http://www.tomshardware.com/reviews/thermal-paste-performance-benchmark,3616-17.html

Αν πάρεις τα νούμερα του διαγράμματος, τα βάλεις στο excel, και ξαναφτιάξεις το διάγραμμα έτσι ωστε ο άξονας να ξεκινάει απο το μηδέν, οι διαφορές μεταξύ των παστών θα μηδενιστούν!

Ακόμα και οι δύο πρώτες που ουσιαστικά είναι υγρό μέταλλο, στην τελική δέν έχουν καμια τρομερή διαφρά.

thanasis 1
09-12-14, 20:56
Οκ με καλυψες,σε ευχαριστω.

AKHS
09-12-14, 23:32
Αφου θέλεις arctic silver ceramique πάρε αυτή σε ποσότητα και τιμή πάρα πολυ καλή και σε ποιότητα http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B1%CE%B3%CF%8E%C E%B3%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82%20%CE%A0%CE%AC%CF%83% CF%84%CE%B5%CF%82%7CArctic%20Silver%20Ceramique%20 2%20%28%20CERAMIQUE225GUS%20%29/SearchFor/arctic%20silver%20ceramique

thanasis 1
09-12-14, 23:59
Ακη σωστα τα λες αλλα την θελω αυριο,αρα δεν με παιρνει...

lepouras
10-12-14, 03:40
πάντως να αναφέρω και αυτήν εδώ που σε κάποια προσφορά δωρεάν δήγματος εδώ στο φορουμ μου είχαν στείλει. είναι πολύ καλή και λόγο ρευστότητας πολύ εύκολη στην τοποθέτηση. και σαν τιμή επίσης πολύ καλή(αλλά δεν την θυμάμαι τώρα)
και σχεδιάστηκε και παράγετε Ελλάδα.
http://www.computer-systems.gr/el/products/k4-pro-thermal-paste