PDA

Επιστροφή στο Forum : τελικά αξίζει ?



KOKAR
10-08-12, 09:48
δεν είναι και λίγες φορές που έχουν παρουσιαστεί ψηφιακά βολτόμετρα - αμπερόμετρα είτε με pic ειτε με
το 7106 η το CA3162 αλλά πως μπορείς να "αγνοήσεις" τον Κινέζο όταν η τιμή που δίνει το ίδιο πραγμα
είναι πραγματικά "χώμα" ?
π.χ 2,91$ ( 2,36 ευρώ ) και μάλιστα με δωρεάν τα μεταφορικά ενα πανέμορφο βολτόμετρο 3 ψηφίων

http://www.ebay.com/itm/270984771013?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

http://img2.buyincoins.com/sinedya/blue-dc-4-5-30v-led-voltmeter.jpg

ειναι λιγότερα απο οσα χρειάζεσαι για να πάρεις το λεωφορείο και να κατέβεις στο κέντρο για να πας στο μαγαζί που έχει τα υλικά !

και βέβαια υπάρχουν και πιο ολοκληρωμένες λύσις...

http://www.ebay.com/itm/DC-DC-20A-Dual-display-Digital-LCD-Power-Current-Voltage-AMP-Meter-VA-Voltmeter-/280908106822?pt=UK_BOI_Electrical_Test_Measurement _Equipment_ET&hash=item41676d8c46

http://img.auctiva.com/imgdata/1/4/5/3/7/1/8/webimg/582892975_o.jpg

τώρα θα μου πει κάποιος οτι είναι η χαρά της δημιουργίας......ναι αλλά στις εποχές που ζούμε
και που οι μισθοί κατεβαίνουν μέρα με την μέρα όλα θα πρέπει να τα μετράμε.....

FH16
10-08-12, 10:19
2.91$ έτοιμο συναρμολογημένο χωρίς κόπο και χρόνο, και με την πλακετίτσα του και με κουτί

Phatt
10-08-12, 10:24
Για μενα που ειμαι περισσοτερο "μονταριστης" αγοραζω κατι τετοια χωρις δευτερη σκεψη.

leosedf
10-08-12, 10:33
Ε ναι. Κι εγώ εδώ και καιρό χρησιμοποιώ διάφορες πλακετίτσες από ebay. Για κάποιον που θέλει να μάθει σίγουρα μπορεί να φτιάξει αλλά από εκεί και πέρα πλέον δεν αξίζει. Έχει τόσα πράγματα που σου λύνουν τα χέρια.

JOUN
10-08-12, 10:37
Καλα ιδιως το δευτερο που εβαλε ο kokar ειναι φοβερο..Τι χαρα της δημιουργιας και ιστοριες μου λετε..
Πριν λιγο καιρο χρειαστηκα εναν DC-DC converter.Eδω που βρισκομαι επρεπε να κανω 180+ χιλιομετρα για να παω Θεσσαλονικη και ΑΝ εβρισκα τα υλικα και ΑΝ δεν ελειπε τιποτα κλπ κλπ.Πηρα απο ebay 4 κοματια με 4Ε τον καθενα και τελος.Φυσικα δουλευουν αψογα, μου δινουν σταθερη ταση εξοδου με εισοδο απο 2-25V.

KOKAR
10-08-12, 10:42
εγώ το λέω καθαρά απο θέμα κόστους,
π.χ βάζω 4 σχέδια που κυκλοφορούν στο internet και που ειναι βολτόμετρα

http://circuit-zone.com/ediy_blog/16/70V_PIC_Voltmeter_sm.jpg

http://www.johnstaybank.esmartbiz.com/circuits/circuits/dvm_3_digit.gif



http://www.chinaicmart.com/uploadfile/ic-circuit/20097692423667.gif

http://www.electronica-pt.com/circuitos/images/voltmeter-ILC7107.gif

έτσι και αλλιώς τα σχέδια ειναι έτοιμα απο τις εταιρίες που έχουν τα chip άρα το μόνο που μπορει
να μάθει κάποιος που θα αποπειραθεί να τα φτιάξει είναι να μάθει να φτιάχνει πλακέτες ( εκτός και αν την δώσει να του την φτιάξουν)
και να κολλάει με το κολλητήρι....

προσοχή:
τα παραπάνω σχέδια δεν τα έχω φτιάξει οπότε δεν γνωρίζω εαν δουλεύουν και
τα ανέβασα μόνο και μόνο σαν παράδειγμα για τα υλικά

KOKAR
10-08-12, 10:45
Καλα ιδιως το δευτερο που εβαλε ο kokar ειναι φοβερο..Τι χαρα της δημιουργιας και ιστοριες μου λετε..
Πριν λιγο καιρο χρειαστηκα εναν DC-DC converter.Eδω που βρισκομαι επρεπε να κανω 180+ χιλιομετρα για να παω Θεσσαλονικη και ΑΝ εβρισκα τα υλικα και ΑΝ δεν ελειπε τιποτα κλπ κλπ.Πηρα απο ebay 4 κοματια με 4Ε τον καθενα και τελος.Φυσικα δουλευουν αψογα, μου δινουν σταθερη ταση εξοδου με εισοδο απο 2-25V.

το αμέσως σημαντικό είναι το οτι έρχονται στην πόρτα σου χωρίς να τρέξεις σε ολα τα μαγαζιά για να τα βρεις ...και αν τα βρεις ολα
μπορεί βέβαια να κάνουν 10 με 15 μέρες να έρθουν αλλά και τι με αυτό ?

SV1JRT
10-08-12, 11:04
Εγώ πιστεύω ότι συμφέρει Κώστα. Στην εποχή που ζούμε και πρέπει να μετράμε και τα λεπτά του ευρώ, ΣΥΜΦΕΡΕΙ..!!!
Ο μαγαζάτορας ασ βρεί τρόπο να χτυπησει τους κινέζους. Υποθέτω, πως ο μαγαζάτορας μπορεί να κάνει απευθείας εισαγωγή απο την κίνα και να έχει ακόμα πιο μικρές τιμές απο τους ιδιώτες. Η, μπορεί να προσφέρει ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ πάνω στο προιών που δεν δίνει ο κινέζος, όπως υποστήριξη και εγγύηση. Πολλά μπορούν να γίνουν. Το θέμα είναι οτι με την τωρινή οικονομική κατάσταση, "Ο Σωζων εαυτό σωθήτω".... Δυστηχώς.

leosedf
10-08-12, 11:24
Άσε που η τιμή του PIC (που δεν παίζει να τον βρεις εδώ Θεσσαλονίκη) θα είναι όσο ολόκληρο το board στο ebay.

moutoulos
10-08-12, 11:46
Κώστα πολλές φορές έχω σκεφτεί να βάλω ένα τέτοιο σε μια moto μου.
Υπάρχουν και αδιάβροχα, για αυτήν την δουλειά.

36171

αλπινιστης
10-08-12, 11:57
36171

:thumbup1::thumbup1::thumbup1::thumbup1::thumbup1: Φοβερα καπακια!!!

KOKAR
10-08-12, 11:57
Άσε που η τιμή του PIC (που δεν παίζει να τον βρεις εδώ Θεσσαλονίκη) θα είναι όσο ολόκληρο το board στο ebay.

δεν ξέρω για Θεσσαλονίκη αλλά εδώ στην Αθήνα το εισιτήριο του λεωφορείου ειναι 1,20 ευρώ.....
και άλλο 1,20 η επιστροφή μας κάνουν 2,40 ευρω και μάλιστα χωρίς να έχουμε πάρει τα υλικα !!! :hahahha:

GeorgeVita
10-08-12, 11:57
...



. .

KOKAR
10-08-12, 19:18
...



. .


πραγματικά δεν κατάλαβα τι σημαίνουν οι τελείες....

JOUN
10-08-12, 20:09
πραγματικά δεν κατάλαβα τι σημαίνουν οι τελείες....
Κατι ηθελε να γραψει,τελικα το μετανιωσε αλλα δεν μπορεις να βαλεις κενο μηνυμα οποτε...τελιτσες.

GeorgeVita
10-08-12, 21:08
Οτι και να γράψω θα είναι λίγο και θα loop-άρουμε στη συζήτηση.
Τα ηλεκτρονικά όπως τα ξέραμε απλά δεν υπάρχουν πια.
Ψυχολόγοι θα ερευνήσουν γιατί μερικοί ασχολούμαστε ακόμη επαγγελματικά...
gV

GeorgeVita
12-08-12, 12:49
Αν θέλετε διαβάστε το θέμα "DIY Παλμογραφος (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65351)" και γράψτε εδώ τις γνώμες σας αν τελικά αξίζει;
gV

-nikos-
12-08-12, 12:58
αξιζει αλλα οχι ετσι οπως το θετουμε,

πριν απο καιρο ενα παληκαρι [εδω στο φορουμ] ρωτουσε για βιβλεια και γενικα

και ενα αλλο μελος του απαντισε =

''θα σου δειξω πως ξεκινησαν [τα ηλεκτρονικα] που ειναι σημερα και που θα ειναι αυριο''


Αν ξεκινησουμε με την οπτικη του = ''που θα ειναι αυριο'' το χασαμε το παιχνιδι πατριωτη,,

για τον λογο οτι η ζωη κανει κυκλους και γνωσεις πανω στις πιο χωντροκομενες ηλεκτρονικες
κατασκευες ισως μας ξελασπωσουν στο μελλον.

GeorgeVita
12-08-12, 15:23
...για τον λογο οτι η ζωη κανει κυκλους και γνωσεις πανω στις πιο χωντροκομενες ηλεκτρονικες
κατασκευες ισως μας ξελασπωσουν στο μελλον.

Αυτή είναι η οπτική γωνία του ηλεκτρονικού και προσφέρει εμπειρίες με κολλητήρι!

Το ερώτημα αν συμφέρει το κόστος να αγοράσω εξαρτήματα ή να το πάρω έτοιμο από το ebay, είναι οπτική γωνία του αγοραστή και δίνει καταναλωτικές εμπειρίες. Βέβαια αν σκοπός μας είναι απλά η χρήση του αντικειμένου, καλύτερα να ακολουθήσουμε τη φθηνή λύση εφόσον ελέγξουμε/προβλέψουμε την ποιότητά του.

Η λάθος προσέγγιση είναι η γενικευμένη κριτική για το τι κάνει η τοπική αγορά (καταστήματα, τιμές, επάρκεια σε εξαρτήματα) ή ο μικρο-βιοτέχνης που έφτιαχνε τροφοδοτικά και τώρα πουλάει κινεζικά. Αν κάνουμε έναν οικονομικό προϋπολογισμό και συγκρίνουμε την προβλεπόμενη τιμή πώλησης Ελληνικού προϊόντος (επαγγελματικού ή ερασιτεχνικού) με αυτές στο ebay (τις περισσότερες φορές χωρίς CE, ΦΠΑ, ταχυδρομικά, τελωνειακά) το αποτέλεσμα θα είναι τελικά ΔΕΝ αξίζει!

Από μια πλευρά "ευτυχώς, η κρίση επιτρέπει τις επισκευές" και αρκετά καταστήματα και τεχνικοί βγάζουν σήμερα ένα μεροκάματο από αυτές.
gV

KOKAR
12-08-12, 16:11
Γιώργο γνωρίζεις πολλές βιοτεχνίες που οι κατασκευές τους έχουν πιστοποιητικά CE η μήπως απλά κολλάνε το αυτοκόλλητο ?

plouf
12-08-12, 16:19
συμφωνώ .... εφόσον μιλαμε για κατασκευή και για υλικά .. και ακομα και αντιστάσεις αγοραζουμε απο ebay... μην έρθει κανεις και πει γιατι δεν βγαινει το δικο του αφεντικό μετά..


το λάθος ειναι στη βάση της σκέψης καθαυτής... αν πχ το αρχικό ποστ ήταν "φτηνο βολτομετρο" οκ αλλα το "τελικά αξίζει" δείχνει μια μεμψιμοιρία
φυσικά και ΔΕΝ αξιζει ..αν θες βολτομετρο νομιζω οτι τα 3ευρώ που αγοράζεις πολύμετρο (GM-230) ειναι και ποιο ΠΛΗΡΕΣ και, πιθανον, κια ποιο σωστό στις μετρήσεις του..


...συγνωμη που "ξεσπαθωσα" αλλα αυτή η γκρίνια με ενοχλεί πλεον απο όλους...

KOKAR
12-08-12, 16:36
ρε Χρήστο , αν θέλεις να φτιάξεις ενα τροφοδοτικό πάγκου θα βάλεις το πολυμετρο GM-230 για ενδεικτικό ?
ήμαρτον..... όπως είπα και στην αρχή, ζούμε σε εποχή που ολοι κοιτάμε και το παραμικρό γιατί τα χρήματα είναι πλέον πετσοκομμένα, και συνεπώς πετσοκομμένο εως ανύπαρκτο είναι
και το χαρτζιλίκι των παιδιών ...... τώρα αν αδυνατείς να καταλάβεις το πως το έθεσα δυστυχώς αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό !

GeorgeVita
12-08-12, 16:41
Μην αρπαζόσαστε και το χαλάσουμε!
Δεν κάνουμε κριτική στο θέμα ή τον τίτλο του αλλά προσπαθούμε να απαντήσουμε πότε αξίζει να φτιάξεις κάτι και πότε δεν αξίζει. Αν χρειάζεσαι ένα ΧΥΖ και το βρίσκεις τσάμπα, θα το αγοράσεις. Αν θέλεις να παράγεις τέτοια ΧΥΖ για να ανταγωνιστείς το κινεζικό, ξέχασέ το. Αν τελικά θέλεις να μάθεις ηλεκτρονικά (σχεδίαση, κόλλημα, κλπ.) μπορείς να τα κάνεις όλα, δηλαδή να διαβάσεις πως φτιάχνεται, να δοκιμάσεις μια ιδιοκατασκευή ή και να αγοράσεις ένα "τσάμπα" για να δεις πως το φτιάξανε άλλοι.

Οσον αφορά το CE και τις λοιπές τυπικές διατυπώσεις, τελικά ΔΕΝ αξίζει να φτιάξεις κάτι που υπάρχει στο ebay. Τώρα μη με ρωτήσεις "Τι δεν υπάρχει στο ebay"!
gV

KOKAR
12-08-12, 16:44
συμφωνώ .... εφόσον μιλαμε για κατασκευή και για υλικά .. και ακομα και αντιστάσεις αγοραζουμε απο ebay... μην έρθει κανεις και πει γιατι δεν βγαινει το δικο του αφεντικό μετά..


το λάθος ειναι στη βάση της σκέψης καθαυτής... αν πχ το αρχικό ποστ ήταν "φτηνο βολτομετρο" οκ αλλα το "τελικά αξίζει" δείχνει μια μεμψιμοιρία
φυσικά και ΔΕΝ αξιζει ..αν θες βολτομετρο νομιζω οτι τα 3ευρώ που αγοράζεις πολύμετρο (GM-230) ειναι και ποιο ΠΛΗΡΕΣ και, πιθανον, κια ποιο σωστό στις μετρήσεις του..


...συγνωμη που "ξεσπαθωσα" αλλα αυτή η γκρίνια με ενοχλεί πλεον απο όλους...

Χρήστο θα στο πω και με ενα παράδειγμα.....
αν εγώ ο απλός πελάτης μου στοιχίζει το βολτομετρακι 2,38 ευρώ τότε ο "μαγαζάτορας" που θα πάρει χονδρική Χ αριθμό βολτομέτρων πόσο θα του στοιχίσει ?

Τώρα αν ο "μαγαζάτορας" θέλει να βγάλει 1000% είναι δικό του θέμα και τουλάχιστον εγώ δεν θα τον χρηματοδοτήσω !

KOKAR
12-08-12, 16:46
Μην αρπαζόσαστε και το χαλάσουμε!
Δεν κάνουμε κριτική στο θέμα ή τον τίτλο του αλλά προσπαθούμε να απαντήσουμε πότε αξίζει να φτιάξεις κάτι και πότε δεν αξίζει. Αν χρειάζεσαι ένα ΧΥΖ και το βρίσκεις τσάμπα, θα το αγοράσεις. Αν θέλεις να παράγεις τέτοια ΧΥΖ για να ανταγωνιστείς το κινεζικό, ξέχασέ το. Αν τελικά θέλεις να μάθεις ηλεκτρονικά (σχεδίαση, κόλλημα, κλπ.) μπορείς να τα κάνεις όλα, δηλαδή να διαβάσεις πως φτιάχνεται, να δοκιμάσεις μια ιδιοκατασκευή ή και να αγοράσεις ένα "τσάμπα" για να δεις πως το φτιάξανε άλλοι.
gV

Γιώργο μη μας παρεξηγείς βρε, δεν αρπαζόμαστε, απλά μιλάμε λίγο έντονα......

moutoulos
12-08-12, 16:46
Γιώργο γνωρίζεις πολλές βιοτεχνίες που οι κατασκευές τους έχουν πιστοποιητικά CE η μήπως απλά κολλάνε το αυτοκόλλητο ?
Τουλάχιστον στουν κινέζους το αυτοκόλλητο CE σημαίνει China Export.
Απο εκεί και πέρα έχω να πω οτι η φτώχεια φέρνει γκρίνια, και "φιλοσοφία".

Hulk
12-08-12, 17:22
Εγω πιστευω παντως αν δεν εχεις φτιαξει ποτε οργανακια να δεις πως ειναι και να μαθεις τον τροπο λειτουργειας του αξιζει να
φτιαξεις μονος σου. ΑΛΛΑ!!! μετα απο 2-3 φορες που θα κανεις μονος σου με κοστος 10+ ευρο φυσικα και δεν αξιζει αλλο να φτιαχνεις,
πας κατευθειαν στον Κινεζο...:glop:

plouf
12-08-12, 17:29
ρε Χρήστο , αν θέλεις να φτιάξεις ενα τροφοδοτικό πάγκου θα βάλεις το πολυμετρο GM-230 για ενδεικτικό ?
ήμαρτον..... όπως είπα και στην αρχή, ζούμε σε εποχή που ολοι κοιτάμε και το παραμικρό γιατί τα χρήματα είναι πλέον πετσοκομμένα, και συνεπώς πετσοκομμένο εως ανύπαρκτο είναι
και το χαρτζιλίκι των παιδιών ...... τώρα αν αδυνατείς να καταλάβεις το πως το έθεσα δυστυχώς αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό !

αργησα αλλα το βρήκα.. http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48274&page=3&p=497759&viewfull=1#post497759
παραδειγμα χρήσης gm-230 σε όμορφη κατασκευή... ( θυμαμαι οταν το προτοείδα μου είχε κανει εντυπωση η "εξυπνη" χρήση με τροφοδοσία απο τροφοδοτικο και καλα κρυμένο στο κουτι)

KOKAR
12-08-12, 17:36
Χρήστο, αν θέλεις και δεν βαριέσαι απάντησε μου και στο ποστ #24...

GeorgeVita
12-08-12, 17:51
... ο απλός πελάτης μου στοιχίζει το βολτομετρακι 2,38 ευρώ τότε ο "μαγαζάτορας" που θα πάρει χονδρική Χ αριθμό βολτομέτρων πόσο θα του στοιχίσει ?
Από πολύ παλιά οι προμηθευτές της άπω-ανατολής δεν κάνουν σοβαρές εκπτώσεις στις ποσότητες χονδρικής. Δίνουν κάτι γύρω από -2...5%. Αυτό που κέρδιζες παλιότερα ήταν τα μεταφορικά. Στο παράδειγμά σου όμως τα "δωρεάν" μεταφορικά θα πρέπει να είναι επιδοτούμενα από τα ΚΙ-ΤΑ (Κινεζικά Ταχυδρομεία). Εδώ ένα απλό γράμμα Β-προτεραιότητας για βάρος έως 50γρ. κοστίζει €0.83. Ακόμη και χαλίκι (κόστος €0.00) να στέλνεις θα πρέπει πριν από το μισθό σου να έχεις πληρώσει έδρα, ΟΑΕΕ, λογιστή, επιμελητήριο, internet, τηλέφωνο, ρεύμα, τέλος επιτηδεύματος, κλείσιμο φορολογικών υποθέσεων, ...
gV

plouf
12-08-12, 17:58
η απάντηση στο #24 ειναι η πρώτη γραμμή του #21

οτι δηλαδή μην γκρινιάζεται μετα οτι δνε βρίσκεται τιποτα εδώ και είναι και ακριβά.
η αγορά καθορίζει τις τιμές, επίσης ο κινέζος "πωλητης" έχει
α) χαμηλότερα κόστη (εδω ενοικια τεβε κτλ ειναι στο θεό)
β) χαμηλότερη τιμή αγορας μια ς και μπορει να τα παίρνει και με΄σα απο το εργοστάσιο η το εργοστασιο να ειναι ενα τετραγωνο δίπλα του
γ) κανενα υπάληλο προφανως
δ) και πάνω απο όλα το μαγαζί εδώ σχεδον σίγουρα ΔΕΝ σου πουλάει ακριβώς το ίδιο προιον αλλα κάποιο άλλο άλλης μαρκας και αρχικής τιμής και βγάζει σίγουρα λιγότερα.

φυσικά υπάρχουν και αυτοι που λες (κέρδος 100%) αλλα ειναι λιγότεροι απο όσο νομίζεις.


το κράτος (οχι το ελληνικό αλλα κάθε κρατος) φυσικά γνωρίζει το θέμα και γιαυτό όρισε τους δασμούς εισαγωγής, τους οποιος φυσικά ενω ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να περνάνε όλοι κοιταμε να "φοροδιαφύγουμε" (και μην μου πεις για τιμες δασμων κτλ)
οι δασμοι έχουν την λογική να κρατάνε κάποιο σχετικό κόστος ψηλα ώστε να ισοσταθμίζονται, όσο γίνεται, με ντόπιες παραγωγές.

φυσικά το "αξιζει τελικα" το είπαν και άλλοι τα τελευταία 50 χρόνια και φτάσαμε εδώ και συνεχίσουμε την πτώση.

FH16
12-08-12, 18:42
Θα πρέπει να παραδεχτούμε Έλληνες "γουστάρουμε" τα λούσα, πχ ένας Έλληνας θα αγοράσει ένα Mercedes 2.5l φορτηγάκι για να κουβαλά την εργαλειοθήκη του ενώ ο κινέζος θα πάρει το παπάκι και θα του φορτώσει και καμία 50αρα TV, λογικό μετά να τσιμπάν οι τιμές μαζί με όλα τα προαναφερθέντα.

vasilllis
12-08-12, 21:06
και το βασικοτερι ολων.
αυτα στα πουλαει ο κινεζος μεσα απο το εργοστασιο που εχει κανει καλη συνενοηση με τα ταχυδρομεια για να ειναι φτηνος.
εδω, εχουμε τον μεταπωλητη που εχει την logistics και παει εκει με μεταφορικη,απο τον Γιαννγ τον φορτηγατζη που του πινει το αιμα και φερνει ας πουμε τρια πακετα χαρτι με φορτηγο με υδραυλικη πορτα.Η απο ebay εχει εξοδα μεταφορικα 3€ απο τα βαθη του πουθενα και εδω ο ντελιβερας θελει 3€ τον φακελο για παγκρατι καλλιθεα.
αα. ξεχασα τον εισαγωγεα, τον μεγαλοχοντρικαριο (παραγγελιες ανω τον 1000€) και φυσικα το καταστημα που θα το πουλαει σε εναν ιδιωτη.

ΥΓ.και βεβαια τον μεγαλυτερο συνεταιρο του εισαγωγεα-μεγαλοχοντρικαριου-μαγαζατορα που πληρωνουν με χαρτια 3μηνα 6μηνα (9μηνες φτασαν οι επιταγες) ,που κρατανε και ενα 10%(αν δεν με γελαει η μνημη μου)