PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου επεσε η ψηφιακη καμερα στην θαλασσα... help



jimacid
28-08-12, 14:39
καλησπερα πρωτα απο ολα, δεν ξερω αν ποσταρω στην σωστη κατηγορια αλλα δεν βρηκα καποια κατηγορια για επισκευες συσκευων,
οπως λεει ο τιτλος χθες ειχε ενα ατυχημα η ψηφιακη μηχανη μου, εκανε βουτια στην θαλασσα... ](*,)
δεν μπορω να θυμηθω αν ηταν αναμενη οταν επεσε και εσβησε η οχι παντως μεχρι να παρω χαμπαρι οτι την ειχα μεσα στο ημιαδειαβροχο housing και οχι στο πληρως αδειαβροχο οπως νομιζα,
πατησα το κουμπι να αναψει (μεσα στην θαλασσα) και δεν αναψε. ισος να μην πατησα και δυνατα το κουμπι δεν ξερω αλλα ετσι πηρα χαμπαρι τι ειχε συμβει...

εβγαλα την μπαταρια αμεσως την αφησα να στεγνωσει μεχρι σημερα και τωρα εχω 3 πολυ βασικες ερωτησεις για εσας και ελπιζω να βοηθησει η εμπειρια σας...

1) να δοκιμασω να την αναψω να δω αν δουλευει? η το γεγονος οτι πιθανοτατα θα ειναι γεματη αλλατια μεσα μπορει να οδηγησει σε καποιο βραχυκυκλωμα η κατι παρομοιο και να την καταστρεψει ακομα και αν εζησε μεχρι σημερα?

2) αν υποθεσουμε οτι ζει πρως το παρον η μηχανη, να την αφησω ετσι και οσο παει η ζωη της με τα αλλατια και τα νερα που εχουν στεγνωσει? η να την ανοιξω αμεσως οπως και να εχει να την καθαρισω εσωτερικα

και τελος η βασικοτερη ερωτηση.

Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο προιον που χρησιμοποιειται για να καθαρισεις τις πλακετες και τα εξαρτηματα απο τετοιου ειδους ζημιες οπως υγρασιες αλατια κλπ?

περιμενω με ανυπομονησια την απαντηση σας γιατι ξενερωσα εντελος με το συγκεκριμενο συμβαν.
ευχαριστω προκαταβολικα.

MitsoulasFm
28-08-12, 14:44
Εγγυση εχει??

picdev
28-08-12, 14:48
Εγγυση εχει??

για πλάκα το λες αυτό?

υπάρχουν ειδικά σπραι καθαρισμού πλακετών, πρέπει να την ανοίξεις και να τη καθαρίσεις καλά,
εγώ μια πρόσφατη εμπειρία που είχα με λαπτοπ, έπεσε λίγο τσάι , στέγνωσε , δούλεψε κανονικά για μια εβδομάδα και μετά δεν ξανάνοιξε, αν πάρουν νερό μέσα οι πλακέτες και άλατα δεν υπάρχει σωτηρία, δεν χάνεις να δοκιμάσεις

jimacid
28-08-12, 14:52
εγγυηση εχει αλλα το πιο πιθανο μολις δουν τα αλατια μεσα ειναι να μου που να την χρησιμοποιησω για αλατιερα :P

picdev εχεις καθολου ιδεα πως μπορει να λεγονται αυτα τα σπρεει για να ψαξω να τα βρω στο ινερνετ?

aris285
28-08-12, 14:52
και το ccd πως θα το καθαρίσει βρε παιδια?

jimacid
28-08-12, 14:57
το ccd δεν πρεπει να εχει παρει νερο, απο οτι βλεπω απο τον φακο της μεσα ειναι καθαρος ο φακος οποτε εκει μεσα μαλλον δεν πηρε καθολου νερο.
γενικα δεν εμεινε πολυ ωρα μεσα στην θαλασσα και ηταν μεσα σε ημιαδειαβροχο housing οποτε ειναι πολυ πιθανο να μην εγινε πλημυρα μεσα στην καμερα απλα να μπηκαν καποιες σταγονες και να εγινε η ζημια

bchris
28-08-12, 15:00
Κατ' αρχας να ζητησω συγγνωμη προκαταβολικα για τα ασχημα νεα, αλλα απο την στιγμη που δοκιμασες να την αναψεις οντας μεσα στο νερο, τον ηπιε η καμεριτσα.

Αλλα και χωρις αυτο το σφαλμα η καμερα ειναι καταδικασμενη, μιας και οπως ειπε ο Αρης το CCD, καθως και τα οπτικα της, ειναι πλεον μεσα στην αλμυρα.

jimacid
28-08-12, 15:31
τελικα την ανοιξα την καμερα η ζημια μπορει να εχει γινει οντως αλλα αν υπαρχει μονο περιπτωση να την σωσω δεν θα ηθελα να χαθει...
δεν μπορω να πω οτι βλεπω λεκεδες πανω στην πλακετα της, πανω στις βιδουλες του καπακιου της ειχε αλατια, και πανω στην οθονητσα της επισης αλλα δεν μπορω να διακρινω τιποτα ιδιαιτερο πανω στην πλακετα.
πηρα τηλεφωνο σε ενα καταστημα ηλεκτρονικων εδω στην θεσσαλονικη να τους ρωτησω αν εχουν καποιο υγρο για καθαρισμο.

μου ειπε πως εχει ενα isopropanol αν το εγραψα σωστα, με ενα πινελακι λεει μπορω να την καθαρισω αν και κανονικα προωριζεται για αλλη χρηση και δεν μπορει να ξερει αν θα μου κανει δουλεια...
τι λετε? το ξερετε το συγκεκριμενο υγρο?

haris_216
28-08-12, 15:31
άσχετο (ή και σχετικό ίσως) αλλά την Κυριακή που ήμουν στην θάλασσα είχα στην τσέπη του μαγιώ το κλειδί του αυτοκινήτου (απλό κλειδί χωρίς immobilizer και τα ρέστα). αν δεις πως έγινε το γυαλιστερό κλειδί μετά από δυο βουτιές στη θάλασσα και 3-4 ώρες παραμονή στην τσέπη του βρεγμένου μαγιώ δεν θα το πιστεύεις για το πόσο γρήγορα (σφαίρα) αναπτύχθηκε η σκουριά. επιφανειακή βέβαια η οποία έφυγε μετά από πλύσιμο με γλυκό νερό και αρκετό τρίψιμο με την πετσέτα αλλά και πάλι...
το θαλασσινό νερό είναι άτιμο πράγμα. ελπίζω να είσαι τυχερός

-nikos-
28-08-12, 16:06
εχω επαναφερει στην ζωη [μετα απο πτωση στη θαλασσα ]

συναγερμο αυτοκινητου + αυτοματο κλειδωμα

ραδιοφωνο

ηλεκτρονικο ρολοι'

τηλεκοντρολ,,,

ολα με ξεπλημα με γλυκο νερο
και βυθιση σε πετρελαιο για μιση ωρα !!!


μονο σε κινητο δεν μου πετυχε :biggrin:,

leosedf
28-08-12, 16:10
Ναι θα απογοητεύσω αλλά έτσι είναι.
Δυχτηχώς πάει η κάμερα. Τώρα πετρέλαια κλπ δεν παίζουν σε τόσο ευαίσθητες συσκευές όπως η κάμερα, κινητό κλπ.

katmadas
28-08-12, 18:40
Αφου την εχεις ανοιχτη καθαρισε την με καθαρηστικο σπρευ επαφων...
Προσεχε μην παει υγρο προς το ccd η τον φακο...
Αφησε ξανα να στεγνωσει καμια ωρα σιγουρα....
Η μηχανη θα δουλεψει λογικα μετα απο αυτο αν ειναι ακριβως ετσι οπως τα λες......

εδιτ:
πατησα το κουμπι να αναψει (μεσα στην θαλασσα) και δεν αναψε. ισος να μην πατησα και δυνατα το κουμπι δεν ξερω αλλα ετσι πηρα χαμπαρι τι ειχε συμβει...


και εφοσον ισχυει οτι δεν το πατησες μεχρι μεσα το κουμπι....

moutoulos
28-08-12, 18:46
Την πετάς, έτσι απλά.

Οχι στα σκουπίδια, εννοώ την δίνεις σε κανέναν "ηλεκτρονικό"
για πειραματισμούς και για κανένα "ανταλλακτικό" ...

Η θάλασσα δεν αστειεύεται. Αν ήταν γλυκό το νερό (ποτάμι)
και δεν την είχες ανάψει, 90% θα την έσωζες ...

chip
28-08-12, 18:51
λογικά δεν θα επέζησε... η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις με απιονισμένο νερό για να δυαλιθούν και να απομακρυνθούν τα άλατα....

p.gabr
28-08-12, 18:53
Ναι θα απογοητεύσω αλλά έτσι είναι.
Δυχτηχώς πάει η κάμερα. Τώρα πετρέλαια κλπ δεν παίζουν σε τόσο ευαίσθητες συσκευές όπως η κάμερα, κινητό κλπ.

Στο οτι παει η καμερα ειναι βεβαιο

Αλλα δωσε και τις οδηγιες επισκευης βρε Κωστα
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52594

leosedf
28-08-12, 19:05
Το σπρεί επαφών έχει και λάδι μέσα, ΜΗΝ το χρησιμοποιήσεις. Κάποιο χωρίς λάδι είναι καταλληλότερο.

katmadas
28-08-12, 19:28
Το σπρεί επαφών έχει και λάδι μέσα, ΜΗΝ το χρησιμοποιήσεις. Κάποιο χωρίς λάδι είναι καταλληλότερο.

μπορεις να πεις καποιο τυπο για να το παρω κιολας?
Και κανα μαγαζι...
Αυτο με το λαδακι ειναι μειονεκτημα οντως...

leosedf
28-08-12, 19:36
Έχει σπρει χωρίς λάδι για ποτενσιόμετρα που είναι άχρηστο και έχει και διάφορα καθαριστικά, επίσης και το flux off κάνει καλή δουλειά σαν διαλυτικό.

jimacid
30-08-12, 15:28
αργησα να απαντησω γιατι δεν ειχα και πολυ ελευθερο χρονο, την ετριψα λιγο με μια οδοντοβουρτσα οπου μπορουσα, δεν αναβε η καμερα με τιποτα, ε λεω νταξει την κλαψαμε την καμερα, ας δοκιμασω να την φορτισω μηπως και αδειασε η μπαταρια, ετσι κιαλλιως δεν αναβει η καμερα, την εβαλα στην usb αρχησε να αναβοσβηνει το λαμπακι της φορτισης σε παρα πολλα hz φανηκε δηλαδη οτι εχει καποιο προβλημα, πατησα το κουμπακι να αναψει, αναψε για 5 δευτερολεπτα εδειξει η οθονη οτι φορτιζει, εσβησε στην συνεχεια και τελος.... απο τοτε τιποτα.

επειδη αυτη εχει 3 πλακετες την μια πανω στην αλλη σαν σαντουιτς και επειδη αυτες ειναι κολημενες μεταξυ τους μαζι με το σασι, δεν μπορω να τις χωρισω και να τις καθαρισω με πινελο, το μονο που μπορω να καθαρισω ειναι 2 μεριες απο τις 6 που εχουν συνολικα οι 3 πλακετες αυτες. οποτε απο ολα αυτα που γραψατε ισος το μοναδικο που θα μπορουσε να καθαρισει τα παντα ειναι το πετρελαιο που ειπε καποιος οχι για καποιον αλλον λογο αλλα επειδη θα βουτηξω την πλακετα ολοκληρη μεσα οποτε θα παει παντου, αλλα θα πρεπει καπως να μην παει το πετρελαιο στο ccd πραγμα λιγο δυσκολο...

θα στειλω και στην εταιρια τωρα ενα μαιλ να μου πει αν μπορουν να την επισκευασουν η αν θα μου κοστισει οσο μια καινουρια.

γενικα πλεον δεν πιστευω οτι υπαρχει καμια περιπτωση να ξανα αναψει αυτη η καμερα οτι πατεντα και αν κανω απλα ειναι αυτο το αν που με καιει
αντυχει να καθαρισει και αναψει? 400 ευρω ειναι αυτα δεν νομιζω οτι χανω κατι να το δοκιμασω σωστα?

MitsoulasFm
30-08-12, 15:36
αργησα να απαντησω γιατι δεν ειχα και πολυ ελευθερο χρονο, την ετριψα λιγο με μια οδοντοβουρτσα οπου μπορουσα, δεν αναβε η καμερα με τιποτα, ε λεω νταξει την κλαψαμε την καμερα, ας δοκιμασω να την φορτισω μηπως και αδειασε η μπαταρια, ετσι κιαλλιως δεν αναβει η καμερα, την εβαλα στην usb αρχησε να αναβοσβηνει το λαμπακι της φορτισης σε παρα πολλα hz φανηκε δηλαδη οτι εχει καποιο προβλημα, πατησα το κουμπακι να αναψει, αναψε για 5 δευτερολεπτα εδειξει η οθονη οτι φορτιζει, εσβησε στην συνεχεια και τελος.... απο τοτε τιποτα.

επειδη αυτη εχει 3 πλακετες την μια πανω στην αλλη σαν σαντουιτς και επειδη αυτες ειναι κολημενες μεταξυ τους μαζι με το σασι, δεν μπορω να τις χωρισω και να τις καθαρισω με πινελο, το μονο που μπορω να καθαρισω ειναι 2 μεριες απο τις 6 που εχουν συνολικα οι 3 πλακετες αυτες. οποτε απο ολα αυτα που γραψατε ισος το μοναδικο που θα μπορουσε να καθαρισει τα παντα ειναι το πετρελαιο που ειπε καποιος οχι για καποιον αλλον λογο αλλα επειδη θα βουτηξω την πλακετα ολοκληρη μεσα οποτε θα παει παντου, αλλα θα πρεπει καπως να μην παει το πετρελαιο στο ccd πραγμα λιγο δυσκολο...

θα στειλω και στην εταιρια τωρα ενα μαιλ να μου πει αν μπορουν να την επισκευασουν η αν θα μου κοστισει οσο μια καινουρια.

γενικα πλεον δεν πιστευω οτι υπαρχει καμια περιπτωση να ξανα αναψει αυτη η καμερα οτι πατεντα και αν κανω απλα ειναι αυτο το αν που με καιει
αντυχει να καθαρισει και αναψει? 400 ευρω ειναι αυτα δεν νομιζω οτι χανω κατι να το δοκιμασω σωστα?

τωρα ειναι κλαμενη δεν ερχετε στη ζωη καλυτερα παρε αλλη και αυτην που εχεις ανοιξε ενα χαντακι και θαψτην

outis
30-08-12, 17:03
1. Κάποτε βρήκα το μικρό ραδιοφωνάκι αναλογικό παγκόσμιας λήψης που είχα στη βάρκα μέσα στα νερά της. Θα έμεινε εκεί 1-2 βδομάδες. Το άφησα ανοιγμένο το κουτί να στεγνώσει 1 βδομάδα, μετά έβαλα μπαταρία και ακόμα δουλεύει (14 χρόνια μετά).

2. Κινητό Nokia έπεσε σε κουβά γεμάτο νερό, εν λειτουργία. Μετά από στέγνωμα με ανοιγμένο το κάλυμμα 1 βδομάδα & αλλαγή μπαταρίας όλα καλά - ακόμα δουλεύει 10 χρόνια μετά.

katmadas
30-08-12, 17:16
1. Κάποτε βρήκα το μικρό ραδιοφωνάκι αναλογικό παγκόσμιας λήψης που είχα στη βάρκα μέσα στα νερά της. Θα έμεινε εκεί 1-2 βδομάδες. Το άφησα ανοιγμένο το κουτί να στεγνώσει 1 βδομάδα, μετά έβαλα μπαταρία και ακόμα δουλεύει (14 χρόνια μετά).

2. Κινητό Nokia έπεσε σε κουβά γεμάτο νερό, εν λειτουργία. Μετά από στέγνωμα με ανοιγμένο το κάλυμμα 1 βδομάδα & αλλαγή μπαταρίας όλα καλά - ακόμα δουλεύει 10 χρόνια μετά.

Γεια σου Χρηστο!

Εχει τυχει και σε μενα αυτο και σε αλλους εδω μεσα ακομα και στην μανα μου που ειναι ασχετη με ηλεκτρονικα χωρις να την πω τπτ.
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι οτι πεφτει σε νερο διορθωνετε ετσι ε?
Δηλαδη αν βραχυκυκλωσει το πιο πιθανο ειναι να το ειπε το ποιημα:lool:

leosedf
30-08-12, 19:01
1. Κάποτε βρήκα το μικρό ραδιοφωνάκι αναλογικό παγκόσμιας λήψης που είχα στη βάρκα μέσα στα νερά της. Θα έμεινε εκεί 1-2 βδομάδες. Το άφησα ανοιγμένο το κουτί να στεγνώσει 1 βδομάδα, μετά έβαλα μπαταρία και ακόμα δουλεύει (14 χρόνια μετά).

2. Κινητό Nokia έπεσε σε κουβά γεμάτο νερό, εν λειτουργία. Μετά από στέγνωμα με ανοιγμένο το κάλυμμα 1 βδομάδα & αλλαγή μπαταρίας όλα καλά - ακόμα δουλεύει 10 χρόνια μετά.
Μόνο που μιλάς για χοντροκομμένες αρχαιολογίες, δοκίμασε να ρίξεις ένα σημερινό τηλέφωνο να δούμε.

Κυριακίδης
30-08-12, 20:11
αργησα να απαντησω γιατι δεν ειχα και πολυ ελευθερο χρονο, την ετριψα λιγο με μια οδοντοβουρτσα οπου μπορουσα, δεν αναβε η καμερα με τιποτα, ε λεω νταξει την κλαψαμε την καμερα, ας δοκιμασω να την φορτισω μηπως και αδειασε η μπαταρια, ετσι κιαλλιως δεν αναβει η καμερα, την εβαλα στην usb αρχησε να αναβοσβηνει το λαμπακι της φορτισης σε παρα πολλα hz φανηκε δηλαδη οτι εχει καποιο προβλημα, πατησα το κουμπακι να αναψει, αναψε για 5 δευτερολεπτα εδειξει η οθονη οτι φορτιζει, εσβησε στην συνεχεια και τελος.... απο τοτε τιποτα.


Δοκίμασες με καινούρια μπαταρία?

jimacid
30-08-12, 22:33
Δοκίμασες με καινούρια μπαταρία?

δυστηχως δεν εχω αλλη μπαταρια και κανει και κανα 30αρι ευρω η μπαταρια της, μετα τα 400 που εχασα δεν πολυ ψηνομαι να πεταξω αλλα 30...
βεβαια αν τελικα αποφασισω να την αντικαταστησω θα παρω σιγουρα ιδια καμερα οποτε θα δοκιμασω και την χαλασμενη με την καινουρια μπαταρια

MitsoulasFm
30-08-12, 22:41
1. Κάποτε βρήκα το μικρό ραδιοφωνάκι αναλογικό παγκόσμιας λήψης που είχα στη βάρκα μέσα στα νερά της. Θα έμεινε εκεί 1-2 βδομάδες. Το άφησα ανοιγμένο το κουτί να στεγνώσει 1 βδομάδα, μετά έβαλα μπαταρία και ακόμα δουλεύει (14 χρόνια μετά).

2. Κινητό Nokia έπεσε σε κουβά γεμάτο νερό, εν λειτουργία. Μετά από στέγνωμα με ανοιγμένο το κάλυμμα 1 βδομάδα & αλλαγή μπαταρίας όλα καλά - ακόμα δουλεύει 10 χρόνια μετά.

A ενας φιλος μου τον ειχε πεσει μεσα στην κοπανα στο νερο εκει στα γιδια ενα τρανζιστορακι ε και δεν δουλευε και μου το δωσε να το φτιαξω να το παω σε εναν να το φιαξει ελα ντε που δουλευε ομως και το κρατησα εγω και τον λεεω παει δεν γινεται:lool:

picdev
30-08-12, 23:42
A ενας φιλος μου τον ειχε πεσει μεσα στην κοπανα στο νερο εκει στα γιδια ενα τρανζιστορακι ε και δεν δουλευε και μου το δωσε να το φτιαξω να το παω σε εναν να το φιαξει ελα ντε που δουλευε ομως και το κρατησα εγω και τον λεεω παει δεν γινεται:lool:

ευτυχώς που ήταν και φίλος σου, στον εχθρό σου τι θα έκανες :lool:

MitsoulasFm
30-08-12, 23:43
το ιδιο παλι μουχχαχαχχα:hahahha::hahahha::hahahha::hahahha:

Phatt
31-08-12, 00:02
Στον εχθρο θα του το εδειχνε επιδεικτικα...

katmadas
20-09-12, 11:45
Το σπρεί επαφών έχει και λάδι μέσα, ΜΗΝ το χρησιμοποιήσεις. Κάποιο χωρίς λάδι είναι καταλληλότερο.

Τελικα Κωστα με εβαλες ψιλους και το ελεγξα σημερα...
Αυτο το σπρει που περνω απο την Τεχνοματ δεν εχει λαδι μεσα...

37161

αλπινιστης
20-09-12, 12:21
Πριν 2-3 μερες, σε ενα θεμα για μια τηλεοραση 3500€ στο howtofixit, καποιος ανεβασε ενα site που βρισκεις ανταλλακτικα (πλακετες) σε πολυ καλες τιμες. Θυμαμαι οτι η μητρικη πλακετα για την οποια ειχαν ζητηθει 600€ ειχε γυρω στα 120€ απο το site. Δεν θυμαμαι ομως την διευθυνση, ουτε ποιος προτεινε το site. Αν μπορει ο ιδιος να μας ξαναδωσει την διευθυνση μηπως εκει βρεις την πλακετα της καμερας και την αλλαξεις.
Οσο για το καθαρισμα, και η ισοπροπανολη και το σπρει που προτεινει ο Φανης ακριβως απο πανω ειναι μια χαρα.

xifis
20-09-12, 12:47
ειχα το κινητο στη τσεπη του μαγιω (μοτοραζρ Ζ3 νομιζω λεγοταν) γλυστραω κ πεφτω μεσα στη θαλασσα.μεχρι να σηκωθω να δω ποσοι γελανε κ να βγω,ειχε βουτηξει καλα.βγηκα εξω,εβγαλα μπαταριες σιμ ολα μες το νερο.ταφησα να στεγνωσει,το τιναζα κ εβγαζε νερα ακομα κ μετα απο μιση ωρα κ τελικα δουλεψε ακομα 1 χρονο μεχρι που το βαρε8ηκα.

ΑΡΑ>δεν ανοιγουμε να δουμε αν δουλευει εκεινη την ωρα.κοιταμε να την κλεισουμε αν ηδη δουλευε αλλιως οπως κ ναχει αν χαλασε 8α το μαθουμε μετα.κιντερ εκπληξη.
δευτερον,θα δοκιμαζα κ ενα πλυσιμο με γλυκο νερο.ετσι κ αλλιως ηδη βραχηκε κ χειροτερα δε γινεται.