PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα ενισχυτη αυτοκινητου



ssp
02-09-12, 19:51
Γεια σας παιδια.

Εχω εναν ενισχιτη αυτοκινητου.
Καποια μερα ενωθηκαν τα καλωδια της εξοδου του γουφερ για αρκετη ωρα, οπου στο τελος καηκε.
Αυτα τα καλωδια τα ειχα χιμα στο κιμα, χωρις να εχω το γουφερ σινδεδεμενο.
Τη λετε να φτεει???
Εν το μεταξει... το λαμπακι αναβει για λιγο και μετα σβηνει.. και αυτο το κανει σινεχομενα.
Δηλαδη περναει ρευμα για λιγο και μετα κοβεται σιγα σιγα....και μετα ξανα περναει και ξανακοβεται....
???
Τι να σιμβενει?? Τι να κοιταξω...τι να μετρισω???

Ευχαριστω.

leosedf
03-09-12, 12:25
Καποια μερα ενωθηκαν τα καλωδια της εξοδου του γουφερ για αρκετη ωρα, οπου στο τελος καηκε.
Αυτα τα καλωδια τα ειχα χιμα στο κιμα, χωρις να εχω το γουφερ σινδεδεμενο.
Τη λετε να φτεει???

Αυτό φταίει. Πέτα τον στα σκουπίδια μιας που τον έκαψες και την επόμενη φορά να χρησιμοποιήσεις και μονωτική ταινία που κοστίζει 1 ευρώ ώστε να μονώσεις τα χύμα καλώδια σου.

ssp
03-09-12, 12:59
Ευχαριστω φιλαρακι για τη συμβουλη....
Το θεμα ειναι οτι το μιχανιμα ειναι ενος φιλου μου... που το εκαψε εκεινος. Αρα δεν μπορω να το πεταξω!! lol :001_tt2:
Απο ταινιες χιλιες δυο... Ηλεκτρολογος ειμαι και παλι lol!! ΤΕΣΠΑ

Αν υπαρχει καποιος που να ξερει απο κυκλωματα, θα χαρω να με βοηθισει!

Και παλι ευχαριστω.

leosedf
03-09-12, 14:48
Ο τελικός σου μάλλον έχει κάψει την έξοδο. Πρέπει να μας πεις και το τι μάρκα/μοντέλο είναι για να δούμε. Το πιό πιθανό είναι να έχει κάψει τρανζίστορ/module εξόδου και ίσως και βλάβη στην τροδοφοσία.

MitsoulasFm
03-09-12, 14:50
τραβα το σε τεχνητη να στο δει σιγουρα εχει καψει εξοδο τελικη, η εξοδος στους ενισχυτες τζουζει λιγο η τιμη 30 με 40 ευρο αναλογα

ultra
05-09-12, 22:26
Εχεις βασικες γνωσεις ηλεκτρονικων?
Υπαρχει πολυμετρο, τροφοδοτικο παγκου 12V τουλαχιστον 3Α ?

Panοs
08-09-12, 22:53
μητσαρα αν δεν βαλει ο φιλοσ καμια φωτο η εστω το μοντελο του ενισχυτή δεν μπορουμε να πουμε ποσο θα κοστισει...
π.χ αν εχει καψει τα εξοδου...
1.υπαρχουν τρανσιστορ που κανουν 2 ευρω και υπαρχουν και τρανσιστορ που κανουν 10+ ευρω...η τιμη θα εξαρτηθεί απο το τι τρανιστορ φοραει ακι απο το ποσα εχει καψει..
επησεισ δεν ειναι σίγουρο οτι εχει καψει μονο την εξοδο..απο την στιγμή που καικε η έξοδος μπορει να εχει κάψει και το τροφοδοτικό οπωσ λεει και ο κωνσταντινοσ...
σπυρο αν θεσ να φτιαχτεί ο ενισχυτής σου η δωσε κανενα στοιχειό εδω η δωσε τον σε ενα μαστορα...
ΦΙΛΙΚΑ