PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαχνω απεγνωσμενα μετασχηματιστες απο φουρνους μικροκυμματων



michaelcom
06-07-12, 01:31
Εχω ανοιξει το ιδιο θεμα και στις αγγελιες συγνωμη αν γινομαι πριχτης αλλα δεν νομιζω οτι το βλεπουν και πολλοι εκει γι αυτο!

Αυτο λοιπον που θελω ειναι αν καποιος ο οποιος εχει μετασχηματιστες απο φουρνους μικροκυμματων που ειναι για πεταμα και δεν τους θελει η ξερει που μπορω να βρω δωρεαν η με ελαχιστο κοστο ας μου το πει!

Ψαχνω καιρο τωρα τετοιους μετασχηματιστες γιατι θελω να κατασκευασω κατι πομπους μεσαιων κυμματων με λυχνιες και ειναι οτι πρεπει!!

Επισης θελω αν ειναι δυνατων και τους πυκνωτες με τις διοδους

Στην αναγκη ισως να μπορω να τους ανταλαξω με κατι.

Θα με βοηθουσε παρα πολυ αν ηταν στο Ηρακλειο κρητης

lepouras
06-07-12, 01:42
αυτό που μπορώ να σου πω να κάνεις είναι αυτό που έκανα εγώ. βρες κάνα μαγαζί( η περισσότερα) που πουλά ηλεκτρικές συσκευές και πες του να σου δώσει φούρνους όταν τους φέρνουν για ανακύκλωση. ξήλωσε από μέσα αυτά που θες και ξανά δώσε τους πίσω.

PCMan
06-07-12, 01:46
αυτό που μπορώ να σου πω να κάνεις είναι αυτό που έκανα εγώ. βρες κάνα μαγαζί( η περισσότερα) που πουλά ηλεκτρικές συσκευές και πες του να σου δώσει φούρνους όταν τους φέρνουν για ανακύκλωση. ξήλωσε από μέσα αυτά που θες και ξανά δώσε τους πίσω.

Ή πάνε σε καμιά ταβέρνα και ρώτα αν έχει κανένα χαλασμένο. Καίγονται συχνά οι φούρνοι τους και τους πετάνε. Έτσι πήρα έναν εγώ.

michaelcom
06-07-12, 01:49
Λετε ε?? να σας πω την αληθεια ειχα παει σε ενα παλιατζη και μου λεει 20Ευρω!!! γιατι λεειι εχει χαλκο μεσα και ειμουν ετοιμος να του πω παρ' τα @@ με 20ευρω παιρνω καινουργιο

-nikos-
06-07-12, 09:50
ρωτα τον Αγη
κατι θα εχει σχετικο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64558


.

michaelcom
06-07-12, 14:33
ρωτα τον Αγη
κατι θα εχει σχετικο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64558


.

βασικα δεν τον ρωτησα γιατι απ οτι βλεπω ειναι αθηνα και μαλλον τα μεταφορικα για τοσο βαρια πραματα θα ειναι πολυ ακριβα...

kx5
06-07-12, 14:37
Έκλεισαν και το παζάρι... που να βρούμε φούρνους τώρα :biggrin:

agis68
06-07-12, 15:57
να μαι και εγώ εχω πράγματι δύο τετοιους....ο ενας στα 600W και ο αλλος στα 1200W!!!! (θελει αμερικάνικο ρεύμα όμως....εγω εχω κανει εγκατάσταση 110 V στον πίνακα για 2 γραμμες που η μια παει κουζίνα (κουζινιέρα GE) και η άλλη στο εργαστήριο....αλλά ο μετασχηματιστής για 110 είναι πιο ακριβός από αυτό που ζητάς οπποτε μιλάμε για τον 600άρι....είναι βαρύς όμως και αυτός.....θα είναι σίγουρα 1,5 κιλό.....(παλιας τεχνολογίας)

michaelcom
06-07-12, 17:12
Ωπ καλως τοννν :P

Και τα μεταφορικα ειναι ακριβα?? οσο για τον 1200αρι δεν υπαρχει προβλημα εχω μετασχηματιστη 2kW 120v

Αλλα νταξει και ο 600αρις μου κανει!

Και ποσο τον πουλας?