PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι πομποι της Smart Kit ειναι καλοι ?



MitsoulasFm
31-08-12, 00:08
Θελω να αγορασω εναν πομπο 1 watt σε κιτ να πειραματιστω λιγο με τρανζιστορικους πομπους αλλα αξιζει να το αγορασω

MitsoulasFm
31-08-12, 12:28
μια βοηθεια κανεις

chip
31-08-12, 12:38
καλύτερα να βρεις ένα σχέδιο και να το φτιάξεις μόνος σου... δεν θα ναι κάτι καλύτερο το ΚΙΤ που πιθανότατα θα έχει 2n2219

MitsoulasFm
31-08-12, 12:39
αυτο με τα 1 watt δεν ειναι καλο να πειραματιστω λιγο

chip
31-08-12, 12:42
αυτοί οι απλοί αυτοταλάντωτοι (ένα τρανζίστορ που απλά ταλαντώνει και εκπέμπει) δεν είναι οτι καλύτερο... θα μάθεις μόνο οτι έχουν πολλά προβλήματα αλλάζει η συχνότητα όσο ζεσταίνεται αν τον αγγίξεις λίγο αλλάζει συχνότητα κλπ.....

MitsoulasFm
31-08-12, 12:47
αμα φτιαξω το τρανζιστορικο του ποπ 22 http://www.hlektronika.gr/forum/downloads/microtransmitters.pdf λειτουργει λες

chip
31-08-12, 13:03
Κατ αρχήν θα έχεις θέμα με τα τρανζίστορ... εκεί γράφει οτι θέλει 2n2219 υποχρεωτικά της RCA, πριν 20-25 χρόνια θα το έβρισκες τώρα δε νομίζω (το πιθανότερο είναι οτι θα βρεις ST ή δύσκολα καποιο ξεχασμένο Philips), μετά θέλει και έναν 2n4428 που πρώτη φορά του ακούω οπότε το 2012 δε νομίζω να το βρείς ευκολά... ακόμα και τότε ποιο γνωστά ήταν τα 2n3924, bfs22, 2n3553....
Ύστερα δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να βάζεις τον ταλαντωτή να δουλεύει σε μεγάλη ισχύ..... πράγμα που το ήξεραν και τότε απλά δεν ήθελα να φτιάξουν κάτι σύνθετο και ακριβό.... Εκοίνη την εποχή θα έβαζαν BF900 (οτι καλύτερο) ή BF509 κλπ...
Σήμερα ένα σωστο σχέδιο θα έχει ταλάντωτη J310, BF981... BFR90 κλπ..... και θα ρυθμίζει συχνότητα με varicap ώστε να μπορείς να συνδεσεις Pll

MitsoulasFm
31-08-12, 13:05
θα με βρεις κανα σχεδιακι καλο δηλαδη του ποπ δεν ειναι καλοι και μονο 2n2219 rca πρεπει να ναι motorola δεν μπορει να ναι εχω ενα μοτορολα με ψυκτρα

outis
31-08-12, 13:10
Θελω να αγορασω εναν πομπο 1 watt σε κιτ να πειραματιστω λιγο με τρανζιστορικους πομπους αλλα αξιζει να το αγορασωΓια να 'πάιζεις' και πειράματα είναι μια χαρά. Αν το θέλεις για κάποια χρήση* έχει προβλήματα που πρέπει να έχεις υπόψη.
1. Η συχνότητα δεν είναι σταθερή - γλιστράει. α) λόγω θερμοκρασίας, β) λόγω μεταβολών στην τάση (καθώς πχ η 9v μπαταρία 'πέφτει')
2. Αν το συνδέσεις με εξωτερικό τροφοδοτικό - αντάπτορ - έχεις βόμβο.
3. Με καλή κεραία ακούγεται μακρύτερα απ'όσο - ίσως - θα ήθελες.
4. *Δεν είναι στέρεο.
Ερ.: Το "1 βατ" με ποια τάση το δίνει;

Πως 'έλυσα' τα προβλήματα (για απόδοση υποφερτή)
1. α) το αφήνεις να δουλέψει κάμποσα λεπτά. Η θερμοκρασία σταθεροποιείται μετά και οι μεταβολές λόγο θερμοκρασίας είναι αμελητέες. Τότε, αφού είναι σε θερμοκρασία λειτουργίας, οριστικοποιείς τη συχνότητα.
β) Αν έχει σταθερή τάση (και θερμοκρασία) η συχνότητα κάπως σταθεροποιείται. Αυτό όμως μας πάει στο 2.
2. Με έξτρα ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές στο αντάπτορ παράλληλα με την τάση (προσοχή την πολικότητα) ο βόμβος μειώνεται αλλά δεν εξαλείφεται. Η 'απόλυτη' λύση μου ήταν να το τροφοδοτώ με παλιά 12βολτη μπαταρία αυτοκινήτου. Κρατάει μήνες και η τάση της δεν μειώνεται γρήγορα, τα 11-12v που έδινε για το αυτοκίνητο δεν επαρκούσαν αλλά για τον πομπό ήταν μια χαρά και πάει ο βόμβος.
3. Μικρή έως σχεδόν καθόλου κεραία για να μη βγαίνει πολύ έξω. Για σπιτική μη-παράνομη χρήση (αναμετάδοση από το PC σε όλο το σπίτι) ένα καλώδιο 10-20 εκ. αρκεί.
4. Για *χρήση αναμετάδοσης (και όχι πειράματα) τα έτοιμα είναι καλύτερα και είναι στέρεο. Είχα πάρει από το Γερμανό. Ένα τοσοδα πράμα με 2 ΑΑΑ μπαταρίες έχει εμβέλεια ως και 50 μέτρα.

MitsoulasFm
31-08-12, 13:12
δηλαδη αυτα του ποπ 22 δουλευουνε τι εμβελει εχει με 4 watt τα τρανζιστορ εκπομπης και ταλαντωσης εχω

MitsoulasFm
01-09-12, 21:15
πηρα ενα κιτ fm smart kit 1watt απο καστορια

driverbulba
03-09-12, 20:50
πώς το βλέπεις? το δοκίμασες?