PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλά το υποψιαστήκαμε για τα φωτοβολταικά !



Κυριακίδης
05-09-12, 12:11
Να΄μαστεεεε , τώρα επιβεβαιώνονται οι υποψίες μας για τον Βαθύ λάκκο που σκάβανε για τους κατόχους φωτοβολταικών

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231211739

picdev
05-09-12, 12:25
τα φωτοβολταικά είναι φούσκα επειδή είναι επιδοτούμενα, για το φόρο ΑΠΕ που αυξήθηκε 100% και τον πληρώνουν οσοι δεν έχουν φωτοβολταϊκά δεν έχεις να πεις κάτι?
Η δεη απλά μπαίνει μέσα με τα φωτοβολταϊκά και μέχρις στιγμής τη πληρώνουν όσοι δεν έχουν βάλει!
Δηλαδή οι "έξυπνοι" πάλι στην Ελλάδα τη βγάζουν λάδι.

Κυριακίδης
05-09-12, 12:47
Ναι αλλά .... μέσα στα κείμενα της είδησης ... λέει και το εξής.

Θα εξαιρούνται μόνο οι αγροτικές εκτάσεις οι οποίες ανήκουν και καλλιεργούνται από κατά κύριο επάγγελμα αγρότες.

Που λογικά αυτό τι σημαίνει ? ..... έτσι όπως το βλέπω αυτοί που δεν είναι αγρότες, θα φορολογηθούν και για την αντικειμενική αξία της περιουσίας τους (εκτός σαν αξία αγροτεμαχίου) ......

δηλαδή και της αξίας του φωτοβολταικού πάρκου? ... Ωΐμεεεεε έλεεεεεος !!!

GeorgeVita
05-09-12, 12:56
Να΄μαστεεεε , τώρα επιβεβαιώνονται οι υποψίες μας για τον Βαθύ λάκκο που σκάβανε για τους κατόχους φωτοβολταικών

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231211739

Το άρθρο που δείχνεις είναι καθαρά οικονομικό/φοροτεχνικό και ΔΕΝ έχει σχέση με την "Ενέργεια".
Η φωτογραφία που βάλανε με τη λεζάντα "Ο φόρος θα επιβληθεί και στα αγροτεμάχια που υπάρχουν φωτοβολταϊκές εγκαταστάσεις" είναι παραπλανητική και πρέπει να σε βάλει σε περισσότερες σκέψεις για τις πηγές πληροφόρησής σου.

Η ουσία του θέματος είναι "...στη θέση του «χαρατσιού» που εισπράττεται μέσω της ΔΕΗ και του ΦΑΠ, καθώς για τον υπολογισμό του φόρου θα υπολογίζονται όχι μόνο τα ηλεκτροδοτούμενα κτήρια, αλλά το σύνολο των ακινήτων, ακόμα και τα αγροτεμάχια, ενώ θα έχει και χαμηλό αφορολόγητο όριο.", δηλαδή σκέφτονται "να φορολογηθεί ΟΛΗ η ακίνητη περιουσία".

Οταν γράφει "ακόμη και τα αγροτεμάχια", η πιθανή ένσταση θα ήταν "έ όχι και τα χέρσα!".
gV

chip
05-09-12, 13:06
λογικό δεν είναι .... εδώ δίνει αφορολόγητο εισόδημα δεν θα φορολογήσει ούτε την περιουσία την ώρα που έχει σκήσει τα ξενοδοχεία με το ΕΕΤΗΔΕ?

johnge
06-09-12, 04:05
τα φωτοβολταικά είναι φούσκα επειδή είναι επιδοτούμενα, για το φόρο ΑΠΕ που αυξήθηκε 100% και τον πληρώνουν οσοι δεν έχουν φωτοβολταϊκά δεν έχεις να πεις κάτι?
Η δεη απλά μπαίνει μέσα με τα φωτοβολταϊκά και μέχρις στιγμής τη πληρώνουν όσοι δεν έχουν βάλει!
Δηλαδή οι "έξυπνοι" πάλι στην Ελλάδα τη βγάζουν λάδι.Πράγματι, μου κάνει εντύπωση, η ΔΕΗ χρεώνει τον μέσο καταναλωτή περίπου 0,08e/kW και πληρώνει, αν έχω ακούσει καλά, 0,30e-0,50e /kW για τα φωτοβοταϊκά. Αν είναι δυνατόν!!

Κωστης
06-09-12, 19:21
Πράγματι, μου κάνει εντύπωση, η ΔΕΗ χρεώνει τον μέσο καταναλωτή περίπου 0,08e/kW και πληρώνει, αν έχω ακούσει καλά, 0,30e-0,50e /kW για τα φωτοβοταϊκά. Αν είναι δυνατόν!!

Χερετω, οπως παντα καποιο λακο ετειμαζουν, τωρα τα δινουν και μετα τριπλα τα περνουν ( θα το δουμε συντομα οπως πανε τα πραγματα.)

stratos111
06-09-12, 19:38
Το ίδιο κόλπο είναι με τις επιδοτήσεις όταν πρωτομπήκαμε στην ΕΕ.Ένας όρος για να μπούμε ήτανε να ξεπατώσουμε 1.000.000 ελαιόδεντρα. Τα ξεπατώσαμε όλα για το χρήμα. Προσπαθούν να τσιμεντωπιοίσουν την Ελλάδα, να μην παράγει τίποτα. Δυστυχώς τα καταφέρανε. Μάθαμε στο εύκολο χρήμα.
Δεν γίνετε να αγοράζω κάτι πιο ακριβά από ότι το πουλάω.Εγώ όσα χρόνια έχω μαγαζί, δεν το κάνω. Και δεν νομίζω ότι εγώ είμαι πιο μεγάλος επιχειρηματίας από την ΔΕΗ. Όσο χαζός και να είσαι πρέπει να καταλάβεις ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει.

chip
07-09-12, 11:06
δεν είναι οργανωμένο σχέδιο να μας πτωχεύσουν... απλά κοιτάζουν τα συμφέροντα τους χωρίς να ενδιαφέρονται για μας (και δεν κάνουμε και εμείς τιποτα γι αυτό).
Το παιχνίδι είναι απλό... η Γερμανία και οι φίλοι της 20-30 χρόνια ανέπτυσαν τεχνολογίες ΑΠΕ και τώρα θέλουν να μας υποχρέωσουν να τις αγοράσουμε...

Εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον Κινέζο... που είπε ξεκάθαρα... δεν υπογράφω κανένα χαρτί για το περιβάλλον που θα υπονομεύει την ευημερία (και οικονομική) του λαού μου....
Εμείς όμως μαθαίνουμε σε στερεότυπα πουλάει το "πρασινη ανάπτυξη"? πουλάει μέσα κι εμείς άσχετα για τις συνέπειες....

tmav
07-09-12, 14:55
Αν αφαιρέσεις την επιδότηση το κέρδος τον φωτοβολταϊκών είναι ελάχιστο σε σχέση με το κόστος απόκτησης!
Όταν η απόδοση τους είναι της τάξης του 15-18% δεν μπορεί να είναι επικερδής επένδυση!
Το μόνο κέρδος βρίσκεται σε αυτούς που τα κατασκευάζουν και τα πουλάνε.
Αντί να στραφούμε στις ανεμογεννήτριες που έχουν απόδοση πάνω από 50% ασχολούμαστε
με ότι μας πασάρουν οι Γερμανοί!

panos_panopoulos
07-09-12, 15:23
Δε μπορω να μη κανω σχόλιο.
προχθές που πηγα στο χωραφι βρηκα το γείτονα και συνορείτη μου και του λεω ο τρίτος γείτονας μας ''τάδε'' εβαλε 100.000w φωτοβολταίκα? που βρηκε γκαφρα και ποτε θα εσοδεύσει? και μου απάντησε επι λέξη: Απο Αγροτικη χρεώθηκε 200.000Ε και θα εσοδεύει όταν έρθει η ώρα του για τον κήπο του παππά ?? !!!!!!! !!!!! (έχει ο παππάς κήπο; για σκεφτείτε λιγο...)

vasilllis
07-09-12, 18:57
Δε μπορω να μη κανω σχόλιο.
προχθές που πηγα στο χωραφι βρηκα το γείτονα και συνορείτη μου και του λεω ο τρίτος γείτονας μας ''τάδε'' εβαλε 100.000w φωτοβολταίκα? που βρηκε γκαφρα και ποτε θα εσοδεύσει? και μου απάντησε επι λέξη: Απο Αγροτικη χρεώθηκε 200.000Ε και θα εσοδεύει όταν έρθει η ώρα του για τον κήπο του παππά ?? !!!!!!! !!!!! (έχει ο παππάς κήπο; για σκεφτείτε λιγο...)

δανειο τωρα χωρις να εχει τον πάπα θειο ή εστω να να καθαριζει τον κηπο του δεν παιρνεις.
επισης επιδοτησεις τελειωσαν 2 χρονια τωρα.
καλο επεισης ειναι να αναφερουμε οτι αν και εφοσον οληρουνται οι προδιαγραφες εχει και 2000-3000 κερδος το χρονο καθαρα -αφαιροντας τραπεζες τοκους φορους (υπολογισμοι ετους 2008-9 )

-nikos-
07-09-12, 20:03
Δε μπορω να μη κανω σχόλιο.
προχθές που πηγα στο χωραφι βρηκα το γείτονα και συνορείτη μου και του λεω ο τρίτος γείτονας μας ''τάδε'' εβαλε 100.000w φωτοβολταίκα? που βρηκε γκαφρα και ποτε θα εσοδεύσει? και μου απάντησε επι λέξη: Απο Αγροτικη χρεώθηκε 200.000Ε και θα εσοδεύει όταν έρθει η ώρα του για τον κήπο του παππά ?? !!!!!!! !!!!! (έχει ο παππάς κήπο; για σκεφτείτε λιγο...)



πεστα Πανο γιατι
δεν καταλαβενει κανενας τι λουμπινια ειναι η ολη υποθεση,,,,

κερδος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ οταν βαζεις φωτοβολταικα για λογαριασμο της δεη


μονο οταν βαζεις για παρτη σου κερδιζεις !!!

tmav
07-09-12, 20:09
Το πρόβλημα είναι γιατί όλοι εμείς οι υπόλοιποι που θεωρούμε την συγκριμένη επένδυση πεταμένα
λεφτά θα πρέπει να πληρώνουμε 0.4-0.5€/KWh έτσι ώστε να κερδίσουν κάποιοι (παραγωγοί & έμποροι)!
Ούτε ρωτηθήκαμε, ούτε σημφώνησαμε ποτέ σε αυτή την επένδυση!

Δεν θα ήταν προτιμότερο να επιδοτούσαν με αυτά τα χρήματα την εξοικονόμηση ενέργειας;

picdev
07-09-12, 20:56
Το πρόβλημα είναι γιατί όλοι εμείς οι υπόλοιποι που θεωρούμε την συγκριμένη επένδυση πεταμένα
λεφτά θα πρέπει να πληρώνουμε 0.4-0.5€/KWh έτσι ώστε να κερδίσουν κάποιοι (παραγωγοί & έμποροι)!
Ούτε ρωτηθήκαμε, ούτε σημφώνησαμε ποτέ σε αυτή την επένδυση!

Δεν θα ήταν προτιμότερο να επιδοτούσαν με αυτά τα χρήματα την εξοικονόμηση ενέργειας;

αφού έτσι του έιπαν οι γερμανοί, αμερικάνοι και κινέζοι του γιωργάκη , να προωθήσει τη πράσινη "ΜΑ----" για να βγάλουν χρήμα και να δουλέψουν τα εργοστασια τους.
Ειδες πως τα έβαλαν σε μια ωραία αλυσίδα όλα? ΔΑΝΕΙΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ- ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ- ΖΗΜΙΑ Η ΔΕΗ- και τέλος το καλύτερο ΦΟΡΟΣ ΑΠΕ στους ΜΑ

d.antonis
07-09-12, 22:38
Λαβετε υπ'οψιν σας οτι στα πανελ των φωτοβολταικων η αποδοση τους πεφτει 7% καθε 1 η 2 χρονια οποτε μεχρι καποιος να κανει αποσβεση (π.χ. δανειου) θα αναγκαστει μετα απο λιγο να αλλαξει πανελ!! Αναμογεννητριες επρεπε να φυτευονται και οχι πανελ με ημερομηνια ληξης!!

modguru
07-09-12, 22:53
Λαβετε υπ'οψιν σας οτι στα πανελ των φωτοβολταικων η αποδοση τους πεφτει 7% καθε 1 η 2 χρονια οποτε μεχρι καποιος να κανει αποσβεση (π.χ. δανειου) θα αναγκαστει μετα απο λιγο να αλλαξει πανελ!! Αναμογεννητριες επρεπε να φυτευονται και οχι πανελ με ημερομηνια ληξης!!

δεν νομιζω οτι αυτο που λες ισχυει τα φοτοβολταικα αγοραζοναι με εγγυηση απο την εταιρεια που τα παιρνεις με την προυποθεση τα πρωτα 10 χρονια να σου αποδιδουν το 90 % . και μεχρι την 25 ετια το 80 % τισ αποδοσης του . τουλαχιστον ετσι γραφουν οι εταιρειες που τα πουλανε .

tmav
08-09-12, 00:02
Θα λειτουργούν στα 25 χρόνια για να έχουν απόδοση 80%; Τι εγγύηση καλής λειτουργίας δίνουνε οι κατασκευαστές για τα πάνελ;

Πόσα ηλεκτρονικά/ημιαγωγοί μπορούν να αντέξουν σε υψηλες θερμοκρασίες, υψηλές τάσεις και ρεύματα και να λειτουργούν για 25 χρόνια;
Η μικρή εμπειρία μου από επισκευές σε ηλεκτρονικά ισχύος/inverters μου λέει ότι τα πρώτα που χαλάνε είναι τα υλικά
που λειτουργούν σε υψηλές θερμοκρασίες, τάσεις και ρεύματα. Άλλωστε και τα πάνελ ημιαγωγοί είναι και δέχονται τις ίδιες καταπονήσεις.

klik
08-09-12, 01:28
δεν νομιζω οτι αυτο που λες ισχυει τα φοτοβολταικα αγοραζοναι με εγγυηση απο την εταιρεια που τα παιρνεις με την προυποθεση τα πρωτα 10 χρονια να σου αποδιδουν το 90 % . και μεχρι την 25 ετια το 80 % τισ αποδοσης του . τουλαχιστον ετσι γραφουν οι εταιρειες που τα πουλανε .
οι εταιρίες που τα πουλάνε ΔΕΝ θα υπάρχουν 25 χρόνια. Είναι προσωρινή μόδα μόνο. Οι περισσότερες από τις εταιρίες αυτές αναφέρουν ότι η εγγύηση παρέχεται από τον κατασκευαστή των πάνελ (τον προμηθευτή τους).
Αν λοιπόν κλείσει ο (κινέζος) κατασκευαστής, ή ακόμα και ο αμερικάνος (π.χ. solindra) χάνεται η εγγύηση.
Τα 25 χρόνια εγγύηση λοιπόν, δεν θα ισχύσουν!

genesis
08-09-12, 16:34
Τόσα λάθη, ανακρίβειες και "συνωμοσιολογία" μαζεμένα, σπάνια μπορεί να βρες κανείς σε ένα μόνο θέμα...εξαιρείται ο georgevita που προσπάθησε να το "μαζέψει"....

Και άντε να πούμε ότι για τα περί οικονομικών, διαδικασιών, προθέσεων, πολιτικών, στρατηγικών, κλπ. ο καθένας έχει την δική του οπτική γωνία, είναι και λίγο περίπλοκα θέματα αυτά.....στα τεχνικά ζητήματα όμως δεν το αντέχω να γράφονται τέτοιες .......... σε ένα forum με τεχνικό προσανατολισμό όπως αυτό που μας φιλοξενεί.

Τα φωτοβολταϊκά, κατά μέσο όρο, είναι από τα πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά εξαρτήματα που παράγονται μαζικά αυτή την στιγμή.
Οι εταιρείες εγγυώνται πτώση απόδοσης μικρότερη από 20% μετά από 25 χρόνια λειτουργίας και αυτό επαληθεύεται στην πράξη πανηγυρικά.

Προσωπικά, έχω "πιάσει" φωτοβολταϊκό που ήταν εγκατεστημένο για 19 χρόνια και σε σύγκριση με ένα ολοκαίνουριο ίσης ονομαστικής ισχύος έχανε ελάχιστα σε απόδοση.
Πολλά από τα πρώτα εμπορικά Φ/Β των 70'ς, ηλικίας 35+ ετών, είναι ακόμη εγκατεστημένα και εξακολουθούν να λειτουργούν...

GeorgeVita
08-09-12, 17:13
... Τα φωτοβολταϊκά, κατά μέσο όρο, είναι από τα πιο αξιόπιστα ηλεκτρονικά εξαρτήματα που παράγονται μαζικά αυτή την στιγμή. Οι εταιρείες εγγυώνται ...

Οσοι εμπορεύονται φωτοβολταϊκά panels αναφέρουν:
- 5 χρόνια εγγύηση με αντικατάσταση
- 15 χρόνια εγγυημένη απόδοση Χ% (συνήθως 90%)
- 25 χρόνια εγγυημένη απόδοση Υ% (συνήθως 80%)

ΔΕΝ μπορεί να είναι εγγυημένη η τιμή σε €/Wp των panel (σαν εξαρτήματα ή εγκατεστημένα) και όπως ήταν λογικό η "αξία της επένδυσης" έπεσε από 40Κ€ (10KWp) σε <20Κ€ σε λιγότερο από 2 χρόνια.

Οι "υποψίες" του Αυγούστου 2012 πρέπει να μείνουν μόνο στα:
- φορολόγηση εισοδήματος από φωτοβολταϊκά στις στέγες
- αύξηση τιμής ρεύματος (για όλους)
- μείωση τιμής αγοράς kWh από τη ΔΕΗ
- βελτίωση υπάρχουσας τεχνολογίας άρα μείωση τιμών ακόμη και στο €1/Wp
- νέοι τύποι φωτοβολταϊκών για χρήση λ.χ. σε παράθυρα
- τοπική παραγωγή panels

Αν σας ενδιαφέρει ο κλάδος διαβάστε που και που ιστοσελίδες όπως: www.solarbuzz.com
Εκεί βρήκα και τις φρέσκες "ιδέες για πράσινη ανάπτυξη" (βλέπε: εφορία):
PV Regulation Changes in Greece – What is the Immediate Impact? (http://www.solarbuzz.com/resources/analyst-insights/pv-regulation-changes-in-greece-what-is-the-immediate-impact)
(εννοείται ότι και αυτές οι πηγές έχουν συμφέροντα)
gV

chip
10-09-12, 13:08
φυσικά και ερωτηθήκαμε το 2009 στις εκλογές αν θέλουμε πράσινη ανάπτυξη και ο κόσμος είπε ναι την θέλουμε... Τώρα ας είχε ρωτήσει ο κόσμος να μάθει για το κόστος της πράσινης ανάπτυξης... πρόβλημα του...

Το πρόβλημα είναι γιατί όλοι εμείς οι υπόλοιποι που θεωρούμε την συγκριμένη επένδυση πεταμένα
λεφτά θα πρέπει να πληρώνουμε 0.4-0.5/KWh έτσι ώστε να κερδίσουν κάποιοι (παραγωγοί & έμποροι)!
Ούτε ρωτηθήκαμε, ούτε σημφώνησαμε ποτέ σε αυτή την επένδυση!

Δεν θα ήταν προτιμότερο να επιδοτούσαν με αυτά τα χρήματα την εξοικονόμηση ενέργειας;

leosedf
14-09-12, 21:39
Τα λεφτά που δίνει η ΔΕΗ πλέον σε οικιακά είναι από 22 έως 25 λεπτά ανά κιλοβατώρα.