PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύμετρο



Sakan89
30-06-12, 16:33
Ψάχνω να βρω πολύμετρο μέχρι 40 ευρώ , είμαι μεταξύ, Τele GM468 και ΜΥ-67 Mastech ,Uni-T UT-50A. Το πολύμετρο προορίζεται κυρίως για ερασιτεχνική χρήση , απλά θέλω ένα καλό πολύμετρο , αυτή την στιγμή έχω μόνο ένα ΤΕΛΕ . Τα έχει κάποιος να μου πει τις εντυπώσεις του ?

sakisr
30-06-12, 18:21
Περισυ με 50 ευρω περιπου αγορασα και τα δυο απο τοπικο μαγαζι και προβλημα κανενα.Μονο αρνητικο οτι το πολυμετρο δε δειχνει θερμοκρασια.Κατα τ'αλλα δεν ειχα καποιο προβλημα.35018

ggr
30-06-12, 18:52
Εχω παρει αυτο και ειμαι ικανοποιημενος http://viewitem.eim.ebay.gr/UT61A-Modern-Digital-Multimeters-UT61A/130717076334/item

paul333
01-07-12, 00:10
Εχω παρει αυτο και ειμαι ικανοποιημενος http://viewitem.eim.ebay.gr/UT61A-Modern-Digital-Multimeters-UT61A/130717076334/item

Πολυ καλο και τιμη σουπερ.:thumbup1::thumbup1:

alexandrosD
01-07-12, 03:03
και αυτό φένετε πως είναι καλο http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19229&cat=337&page=1 έχω ενα καλό εγω αλλά δεν το βρίσκω προς το παρον κ το μαγαζί π μ το πουλισε εχει το σιτε υπο κατασκευή. κοίτα βάση αυτων των παραπάνω πολυμετρων να βρεις καποιο π μενουν ανοιχτες οι φισες π πρεπει να χρησιμοποίεις ωστε να εχει κ μια λιγοτερη πιθανότητα μι βαλεις να μετρισεις Α κ εχεις τις φίσες στα V και στο COM εμένα με έχει βοηθείσει πολλυ αυτο και προστατευει κ το πολυμετρο να κανει κανα μπαμ :P

SV1JRT
01-07-12, 11:39
Συγνώμα, αλλα θα διαφωνήσω.
Με 40 ευρώ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΟ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ.
Με αυτά τα λεφτά θα πάρεις ένα πολύμετρο Γ.Τ.Π.

Και επειδή βαριέμαι να εξηγώ το "Πως και το γιατί" δές το παρακάτω βίντεο που εξηγεί ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί.

http://www.youtube.com/watch?v=8cNc5An0DLw

http://www.youtube.com/watch?v=ZoeUgMFLyAw


Αφού ΗΔΗ έχεις ένα φτηνιάρικο πολύμετρο, ΜΑΖΕΨΕ ΧΡΗΜΑΤΑ και πάρε ενα ΣΟΒΑΡΟ πολύμετρο.

Επίσης, για τους λόγους που είπε ο ανθρωπος στα δύο βίντεο,
ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΑ ΠΟΛΥΜΕΤΡΑ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΤΕ 220V ΚΑΙ ΠΑΝΩ.
Την έχω πατήσει και γλίτωσα παρα τρίχα.

p270
01-07-12, 12:03
αν θελεις κατι σοβαρο περιμενε να εχεις και αλλα χρηματα να παρεις κατι καλο που θα σου μεινει για αρκετα χρονια και φυσικα οτι πληρωνεις παιρνεις

AKHS
01-07-12, 12:07
Ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά πόσα χρήματα και πάνω πρέπει να διαθέσεις κανείς για να πάρεις ένα καλό πολύμετρο?

SV1JRT
01-07-12, 12:36
Ωραία όλα αυτά που λέτε αλλά πόσα χρήματα και πάνω πρέπει να διαθέσεις κανείς για να πάρεις ένα καλό πολύμετρο?

Τα "ΚΑΛΑ" πολύμετρα ξεκινάνε απο τα 150 - 200 ευρώ και επάνω.
Απο 100 μέχρι 150 ευρώ είναι τα "ΑΝΕΚΤΑ" για χαμηλές τασεις, χωρίς ιδιαίτερη ακρίβεια.
Κάτω απο 100 ευρώ είναι πολύμετρα Γ.Τ.Π.

Οπως είπε και ο Παναγιώτης, "ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ, ΠΑΙΡΝΕΙΣ"

SV1JRT
01-07-12, 13:12
και αυτό φένετε πως είναι καλο http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19229&cat=337&page=1 έχω ενα καλό εγω αλλά δεν το βρίσκω προς το παρον κ το μαγαζί π μ το πουλισε εχει το σιτε υπο κατασκευή. κοίτα βάση αυτων των παραπάνω πολυμετρων να βρεις καποιο π μενουν ανοιχτες οι φισες π πρεπει να χρησιμοποίεις ωστε να εχει κ μια λιγοτερη πιθανότητα μι βαλεις να μετρισεις Α κ εχεις τις φίσες στα V και στο COM εμένα με έχει βοηθείσει πολλυ αυτο και προστατευει κ το πολυμετρο να κανει κανα μπαμ :P


Χμμμμ...... Δεν νομίζω...
Είναι αυτο που πληρώνεις και είναι ΠΟΛΥ μακρια απο το να είναι "ΚΑΛΟ".
Κατ αρχήν ειναι 2000 Counts. Δηλαδή η μέγιστη ένδειξη είναι 1999.
Δηλαδη αν η τάση σου είναι 24.56V το πολύμετρο θα σου δείξει 24.5
Δευτερον είναι CAT II. Που σημαίνει οτι αντέχει ΜΟΝΟ σε χαμηλής τάσης μετρήσεις.
ΔΕΝ μπορείς να το βάλεις στα 220V !!!
Τρίτον χρησημοποιεί ένα ρότορα επιλογών ΤΕΡΑΣΤΙΟ.
Που σημαίνει οτι για κάθε αλαγή μέτρησης πρέπει να γυρίζεις χειροκίνητα τον επιλογέα.
Τέταρτον, το display φαίνεται μικρό (αν και διαθέτει backlight).
Και τέλος, παω στοίχημα οτι η ποιότητα κατασκευής θα είναι τόσο χάλια, που αν σου πέσει στο πάτωμα απο το γραφείο σου, θα γίνει κομματάκια.

Για όλα τα παραπάνω, αυτό το πολύμετρο που προτείνεις είναι ακριβώς αυτό που κοστίζει....

Και κατι ΒΑΣΙΚΟ που ισχύει σε ΟΛΑ τα φτηνα πολύμετρα.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΠΙΛΟΓΩΝ !!
Δηλαδή, μπορείς να κουμπώσεις τους ακροδέκτες στην μέτρηση των Ampere και να γυρίσεις τον επιλογέα στην μέτρηση ΤΑΣΗΣ, με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώσεις οτιδήποτε προσπαθήσεις να μετρήσεις.
Στα ΣΟΒΑΡΑ πολύμετρα, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το κάνεις αυτό. Δεν σε αφήνουν να κουμπώσεις σε λάθος είσοδο τους ακροδέκτες και σε προστατεύουν απο την αφηρημάδα ....
ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ !!!!
Ειδικά όταν έχεις το πολύμετρο στη μετρηση Ampere και πάς να μετρήσεις την τάση του δικτύου ΔΕΗ.

sakisr
01-07-12, 13:33
Μη ξεκινατε παλι αυτη τη στειρα και χιλιοειπωμενη συζητηση.Ο Θανασης ζητησε τη γνωμη μας για ενα πολυμετρο για ''ερασιτεχνικη'' χρηση.Ηξερα και γω να πω διαφορα, αλλα προτιμησα απλα να προτεινω κατι.
Μπορει να μπει στο φορουμ και να διαβασει παλιες δημοσιευσεις και να καταλαβει τι ''παιζει'' με τα πολυμετρα.Ευχαριστω!!!

SV1JRT
01-07-12, 13:40
Μη ξεκινατε παλι αυτη τη στειρα και χιλιοειπωμενη συζητηση.Ο Θανασης ζητησε τη γνωμη μας για ενα πολυμετρο για ''ερασιτεχνικη'' χρηση.Ηξερα και γω να πω διαφορα, αλλα προτιμησα απλα να προτεινω κατι.
Μπορει να μπει στο φορουμ και να διαβασει παλιες δημοσιευσεις και να καταλαβει τι ''παιζει'' με τα πολυμετρα.Ευχαριστω!!!


Δεν έχω πρόθεση να ανοίξω αντιπαράθεση.
Απλά θέλω να πώ στον Θανάσση τί παίζει και να τον προστατέψω απο μία κακή αγορά ....

picdev
01-07-12, 14:34
αφού λεει οτι το θέλει για ερασιτεχνική χρήση και να βραχυκυκλώσει θα πέσει η ασφάλεια (αντε θα καεί και αυτή του πολεμέτρου).
εγώ εδώ και 2 χρόνια με πολύμετρο τέλε είμαι και μετράω διάφορα χωρίς πρόβλημα , το μονο που με τσαντίζει είναι οτι ειναι αργό

AKHS
01-07-12, 19:12
150 με 200 ευρώ και πάνω…. είναι πολλά λεφτά για ερασιτεχνική χρήση τώρα αν ο φίλος μας μπορεί να τα δώσει σίγουρα θα πάρει ένα καλό πολύμετρο. Για μένα θα έλεγα ότι είναι μια χαρά αυτό με τα 29 ευρώ

JOUN
01-07-12, 19:45
Σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτα που γραφει ο Σωτηρης στο ποστ #10 για την ποιοτητα και τα λεφτα που δινεις σε σχεση μ'αυτο που παιρνεις..Ως γνωστον "το φθηνο ειναι και ακριβο"..
ΑΛΛΑ:Σε καμμια περιπτωση δεν θεωρω κριτηριο αγορας για ενα πολυμετρο των 150-200 Ε την προστασια επιλογων..Δηλαδη εσυ εισαι συνειδητοποιημενος τεχνικος που θα δωσεις τετοιο ποσο για να παρεις πολυμετρο και θα κανεις την βλακεια να το βαλεις στην πριζα ενω εχεις ακροδεκτες στην επιλογη εντασης;;Καλα που εχεις το μυαλο σου;;
Και αντε και σε προστατεψε το πολυμετρο απο μια τετοια βλακεια.. Αν εχεις τους ακροδεκτες και τον επιλογεα στη μετρηση ρευματος και θελεις να μετρησεις την ταση της πριζας και ξεχασεις να γυρισεις τον επιλογεα τι να σου κανει το καημενο το πολυμετρο;Να βγαλει κανενα χερι να σε χτυπησει;;;

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
01-07-12, 20:11
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ανοίγετε την κουβέντα προς τα σοβαρά πολύμετρα,
όταν αυτός που άνοιξε το θέμα, δεν έβαλε στο τραπέζι ούτε μια απαίτηση.

Να πει ρε παιδάκι μου ότι έστω .. το θέλει γρήγορο!

JOUN
01-07-12, 22:17
^^ Σωστο κιαυτο..

Sakan89
01-07-12, 23:02
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας .Αυτό που ζήτησα ήταν εάν είχε κάποιος ένα απο τα πολύμετρα που ανέφερα να μου πει τις εντυπώσεις του ή εάν κάποιος έχει κατά νου κάποιο καλύτερο μέχρι το όριο των 40 ευρώ .Κατανοώ ότι το ΚΑΛΟ πολύμετρο έχει κάποια λεφτά παραπάνω τα οποία δεν διατίθεμαι να δώσω για ερασιτεχνική χρήση , για αυτό και παράγγειλα το ΜΥ-68 που έχει και ο SakisR , δεν θα ήθελα ανοίγοντας αυτό το θέμα να δημιουργηθεί μια κατάσταση που την έχουμε ξαναζήσει σε άλλα θέματα άλλων μελών.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
01-07-12, 23:45
δεν θα ήθελα ανοίγοντας αυτό το θέμα να δημιουργηθεί μια κατάσταση που την έχουμε ξαναζήσει σε άλλα θέματα άλλων μελών.

Μπα μην φοβάσαι, τα λουκέτα στα θέματα πέφτουν ποιο γρήγορα από άλλες φορές. :biggrin:

xrhstosmp
02-07-12, 00:03
Σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτα που γραφει ο Σωτηρης στο ποστ #10 για την ποιοτητα και τα λεφτα που δινεις σε σχεση μ'αυτο που παιρνεις..Ως γνωστον "το φθηνο ειναι και ακριβο"..
ΑΛΛΑ:Σε καμμια περιπτωση δεν θεωρω κριτηριο αγορας για ενα πολυμετρο των 150-200 Ε την προστασια επιλογων..Δηλαδη εσυ εισαι συνειδητοποιημενος τεχνικος που θα δωσεις τετοιο ποσο για να παρεις πολυμετρο και θα κανεις την βλακεια να το βαλεις στην πριζα ενω εχεις ακροδεκτες στην επιλογη εντασης;;Καλα που εχεις το μυαλο σου;;
Και αντε και σε προστατεψε το πολυμετρο απο μια τετοια βλακεια.. Αν εχεις τους ακροδεκτες και τον επιλογεα στη μετρηση ρευματος και θελεις να μετρησεις την ταση της πριζας και ξεχασεις να γυρισεις τον επιλογεα τι να σου κανει το καημενο το πολυμετρο;Να βγαλει κανενα χερι να σε χτυπησει;;;

δε διαφωνω σε τιποτα απο οσα λες. Απλα, σε μια κατασταση τετοια που αναφερεις..(μετρηση τασης με το οργανο γυρισμενο σε ενταση)το καλο πολυμετρο δε θα ανοιξει στα δυο και δε θα σου καρφωσει τη (γυαλινη εχουν τα φτηνα) ασφαλεια στο ματι :001_rolleyes:

button
02-07-12, 00:06
(http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20042&cat=337&page=1)Παρε αυτο http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20042&cat=337&page=1 Εχει 33€ και είναι πολλή κάλο με προστασία και αυτόματες κλίμακες αρκετά γερή κατασκευή ( αφού άντεξε πτώση απο 7 μέτρα με τη μούρη στο μπετόν) . Και δεν είναι φτηνιάρικο το πήρα πριν 3 χρόνια στα 60€

JOUN
02-07-12, 00:25
δε διαφωνω σε τιποτα απο οσα λες. Απλα, σε μια κατασταση τετοια που αναφερεις..(μετρηση τασης με το οργανο γυρισμενο σε ενταση)το καλο πολυμετρο δε θα ανοιξει στα δυο και δε θα σου καρφωσει τη (γυαλινη εχουν τα φτηνα) ασφαλεια στο ματι :001_rolleyes:
Φυσικα ειναι ετσι..Ακομη παντως δεν μου εχει τυχει,οταν ασχολουμαι με ταση δικτυου ελεγχω τρεις φορες πριν βαλω τους ακροδεκτες..(Ασε που ειναι πολυ πιο ευκολο με την αμπεροτσιμπιδα να μετρησεις ρευμα δικτυου)

toni31
02-07-12, 00:47
Για αυτό (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19850&cat=337&page=1) τι λέτε?

paul333
02-07-12, 01:08
Μου φαινεται οτι εχουμε ξεχασει οτι βρισκομαστε στο ΔΝΤ,μαζεψε λεφτα λεει να παρεις ενα πολυ καλο
πως θα τα μαζεψει? αφου δεν θα του φτανουν αυτα που βγαζει να ζησει.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69
02-07-12, 01:16
Για αυτό (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19850&cat=337&page=1) τι λέτε?

Πολλά φρου φρου και αρώματα, επί της ουσίας φτωχή χελώνα με μεγάλο καβούκι.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
02-07-12, 13:57
Ψάχνω να βρω πολύμετρο μέχρι 40 ευρώ , είμαι μεταξύ, Τele GM468 και ΜΥ-67 Mastech ,Uni-T UT-50A. Το πολύμετρο προορίζεται κυρίως για ερασιτεχνική χρήση , απλά θέλω ένα καλό πολύμετρο , αυτή την στιγμή έχω μόνο ένα ΤΕΛΕ . Τα έχει κάποιος να μου πει τις εντυπώσεις του ?



O θανάσης είναι κατατοπιστικότατος 40€ και ερασιτεχνική χρήση αυτό θέλει τι 150€ και 200€ για ένα πολύμετρο να το κάνει τί; να πλήρώσει τη φίρμα για να είναι αρεστός τι νοοτροπία είναι αυτή δηλ όποιος δεν έχει επώνυμο όργανο δεν μπορεί; δεν έχουνε καταλάβει κάτι ορισμένοι ότι τον τεχνικό δεν τον κάνει το όργανο και όποιος νομίζει ότι είναι είναι καλός μάστορας επειδή έχει επώνυμο όργανο εδώ είμαστε να αποδείξουμε το αντίθετο.
στα ηλεκτρονικά οι μετρήσεις που γίνονται δεν είναι κρίσιμες ακόμη και με ανοχές 5% που έχουν τα tele
γι'αυτό θανάση πάρε ένα όργανο από αυτά που έγραψες και να θυμάσε πάντα ότι αν δεν έχεις εμπειρία σε αυτό που κάνεις δεν θα τα καταφέρεις ότι όργανο και να πάρεις δεν θα σε βοηθήσει μερικοί νομίζουν το αντίθετο
καλή η θεωρία αλλά η πράξη διαφέρει παρασάγγας

αλπινιστης
02-07-12, 14:08
Για αυτό (http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19850&cat=337&page=1) τι λέτε?

Χρησιμοποιωντας και την ρηση του Κυριακου, συμφωνω εν μερη οτι οσα περισσοτερα παει να κανει, μπορει να σου γυρισουν μπουμερανγκ. Εχω για εξω το μικροτερο μοντελο αυτου που δειχνεις, με αυτοματη κλιμακα και να αντεχει τις κακουχιες και με εχει υπηρετησει πιστα σχεδον 10 χρονια τωρα (περιπου 8-9 δεν θυμαμαι πια). Δεν χρειαζομαι τεραστια ακριβεια στις μετρησεις μου (σφαλματα της ταξης των 0,χχ V μου ειναι αδιαφορα). Σε προσφατη συγκριση παραλληλων μετρησεων με αλλα ψηφιακα πολυμετρα (εχω 6-7 αναλογικα και ψηφιακα) δεν μου εδωσε σφαλμα μεγαλυτερο απο 0,1V (Σε μετρησεις εως 24VDC).
Ισως εαν αποφυγεις τις υπερβολικες απαιτησεις (φωτομετρο - υγρασιομετρο - ντεσιμπελομετρο!!!) να παρεις ενα σκυλακι να σε εξυπηρετει. Το θερμομετρο κρατα το αλλα μην ρυθμισεις κανενα θερμοστατη ψυγειου με αυτο!!! Βολευει ομως να δεις αν κατι δουλευει σχετικα σωστα ή οχι.