Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : denon AVR-2106 help



geolyk
10-08-12, 13:42
καλησπερα
μενω στην Κυπρο και εδω το service της DENON ειναι για πεταμα.....δεν θελω να μπαινω σε λεπτομεριες
Θα ηθελα να ζητισω οπιος εχει χρονο να μου πει πως θα φτιαξω των ενισχυτη μου


Το προβλημα ειναι οτι απο την εξοδο του κεντρικου ηχειου κανει παρασιτα ( ακουγετε ο ηχοσ αλλα με παρασητα οπως ραδιο)

αν μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω ....
ευχαριστω


σας βαζω για ευκολια και το datasheet του ενισχυτη μου

http://dl.dropbox.com/u/35219914/-Audio%20Manuals/Denon/DENON%20AVR-2106.pdf

KOKAR
11-08-12, 21:18
πότε άρχισε να στο κάνει ?
έκανες καμιά αλλαγή στο setup ?
το αριστερό και το δεξί παίζουν κανονικά ?

ultra
11-08-12, 22:03
Σε πρωτη φαση μπορεις να διαπιστωσεις απο που προερχονται τα παρασιτα.

Αυτο γινεται ευκολα, αν βαλεις το RCA σου στην εισοδο center channel input στο πισω μερος του ενισχυτη.

Αν εξακολουθεις να ακους το παρασιτο, αυτο δειχνει οτι δημιουργειται στο τελικο σταδιο.

Αν οχι, τοτε το παρασιτο ξεκιναει απο το dsp και πρεπει να εστιασεις στο κομματι απο εκει, μεχρι τις εισοδους των τελικων.

geolyk
14-08-12, 00:23
ολα τα καναλια πεζουν κανονικα

βασικα ο ενισχυτης ξαφνικα εβγαλε σπιθες...τον εστιλα για σερβισ και υποτιθετε μου των εφτιαξαν ........και πληρωσα και 150Ε
και με το που εβαλα πανω τα ηχεια κανει παρασητα το κεντρικο ηχειο, το ξανα εστηλα και μου ειπαν οτι φταιει το ηχειο επειδη ειναι 4ωμ και οχι 8 ..και μου το ξαναστηλανε πισω......εβαλα 8ωμ και παλι τα ιδια
ολα τα αλλα ηχεια δουλευουν κανονικα , πηρα τηλ στο service και μου ειπαν μα φυσικα εχει προβλημα ο ενυσχιτης ....ayta

ultra
14-08-12, 00:44
ολα τα καναλια πεζουν κανονικα



Μ αυτο εννοεις οτι ο τελικος του κεντρικου καναλιου δεν βγαζει παρασιτα?

geolyk
14-08-12, 08:37
Μ αυτο εννοεις οτι ο τελικος του κεντρικου καναλιου δεν βγαζει παρασιτα?

ολα τα καναλια δουλευουν κανονικα χωρισ παρασιτα ....εκτος απο το κεντρικο καναλη ...ο ενισχυτης ειναι 7καναλος

ultra
14-08-12, 15:20
Φαινεται οτι δυσκολευομαστε να συνενοηθουμε....

Σαφως και ειδα οτι ο ενισχυτης σου ειναι 7 καναλος, διαβασα και μερικες σελιδες απο το service manual που ανεβασες προκειμενου να σου απαντησω.

Προσεξε με λιγο σε παρακαλω.

Βαλε το 1 RCA απο το cd player/dvd player σου στο πισω μερος του ενισχυτη σου, εκει που λεει "center channel input".

Βαλε ενα δισκακι να παιξει στο cd/dvd

Ακους ακομα θορυβο?

Τελος, ζητας βοηθεια να τον επισκευασεις μονος σου.

Βασικες γνωσεις εχεις?

Υπαρχει πολυμετρο, παλμογραφος?

geolyk
15-08-12, 13:07
πολυμετρο ναι ...παλμογραφος οχι.......θα το κοιταξω αυτο που μου ειπεσ και θα σου πω.......

geolyk
20-08-12, 19:49
Φαινεται οτι δυσκολευομαστε να συνενοηθουμε....

Σαφως και ειδα οτι ο ενισχυτης σου ειναι 7 καναλος, διαβασα και μερικες σελιδες απο το service manual που ανεβασες προκειμενου να σου απαντησω.

Προσεξε με λιγο σε παρακαλω.

Βαλε το 1 RCA απο το cd player/dvd player σου στο πισω μερος του ενισχυτη σου, εκει που λεει "center channel input".

Βαλε ενα δισκακι να παιξει στο cd/dvd

Ακους ακομα θορυβο?

Τελος, ζητας βοηθεια να τον επισκευασεις μονος σου.

Βασικες γνωσεις εχεις?

Υπαρχει πολυμετρο, παλμογραφος?
kanei pali to idio

KOKAR
20-08-12, 21:43
ολα τα καναλια πεζουν κανονικα

βασικα ο ενισχυτης ξαφνικα εβγαλε σπιθες...τον εστιλα για σερβισ και υποτιθετε μου των εφτιαξαν ........και πληρωσα και 150Ε
και με το που εβαλα πανω τα ηχεια κανει παρασητα το κεντρικο ηχειο, το ξανα εστηλα και μου ειπαν οτι φταιει το ηχειο επειδη ειναι 4ωμ και οχι 8 ..και μου το ξαναστηλανε πισω......εβαλα 8ωμ και παλι τα ιδια
ολα τα αλλα ηχεια δουλευουν κανονικα , πηρα τηλ στο service και μου ειπαν μα φυσικα εχει προβλημα ο ενυσχιτης ....ayta

πόσο σίγουρος είσαι οτι το ηχείο σου δουλεύει μετά το μπαμ - σπίθες ?

geolyk
21-08-12, 15:27
πόσο σίγουρος είσαι οτι το ηχείο σου δουλεύει μετά το μπαμ - σπίθες ?

XEXE μετα τις σπίθες πήγε στην αντιπροσωπεία για service και υποτιθετε οτι των φτιάξανε ...αλλα τωρα παρουσιάζει αυτο το προβλημα