PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι υπαρχουν τοσο ισχυρες αρμονικες στους ερασιτεχνικους σταθμους;



Μηλων
16-08-12, 23:38
Με λιγα λογια, σε ενα ημιτονικο σημα στην εξοδο ενος ερασιτεχνικου πομπου οι αρμονικες που παραγει εναι ασημαντες

τοτε γιατι εχει απο 20 εως και 40% της ισχυος του στην δευτερη αρμονικη;

Αμεσως σκευτεται ποια κυματομορφη δεινει αρτιες αρμονικες;

Ψαχνει απο δω ψαχνει απο κει τιποτα παει σε χαρτοριχτρα τιποτα παει σε μαντισα BINGO Φουριε αυτος ξερει.

Καλα τοσο καιρο πού εψαχνε;

Οι τετραγωνικοι παλμοι δεινουν αρτιες αρμονικες οι τριγωνικοι δεινουν περιττες αρμονικες.

Τωρα καταλαβατε ολοι τί συμβαινει,

για να καταλαβω κι εγω συνεχιζω αντι για ημιτονο εχουμε στην αρνητικη ημιπεριοδο και τετραγωνο αυτο γιατι το παλμορευμα στην λυχνια

ειναι τοσο μεγαλο που η πτωση τασης στο φορτιο κανει ψαλιδισμο βγαζωντας αντι καθαρο ημιτονο και ποσοστο τετραγωνου κυματος.

GeorgeVita
16-08-12, 23:42
... γιατι εχει απο 20 εως και 40% της ισχυος του στην δευτερη αρμονικη;

Στην 3η αρμονική!
Η 1η αρμονική είναι η συχνότητα ταλάντωσης.
gV

Μηλων
16-08-12, 23:52
η τριτη δεν ειναι αρτια 2η 4η κλπ.

Τρελός Επιστήμονας
17-08-12, 10:07
Οι ερασιτεχνικοί σταθμοί (ραδιοερασιτέχνες) χρησιμοποιούν πομποδέκτες οι οποίοι έχουν αυστηρές προδιαγραφές. Συνήθως η συμπίεση αρμονικών και λοιπών ανεπιθύμητων εκπομπών των ραδιοερασιτεχνικών συσκευών είναι της τάξης των 50dB. Αν εννοείτε τους ραδιοπειρατές (ερασιτέχνες του ραδιοφώνου), αν εκπέμπουν με πομπούς του τύπου "αυτοταλάντωτη λυχνία PL504" και χωρίς επιπλέον φίλτρα, τότε είναι πολύ φυσικό να υπάρχουν ισχυρές ανεπιθύμητες εκπομπές.

ReFas
17-08-12, 10:29
Με λιγα λογια, σε ενα ημιτονικο σημα στην εξοδο ενος ερασιτεχνικου πομπου οι αρμονικες που παραγει εναι ασημαντες

τοτε γιατι εχει απο 20 εως και 40% της ισχυος του στην δευτερη αρμονικη;

Αμεσως σκευτεται ποια κυματομορφη δεινει αρτιες αρμονικες;

Ψαχνει απο δω ψαχνει απο κει τιποτα παει σε χαρτοριχτρα τιποτα παει σε μαντισα BINGO Φουριε αυτος ξερει.

Καλα τοσο καιρο πού εψαχνε;

Οι τετραγωνικοι παλμοι δεινουν αρτιες αρμονικες οι τριγωνικοι δεινουν περιττες αρμονικες.

Τωρα καταλαβατε ολοι τί συμβαινει,

για να καταλαβω κι εγω συνεχιζω αντι για ημιτονο εχουμε στην αρνητικη ημιπεριοδο και τετραγωνο αυτο γιατι το παλμορευμα στην λυχνια

ειναι τοσο μεγαλο που η πτωση τασης στο φορτιο κανει ψαλιδισμο βγαζωντας αντι καθαρο ημιτονο και ποσοστο τετραγωνου κυματος.


Αυτό πάλι που το βρήκες? Καί τα δυο έχουν περιττές αρμονικές μόνο ...η διαφορά είναι στο πλάτος.

MAIKLKF
17-08-12, 12:55
Η αρμονικές περνάνε τα πρώτα στάδια και κατόπιν ενισχύω ντε από της πρώτες βαθμίδες για αυτό είναι και ισχυρές αν είχανε φίλτρα αποκοπής στην είσοδο τότε θα ήτανε κάτω από 50 db

p.gabr
17-08-12, 13:36
Οι αρμονικες δημιουργουνται σε καθε σταδιο
Εαν μιλαμε για λαμπατες κατασκευες αυτες δουλευουν σε ταξη Γ
Το τι σημαινει αυτο ειναι μεγαλη θεωρια.
Ενδεικτικα να πω οτι το ρευμα μεσω της λυχνιας ειναι παλμικο και ανασυγκροτηται στην εξοδο

Απο και περα υπεροδηγησεις,κορεσμοι,λαθος δυναμικα,κακα κυκλωματα εξοδου και προσαρμογης,ολα αυτα
βοηθουν να γινεται ενα ωραιο μπαχαλο

Μια απλη αναφορα στην λειτουργια ενισχυτων RF ειχα κανει ΕΔΩ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58444

Μηλων
17-08-12, 14:00
Οι αρμονικες δημιουργουνται σε καθε σταδιο
Εαν μιλαμε για λαμπατες κατασκευες αυτες δουλευουν σε ταξη Γ
Το τι σημαινει αυτο ειναι μεγαλη θεωρια.
Ενδεικτικα να πω οτι το ρευμα μεσω της λυχνιας ειναι παλμικο και ανασυγκροτηται στην εξοδο

Απο και περα υπεροδηγησεις,κορεσμοι,λαθος δυναμικα,κακα κυκλωματα εξοδου και προσαρμογης,ολα αυτα
βοηθουν να γινεται ενα ωραιο μπαχαλο

Μια απλη αναφορα στην λειτουργια ενισχυτων RF ειχα κανει ΕΔΩ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58444

Αυτο με την υπερ οδηγηση και την κακη προσαρμογη της λυχνιας εξοδου με το φορτιο ανοδου κανει τον ψαλιδισμο και παραγωνται ισχυρες αρμονικες.

Μηλων
17-08-12, 14:48
σας ενδιαφερει πώς θα γινει η προσαρμογη;

χαμραδιο
17-08-12, 20:07
για το παραλληλο στην ανοδο της 504 τσοκ πανω ανοδος ληψη, το καταλαβες στο τελος.

χαμραδιο
18-08-12, 15:34
Αυτό πάλι που το βρήκες? Καί τα δυο έχουν περιττές αρμονικές μόνο ...η διαφορά είναι στο πλάτος.

ελα Μηλων Φουριε με λαμβανεις;

κι εγω την ιδια απορια εχω η τριγωνικη κυματομορφη πού βοσκει;

χαμραδιο
18-08-12, 22:41
καταλαβα η μαντισα ειναι διακοπες.

nick-kovalski
18-08-12, 23:22
καταλαβα η μαντισα ειναι διακοπες.
Οι αρνητικες επιπτωσεις που εχουν οι αρμονικες μπορουν καλλιστα να γινουν θετικες αν
χρησιμοποιηθουν σωστα.
Θα πρεπει να γνωριζουμε οτι 4 βασικες πραξεις που γινονται στα μαθηματικα , δηλαδη προσθεση-αφαιρεση-
πολλαπλασιασμος και διαιρεση, μπορουν να γινουν και με τις συχνοτητες χρησιμοποιωντας τις αρμονικες.
Για παραδειγμα , αν εχω μια ταλαντωση στους 10Mhz και ενισχυσω την τριτη αρμονικη στους 30Mhz και
κατοπιν ενισχυσω την τριτη αρμονικη στους 90Mhz , θα εχω ενα σημα στα FM το οποιο αν το ενισχυσω
με καποια ακομη σταδια , η ισχυς που θα βλεπω στη γεφυρα θα ειναι ολη στη συγκεκριμενη συχνοτητα
και δεν θα ενοχλω με αρμονικες αλλες μπαντες.
Η τεχνικη αυτη λεγεται πολλαπλασιασμος συχνοτητας.
Αντιστοιχα , αν εχω μια ταλαντωση στους 10Mhz και ψαξω το δεκτη μου προς τα κατω , θα δω οτι υπαρχει
σημα στους 5Mhz το οποιο μπορω να χρησιμοποιησω για διαιρεση συχνοτητας, κ.ο.κ.
Καποτε (πριν 30 χρονια) ειχα φτιαξει ενα πομπο 10w στα FM με αυτη την τεχνικη με 4-5 EL84.
Το αγορασε ενα παιδι απο την Αρτα και ειχε παθει πλακα με την εμβελεια του με ενα απλο διπολο για
κεραια.Ο λογος ηταν οτι τα watt που εβλεπε στη γεφυρα στασιμων , ηταν κατα μεγαλο βαθμο στη
συχνοτητα εκπομπης και οχι σε αρμονικες...

MAIKLKF
18-08-12, 23:34
Σωστά έτσι ενισχύοντας την αρμονική που επιθυμούμε υποβιβάζουμε της υπόλοιπες

χαμραδιο
19-08-12, 11:30
τελικα ο Μηλων σωστα τα γραφει οι τετραγωνικες κυματομορφες εχουν αρτιες αρμονικες και οι τριγωνικες περιττες

και το ψαλιδισμενο ημιτονο περιεχει και τετραγωνικη μορφη στις κορυφες και τριγωνικη στις πλευρες αρα αν προσαρμοσουμε σωστα μαζι με τις αρτιες αρμονικες

φευγουν και οι περιττες.

χαμραδιο
19-08-12, 13:28
μεχρι τωρα προηγειται ο μηλων με 1,5 βαθμους και 1 εγω η μονομαχια συνεχιζεται.

Τρελός Επιστήμονας
19-08-12, 20:34
Ένας ταλαντωτής που έχει θεμελιώδη πχ 10MHz δεν παράγει υποπολλαπλάσια της συχνότητας ταλάντωσης αλλά μόνο πολλαπλάσια (αρμονικές). Αν χρειαζόμαστε υποπολλαπλάσια μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε διαιρέτη συχνότητας.

χαμραδιο
22-08-12, 19:54
Ένας ταλαντωτής που έχει θεμελιώδη πχ 10MHz δεν παράγει υποπολλαπλάσια της συχνότητας ταλάντωσης αλλά μόνο πολλαπλάσια (αρμονικές). Αν χρειαζόμαστε υποπολλαπλάσια μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε διαιρέτη συχνότητας.

ετσι ειναι αλλα αν ξερεις γραψε και γιατι δεν παραγωνται υποπολλαπλασια αλλα μονο αρμονικες.

Τρελός Επιστήμονας
22-08-12, 20:49
Διότι σύμφωνα με τον αγαπητό κ. Φουριέ (και μετά από μια απαραίτητη παρέμβαση του Ντίριχλετ), μια περιοδική συνάρτηση μπορεί να γραφεί ως άθροισμα ενός σταθερού όρου (βλέπε DC στην ηλεκτρονική), μιας αρμονικής ταλάντωσης με συχνότητα ίση με τη συχνότητα της δοθείσας περιοδικής συνάρτησης με ορισμένο πλάτος και φάση (θεμελιώδης), μιας αρμονικής ταλάντωσης με συχνότητα διπλάσια από τη θεμελιώδη και ορισμένο πλάτος και φάση (δεύτερη αρμονική), μιας αρμονικής ταλάντωσης τριπλάσιας συχνότητας από τη θεμελιώδη και ούτω καθεξής. Όπου αρμονική ταλάντωση εννοείται ημιτονική-συνημιτονική. Όπερ έδει δείξαι...

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%91%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%B3%CE%BC %CE%B1+%CE%A6%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%AD&source=web&cd=5&ved=0CE4QFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.vitali.gr%2FxmsAssets%2FFile% 2FDemo%2FTraining-Material%2FFourier.pdf&ei=QRo1UILGF4fMsgbZ1YD4Cg&usg=AFQjCNF6BJIYH_cU7SWSchUplbUpsyNxwQ&cad=rja)

Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση προς το συγκεκριμένο φροντιστήριο, τυχαία το βρήκα.

Η εσφαλμένη άποψη ότι ένας ταλαντωτής παράγει "υπαρμονικές" συχνότητες (subharmonics) προέρχεται πιθανότατα από κάποια παρανόηση ή από φαινόμενα που συνέβαιναν σε παλιού τύπου συσκευές. Έχω διαβάσει τον όρο subharmonics σε παλιό Radio Amateurs Handbook της δεκαετίας του '50, όταν οι πομποί περιείχαν κρυσταλλικό ταλαντωτή και πολλαπλασιαστή συχνότητας. Αν η συμπίεση ανεπιθύμητων εκπομπών ήταν ανεπαρκής, υπήρχε περίπτωση να εμφανιστούν στην κεραία ταλαντώσεις χαμηλότερης συχνότητας από την επιθυμητή, με την οποία θα είχαν κάποια ακέραιη ή κλασματική σχέση. Πχ αν ο κρύσταλλος ταλάντωνε στους 3,5MHz, ο πολλαπλασιαστής παρήγαγε πολλαπλάσια των 3,5MHz και ο πομπός ήταν συντονισμένος στους 14Mc/s, μπορεί να εμφανιζόταν ανεπιθύμητη εκπομπή στους 7MHz η οποία θα ήταν ακέραιο υποπολλαπλάσιο των 14MHz και θα χαρακτηριζόταν καταχρηστικά ως "υπαρμονική".

χαμραδιο
23-08-12, 12:27
δεν εχω καταλαβει πώς υπαρχουν ημιτονικες, τετραγωνικες κλπ κυματομορφες μεσα στις λυχνιες π.χ., πώς γινεται να σχεδιαζωνται τετοια σχηματα ;

SRF
23-08-12, 14:53
δεν εχω καταλαβει πώς υπαρχουν ημιτονικες, τετραγωνικες κλπ κυματομορφες μεσα στις λυχνιες π.χ., πώς γινεται να σχεδιαζωνται τετοια σχηματα ;

μέσα? ΕΝΤΟΣ τους εννοείς? !!!
Τίποτα δεν υπάρχει ΕΝΤΟΣ (μέσα) στις λυχνίες εκτός από ηλεκτρόδια και κενό!!!
Το ΤΙ κυματομορφές ΘΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ οι λυχνίες δεν έχει να κάνει με το τι έχουν εντός τους, αλλά από το τρόπο - σύνδεση, οδήγηση, συνδεσμολογία αλλά & τάξη λειτουργείας τους!!!

Τρελός Επιστήμονας
23-08-12, 16:01
Οι κυματομορφές αναφέρονται στο συχνοτικό περιεχόμενο του σήματος και όχι στο υλικό περιεχόμενο των εξαρτημάτων. Αν θέλεις πολύ να αναφερθείς στο "περιεχόμενο" των λυχνιών, μπορείς να λάβεις υπόψη σου ότι η κίνηση των ηλεκτρονίων στο εσωτερικό της λυχνίας είναι αυτή που θα καθορίσει και τη μορφή του σήματος. Πάντως εγώ σου προτείνω μελέτη βιβλίων αναλογικών και ψηφιακών επικοινωνιών, αν θέλεις να λύσεις τέτοιες απορίες. Αν είχες σπουδάσει σε κάποια ανάλογη σχολή (ΤΕΙ, Πολυτεχνείο, Πανεπιστήμιο) τότε σίγουρα θα είχες έρθει σε επαφή μαζί τους.

χαμραδιο
23-08-12, 18:52
θενκς, μηλων διαβαζεις; αμα δεις τα δυσκολα κανεις κουρτινα.

Μηλων
23-08-12, 21:19
δεν εχω καταλαβει πώς υπαρχουν ημιτονικες, τετραγωνικες κλπ κυματομορφες μεσα στις λυχνιες π.χ., πώς γινεται να σχεδιαζωνται τετοια σχηματα ;

εχω απαντησει πριν καν ρωτησεις, εγραψα για παλμορευμα που κανει ψαλιδισμο τασης στην ανοδο γιατι το φορτιο ειναι πολυ μεγαλητερο απ οσο πρεπει.

χαμραδιο
24-08-12, 12:43
εχω απαντησει πριν καν ρωτησεις, εγραψα για παλμορευμα που κανει ψαλιδισμο τασης στην ανοδο γιατι το φορτιο ειναι πολυ μεγαλητερο απ οσο πρεπει.

δηλ. τα σχηματα στο χαρτι παριστανουν την κατανομη των τασεων στο φορτιο απο το ηλεκτρονικο ρευμα σε καθε χρονικη στιγμη;

χαμραδιο
26-08-12, 00:45
εκλεισε το θεμα;

χαμραδιο
28-08-12, 12:25
με την 504 τί θα κανεις ,με τα τελευταια νεα που εγραψα σαλλο θεμα κανε εναν υπολογισμο με κοινο πλεγμα,και ποσες σπειρες πρεπει να εχει στην καθοδο για αναδραση.

apog
17-12-12, 20:31
Επαναφέρω λίγο το θέμα και εκφτράζω μια απορία:
Η ισχύς που βλέπω στη γέφυρα δεν είναι στην συχνότητα ταλάντωσης? Είναι το άθροισμα όλων των αρμονικών?


Ένας ταλαντωτής που έχει θεμελιώδη πχ 10MHz δεν παράγει υποπολλαπλάσια της συχνότητας ταλάντωσης αλλά μόνο πολλαπλάσια (αρμονικές). Αν χρειαζόμαστε υποπολλαπλάσια μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε διαιρέτη συχνότητας.

SRF
17-12-12, 20:40
Επαναφέρω λίγο το θέμα και εκφτράζω μια απορία:
Η ισχύς που βλέπω στη γέφυρα δεν είναι στην συχνότητα ταλάντωσης? Είναι το άθροισμα όλων των αρμονικών?

Ναι, αν βέβαια αυτές είναι εντός της περιοχής που μπορεί να μετρήσει η εν λόγο γέφυρα!

apog
17-12-12, 21:11
Ωραία, οπότε λοιπόν αν εγώ συντονίζω περίπου στους 94, η δευτερη αρμονική θα είναι περίπου στους 188 και επειδή η γέφυρα μετράει μέχρι 200ΜΗΖ θα μετράει τη συνολική ισχύ των δύο πρώτων αρμονικών.
Σωστά?
Ρωτάω γιατί έφτιαξα αυτό το κυκλωματάκι low pass filter που υπάρχει στις κατασκευές και αφού το σύνδεσα στην έξοδο είδα στη γέφυρα τα watt να πέφτουν από 30 σε 20. Να φανταστώ ότι η δεύτερη αρμονική που συμπιέζεται από το φίλτρο είναι ισχυρή και της τάξης περίπου 1/3 της πρώτης?


Ναι, αν βέβαια αυτές είναι εντός της περιοχής που μπορεί να μετρήσει η εν λόγο γέφυρα!

Γιώργος Ανώνυμος
18-12-12, 09:55
Καλημέρα,

υπάρχουν απώλειες λόγω φίλτρου και για την κύρια συχνότητα. Οι στάθμες ισχύος ανά συχνότητα μόνο με αναλυτή φάσματος μπορούν να μετρηθούν!

GiwrgosTH
18-12-12, 18:20
Ωραία, οπότε λοιπόν αν εγώ συντονίζω περίπου στους 94, η δευτερη αρμονική θα είναι περίπου στους 188 και επειδή η γέφυρα μετράει μέχρι 200ΜΗΖ θα μετράει τη συνολική ισχύ των δύο πρώτων αρμονικών.
Σωστά?
Όχι απόλυτα.
Υπάρχουν εκτός από τις άρτιες αρμονικές (πολλαπλάσιες δηλαδή του φέροντος) και τα spurious, παρασιτικές τυχαίες συχνότητες δηλαδή, που σε μια μέτρηση με απλό βατόμετρο προστίθενται και αυτές στη συνολική ισχύ.
Όπως λέει και ο συνονόματος από πάνω, μόνο με αναλυτή φάσματος μπορείς να μετρήσεις την πραγματική ισχύ στη συχνότητά σου.
Αν δεις σε έναν αναλυτή ένα "επαγγελματικό" πομπό χωρίς φίλτρα κλπ θα δεις εκτός από τη βασική συχνότητα τα πολλαπλάσιά της να εξασθενούν, ενώ σε έναν κακοσυντονισμένο πομπό θα δεις μια "χτένα" με παρασιτικές συχνότητες, άσχετες με τη βασική.