PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση Δύο νέων αποκτημάτων....Ενισχυτής και Deck



agis68
26-07-12, 17:06
καλησπέρα στην ομήγυρη...Θα σας παροσυσιάσω τα δύο νεα μου αποκτήματα. Τα απέκτησα απο τη Λαική Μαλιστα!!! Αλλοδαποί πουλάνε στη Λαική οτι εχουν μαλλον βουτήξει απο αλλού. Ετσι εχθες πηγαινοντας για φρουτα γυρισα με ενα deck vintage των 70'ς και εναν ενισχυτή. Τιμή αγοράς sock!!!! 8 ευρώ για το deck και 5 για τον ενισχυτή. Η πρώτη ματιά ήταν οτι τα δύο μοντέλα ήταν άψογα στην εμφάνιση. Δοκιμάζοντας όλους τους διακόπτες και ποτενσιομετρα δεν βρήκα καμια χαλάρωση ή άλλη ζημιά. Ετσι χαρουμενος επιστρεφω στο εργαστήριο για ανάλυση.....

Ο ενισχυτής.....Προκειται για μοντέλο φτιαγμένο στην ινδία με πολλές εξόδους και απο άγνωστη σε εμένα μάρκα Αustralian Monitor. Μοντέλλο IC30. Το ήλεγξα και λειτουργεί άψογα....δείτε εδώ (http://www.australianmonitor.com.au/products/product/ic30-constant-voltage-mixer-amplifier) τη μαμα εταιρεία που παρουσίαζει το μοντέλλο που δεν πρέπει να είναι παλιό....(φαίνεται και απο το design)...να μερικές φωτό απο τον ενισχυτή...
35804 35805

Το Deck....πρόκειται για το TC-131 SD corder της SONY...που κυκλοφόρησε το 1973!!!όπως λέει εδώ (http://www.hifi-wiki.de/index.php/Sony_TC-131_SD)...Σε εξαιρετική οπτικά και λειτουργικά κατάσταση...και με έναν ήχο διαμάντι....εχει ξυλινο επιπλο και είναι πράγματι αριστουργημα....
35806 αν δειτε καλύτερα η κασσετα που έχω μεσα ειναι του barry White....!!!! απολαυστική μουσική....και φυσικά κασέττα CrO2 με την αντίστηχη επιλογή στο deck. Tα VU μετρα δουλέυουν ρολόι...χεχεχε...

http://www.youtube.com/watch?v=Krk1Ydx--R8 ενα video που βρήκα με καποιον που λεει και αυτός για το καινούργιο του απόκτημα...heheh....(δεν είμαι εγώ).....και εδώ καποιος άλλος το κανει φίλο και φτερό.....http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=13757 και εδώ καλύτερη αναλυση για το συγκεκριμένο μοντελλο....http://www.hifi-pictures.net/cassette%20deck/Sony%20TC-131SD/cassettedeck.htm


Δεν ξέρω αν κατάφερα να σας μεταφέρω λίγο την αισθηση που νιώθω για αυτά τα μηχανήματα...τα λατρεύω. Αναπαράγουν τη μουσική όπως θα έπρεπε να είναι... Αισθάνομαι πολύ τυχερός που τα απέκτησα και μάλιστα τζάμπα....και εδώ μια τιμή απο ebay (http://www.ebay.com/itm/Vintage-SONY-TC131-SD-Ferrite-Head-Cassette-Corder-Rare-/140487922494?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item20b5bb933e)....300 δολλάρια + 65 τα μεταφορικά.......είναι να μην αισθάνομαι τυχερός!!!!!!

spiroscfu
26-07-12, 17:21
Καλά ακούσματα ¶γι



σε έριξαν οι πακιστανοί :mrgreen:.

angel_grig
26-07-12, 18:00
Ωραιος Αγι!Ζηλεψα τωρα!!Καλες ακροασεις!

haris_216
26-07-12, 18:23
ωραία τα νέα σου αποκτήματα.
αν και δεν νομίζω να τίθεται θέμα "βουτήγματος". τουλάχιστον όχι για τέτοιας ηλικίας μηχανήματα. το πιο πιθανό είναι να τα έχουν καβατζώσει από τίποτα σκουπίδια που γυρίζουν με τα καρότσια τους.
καλώς ή κακώς πολλοί από εμάς κατά καιρούς πετάμε κάτι τέτοια γιατί δείχνουν παλιά, πιάνουν χώρο ή απλά πήραμε κάτι νεότερο

p.gabr
26-07-12, 19:48
Αγι

Μολις ειδα το θεμα σου ζηλεψα και ανεβηκα στο πλησταριο
Το ανεβασα στην σκαφη ,τραβηξα δυο προχειρες φοτο και κατεβηκα
Ωριστε τωρα για να ζηλεψεις και εσυ
35815


































































25.000 το ειχα παρει μεταχειρισμενο το 1979 οταν ο μισθος μου ηταν 13.000

Το δε παπακι εκανε 56χιλιαδες και με κοροιδευαν οι φιλοι μου.<<<<αυτο το καβαλας ρε μου λεγαν>>>

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΕΛΑ ΞΥΛΟ..... ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΜΕΛΗΜΕΝΟ

haris_216
26-07-12, 19:56
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΕΛΑ ΞΥΛΟ..... ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΜΕΛΗΜΕΝΟ
θέλεις!!! (καλοπροαίρετα πάντα)
πέρα από τα αστεία αυτά τα μηχανήματα, καθώς έχουν αρκετά μηχανικά μέρη με ιμάντες λαστιχένια ρόλερ κλπ χρειάζονται κατά διαστήματα μια φροντίδα. και το ηλεκτρονικό τους σκέλος βέβαια αλλά ο χρόνος συνήθως είναι πιο "αμείλικτος" στα μηχανικά

agis68
26-07-12, 20:10
εχεις απόλυτο δίκιο...σίγουρα τα λάστιχα και τα γρανάζια θα θελουνε σερβις. Πάντως το deck παίζει μια χαρά τη κασέττα και την τρέχει κιολας καλά....είδομεν....Παναγιώτη ωραιο το ΑΚΑΙ.....οι πουστηδες οι γιαπωνέζοι φτιάχναν αγγέλους.....(και οι Γερμανοί εκεινης της εποχής)....Χαρη όντως το τι πετάνε ο κόσμος δεν περιγράφεται.....μια φορά βρήκα μια παιχνιδοκονσόλα της konami του 83!!!! και ήθελε μόνο μπαταρίες για να παίξει!!!! Υπάρχουν ανθρωποι που πετάνε και ανθρωποι που μαζεύουν...εγω ανήκω σίγουρα στη δευτερη κατηγορία...ασε που αν πεταγα κατι σίγουρα δεν θα ήταν κατι ηλεκτρονικό....

sakisr
26-07-12, 20:40
Καλησπερα.Καλη αγορα αν και καμμια φορα βρισκεις το μπελα σου με κατι τετοια κομματια.
Πες μου κατι...ειδα στο μετασχηματιστη 115 βολτ.Εχει επιλογη για 220 βολτ? Γιατι αν ηρθε απο ασια μποιρει να ειναι και σε αλλο βολταζ.

agis68
26-07-12, 20:57
ναι έχει τετοια επιλογή....δουλευει κανονικά με 220V (αν και εμένα προσωπικά δεν θα με πειραζε γιατί εχω κανει εγκατάσταση και για 110 στο σπιτι μου...λογω πολλών ηλεκτρικών συσκευων εξ αμερικής)

Τρελός Επιστήμονας
27-07-12, 16:23
Ενισχυτές Australian Monitor έχω δει σε σχολεία . Μήπως είναι κλεμμένο;

agis68
27-07-12, 16:40
απο οτι ειδα στο νετ ειναι εξιδεικευμένος για μεγαφωνική υποστήριξη....φαντάζομαι δεν πειράζει να τον χρησιμοποιήσω ως κανονικό ενισχυτή.....μπορεί να είναι κλεμμένος.....θα μου κάνεις μήνυση....?

spiroscfu
27-07-12, 17:22
Οι ευαισθησίες οξύνονται αν κλαπούν απόν κάποιον που ξέρεις.

haris_216
27-07-12, 17:54
έλα ρε παιδιά, δε νομίζω ότι "παίζει" κλοπή για τέτοια αντικείμενα. δεν κόβω και το κεφάλι μου βέβαια αλλά να μπεις κάπου και να βρεις να πάρεις αυτό το σχετικά ογκώδες/βαρύ κουτί για να το "σπρώξεις" μετά για 5 ευρώ (αν βρεις το άτομο) δίπλα από τη λαϊκή;;;
και όπως είπα είναι εντυπωσιακό τι πετιέται στα σκουπίδια. προσωπικά, επειδή βγαίνω έξω βόλτα με το σκύλο καθημερινά δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται. στερεοφωνικά, τηλεοράσεις (crt βέβαια), αρμόνια, κιθάρες και πολλά άλλα (για να μην πω για printer, scanner και τα συναφή). όρεξη να έχεις να μαζεύεις (και χώρο και μεταφορικό βέβαια)

picdev
27-07-12, 18:17
μου θυμήσατε τώρα ένα φίλο που μου λέει μια μέρα οτι όταν πήγαινε στο ΤΕΕ είχε κλέψει εναν παλμογράφο, του λέω βλακεία έκανες αλλά απο τη μία καλύτερα που τον πήρες εκεί γιατί στα τεε πλέον πηγαίνουν μονο οσοι θέλουν ίσα ισα να τελειώσσουν σχολείο , αλλοδαποί πιο πολύ που δεν νοιάζονται για τα ηλεκτρονικά.
Μια μέρα του λέω οτι χρειάζομαι παλμογράφο και μου λέει οτι θα μου φέρει το κλεμένο, περιμένω και εγώ το παλμογράφο μέσα στη τρελή χαρά
και τον βλέπω μπροστά μου με ένα παλμογράφο του 1960 με λυχνία και μία οθόνη 5*5εκ, του λέω τι ειναι αυτή η αρχαιολογία ?
μου λέει ο παλμογράφος απο το τεε, τελικά είχε κλέψει έναν απο τους άχρηστους , μαλιστα ηταν χαλασμένος και τον είχε φτιάξει αυτος :lool:
τοπυ λέω χάρη τους έκανε που πήρες τη σαβούρα.
Πάντως δουλεύει μια χαρά κάποια στιγμή θα ήθελα να τον φρεσκάρω , να τον κάνω σαν ανακατασκευή εξωτερικά

button
27-07-12, 19:37
Ετσι εχθες πηγαινοντας για φρουτα γυρισα με ενα deck vintage των 70'ς και εναν ενισχυτή.

Η Γυναίκα σου τι είπε :confused1:

agis68
27-07-12, 20:51
ακου να δεις με τη γυνσίκσ μου τσ βρίσκουμε....με βλεπει καλως τον κουβαλητη μου, μου λέει και όλα μελι γάλα....τα βάζει με ενα τρελλό σα και μένα?....τρελλή είναι?....:lool:

kx5
30-07-12, 13:40
ακου να δεις με τη γυνσίκσ μου τσ βρίσκουμε....με βλεπει καλως τον κουβαλητη μου, μου λέει και όλα μελι γάλα....τα βάζει με ενα τρελλό σα και μένα?....τρελλή είναι?....:lool:
0.8<WAF<0.9 :biggrin:

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
31-07-12, 23:55
έλα ρε παιδιά, δε νομίζω ότι "παίζει" κλοπή για τέτοια αντικείμενα. δεν κόβω και το κεφάλι μου βέβαια αλλά να μπεις κάπου και να βρεις να πάρεις αυτό το σχετικά ογκώδες/βαρύ κουτί για να το "σπρώξεις" μετά για 5 ευρώ (αν βρεις το άτομο) δίπλα από τη λαϊκή;;;
και όπως είπα είναι εντυπωσιακό τι πετιέται στα σκουπίδια. προσωπικά, επειδή βγαίνω έξω βόλτα με το σκύλο καθημερινά δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται. στερεοφωνικά, τηλεοράσεις (crt βέβαια), αρμόνια, κιθάρες και πολλά άλλα (για να μην πω για printer, scanner και τα συναφή). όρεξη να έχεις να μαζεύεις (και χώρο και μεταφορικό βέβαια)

Σωστός ο Χάρης κι' εγώ το ίδιο κάνω κάθε μέρα με το σκύλο δεν φαντάζεσαι το τι έχω βρεί μέχρι βιβλία σπάνια παλιά.

¶γη σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι' εμένα μου αρέσουν οι παλιές συσκευές έχω κάποια χαρακτηριστικά κομάτια ένα αντιστοιχο deck AKAI κ.λ.π. αν ενδιαφέρεσαι για καμιά ανταλλαγή (ή καποιος άλλος φίλος) στείλε π.μ.

agis68
01-08-12, 00:45
0.8<WAF<0.9 :biggrin:

για αποκωδικοπιησε το μου!!!!

agis68
01-08-12, 00:52
Παιδιά έτσι όπως τα λέτε....μια βόλτα με το παπί στη γειτονιά εκανα σήμερα....και προλαβα εναν τυπο μεγαλης ηλικίας (ανω των 65) να ετοιμαζεται να σουτάρει ενα πικαπ Denon....τον σταματω του λεω γιατι το πετάς μου λέει σταμάτησε να παιζει.....φερτο του λέω....μου λεει μισο λεπτό να σου φέρω και το τραπεζάκι του....και γυρισα σπιτι.....το ανοιγω εδινε εντολές αλλά μυριζε έντονα....λεω ηλεκτρολύτικος εχει σκασει....πράγματι τον ανοίγω και ενας ηλεκτρολύτικος ειχε τινάξει πέταλα....τον αντικαθιστώ και ακουσα μια μουσική αλλο πράγμα...ασε που εχει κι ενισχυτή δικό του. Μονο ηχεία ήθελε που τα έχω.....για αυτό σας λέεω....το τι πεταει ο κόσμος δεν περιγραφεται...μια μερα πριν απο 3-4 χρόνια ειχαν μολις πετάξει πανω από 200 δίσκους LP φυσικά και τους πήρα....μετά απο μια διαλογή πανω απο 150 ήταν ροκ της καλής εποχής......αυθεντικό....

JOUN
01-08-12, 01:23
για αποκωδικοπιησε το μου!!!!
Ελα ρε Αγη εισαι και παντρεμενος..
WAF (http://en.wikipedia.org/wiki/Wife_acceptance_factor)

agis68
01-08-12, 14:30
ελα τωρα! Πλάκα με κάνεις? Το γράφει και η WIKI.....ουαου.....αντε να εχω και γραπτά επιχειρήματα πλέον....:biggrin:

agis68
01-08-12, 15:00
Λοιπόν να και φωτογραφίες απο το νεοτερο αποκτημα το Self Ampliefied Πικαπ της DUAL και όχι της DENON που είπα σε προηγούμενο μηνυμα....(γράψτε λάθος).....κορυφαίο μηχάνημα....με φανταστικό ήχο....μαζί με το τραπεζάκι του....δωρο απο αυτόν που τα πέταγε και τα δύο σε καδο στα Πατήσια...
35946 35947¶ψογα συντηρημένο όπως βλέπετε...το δε λάστιχο κινησης του μοτερ κρατάει γερά...ακομη. Ουτε κεφαλή δεν πείραξα....Μοντέλλο HS-130
35948