PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε τηλεόραση Sony KV-M2170



Thansavv
09-08-12, 01:11
Γεια σας....
Έχω μια τηλεόραση Sony KV-M2170 η οποία όταν δεν έχει σήμα από την κεραία, δείχνει κανονικά μαύρη εικόνα και τον αριθμό του προγράμματος (πράσινο). Όταν όμως έχω συνδέει την κεραία και δείχνει εικόνα, λειτουργεί για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά σβήνει. Στη συνέχεια αναβοσβήνει το led 6 φορές. Έχω την εντύπωση ότι όσο πιο φωτεινή είναι η εικόνα τόσο πιο γρήγορα σβήνει η τηλεόραση. Πριν την στείλω, θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει.
Ευχαριστώ ,

Θανάσης

servicetron
09-08-12, 01:39
Καλησπέρα σας,

Αφού είστε και Φιλανδία και Έλληνας, αλλάζετε 1200 μF / 250 V, C6503, C6590 και τη γέφυρα MZ3001D.

Thansavv
09-08-12, 10:42
Γεια σου Μιχάλη...Δεν υπάρχουν τα εξαρτήματα που αναφέρεις... Μάλλον είναι άλλο μοντέλο.Το σασί είναι SCC-J08A-A (BE-4A). Βρήκα και το service manual πριν λίγο, στο οποίο γράφει 6 flashes "overvoltage / overcurrent protection (pin52) high.
Σ'ευχαριστώ.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
09-08-12, 10:52
Το σασί είναι το ΒΕ4 SONY(όχι το ΒΕ4Α που βρήκες) έχεις ψυχρή κόλληση

Thansavv
09-08-12, 22:38
Γεια σου Νίκο και σ'ευχαριστώ για την απάντηση... Αν και την έψαξα καλά δεν βρήκα ψυχρές κολλήσεις. Οσες ύποπτες, τις ξαναπέρασα... Θα την ξαναδώ αύριο. Όμως όταν δείχνει μόνο τον αριθμό του προγράμματος δεν σβήνει η τηλεόραση. Τα 6 flashes του led σημαίνουν κάτι άλλο από αυτό που βρήκα?

spiroscfu
09-08-12, 22:59
Νομίζω πως τα 6flass αυτόν εννοούν,

αυτά τα δυο τρανζίστορ είναι το over voltage/current protection

36150

κοίτα αυτά και το κύκλωμά τους και αν δεν βγάλεις άκρη ξεκίνησε την (με προσοχή) με γειωμένο το πιν 52 από τον επεξεργαστή (για να δεις το πρόβλημα).


Υγ.
Νομίζω πως οι τάσεις στο σχέδιο είναι τυπογραφικό λάθος.

Thansavv
14-08-12, 18:31
Γεια σου Σπύρο. Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια. 'Ημουν για διακοπές στη Ρόδο και η τηλεόραση ήταν ενός συγγενή... Δυστυχώς δεν είχα αρκετό χρόνο να ασχοληθώ (τον ξόδευα αλλού), και έτσι η τηλεόραση έμεινε στο ράφι. Θα την κοιτάξω πάλι όταν ξαναπάω στη Ρόδο. Μέχρι τότε θα φροντίσω να μάθω και κάτι παραπάνω. Θα μπορούσα κάπου να βρώ το σωστό σχέδιο της τηλεόρασης; Συγνώμη και για την καθυστέρηση , αλλά εκτός της έλλειψης χρόνου είχα και προβληματική σύνδεση στο internet.
Σας ευχαριστώ και πάλι ,
Θανάσης

spiroscfu
15-08-12, 17:19
Α ρε τυχερέ Θάνο, δες αυτά
http://elektrotanya.com/sony_kv-m2170_2171_sch.djvu/download.html
http://elektrotanya.com/sony_kv-m2170_kv-m2171.pdf/download.html

Υγ.
Καλές διακοπές !!!