PDA

Επιστροφή στο Forum : Κομποστοποιήστε ντοματα



p.gabr
21-08-12, 23:22
Μια ευκολη διαδικασια που δινει την δυνατοτητα, ετησιας (κατ εκτιμηση)παραγωγης αγνου και υγιεινου προιοντος

1ον Αγοραζουμε ωριμες ψιλοφλουδες ντοματες εως 40 λεπτα

2ον τις πλενουμε καλα ,κοβουμε τους αφαλους τις τεμαχιζουμε σε 6-8 κομματια και τις ζουλαμε με τα χερια

3ον τις βαζουμε στην χυτρα και τις αφηνουμε στο ελλαχιστο, να βρασουν πανω απο 40 λεπτα
Οταν ανοιξουμε το καπακι πρεπει να ειναι καπως ετσι
36402

To αφηνουμε 5 λεπτα να ηρεμισει και..
.................................................. .
Το νερο ξεχωριζει απο το υλικο και με μια κουταλα η κουπα το αφαιρουμε

36403

..................................................
Εμεινε σχεδον το μισο

36404


......................................
Με ενα εργαλειακι που εχω φτειαξει η με ενα μπλεντερ χειρος, λειωνουμε το υλικο

36405
προσθετουμε 2 κουταλιες αλατι χοντρο και το ξαναβαζουμε να βρασει....
.................................................. ...
Καυτο οπως ειναι (σε βραση) γεμιζουμε μεχρι επανω (φουλ ,προσωπο) τα ειδικα αυτα βαζακια κονσερβοποιησης


36406
και τα γυρναμε αναποδα,τα αφηνουμε ετσι τρεις τεσσερις μερες ,να δουμε μηπως καποιο χανει
Ακομμα τα αποθηκευουμε καλλυτερα αναποδα


Tην περσινη χρονια εφτειαξα 90 κιλα και περασα μεχρι τον Μαη
.................................................. ...............................
τιμη τα βαζακια 70-80λεπτα του κιλου

ολο τον χρονο ,εχουμε την καλλυτερη ντοματα

taxideytis
22-08-12, 00:00
κλασσική μέθοδος κονσερβοποίησης...
πολύ καλό...

ultra
22-08-12, 00:51
Παναγιωτη, πιστευεις οτι αυτη η μεθοδος που προτεινεις, ειναι καλυτερη απο την αλλη οπου τριβουμε τις ντοματες και τις αποθηκευουμε σε poly bag στην καταψυξη?

p.gabr
22-08-12, 01:17
Κωστα για μενα ειναι σαφως καλλυτερα
Πρωτον δεν δεσμευεις χωρο ψυκτικο και δευτερον δεν αλλοιωνεται
Ποτε δεν μου εχει χαλασει καμμια
Τα βαζα με το που θα κρυωσουν σφραγιζουν
Δεν ανοιγουν με τιποτα αν δεν χωσεις μαχαιρι κατω απι το καπακι

Ομως δεν ειμαι και χημικος( τροφιμων) και τωρα που το σκεφτομαι, εχω ευθυνη σε αυτα που αναφερω

Αν οι διαχειριστες τι κρινουν επικυνδινο. να το διαγραψουν

leosedf
22-08-12, 02:04
Μια χαρά είναι οι γιαγιάδες μας στο χωριό έτσι συντηρούσαν χρόνια, το κάνουν ακόμη και τώρα. Μπορείς αν θέλεις να βάλεις 0.1γρ βενζοϊκό νάτριο (συντηρητικό) αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Hulk
22-08-12, 07:06
Παναγιωτη εισαι απαικτος!!! Μεχρι τωρα ειχα ακουσει σαν αυτο που λεει ο Κωστας που το βαζεις στην καταψυξη.

Τουλαχιστον ετσι ξερουμε και τι τρωμε! Θα το δοκιμασω κι'εγω να δω πως θα μου βγει...:biggrin:

KOKAR
22-08-12, 09:04
90 κιλά εε?
αρα πρέπει να έχεις και πολύ μεγάλο αποθηκευτικό χώρο !

SV1JRT
22-08-12, 09:26
Να προσθέσω και εγώ δύο μικρές πληροφορίες στην διαδικασία σου Παναγιώτη, μιας και κάνω ΧΡΟΝΙΑ αυτή τη ... αποθήκευση.

Βασικά εγώ ΔΕΝ βράζω την ντομάτα. Την στίβω, την στραγγίζω και την αποθηκεύω σε βαζάκια με παστερίωση.

Αφου αλέσω τις ντομάτες όσο καλύτερα μπορώ, τις περνάω απο κόσκινο για να αφαιρέσω τα φλούδια μετά:

1) Για να στραγγίσει το νερό μετά απο το άλεσμα βάζεις την ντομάτα σε μια παλια (αλλά καθαρή) ΜΑΞΙΛΑΡΟΘΗΚΗ και την κρεμάς σε ένα δέντρο για μία νύχτα. Το πρωί είσαι έτοιμος.

2) Για ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟ στον ντοματοπελτέ, μπορείς να προσθέσεις περίπου 1-2 γραμμάρια "ΣΑΛΙΚΥΛΙΚΟ ΟΞΥ" σε κάθε κατσαρόλα (το αγοράζεις απο το φαρμακείο της γειτονιάς σου). Αυτό είναι το βασικό συστατικό της ΑΣΠΙΡΙΝΗΣ και κρατάει τον πολτό χωρίς να σαπίζει. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ, αν βάλεις Σαλικυλικό οξύ στον πολτό, πρέπει να το αφήσεις να ξεθυμάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 24 ώρες γιατι δημιουργούνται ΠΟΛΛΑ αέρια και αν το κλείσεις σε βαζάκι θα σου το ανατινάξει.

3) Μπορείς να "παστεριώσεις" τα βαζάκια. Αφου τα γεμίσεις ΜΕΧΡΙ ΕΠΑΝΩ, τα βάζεις σε μία χύτρα ταχύτητας ΜΑΖΙ με το καπάκι το οποίο όμως είναι ΞΕΒΙΔΩΜΕΝΟ ή ΞΕΚΟΥΜΠΩΤΟ. Προσθέτεις ΛΙΓΟ νερό στον πάτο της χύτρας και "βράζεις" για 5 - 10 λεπτά.
Κατόπιν ανοίγεις την χύτρα και σφραγίζεις αμέσως τα βαζάκια.

Καλή παραγωγή Παναγιώτη.

p.gabr
22-08-12, 09:38
Μια χαρά είναι οι γιαγιάδες μας στο χωριό έτσι συντηρούσαν χρόνια, το κάνουν ακόμη και τώρα. Μπορείς αν θέλεις να βάλεις 0.1γρ βενζοϊκό νάτριο (συντηρητικό) αλλά δεν είναι απαραίτητο.
ιστορικο
κωστα μεχρι το 1970 δεν υπηρχαν ταματινια και ντοματακια με την σημερινη μορφη,Μονον πελτες

Ηγιαγια μου λοιπον εκανε πελτε,στραγκιζε τις ντοματες και τις εστελνε σε λαμαρινες στον φουρνο της γειτονιας..ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ εδω δεν ειχαμε και βαζα ,σε μπουκαλια και οτι ναναι το εβαζε ,με λιγο λαδακι απο πανω

..................................................


Παναγιωτη εισαι απαικτος!!! Μεχρι τωρα ειχα ακουσει σαν αυτο που λεει ο Κωστας που το βαζεις στην καταψυξη.

Τουλαχιστον ετσι ξερουμε και τι τρωμε! Θα το δοκιμασω κι'εγω να δω πως θα μου βγει...:biggrin:

Σαββα για βαζα στην Αγιας Τριαδος στον Μακη ,εκατο μετρα πανα απο τον Αγιο Γιιωργη αριστερα

.................................................. .................


90 κιλά εε?
αρα πρέπει να έχεις και πολύ μεγάλο αποθηκευτικό χώρο !

Κατω απο τα σκαλια ειναι η αποθηκη τροφιμων,κρεμυδια πατατες,σκορδα,λαδι και δικο μου ξυδι καλο,δεν λειπουν ποτε

36411
Ημεχρι σημερα παραγωγη
.................................................. ..


Να προσθέσω και εγώ δύο μικρές πληροφορίες στην διαδικασία σου Παναγιώτη, μιας και κάνω ΧΡΟΝΙΑ αυτή τη ... αποθήκευση.

Βασικά εγώ ΔΕΝ βράζω την ντομάτα. Την στίβω, την στραγγίζω και την αποθηκεύω σε βαζάκια με παστερίωση.

Αφου αλέσω τις ντομάτες όσο καλύτερα μπορώ, τις περνάω απο κόσκινο για να αφαιρέσω τα φλούδια μετά:

1) Για να στραγγίσει το νερό μετά απο το άλεσμα βάζεις την ντομάτα σε μια παλια (αλλά καθαρή) ΜΑΞΙΛΑΡΟΘΗΚΗ και την κρεμάς σε ένα δέντρο για μία νύχτα. Το πρωί είσαι έτοιμος.

2) Για ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟ στον ντοματοπελτέ, μπορείς να προσθέσεις περίπου 1-2 γραμμάρια "ΣΑΛΙΚΥΛΙΚΟ ΟΞΥ" σε κάθε κατσαρόλα (το αγοράζεις απο το φαρμακείο της γειτονιάς σου). Αυτό είναι το βασικό συστατικό της ΑΣΠΙΡΙΝΗΣ και κρατάει τον πολτό χωρίς να σαπίζει. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ, αν βάλεις Σαλικυλικό οξύ στον πολτό, πρέπει να το αφήσεις να ξεθυμάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 24 ώρες γιατι δημιουργούνται ΠΟΛΛΑ αέρια και αν το κλείσεις σε βαζάκι θα σου το ανατινάξει.

3) Μπορείς να "παστεριώσεις" τα βαζάκια. Αφου τα γεμίσεις ΜΕΧΡΙ ΕΠΑΝΩ, τα βάζεις σε μία χύτρα ταχύτητας ΜΑΖΙ με το καπάκι το οποίο όμως είναι ΞΕΒΙΔΩΜΕΝΟ ή ΞΕΚΟΥΜΠΩΤΟ. Προσθέτεις ΛΙΓΟ νερό στον πάτο της χύτρας και "βράζεις" για 5 - 10 λεπτά.
Κατόπιν ανοίγεις την χύτρα και σφραγίζεις αμέσως τα βαζάκια.

Καλή παραγωγή Παναγιώτη.

βεβαιως υπαρχουν πολες μεθοδοι.για να ακουσουμε και αλλα

-nikos-
22-08-12, 10:02
εμεις την αλεθουμε σε ειδικο σκευος [κατι σαν μηχανη του κιμα]
και ετσι αφαιρουμε και τις πετσες
δεν αφαιρουμε το νερο αλλα το βραζουμε μεχρι εξατμισης [μιας και στο νερο εχει πολυ αρωμα]
και βαζουμε αλατι για συντηριση.

το μοναδικο μιωνεκτημα = κανει μονο για σαλτσα φαγητου λογο αλατιου και οχι για γλυκες σαλτσες.

pkostas
22-08-12, 10:27
είναι καλύτερα από την περίπτωση της κατάψυξη. έχει περισσότερη δουλεία. Αξίζει όμως.

SV1JRT
22-08-12, 10:49
Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ πράγματα που μπορούμε να κάνουμε για την εξοικονόμηση πόρων γενικότερα, αλλα απλά ΔΕΝ τα γνωρίζει ο κόσμος. Για παράδειγμα:

1) Μην πετάτε το ΓΑΛΑ οταν ληγει η ημερομηνία λήξης του.
Το βάζετε σε ένα μπώλ, σε θερμοκρασια δωματιου (Οχι ψυγειο) και προθέτετε λίγη μαγιά γιαουρτιού. (Λίγη απο την πέτσα απο το υπάρχον γιαούτι). Την επόμενη μέρα, έχετε ένα ωραίο μπώλ με ΦΡΕΣΚΟ γιαούρτι.

2) Μην πετάτε το παλιό ΤΗΓΑΝΟΛΑΔΟ.
Το ρίχνετε σε μια μεγάλη κατσαρόλα να ζεσταθεί (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΡΑΣΕΙ) και προσθέτετε αργα - αργα ΚΑΥΣΤΙΚΗ ΣΟΔΑ.
Το λάδι θα ΑΦΡΙΣΕΙ ΠΟΛΥ. Ανακατευετε συνέχεια. Στην συνέχεια, ρίχνετε το μίγμα σε ένα κουβά με αλατόνερο.
Στην επιφάνεια του κουβά μένει το ΣΑΠΟΥΝΙ. (Λευκό και παχύρευστο). Το μαζευετε με μία κουτάλα και το ξερένετε στον ήλιο.
Για κάθε κιλό τηγανόλαδου, παράγετε περίπου 1 κιλό σαπούνι. Σημείωση: Το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φυσικό σαπούνι είναι ΛΕΥΚΟ - ΖΑΧΑΡΙ στο χρώμα. Το δήθεν φυσικό πράσινο σαπούνι γίνετε με προσθήκη ΧΡΩΜΑΤΟΣ.

Και υπάρχουν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ αλλα πράγματα που μπορείτε να κάνετε.

-nikos-
22-08-12, 11:25
[QUOTE=SW1JRT;548853]Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ πράγματα που μπορούμε να κάνουμε για την εξοικονόμηση πόρων γενικότερα, αλλα απλά ΔΕΝ τα γνωρίζει ο κόσμος.QUOTE]


Σωτηρη πες μας για την παστεριωση,πως την κανεις ???

KOKAR
22-08-12, 11:38
Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ πράγματα που μπορούμε να κάνουμε για την εξοικονόμηση πόρων γενικότερα, αλλα απλά ΔΕΝ τα γνωρίζει ο κόσμος. Για παράδειγμα:

1) Μην πετάτε το ΓΑΛΑ οταν ληγει η ημερομηνία λήξης του.
Το βάζετε σε ένα μπώλ, σε θερμοκρασια δωματιου (Οχι ψυγειο) και προθέτετε λίγη μαγιά γιαουρτιού. (Λίγη απο την πέτσα απο το υπάρχον γιαούτι). Την επόμενη μέρα, έχετε ένα ωραίο μπώλ με ΦΡΕΣΚΟ γιαούρτι.

2) Μην πετάτε το παλιό ΤΗΓΑΝΟΛΑΔΟ.
Το ρίχνετε σε μια μεγάλη κατσαρόλα να ζεσταθεί (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΡΑΣΕΙ) και προσθέτετε αργα - αργα ΚΑΥΣΤΙΚΗ ΣΟΔΑ.
Το λάδι θα ΑΦΡΙΣΕΙ ΠΟΛΥ. Ανακατευετε συνέχεια. Στην συνέχεια, ρίχνετε το μίγμα σε ένα κουβά με αλατόνερο.
Στην επιφάνεια του κουβά μένει το ΣΑΠΟΥΝΙ. (Λευκό και παχύρευστο). Το μαζευετε με μία κουτάλα και το ξερένετε στον ήλιο.
Για κάθε κιλό τηγανόλαδου, παράγετε περίπου 1 κιλό σαπούνι. Σημείωση: Το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φυσικό σαπούνι είναι ΛΕΥΚΟ - ΖΑΧΑΡΙ στο χρώμα. Το δήθεν φυσικό πράσινο σαπούνι γίνετε με προσθήκη ΧΡΩΜΑΤΟΣ.

Και υπάρχουν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ αλλα πράγματα που μπορείτε να κάνετε.

Σωτήρη το να βάλεις ετσι απλα καυστική σόδα είναι απο πολύ εως πάρα πολύ επικίνδυνο
για να το κάνει κάποιος θα πρέπει να γνωρίζει την πραγματική ποσότητα καυστικής σόδας που θα βάλει στο μείγμα
γιατί μπορεί να έχει άσχημες καταστάσεις στο δέρμα του

ακόμα αυτό που λες το ξεράνουμε στον ηλιο δεν ειναι σωστό γιατι δεν αναφέρεις τον χρόνο που θέλει
απο οσο γνωρίζω θα πρέπει να μείνει στον ήλιο για περίπου 3 μήνες για να απαλλαχθεί το σαπούνι απο την καυστική σόδα

SV1JRT
22-08-12, 12:22
[QUOTE=SW1JRT;548853]Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ πράγματα που μπορούμε να κάνουμε για την εξοικονόμηση πόρων γενικότερα, αλλα απλά ΔΕΝ τα γνωρίζει ο κόσμος.QUOTE]


Σωτηρη πες μας για την παστεριωση,πως την κανεις ???

Νίκο δεν υπάρχει κάτι άλλο να προσθέσω. Είναι όπως το είπα παραπάνω. Σε μία χύτρα ταχύτητας βάζω λίγο νερό στον πάτο. Μετά βάζω μέσα τα βαζάκια ΑΝΟΙΧΤΑ και γεμισμένα ώς απάνω. Κλείνω την χύτρα, βράζω για 5 - 10 λεπτά και μετά ανοιγω την χύτρα και αμέσως σφίγγω τα καπάκια. (λίγο ντοματοπελτες βέβαια ξεχιλίζει απο τα βαζάκια λόγω διαστολής, αλλα είναι ΟΚ). Αν έχει κενό μέσα στο βαζάκι, μπορεί να σπάσει λόγω υποπίεσης όταν κρυώσει.



Σωτήρη το να βάλεις ετσι απλα καυστική σόδα είναι απο πολύ εως πάρα πολύ επικίνδυνο
για να το κάνει κάποιος θα πρέπει να γνωρίζει την πραγματική ποσότητα καυστικής σόδας που θα βάλει στο μείγμα
γιατί μπορεί να έχει άσχημες καταστάσεις στο δέρμα του

ακόμα αυτό που λες το ξεράνουμε στον ηλιο δεν ειναι σωστό γιατι δεν αναφέρεις τον χρόνο που θέλει
απο οσο γνωρίζω θα πρέπει να μείνει στον ήλιο για περίπου 3 μήνες για να απαλλαχθεί το σαπούνι απο την καυστική σόδα

ΕΝΟΕΙΤΕ Κώστα ότι το κάνεις με προσοχή και φορώντας γάντια. Παλιά, οι γιαγιάδες φτιάχναν σαπούνι βράζοντας λάδι με αλυσίβα (στάχτη απο τα τζάκια με νερό), που περιέχει μεγάλη πσότητα καυστικής σόδας και καυστικού καλίου.

Η καυστική σόδα φεύγει οταν "πλένεις" το σαπουνι στο αλατόνερο. Η καυστική σόδα αντιδρά με τα λάδια και το λίπος και καταστρέφετε. Αυτό που μένει στο τέλος, είναι ένα πολύ μικρό ποσο καυστικής σόδας, που είναι το "περίσσευμα" όταν όλο το λάδι έχει μετατραπεί σε σαπούνι. Οταν ρίχνεις το "υλικό" στο αλατόνερο, στην ουσία το κάνεις για να φύγει το πλεόνασμα καυστικής σόδας. Το ξέραμα στον ήλιο είναι απλά για να φύγει το νερό απο το σαπούνι και να στερεοποιηθεί σε "πλάκα". (ενοείτε οτι το ρίχνεις μεσα σε κάποιο καλούπι για να ξεραθεί.

leosedf
22-08-12, 13:07
Σαλικυλικό οξύ και βενζοϊκό νάτριο χρησιμοποιούμε στα πυροτεχνήματα μαζί με οξειδωτή για να φτιάξουμε σφυρίχτρες...:lool:

SV1JRT
22-08-12, 14:49
Σαλικυλικό οξύ και βενζοϊκό νάτριο χρησιμοποιούμε στα πυροτεχνήματα μαζί με οξειδωτή για να φτιάξουμε σφυρίχτρες...:lool:


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.... Μιλάμε για ΕΚΡΗΚΤΙΚΟ ντοματοπελτέ...... :scared: :scared: :scared:

-nikos-
22-08-12, 17:46
για το σαπουνι

3642536426ενα παλιο ενχειρηδιο !!

εχει και συνταγη για κρεμοσαπουνο !!:001_smile:

leosedf
22-08-12, 18:13
Σαπούνι σκεφτόμουν να κάνω εδώ και μερικές ημέρες. Πολύ εύκολο και μπορείς να προσθέσεις και αιθέρια έλαια για ωραίο άρωμα. Θέλουν ένα μήνα τουλάχιστον για ωρίμανση και να αλλάξει το pH.

p.gabr
22-08-12, 19:25
Παλιά, οι γιαγιάδες φτιάχναν σαπούνι βράζοντας λάδι με αλυσίβα (στάχτη απο τα τζάκια με νερό), που περιέχει μεγάλη πσότητα καυστικής σόδας και καυστικού καλίου.


Σωστο και αυτο Σωτηρη
.................................................. ......................

Σαπούνι σκεφτόμουν να κάνω εδώ και μερικές ημέρες. Πολύ εύκολο και μπορείς να προσθέσεις και αιθέρια έλαια για ωραίο άρωμα. Θέλουν ένα μήνα τουλάχιστον για ωρίμανση και να αλλάξει το pH.
Και εγω το ιδιο
Εχω το τελευταιο κομματι .Εναι τουλαχιστον 20 χρονων
36427
Εγω δεν εχω φτειαξει
Ερχοταν τοτε ενας γερος και τα τακτοποιουσε.Αλλα πολυ ελαφρυ , το μισο βαρος εχει απο τα αγοραστα
Τωρα ειναι η ωρα:psonio::psonio: για εκρηξεις

.................................................. .....................
Να συμβουλευτουμε και να δοκιμασουμε

για το σαπουνι

3642536426ενα παλιο ενχειρηδιο !!

εχει και συνταγη για κρεμοσαπουνο !!http://www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/001_smile.gif



Eχω βρει και εγω διαφορα απο το νετ...Aντε οποιος φτειαξει πρωτος θα παρει BONUS

SV1JRT
22-08-12, 19:38
για το σαπουνι

3642536426ενα παλιο ενχειρηδιο !!

εχει και συνταγη για κρεμοσαπουνο !!:001_smile:

Μπράβο Νίκο. Σωστός φίλε.
Βέβαια δεν αναφέρει το "κόλπο" του πλυσίματος μα αλατόνερο για να φύγει το πλεώνασμα της καυστικής σόδας....



Σαπούνι σκεφτόμουν να κάνω εδώ και μερικές ημέρες. Πολύ εύκολο και μπορείς να προσθέσεις και αιθέρια έλαια για ωραίο άρωμα. Θέλουν ένα μήνα τουλάχιστον για ωρίμανση και να αλλάξει το pH.


Κωσταντίνε, το έχω κάνει αρκετές φορές. Βγάζεις σαπούνι ΠΟΛΥ καλής ποιότητας με μηδενικό κόστος, και γλυτώνεις και το περιβάλον απο τα απόβλητα τηγανόλαδα....

-nikos-
22-08-12, 19:43
Θέλουν ένα μήνα τουλάχιστον για ωρίμανση και να αλλάξει το pH.


οποτε φτιαχνω εγω,,σε δυο μερες ειναι ετοιμο προς χρηση.

το κολπο ειναι στο καλουπι ,,φτιαχνω ενα τελαρακι με τεσσερις σανιδες και του βαζω
ενα ναιλον με μικρες τρυπες που ανοιγω με ενα καρφι,,για
να στραγγισει το ''προυτιο'' [πρωτιον,απο τους αρχαιους]
μετα χυνω μεσα το μιγμα που περιγραφεται στο ενχειριδηο και
το κοβω με ενα μαχαιρι οταν αρχισει να κοβεται [γιατι μετα γινεται πετρα]

δεν υπαρχει πιο υγειηνο σαπουνι,,,

-nikos-
22-08-12, 19:48
Τωρα ειναι η ωρα:psonio::psonio: για εκρηξεις

.................................................. .....................



γλυκερινη απο το σαπουνι και νιτρο απο λιπασμα

η κουζινα του αναρχικου

leosedf
22-08-12, 20:51
Μπριζώθηκα
http://www.youtube.com/watch?v=S0jYs6colrY

p.gabr
22-08-12, 21:54
KΩΣΤΑ αναδευση 30-60 λεπτα;;;;
και το μιξερακι ποιος θα το κλαιει:drool::drool:
αυτη που ειναι και ομορφουλα μηπως τα λεει καλυτερα
http://www.youtube.com/watch?v=S0jYs6colrY

KOKAR
22-08-12, 22:13
Παναγιώτη φαντάζομαι οτι δεν έχεις καταλάβει οτι βάλατε με τον Κωνσταντίνο το ίδιο βίντεο ε?

υ.γ
Σωτήρη αυτο με το θαλασσινό νερο δεν το έπιασα.....το βίντεο λεει για 2 μήνες "άραγμα" το σαπούνι

p.gabr
22-08-12, 22:16
Παναγιώτη φαντάζομαι οτι δεν έχεις καταλάβει οτι βάλατε με τον Κωνσταντίνο το ίδιο βίντεο ε?





Διορθωθηκε
:hammer::hammer:
http://www.youtube.com/watch?v=afUXPW0lYJ0&feature=related

KOKAR
22-08-12, 22:35
ο παρακάτω σαν πολλά πράγματα δεν βάζει ????

http://www.youtube.com/watch?v=L0R_r3ZhmuI

KOKAR
22-08-12, 22:37
Διορθωθηκε
:hammer::hammer:
http://www.youtube.com/watch?v=afUXPW0lYJ0&feature=related

ελα Παναγιώτη σε εμας μπορείς να το πεις......για την κοιλιτσα που φαίνεται δεν έβαλες το βίντεο ? :hahahha::hahahha:

p.gabr
22-08-12, 22:44
Κατσε βρε κωστα ,,,,,,τι μ@λ@κιες βλεπουμε

θα φτειαξει ο Κωνσταντινος και θα ανεβασει βιντεο (θελω ομως και κοιλιτσα)

ΚΑΙ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ..θα φτειαξω και εγω

KOKAR
22-08-12, 22:52
Κατσε βρε κωστα ,,,,,,τι μ@λ@κιες βλεπουμε

θα φτειαξει ο Κωνσταντινος και θα ανεβασει βιντεο (θελω ομως και κοιλιτσα)

ΚΑΙ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ..θα φτειαξω και εγω
να δω τον Κωνσταντίνο με κοιλίτσα εξω και να παρουσιάζει το "φτιάξε σαπούνι μόνος σου " και ας πεθάνωωωωωωω :hahahha::hahahha:

leosedf
22-08-12, 22:59
Δεν ξέρω τι να βάλω για καλούπι τώρα αλλιώς θα έφτιαχνα τώρα.

SV1JRT
22-08-12, 23:15
Παναγιώτη φαντάζομαι οτι δεν έχεις καταλάβει οτι βάλατε με τον Κωνσταντίνο το ίδιο βίντεο ε?

υ.γ
Σωτήρη αυτο με το θαλασσινό νερο δεν το έπιασα.....το βίντεο λεει για 2 μήνες "άραγμα" το σαπούνι


Αυτό Κώστα είναι "Σμυρνιώτικο" κόλπο, απ' την Μικρά Ασία. Μου το είχε πεί η συγχωρεμένη η γιάγια μου.
Ως γνωστό, το σαπούνι ΔΕΝ διαλύετε στο αλατόνερο. Ως εκ τούτου, χύνουμε το μίγμα απο την κατσαρόλα σε πυκνό αλατόνερο, για να "πλυθεί" απο τα κατακάθια. Ολες οι βρωμιές του σαπουνιού βυθίζονται στο αλατόνερο (το ίδιο ισχύει και για το περίσσευμα της καυστικής σόδας) και το καθαρό πια σαπουνι επέπλεει στην επιφάνεια οπου και το μαζεύεις με μια κουτάλα και το ρίχνεις στα "καλούπια". Ετσι φτιάχνεις σαπούνι SUPER-καθαρό. Το αλατόνερο πρέπει να έχει πυκνότητα περίπου διπλάσια απο το θαλασσινό νερό.

SV1JRT
22-08-12, 23:17
να δω τον Κωνσταντίνο με κοιλίτσα εξω και να παρουσιάζει το "φτιάξε σαπούνι μόνος σου " και ας πεθάνωωωωωωω :hahahha::hahahha:


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :hahahha::hahahha:

Αποστόλης1
28-08-12, 12:03
Για να αποφύγω και τα κακά της πρώτης ύλης, φύτεψα ντομάτες (σπόρους από αγγλία) αλλά δυστυχώς ο καιρός δεν βόηθησε, μερικές σαλάτες έφαγα κυρίως από αυτοφυείς πρόημες(είχαν φυτρώσει χειμώνα).
Οι μελτζανιές κάνουν άνθη αλλά πέφτουν.
Οι πιπεριές τελευταία πάνε πολύ καλά.
Υπάρχει και έλλειψη νερού.

Και ένας λόγος παραπάνω:
http://www.zougla.gr/market/article/vrike-poltopimeno-troktiko-se-siskevasia-saltsas

lepouras
28-08-12, 12:21
Για όποιον ενδιαφέρετε να βρει αγνούς παραδοσιακούς σπόρους(όχι υβρίδια) και διαδικασίες φυτέψεις, συλλογή σπόρων, ξήρανσης κλπ μπορεί να βρει στον Πελίτι.

http://www.peliti.gr/

p.gabr
28-08-12, 13:00
Εγω εχω δικη μου παραγωγη

Προκειται για βραωνας ,αυτες οι μεγαλες οι κακομουτσουνες και ενα ντοπιο 30 χρονων

ΒΑΣΤΑΩ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΠΟΡΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ
36535


Οι ντοματες του εμποριου δυστυχως, εχουν χασει την νοστιμια τους ΣΚΕΤΗ ΦΛΟΥΔΑ ΕΙΝΑΙ

Οι νεοι δεν ξερουν τι ειναι η ντοματα.Θυμαμαι πριν το 70 που ο πατερας μου ηταν στην λαχαναγορα την πρωτη μερα οι ντοματες αριστες και την τριτη τρεχαν ζουμια στα πατωματα (πλυμμυρα)....... ΙΣΤΙΑΙΑΣ Νο1 τοτε


Η παραγωγη συναιχιζεται, παω για τα 7 τελαρα
36534


Υ.Γ
ΕΧΩ μια πορτοκαλια μεγαλη και σκαει τα πορτοκαλια .Χθες πεταξα καμμια 20ΑΡΙΑ .
Γνωριζει κανεις το αιτιο.και ποτιζεται και ταιζεται και ραντιζεται
Περσυ το ιδιο μου εκανε και βαστηξε καμμια 50αρια

lepouras
28-08-12, 13:08
μπράβο ορέ Παναγιώτη. μια και είσαι από τους ελάχιστους που έχει παραδοσιακό σπόρο, δεν κάνεις και μια αναφορά την διαδικασία από τον σπόρο πως ξεκινάς την φυτέψει μέχρι την παραγωγή εξαγωγή σπόρου και ξήρανση του για επαναχρησιμοποίηση? πιστεύω θα είναι πολύ ενδιαφέρον η διαδικασία.(και απαραίτητη γνώση).

p.gabr
28-08-12, 13:21
Δεν ειναι δυσκολο
επιλεγεις απο τις πρωτες που θα αρχισουν να γινονται και τις μεγαλυτερες
τις μαρκαρεις με λιγη μπογια ,να τις ξεχωριζεις και τις αφηνεις εκει μεχρι πληρη ωρημανση (να λειωσει)

αφαιρεις οσο γινεται τους σπορους ξηρανση κανα μηνα και μετα σε βαζακι σφραγιστο
φυτευση μεσα φεβρουαριου μετεφυτευση 15-20 Μαιου
σημαντικη η επιλογη χωραφιου η δυνατον τα τελευταια 3 χρονια να μην εχει ξαναμπει ντοματα

τρεις τουλαχιστον μηνες πριν οργωμενο και φρεζαρισμενο το τελευταιο δεκαπενθημερο πριν την φυτευση

Σημαντικο επισης το παραχωμα του φυτου στον μηνα ......αλυπητο
Εδω στα μερη μας ξεκινα τελος ιουλιου η φυσικη, παραδοσιακη και αβιαστη παραγωγη

Panoss
28-08-12, 15:31
φυτευση μεσα φεβρουαριου μετεφυτευση 15-20 Μαιου
15 Φεβρουαρίου ως 15 Μαΐου είναι 3 μήνες!
Σ' ένα σακουλάκι με σπόρους ντομάτας που πήρα από Jumbo (:drool:) λέει φυτεύουμε το σπόρο σ' ένα π.χ σακουλάκι με χώμα, και μετά από 1 μήνα μεταφύτευση.

Τελικά, τι ισχύει;



Σημαντικο επισης το παραχωμα του φυτου στον μηνα ......αλυπητο
Εδω στα μερη μας ξεκινα τελος ιουλιου η φυσικη, παραδοσιακη και αβιαστη παραγωγη
Τι είναι το παράχωμα;

leosedf
28-08-12, 15:52
15 Φεβρουαρίου ως 15 Μαΐου είναι 3 μήνες!
Σ' ένα σακουλάκι με σπόρους ντομάτας που πήρα από Jumbo (:drool:) λέει φυτεύουμε το σπόρο σ' ένα π.χ σακουλάκι με χώμα, και μετά από 1 μήνα μεταφύτευση.

Τελικά, τι ισχύει;


Τι είναι το παράχωμα;
A είναι οι καινούριες common rail diesel, καλή ροπή και χαμηλή κατανάλωση.

lepouras
28-08-12, 15:58
στο εμπόριο μόνο υβρίδια μπορείς να βρεις οπότε αυτές που θα βγούνε με σπόρους αλλά τζάμπο τζετ δεν θα είναι ντομάτες αλλά σακουλάκια με χρωματιστό νερό.
οπότε και σαν υβρίδιο είναι φτιαγμένα για γρήγορη παραγωγή, όμορφο αποτέλεσμα, μικρή ταλαιπωρία ΑΛΛΑ όχι ντομάτα.



Ωχ μας βλέπω να αρχίζουμε τις φιλοσοφίες για τα διατροφικά παγκοσμίως σκάνδαλα και να χαλάμε το θέμα του Παναγιώτη.

Αποστόλης1
28-08-12, 16:08
Εγω ..............................................

Υ.Γ
ΕΧΩ μια πορτοκαλια μεγαλη και σκαει τα πορτοκαλια .Χθες πεταξα καμμια 20ΑΡΙΑ .
Γνωριζει κανεις το αιτιο.και ποτιζεται και ταιζεται και ραντιζεται
Περσυ το ιδιο μου εκανε και βαστηξε καμμια 50αρια

Υπερβολικό ή/και ακανόνιστο πότισμα, φυτεύεις κάτι τριγύρω,???

p.gabr
28-08-12, 17:45
15 Φεβρουαρίου ως 15 Μαΐου είναι 3 μήνες!
Σ' ένα σακουλάκι με σπόρους ντομάτας που πήρα από Jumbo (:drool:) λέει φυτεύουμε το σπόρο σ' ένα π.χ σακουλάκι με χώμα, και μετά από 1 μήνα μεταφύτευση.

Τελικά, τι ισχύει;


Τι είναι το παράχωμα;
Συνονοματε μιλαμε για φυσικες διαδικασιες

Ο σπορος πεφτει σε 3_4τελαρακια με τυφρη και χωμα
Υπαιθρια ,χωρις πολλες φαμφαρες και προστασιες
Μπορει να κανει και κανα μηνα να φανει τι ειναι


.:.........ΤΟ ΠΑΡΑΧΩΜΑ....Μια πολυ σημαντικη εργασια

Αφου εχει φυτευθει καμμια 20 μερες και το φυτο εχει αποκτησει μια σημαντικη αναπτυξη ,(πανω απο σαραντα ποντους) κανουμε ενα πολυ καλο ποτισμα.
Την επομενη ,σκαβουμε δυο βαθειες τσαπιες μπροστα του και το γκρεμιζουμε μεσα
Αφηνουμε μονο μια κορυφουλα ,ολο το υπολοιπο θαβεται και πατιεται καλα απο πανω, με ενα παχυ στρωμα χωματος Αφηνουμε το φυτο αποτιστο για μεγαλο διαστημα, μεχρι να ζαρωθει ( και δεκα συν μερες)
Αυτο εχει αποτελεσμα ,να ριζοβολισει ολο το στελεχος που θαφτηκε και να αποκτηση ενα δυνατο συστημα ριζας με νεα τριχιδια
Το επομενο ποτισμα, θα δωσει ενα νεο και δυνατο φυτο
Στην ουσια μια δευτερη μεταφυτευση

Συναιχιζουμε με αραια ποτισματα, στην προκαρπικη αναπτυξη
Το πολυ νερο δεν κανει καλο, γιατι δεν αναπτυσεται η ριζα

Αποστολη δεν εχω και χρονοδιακοπτη στη πορτοκαλια ,απλως μια φορα την βδομαδα την γεμιζω την γουρνα μεχρι επανω δυο φορες

Κωστης
28-08-12, 23:03
Γεια σε ολους, κατοικο στη Γερμανια και ξερετε πως ειναι περιπου ο καιρος εδω, εγω εδω και τρια χρονια, κανω το εξης, 5-8 φεβρουαριου βαζω σε πλαστικα ποτιρια μιας χρησεως, τα γεμιζω κοπρια την οπια εγοραζω και βαζω ενα σπορο στο καθενα, τα εχω στην κουζινα πανω απο 20 βαθμους κελσιου, και σε δεκα μερας μου φυτρονουν ολα, και στης 20ν Απρηλιου τα μεταφυτευω στο κηπο, εχω μικρο θερμοκηπιο,2χ3 και τελος Μαιο με αρχες Ιουνιου, αφερω το θερμοκηπιο, και περνω ντοματες σχεδων εως 10 οκτοβριου, φυσικα αναλογα και τον καιρο, τα τελευταια τρεια χρονια ειναι οπως αναγραφω και παραπανω, και δεν ειναι υπερβολες αυτα που σας λεω, ( ειμαι στην περιοχη Στουτγκαρδης) η ωρημανσει τους ξεκιναει μετα της 15 Ιουλιου, αυτα τα καπως ολιγα και απο εμενα, να εισται ολοι καλα.

p.gabr
28-08-12, 23:13
Να σαι καλα ΚΩΣΤΑ
Χαρηκα για την επικοινωνια
Λογικα ολα αυτα που λες και μπαβο σου

Ομορφη η Στουτγκαρδη ....... καλα να περνας

Panoss
29-08-12, 09:19
Γεια σε ολους, κατοικο στη Γερμανια και ξερετε πως ειναι περιπου ο καιρος εδω, εγω εδω και τρια χρονια, κανω το εξης, 5-8 φεβρουαριου βαζω σε πλαστικα ποτιρια μιας χρησεως, τα γεμιζω κοπρια την οπια εγοραζω και βαζω ενα σπορο στο καθενα, τα εχω στην κουζινα πανω απο 20 βαθμους κελσιου, και σε δεκα μερας μου φυτρονουν ολα, και στης 20ν Απρηλιου τα μεταφυτευω στο κηπο, εχω μικρο θερμοκηπιο,2χ3 και τελος Μαιο με αρχες Ιουνιου, αφερω το θερμοκηπιο, και περνω ντοματες σχεδων εως 10 οκτοβριου, φυσικα αναλογα και τον καιρο, τα τελευταια τρεια χρονια ειναι οπως αναγραφω και παραπανω, και δεν ειναι υπερβολες αυτα που σας λεω, ( ειμαι στην περιοχη Στουτγκαρδης) η ωρημανσει τους ξεκιναει μετα της 15 Ιουλιου, αυτα τα καπως ολιγα και απο εμενα, να εισται ολοι καλα.
Κώστα μερικές απορίες έχω.
1. Στο θερμοκήπιό σου, που 'ναι 2mx3m, πόσα φυτά, ντοματιές δηλαδή, βάζεις; (για να υπολογίσω την απόσταση μεταξύ τους).
2. Υποθέτω ότι στην αρχή τις βάζεις σε θερμοκήπιο κι όχι έξω για να 'ναι σε μεγαλύτερη θερμοκρασία από του περιβάλλοντος, σωστά;
2. Άρα έχεις δικές σου ντομάτες από 15η Ιουλίου ως 10 Οκτωβρίου, 3 μήνες . Σωστά;

Κωστης
29-08-12, 16:51
Κώστα μερικές απορίες έχω.
1. Στο θερμοκήπιό σου, που 'ναι 2mx3m, πόσα φυτά, ντοματιές δηλαδή, βάζεις; (για να υπολογίσω την απόσταση μεταξύ τους).
2. Υποθέτω ότι στην αρχή τις βάζεις σε θερμοκήπιο κι όχι έξω για να 'ναι σε μεγαλύτερη θερμοκρασία από του περιβάλλοντος, σωστά;
2. Άρα έχεις δικές σου ντομάτες από 15η Ιουλίου ως 10 Οκτωβρίου, 3 μήνες . Σωστά;

Χερετω ολους,
1) πεντε φυτα και δεν τα κλαδευω καθολου
2) ναι στο μεσα στο θερμοκηπο,αλα μια που εβαλα εξω εγεινε καλυτερη, δηλαδη ο κορμος πιο χονδρος και τα φυλλα περισσοτερο πρασηνα
3) ναι, με φυσιολογεικες συνθηκες, το λεω αυτο γιατι πριν 15 μερες μας εριξε χαλαζι και καλουτσικο, να δουμε μεχρι ποτε θα δωσουν καρπο,

Και οτα ζεστανει ο καιρος μετα ενα μηνα βγαζω το θερμοκηπιο, ειναι λειομενο.
Τ
ο μηκος απο καθε φυτο θα ελεγα περιπου στου 70 ποντους να ειναι.

Κωστης
29-08-12, 16:58
Να σαι καλα ΚΩΣΤΑ
Χαρηκα για την επικοινωνια
Λογικα ολα αυτα που λες και μπαβο σου

Ομορφη η Στουτγκαρδη ....... καλα να περνας

Μια χαρα, αλα οπου ζης εκει πατρις (και η Ελλαδα μας βεβεως και ειναι στην καρδια μας και ειναι η πραγματικη πατριδα, ασχετα το πως την καταντησανε καποια ασηνηδιτα λαμογια.)

Αποστόλης1
29-08-12, 18:47
Επίσης σχετικά:
http://www.ftiaxno.gr/2009/04/blog-post.html
http://www.kalliergo.gr/home-kalliergo/tomates-astheneies-elleipsi-threptikon-systatikon.html

Ακρίτας
03-09-12, 16:19
.:.........ΤΟ ΠΑΡΑΧΩΜΑ....Μια πολυ σημαντικη εργασια

Αφου εχει φυτευθει καμμια 20 μερες και το φυτο εχει αποκτησει μια σημαντικη αναπτυξη ,(πανω απο σαραντα ποντους) κανουμε ενα πολυ καλο ποτισμα.
Την επομενη ,σκαβουμε δυο βαθειες τσαπιες μπροστα του και το γκρεμιζουμε μεσα
Αφηνουμε μονο μια κορυφουλα ,ολο το υπολοιπο θαβεται και πατιεται καλα απο πανω, με ενα παχυ στρωμα χωματος Αφηνουμε το φυτο αποτιστο για μεγαλο διαστημα, μεχρι να ζαρωθει ( και δεκα συν μερες)
Αυτο εχει αποτελεσμα ,να ριζοβολισει ολο το στελεχος που θαφτηκε και να αποκτηση ενα δυνατο συστημα ριζας με νεα τριχιδια
Το επομενο ποτισμα, θα δωσει ενα νεο και δυνατο φυτο
Στην ουσια μια δευτερη μεταφυτευση

Συναιχιζουμε με αραια ποτισματα, στην προκαρπικη αναπτυξη
Το πολυ νερο δεν κανει καλο, γιατι δεν αναπτυσεται η ριζα


Έτσι θα κάνω του χρόνου κι' άμα δεν πάρω ούτε φύλλο το κρίμα δικό σου. Φέτος οι ντομάτες ήταν μια αποτυχία.
Άντε και καλό χειμώνα.:001_smile:

p.gabr
03-09-12, 17:42
Γιωργο το εχω πει κι αλλες φορες
Αγροτοπαιδο γεννηθηκα και μεγαλωσα μες στα χωραφια

Επι του συγκεκριμενου θεματος ,εχω να πω το εξης

Μιλησα για παραδοσιακη καλλιεργεια και φυτα
Τα φυτα πλεον ειναι βιολογοκα μεταλαγμενα και εκτος αυτου εχουν μεγαλες απαιτησεις τροφης
Η μεουοδος ποτισματας με σταγονιδια, περιοριζουν την ελευθερη αναπτυξη της ριζας, γιατι τα βρισκει ετοιμα

Απαιτειται μεσω του συστηματος ποτισματος και υδρολιπανση ,γιατι το χωμα ξεπλεται απο το τοπικο ποτισμα
Η παραδοσιακη καλλιεργεια που ακομα κανω, δηλ σε αλειες (περιμετρικα αναχωματα)στο ποτισμα το νερο μεσα κολυμπαει Αυτο εχει για μενα ενα πλεονεκτημα .
Μεταφορονται και ανακατευονται ολα τα στοιχεια του χωραφιου Ενα κομματι κοπρια θα παει παντου ,ολα θα λαβουν

Μεταφερομαστε σιγα σιγα στην υδροπονικη καλλιεργεια ,που στην ουσια σχεδον ετσι γινεται
Αριζα φυτα που με τον παραμικρο αερα ,σε ανοικτο χωρο ταλαιπωρουνται

Οταν με το καλο τις ξεριζωσω ,θα τραβηξω μια φοτο να σου δειξω το ριζικο συστημα ,ποσο εχει αναπτυχθει με αυτον τον τροπο

Τρελός Επιστήμονας
03-09-12, 20:39
Συγχαρητήρια Παναγιώτη για τις εξαιρετικές πληροφορίες. Αυτό το έκανε και η γιαγιά μου πολύ παλιά (παρασκευή ντοματοπελτέ).

p.gabr
04-09-12, 11:22
Συγχαρητήρια Παναγιώτη για τις εξαιρετικές πληροφορίες. Αυτό το έκανε και η γιαγιά μου πολύ παλιά (παρασκευή ντοματοπελτέ).

ΔΗΜΗΤΡΗ πριν το 70 μονον πελτε υπηρχε Τα νταματινια δεν ειχαν κανει ακομα την εμφανιση τους (στο χωριο μου)
Ντοματα απο τον Νοεμβρη εως Μαιο ηταν αγνωστο αντικειμενο
Εξ αλλου που να αποθηκευαν τοματοχυμο ;Υπηρχαν βαζακια ..Ισα ισα τα σκευη και οταν εσπαγε κανα πιατο γινοταν χαμος
Τον πελτε τον χωναν σε κατι παλιομπουκαλια κατι καρδαρες θυμαμαι και προσθεταν λαδι που αυτο καθοταν επανω ,προστατευοντας το περιεχομενο απο την αλλοιωση

η σημερινη κατασταση του κηπου
36760


36761

Εχει πεσει ΜΟΝΟΝ ενα σχετικο θειαφισμα(θειοχαλκινη)
Αγουριδα υπαρχει πολυ ακομμα ,,,θα την βγαλουμε κανα μηνα ...και

Notios38
04-09-12, 12:34
Καλημερα ..σας..ωραιο θεμα Παναγιωτη αν κ εκτος ηλεκτρονικης..εχει πολυ ενδοιαφερον..θυμαμαι πριν χρονια οτι ειχαμε μια ποικιλια ντοματας οπως τα κομοντορια που τα κρεμουσαμε σε συρμα στην αποθηκη και οπως ηταν το κλαδι ειχε 5-10 τεμαχια..αυτα κοβοταν τετοια εποχη ηταν οψιμα και πριν παρουν εντονο χρωμα τα εβαζαν σε ενα κουβα με θαλασσινο νερο κι τ αφηναν στη αποθηκη..μεχρι την ανοιξη κρατουσαν ..
Εδω μας εχει ριμαξει το τουντα και 2 χρονιες υπαιθρια ντοματα δεν προκοβει..Αυτο με το παραχωμα ειναι σωστο...εγω ανοιγω βαθυ λακκο και οσο ανεβαινει πανω την σκεπαζω..χθες εβαλα και τα ντοματινια ..με κομοντορια..για το φθινοπωρο να δουμε αν γλυτωσουν...εναν ενδοιασμο, εχω με την θειοχαλκινη..οτι σε υψηλες θερμοκρασιες περιβαλλοντος καιει τα φυλλα..
Συγνωμη που δεν τονιζω το κειμενο..αλλα εχω ubuntu 12.04 και δεν μπορω να βρω τον τονο στο πληκτρολογιο...

leosedf
04-09-12, 13:40
Εχει πεσει ΜΟΝΟΝ ενα σχετικο θειαφισμα(θειοχαλκινη)

copper sulphate δηλαδή γαλαζόπετρα?

Τρελός Επιστήμονας
04-09-12, 17:15
Θειοχαλκίνη=γαλαζόπερτα=θειικός χαλκός=CuSO4
Νότιε, πομοντόρια πρέπει να λέγονται οι τομάτες, από το pomodoro (ιταλικά) δηλαδή χρυσόμηλo σε ακριβή μετάφραση. Δες και εδώ:
http://www.pomodorosauce.com/

leosedf
04-09-12, 17:26
CuSO4·5H2O για την ακρίβεια.

Notios38
04-09-12, 20:44
Ναι Δημήτρη στη αγορα ετσι αναφερονται ...πομοντορια...σωστα το λες στα super-market κομοντορια τα βαπτιζουν..τους ρωταω ποια η διαφορα...ειναι λογικα μικροτερα ..διπλασια απο τα ντοματίνια...ειναι ποιο νόστιμα..και ανθεκτικά..ως τωρα..

p.gabr
04-09-12, 20:55
ΤΑ κομοντορια κανουν ΠΟΛΥ πιο σκουρα σαλτσα



Καλημερα ..σας..ωραιο θεμα Παναγιωτη αν κ εκτος ηλεκτρονικης..εχει πολυ ενδοιαφερον..
εε οχι να μιλαμε συναιχεια για κεραιες ...ξεκουτιαναμε

Εγω ανοιγω βαθυ λακκο και οσο ανεβαινει πανω την σκεπαζω
το ιδιο πραγμα με αλλον τροπο δηλ

Εναν ενδοιασμο, εχω με την θειοχαλκινη..οτι σε υψηλες θερμοκρασιες
Σωστο δημητρη , μολις πριν τεσσερις μερες <<τα περιποιηθηκα>>> ,χωρις να ηταν απαραιτητο

p.gabr
20-08-13, 21:32
Η ντομάτα είναι τζάμπα και στην καλύτερη εποχή της δεν πιστεύω να το ξεχάσατε!!


Η παράγωγη έχει ξεκινήσει με καλύτερο εξοπλισμό

Ενα πετρογκαζ επαγγελματικό σε ημι-υπαίθριο χώρο, έχει στηθεί ένα αξιοπρεπές μαγειρειό
Η εστία αυτή είναι αρκετά δυνατή και για αυτό χρειάζεται προσοχή Εχω βάλει από κάτω από την εστία μια μαρμάρινη πλακά καθώς και υπάρχει και εξαερισμός
Το παρών μπορεί να βρεθεί από 35-50 € Εγώ το πήρα 50 με τα λάστιχα και την βαλβίδα


http://imageshack.us/a/img822/6231/p1r7.jpg


Οι αλουμινένιες κατσαρόλες υπήρχαν , αλλά εάν έχει κάποιος τα μάτια του ανοικτα βρίσκει και στα σκουπίδια καθότι τις πετανε οι νοικοκυρές
Για χρήση στο γκάζι είναι καλύτερες και ακριβότερες, από τις ανοξείδωτες γιατί απορροφούν καλύτερα την θερμοκρασία
Το δε τηγάνισμα δεν έχει καμιά σχέση με το οικιακό, καθότι η μεγάλη θερμοκρασία θωρακίζει τα υλικά και απορροφούν λιγότερο λάδι ,και για θραψαλο δεν το συζηταμε

Η διαδικασία δεν έχει αλλάξει, γιατί δεν έτυχε κανένα παράπονο από την περσινή παράγωγη που το απόθεμα βάστηξε μέχρι το τέλος Μαΐου

Ηδη έχω συμπληρώσει 5 τελάρα από τα 12 που έχω στόχο (για οκταμελη οικογενεια +δωρα)




Ketchap



Κατά την διάρκεια του χειμώνα με τον υπάρχοντα χυμό, έγιναν δόκιμες και για κέτσαπ που τελικά βρέθηκε η συνταγή που μου αρέσει


Για τρία κιλά κέτσαπ θα χρειαστούμε

2 ΚΙΛΑ κρεμμύδι και την ίδια ποσότητα χυμού ντομάτας συμπυκνωμένης 50%
Μισό κιλό ζάχαρη , εάν μας περισσεύει μέλι ,ξύδι ένα ποτήρι κατά προτίμηση και σπιτικό ,κανέλα ξύλο, γαρύφαλλο κόκκο
Το κρεμμύδι είναι αυτό που δίνει την διαύγεια και την ζελεδοποίηση



http://imageshack.us/a/img202/1797/yzox.jpg


Εκτέλεση

κόβουμε τα κρεμμύδια χοντρά τα σκεπάζουμε με λίγο νερό, βάζουμε δυο τρία κουτάλια αλάτι και τα αφήνουμε στην φωτιά κάνα μισάωρο να λιώσουν
όταν είναι έτοιμα τα λιώνουμε με το μπλέντερ χειρός, και προσθέτουμε την ντομάτα
,λιγο αργότερα την ζάχαρη και το ξύδι
τα αφήνουμε να βράσουν ελέγχοντας την γεύση και διορθώνοντας κατά τα γούστα
και το σημαντικό σε ένα μπρίκι ζεστού νερού βάζουμε τρία ξυλαράκια κανέλλα και καμιά 50 Κόκκους γαρύφαλλο , Μετά από πέντε λεπτά σουρώνουμε το μίγμα και το ρίχνουμε στην κατσαρόλα. Αυτό είναι που θα δώσει το τελικό άρωμα και γεύση
ΟΤΑΝ ΧΥΛΩΣΕΙ αφαιρούμε από την φωτιά και κατ ευθείαν στα βάζα αναποδογυρίζοντας τα



http://imageshack.us/a/img69/849/5lqp.jpg


Τι Heinz, τι κύκνος ,και π@@π@ριές ...............


http://imageshack.us/a/img27/8486/ks60.jpg



PETINOS ΚETCHAP τώρα

το προϊόν έτοιμο προς διάθεση :-({|=:-({|=


Εάν είμαστε και μερακλήδες προσθέτουμε καυτερή κόκκινη πιπέρια κατά προτίμηση

primeras
20-08-13, 23:48
Τελικά είσαι άπαιχτος ρε φίλε!
Μπράβο.
Πάντως αυτό με την Καυτερή πιπεριά επίσης ωραία ιδέα.
Το τσίλι του Παναγιώτη!
http://1.1.1.1/bmi/www.hlektronika.gr/forum/images/smilies/vbmodern/thumbup.gif