PDA

Επιστροφή στο Forum : βοήθεια σε κατασκευή ενισχυτή.. (αρκετή βοήθεια :D )



snapster
06-07-12, 02:10
προσπαθώ να φτιάξω εναν ενισχυτή ήχου.
χρησιμοποιώ ενα πρόγραμμα στον υπολογιστή (multisim για οσους το ξέρουν).
έχω βρεί πολλά σχέδια.
όλα με την ίδια λογική πανω κάτω...
προς το παρόν έχω φτιάξει το σχέδιο του ενισχυτή και μετράω με wattmeter κανονικά τα 200 watt που θέλω στην έξοδο...
αρχίζω ερωτήσεις:
- υπάρχει τρόπος να βάλω κάποιο φορτίο στην έξοδο για να μετρήσω το ρεύμα που καταναλλώνει ο ενισχυτής (για εκπαιδευτικούς λόγους αυτο)
- τα 200 watt που μετράω στην έξοδο είναι τα rms;
- θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το σχέδιο που έχω φτιάξει και όλα τα λάθη που έχω κάνει. γιατι σίγουρα έχω κάνει.
- και εκτός απο τροφοδοτικό και την ενίσχυση τι άλλες διατάξεις χρειάζεται για να λειτουργήσει;

ξέχασα να σας πώ καλώς ήρθα.. :001_tt2:
είμαι καινούργιος στο hlektronika αλλα έχω διαβάσει πάρα πολλα θέματα και πιστεύω οτι υπάρχουν πολλοί που ενδιαφέρονται να βοηθήσουν.
εγώ σπουδάζω αυτοματισμούς αλλα τα ηλεκτρονικά με τράβηξαν και ελπίζω να τα καταφέρω με τον ενισχυτή.. :001_smile:

Γιώργος Φυσικός
06-07-12, 02:29
μόνος σου το σχεδίασες αυτό; :001_huh:

snapster
06-07-12, 02:31
αν βάλω περισσότερα mosfet παράλληλα μου αποδίδει περισσότερα watt.. επειδή όμως η πράξη απέχει πολύ απο τη θεωρία του προγράμματος..
αν το κάνω αυτό θα έχω επιθυμητά αποτελέσματα ή θα μου δημιουργήσει προβλήματα..?
και οι τάσεις πόλωσης λογικά θα μείνουν ίδιες αλλά θα αυξηθεί το ρεύμα (θεωρητικά)..
σύνδεσα ένα αμπερόμετρο και μου έβγαλε κατανάλωση 15-20 mA. αυτή η μέτρηση είναι σωστή;
πολλές ερωτήσεις και είμαι ακόμα στην αρχή.

snapster
06-07-12, 02:32
οχι δεν το σχεδίασα μόνος μου...
μόνος μου το πέρασα στο πρόγραμμα

Γιώργος Φυσικός
06-07-12, 15:03
αν σου προτείνω να ξεκινήσεις από κάτι απλούστερο, θα παρεξηγηθείς;

http://www.diyaudio.com/forums/diyaudio-com-articles/214808-amp-camp-amp-1-a.html

για να μπορείς να το αναλύσεις πιό εύκολα κτλ

snapster
06-07-12, 15:41
εννοείται οτι δεν παρεξηγούμαι.
απλά μαθαίνω εδώ και ένα χρόνο για τρανζίστορ - ενισχυτές και έχω δεί και έχω φτιάξει αρκετά κυκλώματα σε χαρτί..
τώρα που προσπαθώ να υλοποιήσω όμως ενα σχέδιο βγαίνουν μερικά θέματα που δεν τα είχα σκεφτεί.
γι'αυτό και μπήκα τόσο γρήγορα σε ερωτήσεις..

Γιώργος Φυσικός
06-07-12, 15:46
γι'αυτό σου έδωσα αυτό το συγκεκριμένο ενισχυτή που έχει ελάχιστα στοιχεία, είναι σχεδιασμένος από μεγάλο γνώστη, σίγουρο αποτέλεσμα, απλά υλικά, περιγράφει στάδιο-στάδιο τι προσθέτει και γιατί...

snapster
06-07-12, 15:53
ναι είναι πιο απλό..
θα το μελετήσω σήμερα και θα γράψω εδώ αν χρειαστώ βοήθεια σε κάτι..
σ'ευχαριστώ για το σχέδιο..