PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως θα βγάλω τη κεφαλή



picdev
03-09-12, 13:23
367413674236743
Δεν μπορώ να βγάλω τη κεφαλή απο ένα cd player hifi philips
εχω βγάλει τη πλακέτα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως βγαίνει,
συγκεκριμένα θέλω να βγάλω και το πλαστικό που είναι μέσα η κεφαλή , να μην πειράξω τα μοτέρ.

Ξεκούμποσα και τα 4 λαστιχάκια που τη κράταγαν σαν ανάρτηση, το ένα το χάλασα, επλίζω να βρω άλλο, πάλι όμως δεν μπορώ να το βγάλω

spiroscfu
03-09-12, 13:55
Ακη θα πρέπει να βγάλεις μάλλον πρώτα το block της κεφαλής (το κόκκινο ορθογώνιο), μάλλον θα έχει κάποια κλιπάκια (κόκκινα τετραγωνάκια).
Όταν βγει θα πάρεις στα χέρια το laser block assy και θα μείνει άθικτο το υπόλοιπο μέρος (πράσινο βελάκι).


ή θα πρέπει να βγάλεις πρώτα το συρταράκι (αυτό που κάθεται πάνω το δισκάκι) δίνοντας τάση στο loader motor ή γυρνώντας το με το χέρι,
και μετά βγάζοντας προσεκτικά τα 4 πλαστικά στηρίγματα (αυτά που είναι σαν ανάρτηση), θα πάρεις στα χέρια το block της κεφαλής.

picdev
03-09-12, 14:01
ευχαριστώ σπύρο θα το παλέψω!!

spiroscfu
03-09-12, 14:04
Δες και την επεξεργασία που έκανα.

picdev
03-09-12, 14:16
ευχαριστώ σπύρο αυτό ήταν τελικά! το λάστιχο που έκοψα να δω που θα βρω:001_unsure:

picdev
03-10-12, 01:29
μου ήρθε η κεφαλή απο το ebay, την άλλαξα, αλλά δεν δουλεύει σωστά ένα cd που δοκίμασα, παίζει το πρώτο, όταν πάνω να αλλάξω τραγούδι δεν το βρίσκει και πετάει error, πρέπει να κάνω κάτι στη κεφαλή επειδή είναι καινούρια? ρύθμιση ή κάτι άλλο?

picdev
04-10-12, 21:13
κανείς δεν ξέρει αν η νέα κεφαλή χρειάζεται ρύθμιση? ή έχει πρόβλημα ?

mariosinsuex
04-10-12, 21:52
Οι ανταλλακτικές κεφαλές έχουν πολλές φορές κολλημένες επίτηδες τις δύο επαφές για ασφάλεια.
Δες το και ξεκόλλησε τες.......
Θα δουλέψει.

picdev
04-10-12, 22:07
Οι ανταλλακτικές κεφαλές έχουν πολλές φορές κολλημένες επίτηδες τις δύο επαφές για ασφάλεια.
Δες το και ξεκόλλησε τες.......
Θα δουλέψει.

ποιες είναι αυτές οι επαφές?
http://i01.i.aliimg.com/img/pb/348/060/392/392060348_451.jpg

sotron1
05-10-12, 06:36
Εάν είναι από αυτές που χρειάζεται να βγάλεις το βραχυκύκλωμα. Τότε θα ψάξεις επάνω στην πλακέτα και θα πρέπει να λιώσεις έναν βραχυκύκλωμα από κόλληση που ενώνει 2 σημεία.

tsalik
05-10-12, 07:39
Η κεφαλή αυτή δεν έχει jumper.Πολλές από αυτές του εμπορίου δεν δουλεούν σωστά.Επίσης μερικές φορές το πλατό του δίσκου δεν συγκρατεί καλά τον δίσκο γιατί ο μαγνήτης που έχει δεν είναι ισχυρός για αυτό και τις περισότερες φορές εγώ κρατάω το μπλοκ του μηχανισμού και αλλάζω μόνο το laser

picdev
05-10-12, 23:48
τη πάτησα δηλαδή, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά ένα λαστιχάκι μου κόπηκε, λες να φταίει αυτό?
αν το κολλήσω πάνω στο πλαστικό? πατάει καλά όμως δεν ειναι στο αερά , απλά κόπηκε στο σημείο που κουμπώνει στο κάτω πλαστικό

petros1967
11-10-12, 18:40
Τα 4 λάστιχα λειτουργούν σαν βάση στήριξης και σαν αντικρατασμικο .Αν σου έχει κοπεί το ένα θα πρέπει να βρεις άλλο να βάλεις γιατί δεν πατάει σωστά το cd

spiroscfu
11-10-12, 19:02
μου ήρθε η κεφαλή απο το ebay, την άλλαξα, αλλά δεν δουλεύει σωστά ένα cd που δοκίμασα, παίζει το πρώτο, όταν πάνω να αλλάξω τραγούδι δεν το βρίσκει και πετάει error, πρέπει να κάνω κάτι στη κεφαλή επειδή είναι καινούρια? ρύθμιση ή κάτι άλλο?

Τα λαστιχάκια λειτουργούν σαν ανάρτηση για να είναι ποιο σταθερό το διάβασμα και να μην πηδάει, δεν νομίζω πως το πρόβλημά σου προέρχεται από αυτά.

Αν σου διαβάζει το πρώτο track κανονικά και δεν πάει στα άλλα κοίτα μην για κάποιο λόγο κάτι εμποδίζει την κεφαλή να κινηθεί ελεύθερα προς τα έξω,
αν είναι εντάξει και από αυτό τότε μπορεί να παίζει τίποτα με τον μηχανισμό (δοκίμασε αυτό που σου έγραψε ο Γιώργος στο #11)

picdev
05-11-12, 23:21
δυστηχώς τη παλιά κεφαλή τη πέταξα , έγραψα ένα καινούριο cd και μου κάνει τα εξείς,
η κεφαλή κουνιέται μπρος πίσω συνέχεια , διαβάζει και παίζει το πρώτο κομμάτι και μετά μόλις πας να το αλλάξεις,
παίζει συνέχεια μπρος πίσω μέχρι να το βρει, κάποιες φορές το βρίσκει κάποιες όχι

picdev
20-12-12, 21:27
Για την ιστορία να πω οτι τελικά το επισκεύασα , παρήγγειλα άλλη μία κεφαλή αυτή τη φορά απο ebay γερμανίας,
η διαφορά ήταν λίγα ευρώ παραπάνω, αλλά όταν ήρθε είδα οτι ήταν το ίδιο κινέζικο ανταλακτικό,
πάντως δούλεύει μια χαρά.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια