PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπαταρία παραπάνο βολτ περιεργο.



andreas122
03-07-12, 18:17
Εχω μία μπαταρία η οποια ειναι 12volt μολύβδου 12ah που ειναι φορτισμένη αλλα δείχνει οτι ειναι 15.3volt, ούτε καν 13.3 που θα έπρεπε να δείχνει.
γιατι το κάνει αυτό; ειναι λογικό; ξερετε μήπως τη φταίει; μήπος είναι η ώρα να αντικατασταθουν; μήπος είναι λογο της ζέστης? οσο της χρησιμοποιώ τόσο παραπάνω βολτ δείχνει με τον καιρο. :blink:

makatas
03-07-12, 18:19
Είσαι σίγουρος ότι το όργανο μέτρησης που χρησιμοποιείς είναι ακριβές/δουλεύει σωστά;
Από την άλλη, από τι φορτίζει αυτή η μπαταρία, από δυναμό αυτοκινήτου;

andreas122
03-07-12, 18:32
από ότι κατάλαβα δείχνει λάθος ο μετρητής, τώρα γιατί το κάνει αυτό δεν ξέρω, πάντως δείχνει λάθος. μου φαίνετε πολύ περιεργο να δείχνει λάθος βολτ ο μετρητής.
μήπως διορθώνετε αυτό;

andreas122
03-07-12, 18:35
τώρα που δείχνει ο πολύμετριτής λάθος? τι να κάνω? να πάρω καινούργια μπαταρία για τον πολυμετριτή; ή να πάρω καινούργιο μετρητή;

andreas122
03-07-12, 18:47
νταξει τελικά ήθελε καινούργια μπαταρία το πολύμετρο, αλλα η μπαταρίες μου γενικά έχουν χαμιλή χωριτικότιτα, πιστευω οτι έχει ερθει η ωρα αντικαταστάσεις, αλλα δεν θα επρεπε να διαρκούν τοσο λίγο (5 μήνες ας πουμε). τέλος παντον, αν κάποιος ξέρει πως μπορώ να μεγαλώσω την διάρκεια ζωης της μπαταρίας ας μου το πει.

makatas
03-07-12, 18:48
Μα βρε φίλε είπε κανείς ότι δείχνει σίγουρα λάθος; Εγώ απλώς μια ερώτηση έκανα. Πρέπει να μετρήσεις μια τάση που ξέρεις σίγουρα, εναλλακτικά να συγκρίνεις με μια αντίστοιχη συσκευή. Δεν είπες καν αν είναι πολύμετρο, βολτομετράκι σε οθονίτσα ή οτιδήποτε.
Καταρχήν άλλαξε μπαταρία στο πολύμετρο αν είναι όντως πολύμετρο, μερικές φορές δείχνουν ξεκάρφωτα πράγματα αν τελειώνει η μπαταρία τους.
Κατά δεύτερον, στη θέση σου θα ανησυχούσα για τη συσκευή που τροφοδοτεί/φορτίζει την μπαταρία ( δυναμό;)...να εύχεσαι να είναι προβληματική το όργανο μέτρησης σου, αλλιώς πιθανό πρόβλημα στο φορτιστή της μπαταρίας...μερικές μπορούν να φορτιστούν μέχρι τα 14.5V ή κάπου εκεί αλλά τέτοια τάση δεν μου φαίνεται λογική.

ΥΓ με πρόλαβες...

xifis
03-07-12, 18:53
τώρα που δείχνει ο πολύμετριτής λάθος? τι να κάνω? να πάρω καινούργια μπαταρία για τον πολυμετριτή; ή να πάρω καινούργιο μετρητή;

μπαταρια θες για το πολυμετρο σου.εχει αδειασει.στανταρ θαχεις ακομα την won ton electric company μπαταρια που χε μεσα οταν το πηρες. :001_tt2:

andreas122
03-07-12, 22:59
οι μπαταριες τροφοδοτουντε απο τη μπριζα αλλα και οι 3 μαζι σε σειρα 36volt γιατι απλα έτσι πρεπει πανε και οι 3 μαζι.
τον μετριτη τον εφτιαξα και τωρα δειχνει σωστα την ταση μπαταριων. 13.4 /// αλλα γενικα οι μπαταριες θελουν φτιαξιμο η αλλαγμα γιατι δεν αντεχουν πολύ.
υπαρχει αραγε κανενας τροπος για να της κάνω σχεδων όπως πριν, χωρις να πάρω καινούργιες;

GeorgeVita
04-07-12, 00:01
... αλλα δεν θα επρεπε να διαρκούν τοσο λίγο (5 μήνες ας πουμε). τέλος παντον, αν κάποιος ξέρει πως μπορώ να μεγαλώσω την διάρκεια ζωης της μπαταρίας ας μου το πει.

Κάθε τύπος μπαταρίας έχει ένα κύκλο ζωής που περιγράφεται στα χαρακτηριστικά του και επηρεάζεται από τη φόρτιση, το ρυθμό/βάθος εκφόρτισης, τη θερμοκρασία λειτουργίας και τον αριθμό κύκλων λειτουργίας (φορτίσεων/εκφορτίσεων).

Μια μπαταρία μολύβδου κλειστού τύπου (σαν αυτές των συναγερμών ή των UPS) αν την χρησιμοποιείς σε θερμοκρασία 20-25°C και την φορτίζεις με τάση έως 2.35V/στοιχείο (μέγιστη τάση 14.1V για την "12-βολτη") μπορεί να χρησιμοποιηθεί για 200 κύκλους λειτουργίας με βαθιά εκφόρτιση. Την ίδια μπαταρία μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για >1000 κύκλους αν την εκφορτίζεις μόνο κατά 30% σε κάθε κύκλο λειτουργίας. (στοιχεία από Yuasa NP/NPH/NPX (http://www.yuasabatteries.com/pdfs/NP_4_PG_ProductList.pdf)).

Για να βρεις απαντήσεις στα ερωτήματά σου και να αυξήσεις την διάρκεια ζωής των μπαταριών θα ξεκινήσεις με ανάλυση της εφαρμογής σου (ενέργεια που χρειάζεσαι, θερμοκρασίες λειτουργίας, μέθοδος φόρτισης) και μετά θα επιλέξεις τον σωστό τύπο μπαταρίας που θα κοστίζει όσο ... αντέχεις!

Αρκετές πληροφορίες θα βρεις στους κατασκευαστές μπαταριών (Yuasa (http://www.yuasabatteries.com/industrial.php), FIAMM (http://www.fiamm.com/linea.php?s=559&type=LINE&BU=4&LINE=13&Zone=25)) και στο Battery University (http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_the_lead_acid_battery).
gV

andreas122
04-07-12, 13:26
Ναι συμφωνώ, ξέρει κανείς αν βάλω καινούργιο θεϊκό οξύ στην μπαταρία, θα κρατάει περισσότερο;

GeorgeVita
04-07-12, 19:15
Ναι συμφωνώ, ξέρει κανείς αν βάλω καινούργιο θεϊκό οξύ στην μπαταρία, θα κρατάει περισσότερο;
Θα βοηθήσεις τους αναγνώστες του θέματός σου αν αναφέρεις τον τύπο των μπαταριών και περιγράψεις λίγο την εφαρμογή σου (και τις συνθήκες λειτουργίας). Νομίζω ότι αν έχουν χαλάσει οι πλάκες της μπαταρίας, δεν θα κάνει τίποτε το οξύ! Υπάρχουν κάποιοι τεχνικοί που κάνουν "αναζωογόνηση" αφού καθαρίσουν το εσωτερικό της μπαταρίας εφόσον δεν έχουν βραχυκυκλώσει τα στοιχεία. Σίγουρα οι 5-μήνες λειτουργίας δεν είναι λογική διάρκεια ζωής των μπαταριών.

gV

andreas122
04-07-12, 22:49
δουλεουνε και οι 3 μαζι 36v
*η μία είχε βραχυκυκλώσει χτες αλλα για 1 δευτερόλεπτο μονο. (οχι απο εμένα παντος).
Ειναι μολίβδου τζελ(δεν ξερω αν ειναι πραγματικα gel) ετσι το λένε τωρα, μπορεί να ειναι και AGM.
και λειτουργουν σε ηλεκτρικό ποδήλατο 250w το οποιο μαλιστα παει σε πολλες ανιφορες.

αυτό με το καθαρισμό του εσωτερικού τις μπαταρίας φαίνετε ενδιαφέρων.

για παραδειγμα: το ηλεκτρικο ποδήλατο με το ζορι φτάνει το ρευμα του για 4 χιλιομετρα ανηφόρα. εμενα ομος δεν ειναι μονο ανιφορα, ειναι ίσιος δρομος και ξεκίνιμα και αλλα πολλά για αυτό πιστέυω πως θα επρεπε η μπαταρία να κρατάει τουλάχιστον αλλα 2 (ανηφορικά) χιλιόμετρα ακόμη.

τους τρόπους για να μην καταστραφεί η μπαταρία τους ξερω, αυτο που ψαχνω ειναι ποσο θα μεγαλώσω την χωριτικοτιτα εστω και λίγο. για να μην σταματαει στην μέση τις διαδρομης (αν και γενικα δεν το αφήνω να τελειώσει τελείως, ποτε δεν παει κατω απο 11.5v εστω και 1 AH να μεγαλονε θα ήταν καλό, αυτο ψαχνω εγω, γιατι δεν μπορω να χαλασω 100ε για καινουργιες μπαταρίες.