PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία ενός ανίδεου από ενισχυτές και ηχεία



noxelikos
03-07-12, 20:39
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα.
Καταρχήν θέλω να ζητήσω συγγνώμη εάν τις απορίες που έχω τις άνοιξα σε λάθος σημείο του forum (και αν ναι ας μεταφερθεί στο κατάλληλο σημείο ώστε να έχω και εγώ ανταπόκριση σε αυτά που θέλω να ρωτήσω).

Πριν λίγες μέρες ψαχούλευα την αποθήκη του σπιτιού μου και βρήκα κάποιους μικρούς θησαυρούς (θέλω να πιστεύω).
Βρήκα τα εξής:
Έναν ενισχυτή «Pioneer Stereo Amplifier SA-5500»
http://www.radiowrench.com/sonic/so02141.html
http://www.radiowrench.com/sonic/sa-5500ii.pdf
Και 4 ηχεία:
Τα 2 είναι Johnson model SS 225A-33(Maxim Input 60W, Part 80, 8Ωhms).
Και τα άλλα 2 ήταν κατά παραγγελία (σύμφωνα με τα λεγόμενα του πατέρα μου) και έχουν τα εξής χαρακτηριστικά Maxim Input 70W, 8Ωhms.

Ανέβασα για την ώρα κάποιες φωτογραφίες του ενισχυτή σε λίγο θα ανεβάσω και από τα ηχεία.

Θέλω να αναφέρω πως όλα είναι σε άριστη κατάσταση τα σύνδεσα και λειτουργούσανε, απλός κατέληξαν στην αποθήκη λόγο έλλειψης χώρου (μετακόμιση βλέπετε).

Και επίσης έχω έναν υπολογιστή:
Mε μητρική: «MSI K9N Neo-F AM2 NVIDIA nForce 550 MCP ATX AMD Motherboard»
http://www.newegg.com/product/product.aspx?item=N82E16813130050
Επεξεργαστή: «AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 4000+2.10ghZ»
Ram: 3.25GB
Γραφικών: «Nvidia Geforce GTX260»
Τροφοδοτικό: 750W της THERMALTAKE

Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να συνδέσω τον υπολογιστή μου με τον ενισχυτή χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να κάψω κάτι(υπενθυμίζω πως δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με κάτι παρόμοιο οπότε αν μπορείτε να μου τα εξηγήσετε όσο πιο απλά μπορείτε) και ελπίζω να μην έγινα πολύ κουραστικός. Απλός είναι κρίμα να μένουν τέτοια μηχανίματα σε αχρηστία.


350673506835069350703507135072

noxelikos
03-07-12, 20:47
Να και κάποιες ακόμα φωτογραφίες:

3507635075350743507735073

Η δεύτερη φωτογραφία είναι το αριστερό ηχείο από την πρώτη εικόνα (70W, 8Ωhms), η τρίτη είναι το δεξί ηχείο από την πρώτη εικόνα (60W, 8Ωhms).

Γιώργος Φυσικός
03-07-12, 20:57
από την έξοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου, στην είσοδο "AUX" του ενισχυτή σου. Θα χρειαστείς καλώδιο με αρσενικό καρφάκι και αρσενικά RCA. βάλε την ένταση του υπολογιστή κάπου στο μισό. από το volume των windows.

noxelikos
03-07-12, 21:03
από την έξοδο της κάρτας ήχου του υπολογιστή σου, στην είσοδο "AUX" του ενισχυτή σου. Θα χρειαστείς καλώδιο με αρσενικό καρφάκι και αρσενικά RCA. βάλε την ένταση του υπολογιστή κάπου στο μισό. από το volume των windows.

Ευχαρίστω πολύ φίλε μου ΓΙώργο για την άμεση απάντηση σου, αύριο θα πάω να αγοράσω τα καλώδια και θα το δοκιμάσω :lool: και ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά.

kpetros
03-07-12, 21:03
θα πας να παρεις καλωδιο RCA απο το κλασικο καρφακι που εχουν ολες οι συσκευες (συνεπως και ο υπολογιστης απο πισω) που βγαζει το κοκκινο-ασπρο του ηχου αρσενικο .
μετα βαζεις το καρφι του καλωδιου στο ΠΡΑΣΙΝΟ του υπολογιστη , και στον ενυσχιτη συνδεεις με τα μπροστα .
αν η μητρικη σου υποστιριζει παραπανω καναλια θα εχει και αλλα βυσματα εκτος του πρασινου .

noxelikos
03-07-12, 21:26
Από αυτά που μου λέτε χαίρομαι πολύ, γιατί πίστευα ότι θα έπρεπε να μεσολαβήσει ανάμεσα στο pc μου και τον ενισχυτή κανα μηχάνημα (πχ προενισχυτής) για να λειτουργήσει ενώ στην πραγματικότητα είναι τόσο απλή και εύκολη η λύση.

Γιώργος Φυσικός
03-07-12, 21:51
για καλό και για κακό, πάρε έναν πυροσβεστήρα ξηράς κόνεως. 20 ευρά κάνει... και μπορεί να σου σώσει τη ζωή

λέμε τώρα... :whistle::mrgreen:

noxelikos
04-07-12, 09:18
για καλό και για κακό, πάρε έναν πυροσβεστήρα ξηράς κόνεως. 20 ευρά κάνει... και μπορεί να σου σώσει τη ζωή

λέμε τώρα... :whistle::mrgreen:
Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το σιγουρέψω πριν κάνω την σύνδεση και παραδώσει πνεύμα κάποιο από τα μηχανήματα. Γιατί αν είναι απλός να το δοκιμάσω και ότι γίνει καλύτερα να μην το κάνω.

Γιώργος Φυσικός
04-07-12, 12:15
Πλάκα κάνω... Δεύτερον, η AUX είναι ακριβώς για αυτή τη δουλειά, να συνδέσεις άγνωστη πηγή στον ενισχυτή και η line out του υπολογιστή είναι για αυτή τη δουλειά, να το συνδέσεις σε εξωτερική συσκευή.

noxelikos
04-07-12, 13:02
Πλάκα κάνω... Δεύτερον, η AUX είναι ακριβώς για αυτή τη δουλειά, να συνδέσεις άγνωστη πηγή στον ενισχυτή και η line out του υπολογιστή είναι για αυτή τη δουλειά, να το συνδέσεις σε εξωτερική συσκευή.

Για μια στιγμή με τρόμαξες για να πω την καθαρά αλήθεια(μιας και δεν γνωρίζω πολλά πάνω σε αυτόν τον τομέα), οπότε σε λίγες μέρες που θα κάνω την δοκιμή θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Γιώργος Φυσικός
04-07-12, 13:20
πάντως, σοβαρά τώρα, ένας πυροσβεστήρας είναι πολύ σημαντικό να τον έχεις πρόχειρο στο σπίτι.

noxelikos
04-07-12, 13:45
πάντως, σοβαρά τώρα, ένας πυροσβεστήρας είναι πολύ σημαντικό να τον έχεις πρόχειρο στο σπίτι.


Πυροσβεστήρα έχω αλλά αχρείαστος να είναι.:blush:

noxelikos
05-08-12, 09:34
Καλημέρα σε όλους, το ξέρω πως άργησα να αναφέρω το αποτέλεσμα, αλλά χτες κατάφερα και βρήκα τον χρόνο να το δοκιμάσω το καλώδιο και ναι λειτούργησε άψογα :lool::lool::lool:. Ευχαρήστω πολύ όλους όσους με βοηθήσανε :biggrin:.

p.gabr
05-08-12, 09:44
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα.

Πριν λίγες μέρες ψαχούλευα την αποθήκη του σπιτιού μου και βρήκα κάποιους μικρούς θησαυρούς (θέλω να πιστεύω).
Βρήκα τα εξής:
Έναν ενισχυτή «Pioneer Stereo Amplifier SA-5500»
http://www.radiowrench.com/sonic/so02141.html
http://www.radiowrench.com/sonic/sa-5500ii.pdf
Και 4 ηχεία:
Τα 2 είναι Johnson model SS 225A-33(Maxim Input 60W, Part 80, 8Ωhms).
Και τα άλλα 2 ήταν κατά παραγγελία (σύμφωνα με τα λεγόμενα του πατέρα μου) και έχουν τα εξής χαρακτηριστικά Maxim Input 70W, 8Ωhms.


καλα βρε ΗΛΙΑ .Τι σπιτι εχεις;

36073
Kατι τετοιο μηπως;;;;


παντως τελος καλο.......καλα ακουσματα

noxelikos
06-08-12, 11:07
Χαχαχαχαχαχα, αυτό είναι το εξοχιό μου :001_tt2:. Ευχαριστώ, άντε και καλό καλοκαίρι σε όλους μας :biggrin:

sakis
06-08-12, 13:38
ο ενισχυτης παντως περα απο ενα καλο καθαρισμα χρησιμο θα ηταν να τον προγραμματισεις για αλλαγη ολων των ηλεκτρολυτικων