Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : ζητω δουλεια ειμαι ηλεκτρολογος



Σελίδες : 1 [2] 3

thespyros
02-03-16, 13:48
τι να πω στην δευτερη συνεντευξη>>>>>?? να μιλησω για μισθο?? ωραρια κλπ???

SRF
02-03-16, 13:57
τι να πω στην δευτερη συνεντευξη>>>>>?? να μιλησω για μισθο?? ωραρια κλπ???

θέσε τους όρους σου! :biggrin:

Fixxxer
02-03-16, 14:26
τι να πω στην δευτερη συνεντευξη>>>>>?? να μιλησω για μισθο?? ωραρια κλπ???

Για μισθο, ωραρια κλπ αν δεν ρωτησουν/πουν αυτοι ρωτησε τους στο τελος...
Καλη τυχη...:001_rolleyes:

thespyros
02-03-16, 14:28
τι ποσο να ζητησω???

Fixxxer
02-03-16, 14:34
τι ποσο να ζητησω???

Τωρα αυτο εξαρταται κι απ το ποσο καλη και σοβαρη ειναι η εταιρεια, γνωμη μου ειναι πως αν ειναι σοβαρη ζητα ΣΣΕ ηλεκτρολογων (οι σοβαρες εταιρειες δεν εχουν μισθολογικα θεματα) αν νομιζεις πως δεν ειναι τοσο σοβαρη ζητα ενα ποσο και κανε μια διαπραγματευση αν και νομιζω πως θα σου πουνε αυτοι το μισθο...

navar
02-03-16, 14:40
νομίζω οτι αν είναι να σε πάρουν και σε θέλουν , θα ανοίξουν αυτοί το θέμα του μισθού , και η απλα θα σου πούνε "τοσα δίνουμε" η θα σου πουνε ευγενικα "τωρα που ξερεις τι πρεπει να κανεις και τι δουλεια εχεις να κανεις εδω, με τι μισθο θα εισαι ικανοποιημένος "
το ποιο πιθανό μαλλον ειναι το πρώτο .

προσωπικά πιστευω πως αν εισαι σχετικα "κοντα" σε αυτα που θες , απλα ρωτα αν αυτο ειναι το καλυτερο που μπορούνε να κάνουν και κόψτω εκεί.
αν εισαι πολυ μακρια απο αυτα που υπολόγιζες , εξήγησε οτι επειδη εχεις υποχρεώσεις οικογενειακές κλπ , οτι μπορεις να ξεκινήσεις χαμηλά αλλα θα ήθελες να εχεις μισθολογική εξέλιξη βαση των δυνατοτήτων σου και οτι είσαι αποφασισμένος να είσαι αποδοτικός !


καπως έτσι χοντρά χοντρά

thespyros
02-03-16, 17:13
Είδα την ΣΣΕ ΕΙΝΑΙ 700€ το ποσό ειναι μικτά ξέρει κανείς ;

kostasmadness
02-03-16, 18:39
πλακα μ κανετε ετσι???700 ευρω σε εργοστασιο ηλεκτρολογος με ευθυνες με διαβασματα με συνεχη ενημερωση για τα τεκτενομενα χειροτερα απτους γιατρους κ με δουλεια τις περισσοτερες φορες υπο αντιξοες συνθηκες????προτιμω delivery χωρις εννοιες κ σκοτουρες......παιδια μην τα ξαναλεμε τα ιδια το επαγγελμα μας εχει ρεζιλευτει στην ελλαδα....απλα δεν αξιζει τον κοπο...οσοι κανατε το λαθος κ σπουδασατε ηλεκτρολογοι οπως κ εγω αλλωστε ψαχτειτε για εξωτερικο να γλυτωσετε απο τη κακομοιρια της ελλαδας...τουλαχιστον να ζειτε αξιοπρεπως αυτη η χωρα πλεον δεν της αξιζει να εχει ατομα που προσπαθουν κ εχουν σπουδασει...θελει μονο να διοριζει δημοσιους,στρατιωτικους, παπαδες και καθαριστριες στο υπουργειο οικονομικων κ προσφυγες....ολα τα αλλα τα εχει λυσει.......!

thespyros
02-03-16, 18:59
αυτη ειναι η αληθεια δυστηχως κατσε μην ειναι κατψ απο 700ε???

georgiokl
02-03-16, 19:06
ο ηλεκτρολογος βαζει παντα την ζωη του και το κεφαλι του κωρονα γραμματα για την ασφαλεια των αλλων. Το ρισκο που παιρνει για να μην σκοτωθει κανεις απο το ρευμα (και ο ηλεκτρολογος αλλα και οποιοσδηποτε αλλος) πρεπει να πληρωνονται. Αλλα οταν δεν ξερουν τι δουλεια κανεις σου λεει οτι ειρθε 5 λεπτα χεβιδωσε 2 βιδες εβαλε 2 καλωδια και πηρε 80 ευρω! Ναι αλλα για να ξερει που θα βαλει το χερακι του εχει σπουδασει 4-5 χρονια δεν τα βαζει ετσι οπου να ναι... Τι να πω το εξωτερικο ειναι μια καλη λυση αλλα εαν φυγουμε ολοι ποιος θα μηνει σε αυτη την Ελλαδιτσα για να ανακαμψει καποια στιγμη! Τα ατομα που θα μεινουν πισω σκευτομαι!!

street
02-03-16, 19:19
στα παπαρια σου ... 580 ... 580 .... για αρχη ... αν δεν εχεις παιδια σκυλια γατια εισαι οκ ... και 500 να ειναι μην το σκεφτεσαι καν ,


καλη αρχη καρντασι :biggrin:

thespyros
02-03-16, 19:51
ευχαριστω παιδια να ειστε καλα

leosedf
02-03-16, 20:30
Αν δουλεύεις με τον καιρό θα ανεβεί.

thespyros
02-03-16, 21:21
Aπλα μακάρι να ειναι λίγο καλά τα χρήματα γιατί ειναι κ μακριά κ έχω κ βενζίνες

Fixxxer
02-03-16, 21:38
Aπλα μακάρι να ειναι λίγο καλά τα χρήματα γιατί ειναι κ μακριά κ έχω κ βενζίνες
Εταιρικό λεωφορείο δεν έχουν?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

johnpats
02-03-16, 22:03
Εταιρικό λεωφορείο δεν έχουν?

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλα δεν εχουν ολες εταιρικα λεωφορεια.
Και εκτος αυτου ,και να εχουν λιγο δυσκολο να εξυπηρετουνται ολες οι διευθυνσεςι των εργαζομενων

Fixxxer
02-03-16, 22:20
Καλα δεν εχουν ολες εταιρικα λεωφορεια.
Και εκτος αυτου ,και να εχουν λιγο δυσκολο να εξυπηρετουνται ολες οι διευθυνσεςι των εργαζομενων
Σίγουρα αλλά ας κάνει και μια ερώτηση...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

gsmaster
02-03-16, 23:02
Κάτσε από Θεσσαλονίκη θα πιάσεις δουλειά Αθήνα? Φαντάζομαι να έχεις που να μένεις τουλάχιστον για τον πρώτο καιρο!

kostasmadness
02-03-16, 23:07
προσπαθω να πιστεψω αυτα που διαβαζω κ πραγματικα δεν τα καταφερνω!!!!ωστε εχουμε γινει τοσο δουλοπρεπεις????παρακαλαμε να δουλεψουμε για 500 ευρω??κ τους λεμε κ ευχαριστω??ε οχι λοιπον δεν φταιει το κεφαλαιο αλλα εμεις που με τοσα ειμαστε ικανοποιημενοι....περαστικα μας κ καλοφαγωτα τα 580!!!!μιλαμε για αστρονομικο ποσο..........λοιπον στο διαταυτα ζηταω ηλεκτρολογο μηχανικο τ.ε. (μονο απο τει πειραια)με βαθμο ανω του 9,99.... μεταπτυχιακο στα δικτυα εμπειρια τουλαχιστον 20 ετη να ξερει αριστα απο εσωτερικες ηλεκτρικες εγκαταστασεις,αριστη γνωση autocad,να γνωριζει τα παντα απο αυτοματισμους,να γνωριζει προγραμματισμο plc,αριστη γνωση αγγλικων,γαλλικων,σουαχιλι,αραβικων,ιταλικων γερμανικα κατα προτιμηση να ειναι μητρικη του,να γνωριζει να επισκευαζει ολων των ειδων τις ηλεκτρικες συσκευες,να γνωριζει αριστα απο ψυκτικα,να επισκευαζει πλακετες ολων των ειδων τυχον γνωσεις ηλεκτροσυγκολλητου κ γνωση υδραυλικων θεωρειται προσον...προσφερεται μισθος 400 ευρω το μηνα κ μισο ενσημο καθε ημερα,1 ρεπο τον μηνα που καθοριζεται απτον εργοδοτη,καθε χριστουγεννα που θα κοβεται η βασιλοπιτα υπαρχει μεριδιο απο τη πιτα κ σε περιπτωση που βρειτε το φλουρι κερδιζεται 4 ευρω!!!!!!το καλοκαιρι προσφερουμε 7 μερες για ξεκουραση χωρις να πληρωνεστε φυσικα....για εκδηλωση ενδιαφεροντος στειλτε βιογραφικο στην παρακατω διευθυνση arxikoroidoilektrologos@coldmail.gr

betacord85
02-03-16, 23:09
εσεις κυριε δουλευτε καπου αυτην την περιοδο αν επιτρεπετε?περνετε πανω απο 500?
προσπαθω να πιστεψω αυτα που διαβαζω κ πραγματικα δεν τα καταφερνω!!!!ωστε εχουμε γινει τοσο δουλοπρεπεις????παρακαλαμε να δουλεψουμε για 500 ευρω??κ τους λεμε κ ευχαριστω??ε οχι λοιπον δεν φταιει το κεφαλαιο αλλα εμεις που με τοσα ειμαστε ικανοποιημενοι....περαστικα μας κ καλοφαγωτα τα 580!!!!μιλαμε για αστρονομικο ποσο..........λοιπον στο διαταυτα ζηταω ηλεκτρολογο μηχανικο τ.ε. (μονο απο τει πειραια)με βαθμο ανω του 9,99.... μεταπτυχιακο στα δικτυα εμπειρια τουλαχιστον 20 ετη να ξερει αριστα απο εσωτερικες ηλεκτρικες εγκαταστασεις,αριστη γνωση autocad,να γνωριζει τα παντα απο αυτοματισμους,να γνωριζει προγραμματισμο plc,αριστη γνωση αγγλικων,γαλλικων,σουαχιλι,αραβικων,ιταλικων γερμανικα κατα προτιμηση να ειναι μητρικη του,να γνωριζει να επισκευαζει ολων των ειδων τις ηλεκτρικες συσκευες,να γνωριζει αριστα απο ψυκτικα,να επισκευαζει πλακετες ολων των ειδων τυχον γνωσεις ηλεκτροσυγκολλητου κ γνωση υδραυλικων θεωρειται προσον...προσφερεται μισθος 400 ευρω το μηνα κ μισο ενσημο καθε ημερα,1 ρεπο τον μηνα που καθοριζεται απτον εργοδοτη,καθε χριστουγεννα που θα κοβεται η βασιλοπιτα υπαρχει μεριδιο απο τη πιτα κ σε περιπτωση που βρειτε το φλουρι κερδιζεται 4 ευρω!!!!!!το καλοκαιρι προσφερουμε 7 μερες για ξεκουραση χωρις να πληρωνεστε φυσικα....για εκδηλωση ενδιαφεροντος στειλτε βιογραφικο στην παρακατω διευθυνση arxikoroidoilektrologos@coldmail.gr

Nightkeeper
02-03-16, 23:13
τι ποσο να ζητησω???

Συγνώμη φίλε μου αλλά δεν είναι ερώτηση αυτή για τώρα...καλά καλα δεν ξέρεις αν θα σε προσλάβουν , δεν ξέρεις αν μπορείς να ανταποκρίθεις στη δουλειά και ρωτάς ΤΗ ΠΟΣΟ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ???? Τι να σου πω... Ζητά ότι σου λείπει ρε παιδί μου, ίσως και να μπορούν να στο δώσουν.......

kostasmadness
02-03-16, 23:18
δουλευω στο εξωτερικο ως ηλεκτρολογος μηχανικος.....εκανα το λαθος κ δουλεψα κ εγω μεχρι το 2012 στην ελλαδα για 600 ευρω αλλα ευτυχως ξυπνησα φιλε μου!!!κ οτι λεω δεν το λεω απο κακια αλλα μηπως κ αφυπνησω κ αλλους συναδελφους ειδικα εκεινους που εχουν τελειωσει ενα πολυτεχνειο η τει να ψαχτουνε περα απο τα συνορα της ελλαδας καθως η ζητηση ηλεκτρολογων ειναι τρομερη!!!κ προσφερουνε φοβερα πακετα πολλες εταιριες του εξωτερικου....ενδεικτικα αναφερω φιλος μ ελληνας ηλεκτρολογος μηχανικος στις μπαχαμες παιρνει 5000 δολαρια ως συντηρητης στο atlantis paradise island....οποιος δεν ξερει τι ειναι μπορει να το γκουγκλαρει!

The_Control_Theory
02-03-16, 23:21
δουλευω στο εξωτερικο ως ηλεκτρολογος μηχανικος.....εκανα το λαθος κ δουλεψα κ εγω μεχρι το 2012 στην ελλαδα για 600 ευρω αλλα ευτυχως ξυπνησα φιλε μου!!!κ οτι λεω δεν το λεω απο κακια αλλα μηπως κ αφυπνησω κ αλλους συναδελφους ειδικα εκεινους που εχουν τελειωσει ενα πολυτεχνειο η τει να ψαχτουνε περα απο τα συνορα της ελλαδας καθως η ζητηση ηλεκτρολογων ειναι τρομερη!!!κ προσφερουνε φοβερα πακετα πολλες εταιριες του εξωτερικου....ενδεικτικα αναφερω φιλος μ ελληνας ηλεκτρολογος μηχανικος στις μπαχαμες παιρνει 5000 δολαρια ως συντηρητης στο atlantis paradise island....οποιος δεν ξερει τι ειναι μπορει να το γκουγκλαρει!

Δεν μας αφυπνίζεις. Απλά μας πλάκωσες τώρα στην μιζέρια μας:saad:. Πολλοί έχουν παιδιά, γονείς μεγάλους εδώ ή λίγες γνώσεις και δεν μπορούν να πάνε έξω. Μπορεί κι απλά να μην θέλουν να ξενιτευτούν.
Δεν μιλώ για μένα. Εγώ είμαι έτοιμος για εξωτερικό μόλις κλέισω κάποιες εκρεμότητες εδώ αλλά καταλαβίνω τους πιό μεγάλους σε ηλικία.

edit: Εδώ κρέμασαν τ μάγουλά μου όταν το είδα (https://www.google.gr/search?q=atlantis+paradise+island.&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiYsbe896LLAhWJkiwKHd1dDqQQsAQIMg&biw=1920&bih=979)...

Fixxxer
02-03-16, 23:31
Τωρα που ειδα το ξενοδοχειο εδω στην Ελλαδα τα ξενοδοχεια θελουν συντηρητη ηλεκτρολογο που να κανει τα παντα ολα με 1-2 ρεπο το μηνα (το 8ωρο το ξεχνας συν το να σε παρουν τηλ την ωρα που κοιμασαι γιατι ετυχε βλαβη) οταν ειναι στη σεζον και 800-900€ και μαλιστα οχι καθε μηνα τα λεφτα αλλα με καθυστερηση 1-2 μηνες...

kostasmadness
02-03-16, 23:34
εγω που το ειδα απο κοντα τι να πω τοτε????χαχαχα....το θεμα ειναι αλλου χρειαζεται αποφασιστηκοτητα στη ζωη κ να παιρνουμε αυτο που θελουμε οποιο κ αν ειναι το τιμημα.....κ οχι να παιρνουμε αυτο που μας δινουν!!!οσο για τους μεγαλους που λες δεν τους λυπαμαι τη δεκαετια του 80 κ 90 κανανε ζωαρα επι πασοκ κ νεας δημοκρατιας....κ τη πληρωσαμε εμεις γτ τελικα ολο αυτο ηταν μια φουσκα,ενα ψεμα!!!

betacord85
02-03-16, 23:39
κυριε κωστα αφου ειναι τοσο ροδινα εκει στα ξενα αν σας εστελνα 10 ηλεκτρολογους τεχνικους με βαρβατα διπλωματα και εμπηρεια θα μπορουσατε να του βοηθησετε ωστε να βρουν δουλεια?

Fixxxer
02-03-16, 23:45
Μπαμπη μηπως αυτοι οι 10 που λες βρισκουν δουλεια αλλα δεν δεχονται την θεση για διαφορους λογους?

betacord85
02-03-16, 23:49
οχι αγαπητε νικο...ηταν χρονια σε εγκαταστασεις και τωρα που εχει πεσει η δουλεια κανουν απο μιρασμα φυλλαδιων μεχρι και ντελιβερι...απλα αυτο που με χαλασε ειναι οτι ειδα μια ξεκαρφωτη απαντηση σε ενα ποστ ενος παιδιου που ψαχνει δουλεια να τον παροτρυνει η να τον δελεαζει με τα 5000 χιλιαρικα που περνουνστις μπαχαμες...και φυσικα στο τελος πεταμε και σαν σποντα οτι μας φταει η νδ και το πασοκ...γυρναμε γυρναμε παλι στα πολιτικα...

kostasmadness
02-03-16, 23:52
δεν ειπε κανεις οτι ειναι τοσο ροδινα στα ξενα...και ουτε ειμαι η μητερα τερεζα των ηλεκτρολογων για να βρισκω δουλεια στον καθεναν ουτε εχω καποια υποχρεωση απεναντι σας..........!απλα ειπα καποια πραγματα βαση της δικης μου εμπειριας ουτε για μενα ηταν ευκολα οταν βγηκα στο εξωτερικο αλλα σταθηκα στα ποδια μου....κ ο καθενας βοηθαει τον εαυτο του μονος του.....απλα καλο ειναι να δινουμε καποιες κατευθυνσεις κ καποιες εναλλακτικες σε καποιους ανθρωπους που δεν θα θελανε τα 500 ευρω της ελλαδας μας που προσφερουνε καποια λαμογια συμπολιτες μας με δικαιολογια την κριση κ αυτη περνουνε τα πεντοχιλιαρα κ τα δεκαχιλιαρα αεροπορια..........απο εργολαβιες!!!

betacord85
02-03-16, 23:57
πλακα κανετε αγαπητε...που τις βλεπετε τις εργολαβιες???ποσα χρονια ειπαμε οτι λυπετε απο ελλαδα?το παλικαρι που εγραψε το ποστ πρωτα απο ολα θελει την καθοδηγηση μας πρωτα ψυχολογικα ωστε να παει σωστα προετοιμασμενος στις διαφωρες συνεντευξεις και δευτερων να του δωσουμε συμβουλες ετσι ωστε να μην τον πιασουν κοροιδο στον μισθο του...ναι λογικο ειναι να δινουν 500 ευρω...

kostasmadness
03-03-16, 00:07
δεν ειναι καθολου λογικο να δινουν 500 ευρω αυτο προσπαθω να σας πω.....γτ πολυ απλα δεν ΖΕΙΣ με αυτα τα λεφτα απλα φυτοζωεις στην ελλαδα!!!και οπωσδηποτε η δουλεια του ηλεκτρολογου μηχανικου δεν κοστολογειται 500 ευρω σε καμμια των περιπτωσεων!!!!χιλιες φορες να πανε οι ηλεκτρολογοι να δουλευουν για 500 ευρω ντελιβερι κ καφετεριες σαν σερβιτοροι που δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο σαν δουλειες...παρα να ξεφτυλιζουμε την επιστημη της ηλεκτρολογιας για 500 ευρω...οσο για τους εργολαβους μην μ πειτε πως πιστευετε πως ακομα κ στις μερες μας καποιοι δεν κονομανε στο ονομα της κρισης κιολας???απο κορακια δοξα το θεο η ελλαδιτσα εκτρεφει πολλα εδω κ χρονια...απο εξυπνους κ καλους ανθρωπους πασχουμε......

Dbnn
03-03-16, 00:25
δεν ειναι καθολου λογικο να δινουν 500 ευρω αυτο προσπαθω να σας πω.....γτ πολυ απλα δεν ΖΕΙΣ με αυτα τα λεφτα απλα φυτοζωεις στην ελλαδα!!!και οπωσδηποτε η δουλεια του ηλεκτρολογου μηχανικου δεν κοστολογειται 500 ευρω σε καμμια των περιπτωσεων!!!!χιλιες φορες να πανε οι ηλεκτρολογοι να δουλευουν για 500 ευρω ντελιβερι κ καφετεριες σαν σερβιτοροι που δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο σαν δουλειες...παρα να ξεφτυλιζουμε την επιστημη της ηλεκτρολογιας για 500 ευρω...οσο για τους εργολαβους μην μ πειτε πως πιστευετε πως ακομα κ στις μερες μας καποιοι δεν κονομανε στο ονομα της κρισης κιολας???απο κορακια δοξα το θεο η ελλαδιτσα εκτρεφει πολλα εδω κ χρονια...απο εξυπνους κ καλους ανθρωπους πασχουμε......

Ντελιβερι; πλακα μας κανεις ε;
Δουλευω ντελιβερι 1 χρονο τωρα. Εχω να λαβω 1200 υπερωριες μαυρες που τις ξεχασα κιολας. Μου κολλανε μισο ενσημο και ο μισθος ειναι 586 καθαρα το μηνα. Για 8 η 13 ωρες ημερησιως.
Καλο;
Θες να μαθεις και tips? 4 euros στο 13ωρο!!
Ναι ξεφτιλιστηκαν οι ηλεκτρολογοι, ναι πληρωνεται με χαρτζιλικι και οχι με μισθο.
Αλλα το εξωτερικο δεν μου λεει κατι, αναλωσιμος εισαι και εκει. Και αμα γινει κανα μπαμ και πεσει το ευρω οταν μια ευρωζωνη ειναι ενα απεραντο μπουρδελο τι να τα κανω τα 2000 το μηνα; Καταπλασμα;

Δουλειες υπαρχουν και εδω. Πολυ καλες μαλιστα. Με αποδοχες 800+ το μηνα χωρις προυπηρεσια και εχω πολλα παραδειγματα φιλων και γνωστων. Αρκει να εχεις ενα τηλεφωνο να παρεις. Οτι κυκλοφορει στην χρυση μαλακια εεεε ευκαιρια ηθελα να πω ειναι δουλειες των 500 ευρω.
Συμβιβαζεσαι απλα να φυτοζωεις με 500 ευρω οπως λες και παραλληλα κανεις γνωριμιες και ψαχνεσαι.
Δεν χρειαζεται απελπισια ουτε το εξωτερικο.
Btw ωραια η εταιρια που δουλευεις!!

kostasmadness
03-03-16, 00:43
ωραια τοτε φιλε μου κατσε στις δουλειες των 500 ευρω κ μην διαμαρτυρεσαι....κ περιμενε τον σωτηρα-γνωστο που θα σε βαλει σε μια δουλεια των 800 ευρω καποια στιγμη.......οσο γιαυτο που λες οτι δεν χρειαζεται ουτε απελπισια ουτε εξωτερικο...εσυ δεν με ρωταγες πριν οτι το σκεφτεσαι?????θα με τρελανεις?οσο για την εταιρια που δουλευω δεν χρειαζεται να την ξερεις...αα κ κατι αλλο σου εστειλα πριβε με καποιες πληροφοριες αλλα μαλλον δεν το στειλα σωστα γτ κ εγω δεν ειμαι εξοικειωμενος με αυτο το site δεν σου ηρθε κ βιαστηκες να με κρινεις...τεσπα καλα να περνας φιλε μ...

betacord85
03-03-16, 00:53
να φανταστω εσεις αγαπητε δεν ειχατε καποιο κονε για τα 5 χιλιριακα που περνετε στο εξωτικο νησι?

Fixxxer
03-03-16, 00:55
να φανταστω εσεις αγαπητε δεν ειχατε καποιο κονε για τα 5 χιλιριακα που περνετε στο εξωτικο νησι?

Μπαμπη φιλος του ειπε οτι δουλευει στις Μπαχαμες οχι αυτος...

lepouras
03-03-16, 01:12
λοιπόν να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα παρακαλώ.
Σπύρο τα πράγματα είναι απλά.
όσα και να σου δώσουν (σε περίπτωση ξεφτίλας ποσού) πας για λίγους μήνες να πάρεις την εμπειρία τη σημαίνει βιομηχανία. είναι μια καλή και χρήσιμη εμπειρία και θα σε βοηθήσει πολύ.
αν και εφόσον είναι όντος ξεφτίλα η τιμή απλά παράλληλα ψάχνεις για άλλη δουλειά. με την εμπειρία που θα πάρεις θα έχεις λίγο καλύτερο αέρα στην επόμενη.
αν σου κάτσει η καλή και δώσουν τίποτα σεβαστά λεφτά, τότε εκμεταλλεύσου το και ξετίναξε τους να μάθεις όσα ποιο πολλά μπορείς.
καλή τύχη.
για τους υπόλοιπους.
τα 500 είναι ξεφτίλα όποια δουλειά και να κάνεις.
αλλά και τα 3 και 5 και 10 χιλιάρικα που ακούω για εξωτερικό πάλι δεν μου λένε τίποτα.
αν δεν κρίνω με βάση το κόστος ζωής εκεί που τα παίρνει ο άλλος είναι απλά νούμερα.
οπότε μην τρελαινόμαστε για τη γίνετε αλλού.
και το να λέμε σε ένα παιδί που ρωτάει με άγχος τη θα αντιμετωπίσει και πως να μιλήσει και τη πρέπει να ξέρει , ότι μην πας είναι χάλια τα λεφτά πάλι δεν είναι λογικό.
όταν αποκομίσει την εμπειρία του, θα μπορέσει και μόνος του να κρίνει αν είναι λίγα η πολλά.
γιαυτό ας ηρεμήσουμε.

picdev
03-03-16, 07:16
Αν δουλεύεις με τον καιρό θα ανεβεί.
Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω συριζα ψηφιζεις ???[emoji1]

johnpats
03-03-16, 07:35
Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω συριζα ψηφιζεις ???[emoji1]
Αν καταλαβα καλα, εννοει βασει 3ετιας θα ανεβουν αλλα αυτη η παροχη κοπηκε απο το 2012......

apilot
03-03-16, 07:45
Φίλε Σπύρο νομίζω πρέπει να σε βοήθησαν αρκετά αυτά που αποκόμισες από όλους αυτούς που δώσανε συμβουλές. Τώρα είναι καιρός να αποφασίσεις εσύ για τα περαιτέρω.
Καλή τύχη από εμένα γιατί σίγουρα την χρειάζεσαι.

thespyros
03-03-16, 09:04
σας ευχαριστώ παιδια δεν υπαρχει λογος να μαλανωνετε κ εγω σκέφτηκα το εξωτερικο αλλα αγαπώ την Ελλάδα και θέλω να μείνω εδω .θα σας πω πως πήγε η συνέντευξη αυριο

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
03-03-16, 09:08
αμα δεν εισαι βολευτης να περνης 10000 χιλιαρικακια το μηνα μαματα .......:lool:

thespyros
03-03-16, 09:44
δυστηχως δεν ειχα μυαλο να γινω τοτε βουλευτης >>>>

thespyros
03-03-16, 20:08
Αύριο δεύτερη συνέντευξη δεν κρύβω την αλήθεια ότι έχω λίγο άγχος

bchris
03-03-16, 21:48
Αύριο δεύτερη συνέντευξη δεν κρύβω την αλήθεια ότι έχω λίγο άγχος

Μην εχεις αγχος. Οσο τους χρειαζεσαι εσυ, σε χρειαζονται κι αυτοι.

Υπαρχει μια νοοτροπια σε αρκετους, ισως λιγο μεγαλυτερους σε ηλικια (οχι οτι εγω ειμαι τζοβενο)...
Μια νοοτροπια λοιπον, οτι ο εργοδοτης κανει χαρη στον εργαζομενο που του δινει δουλεια.

Δεν ειναι ετσι. Ο εργοδοτης εχει κι αυτος αναγκη απο ενα ατομο να καλυψει την κενη θεση, να του βγαλει δουλεια.
Αν μαλιστα ο εργαζομενος ειναι και μαγκας στον τομεα του δεν ειναι ασυνηθιστο να τον παρακαλανε (σχετικα παντα) οι εργοδοτες.

Αυριο λοιπον που θα πας για την δευτερη συνεντευξη, να φορεσεις το καλυτερο χαμογελο σου και ολα θα πανε καλα.

thespyros
03-03-16, 22:52
Ευχαριστώ

picdev
03-03-16, 22:55
Βρε ανάγκη έχουν , το χέρι στη τσέπη δεν βάζει κανένας γιατί δεν ξέρει τι του ξημερώνει . ακόμα και αν έχουν , πιστεύω γενικά ότι προτιμάνε να δινουν το κάτι παραπάνω.από το να ακούνε γκρίνια , αλλά όπως είναι οι συνθήκες , τη μια μέρα ο φόρος 50% την άλλη 60 την άλλη 70 την άλλη πτώχευση σιγά μη δώσουν.
Στο τέλος λένε σιγά μη βρει και άλλου

Fixxxer
03-03-16, 23:28
Απ οσο ξερω στις σοβαρες εταιρειες και κυριως τις βιομηχανικες οι μισθοι ερχονται στην 4-5η θεση οσον αφορα τα εξοδα της εταιρειας, τα κυρια εξοδα ειναι φορολογικο και ενεργειακο...

pstratos
04-03-16, 00:25
Κάποτε φίλος είχε γράψει:

Ζητάω υπάλληλο, για να απαντάει τηλέφωνα, να στέλνει παραγγελίες, να καθαρίζει το μαγαζί, να κάνει ταμείο, να φτιάχνει τα λογιστικά, να τρέχει στις δημόσιες υπηρεσίες, να κάνει πληρωμές, να τρέχει το site, να δίνει παραγγελίες, να κάνει παραλαβές, να λύνει τεχνικά προβλήματα, να κάνει νέες συμφωνίες, να παζαρεύει, να ακούει παράπονα πελατών, να απαντάει σε mails, να χειρίζεται τη σελίδα στο Facebook και τα social media, να γνωρίζει από marketing και management, να φτιάχνει διαφημίσεις, να ξέρει Photoshop, να γράφει επιστολές, να επικοινωνεί με to εξωτερικό, να κάνει εκτελωνισμούς, να μιλάει με μεταφορικές, να ετοιμάζει αναφορές και στατιστικά, να μην έχει ωράριο, να δουλεύει Χριστουγεννα, Πασχα, την ημέρα της γιορτής του, των γενεθλίων του, της επετείου του γάμου του, τις ημέρες των εορτών και των γενεθλίων των παιδιών του, όλες τις Κυριακές και τις αργίες, να πηγαίνει αυτόφωρο για 3 ντεσιμπελ, και πάνω από όλα να είναι χαμογελαστός!
Για όλα αυτά δεν θα παίρνει μισθό, αλλά θα χρωστάει στον β€ͺ#β€ŽΟΑΕΕ‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B5?source=feed_text&story_id=10153227924712215), την β€ͺ#β€ŽΔΕΗ‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B4%CE%B5%CE%B7?source=feed_text&story_id=10153227924712215), την β€ͺ#β€ŽΕφορία‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1?source=feed_t ext&story_id=10153227924712215), β€ͺ#β€Žτις_τραπεζες‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CF%84%CE%B9%CF%82_%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5% CE%B6%CE%B5%CF%82?source=feed_text&story_id=10153227924712215), β€ͺ#β€ŽτοΔήμο‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%BF?source=feed_t ext&story_id=10153227924712215), θα δίνει χαράτσι και θα τον βρίζουν και από πάνω.
Με λίγα λόγια, ζητάω κάποιον να πάρει τη θέση μου και να με απαλλάξει από το να είμαι β€ͺ#β€Žμικροεπιχειρηματίας‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%80%CE%B9%C F%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE% AF%CE%B1%CF%82?source=feed_text&story_id=10153227924712215) στην σύγχρονη β€ͺ#β€ŽΕλλάδα‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1?source=feed_t ext&story_id=10153227924712215).


Αυτό για όσους όλη μέρα βρίζουν το κεφαλαιο-καπιτάλα-αφεντικό τους

thespyros
04-03-16, 00:49
Πολυ καλο

lepouras
04-03-16, 01:24
Κάποτε φίλος είχε γράψει:

Ζητάω υπάλληλο, για να απαντάει τηλέφωνα, να στέλνει παραγγελίες, να καθαρίζει το μαγαζί, να κάνει ταμείο, να φτιάχνει τα λογιστικά, να τρέχει στις δημόσιες υπηρεσίες, να κάνει πληρωμές, να τρέχει το site, να δίνει παραγγελίες, να κάνει παραλαβές, να λύνει τεχνικά προβλήματα, να κάνει νέες συμφωνίες, να παζαρεύει, να ακούει παράπονα πελατών, να απαντάει σε mails, να χειρίζεται τη σελίδα στο Facebook και τα social media, να γνωρίζει από marketing και management, να φτιάχνει διαφημίσεις, να ξέρει Photoshop, να γράφει επιστολές, να επικοινωνεί με to εξωτερικό, να κάνει εκτελωνισμούς, να μιλάει με μεταφορικές, να ετοιμάζει αναφορές και στατιστικά, να μην έχει ωράριο, να δουλεύει Χριστουγεννα, Πασχα, την ημέρα της γιορτής του, των γενεθλίων του, της επετείου του γάμου του, τις ημέρες των εορτών και των γενεθλίων των παιδιών του, όλες τις Κυριακές και τις αργίες, να πηγαίνει αυτόφωρο για 3 ντεσιμπελ, και πάνω από όλα να είναι χαμογελαστός!
Για όλα αυτά δεν θα παίρνει μισθό, αλλά θα χρωστάει στον β€ͺ#β€ŽΟΑΕΕ‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B5?source=feed_text&story_id=10153227924712215), την β€ͺ#β€ŽΔΕΗ‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B4%CE%B5%CE%B7?source=feed_text&story_id=10153227924712215), την β€ͺ#β€ŽΕφορία‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1?source=feed_t ext&story_id=10153227924712215), β€ͺ#β€Žτις_τραπεζες‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CF%84%CE%B9%CF%82_%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5% CE%B6%CE%B5%CF%82?source=feed_text&story_id=10153227924712215), β€ͺ#β€ŽτοΔήμο‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%BF?source=feed_t ext&story_id=10153227924712215), θα δίνει χαράτσι και θα τον βρίζουν και από πάνω.
Με λίγα λόγια, ζητάω κάποιον να πάρει τη θέση μου και να με απαλλάξει από το να είμαι β€ͺ#β€Žμικροεπιχειρηματίας‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%80%CE%B9%C F%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE% AF%CE%B1%CF%82?source=feed_text&story_id=10153227924712215) στην σύγχρονη β€ͺ#β€ŽΕλλάδα‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1?source=feed_t ext&story_id=10153227924712215).


Αυτό για όσους όλη μέρα βρίζουν το κεφαλαιο-καπιτάλα-αφεντικό τους
ένας που κάνει όλα αυτά δεν είναι πρώτα από όλα αφεντικό. είναι δούλος της επιχείρησής του. αν νομίζει μετά από όλα αυτά ότι ανήκει στην καπιταλιστική φαμίλια κορόιδο πιάστηκε και τον πιάσανε.
αυτά για όσου νομίζουν ότι επειδή πιάσανε δυο δραχμές στην τσέπη γίνανε Βασιλόπορτες(Bill Gates) και ανήκουν στην ίδια μπάντα που ανήκουν και αυτοί που ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις και χώρες.

vasilllis
04-03-16, 08:25
Κάποτε φίλος είχε γράψει:

Ζητάω υπάλληλο, για να απαντάει τηλέφωνα, να στέλνει παραγγελίες, να καθαρίζει το μαγαζί, να κάνει ταμείο, να φτιάχνει τα λογιστικά, να τρέχει στις δημόσιες υπηρεσίες, να κάνει πληρωμές, να τρέχει το site, να δίνει παραγγελίες, να κάνει παραλαβές, να λύνει τεχνικά προβλήματα, να κάνει νέες συμφωνίες, να παζαρεύει, να ακούει παράπονα πελατών, να απαντάει σε mails, να χειρίζεται τη σελίδα στο Facebook και τα social media, να γνωρίζει από marketing και management, να φτιάχνει διαφημίσεις, να ξέρει Photoshop, να γράφει επιστολές, να επικοινωνεί με to εξωτερικό, να κάνει εκτελωνισμούς, να μιλάει με μεταφορικές, να ετοιμάζει αναφορές και στατιστικά, να μην έχει ωράριο, να δουλεύει Χριστουγεννα, Πασχα, την ημέρα της γιορτής του, των γενεθλίων του, της επετείου του γάμου του, τις ημέρες των εορτών και των γενεθλίων των παιδιών του, όλες τις Κυριακές και τις αργίες, να πηγαίνει αυτόφωρο για 3 ντεσιμπελ, και πάνω από όλα να είναι χαμογελαστός!
Για όλα αυτά δεν θα παίρνει μισθό, αλλά θα χρωστάει στον β€ͺ#β€ŽΟΑΕΕ‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%BF%CE%B1%CE%B5%CE%B5?source=feed_text&story_id=10153227924712215), την β€ͺ#β€ŽΔΕΗ‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B4%CE%B5%CE%B7?source=feed_text&story_id=10153227924712215), την β€ͺ#β€ŽΕφορία‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1?source=feed_t ext&story_id=10153227924712215), β€ͺ#β€Žτις_τραπεζες‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CF%84%CE%B9%CF%82_%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5% CE%B6%CE%B5%CF%82?source=feed_text&story_id=10153227924712215), β€ͺ#β€ŽτοΔήμο‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CF%84%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%BC%CE%BF?source=feed_t ext&story_id=10153227924712215), θα δίνει χαράτσι και θα τον βρίζουν και από πάνω.
Με λίγα λόγια, ζητάω κάποιον να πάρει τη θέση μου και να με απαλλάξει από το να είμαι β€ͺ#β€Žμικροεπιχειρηματίας‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%80%CE%B9%C F%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE% AF%CE%B1%CF%82?source=feed_text&story_id=10153227924712215) στην σύγχρονη β€ͺ#β€ŽΕλλάδα‬ (https://www.facebook.com/hashtag/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1?source=feed_t ext&story_id=10153227924712215).


Αυτό για όσους όλη μέρα βρίζουν το κεφαλαιο-καπιτάλα-αφεντικό τους

Μια ερωτηση για τον φιλο:
Α.Οταν δεν χρωσταγε δεη,εφορια,τεβε,τσα κλπ.Ειχε φωναξει κανενα να τον βοηθησει να τρωνε μαζι οτι βγαζανε?ή ψαχνει συνεταιρο στα χρεη?
Εγω προσωπικα οσους εχω γνωρισει ποτε δεν ειδα ανετο υπαλληλο.ΠΟΤΕ.Ολοι μεροδουλι μεροφαι.Πως τωρα απο το ρισκο και το κατι παραπανω ψαχνονται ολοι στο μεροδουλη και στην σιγουρατζα.

thespyros
04-03-16, 12:52
Λοιπόν ενημέρωση απο 2 συνέντευξη ήμουν εγώ κ άλλοι 4 μ είπε για ωράρια για φύση εργασίας για πολλά αλλά πέρασα απο εργοστάσιΕχη αυτή την φορα κ στο τέλος μ είπε ότι θα είμαι μόνος κ αν μπορώ να τα καταφέρω ,, κ εκει ΠΑΓΩΣΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ Μ ΑΠΕΡΙΨΕ

thespyros
04-03-16, 21:25
Συνεχίζω το ψάξιμο για άλλου δεν πειράζει κάθε εμπόδιο σε καλο

bchris
04-03-16, 21:43
Λοιπόν ενημέρωση απο 2 συνέντευξη ήμουν εγώ κ άλλοι 4 μ είπε για ωράρια για φύση εργασίας για πολλά αλλά πέρασα απο εργοστάσιΕχη αυτή την φορα κ στο τέλος μ είπε ότι θα είμαι μόνος κ αν μπορώ να τα καταφέρω ,, κ εκει ΠΑΓΩΣΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ Μ ΑΠΕΡΙΨΕ

Πριν απο λιγο εδω εγραφε: "...αν μπορω να τα καταφερω και του ειπα οτι θα χρειαστω λιγο χρονο για να προσαρμοστω, αλλα θα ειμαι ΟΚ" (οχι ακριβως με αυτα τα λογια, αλλα αρκετα κοντα).

Τωρα διαβαζουμε κατι τελειως διαφορετικο.

Τελικα τι εγινε?

The_Control_Theory
04-03-16, 22:05
Λοιπόν ενημέρωση απο 2 συνέντευξη ήμουν εγώ κ άλλοι 4 μ είπε για ωράρια για φύση εργασίας για πολλά αλλά πέρασα απο εργοστάσιΕχη αυτή την φορα κ στο τέλος μ είπε ότι θα είμαι μόνος κ αν μπορώ να τα καταφέρω ,, κ εκει ΠΑΓΩΣΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ Μ ΑΠΕΡΙΨΕ


Συνεχίζω το ψάξιμο για άλλου δεν πειράζει κάθε εμπόδιο σε καλο

Φεύγεις πολύ εύκολα. Αν είναι για τα χρήματα που είναι όντως λίγα τότε είμαι μαζί σου. Αν δεν είναι γι αυτό τον λόγο πρέπει να επιμένεις στο τι διεκδικείς.
Στην περίπτωση αυτή μιά θέση. Οι άλλοι 4 σαν κι εσένα είναι κι αυτοί αλλά δεν νομίζω να ψάξουν γι αλλού..

Fixxxer
04-03-16, 22:37
Μηπως ρε συ Σπυρο ψαχνεις να βρεις μια δουλεια που να ειναι οπως την θες?
Λιγο δυσκολο παντως να συμβει αυτο...

SRF
04-03-16, 23:13
Λοιπόν ενημέρωση απο 2 συνέντευξη ήμουν εγώ κ άλλοι 4 μ είπε για ωράρια για φύση εργασίας για πολλά αλλά πέρασα απο εργοστάσιΕχη αυτή την φορα κ στο τέλος μ είπε ότι θα είμαι μόνος κ αν μπορώ να τα καταφέρω ,, κ εκει ΠΑΓΩΣΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ Μ ΑΠΕΡΙΨΕ

Εσύ νομίζεις ότι σε απέρριψε, ή όντως σου είπε "ευχαριστούμε" εκείνος? Είπε θα σας ειδοποιήσουμε? ή τίποτα άλλο? Δηλαδή ΠΩΣ τελείωσε και έφυγες? ¨οτι θα το "σκεφτούνε" και θα σε ενημερώσουν?

Μήπως προτρέχεις?

lepouras
05-03-16, 09:50
βρε Σπύρο. αν επιτρέπετε. πες μας τελικά τη εργοστάσιο είναι. όχι ποια εταιρία είναι αλλά το αντικείμενο του εργοστασίου. πχ υφαντουργία? χυτήριο? κεραμική? ανακύκλωσης? εμφιάλωσης?

katmadas
05-03-16, 10:04
Πριν απο λιγο εδω εγραφε: "...αν μπορω να τα καταφερω και του ειπα οτι θα χρειαστω λιγο χρονο για να προσαρμοστω, αλλα θα ειμαι ΟΚ" (οχι ακριβως με αυτα τα λογια, αλλα αρκετα κοντα).

Τωρα διαβαζουμε κατι τελειως διαφορετικο.

Τελικα τι εγινε?

ναι αληθεια...

elektronio
05-03-16, 10:34
Φεύγεις πολύ εύκολα. Αν είναι για τα χρήματα που είναι όντως λίγα τότε είμαι μαζί σου. Αν δεν είναι γι αυτό τον λόγο πρέπει να επιμένεις στο τι διεκδικείς.
Στην περίπτωση αυτή μιά θέση. Οι άλλοι 4 σαν κι εσένα είναι κι αυτοί αλλά δεν νομίζω να ψάξουν γι αλλού..

Φίλε Tedi, δεν ξέρω αν εργάζεσαι ή αν ετοιμάζεσαι για εργασία αλλά αυτό που αναφέρεις το θεωρώ πολύ λάθος. Σήμερα για όσους ψάχνουν υπάρχουν τα λίγα και το τίποτε. Αν απορρίπτεις τα λίγα θα μείνεις στο τίποτε. Ο τρίτος δρόμος είναι το ελεύθερο επάγγελμα εκεί, πάντα για τους νεοεισερχόμενους, υπάρχει το μείον δηλαδή δουλεύεις και πληρώνεις.

The_Control_Theory
05-03-16, 11:50
Φίλε Tedi, δεν ξέρω αν εργάζεσαι ή αν ετοιμάζεσαι για εργασία αλλά αυτό που αναφέρεις το θεωρώ πολύ λάθος. Σήμερα για όσους ψάχνουν υπάρχουν τα λίγα και το τίποτε. Αν απορρίπτεις τα λίγα θα μείνεις στο τίποτε. Ο τρίτος δρόμος είναι το ελεύθερο επάγγελμα εκεί, πάντα για τους νεοεισερχόμενους, υπάρχει το μείον δηλαδή δουλεύεις και πληρώνεις.

Υπάρχει το λίγα ή τίποτα συμφωνώ. Αλλά στο ποστ μου ήθελα να επισημάνω το φεύγω πριν με διώξουν.

thespyros
05-03-16, 12:42
Σωστό εμένα μαλλιών απορρίπτουν διότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην βιομηχανία . Η εργασία μου τα τελευταία χρονια ήταν σε εμπορικά καταστήματα συντήρηση

The_Control_Theory
05-03-16, 12:54
Σωστό εμένα μαλλιών απορρίπτουν διότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην βιομηχανία . Η εργασία μου τα τελευταία χρονια ήταν σε εμπορικά καταστήματα συντήρηση

Σπύρο έχεις μεγαλύτερη εμπειρία από μένα τότε. Ειλικρινά εγώ δεν έχω δουλέψει ποτέ καθαρά σε ηλεκτρολογικά. Μην μασάς. Ξέχνα τα PLC προς το παρόν για το εργοστάσιο.

Αν ήταν να ασχοληθείς με PLC θα σουν σε τεχνική εταιρεία κι όχι σε εργοστάσιο.

Οι άλλοι 4 ακριβώς σαν κι εσένα είναι. Μπορεί κι αυτοί να μην γνωρίζουν από PLC...

katmadas
05-03-16, 13:21
τα plc δεν ειναι δουλεια ηλεκτρολογων αλλα ηλεκτρονικων.
ασχετα που οι περισσοτερες βιομηχανιες τα ριχνουν ολλα στους ηλεκτρολογους.
Ενα ειναι το σιγουρο παντως....
μεγαλο ονομα στην βιομηχανια εχει και ηλεκτρονικους και ηλεκτρολογους στην βαρδυα.
αρα μαλλον για μικρες μιλατε....

picdev
05-03-16, 13:28
Φάνη υπάρχου και αυτοματιστες και ηλεκτρολόγοι που δουλεύουν μια χαρά τα plc ,και ηλεκτρονικοί που δεν έχουν ιδέα. Παράδειγμα λεπουρας, μια χαρά προγράμματα φτιάχνει αλλά ψάχνεται . οπότε όρεξη να έχεις και χρόνο να διαβάσεις από εκεί και πέρα όλα γίνονται

katmadas
05-03-16, 13:36
Ναι σιγουρα Ακη...
Επισης υπαρχουν χομπιστες ηλεκτρονικοι που ξερουν καλυτερα απο ηλεκτρονικους.

Το θεμα στην βιομηχανια ειναι οι πιστιποιησεις γιαυτο και σε καθε ποστο χρειαζεται το καταλληλο πτυχειο.

picdev
05-03-16, 13:37
Το πρόγραμμα στο plc τι πιστοποίηση θέλει ? Με τι πτυχειο?
Ανοίγεις μεγάλη κουβέντα

Fixxxer
05-03-16, 13:59
Σοβαρες μεγαλες βιομηχανιες στην Ελλαδα (ναι υπαρχουν και τετοιες) εχουν ξεχωριστα τμηματα...
Οι ηλεκτρονικοι ειναι απο εκει μεχρι εκει, το ιδιο και οι ηλεκτρολογοι και υπαρχει συνεργασια των 2 τμηματων...
Δυστυχως ή ευτυχως οι ηλεκτρολογοι και ειδικα αυτοι των τει μπορουν να ασχοληθουν με οτι περναει ρευμα ασθενη ή ισχυρο, DC ή AC, χαμηλης,μεσης ή υψηλης τασης γι αυτο και οι εργοδοτες προτιμουν να εχουν ενα για ολα οπου πολλες φορες ισως να ειναι και λαθος...

thespyros
05-03-16, 14:31
Μου είπε εάν μπορώ να βρίσκω την βλάβη επικοινωνία με το μηχάνημα και τέτοια του ειπα ότι θέλω λίγο χρονο να τα δω και θα είμαι εντάξει ! Τωρα αν αυτό το είδε σαν ελειψη γνώσης τι να πω !!!
Επίσης δεν μ είπε για μισθό μ είπε ποσά έπεσαν στην προηγούμενη δουλειά μου αυτό πάλι τι ήταν!!!!

thespyros
05-03-16, 14:36
Λέτε αν με πάρουν να πάω και να δω αν μπορώ να τα βγάλω πέρα κ αν όχι να φύγω ;;;

thespyros
05-03-16, 14:37
Σαν εργοστάσιο μικρή εταιρία ειναι δεν ειναι και τιποτα τεράστιο βγάζει αλουμίνια για πόρτες κλπ

The_Control_Theory
05-03-16, 14:38
Μου είπε εάν μπορώ να βρίσκω την βλάβη επικοινωνία με το μηχάνημα και τέτοια του ειπα ότι θέλω λίγο χρονο να τα δω και θα είμαι εντάξει ! Τωρα αν αυτό το είδε σαν ελειψη γνώσης τι να πω !!!
Επίσης δεν μ είπε για μισθό μ είπε ποσά έπεσαν στην προηγούμενη δουλειά μου αυτό πάλι τι ήταν!!!!


Κι εγώ έχω πάει 3 συνεντεύξεις για δουλειά και δεν μου έλεγε για μισθό. Μέχρι που τον ρώτησα εγώ.
Περίμενα να το πεί αυτός να μην φανώ κάπως αλλα αφού δεν το έκανε τον ρώτησα εγώ πρώτος.
Αν είναι σωστή μιά εταιρεία πιστεύω αυτά στα λένε στην αρχή κι ας είναι και 500ευρώ.

Να πας... Αν σε πάρει να πας μην μασάς. Αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις τότε θα έχει κι αυτός μερίδιο που σε επέλεξε.
Εσύ τα είπες πολύ ωραία που του είπες την αλήθεια ότι θέλεις ένα διάστημα προσαρμογής.
Αν δεις σε αυτό το διάστημα ότι όντως δεν τα καταφέρνεις σε βοηθάνε εδώ τα παιδιά(ηλεκτρολόγοι-plc-άδες) όσο μπορούν κι αν ακόμη δεν πετύχει η κατάσταση
τότε του λες φεύγω. Ας μοιραστεί κι αυτός το ρίσκο. Όχι μόνο εσύ.

Αν και πιστεύω ότι είσαι αγχωμένος και μετά την περίοδο προσαρμογής θα τα πας μιά χαρά.

thespyros
05-03-16, 14:40
Το θέμα ειναι ότι ειναι μακριά απο έκει που μένω θέλω σίγουρα 150€ βενζίνες με 200€

The_Control_Theory
05-03-16, 14:43
Το θέμα ειναι ότι ειναι μακριά απο έκει που μένω θέλω σίγουρα 150€ βενζίνες με 200€

Αυτό είναι άλλο. Σε αυτό δεν μπορώ να πω τίποτα. Είναι δικό σου θέμα δυστυχώς. Κρίμα. Η Αθήνα αυτό το κακό έχει σε σχέση με επαρχία.

thespyros
05-03-16, 14:45
Άντε να δουμε

picdev
05-03-16, 14:45
Και εγώ έχω 200€ πάγια έξοδα , διόδια και υγραέριο αλλά τουλάχιστον κάνω μια δουλειά που κάθε μέρα μαθαίνω , ναι μεν λίγα τα λεφτά στις μέρες μας αναλογικά με αυτά που προσφερεις σε μια δουλειά υψηλης προστιθέμενης αξίας αλλά αν έχεις πολλές γνώσεις και σε βάθος καμία φορά μπορείς να αναδειχθεις πολύ γρήγορα και να έχεις πάντα δουλειά . ακόμα και πριν 2 βδομάδες με πήραν τηλ για βιογραφικό που είχα στείλει το Σεπτέμβρη το καλοκαίρι πάλι μου είπαν για αλλες 2 δουλειές χωρίς να ψάχνω , τις απεριψα επειδή θα εμενα στάσιμος σε γνώσεις

bchris
05-03-16, 15:41
Το θέμα ειναι ότι ειναι μακριά απο έκει που μένω θέλω σίγουρα 150€ βενζίνες με 200€

Συγγνωμη, αλλα αυτο επρεπε να το ειχες σκεφτει απο πριν.
Αμα ειναι πιο μακρυα απο κει που εισαι διατεθημενος να πας, τοτε δεν θα επρεπε να ειχες παει εξαρχης.
Σπαταλησες και τον δικο σου χρονο και τον δικο τους.


Λέτε αν με πάρουν να πάω και να δω αν μπορώ να τα βγάλω πέρα κ αν όχι να φύγω ;;;

Οχι!
Αμα σε παρουν θα κανεις τα αδυνατα δυνατα για να ανταποκριθεις.
Αμα τον κρεμασεις αφ' ενος χαλας την δικη σου υποληψη/φημη, αφ' ετερου χαλας την πιατσα για τους επομενους.

thespyros
05-03-16, 18:49
Την Δευτέρα μου είπε ότι θα έχουμε αποτέλεσμα η θετικά η αρνητικά

thespyros
07-03-16, 11:51
Εντός ημέρας απάντηση απο το εργοστάσιο η θετικά η αρνητικά

thespyros
07-03-16, 15:13
Σας ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον που επιδείξατε για πιθανή συνεργασία με την εταιρία μας, όπως επίσης και για τον κόπο που κάνατε για να μας επισκεφτείτε.

Οι παρούσες ανάγκες της εταιρίας μας οδήγησαν στην επιλογή άλλου συνυποψήφιού σας για την θέση που προδιαγράψαμε.



Θέλουμε να ξέρετε ότι, το βιογραφικό σας σημείωμα, που μας κάνατε την τιμή να μας το εμπιστευτείτε, θα βρίσκετε στο αρχείο της εταιρίας μας για οποιαδήποτε άλλη στιγμή κριθεί ότι θα μπορούσαμε να συνεργαστούμε.

Μας απόρριψαν δυστυχώς

thespyros
08-03-16, 08:38
Δεν μπορώ να καταλάβω εδώ και τόσο καιρό το δταει και με απορρίπτουν παλιά σε όσες δουλειες πήγα με πήραν την αλλη μερα

Dbnn
08-03-16, 11:07
Δεν μπορώ να καταλάβω εδώ και τόσο καιρό το δταει και με απορρίπτουν παλιά σε όσες δουλειες πήγα με πήραν την αλλη μερα

Γιατι εχεις πολυ αγωνια και το βγαζεις παραεξω....

thespyros
08-03-16, 11:21
Μάλλον αυτό θα ειναι

Nightkeeper
08-03-16, 11:23
Δεν μπορώ να καταλάβω εδώ και τόσο καιρό το δταει και με απορρίπτουν παλιά σε όσες δουλειες πήγα με πήραν την αλλη μερα

Κοίταξε,ειναι μεγάλη η προσφορά και μικρή η ζήτηση , μην νομίζεις οτι εισαι ο μόνος . Τωρα το να ψάχνεις σε θέσεις που εχουν άλλες απαιτήσεις , μην περιμένεις εύκολα αποτέλεσμα. Καλητερα να ψάχνεις για θέση που μπορεις να ανταποκριθεις . Αν πχ στο εργοστάσιο που ειδες πέρασαν 10-15 άτομα , ο μάνατζερ είχε την δυνατότητα να κρίνει ποιος ειναι κατάλληλος για τη θέση . Αν εσυ πχ έβλεπες την μηχανές σαν εξωγήινες και σου ηταν παντελος άγνωστες ,κάποιος άλλος που είχε άποψη θα τον προτιμούσαν έναντι εσένα . Απλα πραγματα .

thespyros
08-03-16, 12:16
Απλά συνεχίζω σ ευχαριστώ

SRF
08-03-16, 13:26
Μήπως στο ενδιάμεσο χρόνο, και όσο είασι σε αναζήτηση, να ΚΕΡΔΙΖΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ? Για παράδειγμα εκεί είδες μιά μονάδα, με τις Χ & Ψ μηχανές, που απαιτούσαν γνώσεις πχ PLC? Διάβασε λοιπόν από τώρα και μάθε ότι μπορείς σχετικά με τα εκεί PLC και ευρύτερα με τις ανάγκες που αύτοι ΕΙΔΕΣ ότι είχαν, και ΕΣΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ!
Έτσι στην ΕΠΟΜΕΝΗ πιθανώς ΙΔΙΑ απαίτηση, θα είσαι αν μη τι άλλο "προετοιμασμένος" και όχι "ΟΥΦΟ" ! :wiink:

thespyros
09-03-16, 08:45
Διάβασα εχθές ότι θα γίνουν 1200 προσλήψεις στο ΜΕΤΡΟΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ξέρει κανείς που μπορώ να αφήσω βιογραφικό ;;

johnpats
09-03-16, 10:43
Διάβασα εχθές ότι θα γίνουν 1200 προσλήψεις στο ΜΕΤΡΟΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ξέρει κανείς που μπορώ να αφήσω βιογραφικό ;;

Μπες στην σελιδα τους και παρε τηλεφωνο να μιλησεις με το τμημα προσωπικου

picdev
09-03-16, 10:46
Εκεί να δεις plc που έχουν χαχα πολύ πιο πολύπλοκα από το εργοστάσιο

thespyros
09-03-16, 11:03
Δεν μασάμε

thespyros
09-03-16, 11:04
Σε ποια σελίδα ρε παιδιά ;


http://metrothessomateiokataskeyastiko.blogspot.gr/2016/03/blog-post_9.html?m=1

vasilllis
09-03-16, 13:36
θα βρεις ποιες εταιρίες εχουν αναλαβει το εργο και θα στειλεις βιογραφικο.

thespyros
09-03-16, 15:06
Οκ έχω στείλει ευχαριστω

alpha uk
10-03-16, 11:09
http://www.indeed.co.uk/m/jobs?q=Electrical+Engineer

alpha uk
10-03-16, 11:09
http://www.justengineers.net/jobs/power-energy/electrical-engineering/uk. Τί ακριβώς ζητάς??

Fixxxer
10-03-16, 11:25
http://www.justengineers.net/jobs/power-energy/electrical-engineering/uk. Τί ακριβώς ζητάς??
Καλύτερα να έψαχνε σαν electrician...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

alpha uk
10-03-16, 12:35
Γιατί σάν electrician Νίκο .Είσαι εδώ στήν Αγγλία ?

Fixxxer
10-03-16, 14:14
Γιατί σάν electrician Νίκο .Είσαι εδώ στήν Αγγλία ?

Γιατι νομιζω οτι ειναι ηλεκτροτεχνιτης...
Σπυρο ετσι δεν ειναι?

thespyros
10-03-16, 17:15
Ναι παιδιά ηλεκτροτεχνίτη είμαι με όλες τις άδειες

thespyros
10-03-16, 17:19
Ειναι κανένας απο θεσσαλονικη να με πάρει στη. Δουλειά που θέλει ηλεκτρολόγο

antonisfa
10-03-16, 22:36
sygnwmh gia ta greeklish den exw ellhniko plhktrologio

Spyro exeis kanei kinhsh gia electrotexniths se ploio?

exei perash ayth thn epoxh zhtane vohthous eidika se cruise ships...

Liga agglika sthn arxh sunithizeis meta

Apoktas kai arketes gnwseis panw se polla antikeimena tomeis ths douleias mas kai se liga xronia pairneis kai to diplwma

kai to kalytero xekinas kai me 2500 euro peripou..einai deleastiko de nomizeis?

tis duskolies tis suzhtame sthn poreia an thes

The_Control_Theory
10-03-16, 23:57
Αυτοματιστές θέλετε σε κάνα πλοίο?

antonisfa
11-03-16, 00:28
Όλοι είναι χρήσιμοι φυσικά και προτιμούν την ειδικότητα σου.

Στομάχι γερο χρειάζεται και διάβασμα και η εξέλιξη δεν αργεί.

Ειδικά τους ΤΕΙ "τζηδες" απ ότι γνωρίζω προτιμούν μεγάλες εταιρείες είτε σε φορτηγά/tanker είτε σε cruise ships , ιδιαιτερα στα τελευταία χρειάζονται κόσμο μιας okay έχουν μεγαλύτερα εγκατεστημένα φορτία.

Όσο και τα παιδιά από τεχνικές σχολες , ηλεκτροτεχνίτες με άδειες είτε βοηθούς όλοι ξεκινάνε από βοηθοί στα πλοία. Είναι διαφορετικό το αντικείμενο μιας okay υπάρχει παραγωγή ενέργειας , διαφορετικές τάσεις και ότι άλλο συναντάς στις δουλειές της στεριάς.
Υπάρχει και το σωματείο των ηλεκτρολόγων εμπορικού ναυτικού στην κολοκοτρώνη στον πειραιά για πληροφορίες [210-4181995]
Στις μεγάλες εταιρείες όπως Celebrity Κώστα Norwegian Cruises και άλλες στέλνεις ένα βιογραφικό online στην ιστοσελίδα τους και αν θυμάμαι καλά περνάς και μια συνέντευξη στα αγγλικά μέσω σκύρε.

Μετά περιμένεις να σε ειδοποιήσουν

Κανεις ένα δυο βάρκα σαν βοηθός και αφού σε περάσουν κλασικά από κουζίνες και ξενοδοχειακό υπάρχει περίπτωση να σε κάνουν και "ελεκρικιαν" B από δόκιμος που ήσουν και έπαιρνες ένα μισθό γύρω στα 3300 έως 3500 dollars.

Με το σωματείο κοιτάζεις ποτε είναι καιρός έπειτα από "επιβεβαιωμωνα" από το λιμεναρχείο βάρκα σου, να πάρεις το δίπλωμα του A ηλεκτρολόγου αλλα δύσκολα θα σε ανεβάσουν σε A διότι είναι ένας μονο στη celebrity απ ότι ξέρω και όλοι είναι υπό τις εντολές του chief electrician ο οποιος συνήθως γνωρίζει πολύ καλά electronics εκτος απ την πείρα του πολλά χρονια σε καραβια

Σε κάποιες άλλες εταιρείες διατηρούν έναν A ηλεκτρολόγο στη μηχανή-nes και έναν στο ξενοδοχείο.

Έχουν επίσης okay γύρω στους 2 έως 4 βοηθούς όχι απαραίτητα έλληνες (συνήθως φιλιππινέζους με χαμηλές οικονομικές συμβάσεις) για να εξυπηρετούν μηχανή ξενοδοχείο και γέφυρα.

Επίσης έχουν πάντοτε και έναν ηλεκτρονικό για κλειδαριές, tv, fire alarm, amplifiers, καζίνο και πολλά αλλα καλούδια!

betacord85
11-03-16, 00:36
αγαπητε φιλε αντωνη πρωτα ομως δεν προτιμανε τους αλλοδαπους που ειναι και ποιο φθηνοι?

antonisfa
11-03-16, 00:49
Φιλε μπάμπη εδώ υπάρχει ένας διαχωρισμός

Στα περισσότερα πλοία ξένης σημαίας και κρουαζιερόπλοια που έχουν πλοιοκτήτη έλληνα η Κύπριο έχουν κατά προτίμηση έλληνες η κυπριους ηλεκτρολόγους A και chief και ξένους βοηθούς αλλα και έλληνες γιατί μας έχουν εμπιστοσύνη η οποια έχει κτιστεί από τη φήμη των ελλήνων ναυτικών από τα πολύ παλιά χρονια

Σε φορτηγά πλοία ξένης σημαίας βλέπεις αξιωματικούς ηλεκτρολόγους έλληνες και στη γέφυρα -μηχανή κάνα δεύτερος μηχανικό και υποπλοίαρχο -καπετάνιο

Οι συμβάσεις με ξένη σημαία φυσικά ως ανασφάλιστα δεν έχουν NAT και οι μισθοί που ανέφερα παραπάνω είναι fix χωρίς ασφάλεια.
Πρέπει λοιπόν ένας βοηθός να υπολογίζει μείον 800 euro/μηνα αν θέλει να υπολογίζει πως θα αγοράζει την ασφάλεια του όταν ξεμπαρκάρει
Οι ξένοι παίρνουν το 1/3 του αντιστοιχου της κάθε ειδικότητας

Όπως βλέπεις ακόμα η ναυτιλία κρατάει με υψηλούς μισθούς.

Είναι όμως γεγονός ότι λίγοι πλοιοκτήτες έχουν ως προσωπικό έλληνες ηλεκτρολόγους για το λόγο που ανέφερες παραπάνω.
Ο χρόνος όμως δείχνει πως τα προβλήματα τα σοβαρά που προκύπτουν ως ηλεκτρολογικά τις περισσότερες φορες τα αναλαμβάνουν εξωτερικά συνεργεία με το ανάλογο υψηλό κόστος!

thespyros
11-03-16, 07:38
ε α
εαν ειναι να παμε στα καραβια την εχουμε κανει ολοι ομαδικα τοτε ....

picdev
11-03-16, 07:53
Μια μέρα παρακολουθησα ένα σεμινάριο για μηχανικούς πλοίων . ακόμα και τα πνευματικά συστήματα σήμερα λειτουργούν με plc. Οι άνθρωποι δεν είχαν ιδέα , υπάρχει τεράστια ανάγκη από εξειδικευμένο προσωπικό στα πλοία , και σε ηλεκτρονικά και σε αυτοματισμούς .

antonisfa
11-03-16, 09:23
ε α
εαν ειναι να παμε στα καραβια την εχουμε κανει ολοι ομαδικα τοτε ....
Γιατί όχι και στα καραβια? Αν δεν βρίσκει κάποιος κάτι άλλο?

Ίσως για κάποιους να είναι η τελευταία λύση.

Δύσκολα αφήνουμε τους οικείους μας κάνοντας κάτι τέτοιο.

Πάντως σε κρουαζιερόπλοια είναι πιο πολιτισμένες οι συνθήκες.
Πας για 6 μήνες δουλειά και βγαίνεις έχω γύρω στους 2

navar
11-03-16, 14:55
ε α
εαν ειναι να παμε στα καραβια την εχουμε κανει ολοι ομαδικα τοτε ....

Και νουνί και ξυρισμένο !!!!!

thespyros
11-03-16, 15:49
Και νουνί και ξυρισμένο !!!!!
ακομα μια εβδομαδα διχως αποτελεσμα

antonisfa
11-03-16, 22:57
ακομα μια εβδομαδα διχως αποτελεσμα

Μην απελπίζεσαι ! Κάτι θα βρεθεί

Υπομονή θέλει.

Το γενάρη του 17 θα δημιουργήσουν και σχολη στον ασπρόπυργο στην ακαδημία για marine electricians (για όσους ενδιαφέρονται)
Ισχύει όμως από μέση εκπαίδευση 3 χρονια υπηρεσία ως δόκιμος και 2 μήνες σεμινάρια για εξετάσεις διπλώματος του electrician A
Αυτά ισχύουν έως τέλος του 16

Για αποφοιτους ΤΕΙ ηλεκτρολόγους 1 χρόνο υπηρεσία και εξετάσεις

vasilllis
11-03-16, 22:59
sygnwmh gia ta greeklish den exw ellhniko plhktrologio

Spyro exeis kanei kinhsh gia electrotexniths se ploio?

exei perash ayth thn epoxh zhtane vohthous eidika se cruise ships...

Liga agglika sthn arxh sunithizeis meta

Apoktas kai arketes gnwseis panw se polla antikeimena tomeis ths douleias mas kai se liga xronia pairneis kai to diplwma

kai to kalytero xekinas kai me 2500 euro peripou..einai deleastiko de nomizeis?

tis duskolies tis suzhtame sthn poreia an thes


συγγνώμη για τα greeklish δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο

Σπύρο έχεις κάνει κίνηση για "ελεκτροτεχνιτης" σε πλοίο?

έχει πέραση αυτή την εποχή ζητάνε βοηθούς ειδικά σε cruise ships...

Λίγα αγγλικά στην αρχή συνηθίζεις μετά.
Αποκτάς και αρκετές γνώσεις πάνω σε πολλά αντικείμενα τομείς της δουλειάς μας και σε λίγα χρονια παίρνεις και το δίπλωμα

και το καλύτερο ξεκινάς και με 2500 euro περίπου..είναι δελεαστικό δε νομίζεις?

τις δυσκολίες τις συζητάμε στην πορεία αν θες.

Αντωνη καλως ηρθες στην παρεα μας.Επειδη ειναι καπως δυσκολο η αναγνωση ττων greeklish οπου μπορεις και σε εξυπηρετει σις δημοσιευσεις σου εδω http://www.greeklish-to-greek.gr/serviceframe.aspx?gid=11247608&text=sygnwmh%20gia%20ta%20greeklish%20den%20exw%20 ellhniko%20plhktrologio%0A%0ASpyro%20exeis%20kanei %20kinhsh%20gia%20electrotexniths%20se%20ploio?%0A %0Aexei%20perash%20ayth%20thn%20epoxh%20zhtane%20v ohthous%20eidika%20se%20cruise%20ships...%0A%0ALig a%20agglika%20sthn%20arxh%20sunithizeis%20meta%0A% 0AApoktas%20kai%20arketes%20gnwseis%20panw%20se%20 polla%20antikeimena%20tomeis%20ths%20douleias%20ma s%20kai
βαζεις το κειμενο και στο μετατρεπει με ενα κλικ,Το κειμενο που παρεθεσα ειναι το δικο σου σε ελληνικα.

antonisfa
11-03-16, 23:04
συγγνώμη για τα greeklish δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο

Σπύρο έχεις κάνει κίνηση για "ελεκτροτεχνιτης" σε πλοίο?

έχει πέραση αυτή την εποχή ζητάνε βοηθούς ειδικά σε cruise ships...

Λίγα αγγλικά στην αρχή συνηθίζεις μετά.
Αποκτάς και αρκετές γνώσεις πάνω σε πολλά αντικείμενα τομείς της δουλειάς μας και σε λίγα χρονια παίρνεις και το δίπλωμα

και το καλύτερο ξεκινάς και με 2500 euro περίπου..είναι δελεαστικό δε νομίζεις?

τις δυσκολίες τις συζητάμε στην πορεία αν θες.

Αντωνη καλως ηρθες στην παρεα μας.Επειδη ειναι καπως δυσκολο η αναγνωση ττων greeklish οπου μπορεις και σε εξυπηρετει σις δημοσιευσεις σου εδω http://www.greeklish-to-greek.gr/serviceframe.aspx?gid=11247608&text=sygnwmh%20gia%20ta%20greeklish%20den%20exw%20 ellhniko%20plhktrologio%0A%0ASpyro%20exeis%20kanei %20kinhsh%20gia%20electrotexniths%20se%20ploio?%0A %0Aexei%20perash%20ayth%20thn%20epoxh%20zhtane%20v ohthous%20eidika%20se%20cruise%20ships...%0A%0ALig a%20agglika%20sthn%20arxh%20sunithizeis%20meta%0A% 0AApoktas%20kai%20arketes%20gnwseis%20panw%20se%20 polla%20antikeimena%20tomeis%20ths%20douleias%20ma s%20kai
βαζεις το κειμενο και στο μετατρεπει με ενα κλικ,Το κειμενο που παρεθεσα ειναι το δικο σου σε ελληνικα.




Ευχαριστώ Βασίλη!

Καλώς σας βρήκα!

thespyros
12-03-16, 21:56
kai πως μαπινω σ αυτην την σχολη φιλε ???

antonisfa
13-03-16, 08:34
kai πως μαπινω σ αυτην την σχολη φιλε ???

Ακόμα δεν γνωρίζουμε θα βγει απόφαση μέσα στο τρέχον έτος από το υπουργείο εμπορικής ναυτιλίας.

Ακριβείς πληροφορίες μπορείς να πάρεις από την ένωση στο τηλέφωνο που έδωσα σε προηγούμενο μήνυμα.

thespyros
15-03-16, 15:28
οσο παει δεν χτυαπει τηλ τιποτα παιδια α

betacord85
15-03-16, 15:43
σπυρο ψαχνεσαι σε κατι συγκεκριμενο και καλα κανεις στελνε βιογραφικα...αλλα ψαχνε παραλληλα και για κατι αλλο σε ασχετο τομεα γιατι καποια στιγμη τα καβαντζα χρηματα που εχεις θα τελειωσουν και μετα θα ειναι πολυ πιο δυσκολα...

lepouras
16-03-16, 13:16
οσο παει δεν χτυαπει τηλ τιποτα παιδια α
βρε Σπύρο.
εδώ υπάρχουν παιδιά που είναι στην πιάτσα 20 και 30 χρόνια και μπορεί να κάνει να χτυπήσει το τηλέφωνο δύο και τρις εβδομάδες.
και εσύ κοντεύεις να σκάσεις με την πρώτη.
δεν είναι εύκολες οι εποχές.
δεν είναι εύκολη η αγορά, και δεν είναι εύκολα τα χρήματα.
αν ήταν 5 και 10 αποστολές βιογραφικών να βρισκόταν αμέσως δουλειά, εσύ τη λες? θα ήμασταν όλοι καθημερινά στην αναζήτηση του μεροκάματου?
από την στιγμή κυρίως που πέθανε η οικοδομή τα πράγματα γίνανε χειρότερα γιατί εμφανιστήκανε στην πιάτσα και όλοι αυτοί που τόσα χρόνια δεν βγαίνανε πάρα έξω γιατί είχαν βολευτεί με το 7-3 σκάβω, λασπώνω, απλή εγκατάσταση, λίγο άρπα κόλλα και μια χαρά είμαστε.
και τώρα μπαίνουν σε χωράφια που δεν ξέρανε καν ότι υπάρχουν στον τομέα ηλεκτρολογία.
σκοτώνουν τις τιμές, σκοτώνουν την ποιότητα και σκοτώνουν την ασφάλεια.

αν σου είναι εύκολο και δεν θεωρείς ότι μπαίνω σε προσωπικά δεδομένα σου, μπορείς να μας πεις λίγο την προϋπηρεσία σου και τις γνώσεις σου? να πάρουμε και μια γεύση από το τη ξέρεις και να δούμε αν εκεί που απευθύνεσαι τελικά κάνεις ή όχι άρα γιαυτό καταλήγεις εκτός?

leosedf
16-03-16, 15:17
Εμ καλά κάνω και μένω εκεί που ήμουν, πεινούσαμε πριν πεινάμε και τώρα :lool:

antonisfa
17-03-16, 01:58
οσο παει δεν χτυαπει τηλ τιποτα παιδια α

Είμαι 3 χρονια στα καραβια έπειτα από 20 χρονια εργασίας στη στεριά.
Εργάστηκα σε αρκετές βιομηχανίες και λόγω κρίσης κατέληξα εδώ.
Έπειτα από 800 και πλέον email βρήκα αυτή τη δουλειά εκτος όσων είχα στείλει email!

Πήγα σε διαφορες εταιρείες να ζητήσω δουλειά ότι υπήρχε αλλα στην ειδικότητα μας του ηλεκτρολόγου ακόμη και σαν βοηθός.
Δύσκολα βρίσκει κανεις δουλειά τα τελευταία 4 5 χρονια χωρίς κάποιον γνωστό που να γνωρίζει κάπως τις ικανότητες σου.

Ακόμη και σε διαφορετική περίπτωση να ζητήσεις δουλειά σαν βοηθός ψυκτικού ή υδραυλικού.
Πάντα κάτι παίρνεις από "παρεμπηερεις" ειδικότητες κάποια στοιχεια που θα σε βοηθήσουν στο μέλλον.
Έτσι βοήθησαν k μένα έπειτα από εργασία σε εταιρεία 5 έτη σε κατασκευή σε είδη επεξεργασίας νερού όπως πισινες spa σάουνες "υδρομασαζ" και αλλα.
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ αγγελίες για εταιρείες κατασκευής πισίνας πήγαινε ψάξε και ώρες στην περιοχή σου και ζήτησε τους να δουλέψεις σαν βοηθός. Ίσως να είναι μια καλή αρχή συνήθως ζητούν άτομα ηλεκτρολόγους που αργότερα εξελίσσονται σε "πισιναδες" (καλή ώρα όπως εγώ πριν αρκετά χρονια)

antonisfa
18-03-16, 03:31
http://mycarriera.gr/view_notice.php?autoID=17840&user=9591

http://mycarriera.gr/view_notice.php?autoID=17537&user=7861

Fixxxer
18-03-16, 15:18
Σπυρο μιας και εισαι ηλεκτροτεχνιτης κανε και αιτησεις σε ΔΕΗ, ΔΕΔΔΗΕ, Δημους κλπ οπου ζητανε την ειδικοτητα, ναι μεν ειναι για 8μηνο αλλα τουλαχιστον δουλευεις μεχρι να βρεις κατι...

betacord85
18-03-16, 17:22
αν δεν εχει μορια ανεργιας και πολυτεκνου δυσκολα να τον παρουν σε 8μηνα ειδικα δεη...ολα ειναι μεσω ασεπ

Fixxxer
18-03-16, 19:44
αν δεν εχει μορια ανεργιας και πολυτεκνου δυσκολα να τον παρουν σε 8μηνα ειδικα δεη...ολα ειναι μεσω ασεπ


Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει...

SProg
18-03-16, 20:02
Δουλειες εχει (τουλαχιστον στο κλαδο μας δεν ειναι τοσο τραγικα οπως σε αλλους).Δυστηχως οπως εχουν πει και παλαιοτερα μελη..οι καλες εταιριες δεν βγαζουν αγγελιες.Πιο ευκολα μπορει να σε βαλει σε δουλεια καποιος φιλος που δουλευει σε εταιρια και να σε προτεινει.Και δεν παιρνουν με 8μηνα κτλ..απευθειας προσληψη.

Fixxxer
18-03-16, 20:22
Ολοι ξερουμε τι παιζει πανω κατω στην αγορα...
Καποιος σωστα ειπε οτι λογω πτωσης της οικοδομης (κι οχι μονο, γενικα ο κατασκευαστικος κλαδος) καποιοι αναγκαστηκαν να αλλαξουν τον ηλεκτρολογικο τους τομεα...
Επισης πολλες εταιρειες θελουν εμπειρους γιατι δεν θελουν ή δεν εχουν την δυνατοτητα να εκπαιδευσουν νεους και σχετικα απειρους ηλεκτρολογους...
Ειτε υπαρχει αγγελια, ειτε οχι ο γνωστος θα σε βαλει στη δουλεια, οχι οτι δεν υπαρχουν και εταιρειες που προσλαμβανουν με βιογραφικα/συνεντευξεις και μονο...

SProg
18-03-16, 20:45
Oι μεγαλες εταιριες (οχι σαν ονομα απλά,αλλα σαν οντοτητα και συμπεριφορα) εχουν εμπειρους και απειρους.

Μια εταιρια με οικονομικη επιφανεια και βλεψεις για το μελλον ξερει πως ενας 40άρης 'εμπειρος' ξερει αυτα που ξερει-οπως τα ξερει και θα ειναι παραγωγικος αλλα 10-15 χρονια.Επισης ξερει πως ενας νεος 'απειρος' εαν εκπαιδευτει σωστα αποδιδει πολυ παραπανω απο τον προηγουμενο και με προοπτικη να τον εχεις στην εταιρια για δεκαετιες.Οταν λεμε εκπαιδευση μιλαμε για 1-2μηνες ωστε να προσαρμοστει και να μαθει τα βασικα του πεδιου.2 μηνες αποδοχες ειναι γελοιο ποσο για σοβαρη εταιρια.

Η βελτιστη λυση ειναι ο συνδιασμος των πααραπανω 2 κατηγοριων.Στην Ελλαδα (- εξαιρεσεων) εχουμε την 1η γιατι σου λεει "ελα εδω με 700eu,σε θελω παραγωγικο απο τη πρωτη μερα..εξαλου σε 10 μερες ποιος ξερει αν θα ειμαστε ανεργοι ολοι".


Η Αθηναικη Ζυθοποιια εβγαλε προσφατα εποχιακη θεση και δεχτηκε 9500 αιτησεις.Αυτό.


Κανεις δε θα σε παρει επειδη εισαι γνωστος καποιου,απλα μπορει να γινει το σκαλοπατι για να σε δουν/δοκιμασουν.



Με 8μηνα ισως βρεις κατι,εξαλλου δεν πληρωνει τιποτα η εταιρια/εργοδοτης.Το κακο με τις συνεντευξεις και με τα βιογραφικα ειναι οτι με 50% ανεργια..εχεις να ανταγωνιστεις εκατονταδες για τη καθε θεση.

thespyros
20-03-16, 08:33
Μου κανετε την μερα χαλια παλι

SProg
20-03-16, 09:19
Τα πραγματα δεν ειναι ευκολα αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν ευκαιριες.

picdev
20-03-16, 10:30
o Σάββας έχει δίκιο, οι καλές εταιρείες δεν βγάζουν αγγελίες, ή θα βγάλουν όταν πραγματικά δεν μπορούν να βρουν.
Δεν γίνεται ο άλλος να πάρει 1000 βιογραφικά και να κάνει 200 συνεντεύξεις, το πολύ θα θελει να δει 5 άτομα. Και αγγελία να βγει κάποιος γνωστός θα προωθηθεί.
Οσοι άλλοι το κάνουν το κάνουν για να βρουν τον εργαζόμενο των 500ε και να διαλέξουν τον καλύτερο. Δυστυχώς αυτή ειναι η αλήθεια , χωρίς γνωριμία δεν κάνεις τιποτα.
Και εγώ τη δουλειά που είμαι με τώρα, με γνωριμία τη βρήκα , φυσικά δεν πήρα τη δουλειά λόγω της γνωριμίας, αλλά αφού έκανα 2 project σαν δοκιμή.

betacord85
20-03-16, 13:51
αν θες αμεσα με κατι να ασχοληθεις εχει βγαλει ο οαεδ προγραμματα voucher κανε μια αιτηση...εχεις καθολου καρατ ανεργιας σε ισχυ?οσο απο γοητευεσαι και εχει αρνητικη ενεργεια δεν θα καταφερεις τιποτα...ειτε σε τομεα τον επαγγελματικο ειτε στον φιλικο ειτε στο πρωσοπικο(γκομενικο)υπομονη και ψαξου στελνε και ψαχνε ευκαιριες...οχι μονο σαν ηλεκτρολογος στο ξαναλεω

plouf
20-03-16, 14:16
o Σάββας έχει δίκιο, οι καλές εταιρείες δεν βγάζουν αγγελίες, ή θα βγάλουν όταν πραγματικά δεν μπορούν να βρουν.
Δεν γίνεται ο άλλος να πάρει 1000 βιογραφικά και να κάνει 200 συνεντεύξεις, το πολύ θα θελει να δει 5 άτομα. Και αγγελία να βγει κάποιος γνωστός θα προωθηθεί.
Οσοι άλλοι το κάνουν το κάνουν για να βρουν τον εργαζόμενο των 500ε και να διαλέξουν τον καλύτερο. Δυστυχώς αυτή ειναι η αλήθεια , χωρίς γνωριμία δεν κάνεις τιποτα.
Και εγώ τη δουλειά που είμαι με τώρα, με γνωριμία τη βρήκα , φυσικά δεν πήρα τη δουλειά λόγω της γνωριμίας, αλλά αφού έκανα 2 project σαν δοκιμή.

εδω να διευκρινησω αλλα και ΤΟΝΙΣΩ οτι τις "γνωριμιες" τις κανεις παραδειγμα δουλευοντας ΠΟΛΥ για μισθους χαμηλους,
και οσο το κανεις αυτο παραληλλα προσπαθεις πολυ να μαθεις να εμπλουτισεις τις γνωσεις σου , να αυξησεις την εμπερια σου (χανοντας μερονυχτα να βρεις τι και γιατι σε βλαβες, η νεες ιδεες)
ψαχνοντας και μαθαινοντας σε καθε ευκαιρια και απο ολους, πελατες και συναδελφους !

SProg
20-03-16, 14:30
Καμια σχεση.Αλλο λεμε.Εγω ειμαι πχ 24χρονων, λες να εχω γνωριμιες απο πελατες κτλ;Απο που;

Δεν θα ζητησει για παραδειγμα Ηλεκτρονικο μια σοβαρη εταιρια σε σελιδες γιατι ξερει οτι θα παρει 2000 βιογραφικα και θα πρεπει να κανει 300 συνεντευξεις.Προφανως με το βιογραφικο και μονο δε μπορει να αποφασισει γιατι αλλο πραγμα η γνωση/εκπαιδευση και αλλο η συμπεριφορα/εξυπναδα κτλ κτλ.


Παει το αφεντικο/προυσταμενος και ρωταει τους ηδη εργαζομενους εαν ξερουν καποιο παιδι,με ορεξη και με γνωσεις.To απο που θα σε ξερει μπορει να ειναι απο τη σχολη/φιλος/γνωστος κτλ.Προφανως και αυτος που προτεινει...θα προτεινει καποιον φερεγγυο.Στις σοβαρες εταιριες δεν ειναι προβλημα το να αφιερωσουν λιγο χρονο ή πορους για να σε εκπαιδευσουν και να κατσεις εκει.Δεν σπαταλανε τιποτα,επενδυουν.


Τα παραπανω ειναι και προσωπικο παραδειγμα και φιλων/αποφοιτων.Αλλα προφανως και εμενα οταν θα με ρωτησουν εαν ξερω καποιον,θα πω καποιον που ξερω οτι δεν θα με εκθεσει.

SProg
20-03-16, 14:32
Για τα 8μηνα Voucher το καλο ειναι (και τα λεφτα φυσικα) οτι και με μικρη εμπειρια μπορει να σε παρουν γιατι ουσιαστικα δεν τους κοστιζεις τιποτα.Το θεμα ειναι πως θα βρεις εταιρια ομως..

plouf
20-03-16, 14:35
η καλυτερη γνωριμια ομως ειναι αυτη την οποια εχεις εσυ κτισει προσωπικα με αποδειξεις και ιστορια

υπαρχουν πολλοι τροποιο και ευκαιριες βεβαια σε διαφορους ..

SProg
20-03-16, 14:39
Η μονη γνωριμια που εχει ενας αποφοιτος ειναι με τους συναδελφους,με τους καθηγητες και ισως με την εταιρια που εκανε πρακτικη.Ως εκει.


Εαν εισαι σωστος και σε εκτιμανε τοσο για τις γνωσεις αλλα και σαν χαρακτηρα (το 2ο παιζει πολυ μεγαλο ρολο) τοτε σιγουρα θα εχεις παραπανω ευκαιριες.Οχι μονο στη δουλεια αλλα για τα παντα στη ζωη.

Τωρα εαν εκανες Ιnverter και PLC σε εργοστασια απο το 2ο εξαμηνο παω πασο.Εγω σε εναν που ειχα παει αφιλοκερδως τα πρωτα εξαμηνα απλα για να βλεπω,μου ελεγε μην ακουμπας τιποτα.Γνωριμιες ειχα κανει με το παιδι που μας εφερνε καφε καπετο.


To oτι θα εχεις παραπανω ευκαιριες δε σημαινει οτι θα σε παρουν κιολας.Απλα οι πιθανοτητες συνεντευξεις αυξανονται εκθετικα σε σχεση με τις αγγελιες στο ιντερνετ.Το παραδειγμα με την Αθηναικη Ζυθοποιια τα λεει ολα.

thespyros
22-03-16, 12:54
εχω νεα ευχαριστα ξεκινω σε μια εταιρια εργασια σαν βοηθος αυτοι κανουν ψυκτικα μηχανηματα κλπ για αρχη μ ειπανε 630ε καθαρα κ ΙΚΑ αντε να δουμε αυριο πρωτη μερα

Fixxxer
22-03-16, 13:44
Μπραβο Σπυρο καλη αρχη...

Panoss
22-03-16, 19:29
εχω νεα ευχαριστα ξεκινω σε μια εταιρια εργασια σαν βοηθος αυτοι κανουν ψυκτικα μηχανηματα κλπ για αρχη μ ειπανε 630ε καθαρα κ ΙΚΑ αντε να δουμε αυριο πρωτη μερα
Ωραίος! Γράψε να μας πεις εντυπώσεις.

georgegr
22-03-16, 19:32
Καλορίζικος!

street
22-03-16, 20:00
ετσι :biggrin:

thespyros
22-03-16, 20:04
ευχααριστω πολυ θα εχετε ενημερψση απο μενα

antonisfa
22-03-16, 20:36
Αντε καλη αρχη!!!

bchris
22-03-16, 22:33
Αντε ρε καρνταση, μπράβο.
δεν ειναι και τιποτα τρελα φραγκα, αλλα ειναι η αρχη του σχοινιου. Να πιάσεις ν αρχίσεις ν ανεβαίνεις.

Καλη αρχη.

SProg
22-03-16, 23:46
Μπραβο Σπυρο !!

thespyros
24-03-16, 06:51
Πρώτη ενημέρωση
Πήγα στη. Νεα δουλειά λίγο δύσκολα τα πράγματα πολλές ώρες κάθε μερα γύρω στις 11 ώρες κ πολλά ταξίδια θα κανω υπομονή μήπως αλλάξουν τα πράγματα γιατί δύσκολα ειναι έξω . Απο μισθό 630€ καθαρά τωρα τις υπερωρίες δεν ξέρω αν της πληρώνουν . Δοκιμάζω για ένα μηνα κ βλέπω

geronimo
24-03-16, 09:06
Κάθε αρχή και δύσκολη (από 3 εργοστάσια πέρασα), μέρα με την μέρα μαθαίνεις, και σιγά σιγά προσαρμόζεσαι στις νέες καταστάσεις.Σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία, στις δύσκολες εποχές που ζούμε.

apilot
24-03-16, 10:38
Φίλε Σπύρο καλό ξεκίνημα.
Μου θύμησες παλαιές καλές εποχές πριν από πολλά χρόνια έτσι ξεκίνησα και εγώ.
Να είσαι πρώτα από όλα καλός άνθρωπος και καλός στην δουλειά σου, και να ροφάς σαν το σφουγγάρι ότι καινούργιο ακούς και μαθαίνεις.
Καλή σταδιοδρομία στην νέα σου δουλειά.

thespyros
26-03-16, 15:28
δυστηχωσ δεν εκλεισα 2 μερεσ και αρχισανε οι μαλακιες εκει καθε μερα σε εχει 12 χωρισ να στα πληρωνει και σαββατο μασ εβαλε με το ζορι να δουλεψουμε 25 μαρτιου κ ολες τις αργιες του ειπα BYE BYE

vasilllis
26-03-16, 15:29
καταγγελια εκανες;

navar
26-03-16, 18:30
καταγγελια εκανες;

γιατί να κάνει ;;;; για να μήν ξαναβρεί ποτέ δουλειά ;;;

δεν του κάνει η δουλειά πάει τέλειωσε , έφυγε , πρέπει να ξεκατινιαστεί και να δημιουργήσει και θέμα ;;;;

Panoss
26-03-16, 18:36
γιατί να κάνει ;;;; για να μήν ξαναβρεί ποτέ δουλειά ;;;

δεν του κάνει η δουλειά πάει τέλειωσε , έφυγε , πρέπει να ξεκατινιαστεί και να δημιουργήσει και θέμα ;;;;
Όταν καταγγέλεις παρανομία...'ξεκατινιάζεσαι και...δημιουργείς θέμα';http://www.petrolheads.gr/images/smilies/oldforum/dizzy2.gif
Τι άλλο θα διαβάσουμε...

vasilllis
26-03-16, 18:37
Γιατι αν καποιος εκμεταλευεται την αναγκη του αλλου με σκοπο το κερδος πρεπει να καταγγελεται.Αν το καναμε ολοι αυτο η κοινωνια μας θα ηταν καλυτερη.
Γιατι να ξεκατινιαστει?δεν πρεπει να αμοιφθει τα 12ωρα που δουλεψε?

picdev
26-03-16, 18:52
γιατί να κάνει ;;;; για να μήν ξαναβρεί ποτέ δουλειά ;;;

δεν του κάνει η δουλειά πάει τέλειωσε , έφυγε , πρέπει να ξεκατινιαστεί και να δημιουργήσει και θέμα ;;;;
Το θέμα δεν είναι να κάνει θέμα , αλλά να σέβονται τα δικαιώματα των εργαζομενων ώστε να σταματήσει το δουλεμπόριο .
Ακόμα και στις πιο καπιταλιστικές χώρες οι υπερωριες πληρώνονται , ποσό μάλλον τα 12ωρα.
Εδώ έχουμε αριστερή κυβέρνηση και συνθήκες πακισταν.
Σοσιαλιστής εισαι αν επιτρέπεται ?
Γιατί εγώ είμαι φασίστας.
Με ευχαρίστηση θα του έκαιγα το μαγαζί το σπίτι και το αυτοκίνητο

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

navar
26-03-16, 18:58
εγώ μαζί σας συμφωνώ !!!!
να τον κάνει καταγγελία τον π@@στη να τον γ@μησεί !!!!!
να τον σκίσει να τον πεθάνει !!!!!

αλλα μιάς και μιλάμε για την δικιά μας χώρα , για την κατάσταση όπως είναι, για....για....για....
εγώ απλά θα έφευγ και δεν θα στιγματιζόμουν ώς ο τύπος που πήγε και κάρφωσε στην επιθεώρηση !

αν δεν κάνω λάθος προσωπικές απόψεις επιτρέπονταί να έχουμε και αυτήν λοιπόν είναι η δικιά μου !!!

ΥΓ: Ακη εγώ το έληξα το θέμα , εσύ γιατί συνεχίζεις να ξύνεσαι ?

Fixxxer
26-03-16, 19:00
γιατί να κάνει ;;;; για να μήν ξαναβρεί ποτέ δουλειά ;;;

δεν του κάνει η δουλειά πάει τέλειωσε , έφυγε , πρέπει να ξεκατινιαστεί και να δημιουργήσει και θέμα ;;;;


Εν μερει εχεις δικιο γιατι σε μια κλειστη κοινωνια πχ μια μικρη σχετικα πολη μαθαινουν ευκολα ποιος την εκανε και δεν τον βλεπουν με καλο ματι αλλα σε μεγαλες πολεις οπως Αθηνα και Θεσσαλονικη νομιζω οτι επιβαλλεται να γινει καταγγελια γιατι πολλοι εργοδοτες πατανε επι πτωματων στα εργασιακα...

navar
26-03-16, 19:02
Εν μερει εχεις δικιο γιατι σε μια κλειστη κοινωνια πχ μια μικρη σχετικα πολη μαθαινουν ευκολα ποιος την εκανε και δεν τον βλεπουν με καλο ματι αλλα σε μεγαλες πολεις οπως Αθηνα και Θεσσαλονικη νομιζω οτι επιβαλλεται να γινει καταγγελια γιατι πολλοι εργοδοτες πατανε επι πτωματων στα εργασιακα...

καλά τα λές Νικολα , αλλα δύο μέρες είχε , δεν είχε χρόνια , δεν του έφαγε και την ζωή !

Fixxxer
26-03-16, 19:06
καλά τα λές Νικολα , αλλα δύο μέρες είχε , δεν είχε χρόνια , δεν του έφαγε και την ζωή !


Καλυτερα να γινει πριν φτασει να του φαει τη ζωη...
Εδω στην Ελλαδα προσπαθουν οι εργοδοτες να βγαλουν απ τη μυγα ξυγκι δεν κοιτανε πως θα αναπτυξουν την επιχειρηση τους αλλα κοιτανε να κανουν το ευκολο να κοβουν λεφτα απο αυτους που τους τα φερνουν...

navar
26-03-16, 19:11
Καλυτερα να γινει πριν φτασει να του φαει τη ζωη...
Εδω στην Ελλαδα προσπαθουν οι εργοδοτες να βγαλουν απ τη μυγα ξυγκι δεν κοιτανε πως θα αναπτυξουν την επιχειρηση τους αλλα κοιτανε να κανουν το ευκολο να κοβουν λεφτα απο αυτους που τους τα φερνουν...

δεν ειναι και οι εργοδότες πλέον καλά Νικόλα μου , δίκιο εχεις σε αυτα που λές αλλα έχει σχέση με το ποιόν έχεις εργοδότη.

ας πούμε ....υποθετικά ......εγώ με το ζόρι πάω στο σπίτι με 10000000 δυσκολίες μεροκάματο... λοιπόν αν ανοίξει λίγο η δουλειά και πάω με το ζόρι σπίτι μεροκάματα , πιστέυεις οτι έχω την δυνατότητα να δώσω σε κάποιο παιδί 900€και 1000€ ?

αν με το ζόρι εγώ πάω 400 και 500 , πιστλέυεις οτι θα πάρω βοηθώ και θα του δίνω παραπάνω ?

Fixxxer
26-03-16, 19:18
δεν ειναι και οι εργοδότες πλέον καλά Νικόλα μου , δίκιο εχεις σε αυτα που λές αλλα έχει σχέση με το ποιόν έχεις εργοδότη.

ας πούμε ....υποθετικά ......εγώ με το ζόρι πάω στο σπίτι με 10000000 δυσκολίες μεροκάματο... λοιπόν αν ανοίξει λίγο η δουλειά και πάω με το ζόρι σπίτι μεροκάματα , πιστέυεις οτι έχω την δυνατότητα να δώσω σε κάποιο παιδί 900€και 1000€ ?

αν με το ζόρι εγώ πάω 400 και 500 , πιστλέυεις οτι θα πάρω βοηθώ και θα του δίνω παραπάνω ?


Δεν λεω να του δινεις 1000€ αν δεν μπορεις λεω να πληρωνεται αυτα που δουλευει κι αυτα που εχει συμφωνησει στην αρχη, οχι 600€ 12ωρο + αργιες και ΣΚ...
Ο Σπυρος συμφωνησε για 630€ 5ημερο 8ωρο προφανως...
Κι επισης οπως εχω πει τα λεφτα κανουν κυκλο, αργα μεν αλλα κανουν κυκλο οσο περισσοτερα κανουν κυκλο τοσο το καλυτερο για ολους μας...

moutoulos
26-03-16, 19:35
... σκέφτηκα το εξωτερικο αλλα αγαπώ την Ελλάδα και θέλω να μείνω εδω .
Ε τότε δεν νομίζεις πως μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστείς ... με κάποια κατάσταση ?.


Πρώτη ενημέρωση
Πήγα στη. Νεα δουλειά λίγο δύσκολα τα πράγματα πολλές ώρες κάθε μερα γύρω στις 11 ώρες κ ... μισθό 630€ καθαρά
τωρα τις υπερωρίες δεν ξέρω αν της πληρώνουν.Δοκιμάζω για ένα μηνα κ βλέπω
Και διάβασε την απάντησή σου στην "δοκιμή" που έκανες ...


δυστηχωσ δεν εκλεισα 2 μερεσ και αρχισανε οι μαλακιες εκει καθε μερα σε εχει 12 χωρισ να στα πληρωνει και σαββατο μασ εβαλε
με το ζορι να δουλεψουμε 25 μαρτιου κ ολες τις αργιες του ειπα BYE BYE

Οκ συμφώνησες 11 ώρες, σε κράτησαν 12. Και ?. Αν πας έτσι πολύ φοβάμαι θα μείνεις στο "ράφι" ...

Ανακεφαλαιώνοντας απο όλο το νήμα, εγώ θα σε ρωτήσω. Θες να δουλέψεις ?, ή αμπελοφιλοσοφείς την λέξη "εργασία"?.
Δηλαδή με βάση την κατάσταση με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος ?. Αν έλεγε δηλαδή 450€ (λέμε τώρα) για 8ωρο θα
πήγαινες ?. Ή μετά θα έλεγες οτι είναι λίγα?. Μάλλον αυτό.

Απλά μου δείχνεις άνθρωπο που δεν έχει ανάγκη την εργασία, και απλά πας σαν "αγγαρεία" γιατί κάποιος σε πιέζει.
Με το ζόρι δεν σε έβαλε αυτός, αλλά μάλλον εσύ πάς για εργασία με ζόρι. Αυτός καλά κάνει, είναι το μελλοντικό πρότυπο
εργοδότη, που και εσύ θα του μοιάσεις ... μεγαλώνοντας. Όπως εξάλλου και τόσοι άλλοι παλιοί "αγωνιστές", που όταν
έγιναν και αυτοί εργοδότες, ήταν χειρότεροι απο αυτούς που οι ίδιοι αντιμετώπισαν τότε ...

Και εντάξει βρε Σπύρο. Μαζί σου ... δεν σου άρεσε. Αλλά απο την 2η μέρα βρε φίλε ?. Μπορεί αυτές τις μέρες να είχε
φόρτο εργασίας. Τόσο απόλυτος ?. Δηλαδή αν καθόσουν 10 μέρες να δείς κάποια πράγματα ... θα σε χάλαγε?. Ξέρεις
έτσι δεν προκειται ποτέ να αποκτήσεις εμπειρία, γιατί απλά δεν βλέπεις και κάτι. Το να περνάς σαν "κομήτης" δεν
βοηθάει ...

Απο την άλλη ποιοι ή πόσοι πιστεύεις οτι μπορούν να σου δώσουν 1000€ ?. Και αν το κάνουν μήπως θα επιλέξουν
κάποιον πιο εξειδικευμένο ?. Δεν σε ξέρω, υποθέτω. Και αν σου δώσουν εσένα 1000€ γιατί αυτός που έχει 20 χρόνια
να παίρνει 1200€ ?.


... όσα και να σου δώσουν (σε περίπτωση ξεφτίλας ποσού) πας για λίγους μήνες να πάρεις την εμπειρία τη σημαίνει βιομηχανία.

... να διευκρινησω αλλα και ΤΟΝΙΣΩ οτι τις "γνωριμιες" τις κανεις παραδειγμα δουλευοντας ΠΟΛΥ για μισθους χαμηλους

βρε Σπύρο.
... δεν είναι εύκολες οι εποχές. δεν είναι εύκολη η αγορά, και δεν είναι εύκολα τα χρήματα.


Σπύρο ... αυτά τα έλαβες υπόψιν σου όταν "παραιτήθηκες"?. Παρεμπιπτόντως και εγώ 25η Μαρτίου δούλευα.
Α σημειωτέων δουλεύω και 27 χρόνια. Ξέρεις δεν ξεκινάμε κατευθείαν απο τα ψηλά. Ξεκινάμε απο τα ψιλά.

Μη με παρεξηγήσεις, δεν σου κάνω επίθεση, ούτε είμαι εργοδότης, απλά θέλω να καταλάβω το σκεπτικό σου ...

lepouras
26-03-16, 19:44
Το θέμα δεν είναι να κάνει θέμα , αλλά να σέβονται τα δικαιώματα των εργαζομενων ώστε να σταματήσει το δουλεμπόριο .
Ακόμα και στις πιο καπιταλιστικές χώρες οι υπερωριες πληρώνονται , ποσό μάλλον τα 12ωρα.
Εδώ έχουμε αριστερή κυβέρνηση και συνθήκες πακισταν.
Σοσιαλιστής εισαι αν επιτρέπεται ?
Γιατί εγώ είμαι φασίστας.
Με ευχαρίστηση θα του έκαιγα το μαγαζί το σπίτι και το αυτοκίνητο

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
καλά είσαι φασίστας και το καταλάβαμε.:lool:
αλλά πές μου βρε Άκη. πόσες καταγγελίες έκανες που όποτε μιλάγαμε και πηγαίναμε για καφέ συνέχεια έβριζες αυτούς που δούλευες και είχες πιάσει δουλειά και για λιγότερα από του Σπύρου? και δούλεψες αρκετούς μήνες και έφυγες χωρίς να τους κάνει τίποτα.
καλά να τα λέμε για τους άλλους.
παιδιά δεν είναι εύκολο πράγμα η καταγγελία.
το πρώτο πράγμα που θα του ζητήσουν είναι να φέρει μάρτυρες ότι όντος συνέβη. ποιος λέτε να πάει?
οι άλλοι που δουλεύουν εκεί?
σιγά μην πάνε.
και για να του κάνουν αιφνιδιαστική επιθεώρηση θα τον ειδοποιήσουν από την προηγούμενη τηλεφωνικά ότι θα πάνε.
δυστυχώς για δύο μέρες δεν είναι εύκολο να αποδείξει τίποτα.
και εγώ μαζί σας αλλά δεν είναι εύκολα.

picdev
26-03-16, 19:50
Γιάννη αν θα το καταγγείλει είναι δικιά του υπόθεση .
Στη δουλειά που. έπαιρνα 500€ πληρονωμουν υπρερωριες και πήγα εκεί για πολύ συγκεκριμένο λόγο.
Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε κάποια παράβαση , οι μισθοί των 500€ είναι νόμιμοι .
Αλλά δεν είπα είπα ποτέ σε κανέναν να μην καταγγείλει.

Επίσης κανένας δεν ενημερώνεται ότι θα γίνει έλεγχος , απλά ή επιθεώρηση εργασίας δεν έχει αυτοκίνητα και δεν μπορεί να ελέγξει πολλά πράγματα

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Fixxxer
26-03-16, 20:00
Ας φτιαξουν στις σχολες της αστυνομιας και οικονομικο τμημα οπου θα κανουν αποκλειστικα τετοιους ελεγχους, μια χαρα δουλεια θα γινεται οταν θα βγαινουν αυτοι εξω (δεν λεω οτι θα εξαφανιστει η μαυρη εργασια ή οτι δεν θα κλεβει ο Ελληνας τον ΦΠΑ κλπ) απλα δεν θελουν οι εκαστοτε κυβερνωντες...

lepouras
26-03-16, 20:05
καταρχήν για να τα πάρουμε με μία σειρά. πρόσληψη του έκανε? ή πήγε με τα λόγια και την υπόσχεση? αν του έκανε πρόσληψη και έχει κατατεθεί τότε απλά πρέπει να μάθει τα δικαιώματά του με βάση το νόμο. από εκεί και πέρα έχει και μια διαδικασία. δεν πας γιατί έτσι μίλησες με ένα και σε δύο μέρες του λες για και τον καταγγέλλεις. αυτό που είπε ο Κωνσταντίνος (navar) υπάρχει πέρα από τις μικρές κοινωνίες και στις πολύ μεγάλες εταιρίες. μπαίνεις μπλακλιστ και μετά ξέχνα τον κλάδο (τουλάχιστον από των μεγάλων).

MacGyver
26-03-16, 20:27
Κάπου στην αρχή της δεκαετίας του 80, καλοκαίρι, βρέθηκα στην πρωτεύουσα για το σπουδαστικό μου ξεκίνημα, προετοιμασία και εξετάσεις.
Ο ξάδελφος μου, αρκετά μεγαλύτερος εργάζονταν ήδη εκεί σαν σερβιτόρος σε πολύ γνωστό και ακριβό εστιατόριο στην διασταύρωση Αλεξάνδρας - Κηφισίας.
Επειδή είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο και λίγα χρήματα, φρόντισε να πιάσω και εγώ εκεί δουλειά, μαζί του ως βοηθός σερβιτόρου.
Η δουλειά ήταν απαιτητική γιατί όπως είπα το μαγαζί ήταν επώνυμο και ακριβό, όμως είχε καλή αμοιβή καθώς και πολλά πουρμπουάρ.
Ήταν μια δουλειά που όποιος θα ήθελε να κάνει μόνιμα, θεωρούνταν ευκαιρία και ήθελε βοήθεια από γνωστό να πάει.
Για μένα ήταν κάτι το προσωρινό αφού είχα άλλο στόχο.

Το αφεντικό ήταν καλός άνθρωπος, νέος, έξυπνος και κοινωνικός.
Πέρασαν 2-3 μήνες και σε κάποια στιγμή μου λέει: το Σάββατο να πάμε στην Αθήνα (τότε έμαθα ότι έτσι λένε το κέντρο) να μοιράσουμε διαφημιστικά για το μαγαζί.
Εκείνο το Σάββατο δεν δούλευα, είχα ρεπό.
Τον ρώτησα αν θα πληρωθώ υπερωρία, με όλο το θάρρος της νεανικής αφέλειας αλλά και το θάρρος του ότι αυτή η δουλειά δεν ήταν ότι θα έκανα στο μέλλον.
Αυτός μου είπε ήρεμα: δυο τρεις ώρες θα πάμε, με το αυτοκίνητό του, δεν θα είναι τίποτα κουραστικό.
Άρχισα να στραβομουτσουνιάζω και να δείχνω άρνηση.
Τότε μου είπε: αν δεν έρθεις, μην ξανάρθεις στη δουλειά.
Έτσι και έγινε.

Καθένας φυσικά μπορεί να ερμηνεύσει το γεγονός διαφορετικά.
Για μένα όμως το ηθικό δίδαγμα (η απλά το μάθημα) ήταν: κάνουμε τον τσαμπουκά εκεί που μας παίρνει, λαμβάνοντας πάντα υπόψιν όλους τους παράγοντες και την κατάστασή μας.
Ποτέ δεν αποφασίζουμε με θυμό, επιπόλαια, αυθόρμητα η συναισθηματικά.
Πήρα ένα καλό μάθημά, ευτυχώς πολύ νωρίς, στο ξεκίνημά μου και από τότε δεν το ξέχασα ποτέ.

leosedf
26-03-16, 20:35
Πολλοί από εμάς έχουμε κάνει θυσίες για τη δουλειά χωρίς να περιμένουμε και χρήματα, πληρώνεται και με άλλους τρόπους, δεν είναι όλα λεφτά.

picdev
26-03-16, 21:08
κάποτε δούλευες και ήξερες οτι αργά η γρήγορα κάτι παραπάνω θα πάρεις , στην επόμενη δουλειά, στον επόμενο μήνα.
Και οι μισθοί δεν ηταν 400 και 500ε , υπήρχαν συλλογικές συμβάσεις και οι περισσότεροι αμειβόντουσαν πολύ παραπάνω απο τις συλλογικές.
Λίγοι έπαιρναν κάτω απο 1000ε τώρα οι περισσότεροι παίρνουν κάτω απο 500.
Οταν δεν έχει ελπίδα ο άνθρωπος δεν έχει όρεξη να δουλεύει αυτή ειναι η αλήθεια

leosedf
26-03-16, 21:11
Έχει και αρκετούς που τα ξύνουν όμως και θέλουν 2 χιλιάρικα. Το απαιτούν κιόλας.

picdev
26-03-16, 21:52
Εντάξει 2 ισως είναι πολλά άλλα σε εξειδικευμένες δουλειές τα 1000 πρέπει να είναι το ελάχιστο στις μέρες μας και μιλάω για αρχή.
Ο σκοπός της δουλειάς είναι και να μπορείς να ζεις , όχι να φυτοζεις.
Υποχωρήσεις όλοι κάνουμε για διάφορους λόγους , ψωνιο , φιλοδοξίες , παιδιά , οικογένεια κτλ

Τώρα αν παίρνουν όλοι όσοι και το γκαρσονι υπάρχει πρόβλημα

plouf
26-03-16, 22:24
ενημερωτικα το σωστό το γκαρσόνι, βγαζει (απο μπορμπουαρ) ακομα και στις μερεσ μας περισσοτερα αποτα 1000...

τη δουλεια σου πρεπει να τη ξερεις και ωα τη κανεις καλα.... αλλιως μην εχεις απαιτήσεις

SRF
27-03-16, 01:11
εχω νεα ευχαριστα ξεκινω σε μια εταιρια εργασια σαν βοηθος αυτοι κανουν ψυκτικα μηχανηματα κλπ για αρχη μ ειπανε 630ε καθαρα κ ΙΚΑ αντε να δουμε αυριο πρωτη μερα


Πρώτη ενημέρωση
Πήγα στη. Νεα δουλειά λίγο δύσκολα τα πράγματα πολλές ώρες κάθε μερα γύρω στις 11 ώρες κ πολλά ταξίδια

θα κανω υπομονή μήπως αλλάξουν τα πράγματα γιατί δύσκολα ειναι έξω .

Απο μισθό 630οŸ‚ καθαρά τωρα τις υπερωρίες δεν ξέρω αν της πληρώνουν . Δοκιμάζω για ένα μηνα κ βλέπω


δυστηχωσ δεν εκλεισα 2 μερεσ και αρχισανε οι μαλακιες εκει καθε μερα σε εχει 12 χωρισ να στα πληρωνει και σαββατο μασ εβαλε με το ζορι να δουλεψουμε 25 μαρτιου κ ολες τις αργιες του ειπα BYE BYE

Σκεφτόμουν προ καιρού να το πω... αλλά είπα άσε... μην γίνω προκλητικός...

Φίλτατε... ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΣ! Ψάχνεις "θέση δημοσίου" και δυστυχώς οι θέσεις "διευθυντών" έχουν κλείσει για την επόμενη πενταετία!
Το έβλεπα από προηγούμενα μηνύματά σου ότι είσαι ο κλασσικός τύπος "ψάχνω δουλειά και δεν βρίσκω, γιατί διάολε, όλοι θέλουν ΚΑΙ να δουλεύω" !!!

Αμ, ΔΕΝ ξέρεις ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΣΟΥ... και είμαι πλέον πεπεισμένος για αυτό, αφού σε ότι έλεγες πρόσθετες και ένα "δύσκολη"...
Αμ ΔΕΝ θέλεις και να ΜΑΘΕΙΣ κιόλας κάτι παραπάνω...
Αμ ΔΕΝ δέχεσαι να εργαστείς και για τον βασικό ΞΕΦΤΥΛΑ ΟΝΤΩΣ του σήμερα...
Αμ ΔΕΝ αντέχεις και πάνω από 2 ημέρες φόρτο εργασίας...


Ε... Αμ,ε και... γ... ύρνα σπίτι σου τελικά και κάτσε να σε καλέσουν για πρόεδρο της δημοκρατίας, αν ΚΑΑΑΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΩΩΩΝΕΣΑΙ! Ααα... ναι... ΔΥΣΚΟΛΟ και αυτό,ως γνωστόν!


Ο moutoulos στα έχωσε χαλαρά... εγώ δεν άντεξα! Συγγνώμη, που σου ΣΚΑΩ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ΤΗΝ ΠΑΣΑ ΑΛΗΘΕΙΑ!

betacord85
27-03-16, 01:13
αγαπητε κυριε χρηστο ποσες ωρες δουλευει αυτο το γκαρσονι?ποσα χρονια προυπηρεσια εχει?μηπως κανει ταυτοχρονα 2-3 ποστα στο μαγαζι?μην πετατε τυχαια τα 1000 ευρω γιατι συναδλεφοι με μεγαλη πειρα περνουν το βασικο και κανουν τον σταυρο τους...ακου 1000...

Fixxxer
27-03-16, 01:22
αγαπητε κυριε χρηστο ποσες ωρες δουλευει αυτο το γκαρσονι?ποσα χρονια προυπηρεσια εχει?μηπως κανει ταυτοχρονα 2-3 ποστα στο μαγαζι?μην πετατε τυχαια τα 1000 ευρω γιατι συναδλεφοι με μεγαλη πειρα περνουν το βασικο και κανουν τον σταυρο τους...ακου 1000...

Μπαμπη γκαρσονια σε ξενοδοχεια και εστιατορια με 6 μηνες σεζον βγαζουν καλα λεφτα στις τουριστικες περιοχες...
Γνωριζω 2-3 τετοιους 40+ οπου βγαζουν πανω απο 1000€ χωρια τα tips (δεν ειναι και λιγο σε καθε τραπεζι που μαζευεις να βλεπεις 1-2€ τουλαχιστον)
Επισης γνωριζα πριν 2-3 χρονια γκαρσονια σε εστιατοριο που δουλευουν 12 μηνες και ΠΣΚ επαιρναν 100€ χωρια τα tips και τα μεροκαματα αλλων ημερων, βεβαια ειμαι σιγουρος οτι πλεον εχουν παθει τενοντιτιδα...
Αυτο που θελω να πω ειναι πως τα μεροκαματα για το ιδιο επαγγελμα διαφερουν σε αποσταση 10 μετρων...

betacord85
27-03-16, 01:35
σωστα...ακοαμ και αυτες οι ακραιες περιπτωσεις του χιλιαρικου πρεπει να εχει και καποια προσοντα...εμφανιση μπλα μπλα να ειναι σβελτος...τεσπα το θεμα ειναι αλλο...με τον σαλονικιο τον ηλεκτρολογο...το να μας λεει οτι εχει καβαντζα μαρουλαι και τρωει απο τα ετοιμα και οτι θα παει μονο για ηλεκτρολογος εμενα μου χτυπαει καπως...δουλειες του ποδαριου στην σαλονικα ειδικα για βραδυ κεντρο...ζητανε πολλους...απο fast food μεχρι και για βραδυνες βαρδιες σε περιπτερο ακι βενζιναδικα...καλυ τυχη και μακαρι να βρει κατι στην ειδικοτητα του...αλλα να προσεχει γιατι καποια στιγμη τα καβαντζα θα γινουν ατμος και μετα αρχιζουν τα δυσκολα...

Fixxxer
27-03-16, 01:39
Μηπως εχει να κανει και με το τι μισθο επαιρνε πριν?
Αν πχ εβγαζε 800-900+€ με 5ημερο 8ωρο, ε σου φαινονται καπως τα 500-600€ 6ημερο και 10ωρο...
Μακαρι να βρει αυτο που θελει...

MacGyver
27-03-16, 01:45
Λίγη διασκέδαση !


https://www.youtube.com/watch?v=-cY5Jz58UaQ

Dbnn
27-03-16, 01:54
Αδερφε δεν θες να δουλεψεις. Απλα τα πραγματα. Ειμαι τριανταρης και εχω δουλεψει πολλα χρονια και αργιες και χριστουγεννα και πρωτοχρονιες και πασχα και οτι θες γιατι ηθελα να δουλεψω. Και εγω και οπως τοσοι αλλοι εδω μεσα, ο καθενας για τις δικες του αναγκες.

Ενα θεμα εχει καταντησει για γελια να μας λες καθε μερα μακαρι να πανε ολα καλα και μακαρι να βρω δουλεια και βρηκες και στραβωσες γιατι ο κακος ο εργοδοτης σου πινει το αιμα με τα 12ωρα.
Ναι θα δουλεψεις και θα σου φανε και υπερωριες αν το θες. Δεξου το. Ετσι παει η πιατσα. Και γω θελω να ξυνω την ....κοιλια μου καθοντας στον καναπε και να τα εχω ολα ετοιμα. Δεν γινεται ομως.
Δεν ζουμε στην εποχη του τσοβολα δωστα ολα. Ζουμε στην εποχη σουβλακι κλαρινο και φρεντο καπουτσινο και μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Ειδαλως βρες μια θεια να στα πληρωνει ολα και κατσε ξυσου ολη μερα κ ολη νυχτα στην καφετερια. Απλα τα πραγματα.

Dbnn
27-03-16, 02:01
Μηπως εχει να κανει και με το τι μισθο επαιρνε πριν?
Αν πχ εβγαζε 800-900+€ με 5ημερο 8ωρο, ε σου φαινονται καπως τα 500-600€ 6ημερο και 10ωρο...
Μακαρι να βρει αυτο που θελει...

Εν ετη 2007 περιπου εβγαζα περιπου 850 τη βδομαδα.
Πολυεστερικα για ηχεια αυτοκινητων, τοποθετησεις ηχοσυστηματων, DJ και σερβιτορος σε καφετερια.
Και μεχρι προχθες δουλευα για 586Ε το μηνα με πανω απο 55 ωρες την εβδομαδα (ενω ειχα συμφωνησει και υπογραψει για 40) χωρις να πληρωνομαι υπερωριες και αργιες.

Πολευστερικα πεθαναν. Car audio πεθανε. DJ ξεφτιλιστικε χειροτερη φαρα απο τους νεκροθαφτες εγινε, σερβιτορος δεν αντεχω να παω για λογους υγειας (ορθοστασια, περα δωθε με τσακιζουν στην μεση μου).
Οποτε? Κατι πρεπει να κανω μιας και ουτε καβατζα υπαρχει ουτε βοηθεια απο πουθενα.

Απλα το παλικαρι δεν θελει να δουλεψει, εχει βολευτει με την κατασταση.

betacord85
27-03-16, 02:05
και τωρα ξεκρεμαστος?δεν ασολησε με κατι?
Εν ετη 2007 περιπου εβγαζα περιπου 850 τη βδομαδα.
Πολυεστερικα για ηχεια αυτοκινητων, τοποθετησεις ηχοσυστηματων, DJ και σερβιτορος σε καφετερια.
Και μεχρι προχθες δουλευα για 586Ε το μηνα με πανω απο 55 ωρες την εβδομαδα (ενω ειχα συμφωνησει και υπογραψει για 40) χωρις να πληρωνομαι υπερωριες και αργιες.

Πολευστερικα πεθαναν. Car audio πεθανε. DJ ξεφτιλιστικε χειροτερη φαρα απο τους νεκροθαφτες εγινε, σερβιτορος δεν αντεχω να παω για λογους υγειας (ορθοστασια, περα δωθε με τσακιζουν στην μεση μου).
Οποτε? Κατι πρεπει να κανω μιας και ουτε καβατζα υπαρχει ουτε βοηθεια απο πουθενα.

Απλα το παλικαρι δεν θελει να δουλεψει, εχει βολευτει με την κατασταση.

Fixxxer
27-03-16, 02:11
Νομιζω ντελιβερι δουλευει Μπαμπη...

3.500€/μηνα προφανως θα επρεπε να ειχες φτιαξει κι συ μια καβατζα αν δεν το εκανες πιστευω οτι ηταν λαθος...

Δεν ξερω τι σκεφτεται ο Σπυρος αλλα το να μην εχεις δουλεια κανει κακο οχι μονο οικονομικα αλλα και ψυχολογικα...

Dbnn
27-03-16, 02:17
Μωρε ειχα καβατζα αλλα ου μπλεξεις με γιατρους και δικηγορους. Φυγανε αλλα χαλαλι γιατι εγινε καλα δικος μου ανθρωπος.
Παει το ντελιβερι. Μπαμπη οχι δεν ειμαι ξεκρεμαστος.

lepouras
27-03-16, 02:19
βρε χαλαρώστε λίγο. εντάξει μπορεί να μένει με τους γονείς του και να μην έχουν οικονομικό πρόβλημα. δεν είναι οικογενειάρχης ή αυτοσυντήρητος και να έχει ανάγκη να δουλέψει και σερβιτόρος ντελιβεράς βοθρατζής .(αν και ο φαταούλας όταν κάνει μεροκάματο είναι καλό).
αυτό δηλαδή το να πρέπει να αποδεχτεί τα 12ωρα με το στανιό και τσάμπα δηλαδή τη είναι τώρα?
άρα είναι σαν να επιβραβεύουμε όλους αυτούς που εκμεταλλεύονται την ανάγκη του καθενός και που βαράνε βούρδουλα?

το τραγικό είναι ότι ακούγονται γενικά απόψεις τριγύρω χωρίς να σκεφτόμαστε ότι αν τα συζητούσαμε σε μια καφετέρια όλα αυτά πρόσωπο με πρόσωπο και την δυνατότητα της άμεσης συζήτησης τέτοιες κουβέντες δεν θα της πετάγαμε.

ηρεμία και δεν υπάρχει λόγος επιθέσεων και χαρακτηρισμών.

Dbnn
27-03-16, 02:26
βρε χαλαρώστε λίγο. εντάξει μπορεί να μένει με τους γονείς του και να μην έχουν οικονομικό πρόβλημα. δεν είναι οικογενειάρχης ή αυτοσυντήρητος και να έχει ανάγκη να δουλέψει και σερβιτόρος ντελιβεράς βοθρατζής .(αν και ο φαταούλας όταν κάνει μεροκάματο είναι καλό).
αυτό δηλαδή το να πρέπει να αποδεχτεί τα 12ωρα με το στανιό και τσάμπα δηλαδή τη είναι τώρα?
άρα είναι σαν να επιβραβεύουμε όλους αυτούς που εκμεταλλεύονται την ανάγκη του καθενός και που βαράνε βούρδουλα?

το τραγικό είναι ότι ακούγονται γενικά απόψεις τριγύρω χωρίς να σκεφτόμαστε ότι αν τα συζητούσαμε σε μια καφετέρια όλα αυτά πρόσωπο με πρόσωπο και την δυνατότητα της άμεσης συζήτησης τέτοιες κουβέντες δεν θα της πετάγαμε.

ηρεμία και δεν υπάρχει λόγος επιθέσεων και χαρακτηρισμών.

Βρε Γιαννη δεν κανει κανεις επιθεση καπου. Βλεπεις και εσυ ενα θεμα 50 σελιδων οπου αναζητει εργασια, βρησκει εργασια και μονιμως αποχωρει για το θεμα αποδοχων και ωρων. Μισθοι 1000 ευρω και 8 ωρες την ημερα και Σ/Κ καθισιο δεν υπαρχουν πλεον. Αυτο δεν μπορω εγω να καταλαβω, θελει τελικα να δουλεψει η οχι;;

Fixxxer
27-03-16, 02:52
βρε χαλαρώστε λίγο. εντάξει μπορεί να μένει με τους γονείς του και να μην έχουν οικονομικό πρόβλημα. δεν είναι οικογενειάρχης ή αυτοσυντήρητος και να έχει ανάγκη να δουλέψει και σερβιτόρος ντελιβεράς βοθρατζής .(αν και ο φαταούλας όταν κάνει μεροκάματο είναι καλό).
αυτό δηλαδή το να πρέπει να αποδεχτεί τα 12ωρα με το στανιό και τσάμπα δηλαδή τη είναι τώρα?
άρα είναι σαν να επιβραβεύουμε όλους αυτούς που εκμεταλλεύονται την ανάγκη του καθενός και που βαράνε βούρδουλα?

το τραγικό είναι ότι ακούγονται γενικά απόψεις τριγύρω χωρίς να σκεφτόμαστε ότι αν τα συζητούσαμε σε μια καφετέρια όλα αυτά πρόσωπο με πρόσωπο και την δυνατότητα της άμεσης συζήτησης τέτοιες κουβέντες δεν θα της πετάγαμε.

ηρεμία και δεν υπάρχει λόγος επιθέσεων και χαρακτηρισμών.


Μηπως ειναι εργοδοτες αυτοι που γραφουν αυτα?

betacord85
27-03-16, 02:56
ασχετο δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει αλλα το συγκεκριμενο θεμα ειναι απο το 2012...τεσπα απλα θελει μια δουλεια ΜΟΝΟ στην ειδικοτητα του ηλεκτρολογου τελος...και αυτο περι 12ωρου και παραπανω ναι να δουλεψουμε αλλα και ο εργοδοτης να πληρωνει τις παραπανω ωρες :wiink: ...καλο βραδυ στην παρεα

thespyros
27-03-16, 08:14
ηρεμησε εξυπνακια [πυ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΕΣΥ

thespyros
27-03-16, 08:16
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΑΒΟ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
Το έβλεπα από προηγούμενα μηνύματά σου ότι είσαι ο κλασσικός τύπος "ψάχνω δουλειά και δεν βρίσκω, γιατί διάολε, όλοι θέλουν ΚΑΙ να δουλεύω" !!!

Αμ, ΔΕΝ ξέρεις ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΣΟΥ... και είμαι πλέον πεπεισμένος για αυτό, αφού σε ότι έλεγες πρόσθετες και ένα "δύσκολη"...
Αμ ΔΕΝ θέλεις και να ΜΑΘΕΙΣ κιόλας κάτι παραπάνω...
Αμ ΔΕΝ δέχεσαι να εργαστείς και για τον βασικό ΞΕΦΤΥΛΑ ΟΝΤΩΣ του σήμερα...
Αμ ΔΕΝ αντέχεις και πάνω από 2 ημέρες φόρτο εργασίας...


Ε... Αμ,ε και... γ... ύρνα σπίτι σου τελικά και κάτσε να σε καλέσουν για πρόεδρο της δημοκρατίας, αν ΚΑΑΑΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΩΩΩΝΕΣΑΙ! Ααα... ναι... ΔΥΣΚΟΛΟ και αυτό,ως γνωστόν!


Ο moutoulos στα έχωσε χαλαρά... εγώ δεν άντεξα! Συγγνώμη, που σου ΣΚΑΩ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ΤΗΝ ΠΑΣΑ ΑΛΗΘΕΙΑ![/QUOTE]

thespyros
27-03-16, 08:17
Εχω την αρρωστια εγω ακουω και παπα..ες ελεοσ

apilot
27-03-16, 09:26
Αν δεν φοβάσαι την δουλειά και δεν ντρέπεσαι όποια δουλειά και να κάνεις τότε δεν υποτάσσεσαι σε κανέναν εργοδότη ένα πράγμα μπορείς να κάνεις και να μη φοβάσαι κανέναν.
Δουλεύεις το 8ωρο και παραπάνω ώρες ζήτα να της πληρωθείς αν δεν σου πληρώνουν της παραπάνω ώρες διεκδίκησέ τες με οποιοδήποτε κόστος ακόμη και της καταγγελίας ή απόλυσης.
Αν ζητάς και απαιτείς από έναν εργοδότη αν είσαι καλός τίμιος δουλευταράς αγαπάς την δουλειά σου και ενδιαφέρεσαι για αυτήν, τότε ο εργοδότης θα στα δώσει.
Σπάνια εργοδότης θα απολύσει τέτοιο άτομο θα το σκεφτεί πολύ πριν σε απολύσει.
Αλλά και αν σε απολύσει μην κάθεσαι τρέχα ψάξε βρες άλλη δουλειά όποια και να είναι ντροπή δεν είναι σίγουρα κάτι θα βρεις.
Μόνο ο τεμπέλης δεν έχει δουλειά ακόμη και την σήμερον ημέρα.
Έτσι πρέπει να σκέφτεται κάποιος και να μην κωλώνει με τίποτε γιατί μόνο τότε θα γίνουμε όλοι καλύτεροι εργοδότες και εργαζόμενοι.
Αν σκέφτεσαι κάπως διαφορετικά τότε σημαίνει ότι κάτι φταίει στο ίδιο το άτομο.
Τότε κάνε μια βουτιά μέσα σου και βγες μόνο όταν βρεις τον εαυτό σου και καταλάβεις ποιος είσαι και το τι θέλεις από αυτή την ζωή σε όλα τα επίπεδα.
Εγώ αυτά έχω να πω προς όλους τους φίλους εδώ.
Πάντα φιλικά και χωρίς παρεξήγηση.
Βαγγέλης.

antonisfa
27-03-16, 09:34
Σπύρο όταν συμφώνησες με τον εργοδότη σου για τη δουλειά υπέγραψες κάποιο συμφωνητικό?(σύμβαση)
Και τι έλεγε αυτό?
Για να έχεις δικαίωμα να καταγγείλεις μια σύμβαση πρέπει να γνωρίζεις τι υπέγραψες σε αυτή...με όλες τις λεπτομέρειες.
θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες δεν φεύγουμε με το πρώτο εμπόδιο.
Για να αποκτήσεις δικαίωμα αντιδικίας πρέπει να έχεις δουλέψει κάποιο χρόνο συγκεκριμένο δε θυμάμαι τι λέει ο εργασιακός νομος.

thespyros
27-03-16, 10:35
ειλικρεινα δεν θα απαντησω απο εδω και περα σε κανεναν...

Fixxxer
27-03-16, 11:31
Σπυρο συνεχισε να ψαχνεις αυτο που θες στο κατω κατω στην τελικη ολοι ψαχνουμε εναν πολυ καλο μισθο με οσο το δυνατον λιγοτερες ωρες εργασιας (και μην μου πει κανεις οχι)...
Το θεμα ειναι ομως οτι ολοι μας εχουμε διαφορετικη εκκινηση και μερικοι πατανε καλυτερα στην πραγματικοτητα...
Και δεν καταλαβαινω μερικους τι τους πειραζει αν εφυγε απ τη δουλεια ή τι δουλεια θελει να κανει, λογαριασμο θα σας δωσει ο Σπυρος και καθε Σπυρος?
Ή μηπως ζηλευετε που εχει καβατζα ειτε δικη του, ειτε απο γονεις?

SProg
27-03-16, 12:28
Εαν καταλαβα καλα η θεση ηταν 'βοηθου' και σου εδινε περιπου 650eu και ασφαλεια,σωστα;

Το θεμα ειναι οτι μονος ειπες οτι ειναι 11ωρες,δεν ξερεις εαν πληρωνεσαι υπερωριες και πως θα δοκιμασεις 1 μηνα και βλεπεις.Και σε εβαλε να δουλευεις 12ωρες και αργια.Ε και;

Κανεις δεν επικροτει τετοιους ειδους αφεντικα.Yπαρχουν και περιπτωσεις που δεν φταιει το αφεντικο αλλα αναγκαζεται να κανει καποια πραγματα.

Δεν θα μπορουσε να παρει εναν 25άρη με 400eu;Και θα ηταν και ευχαριστημενος με 400eu + ασφαλεια,εξαλλου ειναι θεση 'βοηθου'.Παρολα αυτα σου εδωσε μια ευκαιρια.Ποιος σου λεει οτι δεν θα καθοσουν 1μηνα και δεν θα σε αλλαζε θεση-μισθο εαν ησουν καλος;



Ολα ειναι σχετικα βεβαια στο πως κοιτας τα πραγματα.Εχω δεκαδες γνωστους απο ΤΕΙ/Πολυτεχνεια που θα πηγαιναν τρεχοντας στη θεση που αναφερεις ακομα και χωρις λεφτα για τη προυπηρεσια.Ατομα με πτυχια και μεταπτυχιακα που δουλευουν για τα μισα απο ολα σου εδιναν και σε δουλειες του ποδαριου.


Υπαρχουν αφεντικα-ελ.επιχειρηματιες που δουλευουν 16 ωρες τη μερα για το μαγαζι/επιχειρηση τους και τρεχουν ακομα και Κυριακες και αργιες για να εξυπηρετησουν.Τους αρεσει ή το θελουν;Oχι.Αλλα η εποχη ειναι δυσκολη.


Πρεπει να προσαρμοστουμε στη πραγματικοτητα.

Και εμενα με ενοχλει που ο ταχυδρομος απο τα ΕΛΤΑ παιρνει 1300eu με πτυχιο και γνωσεις της π...τσας για να μοιραζει τα γραμματα 2 φορες τη βδομαδα και εγω να δουλευω 9 ωρες τη μερα για τα μισα.

Αλλα τι να κανω;Να αμπελοφιλοσοφω απο το PC στο σπιτι ή να νιωθω και τυχερος που εν μεσω 50% ανεργιας εχω δουλεια;

Στο Ρεζουμέ:

Στα ειπαμε ολοι.Αλλοι νεοι αλλοι παλιοι.Αλλοι εμπειροι αλλοι απειροι.Νομιζω πεσαμε μεσα σε ολα !

Το ερωτημα ειναι θελεις να δουλεψεις;Να δουλεψεις με τα τωρινα δεδομενα;Εχεις αναγκη;Εαν δεν εχεις αναγκη δεν ειναι κακο που ψαχνεις κατι καλυτερο.Αλλα σκεψου οτι ειναι ευλογια να δουλευεις με 50% ανεργια.




..οι καλες εταιριες δεν βγαζουν αγγελιες.


..




Σωστό εμένα μαλλων με απορρίπτουν διότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην βιομηχανία .


Σου δοθηκε η ευκαιρια.





το μονο που με τρομαζει ειναι μ μου πουν μισθο 580ε

Σου ειπαν 650.





καλα ακομα δεν αρχισες δουλεια ψαχνεις να βρεις ποσο θα παιρνεις?

..






Τα φραγκα ειναι οντως λιγα, αλλα σκεψου το σαν επενδυση.









Και που δεν έχω στείλει βιογραφικά παντού νεκρά νεκρά νεκρά τι να πω νιώθω απογοήτευση μεγάλη

leosedf
27-03-16, 13:58
Πάντως μην περιμένεις μετά από 4 χρόνια εδώ μέσα να σε προτείνει κάποιος για δουλειά (γιατί να το ρισκάρει) η ακόμα χειρότερα.... Να σου δώσει δουλειά.

betacord85
27-03-16, 15:16
σε ποιον αναφερεστε αγαπητε?γα τσεκαρε εδω ποσες αγγελεις εχει για την ειδικοτητα σου... http://www.aggeliopolis.gr/thessaloniki/prosfora_ergasias/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%C E%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82--poleitai
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΑΒΟ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ
Το έβλεπα από προηγούμενα μηνύματά σου ότι είσαι ο κλασσικός τύπος "ψάχνω δουλειά και δεν βρίσκω, γιατί διάολε, όλοι θέλουν ΚΑΙ να δουλεύω" !!!

Αμ, ΔΕΝ ξέρεις ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΣΟΥ... και είμαι πλέον πεπεισμένος για αυτό, αφού σε ότι έλεγες πρόσθετες και ένα "δύσκολη"...
Αμ ΔΕΝ θέλεις και να ΜΑΘΕΙΣ κιόλας κάτι παραπάνω...
Αμ ΔΕΝ δέχεσαι να εργαστείς και για τον βασικό ΞΕΦΤΥΛΑ ΟΝΤΩΣ του σήμερα...
Αμ ΔΕΝ αντέχεις και πάνω από 2 ημέρες φόρτο εργασίας...


Ε... Αμ,ε και... γ... ύρνα σπίτι σου τελικά και κάτσε να σε καλέσουν για πρόεδρο της δημοκρατίας, αν ΚΑΑΑΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΩΩΩΝΕΣΑΙ! Ααα... ναι... ΔΥΣΚΟΛΟ και αυτό,ως γνωστόν!


Ο moutoulos στα έχωσε χαλαρά... εγώ δεν άντεξα! Συγγνώμη, που σου ΣΚΑΩ ΕΤΣΙ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ΤΗΝ ΠΑΣΑ ΑΛΗΘΕΙΑ![/QUOTE]

betacord85
27-03-16, 15:19
οπως και εδω σε αλλες ειδικοτητες http://www.aggeliopolis.gr/thessaloniki/prosfora_ergasias-poleitai και μην ξεχνας οτι και απο εδω μεσα αν ηθελε καποιος συναδελφος σου ηλεκτρολογος θα σε βοηθουσε για την θεσσαλονικη αλλα με την αποτομη συμπεριφορα στα μνμ σου δεν το κοβω να γινεται...keep walking καποια στιγμη κατι καλο θα κατσει ετσι οπως εσυ το εχεις ονειρευτει στην δουλεια σου καλο μεσημερι

MacGyver
27-03-16, 15:28
thespyros (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45901) και κάθε Σπύρος.
Εδώ και καιρό δέχτηκες κάθε είδους συμβουλές.
Έμμεσα με τον τρόπο τους κάποιες σε παρότρυναν να κάνεις αυτό που έκανες, κάποιες να κάνεις το αντίθετο.
Ακόμη, πολλοί σου χτύπησαν φιλικά την πλάτη ευχόμενοι καλή επιτυχία στην τελευταία πρόσληψη. Και όλα αυτά σου άρεσαν και είναι φυσιολογικό.
Μην παρεξηγείσαι λοιπόν που σου λένε και κάτι που δεν σου αρέσει.
Να λαμβάνεις υπόψιν πάντα οτιδήποτε δικαιολογείται και δεν λέγεται αυθαίρετα και μονολεκτικά.

jakjak
27-03-16, 15:30
σπυρο οσο και να θελει να σε δικαιολογησει καποιος , ειναι αδυνατον !!!
ειναι κατανοητο το να μην θελεις ή να μην μπορεις να δουλευεις πολλες ωρες ...
ειναι κατανοητο να μην θελεις να δουλευεις 11 ωρες για 630 ή ακομα και για 1600 ευρω ....
ΟΜΩΣ ειναι εντελως ακαταλαβιστικο να συμφωνεις για 11 ωρες και 630 ευρω και να τα παρατας επειδη το 11 ειναι 12 και απλα δεν πληρωνεται ... ειδικα εαν προερχεσαι απο μακροχρονια ανεργια !!!!
ειναι παααρα πολυ μικρη αυτη η διαφορα που εχεις με τον μολις 2 ημερων εργοδοτη σου ....

εαν εχεις καβατζα τους γονεις σου , τοτε μπραβο και καλα κανεις ! καποιος πρεπει να τους τα φαει κι αυτων ...
προσεξε ομως μην φτασεις στο σημειο να εισαι ανεπαγγελτος ετων 50 ....
γιατι απο την μια ειναι μεγαλη τυχη να μπορουν να σε θρεφουν οι δικοι σου , ΟΜΩΣ απο την αλλη ειναι και μεγαλη παγιδα ...

vasilllis
27-03-16, 15:42
και απο την πλειαδα μηνυματων καταλαβαμε πως λειτουργει η ελλαδα.
σκυβε το κεφαλι και ισως σταθεις τυχερος και δεν ζητησει και τον κωλο σου.
αν αρνηθεις δρομο,καποιος αλλος θα βρεθει να τον εχει και ξυρισμενο.

SProg
27-03-16, 15:57
και απο την πλειαδα μηνυματων καταλαβαμε πως λειτουργει η ελλαδα.
σκυβε το κεφαλι και ισως σταθεις τυχερος και δεν ζητησει και τον κωλο σου.
αν αρνηθεις δρομο,καποιος αλλος θα βρεθει να τον εχει και ξυρισμενο.


Αμπελοφιλοσοφιες.


Ας μην παει να παρει προυπηρεσια.Θα ερθει η μαγικη δουλεια απο μονη της,δεν θελει προσπαθεια.


Μονο στην Ελλαδα εχουμε κακα αφεντικα, στο εξωτερικο ειναι ολοι ΚΥΡΙΟΙ.

vasilllis
27-03-16, 16:03
δηλ .Σαββα αν ο τυπος μαθει την δουλεια σε 1-2-5 μηνες θα του κανει την πολυποθητη αυξηση και θα πληρωνεται με τον ΝΟΜΙΜΟ μισθο και θα εχει συνθηκες υπαλληλου και οχι δουλοπαροικου;μαλκες ψαχνει να κανει τις δουλειες του ο καφρος.

SProg
27-03-16, 16:08
Δεν ξερουμε,μια υποθεση εκανα.

Ο Σπυρος αν διαβασεις απο την αρχη το thread φαινεται απο τα λεγομενα του να θελει δουλεια και συναμα να μην εχει προυπηρεσια.Ολοι του ειπαν οτι ειναι χρυση ευκαιρια να δει καποια πραγματα και να εχει και ενα + παραπανω για επομενη δουλεια.Μεσα σε 2 μερες δεν φευγεις απο πουθενα..

alpha uk
27-03-16, 16:25
Αμπελοφιλοσοφιες


Ας μην παει να παρει προυπηρεσια.Θα ερθει η μαγικη δουλεια απο μονη της,δεν θελει προσπαθεια.


Μονο στην Ελλαδα εχουμε κακα αφεντικα, στο εξωτερικο ειναι ολοι ΚΥΡΙΟΙ.
Στό εξωτερικό είναι τρείς φορές χειρότερα .Ή εκμετάλλευσης δέν έχει όρια ,καί πολύ περισσότερο από τούς ίδιους τούς Έλληνες..

moutoulos
27-03-16, 17:03
Όταν δεν υπάρχει εμπειρία/εξειδίκευση είσαι κοινός στους κοινούς (ποσό μάλλον βοηθός). Ναι θα τον "ξυρίσεις" αν
έχεις την ανάγκη να δουλέψεις. Και ειδικά αν έχεις οικογένεια να μεγαλώσεις (διαφωνεί κάποιος ?). Ψευτο-εγωισμοί
και ψευτο-αξιοπρέπειες ... έχουν περάσει.

Όταν υπάρχει εμπειρία/εξειδίκευση τότε ναι !!!. Απαιτείς και ζητάς αυτό το κάτι παραπάνω που πιστεύεις οτι αξίζεις.
Τότε ασφαλώς και δεν συμβιβάζεσαι με τα 500€ (Βασίλη) που παίρνει και ο απλός, αλλά με πολλά παραπάνω, και τότε
αποχωρείς απο την πρώτη κιόλας μέρα αν δείς κάτι"στραβό" σε σχέση πάντα με την "οροφή" ή τα συμφωνηθέντα που
έβαλες/έκανες. Όταν είσαι απλός, δεν έχεις καν κολώνες, οπότε δεν μπορεί να σταθεί και η "οροφή" (Βασίλη).

Ο απλός χωρίς προϋπηρεσία είναι το ίδιο με εναν 20άρη. Ποιός θα δώσει σε έναν 20άρη 1000€ ?. Και αν το κάνει
στον 20άρη, στον έμπειρο 40-50άρη με εξειδίκευση πόσα να δώσει?. Μήπως 1050€?. Ή 2000€ ?.

Πάντα πρέπει να ξεχωρίζουν αυτά τα δυο ... μην τα μπερδεύουμε.

lepouras
27-03-16, 17:20
Μηπως ειναι εργοδοτες αυτοι που γραφουν αυτα?
ναι είμαι εργοδότης και έχω δούλους για να το παίζω κομμούνι και να βρίζω τους άλλους.
αυτό που πρέπει να βγάζετε ταυτότητες στους άλλους είναι χειρότερο από οτιδήποτε άλλο.
όχι ρε Νίκο είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και έγινα γιατί δεν ήθελα να έχω αφεντικό στο κεφάλι μου.
και ναι δουλεύω εγώ όποτε θέλω και 20 και 30 και 48 ώρες σερί αλλά και 2 και 5 και μία όταν αυτό μου βγαίνει. αλλά επίσης έχω και τα στραβά. το κράτος νταβατζή και το κυνήγι του κάθε πελάτη να πληρωθώ.
και όλα αυτά τα κακά του ελεύθερου επαγγελματία.
και ναι έχω χάσει και δουλειές από άτομα που βρήκαν δούλους με 15 και 20 ευρώ και χτυπάνε τις δουλειές σε νούμερα που μετά βλέπεις τα αποτελέσματα........
και οι χειρότεροι που καταστρέφουν την αγορά εργασίας ξέρεις ποιοι είναι?
αυτοί που έχουν ένα μισθό και μετά σου λένε ας βάλω και 15 ευρώ ακόμα στο πορτοφόλι και μαύρα και πάνε σαν δεύτεροι δουλειά να βγάλουν το εξτραδάκι.
αν μπορέσει το μυαλό σου να αντιληφθεί τη φαύλο κύκλο προκαλεί αυτό τότε ίσως να καταλάβεις και γιατί τα μεροκάματα θα πέφτουν συνέχεια και θα αναγκάζονται να βρίσκουν όχι δεύτερη αλλά 10 δουλειές την ημέρα να καταφέρουν να πάνε ένα σωστό μεροκάματο σπίτι.
ακούς εκεί. όποιος δεν συμφωνεί να είναι δούλος, ή είναι εργοδότης ή τεμπέλης.
τράβα εσύ αλλά μην λέτε μετά για κακά αφεντικά αλλά για μαλάκες που κάνουν μάγκες μερικούς τέτοιους.
και ναι έχει διαφορά να είσαι με κάποιον χρόνια και κάποιες φορές να θέλεις να βοηθήσεις όταν τις μέρες που δεν είχε μεροκάματο δεν σε άφησε άφραγκο γιατί είσαι υπάλληλος και όχι συνέταιρος, και άλλο σήμερα δουλεύουμε 18 ώρες χωρίς υπερορίες και αύριο και μεθαύριο δεν έχουμε δουλειά κάτσε σπίτι σου χωρίς να σε πληρώσω.
αλλά τελικά το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να βγάλουμε ταυτότητα στον άλλον χωρίς να ασχολούμαστε για το πρόβλημα τελικά ποιο είναι και πως δημιουργείτε.

δεν μου λες μήπως είσαι από αυτούς που βρίσκανε δουλειά σε Έλληνες με 20 ευρώ όταν το μεροκάματο ήταν 30?
τώρα πόσο το πήγατε? 13 γιατί όλοι δίνουνε 20?

Γρηγόρη δεν λέει κανένας για τον ανειδίκευτο αν θα πρέπει να του δίνει 1000 και 2000 αλλά το να ζητάς για 8 ώρες που συμφωνείς και προβλέπετε να δουλεύει ο άλλος 12+ αλλά χωρίς αντίστοιχη ανταμοιβή είναι κοροϊδία.
διότι αν πούμε ότι αυτός ο εργοδότης χρειάζεται τον υπάλληλο 12+ ώρες την ημέρα τότε δύο γεγονότα υπάρχουν. ή σκοτώνει τις τιμές για να πάρει τις δουλειές και χρειάζεται δούλους
ή έχει δουλειές αλλά στον καιρό αυτό βρήκες μαλάκες για να εκμεταλλευτεί και να οικονομήσει.

Fixxxer
27-03-16, 17:22
ναι είμαι εργοδότης και έχω δούλους για να το παίζω κομμούνι και να βρίζω τους άλλους.
αυτό που πρέπει να βγάζετε ταυτότητες στους άλλους είναι χειρότερο από οτιδήποτε άλλο.
όχι ρε Νίκο είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και έγινα γιατί δεν ήθελα να έχω αφεντικό στο κεφάλι μου.
και ναι δουλεύω εγώ όποτε θέλω και 20 και 30 και 48 ώρες σερί αλλά και 2 και 5 και μία όταν αυτό μου βγαίνει. αλλά επίσης έχω και τα στραβά. το κράτος νταβατζή και το κυνήγι του κάθε πελάτη να πληρωθώ.
και όλα αυτά τα κακά του ελεύθερου επαγγελματία.
και ναι έχω χάσει και δουλειές από άτομα που βρήκαν δούλους με 15 και 20 ευρώ και χτυπάνε τις δουλειές σε νούμερα που μετά βλέπεις τα αποτελέσματα........
και οι χειρότεροι που καταστρέφουν την αγορά εργασίας ξέρεις ποιοι είναι?
αυτοί που έχουν ένα μισθό και μετά σου λένε ας βάλω και 15 ευρώ ακόμα στο πορτοφόλι και μαύρα και πάνε σαν δεύτεροι δουλειά να βγάλουν το εξτραδάκι.
αν μπορέσει το μυαλό σου να αντιληφθεί τη φαύλο κύκλο προκαλεί αυτό τότε ίσως να καταλάβεις και γιατί τα μεροκάματα θα πέφτουν συνέχεια και θα αναγκάζονται να βρίσκουν όχι δεύτερη αλλά 10 δουλειές την ημέρα να καταφέρουν να πάνε ένα σωστό μεροκάματο σπίτι.
ακούς εκεί. όποιος δεν συμφωνεί να είναι δούλος, ή είναι εργοδότης ή τεμπέλης.
τράβα εσύ αλλά μην λέτε μετά για κακά αφεντικά αλλά για μαλάκες που κάνουν μάγκες μερικούς τέτοιους.
και ναι έχει διαφορά να είσαι με κάποιον χρόνια και κάποιες φορές να θέλεις να βοηθήσεις όταν τις μέρες που δεν είχε μεροκάματο δεν σε άφησε άφραγκο γιατί είσαι υπάλληλος και όχι συνέταιρος, και άλλο σήμερα δουλεύουμε 18 ώρες χωρίς υπερορίες και αύριο και μεθαύριο δεν έχουμε δουλειά κάτσε σπίτι σου χωρίς να σε πληρώσω.
αλλά τελικά το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να βγάλουμε ταυτότητα στον άλλον χωρίς να ασχολούμαστε για το πρόβλημα τελικά ποιο είναι και πως δημιουργείτε.

δεν μου λες μήπως είσαι από αυτούς που βρίσκανε δουλειά σε Έλληνες με 20 ευρώ όταν το μεροκάματο ήταν 30?
τώρα πόσο το πήγατε? 13 γιατί όλοι δίνουνε 20?
Γιάννη το ποστ ΔΕΝ ήταν για να θίξω εσένα...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

lepouras
27-03-16, 17:28
Γιάννη το ποστ ΔΕΝ ήταν για να θίξω εσένα...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
οκ τότε λάθος κατάλαβα και ζητώ συγνώμη.

moutoulos
27-03-16, 17:34
οκ τότε λάθος κατάλαβα και ζητώ συγνώμη.

Άστα αυτά. Είσαι "εργοδότης" σε 41,135 μέλη ... και δεν έχεις πληρώσει κανέναν.
:biggrin:


Οκ πλακίτσα μην με ξυλοφορτώσεις
63612

lepouras
27-03-16, 17:56
Άστα αυτά. Είσαι "εργοδότης" σε 41,135 μέλη ... και δεν έχεις πληρώσει κανέναν.
:biggrin:


Οκ πλακίτσα μην με ξυλοφορτώσεις
63612
δεν μπορώ να σου ρίξω και μπαν. θα κάνω παράπονα στον Θάνο :hahahha:

vasilllis
27-03-16, 18:35
Όταν δεν υπάρχει εμπειρία/εξειδίκευση είσαι κοινός στους κοινούς (ποσό μάλλον βοηθός). Ναι θα τον "ξυρίσεις" αν
έχεις την ανάγκη να δουλέψεις. Και ειδικά αν έχεις οικογένεια να μεγαλώσεις (διαφωνεί κάποιος ?). Ψευτο-εγωισμοί
και ψευτο-αξιοπρέπειες ... έχουν περάσει.

Όταν υπάρχει εμπειρία/εξειδίκευση τότε ναι !!!. Απαιτείς και ζητάς αυτό το κάτι παραπάνω που πιστεύεις οτι αξίζεις.
Τότε ασφαλώς και δεν συμβιβάζεσαι με τα 500€ (Βασίλη) που παίρνει και ο απλός, αλλά με πολλά παραπάνω, και τότε
αποχωρείς απο την πρώτη κιόλας μέρα αν δείς κάτι"στραβό" σε σχέση πάντα με την "οροφή" ή τα συμφωνηθέντα που
έβαλες/έκανες. Όταν είσαι απλός, δεν έχεις καν κολώνες, οπότε δεν μπορεί να σταθεί και η "οροφή" (Βασίλη).

Ο απλός χωρίς προϋπηρεσία είναι το ίδιο με εναν 20άρη. Ποιός θα δώσει σε έναν 20άρη 1000€ ?. Και αν το κάνει
στον 20άρη, στον έμπειρο 40-50άρη με εξειδίκευση πόσα να δώσει?. Μήπως 1050€?. Ή 2000€ ?.

Πάντα πρέπει να ξεχωρίζουν αυτά τα δυο ... μην τα μπερδεύουμε.

Γρηγορη εγω δεν μιλησα για χρηματα καθολου.Ποσο λεει οτι ειναι ο κατωτατος μισθος?480?500? ανιδεικευτου?του ειδικευμενου?Προσελαβε εναν ηλεκτρολογο οταν υπογραψανε??
Ποσο ειναι ο νομιμος μισθος?Εγω δεν ειπα φιλε μου να του δωσει ευρω παραπανω.Αυτο που ειπα εγω ειναι εφοσον τον προσελαβε για 480€ ή 600€ εχει κανει στην επιθεωρηση εργασιας ενα πινακα υπαλληλων που αναφερει το ωραριο εργασιας.Δηλαδη ο καθε εργοδοτης οριζει το ωραριο των σκλαβων κατα δοκουν?Ας του δινει λοιπον αυτα 2-3€ την υπερωρια που δικαιουται.
Εξιδεικευση δεν εχει αλλα την ηθελε τον αχρηστο να καθεται υπερωρια?Ουτοπικα τα ακουω αυτα.

Για το λογω περι οικογενειας αναγκης κλπ ,ΝΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ .Μερικες φορες ειναι συνετο να σκυβεις το κεφαλι και να βαζεις την ουρα στα σκελια ,αλλα δεν θεωρω και σωστο να το επικροτω και να το συνιστω κιολας σε τριτους.

SRF
27-03-16, 19:05
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΣ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΑΒΟ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ

Ότι πιό επιτυχές ως σχόλιο έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ! Έχεις ικανότητα αναγνώσεως αλλά ειδικότερα... της αυτογνωσίας!

thespyros
27-03-16, 19:54
Παιδιά δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανένα εγώ θα συνεχίσω την αναζήτησή κ αν δεν μ βγει θα φύγω εξώτερικο

antonisfa
27-03-16, 22:43
Παιδιά δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανένα εγώ θα συνεχίσω την αναζήτησή κ αν δεν μ βγει θα φύγω εξώτερικο

Ένα να ξέρεις πως ακόμη και αυτή η συζήτηση που γίνεται εδώ δεν γίνεται τυχαία.
Τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτή τη ζωή.
Ότι μας συμβαίνει μας έρχεται για να καταλάβουμε να κατανοήσουμε πράγματα.

Απλά πρέπει να έχουμε την κούπα κάπως άδεια να τα δεχόμαστε...και όταν αυτή ξεχειλίζει να βρίσκουμε τον τρόπο να την αδειάζουμε κάπως.

Δεν είναι κάτι το εύκολο...

SRF
27-03-16, 22:47
Παιδιά δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανένα εγώ θα συνεχίσω την αναζήτησή κ αν δεν μ βγει θα φύγω εξώτερικο

Ειλικρινέστατα, με την καλύτερη φιλική διάθεση, σου προτείνω να ΜΗΝ ψάχνεις καν πλεόν εδώ - Ελλάδα - γιατί τίποτα δεν θα πληρεί στο ελάχιστο τις απαιτήσεις σου όπως έχουν φανερωθεί από όλα τα ανωτέρω!
Φύγε απ' ευθειας εξωτερικό, να βρεις τον "παράδεισο" εργασιακών δικαιωμάτων και ωραρίων μισθολογίων!
Όταν θε επιστρέψεςι σε λιγότερο από 6 μήνες, όπως έχει συμβεί σε πολλούς που γνωρίζω... θα είσαι πλέον αρκετά "έμπειρος" για να μένεις πάνω από 2 ή 3 ημέρες κάπου!

gsmaster
27-03-16, 22:55
........... θα είσαι πλέον αρκετά "έμπειρος" για να μένεις πάνω από 2 ή 3 ημέρες κάπου!

....και με αρκετά μικρότερη καβάτζα....

SRF
28-03-16, 11:18
Παιδιά δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με κανένα εγώ θα συνεχίσω την αναζήτησή κ αν δεν μ βγει θα φύγω εξώτερικο

ρίχνε όσα αρνητικά θέλεις... αλλά η αλήθεια του τι είσαι ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ με τα thumbdown σου, τεμπελάκο!

Fixxxer
28-03-16, 11:49
Εσυ Γεωργιε να φανταστω οτι ξεκινησες απο τα ορυχεια?

Καποια στιγμη εσεις οι μεγαλυτεροι πρεπει να κανετε την αυτοκριτικη σας και το τι παραδωσατε σε εμας τους μικροτερους ωστε να συνεχισουμε το εργο...
Ολοι εσεις οι μεγαλοι βαζατε ενα λιθαρακι αλλα τα θεμελια δεν ηταν καλα...
Επισης οταν εσεις ξεκινουσατε τη δουλεια τα πραγματα ηταν θεωρητικα πιο ευκολα απ οτι σημερα...

SRF
28-03-16, 13:57
Εσυ Γεωργιε να φανταστω οτι ξεκινησες απο τα ορυχεια?

Καποια στιγμη εσεις οι μεγαλυτεροι πρεπει να κανετε την αυτοκριτικη σας και το τι παραδωσατε σε εμας τους μικροτερους ωστε να συνεχισουμε το εργο...
Ολοι εσεις οι μεγαλοι βαζατε ενα λιθαρακι αλλα τα θεμελια δεν ηταν καλα...
Επισης οταν εσεις ξεκινουσατε τη δουλεια τα πραγματα ηταν θεωρητικα πιο ευκολα απ οτι σημερα...

Να σου πω λοιπόν, αφού ρωτάς!
Ξεκίνησα να εργάζομαι από 14 ετών ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ! Σε σέρβις εταιρίας αντιπροσωπείας ραδιοκασετοφώνων αυτοκινήτων, ως αρχικά "βοηθός ηλεκτρονικού" και ταυτόχρονα πήγαινα σχολείο και μόλις σχολούσα έφευγα από την Κυψέλη (τότε) και κατέβαινα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Καλλιθέα για να πάω να εργαστώ μέχρι τις 9.30μμ. Μετά διάβασμα, και αργότερα το βράδυ "διακόπτες" !
Στα 16 μου έφτιαξα ΚΑΙ ένα μαγαζί (νύκτας) συνεταιρικά με έναν μεγαλύτερό μου στην Κυψέλη επίσης, οπότε και μετά το διάβασμα αντι διακοπτών είχα ΚΑΙ "ξενύχτι" λόγω μαγαζιού τα πιό πολλά βράδυα!
Τα πρώτα μου ένσημα τα έχω "κολλήσει" 17 ετών! Και ΝΑΙ σε "ορυχείο" κατά τους καλομαθημένους νεανίσκους του ipad & facebook!
Μετά εισαγωγή στα ΚΑΤΕΕ, απογοήτευση πλήρης εντός του πρώτου εξαμήνου από το εκεί ΤΟΤΕ επίπεδο, και Αγγλία σφαίρα! Λεφτά ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ!
Αλλά ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΑ και ΤΙ μπορούσα να "απαιτώ" σε κάθε γνωσιακό στάδιο της ζωής μου! Δεν ζητούσα "παππάδες" ενώ ΔΕΝ γνώριζα την "τύφλα" μου! Καθόμουν και "υπερωρίες" προκειμένου να βγάλω την "δουλεΙα" αλλά πιό πολύ για να μάθω παραπάνω πράγματα, αφού κυνηγούσα πάντα τομείς ηλεκτρονικών πέραν των τυπικών, πχ τηλεόρασεων - βίντεο, για τα οποία δεν είχα κανένα ενδιαφέρον επαγγελματικού προσανατολισμού στην ζωή μου!

Και τωρα που γνωριζόμαστε εις βάθος πλεόν μήπως θες να σου βάλω και τις φωτό των ενσήμων από την δεκαετία του 80 (καρτέλλες ΙΚΑ ήταν τότε με κολλητά τα ένσημα σαν γραμματόσημα, που πιθανώς ΔΕΝ έχεις ΄πάρει ποτε΄τετοια εσύ)? Είναι πολλές... και έχω και νεώτερου τύπου κιόλας... ένσημα... αφού καλύπτουν μιά περίοδο >25 ετών!
Αλλά μην περιαυτολογώ! ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΤΙ, ανακριτά μας!

bchris
28-03-16, 13:58
Τι εγινε ρε σεις?
Δυο / τρεις μερες που δεν παρακολούθησα το topic (Πάσχα εδω γαρ) κι ήρθαν τα πανω κατω!

Πολλες γνώμες ακούστηκαν, ολες αξιόλογες.
Με καποιους συμφωνώ κατα ενα μεγαλύτερο ποσοστό απο αλλους, αλλα ολοι πιστευω, ειπαν αξιόλογα πραγματα. Δωσμενα φυσικα απο την δικη τους σκοπια...

Σπύρο εισαι ανεργος 2+ χρονια. Ξερω απο προσωπική εμπειρια οτι εχεις συνηθίσει στην κατασταση αυτη.
Εχεις κατα καποιο τροπο βολευτει. Ειναι αυτη η πο%^^%~%<να η αδράνεια.

Σε καταλαβαινω. Απο την στιγμη που υπαρχει κι η καβατζα κιολας :)
Αλλα πιστευω οτι εκανες λαθος. Βιαστικες.

Πιστευω οτι θα επρεπε να κάτσεις, να παρεις οτι γνώσεις και εμπειρια ειχε αυτη η δουλεια να σου δώσει και μετα απο τουλαχιστον 1 χρονο, να το ξανασκεφτοσουν το θεμα.

Ειμαι σιγουρος οτι στο διάστημα αυτο θα ανακαλυπτες τροπους να -πως το λετε εσεις εκει στο Ελλαντα :) - compensate για τις πολλες ωρες.
Μπορει να μπορούσες να έρχεσαι αργοτερα στη δουλεια. Η να κανεις μεγαλυτερα διαλείμματα για καφέ/τσιγαρο. Θα εβρισκες τροπους να "λουφαρεις" τροπον τινα.

Ακομη και ο ιδιος ο εργοδότης σου, η ο προϊστάμενος σου, αμα έβλεπε οτι προσπαθείς και ψάχνεται και μαθαίνεις, θα εκανε τα στραβα ματια που και που.

Το σημαντικότερο βεβαια ηταν οτι θα κερδίζεις εμπειρια και στην επομενη συνεντευξη για δουλεια, θα είχες εναν ακομα άσσο στο μανίκι σου...

Θα κλείσω με το θεμα του εξωτερικου που ανεφερες.
Σιγουρα τα πραγματα εξω ειναι καλυτερα απο οικονομικής και εργασιακής αποψης, αλλα παλι θα εισαι ενας ανειδικευτος ξένος.
Εννοειται οτι ο καθε εργοδότης θα κοιτάξει να σε δαγκωσει οσο πιο πολυ του επιτρέπει ο νόμος
και σαν να μην φτανει αυτο, θα εισαι στη θεση που ηταν οι Αλβανοί εκει, πριν απο 10 χρονια.

Εν κατακλείδι πιστευω κι εγω οτι εκανες λαθος που έφυγες.
Ελπιζω να σου βγει σε καλο.

Auf Wiedersehen.

Panoss
28-03-16, 14:22
Σιγουρα τα πραγματα εξω ειναι καλυτερα απο οικονομικής και εργασιακής αποψης, αλλα παλι θα εισαι ενας ανειδικευτος ξένος.
Εννοειται οτι ο καθε εργοδότης θα κοιτάξει να σε δαγκωσει οσο πιο πολυ του επιτρέπει ο νόμος

Χρήστο, εκεί στην Ελβετία μπορεί ένας εργοδότης να προσλάβει για 8άωρο και να απασχολεί για 12 ώρες χωρίς να πληρώνει αυτές τις υπερωρίες;


Να σου πω λοιπόν, αφού ρωτάς!
Ξεκίνησα να εργάζομαι από 14 ετών ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ! Σε σέρβις εταιρίας αντιπροσωπείας ραδιοκασετοφώνων αυτοκινήτων, ως αρχικά "βοηθός ηλεκτρονικού" και ταυτόχρονα πήγαινα σχολείο και μόλις σχολούσα έφευγα από την Κυψέλη (τότε) και κατέβαινα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Καλλιθέα για να πάω να εργαστώ μέχρι τις 9.30μμ.
Οταν ήμουνα 15 (που πρωτοδούλεψα) δουλεύαμε οικοδομή (το 90%), τυπογραφεία, βενζινάδικα, γενικά χαμαλοδουλειές.
Για να σε πήρανε στα 14 "βοηθό ηλεκτρονικού" σε σέρβις εταιρίας αντιπροσωπείας ραδιοκασετοφώνων αυτοκινήτων, πρέπει να σουνα ΠΟΛΥ ΒΥΣΜΑ.

thespyros
28-03-16, 15:17
Εσυ Γεωργιε να φανταστω οτι ξεκινησες απο τα ορυχεια?

Καποια στιγμη εσεις οι μεγαλυτεροι πρεπει να κανετε την αυτοκριτικη σας και το τι παραδωσατε σε εμας τους μικροτερους ωστε να συνεχισουμε το εργο...
Ολοι εσεις οι μεγαλοι βαζατε ενα λιθαρακι αλλα τα θεμελια δεν ηταν καλα...
Επισης οταν εσεις ξεκινουσατε τη δουλεια τα πραγματα ηταν θεωρητικα πιο ευκολα απ οτι σημερα...
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΕΞΥΠΝΑΚΙΑ

betacord85
28-03-16, 15:18
λες θα φυγεις να πας στο εξωτερικο σωστα?σε ποια χωρα?σαν ηλεκτρολογος?εχεις γνωσεις καποιας ξενης γλωσσας?εχεις αποδεδειγμενη προηπειρεσια σε καποιο εργοδοτη(ηλεκτρολογο)?πριν κανεις τετοιες σκεψεις πρεπει να σκεφτεσαι και απο την αλλη πλευρα τι θα ζητησει ο εργοδοτης απο εσενα σωστα?αν εχεις στο μυαλο σου να παιρνεις 1000 ευρω στην τσεπη σου χωρις τα πρωσοντα για αυτην την θεση ξεχνα το...και πιστεψε με σε συζητηση με φιλο ηλεκτρολογο για βοηθους παιρνουν αλβανους αφγανους κουρδους για σκαψιματα και περασμα καλωδιων...αν σκεφτεσαι να πας γερμανια και αγγλια πρεπει να ξερεις απταιστα να μιλας την γλωσσα ειδικα στην γερμανια...καλη τυχη

betacord85
28-03-16, 15:20
και για τους βουθους(αλαβανους κουρδους αφγανους)τους δινει μαξιμουμ 20 ευρω...για οικοδομη(ηλεκτρολογικα)

bchris
28-03-16, 15:42
Χρήστο, εκεί στην Ελβετία μπορεί ένας εργοδότης να προσλάβει για 8άωρο και να απασχολεί για 12 ώρες χωρίς να πληρώνει αυτές τις υπερωρίες;
Αυτο τωρα ειναι τεραστιο θεμα.
Κατ' αρχας να ξεκαθαρίσουμε οτι η Ελβετια κατοικείται απο ανθρωπους οχι αγγέλους.
Κατι αλλο για την Ελβετια που ουτε εγω το ηξερα: το ωράριο εδω ειναι 8.4 ωρες, με υποχρεωτικό 30λεπτο διάλειμμα.
Οποτε ουσιαστικα οι ωρες που περνας στην δουλεια ειναι 9 (8.54 για την ακρίβεια).

Περαν αυτου, υπαρχουν μυριαδες κανονισμοί που σκοπό εχουν να προφυλασουν τον εργαζομενο απο την εκμετάλλευση.
Για παραδειγμα απαγορεύεται να δουλεψεις πανω απο 55 ωρες την εβδομάδα, απαγορεύεται να δουλεψεις πανω απο 1 Κυριακή τον μηνα, απαγορεύεται να δουλεψεις 6 συνεχόμενες ημερες χωρις μιση ημέρα διάλειμμα καπου στο ενδιάμεσο....
Αμα θελεις πιο πολλες λεπτομέρειες καπου εχω ενα link για ολα αυτα (αλλα ειναι στα Γερμανικά :) )

Ο οργανισμός που δουλευω εγω ειναι τεράστιος και δεν τους παιρνει να κανουν πουστιες στο θεμα.
Παρ'ολα αυτα, ειναι η φύση της δουλειας τετοια (ΙΤ) που καποιες φορες οι κανόνες αυτοι παραβιάζονται.
Δεν μπορεις πχ ν' αφησεις το λογιστήριο κατω επειδη περασε το 8.4 ωρο...

Εμεις πληρωνομαστε και υπερωρίες αλλα και παιρνουμε day off (aka compensation) για τυχον τετοιες περιπτώσεις.
Άλλοι εργοδότες σιγουρα δεν ειναι τοσο καλοί απέναντι στους υπαλλήλους τους.

Υπαρχουν κι εδω δουλειες οπως delivery, fast food-αδικο, καθαριστης σκαλιων κλπ
Το κατα ποσο οι παραπανω εργαζόμενοι πληρώνονται τα δέοντα, θα σε γελασω.


Οταν ήμουνα 15 (που πρωτοδούλεψα) δουλεύαμε οικοδομή (το 90%), τυπογραφεία, βενζινάδικα, γενικά χαμαλοδουλειές.
Για να σε πήρανε στα 14 "βοηθό ηλεκτρονικού" σε σέρβις εταιρίας αντιπροσωπείας ραδιοκασετοφώνων αυτοκινήτων, πρέπει να σουνα ΠΟΛΥ ΒΥΣΜΑ.

Οχι δα!

Ο Γιώργος πηγε βοηθός ηλεκτρονικού.
Εγω στα 16-17 πηγα βοηθός σε συνεργείο μοτοσικλετών.

Ενα γνωστο ηλεκτρονικό/μηχανικο ολοι λιγο-πολυ εχουμε.

bchris
28-03-16, 15:46
και για τους βουθους(αλαβανους κουρδους αφγανους)τους δινει μαξιμουμ 20 ευρω...για οικοδομη(ηλεκτρολογικα)
Εχει σκεφτεί αυτος ο φιλος ο ηλεκτρολόγος, που παιρνει *νους με €20, ποσο μεγαλο μεριδιο της ευθύνης για την κατάντια της χώρας, τον βαραίνει?

moutoulos
28-03-16, 15:59
Και εγώ πήγα βρε Παναγιώτη στα 15 μου σε εξουσιοδοτημένο Service ως βοηθός
ηλεκτρονικού. Τι βύσμα ?. Οι συνομήλικοί πηγαίνανε και παίζανε Bubble Bobble (https://www.google.gr/search?q=bubble+bobble&biw=1920&bih=967&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwjYz5iOt-PLAhUGXhoKHYd9CpEQ_AUIBigB).

(Και εγώ έπαιζα ... παράωρα :001_rolleyes:).

betacord85
28-03-16, 16:03
δεν ειναι ο μονος...οπως και σε αλλες ειδικοτητες της οικοδομης απο το 1991 και μετα οταν σε παρακαλαγανε οι ανοι σου ελεγε γιατι να παρω ελληνα?το ιδιο συμαβαινει και τωρα...και θα ερθουν και χειροτερα γιατι υπαρχουν stand by συριοι που δεν εχουν ουτε ευρω στην τσεπη τους...
Εχει σκεφτεί αυτος ο φιλος ο ηλεκτρολόγος, που παιρνει *νους με €20, ποσο μεγαλο μεριδιο της ευθύνης για την κατάντια της χώρας, τον βαραίνει?

Panoss
28-03-16, 17:17
Οχι δα!

Ο Γιώργος πηγε βοηθός ηλεκτρονικού.
Εγω στα 16-17 πηγα βοηθός σε συνεργείο μοτοσικλετών.

Ενα γνωστο ηλεκτρονικό/μηχανικο ολοι λιγο-πολυ εχουμε.
Δεν έχουμε όλοι.
Αλλά και να είχαμε, δεν αρκεί αυτο για να μας προσλάβει.


Και εγώ πήγα βρε Παναγιώτη στα 15 μου σε εξουσιοδοτημένο Service ως βοηθός
ηλεκτρονικού. Τι βύσμα ?.
Τέσπα, αυτό δεν είναι η τυπική χαμαλοδουλειά που έκανε ένας 15χρονος αρχές '90 (τότε που ήμουνα 15).
Η τυπική δουλειά για τον 15χρονο ήταν οικοδομή, βαρβάτα πράματα, όχι 'βοηθός ηλεκτρονικού' κι άλλες φλωριές.

Με τη νοοτροπία που βγάλατε του τύπου 'είσαι μ@..κας που δεν κάθισες για 650, 12ωρο, αργίες ενώ εμείς έχουμε κάνει και χειρότερα' προς το Σπύρο, θα μπορούσε κάποιος που στα 15 του έκανε κάτι πολύ βαρύτερο από σας σε εκείνη την ηλικία να σας την πει με τον ίδιο τρόπο.
Θα μπορούσα να σας πω ότι ξυνόσασταν και τεμπελιάζατε παριστάνοντας το 'βοηθό ηλκτρονικού' όταν εγώ σκιζόμουνα στην οικοδομή.

Άποψή μου είναι ότι καλά έκανε που δεν δέχτηκε την παραβίαση κάθε εργασιακού νόμου.
Αν κάνανε έτσι όλοι οι εργαζόμενοι και είχαμε και πραγματικά σωματεία, κάτι θα 'χε βελτιωθεί.
Δυστυχώς τόσα χρόνια δεν...ΚΑι αποτέλεσμα; Πρόκοψε η χώρα; Μάλλον όχι...
Είμαστε κότες σαν λαός, μαγκιά μόνο εκει που μας παίρνει ή μόνο στα λόγια.
Αυτό μου 'χε πει ένας εργαζόμενος στην επιθεώρηση εργασία που 'χα συναντήσει σ' ένα γάμο (:lool:).
Και το 'λεγε αυτό γιατί σ' έναν πληθυσμό με ξένους κατω από το το 10% του πληθυσμού, το 50% και άνω των καταγγελιών στην επιθεώρηση εργασίας ήταν τότε (2009) από αλλοδαπούς, κυρίως Αλβανούς.
Αυτούς τους παραδέχομαι, έχουν @@.

Σχετικά με το 'εμπειρία που αποκτάς και γίνεσαι πολύτιμος για τους εργοδότες, οπότε και 650 για αρχή, 12ωρο, 0 αργίες καλά είναι επειδή παιρνεις γνώσεις και προυπηρεσία', έχω να καταθέσω απ΄το συγγενικό μου κύκλο περιπτώση ηλεκτρολόγου:
Δούλευε για 15 χρόνια σε κεραίες κινητής τηλεφωνίας (πήγαινε πάνω στα βουνά, έβαζε πετρέλαιο ξέρω γω τι χρειάζονται, τις επισκεύαζε κλπ).
Ο εργοδότης του δεν του πλήρωσε μισθούς πολλών μηνών, χρεοκόπησε (εικονικά, για να μην πληρώσει μισθούς εργαζομένων, στην πραγματικότητα μπορούσε να πληρώσει δεν είχε χρεοκοπήσει) και του 'φαγε 10 ή 15 χιλιάρικα (δεν θυμάμαι).
Το ίδιο έκανε σε εργαζόμενους που είχε πολλά χρόνια.

Πήγε σε άλλον εργοδότη με το ίδιο αντικείμενο, άρχισε να του καθυστερεί μισθούς και να έχει όλο και περισσότερες απαιτήσεις: ξεκίνησε απο 8ωρο, μετά κάτι 'έκτακτα' που γίνανε μόνιμα, πάει το 8ωρο, έγινε 15ωρο, 16ωρο...
Τέσπα, αφού βλέπανε οτι δεν πεθαινει του το αυξάνανε, και τα λεφτά 'στα χρωστάμε'.
Ε, κάποια στιγμή κλάταρε, παραιτήθηκε, ενάμιση χρόνο έκατσε συνολικά.
Και τα λεφτά...ακόμα του τα δίνουνε...

Με λίγα λόγια, η εμπειρία - γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, δεν φαίνεται πλέον να εκτιμώνται και ιδιαίτερα...

vasilllis
28-03-16, 17:39
Δεν έχουμε όλοι.
Αλλά και να είχαμε, δεν αρκεί αυτο για να μας προσλάβει.


Τέσπα, αυτό δεν είναι η τυπική χαμαλοδουλειά που έκανε ένας 15χρονος αρχές '90 (τότε που ήμουνα 15).
Η τυπική δουλειά για τον 15χρονο ήταν οικοδομή, βαρβάτα πράματα, όχι 'βοηθός ηλεκτρονικού' κι άλλες φλωριές.

Με τη νοοτροπία που βγάλατε του τύπου 'είσαι μ@..κας που δεν κάθισες για 650, 12ωρο, αργίες ενώ εμείς έχουμε κάνει και χειρότερα' προς το Σπύρο, θα μπορούσε κάποιος που στα 15 του έκανε κάτι πολύ βαρύτερο από σας σε εκείνη την ηλικία να σας την πει με τον ίδιο τρόπο.
Θα μπορούσα να σας πω ότι ξυνόσασταν και τεμπελιάζατε παριστάνοντας το 'βοηθό ηλκτρονικού' όταν εγώ σκιζόμουνα στην οικοδομή.

Άποψή μου είναι ότι καλά έκανε που δεν δέχτηκε την παραβίαση κάθε εργασιακού νόμου.
Αν κάνανε έτσι όλοι οι εργαζόμενοι και είχαμε και πραγματικά σωματεία, κάτι θα 'χε βελτιωθεί.
Δυστυχώς τόσα χρόνια δεν...ΚΑι αποτέλεσμα; Πρόκοψε η χώρα; Μάλλον όχι...
Είμαστε κότες σαν λαός, μαγκιά μόνο εκει που μας παίρνει ή μόνο στα λόγια.
Αυτό μου 'χε πει ένας εργαζόμενος στην επιθεώρηση εργασία που 'χα συναντήσει σ' ένα γάμο (:lool:).
Και το 'λεγε αυτό γιατί σ' έναν πληθυσμό με ξένους κατω από το το 10% του πληθυσμού, το 50% και άνω των καταγγελιών στην επιθεώρηση εργασίας ήταν τότε (2009) από αλλοδαπούς, κυρίως Αλβανούς.
Αυτούς τους παραδέχομαι, έχουν @@.

Σχετικά με το 'εμπειρία που αποκτάς και γίνεσαι πολύτιμος για τους εργοδότες, οπότε και 650 για αρχή, 12ωρο, 0 αργίες καλά είναι επειδή παιρνεις γνώσεις και προυπηρεσία', έχω να καταθέσω απ΄το συγγενικό μου κύκλο περιπτώση ηλεκτρολόγου:
Δούλευε για 15 χρόνια σε κεραίες κινητής τηλεφωνίας (πήγαινε πάνω στα βουνά, έβαζε πετρέλαιο ξέρω γω τι χρειάζονται, τις επισκεύαζε κλπ).
Ο εργοδότης του δεν του πλήρωσε μισθούς πολλών μηνών, χρεοκόπησε (εικονικά, για να μην πληρώσει μισθούς εργαζομένων, στην πραγματικότητα μπορούσε να πληρώσει δεν είχε χρεοκοπήσει) και του 'φαγε 10 ή 15 χιλιάρικα (δεν θυμάμαι).
Το ίδιο έκανε σε εργαζόμενους που είχε πολλά χρόνια.

Πήγε σε άλλον εργοδότη με το ίδιο αντικείμενο, άρχισε να του καθυστερεί μισθούς και να έχει όλο και περισσότερες απαιτήσεις: ξεκίνησε απο 8ωρο, μετά κάτι 'έκτακτα' που γίνανε μόνιμα, πάει το 8ωρο, έγινε 15ωρο, 16ωρο...
Τέσπα, αφού βλέπανε οτι δεν πεθαινει του το αυξάνανε, και τα λεφτά 'στα χρωστάμε'.
Ε, κάποια στιγμή κλάταρε, παραιτήθηκε, ενάμιση χρόνο έκατσε συνολικά.
Και τα λεφτά...ακόμα του τα δίνουνε...

Με λίγα λόγια, η εμπειρία - γνώσεις πάνω στο αντικείμενο, δεν φαίνεται πλέον να εκτιμώνται και ιδιαίτερα...
πανο συμφωνω με την αποψη σου.διαφωνω ομως με τους ξενους που λες οτι εχουν @@.δεν εχουν φιλε,ειναι.
ειμαι της αποψης του φοραμε παντελονια.συμφώνησαμε κατι,πρεπει να τηρηθει και απο τις δυο πλευρές.εκει διαφωνουσαν οι εν λογω ξενοι.Οπως βλεπεις βεβαια μυαλο δεν βαλανε,εξακολουθουν με το ιδιο σκεπτικο.
αυτη την πολιτικη την εφαρμοζουν χρονια τωρα.Μεγαλες εταιρίες στον χωρο καθιερωσαν την μια μερα την εβδομαδα αργια και μολις υπογραφτηκε δουλευεται κανονικα πλεον,να βαλει πλατη ο υπαλληλος.
αλλες παλι εταιριες εχουν δικτυωθει στις σχολές με πρακτικαριους.10-20 τον χρονο να παιρνουν τζαμπε,ποιος μπορει να τους χτυπησει αυτους σε δουλεια;
εταιρια ανελαβε συντηρηση μεγαλο supermarket (me 4 γραμματα) με 8€ η ωρα !!!! ζημια.
Δεν ξερω ρε παιδια,αλλα δεν βλεπω τελος ,ειναι πηγαδι χωρις πατο.ακομα και στα 600€ να πηγαινε αυριο θα βρεθει καποιος με 550 η και 500.

Panoss
28-03-16, 18:10
Δεν ξερω ρε παιδια,αλλα δεν βλεπω τελος ,ειναι πηγαδι χωρις πατο.ακομα και στα 600€ να πηγαινε αυριο θα βρεθει καποιος με 550 η και 500.
Ακριβώς αυτό.
Την επομένη της πρόσληψης του Σπύρου με 650€-12ωρο-0 αργίες, θα ψάχνανε να βρούνε τον 450€-15ωρο-0 αργίες.
Αν δε, διαβάζανε και απόψεις εργαζομένων απο αυτό εδώ το θέμα...θα ζητάγανε και να τους πληρώνει ο υπάλληλος!:lool:

bchris
28-03-16, 18:12
...

Τέσπα, αυτό δεν είναι η τυπική χαμαλοδουλειά που έκανε ένας 15χρονος αρχές '90 (τότε που ήμουνα 15).
Η τυπική δουλειά για τον 15χρονο ήταν οικοδομή, βαρβάτα πράματα, όχι 'βοηθός ηλεκτρονικού' κι άλλες φλωριές.

Με τη νοοτροπία που βγάλατε του τύπου 'είσαι μ@..κας που δεν κάθισες για 650, 12ωρο, αργίες ενώ εμείς έχουμε κάνει και χειρότερα' προς το Σπύρο, θα μπορούσε κάποιος που στα 15 του έκανε κάτι πολύ βαρύτερο από σας σε εκείνη την ηλικία να σας την πει με τον ίδιο τρόπο.
Θα μπορούσα να σας πω ότι ξυνόσασταν και τεμπελιάζατε παριστάνοντας το 'βοηθό ηλκτρονικού' όταν εγώ σκιζόμουνα στην οικοδομή.

...


Τι να πω, το παραπανω απόσπασμα παραπέμπει σε συλλογιστικη 15χρονου κι οχι 40+
Μηπως τοτε στην οικοδομή, είχες κανα ατύχημα στο κεφαλι?

Ποιος σου ειπε οτι μετράμε ποιος την εχει μεγαλύτερη με το ποιος κανει την πιο "βαρβατη" δουλεια?

Εγω προσωπικα θα ηθελα να σαπίζω ολη μερα στον καναπε βλέποντας Air Crash Investigation και Game of Thrones.
Απο ανάγκη δουλευω.
Οχι απο μαγκιά.

Και στο κατω-κατω της γραφής, δεν ηρθε κανεις απο εδω να πει του Σπύρου "Σπύρο σου βρηκα δουλεια εκει, τραβά δουλεψε"
Ο Σπύρος εδω και σχεδον 3 χρονια ψάχνει για δουλεια.

Panoss
28-03-16, 18:24
Τι να πω, το παραπανω απόσπασμα παραπέμπει σε συλλογιστικη 15χρονου κι οχι 40+
Μηπως τοτε στην οικοδομή, είχες κανα ατύχημα στο κεφαλι?

Ποιος σου ειπε οτι μετράμε ποιος την εχει μεγαλύτερη με το ποιος κανει την πιο "βαρβατη" δουλεια?

Εγω προσωπικα θα ηθελα να σαπίζω ολη μερα στον καναπε βλέποντας Air Crash Investigation και Game of Thrones.
Απο ανάγκη δουλευω.
Οχι απο μαγκιά.

Και στο κατω-κατω της γραφής, δεν ηρθε κανεις απο εδω να πει του Σπύρου "Σπύρο σου βρηκα δουλεια εκει, τραβά δουλεψε"
Ο Σπύρος εδω και σχεδον 3 χρονια ψάχνει για δουλεια.
Προφανώς δεν διάβασες τι έγραψα. Ή, πιθανότερο, δεν κατανόησες:
http://www.hlektronika.gr/forum/images/styles/rageblue/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από Panoss
Με τη νοοτροπία που βγάλατε του τύπου 'είσαι μ@..κας που δεν κάθισες για 650, 12ωρο, αργίες ενώ εμείς έχουμε κάνει και χειρότερα' προς το Σπύρο, θα μπορούσε κάποιος που στα 15 του έκανε κάτι πολύ βαρύτερο από σας σε εκείνη την ηλικία να σας την πει με τον ίδιο τρόπο.

Μετάφραση (γιατί εκεί στα εξωτερικά ξέχασες τα ελληνικά): θα μπορούσε (δεν το κάνει) να σας 'την πει' κάποιος με τον ίδιο τρόπο. Γιατί αυτό κάνατε, του 'την είπατε'.
Ότι είναι τεμπέλης σε σχέση με εσάς τους εργατικούς.

SProg
28-03-16, 18:55
Γιατί αυτό κάνατε, του 'την είπατε'.
Ότι είναι τεμπέλης σε σχέση με εσάς τους εργατικούς.


Βρει ή δεν βρει δουλεια ο Σπυρος.. αυτο πραγματικα μονο αυτον νοιαζει και τους κοντινους του ανθρωπους.Εμεις απλα λεμε τις αποψεις μας και το τι θα καναμε εμεις εαν θελαμε να βρουμε δουλεια.

Δεν κρινουμε τον Σπυρο,κρινουμε μια συμπεριφορα η οποια μονο καλο δεν θα του κανει.

street
28-03-16, 19:19
δυστυχως καρνταση μου αλαξε η γνωμη μου για εσενα ! και το οτι εισ 40 χρονων που λες δεν με λενε κατι , διευθυντικες θεσεις τελος , ευτυχως που δεν σε προτεινα στα τυρια στο εργοστασιο να βρεθω και εγω μλκας ... .....
παρ ολα αυτα σε εχω ομως μεροκαματο ....
alumeco σινδος στην βιομηχανικη β πυλη ... πανε απο κει ....

Fixxxer
28-03-16, 19:50
Να σου πω λοιπόν, αφού ρωτάς!
Ξεκίνησα να εργάζομαι από 14 ετών ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ! Σε σέρβις εταιρίας αντιπροσωπείας ραδιοκασετοφώνων αυτοκινήτων, ως αρχικά "βοηθός ηλεκτρονικού" και ταυτόχρονα πήγαινα σχολείο και μόλις σχολούσα έφευγα από την Κυψέλη (τότε) και κατέβαινα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Καλλιθέα για να πάω να εργαστώ μέχρι τις 9.30μμ. Μετά διάβασμα, και αργότερα το βράδυ "διακόπτες" !
Στα 16 μου έφτιαξα ΚΑΙ ένα μαγαζί (νύκτας) συνεταιρικά με έναν μεγαλύτερό μου στην Κυψέλη επίσης, οπότε και μετά το διάβασμα αντι διακοπτών είχα ΚΑΙ "ξενύχτι" λόγω μαγαζιού τα πιό πολλά βράδυα!
Τα πρώτα μου ένσημα τα έχω "κολλήσει" 17 ετών! Και ΝΑΙ σε "ορυχείο" κατά τους καλομαθημένους νεανίσκους του ipad & facebook!
Μετά εισαγωγή στα ΚΑΤΕΕ, απογοήτευση πλήρης εντός του πρώτου εξαμήνου από το εκεί ΤΟΤΕ επίπεδο, και Αγγλία σφαίρα! Λεφτά ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ!
Αλλά ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΑ και ΤΙ μπορούσα να "απαιτώ" σε κάθε γνωσιακό στάδιο της ζωής μου! Δεν ζητούσα "παππάδες" ενώ ΔΕΝ γνώριζα την "τύφλα" μου! Καθόμουν και "υπερωρίες" προκειμένου να βγάλω την "δουλεΙα" αλλά πιό πολύ για να μάθω παραπάνω πράγματα, αφού κυνηγούσα πάντα τομείς ηλεκτρονικών πέραν των τυπικών, πχ τηλεόρασεων - βίντεο, για τα οποία δεν είχα κανένα ενδιαφέρον επαγγελματικού προσανατολισμού στην ζωή μου!

Και τωρα που γνωριζόμαστε εις βάθος πλεόν μήπως θες να σου βάλω και τις φωτό των ενσήμων από την δεκαετία του 80 (καρτέλλες ΙΚΑ ήταν τότε με κολλητά τα ένσημα σαν γραμματόσημα, που πιθανώς ΔΕΝ έχεις ΄πάρει ποτε΄τετοια εσύ)? Είναι πολλές... και έχω και νεώτερου τύπου κιόλας... ένσημα... αφού καλύπτουν μιά περίοδο >25 ετών!
Αλλά μην περιαυτολογώ! ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΤΙ, ανακριτά μας!

Τεμπελχανας ειμαι Γεωργιε...
Δουλευω απο τα 12 σε καθε ειδους αγροτικες δουλειες καθως ο πατερας μου δυστυχως η ευτυχως με επαιρνε παντα μαζι του να τον βοηθαω (κακο δεν μου εκανε βεβαια αλλα σαν παιδι ηθελα να παω να παιζω)...
Τα πρωτα ενσημα (τα κολλητα ντε!) τα κολλησα καλοκαιρι του 2001 στα 17 κι γω, πηγα σπουδασα κι γω σαν μ@λ@κας (καλυτερα να μην σπουδαζα να πηγαινα στα 18 χειριστης μηχανης σε εργοστασιο + τα χωραφακια μου και να εκανα πλακιτσα σημερα στα σχεδον 32 μου με 40.000€ το χρονο)
Καθε φορα που διακοπτονταν οι σπουδες λογω αργιων ή καλοκαιριου εκανα 12 ωρες ταξιδι να βοηθησω στα αγροτικα ή να παω σαν βοηθος σε ηλεκτρολογο για βλαβες σε γεωτρησεις, αντλιες κλπ καθως οι δικοι μου ειχαν τη δικη τους δουλεια...
Εκανα και το φανταρικο μου δουλεψα σε βιομηχανια και σε ιδιωτες και τωρα εδω και μερικους μηνες λουζομαι την κριση...
Αυτα εν ολιγης Γεωργιε απο εναν που τρωει στη μαπα την κριση...



ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΕΞΥΠΝΑΚΙΑ

Αν και δεν ηταν για σενα το ποστ, ηδη συμβαινει Σπυρο...

thespyros
28-03-16, 20:27
δυστυχως καρνταση μου αλαξε η γνωμη μου για εσενα ! και το οτι εισ 40 χρονων που λες δεν με λενε κατι , διευθυντικες θεσεις τελος , ευτυχως που δεν σε προτεινα στα τυρια στο εργοστασιο να βρεθω και εγω μλκας ... .....
παρ ολα αυτα σε εχω ομως μεροκαματο ....
alumeco σινδος στην βιομηχανικη β πυλη ... πανε απο κει ....



ελα φιλος για πες ...δεν ζηταω διευθυντικες θεσεις βρε,,τι παιζει με εργοστασιο τυριων η αλμεκο???
β

The_Control_Theory
28-03-16, 21:49
Άσχετο. Σε εργοστάσιο τυριών( Μπέλλας ) έπαθα το εξής. Είχα πάει να περάσω κάτι καλώδια( πολύ παλιά ). Εκεί που έσκυβα να περάσω το καλώδιο από ένα μηχάνημα πέρασε ένας τύπος ο οποίος έριχνε ένα υγρό στο πάτωμα και το σγουγγάριζαν 2 γυναίκες από πίσω του.

Πίστεψα πως είναι σαπουνάδα γιατί άφριζε λίγο. ΜΕτά από 20 λεπτά ένοιωθα τα χέρια μου να έχουν σκληρύνει μέχρι που μάζεψαν οι παλάμες μου.

Ο τύπος είχε ρίξει χημικό που σκότωνε τα μικρόβια μπροστά από εκεί που δούλευα.... ΟΞΥ!!!
Εγώ μετά πλύθηκα. Εκανα παράπονα στην διεύθυνση του εργοστασίου μαζί με τον άλλον μηχανικό(πιο έμπειρος και μεγαλύτερος στην ηλικία)
και για 3 μήνες είχα πορτοκαλί παλάμες. Δεν μπορούσα να πληκτρολογήσω. Οδηγούσα το αμάξι της εταιρείας και γλίστραγαν τα χέρια μου στο τιμόνι.

Τα φοβάμαι τα εργοστάσια τυριών από τότε!!!!

Ξέρει κανείς τι ουσία ρίχνουν εκεί? Τι ήταν αυτό το υγρό? Το μόνο που ξέρω ήταν πως σκότωνε τα μικρόβια για να μη πάνε στο τυρί. Ετσι είπαν.
Επίσης το εισέπνευσα αρκετά αλλά ευτυχώς δεν έπαθα κάτι...

navar
28-03-16, 22:26
Επίσης το εισέπνευσα αρκετά αλλά ευτυχώς δεν έπαθα κάτι...
ακόμα........... :P :P :P :P

SProg
28-03-16, 22:28
Οικογενειακος φιλος ηπιε χημικο για μηχανημα εμφανισης φιλμ.Χημικο που το μυριζα και με επιανε αναγουλα..φαντασου.

Εζησε.Με πολλα προβληματα στο στομαχι.

Ακυρο.

thespyros
28-03-16, 22:39
Ο φίλος που μ πρότεινε εργασία μπορεί ν μ πει

The_Control_Theory
28-03-16, 22:57
ακόμα........... :P :P :P :P

Περίπου το 2010-11 έγινε αυτό. :001_tt2:

picdev
28-03-16, 23:41
ολοι έχουν καποιο δίκιο, και ο srf έχει δίκιο που δούλευε απο μικρός, γιατί μικρός δεν έχεις υποχρεώσεις , θα δουλέψεις πολλές ώρες θα μάθεις και αυτό θα το κάνεις παρακαταθήκη για το μέλλον.
Αυτό ειναι το φυσιολογικό , απλά στην ελλάδα εχουν γινει ενα μπουρδέλο τα ΑΕΙ ΤΕΙ , και εγώ σαν μαλάκας έκανα πόσα χρόνια να τελειώσω, άχρηστα χρόνια πραγματικά,
και όσο κάθεσαι τοσο σαπίζεις, καταλήψεις , απεργίες μαλακίες . Δεν ειναι μαλάκες στην αγγλία που σε 3 χρόνια έχεις τελειώσει και στα 21 στη πιο παραγωγική σου ηλικία αρχίζεις να δουλεύεις.
Ενα πράγμα λέω μακάρι τη δουλειά που βρήκα τώρα να την είχα βρει πριν 5 χρόνια , αυτά τα 5 χρόνια που σάπιζα στο τει θα είχα μάθει τα 100πλασια πράγματα χωρίς τις σκοτούρες που έχω τώρα.
Μετά ήρθε και η κρίση και έδεσε το γλυκό ,
η αλήθεια ειναι οτι στα 40 και 50 σου κακοφένεται να δουλεύεις τόσες ώρες σε χαμαλοδουλειές , τα πάντα έχουν ισοπεδωθεί και κανείς δεν ξέρει τι μας ξημερώνει αύριο.
Ακομα και ο εργοδοότης να μπορει να δώσει , δεν θα δώσει θα τον @#$ και αυτόν η εφορία , θα λέει αυριο μπορει να κλείσουν οι τραπεζες θα θελει καβατζα,
μεθαύριο μπορει να γινει το μπαμ κτλ τκλ

elektronio
29-03-16, 08:33
Τι να πω, το παραπανω απόσπασμα παραπέμπει σε συλλογιστικη 15χρονου κι οχι 40+
Μηπως τοτε στην οικοδομή, είχες κανα ατύχημα στο κεφαλι?

Ποιος σου ειπε οτι μετράμε ποιος την εχει μεγαλύτερη με το ποιος κανει την πιο "βαρβατη" δουλεια?

Εγω προσωπικα θα ηθελα να σαπίζω ολη μερα στον καναπε βλέποντας Air Crash Investigation και Game of Thrones.
Απο ανάγκη δουλευω.
Οχι απο μαγκιά.

Και στο κατω-κατω της γραφής, δεν ηρθε κανεις απο εδω να πει του Σπύρου "Σπύρο σου βρηκα δουλεια εκει, τραβά δουλεψε"
Ο Σπύρος εδω και σχεδον 3 χρονια ψάχνει για δουλεια.

Και άλλα 13 θα ψάχνει αν του μυρίζουν και του ξινίζουν οι δουλειές που βρίσκει. Αν περιμένει να ανεβούν οι μισθοί πάνω από 650 μπορεί να είναι και σε ηλικία σύνταξης τότε.
Όποιος έχει πράγματι ανάγκη από δουλειά δεν ψάχνει καθιστός. Πάει και σε δουλειές που δεν τον ικανοποιούν και ταυτόχρονα ψάχνει.

Y.Γ
Αντί να παίζεις με τα δαχτυλάκια πάνω-κάτω και να γράφεις μηνυματάκια στο internert βγες στο Real Word και φάε τους δρόμους να βρεις καμιά δουλειά.
Στο χωριό μου λένε όποιος δεν θέλει να ζυμώσει γράφει μηνυματάκια στο internert.

picdev
29-03-16, 09:40
η αλήθεια ειναι οτι το καλύτερο ειναι να δουλεύεις και να ψάχνεις, γιατί ταυτόχρονα αποκτάς εμπειρία, έχεις άλλη ψυχολογία κτλ.
Επισης οταν δουλεύεις και στείλεις ενα βιογραφικό και σε πάρουν μετα απο 1 μήνα ή 2 ή ακόμα και 6 μου έχει τύχει, δεν μετράς τις μερες λες και εισαι στο στρατό.
Εχεις τη σιγουριά της δουλειάς σου και ψάχνεις. Το ειδα και εγώ πέρισυ που ήμουν στην ίδια κατάσταση, με πήραν τηλ για 2 δουλειές 4-5 μήνες μετά την αγγελία.
Το ίδιο και συμφοιτητής μου , δούλευε σε χάλια δουλειά για 500ε , σε κάποια φάση λόγω εμπειρίας απο αυτή τη χάλια δουλειά τον ζήτησαν 4 εταιρείες, έκανε τη κίνηση ΜΑΤ και πήγε στη καλύτερη,
αυτό του πήρε πάνω απο 1 χρόνο να ψάχνει αλλά ειναι σε μια δουλειά με μέλλον, που δεν έχει σχέση με την ελλάδα και έχει προοπτική , ενώ υπάρχει και μισθολογική εξέλιξη.
Με λίγα λόγια οταν δουλεύεις και ψάχνεις έχεις το πλεονέκτημα, αυτό το λάθος έκανε ο σπύρος, σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να δουλεύεις για 12 ώρες χωρίς αργίες για 600ε αλλά
απο το να πάθεις κατάθλιψη στο σπίτι ειναι καλύτερα

elektronio
29-03-16, 10:35
η αλήθεια ειναι οτι το καλύτερο ειναι να δουλεύεις και να ψάχνεις, γιατί ταυτόχρονα αποκτάς εμπειρία, έχεις άλλη ψυχολογία κτλ.
Επισης οταν δουλεύεις και στείλεις ενα βιογραφικό και σε πάρουν μετα απο 1 μήνα ή 2 ή ακόμα και 6 μου έχει τύχει, δεν μετράς τις μερες λες και εισαι στο στρατό.
Εχεις τη σιγουριά της δουλειάς σου και ψάχνεις. Το ειδα και εγώ πέρισυ που ήμουν στην ίδια κατάσταση, με πήραν τηλ για 2 δουλειές 4-5 μήνες μετά την αγγελία.
Το ίδιο και συμφοιτητής μου , δούλευε σε χάλια δουλειά για 500ε , σε κάποια φάση λόγω εμπειρίας απο αυτή τη χάλια δουλειά τον ζήτησαν 4 εταιρείες, έκανε τη κίνηση ΜΑΤ και πήγε στη καλύτερη,
αυτό του πήρε πάνω απο 1 χρόνο να ψάχνει αλλά ειναι σε μια δουλειά με μέλλον, που δεν έχει σχέση με την ελλάδα και έχει προοπτική , ενώ υπάρχει και μισθολογική εξέλιξη.
Με λίγα λόγια οταν δουλεύεις και ψάχνεις έχεις το πλεονέκτημα, αυτό το λάθος έκανε ο σπύρος, σε καμία περίπτωση δεν αξίζει να δουλεύεις για 12 ώρες χωρίς αργίες για 600ε αλλά
απο το να πάθεις κατάθλιψη στο σπίτι ειναι καλύτερα

Ξέρω ότι δεν ακούγομαι ευχάριστος ...
....αλλά τα 600 ευρώ είναι μια χαρά. Ας σκαλώσει σε καμιά δουλειά με αυτά τα λεφτά γιατί κάθε φορά που θα βρίσκει κάποιον που θα θέλει υπάλληλο θα ακούει όλο και χαμηλότερο ποσό.
Για τις αργίες που λες 6 ημέρες είναι όλες, δεν πιστεύω να τους βάζει να δουλεύουν πάσχα Χριστούγεννα πρωτοχρονιά αν χάσει κάνα δυο αργίες δεν είναι λόγος να χάνει τα 8400 το χρόνο.
Σήμερα όποιος θέλει να εργαστεί δεν ρωτάει πόσα θα παίρνει, ρωτάει αν θα πληρώνεται και αν θα τον κολλάνε το ένσημο.

Τελικά η μισή (τουλάχιστον) Ελλάδα δεν έχει καταλάβει τι παίζεται γύρω μας και τι καινούριο φέρνει κάθε μέρα που ξημερώνει...........

picdev
29-03-16, 11:30
Ξέρω ότι δεν ακούγομαι ευχάριστος ...
....αλλά τα 600 ευρώ είναι μια χαρά. Ας σκαλώσει σε καμιά δουλειά με αυτά τα λεφτά γιατί κάθε φορά που θα βρίσκει κάποιον που θα θέλει υπάλληλο θα ακούει όλο και χαμηλότερο ποσό.
Για τις αργίες που λες 6 ημέρες είναι όλες, δεν πιστεύω να τους βάζει να δουλεύουν πάσχα Χριστούγεννα πρωτοχρονιά αν χάσει κάνα δυο αργίες δεν είναι λόγος να χάνει τα 8400 το χρόνο.
Σήμερα όποιος θέλει να εργαστεί δεν ρωτάει πόσα θα παίρνει, ρωτάει αν θα πληρώνεται και αν θα τον κολλάνε το ένσημο.

Τελικά η μισή (τουλάχιστον) Ελλάδα δεν έχει καταλάβει τι παίζεται γύρω μας και τι καινούριο φέρνει κάθε μέρα που ξημερώνει...........

ναι τα 600 μια χαρά ειναι αν έχεις περιουσία και κανένα δυο σπίτια, αλλά δεν μπορεί να ζήσει άνθρωπος. Ας μην το ξεχνάνε και αυτό οι εργοδότες, αν δεν μπορείς να ζείς με την εργασία σου και δεν υπάρχει ελπίδα
μην περίμενουν να εργαστεί κάποιος σοβαρά. Θα μου πεις η οικονομία , η κατάσταση κτλ εχουν και αυτοί τα δίκια τους

geronimo
29-03-16, 11:35
Άσχετο. Σε εργοστάσιο τυριών( Μπέλλας ) έπαθα το εξής. Είχα πάει να περάσω κάτι καλώδια( πολύ παλιά ). Εκεί που έσκυβα να περάσω το καλώδιο από ένα μηχάνημα πέρασε ένας τύπος ο οποίος έριχνε ένα υγρό στο πάτωμα και το σγουγγάριζαν 2 γυναίκες από πίσω του.

Πίστεψα πως είναι σαπουνάδα γιατί άφριζε λίγο. ΜΕτά από 20 λεπτά ένοιωθα τα χέρια μου να έχουν σκληρύνει μέχρι που μάζεψαν οι παλάμες μου.

Ο τύπος είχε ρίξει χημικό που σκότωνε τα μικρόβια μπροστά από εκεί που δούλευα.... ΟΞΥ!!!
Εγώ μετά πλύθηκα. Εκανα παράπονα στην διεύθυνση του εργοστασίου μαζί με τον άλλον μηχανικό(πιο έμπειρος και μεγαλύτερος στην ηλικία)
και για 3 μήνες είχα πορτοκαλί παλάμες. Δεν μπορούσα να πληκτρολογήσω. Οδηγούσα το αμάξι της εταιρείας και γλίστραγαν τα χέρια μου στο τιμόνι.

Τα φοβάμαι τα εργοστάσια τυριών από τότε!!!!

Ξέρει κανείς τι ουσία ρίχνουν εκεί? Τι ήταν αυτό το υγρό? Το μόνο που ξέρω ήταν πως σκότωνε τα μικρόβια για να μη πάνε στο τυρί. Ετσι είπαν.
Επίσης το εισέπνευσα αρκετά αλλά ευτυχώς δεν έπαθα κάτι...

Καυστική σόδα, η αλλιώς ποτάσα.....μπορείς να πάθεις μεγάλη ζημιά ειδικά άν πάει στα μάτια....
Είμαι παθόν και στο λέω....

thespyros
29-03-16, 11:36
Καλημέρα ο φίλος απο θεσσαλονικη που μ έκανε πρόταση για εργασία ας απάντησει ευχαριστω

SRF
29-03-16, 12:01
Καυστική σόδα, η αλλιώς ποτάσα.....μπορείς να πάθεις μεγάλη ζημιά ειδικά άν πάει στα μάτια....
Είμαι παθόν και στο λέω....

Στα αλίπαστα?