PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με εξαρτήματα..



nikolasr200
17-08-12, 20:11
θα γράψω σε ένα θέμα κάποιες απορίες που μου έχουν γεννηθεί σχετικά με τα χαρακτηριστικά τον εξαρτημάτων..

απορία πρώτη.. το GL358 είναι το ίδιο με το LM358N? και αν ναι, γιατί έχουν διαφορετικό κωδικό?

απορία δεύτερη.. αν και ζητάω συνήθως διόδους 1N4001 επειδή δεν υπάρχουν στο στοκ, μου λένε εναλλακτικά ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω 1N4004 / 1N4007 και ότι δεν μου κάνει πρακτικά διαφορά.. ποιος ο λόγος..? ποια είναι η διαφορά τους, που εμένα στην τελική δεν με επιρρεάζει?

απορία τρίτη.. αντίστοιχα ζητάω 10uF / 16V 105C αλλά επειδή και αυτοί σπάνια υπάρχουν στο στοκ, μου δίνουν 10uF/100V 105C τη ρόλο παίζει η διαφορά των volt Και γιατί δεν με επιρρεάζει?

SRF
17-08-12, 21:12
θα γράψω σε ένα θέμα κάποιες απορίες που μου έχουν γεννηθεί σχετικά με τα χαρακτηριστικά τον εξαρτημάτων..

απορία πρώτη.. το GL358 είναι το ίδιο με το LM358N? και αν ναι, γιατί έχουν διαφορετικό κωδικό?

απορία δεύτερη.. αν και ζητάω συνήθως διόδους 1N4001 επειδή δεν υπάρχουν στο στοκ, μου λένε εναλλακτικά ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω 1N4004 / 1N4007 και ότι δεν μου κάνει πρακτικά διαφορά.. ποιος ο λόγος..? ποια είναι η διαφορά τους, που εμένα στην τελική δεν με επιρρεάζει?

απορία τρίτη.. αντίστοιχα ζητάω 10uF / 16V 105C αλλά επειδή και αυτοί σπάνια υπάρχουν στο στοκ, μου δίνουν 10uF/100V 105C τη ρόλο παίζει η διαφορά των volt Και γιατί δεν με επιρρεάζει?

GL358 είναι το 358 από την εταιρεία GOLDSTAR taiwan. LM358 = 358 από την NATIONAL (πλέον Texas Instruments)! Δεν υπάρχει σημαντικό πρόβλημα αν δεν έχεις κρίσημες κατασκευαστικά ανοχές!!!
Η 4001 είναι μικρότερης τάσεως από της μεγαλύτερες αδελφές της 4004 ή 4007 που βρίσκεις συνήθως πιό εύκολα στην αγορά, αφού υπερκαλύπτουν την μικρή αδελφή τους σε όλα τα "χούγια" της!!!
Εκτός του πιθανώς αρκετά μεγαλύτερου μεγέθους του ένας 10uF/100V είναι το ίδιο αξιόπιστος με έναν 10uF/16V! Ούτε στα 10uF/25V δεν βρίσκεις? Αυτός θα είναιπιό κοντά σε μέγεθος και αποστάσεις ποδών του!

duomax03
17-08-12, 21:20
απορία τρίτη.. αντίστοιχα ζητάω 10uF / 16V 105C αλλά επειδή και αυτοί σπάνια υπάρχουν στο στοκ, μου δίνουν 10uF/100V 105C τη ρόλο παίζει η διαφορά των volt Και γιατί δεν με επιρρεάζει?

όχι απλά σε παίρνουν πρέφα ότι είσαι μυρωδιάς και σου δίνουμε ότι έχουνε που δεν παίρνει κανένας. Οι 16 V πουλιούνται γιατί τους βάζουνε στους decoders του digea που φουσκώνουν...

nikolasr200
18-08-12, 00:30
GL358 είναι το 358 από την εταιρεία GOLDSTAR taiwan. LM358 = 358 από την NATIONAL (πλέον Texas Instruments)! Δεν υπάρχει σημαντικό πρόβλημα αν δεν έχεις κρίσημες κατασκευαστικά ανοχές!!!
Η 4001 είναι μικρότερης τάσεως από της μεγαλύτερες αδελφές της 4004 ή 4007 που βρίσκεις συνήθως πιό εύκολα στην αγορά, αφού υπερκαλύπτουν την μικρή αδελφή τους σε όλα τα "χούγια" της!!!
Εκτός του πιθανώς αρκετά μεγαλύτερου μεγέθους του ένας 10uF/100V είναι το ίδιο αξιόπιστος με έναν 10uF/16V! Ούτε στα 10uF/25V δεν βρίσκεις? Αυτός θα είναιπιό κοντά σε μέγεθος και αποστάσεις ποδών του!
σε ευχαριστώ Γιώργο για την επεξήγηση..με γλίτωσες από το να κατέβαινα πάλι κέντρο ειδικά για το gl358 γιατί δεν ήμουν σίγουρος μήπως είχε γίνει λάθος..
όχι δεν έχω βρει ούτε στα 25.. στα 63 είχε αλλά όχι 105C.. οπότε πήρα και πάλι 100v..
σε μέγεθος είναι τα ίδια με τους 16v (ή 25) που είχα πάρει από εξωτερικό παλιότερα, αλλά εδώ επειδή πάλι θα έπρεπε να το κάνω παραγγελία πήρα τους 100v..


όχι απλά σε παίρνουν πρέφα ότι είσαι μυρωδιάς και σου δίνουμε ότι έχουνε που δεν παίρνει κανένας. Οι 16 V πουλιούνται γιατί τους βάζουνε στους decoders του digea που φουσκώνουν...
και όντας "μυρωδιάς" τι να κάνω? να μη ρωτήσω εδώ που υπάρχουν άτομα με γνώσεις να μου εξηγήσουν τις διαφορές?

duomax03
18-08-12, 02:32
όχι δεν πειράζει. Απλά έτσι δουλεύουνε οι πωλητές σε αυτά τα μαγαζιά. Πονηρά !!! Μόνο στο ΦΑΝΟ είναι καλά παιδιά. Μόνο εκεί !!!

paul333
18-08-12, 02:42
όχι δεν πειράζει. Απλά έτσι δουλεύουνε οι πωλητές σε αυτά τα μαγαζιά. Πονηρά !!! Μόνο στο ΦΑΝΟ είναι καλά παιδιά. Μόνο εκεί !!!

Γιατι το λες αυτο και στον ΦΑΝΟ σου προτεινει καποιο αλλο παρομοιο εξαρτημα που μπορει να μην εχει η στα volt ηλεκτρολυτικο
,η αντισταση 1% και να σου πει εχω 5% ετσι δουλευουν ολα τα μαγαζια και δεν ειναι παντα κακο μπορει να του εχουν τελειωσει!!,
μπορει να μην φερνει γιατι δεν αγοραζει κανενας, δεν ειναι ολα πονηρα ε οχι και σε εξαρτηματα παραπαει.

tasosmos
18-08-12, 02:43
Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα πονηριας του πωλητη και ιδιαιτερα εναντι σε συγκεκριμενους αγοραστες...
Τι θα κερδισει αμα δωσει διοδους 4004 αντι για 4001 ή πυκνωτη 63V αντι για 16 στα 10μF? Συνηθως η διαφορα τιμης ειναι 0 στην μια περιπτωση και μερικα λεπτα του € στην αλλη.

Απλα δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος να κραταει επιπλεον στοκ το οποιο κοστιζει στο μαγαζι αφου και στην μια περιπτωση και στην αλλη υπερκαλυπτονται οι αναγκες του αγοραστη (του κυκλωματος τεσπα) και δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα τιμης οποτε δεν τιθεται λογος να μην αγορασει καποιος.

nikolasr200
18-08-12, 03:57
όχι δεν πειράζει. Απλά έτσι δουλεύουνε οι πωλητές σε αυτά τα μαγαζιά. Πονηρά !!! Μόνο στο ΦΑΝΟ είναι καλά παιδιά. Μόνο εκεί !!!

τα πράγματα τα αγοράζω από το ΦΑΝΟ, και όπως έγραψαν και τα παιδιά, μου λένε αν δεν έχει το συγκεκριμένο που ζητάω, και αν υπάρχει κάποιο παρεμφερές που μπορώ να κάνω την δουλειά μου..
ειδικά με τους πυκνωτές και τις διόδους..
απλά εγώ άνοιξα το θέμα, επειδή δεν ξέρω τεχνικές λεπτομέρειες και το είχα απορία με τα εξαρτήματα και το πόσο επιρρεάζουν..

απλά αυτή τη φορά μάλλον είχε τελειώσει και το lm358 Και δεν είχα προσέξει ότι μου δωσε το gl και σκέφτηκα με αφορμή αυτό να ανοίξω το θέμα
σχετικά με αυτό που έγραψε ο Γιώργος με τις κρίσιμα κατασκευαστικά ανοχές, μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος περι τίνος πρόκειται?

είναι διαφορετικοί ποιοτικά? και αν ναι ποιος είναι πιο ποιοτικός? ή έχουν ας πούμε ελαφρώς διαφορετικά αποτελέσματα?

tasosmos
18-08-12, 04:28
Γενικα εξαρτηματα τα οποια εχουν ιδια ή παρομοια ονομασια και κατασκευαζονται απο διαφορετικες εταιριες εχουν συνηθως παρομοια χαρακτηριστικα αλλα μπορει να μην ειναι ακριβως πανομοιοτυπα.

πχ μπορει στην περιπτωση σου το lm358 να εχει μεγιστη τροφοδοσια 32V και max καταναλωση 550mW ενω το GL358 να εχει αντιστοιχα 30V, 500mW. (Οι παραπανω ειναι τυχαιες τιμες εννοειται)
Αν εσυ δινεις τροφοδοσια 31V το GL358 θα ειναι τυπικα εκτος προδιαγραφων ενω το LM οχι.

Η πιθανως να εχουν διαφορετικη καμπυλη κερδους και να μην δουλευει απολυτα σωστα το κυκλωμα σου αν το εχεις υπολογισει οριακα.


Βεβαια τυπικα οταν σχεδιαζεις ενα κυκλωμα προβλεπεις ωστε να μην χρησιμοποιουνται τα παντα στην τσιτα αφηνοντας αρκετα μεγαλα περιθωρια οποτε μικρες αποκλισεις δεν δημιουργουν προβληματα.

chip
20-08-12, 11:38
To gl358 δε νομίζω οτι έχει ουσιώδη διαφορά με το LM358 και λογικά δεν το ζήτησε καν το μαγαζί σαν GL358. To πιθανότερο είναι οτι ζήτησε από τον χονδρέμπορο lm358 και αυτός του στειλε χωρίς να του πει τίποτα gl358. Βέβαια το πιθανότερο είναι οτι ο χονδρέμπορος αγόρασε gl358 και όχι Lm358 γιατί το βρήκε σε καλύτερη τιμή από το Lm358... ή γιατί έχει συνεργασία με κάποιο εισαγωγέα που έφερνε goldstar εξαρτήματα....

nikolasr200
22-08-12, 00:33
πιθανόν να έγινε και αυτό.. η "goldstar" θεωρείται "χειρότερη" από την texas instruments? (αυτή είναι καθαρά εγκυκλοπαιδική ερώτηση)

paul333
22-08-12, 08:35
T.I ψηφιζω:biggrin:

chip
22-08-12, 13:26
δε νομίζω να έχει διαφορά στην ποιότητα ένα 358 της texas instruments από ένα 358 της goldstar... το σχέδιο θα είναι ή ιδιο ή αντίστοιχο και το εργοστάσιο για ένα τέτοιο εξάρτημα θα έχει την ίδια ποιότητα και πιθανόν τα ίδια μηχανήματα....
Τώρα η goldstar έχει πωληθεί αν δεν κάνω λάθος στην Samsung που έχει κορυφαία τεχνολογία (πχ στις μνήμες)...

Ετυχε κάποτε να συγκρίνω ένα cd4093 της national Semiconductor με ένα cd4093 κατασκευασμένο στο ανατολικό μπλοκ με ενα τρισαθλιο package που είχε γίνει relabaling (είχαν σκεπάσει τον σοβιετικό κωδικό και είχαν γράψει τον δυτικό κωδικό cd4093). Παρ΄ολη την άσχημη εξωτερική εμφάνηση και το οτι ανέμενα οτι το ανατολικού τύπου θα ταν χειρότερο από το Αμερικάνικο (αφού το ανατολικό μπλοκ δεν είχε τόσο ανεπτυγμένη τη βιομηχανία ηλεκτρονικών και ημιαγωγών όσο η δύση και η άπω ανατολή) το CD4093 ανατολικού τύπου είχε εμφανώς βελτιωμένο rise και fall time δηλαδή θα μπορούσε να εργαστεί σε υψηλότερη συχνότητα. Μάλιστα δοκίμασα 3-4 cd4093 της national και όλα είχαν μεταξυ τους την ίδια ακριβώς συμπεριφορά.