PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να οδηγησω 10 led 1w 350mA ?



panos318
30-08-12, 21:54
Για σας
Έχω 10 led 1w 350mA 3.3v και θέλω να τα αναψω
Επίσης εχω ένα τροφοδοτικό 12v
στην αρχή τα σύνδεσα σε αντίστασής ισχύος 27Ω 5watt αλά ζεσταινόντουσαν πολύ οι αντίστασης
σαν δεύτερη επιλογή είχα να βάλω 7805 και να βάλω μικρότερες αντίστασής 5.6Ω 1W αλά αυτή την φορά τα 7805 ζεμάταγαν και ας έβαλα 1 για κάθε led
Σας παρακαλώ αν έχει κανείς καμιά ηδέα να την πει

GeorgeVita
30-08-12, 22:05
Αν το τροφοδοτικό είναι σταθεροποιημένο και έχει δυνατότητα να δώσει ρεύμα 1Α, η ευκολότερη συνδεσμολογία είναι 3x3 LED με αντίσταση 6Ω/1W σε κάθε κλάδο. Η μέγιστη απόδοση θα είναι με κύκλωμα σταθεροποιημένου ρεύματος switching (δεν έχω να προτείνω κύκλωμα).

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/led3x3_12.jpg
gV

picdev
30-08-12, 22:18
γιώργο μιας και είδα το θέμα , και είσαι ειδικός στα led :biggrin: λέω να κάνω μια ερώτηση
αν η τάση που έχουμε διαθέσιμη είναι μικρότερη ή ίση με τη Vf του led τι αντίσταση βάζουμε?
Ρωτάω συγκεκριμένα για μΕ, γιατί βλέπω να του πίνει το αίμα μια οθόνη που ανάβω και έχω βάλει 20ohm αντίσταση,
συγκεκριμένα η τάση στο πόδι του πέφτει στα 2.8v απο τα 3.3v

συγγνώμη αν χάλασα το topic

rch
30-08-12, 22:26
γιώργο μιας και είδα το θέμα , και είσαι ειδικός στα led :biggrin: λέω να κάνω μια ερώτηση
αν η τάση που έχουμε διαθέσιμη είναι μικρότερη ή ίση με τη Vf του led τι αντίσταση βάζουμε?
Ρωτάω συγκεκριμένα για μΕ, γιατί βλέπω να του πίνει το αίμα μια οθόνη που ανάβω και έχω βάλει 20ohm αντίσταση,
συγκεκριμένα η τάση στο πόδι του πέφτει στα 2.8v απο τα 3.3v

συγγνώμη αν χάλασα το topic

Μα η αντίσταση είναι στην ουσία current limiter για το led. Οπότε την συνδέεις straight πάνω στο pin.

GeorgeVita
30-08-12, 22:27
...αν η τάση που έχουμε διαθέσιμη είναι μικρότερη ή ίση με τη Vf του led τι αντίσταση βάζουμε; Ρωτάω συγκεκριμένα για μΕ, γιατί βλέπω να του πίνει το αίμα μια οθόνη που ανάβω και έχω βάλει 20ohm αντίσταση, συγκεκριμένα η τάση στο πόδι του πέφτει στα 2.8v απο τα 3.3v
Αν μπορείς ζητάς/επιλέγεις LED με χαμηλότερη Vf. Στην περίπτωσή σου ο μC ρίχνει/ανεβάζει την τάση VOH/VOL λόγω ρεύματος εξόδου. Κοίτα τις καμπύλες στο datasheet και χρησιμοποίησε 2-3 pins για να μοιράσεις το ρεύμα ή βάλε εξωτερικό mosfet. Υπάρχει και η δυνατότητα να πάρεις τάση πριν το regulator των 3.3V. Σε σειρά ακόμη και 1Ω αντίσταση θα κάνει την δουλειά της όταν πρέπει.
gV

tasosmos
30-08-12, 22:28
Αν ειναι μικροτερη η τροφοδοσια απο την Vf δεν θα αναβει ή θα αναβει ελαχιστα το led. Αν ειναι ακριβως ιση βαζεις απλα μια μικρη αντισταση αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο γιατι θα εχει μεγαλη διακυμανση στο ρευμα αν αλλαζει λιγο η ταση.

Στην περιπτωση σου μαλλον απλα η lcd ξεπερναει το οριο του μΕ οποτε πρεπει να δωσεις ρευμα μεσω τρανζιστορ/φετ.

picdev
30-08-12, 22:31
δηλαδή τραβάει πολύ ρεύμα το led και ρίχνει τη τάση, τα ξέρω περι mosfet αλλά δεν ήθελα να το φορτόσω,
αυτό με τα 2 πιν δεν το είχα σκεφτεί.
Κανονικά πρέπει να βάλω μεγαλύτερη αντίσταση για να περιορίσω και άλλο ρεύμα? ή δεν θα έχει αποτέλεσμα λόγω μεγαλύτερης Vf?

tasosmos
30-08-12, 22:38
Το μοιρασμα σε περισσοτερα πιν δεν ειναι ιδιαιτερα καλη λυση γιατι εκτος οτι χανεις πινακια απο τον μΕ το προβλημα δεν ξεπερνιεται εντελως.
Παρακαμπτεις μεν τον περιορισμο για το μεγιστο ρευμα ανα πιν αλλα υπαρχει και περιορισμος στο μεγιστο ρευμα που μπορει να δωσει ο μΕ συνολικα κι αυτος ειναι αρκετα χαμηλα στους κοινους μΕ.

Το σωστοτερο ειναι να βαλεις ενα τρανζιστορ, δεν ειναι τπτ ιδιαιτερο εξαλλου, 2 αντιστασεις και ενα μικρο στυλ bc547 και καθαρισες.

GeorgeVita
30-08-12, 22:41
Οτι γράψαμε παραπάνω (#5, #6, #8 ), δηλαδή θα σιγουρευτείς για την Vf και θα βρεις στοιχεία από το datasheet του μC. Μετά θα αποφασίσεις αν γίνεται με 2 pins ή με mosfet (το καλύτερο).
gV

panos318
31-08-12, 07:49
Αν το τροφοδοτικό είναι σταθεροποιημένο και έχει δυνατότητα να δώσει ρεύμα 1Α, η ευκολότερη συνδεσμολογία είναι 3x3 LED με αντίσταση 6Ω/1W σε κάθε κλάδο. Η μέγιστη απόδοση θα είναι με κύκλωμα σταθεροποιημένου ρεύματος switching (δεν έχω να προτείνω κύκλωμα).

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various/led3x3_12.jpg
gV
Αν το κάνω έτσι φίλε γιωργο δεν θα ζεσταίνετε?
το τροφοδοτικό είναι σταθεροποιημένο 12v 10A

GeorgeVita
31-08-12, 09:23
Αν το κάνω έτσι φίλε γιωργο δεν θα ζεσταίνετε?
το τροφοδοτικό είναι σταθεροποιημένο 12v 10A

Η ζέστη που θα παραχθεί θα είναι περίπου 11W!
Δηλαδή 1W σε κάθε LED και 0.7W σε κάθε αντίσταση. Σίγουρα τα LED θα χρειστούν ψύξη (μεγάλη πλακέτα ή ψύκτρα) σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει ο κατασκευαστής τους. Υπάρχουν LED που είναι ευκολότερη η ψύξη τους και άλλα που χρειάζονται ειδικά εξαρτήματα.
gV

panos318
31-08-12, 10:56
thx ρε φίλε θα το δοκιμάσω και θα δω