PDA

Επιστροφή στο Forum : λευκη γραμμη στην οθονη της tv



stavrosv21
06-08-12, 01:40
εχω το εξης προβλημα στην τηλεοραση μου LG 42LF2510
Εδω και ενα μηνα μου βγαζει κατι καθετες γραμμες σαν παρεμβολες στην οθονη και μολις την ''χτυπαω'' (απαλα με τα δαχτυλα :biggrin: ) φευγουν και ειναι ολα οκ, τελευταια εχει επιδυνωθει η κατασταση και το κανει καθε φορα που την ανοιγω, εψαξα-αλλαξα ολα τα καλωδια που συνδεονται (scart,κεραιας,hdmi) μηπως ειναι καποιο καλωδιο αλλα καμια διαφορα, ακομα και χωρις καποιο καλωδιο, ειναι σιγουρα προβλημα της τηλεορασης και οχι εξωτερικο σας βαζω και 2 φωτογραφιες που εβγαλα για να δειτε περι τινος προκειται:

http://imageshack.us/photo/my-images/823/img0042kv.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/204/img0043mo.jpg/

μηπως ξερετε τι προβλημα παιζει; φτιαχνεται;
ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας.

αλπινιστης
06-08-12, 12:11
Σταυρο, welcome to the club. Κατ αρχην στο hlektronika και στην συνεχεια στο club της αποκολλημενης ταινιας οθονης. Η αιτια της "λευκης γραμμης" ειναι η αποκολληση μερους μιας αυτοκολλητης καλωδιοταινιας, η οποια δινει το σημα στην οθονη σου. Μιλησε με το service της LG, στειλε και την φωτο αν χρειαστει και καλη τυχη.
Σε μια sharp που το συναντησα εβαλα εσωτερικα ενα κομματακι λαστιχου σιλικονης να πιεζει της επαφες γιατι η τιμη που ειχε ζητησει η sharp ηταν μεγαλυτερη απο της τηλεορασης!!!

stavrosv21
06-08-12, 22:48
Σταυρο, welcome to the club. Κατ αρχην στο hlektronika και στην συνεχεια στο club της αποκολλημενης ταινιας οθονης. Η αιτια της "λευκης γραμμης" ειναι η αποκολληση μερους μιας αυτοκολλητης καλωδιοταινιας, η οποια δινει το σημα στην οθονη σου. Μιλησε με το service της LG, στειλε και την φωτο αν χρειαστει και καλη τυχη.
Σε μια sharp που το συναντησα εβαλα εσωτερικα ενα κομματακι λαστιχου σιλικονης να πιεζει της επαφες γιατι η τιμη που ειχε ζητησει η sharp ηταν μεγαλυτερη απο της τηλεορασης!!!

Καταρχην σ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. να σε ρωτησω αφου απλα ξεκολισε λιγο (ισως λογω διαφορων θερμοκρασιας-ακριβως πανω απ την tv ειναι το a/c) γιατι δεν την κολανε απλα; γιατι απο οτι καταλαβα θα χρειαστει αρκετουτσικα ευρα για επισκευη. αν μου ζητησουν υπερβολικα ευρα για την επισκευη ειναι ευκολο να το επισκευασει καποιος μονος του; (εχει σχεση με το θεμα ειναι ηλεκτρολογος παρα πολυ εμπειρος :001_cool: )

αλπινιστης
07-08-12, 20:42
Υπαρχει μόνο ένα υλικό που μπορεί να κολλήσει τέτοιες επαφές. Νομίζω το είχε παρουσιασει ο Bchris. Είναι της 3Μ και είναι αγωγιμη ταινία διπλής όψεως. Το πούλαγε κάποιος στο eBay, και υπήρχε video με οδηγίες στο YouTube.

dextergsxr
07-08-12, 21:05
εχω το εξης προβλημα στην τηλεοραση μου LG 42LF2510
μολις την ''χτυπαω'' (απαλα με τα δαχτυλα :biggrin: ) φευγουν και ειναι ολα οκ


αλλοι πληρωνουν παραπανω για οθονες αφης και εσυ παραπονιεσε...... πλακα κανω οντος ισχυουν αυτα που σου ειπαν τα παιδια και η ταινια πρεπει να ειναι αυτη (https://www.google.gr/search?um=1&hl=el&safe=off&client=firefox-a&hs=Cx9&rls=org.mozilla:el:official&q=3m%20ribbon%20screen&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&biw=1680&bih=887&ie=UTF-8&sa=N&tab=iw&ei=XVchUMfUGoSPswbbgIHIBg#hl=el&safe=off&client=firefox-a&hs=Xx9&rls=org.mozilla:el%3Aofficial&sclient=psy-ab&q=3M+9703+Electrically+Conductive+Tape&oq=3M+9703+Electrically+Conductive+Tape&gs_l=serp.12..0i30j0i8i30l2.58971.58971.0.61001.1. 1.0.0.0.0.136.136.0j1.1.0...0.0...1c.YjO9XhZsHco&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=c60bb25302ebd88a&biw=1680&bih=887) (3M 9703 Electrically Conductive Tape) παντος αν και το απλο ακουμπημα φτανει για να την φτιαξει και εσυ πιστευεις οτι δεν μπορεις να βαλεις την ταινια παιζει και η πατεντα του μελους αλπινιστης πιο πανω...

stavrosv21
08-08-12, 01:09
σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.