PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία πάνω σε μονιτορ ηχεία



sargeid
22-08-12, 16:25
Χαζεύοντας λοιπόν απο δώ κ από κεί, πέφτω πάνω σε κάτι Μ audio BX 5 και λένε τα χαρακτηριστικά: "Custom Class A/B analog amplifiers deliver superior dynamics and tonal accuracy across the frequency spectrum" Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής, πώς γίνεται να έχει 2 stereo ενισχυτές (2χ40watt και 2χ30watt) τάξη Α/Β με το τροφοδοτικό τους μέσα σε τόσο μικρό χώρο; και πόσο καλό είναι αυτό;

marios
23-08-12, 00:30
Το monitor έχει μέσα δυο TDAxxxx (δεν θυμάμαι τους κωδικους) και το πρόβλημα είναι οτι
εγω που δεν τα έκλεινα ποτέ, ζεσταίνονταν και μετά απο 4 χρόνια μου έβγαλαν βόμβο επειδή
φούσκωσαν οι ηλεκτρολυτικοί στην τροφοδοσία. Αλλάχθηκαν οι πυκνωτές και απο τότε τα κλείνω
όταν δεν τα χρησιμοποιώ και έχουν 1μιση χρόνο που είναι μια χαρά.

36444

sargeid
23-08-12, 08:23
Είσαι ευχαριστημένος με την ποιότητά τους?

kpetros
23-08-12, 08:52
μπορουμε να εχουμε μια φωτο απο το τεραστιο μονιτορ ???

sargeid
23-08-12, 09:04
Tι εννοείς?

kpetros
23-08-12, 09:06
απλα ειδα την παραθεση του μαριου , ολο αυτο το πραμα ....μεσα σε μονιτορ .
θα το εκανε πολυ μεγαλο σε ογκο :S

sargeid
23-08-12, 09:17
19.5cm x 17.6cm x 25.2cm Λέει το site τους... δν είναι πολύ μεγάλα πάντως αν τα δείς από κοντά

marios
23-08-12, 14:27
Μεγάλα δεν είναι. Τώρα για το αν θα σε αφήσουν ευχαριστημένο πάει ανάλογα με τις ανάγκες.
Εμένα προσωπικά με καλύπτουν και με το παραπάνω. Άν θές όμώς να κάνεις μία σοβαρή παραγωγή πάς αλλού. (>500 ευρώ)
Εσύ τί χρήση θές να κάνεις?

sargeid
23-08-12, 16:57
Δν ψάχνω συγκερκιμένα μονιτορ.... Ψαχνω γενικότερα ηχεία δν έχω καταλήξει σε hi fi ή μονιτορ, απλά θέλω να δώ αν αξίζουν τα αυτοενισχυόμενα

Phatt
23-08-12, 18:08
Τα μονιτορ θα σε ευχαριστησουν για να ακους μουσικη εαν:
1.Αποδεχεσαι τον φλατ ηχο, χωρις τονισμενα πριμα η μπασα οπως κανουν τα hi-fi ηχεια.
2.Τα χρησιμοποιησεις σαν ηχεια υπολογιστη η κατι αναλογο, γιατι ειναι φτιαγμενα για να τα ακους απο πολυ κοντα, σε μεγιστη αποσταση ενος μετρου.

kpetros
23-08-12, 23:51
εγω παντος που εχω μονιτορ με ηχεια , μια χαρα ηχο εχουν , δεν ΤΡΛΕΝΟΜΑΙ σε σχεση με το home cinema που χω μεσα , αλλα υπολογιστης ειναι ...... δεν χρειαζεσε κατι τρελο , το μονο που θα σε απογοητευσει ειναι αυτο που ανεφερε , τα μπασα ..... απλα δεν υπαρχουν . ουτε καν που καταφερνουν να σου γαργαλισουν το στηθος

picdev
24-08-12, 00:21
εγώ έχω τα fostex pm4 με 200ε για το pc, φοβερή ποιότητα και πολύ καλός ήχος full range, και μπάσο έχει , όχι πολύ βέβαια αλλά για house που ακούω μια χαρά είναι , βέβαια γούστα ειναι αυτά.
Στις ψηλές είναι πολύ καλά θα έλεγα.
Επίσης έχω ακούσει και τα KRK που απλά δεν παίζονται αλλά μιλάμε για άλλα λεφτά.
Γενικά όταν το ειχα ψάξει για να βάλω κατι στο pc, ειχα ρωτήσει αρκετούς γνώστες και στα 200ε ήταν οτι καλύτερο , αν πάρεις ξεχωριστά ηχεία ενισχυτή με αυτά τα λεφτά ,δεν την φτάνεις αυτή τη ποιότητα , ειχα δει και τα MAudio αλλά μου φάνηκαν πολύ πλαστικούρα

**Οταν λες home cinema? ποια ηχεία έχεις?

sargeid
24-08-12, 11:04
Εγώ μάλλον καταλήγω σε hi fi, απ΄ ότι διάβασα πολλοί παίρνουν έναν μικρό tripath κ ένα audio interface και βγαίνει σχετικά οικονομικά με σχετικά καλή ποιότητα

picdev
24-08-12, 11:28
Εγώ μάλλον καταλήγω σε hi fi, απ΄ ότι διάβασα πολλοί παίρνουν έναν μικρό tripath κ ένα audio interface και βγαίνει σχετικά οικονομικά με σχετικά καλή ποιότητα

πόσα λεφτά θες να δώσει και πόσα watt βγάζει το tripath?
όταν διάβαζα για τους tripath όλοι τους έβαζαν με πολύ ακριβά ηχεία για να δουν καλό αποτέλεσμα

sargeid
24-08-12, 12:16
Δν ξέρω ακόμα, περιμένω αυτήν εβδομάδα τον Lepai αν δν κάνει ίσως πάω για τον Trends TA-10. Για ηχεία σε αυτήν την κατηγορία κοιτάω http://www.klipsch.com/b-20-bookshelf-speakers-pair. 200-250 € και να είναι όσο γίνεται ευαίσθητα

marios
25-08-12, 00:30
Το monitor απλά θα σου δώσει αυτό που έχει ηχογραφηθεί χωρίς να τονίζει κάτι ιδιαίτερα.
Τώρα αν κάποιος θέλει πολύ μπασο, δεν νομίζω οτι αξίζει να πάρει studio monitor.
Ο αδερφός μου έχει ενα ζευγάρι τέτοια (http://www.focalprofessional.com/en/cms-line/cms-65.php) και απλά γ@μ@νε! :biggrin:

mariosinsuex
25-08-12, 02:46
Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω,τα studio monitors,είναι για τον ακροατή που θέλει αχρωμάτιστο ήχο.
Με κάποια ενεργά crossovers,equalizers,και οποιαδήποτε φίλτρα(εφόσον το ηχείο μπορεί να αντεπεξέλθει),μπορείς να ,χρωματίσεις τον ήχο που "βγάζουν".
Έχω τα Alesis Studio Monitor two,Εάν τα βάλω σε πηγή-ενίσχυση-ηχείο ακούς ότι είναι "γραμμένο" στην παραγωγή.
Σε σύνδεση με οποιοδήποτε μεσολαβητή-equalizer-φίλτρο,λογικό και επόμενο είναι ο ήχος να αλλάζει ανάλογα με τι του "δώσω" εγώ.