PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για LM2917 - LM2907



Inferno
20-08-12, 12:43
Θα θελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι που δεν βρήκα στο datasheet του lm2917.
Τι κυματομορφές μπορεί να μετρήσει?
Δηλαδή πρέπει να είναι αναγκαστικά κάποιο είδος, πχ πριονοτό?

Inferno
20-08-12, 19:38
Τουλάχιστον ας πει κάποιος τι έχει βάλει κ δούλεψε ή αν για κάποια κυματομορφή δεν του δούλεψε

GeorgeVita
20-08-12, 23:31
Από το datasheet (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2917-n.pdf) συμπεραίνω ότι "μετράει τα πάντα"/
Στην είσοδο έχει ένα διαφορικό ενισχυτή με υστέρηση άρα φιλτράρει λίγο θόρυβο απ'ευθείας. Αν το σήμα σου είναι σχετικά "καθαρό" ΔΕΝ παίζει ρόλο η μορφή του. Το κακό είναι ότι στο datasheet υπάρχουν αρκετά στοιχεία και τύποι για τον υπολογισμό των εξαρτημάτων, άρα θέλει διάβασμα και κατανόησή τους. Ξεκίνα από το πλησιέστερο παράδειγμα για την εφαρμογή σου.
gV

Inferno
21-08-12, 01:09
Ευχαριστώ gV
Έχω κάνει ήδη μια ανάγνωση το datasheet κ θέλω να το κάνω άλλη μία. Αλλά δεν βρήκα κάπου να αναφέρει με σαφήνεια ότι μετράει τα πάντα κ γι αυτό δεν ήμουν σίγουρος

Inferno
23-08-12, 08:58
Παίζω με ένα LM555 και το 2917 και αντιμετωπίζω ένα πολύ παράξενο πρόβλημα.
Το κομμάτι του κυκλώματος με το 555 δουλεύει μια χαρά. Βγάζει την συχνότητα που θέλω όλα κανονικά.

Στο 2917 έχω πρόβλημα όμως.
Κάνοντας ΠΟΛΛΕΣ δοκιμές και αλλάζοντας ένα κάρο πράγματα τελικά κατέληξα στο ότι φταίει η γείωση του ολοκληρωμένου...
Το ποδαράκι 8 σύμφωνα με το datasheet είναι η γείωση του ολοκληρωμένου και ενώνεται κατευθείαν με την γη. Το ενώνω λοιπόν στη γείωση κ ΔΕΝ παίρνω έξοδο.
Παρεμβάλλω μια αντιστασούλα 10Ω μεταξύ γείωσης και του pin8 και δουλεύει μια χαρά!!!!
Τι κουλό είναι αυτό?

chip
23-08-12, 10:03
(βγάλε τη αντιστασούλα ) και δοκίμασε να βάλεις ένα πυκνωτάκι σε σειρά με την είσοδο(από το 555 σε 2917)... (πχ 1μF) και παράλληλα με την είσοδο(από το 2917 στη γείωση) βάλε μια αντιστασούλα (πχ 4,7KΩ)

Inferno
23-08-12, 14:36
Δεν άλλαξε τίποτα

chip
23-08-12, 18:39
δοκίμασε αντι 4k7 αντίσταση 100Ω
αν δεν βοηθήσει.... αφαιρεσε την αντιστασουλα
βάλε τριμμερ στην είσοδο του Lm2917 να μειώσεις την τάση... (πόδι 1 στον πυκνωτή, πόδι 2 στο lm2917, ποδι 3 στην γείωση)
βασικά το πρόβλημα πιστεύω είναι οτι το lm2917 θέλει είτε εναλασσωμενη τάση στην είσοδο του είτε αρκετά χαμηλό πλάτος ώστε να υπάρχει μεταβολή πάνω - κάτω από το trigger point του comparator που έχει στην είσοδο του. Εσύ με την αντισταση που έβαλες ουσιαστικά δημιούργησες μια virtual γείωση οπότε η έξοδος του 555 όταν είναι στο μηδέν έχει αρνητικότερη τιμή από την τάση στο gnd του Lm2917

GeorgeVita
23-08-12, 19:19
Εξήγησέ μας τι θέλεις να φτιάξεις. Προφανώς χρησιμοποιείς το LM2917N-8 το οποίο έχει γειωμένη την αρνητική είσοδο του συγκριτή.

Το τετράγωνο σήμα στην είσοδο έχει LOW=0V ή LOW>0.03V; (τι βγάζει το LM555)
Εφόσον η αρνητική είσοδος του συγκριτή είναι στα 0V, για να "καταλάβει" την αλλαγή με το threshold (ελάχιστο όριο διαφοράς σήματος στις εισόδους) να είναι στα 20-30mV θα ήθελες ιδανικά σήμα LOW=-0.03V. Μάλλον θα λειτουργήσει και με 0V αλλά όχι με LOW>threshold, γιατί τότε θα ήταν HIGH!

Αν θέλεις να μετράς τετράγωνο παλμό με αναφορά τα 0V, θα βάλεις to LM2917N (14 pins) ρυθμίζοντας το επίπεδο της αρνητικής εισόδου στο 50% του σήματος ή θα ανεβάσεις την γή του "-8" πιο ψηλά (όπως περίπου έκανες). Θα μπορούσες αντίστοιχα να βάλεις το LM555 να έχει αναφορά σε αρνητική τάση παράγοντας ± παλμούς (σε σχέση με το GND/0V).
gV

Inferno
23-08-12, 21:12
Βασικά προς το παρόν απλά παίζω με το 555 κ το 2917. Δεν φτιάχνω κάτι συγκεκριμένο

Ναι το 8πινο έχω. Το LM555 και το 2917 έχουν την ίδια γη οπότε φαντάζομαι ότι βγάζει low 0. Το 0 όλου του κυκλώματος δηλαδή.
Δεν το έχω κοιτάξει με παλμογράφο να δω αν έχει κάποιο dc level η έξοδος του 555. Eίναι το κλασικό astable κυκλωματάκι.

Νομίζω πως κατάλαβα τι εννοείς. Είναι σαν αυτό που κάνει στο 14πινο στο datasheet που βάζει μια δίοδο στην αρνητική είσοδο του συγκριτή για να την έχει λίγο πιο ψηλά από την γείωση?
Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο κ γω στο πιν 8 λογικά.

Θα το δοκιμάσω όταν επιλύσω κάτι άλλα θεματάκια που προέκυψαν με το τροφοδοτικό μου... Τα χαμε όλα ήρθε κ αυτό...

GeorgeVita
23-08-12, 21:42
... φαντάζομαι ότι βγάζει low 0 ...
Από το datasheet του NE555 (http://www.ti.com/lit/ds/symlink/ne555.pdf):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/Vo_low_555.jpg

Παραπάνω εξηγείται το πρόβλημα. Ακόμη και για πολύ χαμηλό ρεύμα εξόδου, η τάση Vo-low ξεκινά από τα 30mV. Αν βάλεις πολύ μεγάλη αντίσταση στην έξοδο του 555 (Iout<1mA) μπορεί και να πιάσεις το όριο. Εναλλακτικά για τις δοκιμές βάλε μια δίοδο από το pin 8 προς το GND (Ανοδος στο pin8 ).
gV

Inferno
23-08-12, 21:56
Δεν είχα προσέξει ποτέ ότι το 555 βγάζει dc level :001_unsure:


Είναι σαν αυτό που κάνει στο 14πινο στο datasheet που βάζει μια δίοδο στην αρνητική είσοδο του συγκριτή για να την έχει λίγο πιο ψηλά από την γείωση?
Θα μπορούσα να κάνω το ίδιο κ γω στο πιν 8 λογικά.


Εναλλακτικά για τις δοκιμές βάλε μια δίοδο από το pin 8 προς το GND (Ανοδος στο pin8).
gV

Στο 14πινο ενώνει κ την Vcc με μια αντίσταση σε σειρά και την δίοδο παράλληλα στην αντίστοιχη είσοδο.
Ποια η διαφορά με το να βάλω σκέτη την δίοδο?
Ποιο είναι πιο σωστό?

GeorgeVita
23-08-12, 22:39
... Ποιο είναι πιο σωστό?
:-k
Καλύτερα από την έξοδο του 555 να οδηγήσεις ένα PNP τρανζίστορ το οποίο θα έχει φορτίο μια αντίσταση προς το 0V. Οταν άγει το τρανζίστορ θα έχεις κάτι λιγότερο από την τάση τροφοδοσίας ενώ στην αποκοπή του θα υπάρχει μόνο η αντίσταση προς το 0V. Θα έχεις αναστροφή παλμού αλλά δεν σε ενοχλεί.
gV

Inferno
23-08-12, 23:17
Βασικά ωραία ιδέα αυτή!
Θενκς