PDA

Επιστροφή στο Forum : Ballast αντί για tsok σε πομπό FM με 6146Β



apog
06-08-12, 21:22
Επειδή στις κατασκευές που έκανα στην δεκαετία του '90 χρησιμοποιούσα μια αντίσταση αντί για τσοκ στον ηλεκτρολυτικό, θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τη χρήση του ballast στην ανόρθωση. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και θα ήθελα τα φώτα σας. Μιλάμε για κάτι σαν αυτό εδω? http://www.ebay.com/itm/T8-Tube-Bulb-40W-Fluorescent-Lamp-Ballast-AC-220V-0-35A-/180945309809?pt=US_Chandeliers_and_Ceiling_Fixture s&hash=item2a212e5071#ht_1501wt_1163
Αν ναι, μπορείτε να μου πείτε πώς συνδέεται στο κύκλωμα? Γιατί βλέπω πολλά καλωδιάκια.
Ευχαριστώ πολύ

papline
06-08-12, 23:17
χρειάζεσαι το κλασικό ballast που μπαίνει στις λάμπες φθορίου που έχει δύο επαφές και συνδέεται ακριβώς όπως το τσοκ

spirakos
06-08-12, 23:25
Ω ναι το υποφαινομενο ειναι ηλεκτρονικο μπαλαστ και δε κανει για τη δουλεια που το θες
Θες το κλασσικο πηνιο οπως λεει ο Δημητρης

apog
06-08-12, 23:36
κατι τετοιο δηλαδη? http://e-damianakis.gr/category-123/ballast-36w.html
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

spirakos
06-08-12, 23:50
κατι τετοιο δηλαδη? http://e-damianakis.gr/category-123/ballast-36w.html
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Ναι, προσεξε να σε καλυπτει στο ρευμα το παχος του συρματος!

apog
06-08-12, 23:54
ο μετασχηματιστης εχει δευτερευον 250V. Γενικά τι διατομής καλώδια είναι καλό να χρησιμοποιήσω στην κατασκευή για να είμαι καλυμένος?

itta-vitta
07-08-12, 00:09
Τα περισσότερα παλιά σχέδια έχουν στα τροφοδοτικά τσοκ με σιδηροπυρήνα (μοιάζουν με μετασχηματιστές), αυτεπαγωγής από 5 έως 15 Η. Για να κόβουν τον θόρυβο των 50-60ΜΗΖ του δικτύου. Όταν η ανόρθωση γίνεται απ' ευθείας από το δίκτυο, όπως τα γνωστά πρόχειρα τροφοδοτικά, με το διοδάκι στη φάση ή κάπως καλύτερα με γέφυρα, το τσοκ αυτό είναι απαραίτητο. Αν η ανόρθωση γίνεται από μ/σ το τσοκ πλεονάζει γιατί ο θόρυβος των 50ΗΖ "πνίγεται" στο τύλιγμα του μ/σ. Παρ' όλ' αυτά κάποια σχέδια και στην ανόρθωση από μ/σ έχουν τσοκ. Όχι πως πειράζει αλλά πιάνει χώρο στο σασί και είναι ένα εππλέον έξοδο. Τα μπαλάστ παρ' ότι έχουν αυτεπαγωγή 0,5Η ή 500 μιλλΗ κάνουν στραγκαλισμό και είναι φτηνότερα. Δεν ξέρω πού οφείλεται αλλά ζεσταίνονται δύσκολα, ακόμη και αν τραβάει η κατασκευή πχ πομπός, αρκετό ρεύμα παρ' ότι το σύρμα που καταλήγει στην κλέμα φαίνεται ψιλό, σε αντίθεση με τα τσοκ σιδηροπυρήνα, ακόμη και αν αυτά είναι για μεγάλο ρεύμα.

apog
07-08-12, 10:37
Κατατοπιστικότατος. Σε ευχαριστώ πολύ. Άρα με μια αντίσταση 100Ω/15W λες οτι θα ειμαι οκ?
Επίσης διάβασα σε ένα παλιότερο ποστ σου το εξής:
"Επίσης καλό είναι να πολώνεται η βάρικαπ με μια αντίσταση 10κω (παράλληλα στη βάρικαπ συνδεόυμε την αντίσταση) γιατί θα υπάρχουν σύχνα καψίματα της βάρικαπ και πρέπει να έχεις κανένα σακκουλάκι απ' αυτές για να αλλάζεις. Ακόμη και ένας 1000 πίκο σε σειρά με το ακουστικό σήμα στην είσοδο, κόβει τυχόν rf σήμα που μπορεί να διαφύγει. Επίσης μπορούν να συνδεθούν και δυο βάρικαπ στη σειρά για να αντέχουν περισσότερο."
Τι μου προτείνεις να κάνω καλύτερα για να προστατέψω τη varicap? θυμάμαι ότι σε εναν el-504 που είχα το '90 όντως αγόραζα τις varicap με το σακουλάκι.
Ευχαριστώ.



Τα περισσότερα παλιά σχέδια έχουν στα τροφοδοτικά τσοκ με σιδηροπυρήνα (μοιάζουν με μετασχηματιστές), αυτεπαγωγής από 5 έως 15 Η. Για να κόβουν τον θόρυβο των 50-60ΜΗΖ του δικτύου. Όταν η ανόρθωση γίνεται απ' ευθείας από το δίκτυο, όπως τα γνωστά πρόχειρα τροφοδοτικά, με το διοδάκι στη φάση ή κάπως καλύτερα με γέφυρα, το τσοκ αυτό είναι απαραίτητο. Αν η ανόρθωση γίνεται από μ/σ το τσοκ πλεονάζει γιατί ο θόρυβος των 50ΗΖ "πνίγεται" στο τύλιγμα του μ/σ. Παρ' όλ' αυτά κάποια σχέδια και στην ανόρθωση από μ/σ έχουν τσοκ. Όχι πως πειράζει αλλά πιάνει χώρο στο σασί και είναι ένα εππλέον έξοδο. Τα μπαλάστ παρ' ότι έχουν αυτεπαγωγή 0,5Η ή 500 μιλλΗ κάνουν στραγκαλισμό και είναι φτηνότερα. Δεν ξέρω πού οφείλεται αλλά ζεσταίνονται δύσκολα, ακόμη και αν τραβάει η κατασκευή πχ πομπός, αρκετό ρεύμα παρ' ότι το σύρμα που καταλήγει στην κλέμα φαίνεται ψιλό, σε αντίθεση με τα τσοκ σιδηροπυρήνα, ακόμη και αν αυτά είναι για μεγάλο ρεύμα.

itta-vitta
07-08-12, 10:59
Η 100Ω δεν κόβει βόμβο. "Φρενάρει" τη φόρτιση στον ηλεκτρολυτικό (στο ένα μέρος γιατί συνδέεται ανάμεσα) και κάνει πτώση τάσης. Νομίζω τα 100Ω είναι πολλά. Μια που μιλήσαμε για μπαλάστ, η ωμική αντίσταση του μπαλάστ είναι 50Ω. Δεν είναι απαραίτητη γιατί το απαιτούμενο ρεύμα είναι μικρό και η τάση σχετικά χαμηλή. Αν θέλεις να βάλεις αντίσταση βάλε μια 50Ω. Για να μη καίς τη βάρικαπ, εκτός από αυτά που έχουμε πει, να προσέχεις να μην ανοίγεις πολύ την ένταση του ακουστικού σήματος.

apog
07-08-12, 12:03
Η 10ΚΩ παράλληλα στη varicap στα πόσα watt να ειναι?

apog
24-08-12, 18:58
Άρα μου λες ότι μπορώ απλά να βραχυκυκλώσω τους ηλεκτρολυτικούς χωρίς να χρησιμοποιήσω καθόλου αντίσταση?


Η 100Ω δεν κόβει βόμβο. "Φρενάρει" τη φόρτιση στον ηλεκτρολυτικό (στο ένα μέρος γιατί συνδέεται ανάμεσα) και κάνει πτώση τάσης. Νομίζω τα 100Ω είναι πολλά. Μια που μιλήσαμε για μπαλάστ, η ωμική αντίσταση του μπαλάστ είναι 50Ω. Δεν είναι απαραίτητη γιατί το απαιτούμενο ρεύμα είναι μικρό και η τάση σχετικά χαμηλή. Αν θέλεις να βάλεις αντίσταση βάλε μια 50Ω. Για να μη καίς τη βάρικαπ, εκτός από αυτά που έχουμε πει, να προσέχεις να μην ανοίγεις πολύ την ένταση του ακουστικού σήματος.