PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσκηση ΚΕΡΑΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ



BirdOfPrey
14-07-12, 15:53
Καλησπέρα
Εχω κάποιες απορίες σχετικά με την παρακάτω άσκηση:
http://www.teiath.gr/userfiles/s.athinaios/documents/trapeza_thematwn/2011_12_xeim/feb_12_rh.pdf

Αρχικά μετρησα την αποσταση απο το τηλεπικοινωνιακό κέντρο εως τον πιο μακρινο χρήστη(χ2) και εως τον πιο κοντινο χρηστη(χ1), εφτιαξα το διάγραμμα υψους-αποστασης, υπολογισα την F1=Τ_Ρ[(χ1*χ2)/(χ1+χ2)*λ], το hκ=(χ1*χ2)/12*4/3, το FSL=32,5+20logR+20logf, βρηκα το λ και το φ απο τις συντεταγμενες, βρηκα μετα το h1, h2 και την εφαπτομενη θ. (Στο h1,h2 δεν τα υπολογισα γιατι μου λειπουν το D και το R)

Αν χρειαζονται και αλλοι υπολογισμοι πειτε μου.

Μετα στο διαγραμμα ακτινοβολιας ξερω οτι πρεπει πρωτα να βρουμε την γωνια μισης ισχυος. Η οποια ειναι -3dB απο το μεγιστο. Αυτο το μεγιστο το βρίσκουμε απο κάποιο τύπο? Στην αιτιολογηση τι μπορω να πω? Επίσης στον σχεδιασμο του τηλεπικοινωνιακου συστηματος το μόνο που πρεπει να κάνω ειναι να βάλω στο καλύτερο σημείο την κεραία λήψης?
Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοήθεια/παρατήρηση!

Edit: Το D που αναφέρω πανω ειναι η κατευθυντικότητα της κεραίας και το R υποθέτω ειναι η απόσταση, σκέφτηκα οτι θα ειναι η απόσταση μεταξυ της κεραίας λήψης και της κεραίας εκπομπής. Επίσης κάπου στις σημειώσεις μου εχω σημειώσει οτι το D^2 ειναι η απόσταση απο το δορυφόρο στο σημείο λήψης, ειναι σωστό αυτο?

BirdOfPrey
15-07-12, 15:42
Κανένας??