PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντίσταση thermistor NTC (Σε παλιό ραδιόφωνο)



PARKER
19-07-12, 14:24
Αγαπητοί φίλοι, όπως ίσως κάποιοι έχετε δει στο θέμα http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64114 που αφορά την ανακατασκευή ενός παλιού ραδιοφώνου, έπειτα από τις οδηγίες και συμβουλές αρκετών φίλων (και ιδιαίτερα του Παναγιώτη p.gabr) τελικά δούλεψε.
Το πρόβλημα που είχε μείνει ήταν η εύρεση ενός θερμίστορ ntc ώστε να μη τραβάει πολύ ρεύμα κατά το άνοιγμα του και κινδυνεύουν τα νήματα των λυχνιών.
Αντί για το θερμίστορ έβαλα μια αντίσταση 100ωμ και παράλληλα ένα λαμπάκι 6,3V 150ma και δούλευε μια χαρά!!!! (Εννοείται χωρίς την προστασία για τα νήματα)

Κάποια στιγμή βρήκα από το Βενιέρη ένα ntc γύρω στα 3KΩ, το έβαλα στη θέση της αντίστασης 100ωμ, και δούλεψε κανονικά το ραδιόφωνο. Μάλιστα το λαμπάκι έλαμπε περισσότερο από όταν το είχα παράλληλα με την αντίσταση. Μετά από λίγο, όταν έκλεισα τα ραδιόφωνο και το άνοιξα αμέσως, κάηκε το λαμπάκι. Το αντικατέστησα με ένα στα 500ma και τώρα η φωτεινότητά του έχει πέσει κατά πολύ.
Αυτό που μου κάνει περισσότερο εντύπωση, είναι ότι κατά το άνοιγμα του ραδιοφώνου, τα νήματα "φεγγοβολούν" και μετά από λίγο, πέφτουν στα κανονικά επίπεδα. Δηλαδή, το θερμίστορ δεν ανταποκρίνεται καθόλου!!!!
Έχετε κάποια θεωρητική εξήγηση για το θέμα, που οφείλονται όλα αυτά;
Δηλ. γιατί με το ntc το λαμπάκι των 150ma έλαμπε περισσότερο, και γιατί μετά κάηκε; Με των 500ma γιατί δεν καίγεται αλλά φωτίζει ελάχιστα;
Ακούω τις γνώμες σας!!!!!!
(Επειδή με ενδιαφέρει και λίγο η θεωρία, έτσι να μαθαίνουμε και το πως δουλεύει κάτι...;-) )

Παραθέτω και το σχέδιο
35608

PARKER
19-07-12, 14:36
Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι (καθώς έγραφα το θέμα δηλαδή) μάλλον όταν κάηκε το λαμπάκι των 150ma ταυτόχρονα το ntc τίναξε τα πέταλα, δεν το μέτρησα να δω τι γίνεται, και επειδή είναι παράλληλα με το λαμπάκι, το κύκλωμα κλείνει από εκεί αφού πλέον το αντικατέστησα με αυτό των 500ma.

xsterg
19-07-12, 20:33
το λαμπακι παραλληλα γιατι το εβαλες? ουσιαστικα ακυρωνει την λειτουργια του θερμιστορ. γι αυτο και σου κανει αυτες τις μεταβολες στην φωτεινοτητα.

Antonis12
19-07-12, 23:29
Μόνο 100 ma λαμπάκι. Oι λάμπες είναι σέ σειρά καί δουλεύουν μέ 100 ma.

PARKER
20-07-12, 10:41
το λαμπακι παραλληλα γιατι το εβαλες? ουσιαστικα ακυρωνει την λειτουργια του θερμιστορ. γι αυτο και σου κανει αυτες τις μεταβολες στην φωτεινοτητα.

Το λαμπάκι αυτό φωτίζει τον δίσκο επιλογής συχνότητας και, όπως βλέπεις και στο σχέδιο του τροφοδοτικού του ραδιοφώνου που έχω επισυνάψει στο πρώτο post υπάρχει από τη Philips, και από ότι έχω δει είναι μια σχεδίαση που την υιοθετεί σε αρκετά ραδιόφωνα.
Και μένα, ένα από αυτά που με προβληματίζουν είναι ότι το θερμίστορ μπαίνοντας παράλληλα με το λαμπάκι πως θα ρυθμίζει το ρεύμα στην έναρξη;

PARKER
20-07-12, 10:46
Μόνο 100 ma λαμπάκι. Oι λάμπες είναι σέ σειρά καί δουλεύουν μέ 100 ma.
Αν μπει λαμπάκι περισσότερων ma πως επηρεάζεται το κύκλωμα;
Π.χ τώρα που έχω βάλει ένα 500ma φέγγει ελάχιστα, και μάλιστα όταν ανοίγω το ραδιόφωνο, δεν φέγγει καθόλου, όταν ζεσταθούν τα νήματα και αρχίσει να λειτουργεί κανονικά, τότε φέγγει λίγο.
Σόρρυ που σας ζαλίζω, αλλά θέλω να θυμηθώ λίγο θεωρία και πως συνδυάζεται στη πράξη:001_smile::001_smile:

Antonis12
20-07-12, 15:27
Τά ραδιόφωνα αυτά όπως θά δείς στό σχέδιο προοριζόταν γιά τροφοδοσία είτε μέ εναλλασόμενο είτε μέ συνεχές ρεύμα δικτίου.Γιαυτό τόν λόγο δέν υπήρχε μετασχηματιστής αλλά αντίσταση πτώσης τάσης.Οι λάμπες μπαίνουν όλες στήν σειρά καί πρέπει νά διαρέονται από τό ίδιο ρεύμα.Τό ίδιο ισχύει καί για το λαμπάκι.Τό θερμίστορ στην αρχή έχει μεγάλη ωμική αντίσταση που ελλατώνεται όσο ζεσταίνεται, ενώ συγχρόνως η αντίσταση των νημάτων θα αυξάνεται .Έτσι μειώνεται η περίπτωση να καεί κάποιο νήμα ή και τό λαμπάκι από απότομη υπερφόρτωση.Στόν Κατουμά θά βρείς τό σωστό.

dalai
20-07-12, 15:50
Να γιατι δεν γουσταρουμε το hotofixit .2 νηματα για το ιδιο θεμα ...

PARKER
21-07-12, 08:16
Τά ραδιόφωνα αυτά όπως θά δείς στό σχέδιο προοριζόταν γιά τροφοδοσία είτε μέ εναλλασόμενο είτε μέ συνεχές ρεύμα δικτίου.Γιαυτό τόν λόγο δέν υπήρχε μετασχηματιστής αλλά αντίσταση πτώσης τάσης.Οι λάμπες μπαίνουν όλες στήν σειρά καί πρέπει νά διαρέονται από τό ίδιο ρεύμα.Τό ίδιο ισχύει καί για το λαμπάκι.Τό θερμίστορ στην αρχή έχει μεγάλη ωμική αντίσταση που ελλατώνεται όσο ζεσταίνεται, ενώ συγχρόνως η αντίσταση των νημάτων θα αυξάνεται .Έτσι μειώνεται η περίπτωση να καεί κάποιο νήμα ή και τό λαμπάκι από απότομη υπερφόρτωση.Στόν Κατουμά θά βρείς τό σωστό.
Σωστά όλα αυτά, αλλά το θέμα είναι πως εξηγείται το γεγονός ότι ενώ μου καίγεται το λαμπάκι των 150 ma , εχθές που το αντικατέστησα με ένα των 250ma δουλεύει μια χαρά.
Επίσης αφού το λαμπάκι είναι παράλληλα με το ntc πως κάνει την προστασία από την υπερφόρτωση;
Επιπλέον , η υποψία που είχα ότι ίσως κάηκε το ntc, ήταν λανθασμένη.
Καλού κακού το αντικατέστησα με κάποια που πήρα από το Φανό και το Ακτίνιο, 4,7k.

PARKER
21-07-12, 08:25
Να γιατι δεν γουσταρουμε το hotofixit .2 νηματα για το ιδιο θεμα ...
Φίλε μου Νίκο, έβαλα εδώ το θέμα αυτό για τη θεωρητική του εξήγηση, (γι αυτό το έβαλα και στο θέμα για ερωτήσεις θεωρίας). Πρακτικά ναι, δουλεύει μια χαρά.
Παρεμπιπτόντως, επειδή το ποτενσιόμετρο (με διακόπτη) κάνει κάποια χρατσαρίσματα και χάνει την ένταση όταν φτάσει στο 70% της διαδρομής του και τιο ξαναβρίσκει λιγο πριν τερματίσει δηλ. περίπου στο 90% της διαδρομής, πήρα ένα σπρέι με λιπαντικό. Ανοιξα τελείως το ποτενσιόμετρο, το λίπανα αλλά δεν θεραπεύτηκε, άσε που τρόμαξα να το ξανασυναρμολογήσω. Μάλλον πάω για αλλαγή του, αν χειροτερέψει, αλλά θα προσπαθησω να το αποφύγω, δεν βρίσκεις εύκολα τέτοια, και θα πρέπει να κάνω κάποια πατέντα για να το προσαρμόσω (αν τελικά βρω!!!!)

Antonis12
21-07-12, 15:30
Το λαμπάκι άν έμπαινε μόνο σέ σειρά με τα νήματα μόλις άναβες τον διακόπτη θα ζεσταινώταν αμέσως ενώ οι λυχνίες αργά.Μετά από μερικά αναβοσβήσματα θα καιγόταν καί το ραδιόφωνο δεν θα λειτουργούσε.Η ntc παράλληλα το προφυλάσει και παράλληλα τό ραδιόφωνο δουλεύει ακόμη και αν καεί τό λαμπάκι.Βάλε 100 ma λαμπάκι όχι 150 ή 250 καί δέν θα έχεις πρόβλημα.Αν ήθελες νά τροφοδοτήσεις 2 λυχνίες πχ 6.3v 100ma καί 6.3v 250 ma θά σύνδεες τά νήματα σέ σειρά καί θά τους έδινες 12.6 v?

PARKER
22-07-12, 08:45
.Αν ήθελες νά τροφοδοτήσεις 2 λυχνίες πχ 6.3v 100ma καί 6.3v 250 ma θά σύνδεες τά νήματα σέ σειρά καί θά τους έδινες 12.6 v?
Δεν κατάλαβα το ερώτημά σου φίλε Αντώνη. Αν είναι σε σειρά οι λυχνίες, η τάση που θα έπρεπε να δώσω δεν θα πρέπει να είναι > από τα 6.3 volt; Παράλληλα ναι, θα ήταν 6,3 volt.
Το πρόβλημά μου είναι γιατί μου καίει το λαμπάκι των 150ma ενώ με των 250ma δουλεύει μια χαρά. Ίσως να οφείλεται κάπου αλλού αυτή η συμπεριφορά.
(Κάτι μου διαφεύγει από θεωρία...:001_smile::001_smile: !!!!)