PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξομοίωση ρολών με χρήση LED



Almegalos
10-08-12, 11:42
Γεια σε όλους!
Ενδιαφέρομαι για μια διάταξη LED την οποία θα συνδέσω με ένα διακόπτη για ρολά. Θέλω να χρησιμοποιηθεί σε μία παρουσίαση, όπου όταν θα πατάμε το διακόπτη για να ανέβουν τα ρολά, τα LED σταδιακά να ανάβουν το ένα μετά το άλλο για όσο «ανεβαίνουν» τα ρολά, ενώ όταν ξαναπατάμε το διακόπτη να σταματάει. Αντίστοιχα όταν πατάμε το διακόπτη για να κατέβουν τα ρολά, να γίνεται η αντίστροφη λειτουργία, δηλαδή τα LED να σβήνουν το ένα μετά το άλλο. Ελπίζω να ήμουν κατανοητός.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;;
Το χρειάζομαι σχετικά άμεσα!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Almegalos
14-08-12, 10:53
Μου έκανε φοβερή εντύπωση που δεν απάντησε κανείς....:wiink:
Ωστόσο, ψιλοβρήκα μια άκρη...Μόνο που τώρα έχω πρόβλημα με το πώς θα δώσω στο κύκλωμα την αίσθηση ότι το ρολό ανεβαίνει ή κατεβαίνει. Με κάποιον αισθητήρα ενδεχομένως; Αλλά πώς;

somone
14-08-12, 11:28
Αφού τα led θα είναι στον διακόπτη το να θα φαίνεται οτι "ανεβαίνουν" ή "κατεβαίνουν" θα ρυθμιστεί απο το ποιά απο τις επαφές του διακόπτη πατάς (αυτή
που ανεβάζει τα ρολά ή αυτή που τα κατεβάζει). Αυτό που θες πάντως γίνεται εύκολα με μικροελεγκτή, με όσα λεντ θες και με ότι εφέ θες!

Almegalos
14-08-12, 11:39
Ναι...είναι και κάτι που δεν σας είπα...
Για να ανέβει το ρολό, πατάω παρατεταμένα το "πάνω". Ενώ με σύντομο πάτημα σταματάει. Ομοίως, για να αρχίζει να κατεβαίνει πατάω παρατεταμένα το "κάτω" και αν το ξαναπατήσω σύντομα σταματάει. Μπορώ με κάποιο τρόπο να γίνει αντιληπτό το παρατεταμένο και το σύντομο; Ο μικροελεγκτής το αναγνωρίζει;

kpetros
14-08-12, 11:46
αμα το προγραμαμτισεις σωστα , τοτε θα στο αναγνωρισει .
αλλα εχω την εντυπωση πως τα λεντακια θα πρεπει να ειναι συνδεμενα με το ρολο , ωστε να επιβεβαιωνουν πως το ρολο πραγματι ανεβηκε ....

somone
14-08-12, 12:05
Ναι...είναι και κάτι που δεν σας είπα...
Για να ανέβει το ρολό, πατάω παρατεταμένα το "πάνω". Ενώ με σύντομο πάτημα σταματάει. Ομοίως, για να αρχίζει να κατεβαίνει πατάω παρατεταμένα το "κάτω" και αν το ξαναπατήσω σύντομα σταματάει. Μπορώ με κάποιο τρόπο να γίνει αντιληπτό το παρατεταμένο και το σύντομο; Ο μικροελεγκτής το αναγνωρίζει;

Φυσικά και μπορούν να αναγωριστούν όλα αυτά! Επίσης αυτό που είπε ο kpetros, κάπως θα πρέπει να αντιλαμβάνεται ο όλος μηχανισμός οτι σταμάτησε να κινήτε το ρολό για να σταμάτανε και τα led.

plouf
14-08-12, 12:09
για να το αναγνωρίσει μΕ η οποιοδήποτε κύκλωμα πρέπει να πάρει εντολή και όχι 230AC.. άρα πρέπει να τροποποιήσεις το διακόπτη, με προτιμότερο ενα διπλο που εχει δηλάδη 2 ανεξάρτητους διακοπτες εστε να ειναι απομονωμένο αποτα 230.
τώρα εγώ δεν κατάλαβα το πόσα γνωρίζεις απο ηλεκτρονικά ? θες όλοκληρο το κύκλωμα ? θεσ να το κανεις εσυ ?


αν το σκοπευεις για ιδιοκατασκευή και ΔΕΝ γνωρίζεις να προγραμματίζεις μΕ, τότε μπορεις να πάρεις ενα decade up/down counter πχ CD4017 και να βάλεις 10 Τ flip flop κάθε έξοδο και στο flip flop ta led, και μια έαν δευτερο CD4017 με αναποδα τις ενώσεςι σατ flip flop.. δηλαδή τβραχυκυκλώνεις την έξοδο 0 στην 9 του πρώτου την 1 στην 8 κτλ, έτσι έχεις και την ανάποδη αρίθμηση .

KOKAR
15-08-12, 00:04
Φυσικά και μπορούν να αναγωριστούν όλα αυτά! Επίσης αυτό που είπε ο kpetros, κάπως θα πρέπει να αντιλαμβάνεται ο όλος μηχανισμός οτι σταμάτησε να κινήτε το ρολό για να σταμάτανε και τα led.

ίσως η λύση να κρύβετε στο LM3914 / LM3915 και ανάδραση με ποτενσιόμετρο .....