PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΤΕΟ και μοτοσυκλέτες



KOKAR
07-09-12, 16:00
σύμφωνα με το παρακάτω link άρχισαν οι έλεγχοι ....


http://www.mrbike.gr/website/teleitaia-Nea/KTEO-motosikleton-%E2%80%93-arxisan-oi-protoi-elegxoi-stin-attiki.html


επειδή μπορεί να υπάρχουν συμφουρομιτες με μηχανές που μπορεί να τους ενδιαφέρει αναφέρω το τι "παίζετε" με το ΚΤΕΟ των μοτοσυκλετων


πηγα σήμερα 7/9/2012 στο ΚΤΕΟ Ελληνικού για να δω το τι γίνετε με το τεχνικό ελέγχο στις παλιές μηχανές
ο διαλογος που ακολουθησε ηταν ο παρακατω


-καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω πότε και αν περνιέται ΚΤΕΟ
-απο 1998 και μετα περνάνε μου λέει
-σίγουρα ?
-ε ναι , σίγουρα
-μπορώ να εχω ενα χαρτι που να πιστοποιεί αυτό που μου λέτε
-δεν κάνεις τον κοπο να ρωτήσεις στην γραμματεία ?
-μάλιστα, κατάλαβα


ανεβαίνω στην γραμματεία
-καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω ποτε και αν περνιέται ΚΤΕΟ
-ξέρετε, για τόσο παλια μηχανή δεν μας έχουν δώσει τις προδιαγραφές , ίσως να τις έχουν σε κανένα ιδιωτικό ΚΤΕΟ
-μα καλά, εχει το ιδιωτικό ΚΤΕΟ τις προδιαγραφές και δεν τις έχετε εσείς που είσαστε δημόσιο ?
-τι να σας πω, ρωτήστε τον προϊστάμενο στο βάθος του διαδρόμου δεξιά
-ευχαριστώ


πάω στον προϊστάμενο
-καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω ποτε και αν περνάει ΚΤΕΟ
-ναι περνάει, πρέπει να περάσετε μέχρι το τέλος του χρόνου
-ωραία, μπορώ να περάσω και τώρα?
-δεν μπορείτε να περάσετε γιατι δεν έχουμε τον εξοπλισμό για τον ελέγχο μηχανών ( ραμπα )
-ωραία, μπορείτε να μου προτείνετε ενα αλλο δημόσιο ΚΤΕΟ που να εχει τον εξοπλισμό για τον ελέγχο ?
-α ξέρετε, κανένα δημόσιο ΚΤΕΟ δεν εχει τον εξοπλισμό
-ναι αλλά εγω πρέπει να περάσω μέχρι το τέλος του χρόνου
-αν δεν κάνω λαθος τα ιδιωτικά κτεο εχουν τον εξοπλισμό
-μάλιστα, πρέπει δηλαδή ντε και καλά να παω σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ
-ναι εμείς δεν έχουμε.....
-ευχαριστώ


παω στο σπιτι και παίρνω ενα ιδιωτικό ΚΤΕΟ
ο διάλογος που ακολουθεί ειναι ο παρακάτω
-καλημέρα σας, εχω μια μηχανή 30 χρονών και θελω να ρωτήσω ποτε και αν περνάει ΚΤΕΟ
-μάλιστα κυριε, πρέπει να περάσετε την μηχανή μεχρι το τέλος του χρόνου
-σε εσας μπορώ να έρθω
-μάλιστα αλλα θα πρέπει να πατε στο κατάστημα μας στην οσο Πειραιώς που εχει τον κατάλληλο εξοπλισμό
-μάλιστα και πιο ειναι το κόστος ?
-39 ευρώ κύριε
-και κάθε ποτε πρέπει να περνάει κτεο ?
-κάθε δυο χρόνια κύριε
-να σας κάνω μια ερώτηση ?
-μάλιστα κύριε
-μήπως γνωρίζετε γιατι τα δημόσια κτεο δεν εχουν τον εξοπλισμό για τις μότο ?
-τι να σας πω, κάτι εχει ακουστεί οτι τα δημόσια ΚΤΕΟ θα κλείσουν.....




κάπου εδω ολες οι απορίες αυτομάτως απαντήθηκαν.....
και επειδή οπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.....τα δημόσια ΚΤΕΟ σε λίγο καιρό θα είναι παρελθόν....


τελικά πηγα και πέρασα την μηχανή
ο έλεγχος που κάνανε ειναι ο παρακάτω


1) έλεγχος αριθμού πλαισίου
2) έλεγχος αριθμού κινητήρα
3) μέτρηση στάθμης θορύβου στο ρελαντί
4) μέτρηση στάθμης θορύβου στις 6500 rpm
5) μέτρηση πέδησης μπροστινού τροχού
6) μέτρηση πέδησης πίσω τροχού
7) έλεγχος ηλεκτρικών ( φώτα - φλας - κόρνα κ.λ.π )
8 ) έλεγχος ελαστικών
9) έλεγχος αλυσίδας
10) έλεγχος για "τζόγους" στους τροχούς ( εμπρός - πίσω )
11) έλεγχος καυσαερίων ( οι μηχανές πριν από το 1998 δεν έχουν όριο στις εκπομπές καυσαερίων
τις μετράνε μεν , αλλά δεν μπορούν να σε κόψουν για αυτές )


το κόστος όπως είπα και ποιο πάνω είναι 39 ευρώ και θα περνάει ΚΤΕΟ κάθε δυο χρόνια
φεύγοντας μου δώσανε και μερικά δωράκια.... κουτί πρώτων βοηθειών - φωσφόριζε γελέκο - γάντια εργασίας - και ένα σημειωματάριο ( κύβο )
οσο αφορά τα δημόσια ΚΤΕΟ ..... πάνε για κλείσιμο... αρκετά "φάγανε" ολα αυτά τα χρόνια.

bchris
07-09-12, 17:04
Αδερφε, εδω σε λιγο θα ειναι παρελθον ολοκληρο το Ελληνικο δημοσιο κι εσυ χαλας την ζαχαρενια σου για τα ΚΤΕΟ?

Phatt
07-09-12, 18:01
Να σαι καλα Κωστα, και το δικο μου ειναι πριν το '98 το μηχανακι, σωθηκαμε :lool:

Κατι αλλο που σκεφτηκα μολις.Στο θεμα της σταθμης θορυβου, εαν η αδεια δεν γραφει κατι, με τι κριτηριο σε μετρουν;

antonis_p
07-09-12, 18:24
-μήπως γνωρίζετε γιατι τα δημόσια κτεο δεν εχουν τον εξοπλισμό για τις μότο ?
-τι να σας πω, κάτι εχει ακουστεί οτι τα δημόσια ΚΤΕΟ θα κλείσουν.....

Με τέτοιες υπηρεσίες και με το γνωστό τους ύποπτο παρελθόν, λες να μας λείψουν αν κλείσουν;

GeorgeVita
07-09-12, 18:37
Αν και δόθηκε δημοσιότητα από περιοδικά και ιστοσελίδες "Ιδιωτικού Δικαίου", το Υπουργείο ή η νομαρχία ΔΕΝ έχουν εκδώσει το "πρόγραμμα πρόσκλησης δικύκλων":

Από www.yme.gr > Τεχνικός Ελεγχος Δικύκλων (http://www.yme.gr/?tid=894&aid=0)



Εντός του Μαΐου 2009 δημοσιεύθηκαν οι σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις, με τις οποίες ρυθμίζονται θέματα σχετικά με την υλοποίηση του μέτρου του τεχνικού ελέγχου των δικύκλων μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών.

Επισημαίνεται ότι στην παρούσα φάση δεν δημιουργείται υποχρέωση στους κατόχους δικύκλων μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών για τεχνικό έλεγχο των οχημάτων τους.

Για την έναρξη του παραπάνω τεχνικού ελέγχου θα πρέπει καταρχήν να δημιουργηθούν οι αναγκαίες υποδομές από τα ΚΤΕΟ και κατόπιν θα εκδοθεί πρόγραμμα πρόσκλησης των δικύκλων, το οποίο και θα δημοσιοποιηθεί.

Τα Ιδιωτικά ΚΤΕΟ ετοίμασαν την υποδομή τους και τα Ιδιωτικά ΜΜΕ μας καλούν να σπεύσουμε ...
gV

KOKAR
07-09-12, 19:33
ναι αλλά μέχρι το τέλος του 2012 θα πρέπει να έχουν περάσει ΚΤΕΟ....αυτο οπως θα διάβασες μου το ειπαν και το ΚΤΕΟ του Ελληνικού που ειναι δημόσιο....
το μέτρο ειναι καθαρά εισπρακτικό και να δεις που στα ξαφνικά θα βγει στην επιφάνεια και θα αρχίσουν να τρέχουν όλοι....
πάντως εγω μετά το restoration που της έκανα και ειδικά μετα την επισκευή φρένων ηθελα να τα τσεκάρω με όργανο....
τα λόγια του τεχνικού όταν είδε τα νούμερα στην οθόνη ηταν "αυτά δεν ειναι φρένα, άγκυρα είναι" !
τώρα εγω πιστεύω οτι στο παρά πέντε θα το βγάλουν στην επιφάνεια και τότε
αν τε να πείσεις τον μπάτσο που θα σε σταματήσει οτι δεν υπάρχουν ροζ ελέφαντες

KOKAR
07-09-12, 19:34
Αν και δόθηκε δημοσιότητα από περιοδικά και ιστοσελίδες "Ιδιωτικού Δικαίου", το Υπουργείο ή η νομαρχία ΔΕΝ έχουν εκδώσει το "πρόγραμμα πρόσκλησης δικύκλων":

Από www.yme.gr (http://www.yme.gr/) > Τεχνικός Ελεγχος Δικύκλων (http://www.yme.gr/?tid=894&aid=0)



Τα Ιδιωτικά ΚΤΕΟ ετοίμασαν την υποδομή τους και τα Ιδιωτικά ΜΜΕ μας καλούν να σπεύσουμε ...
gV

στο πρώτο ποστ υπήρχε ενα λινκ και το βάζω ξανά

Όλες οι μοτοσυκλέτες που ταξινομήθηκαν (ημερομηνία 1ης άδειας κυκλοφορίας) έως και 30-12-1998 στην Περιφέρεια Αττικής (πρώην Νομαρχίες Αθηνών, Πειραιώς, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής) ή σε άλλη περιοχή της χώρας και σήμερα έχουν άδεια κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί στην Περιφέρεια Αττικής και δεν έχουν υποστεί τεχνικό έλεγχο

http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el

-nikos-
07-09-12, 19:49
απο κυβικα τι παιζει ??

απο 125cc και πανω η ολα ??

KOKAR
07-09-12, 19:55
πάνω από 50cc

GeorgeVita
07-09-12, 20:44
... πάντως εγω μετά το restoration που της έκανα ...
Εσύ άξιζες αυτή την "πιστοποίηση"!
gV

KOKAR
07-09-12, 20:51
πάνω από 50cc

διαβάζοντας το παρακάτω αναθεωρώ αυτό που έγραψα στο ποστ #9

Πρόσκληση για τεχνικό έλεγχο δίκυκλων μοτοσυκλετών με έδρα την Περιφέρεια Αττικής
Από τη Γενική Δ/νση Μεταφορών & Επικοινωνιών της Περιφέρειας Αττικής ανακοινώνεται ότι προσκαλούνται για τεχνικό έλεγχο οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες,
ανεξαρτήτως κυβισμού, στην άδεια κυκλοφορίας των οποίων αναγράφεται ως διεύθυνση κατοικίας ή ως έδρα της επιχείρησης η Περιφέρεια Αττικής,
σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ

Όλες οι μοτοσυκλέτες που ταξινομήθηκαν (ημερομηνία 1ης άδειας κυκλοφορίας) έως και 30-12-1998 στην Περιφέρεια Αττικής
(πρώην Νομαρχίες Αθηνών, Πειραιώς, Ανατολικής Αττικής, Δυτικής Αττικής) ή σε άλλη περιοχή της χώρας και σήμερα έχουν άδεια
κυκλοφορίας που έχει εκδοθεί στην Περιφέρεια Αττικής και δεν έχουν υποστεί τεχνικό έλεγχο

Από 30-04-2012 έως 30-12-2012

1. Οι δίκυκλες μοτοσυκλέτες, που έχουν αντικαταστήσει ή θα αντικαταστήσουν τον αριθμό κυκλοφορίας τους, υποχρεούνται να προσέλθουν
για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με τον πρώτο αριθμό κυκλοφορίας που τους είχε χορηγηθεί.

2. Οι εκπαιδευτικές μοτοσυκλέτες υπόκεινται σε ετήσιο περιοδικό έλεγχο.

3. Δίκυκλες μοτοσυκλέτες με έδρα ή διεύθυνση κατοικίας ιδιοκτήτη που ανήκει σε άλλη Περιφέρεια της χώρας, στην οποία έχει εκδοθεί
πρόγραμμα πρόσκλησής τους για τεχνικό έλεγχο και οι οποίες κυκλοφορούν στην Περιφέρεια Αττικής υποβάλλονται σε τεχνικό έλεγχο
σύμφωνα με το πρόγραμμα πρόσκλησης της περιφέρειας στην οποία ανήκει η έδρα τους.

4. Όσες δίκυκλες μοτοσυκλέτες όφειλαν πριν από την ημερομηνία ταξινόμησής τους στην Περιφέρεια Αττικής να έχουν ήδη προσκομιστεί
για τεχνικό έλεγχο σύμφωνα με την πρόσκληση της προηγούμενης έδρας τους και δεν προσήλθαν για τεχνικό έλεγχο θα ελέγχονται ως εκπρόθεσμες.

Ο αρχικός ή περιοδικός τεχνικός έλεγχος πραγματοποιείται κατόπιν προηγούμενης συνεννόησης με τα εξουσιοδοτημένα ΙΚΤΕΟ.

Ο κάτοχος οχήματος, ο οποίος δεν το προσκομίζει για τον περιοδικό τεχνικό έλεγχο εντός της καθοριζόμενης προθεσμίας τιμωρείται
σύμφωνα με το άρθρο 86 του Κ.Ο.Κ. και υπόκειται σε πρόσθετο ειδικό τέλος σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.


ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

πηγη : http://www.patt.gov.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=4504%3A2012-04-25-15-24-28&catid=3%3A2008-09-06-21-42-59&Itemid=31&lang=el

KOKAR
07-09-12, 20:51
Εσύ άξιζες αυτή την "πιστοποίηση"!
gV

thanks George... :blush:

-nikos-
07-09-12, 20:55
.
το μέτρο ειναι καθαρά εισπρακτικό και να δεις που στα ξαφνικά θα βγει στην επιφάνεια και θα αρχίσουν να τρέχουν όλοι....



η μπορει να ειναι μετρο για να κινηθει η αγωρα καινουριας
μηχανης μεσο δανειων-δοσεων για να μας ''χωσουν'' ακομα πιο βαθια.

KOKAR
07-09-12, 21:18
η μπορει να ειναι μετρο για να κινηθει η αγωρα καινουριας
μηχανης μεσο δανειων-δοσεων για να μας ''χωσουν'' ακομα πιο βαθια.

με την σημερινή κατάσταση στην αγορά εργασίας , με τους μισθούς να εχου πεσει κατακόρυφα και με τους ανέργους να έχουν ξεπεράσει το 1.200.000
θα ειναι το λιγότερο μαλακία να πάει να δανειστεί κάποιος για να αγοράσει καινούργια μηχανή !

PCMan
08-09-12, 04:19
Εγώ πάντως την πέρασα πριν κανα 3μηνο. Έχουμε + ένα πενηντάρικο στα 2 χρόνια. Καλά πάμε..

Εδώ ρε δεν έχουν πράσινα χαρτιά για να σου τυπώσουν άδεια και σου δίνουν ένα απλό χαρτί Α4, εξοπλισμό θέλετε?

KOKAR
08-09-12, 08:46
Εγώ πάντως την πέρασα πριν κανα 3μηνο. Έχουμε + ένα πενηντάρικο στα 2 χρόνια. Καλά πάμε..

Εδώ ρε δεν έχουν πράσινα χαρτιά για να σου τυπώσουν άδεια και σου δίνουν ένα απλό χαρτί Α4, εξοπλισμό θέλετε?

αυτο με τα πράσινα χαρτιά εχει ξεπεραστεί, εγω ζήτησα επανεκτυπωση της άδειας μου λόγω καταστροφής της ( βιολογικό πλύσιμο χα χα ) και ενω περίμενα
να μου ερθει σε Α4 μου ηρθε κανονικά στο πράσινο χαρτάκι, αυτο έγινε στα μέσα του Ιουνίου

Phatt
08-09-12, 10:08
Εδω εχω μια σφιχτη ερωτηση...Εστω οτι θελω να αγορασω μια μοτοσυκλετα, η οποια εχει ζημια, δεν ειναι σε κατασταση για να κυκλοφορησει.Θελω να την αγορασω, σε χαμηλη τιμη, για να την επισκευασω και να την κυκλοφορησω.Πως ομως θα την μεταβιβασω στο ονομα μου, απο την στιγμη που για να γινει η μεταβιβαση χρειαζεται το χαρτι του ΚΤΕΟ, οεο;

KOKAR
08-09-12, 10:22
εχω την εντύπωση οτι αν κάνεις μεταβίβαση σε μια μηχανή που προορίζετε για ανταλλακτικά η ειναι σε κούτες δεν χρειάζεται χαρτί κτεο γιατι απλά δεν μπορεί να βγει

τώρα για την περίπτωση που λες δεν νομιζω να βγάλεις εύκολα άκρη γιατί ολο το σύστημα εχει γινει στο γόνατο και δεν εχουν προβλεφτεί ολες οι παραμέτρου !
θα το καταλάβουν όμως οταν δουν τα εσοδα τους απο μεταβιβάσεις να πέφτουν μέρα με την μέρα

Phatt
08-09-12, 10:27
Μπορεις λες να παραδωσεις πινακιδες, και κατοπιν να γινει η μεταβιβαση; Ετσι δεν χρειαζεται ΚΤΕΟ, ετσι δεν ειναι;

KOKAR
08-09-12, 10:34
δεν νομίζω οτι μπορεί να γινει κατι τέτοιο.....δες στο άλλο site τι εχει γραφτεί

KOKAR
11-09-12, 22:08
Εδω εχω μια σφιχτη ερωτηση...Εστω οτι θελω να αγορασω μια μοτοσυκλετα, η οποια εχει ζημια, δεν ειναι σε κατασταση για να κυκλοφορησει.Θελω να την αγορασω, σε χαμηλη τιμη, για να την επισκευασω και να την κυκλοφορησω.Πως ομως θα την μεταβιβασω στο ονομα μου, απο την στιγμη που για να γινει η μεταβιβαση χρειαζεται το χαρτι του ΚΤΕΟ, οεο;

έκανα μια ( υποθετική ) ερώτηση στην autovision ...


έχω να σας κάνω μια ερώτηση και δεν ξερω αν μπορείτε να μου απαντήσετε
έχω ενα φίλο που θέλει να πάρει μια παλιά μηχανή του 1957 η οποία δεν είναι σε λειτουργική κατάσταση
με σκοπό να την φτιάξει , δηλαδή να την αναπαλαιώσει από την αρχή
στην εφορία όμως του ζήτησαν χαρτί οτι έχει περάσει ΚΤΕΟ για να κάνει την μεταβίβαση....
τους εξήγησε οτι η μηχανή δεν είναι σε λειτουργική κατάσταση αλλά το "δημόσιο" δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό !
αλήθεια, αυτός ο άνθρωπος πως μπορεί να βρει λύση στο πρόβλημα του ?

ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας


και η απάντηση που πήρα ήταν η παρακάτω


Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα!

Η απορία σας είναι πολύ λογική και θα βοηθούσε αν μας αναφέρατε σε ποια δημόσια υπηρεσία σας ζητήσανε ΚΤΕΟ για την μεταβίβαση.

Μέχρι αυτή τη στιγμή, δεν έχει έρθει κάποιο επίσημο χαρτί που να αναφέρει ότι για να μεταβιβαστεί μία μοτοσυκλέτα οφείλει
να έχει ΚΤΕΟ σε ισχύ (εφόσον φυσικά υποχρεούται από το εκάστοτε πρόγραμμα πρόσκλησης). Η νομοθεσία που έχουμε στα χέρια μας
αναφέρει μόνο τα επιβατικά ΙΧ και τα επαγγελματικά μέχρι 3,5 τόνους.

Παρόλα αυτά αν δεν μπορέσετε να βρείτε κάποια άκρη με τη δημόσια υπηρεσία που επικοινωνήσατε, μπορείτε να έρθετε σε ένα από τα 2 ΚΤΕΟ
μας που ελέγχουν μοτοσυκλέτες, υποθέτω με τη βοήθεια κάποιου γερανού αφού δεν κινείται, και να σας εκδόσουμε ένα προσωρινό
δελτίο ΚΤΕΟ (30 ημερών με σοβαρές ελλείψεις λόγω της κατάστασης του δίκυκλου), ώστε να μπορέσετε να προχωρήσετε τη διαδικασία της μεταβίβασης.

Στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διεκρίνιση,

Ιωάννης Αποστόλου
Προϊστάμενος Εξυπηρέτησης Πελατών

Phatt
11-09-12, 22:15
ΜΠΡΑΒΟ Κωστα, κερναω καφε.

-nikos-
12-09-12, 13:50
απο κυβικα τι παιζει ??

απο 125cc και πανω η ολα ??



απο διασταυρομενες πληροφωριες = τα δικυκλα που υπαγονται στην
ρυθμηση του κτεο ειναι ΟΛΑ αυτα που ανανεωνουν την αδεια τους μεσω τελων κυκλοφωριας,,
ΕΞΕΡΟΥΝΤΑΙ τα οχηματα που ανανεωνουν την αδεια τους στα κατα τοπους αστυνομικα τμηματα -δηλ
μεχρι 49,9 κυβικα εκατοστα [μοτοποδηλατα και παπακια]

KOKAR
05-01-13, 13:16
επανέρχομαι με το θέμα γιατί έχουν βγει οι νέοι πίνακες που περιλαμβάνουν μοτο που έχουν ταξινομηθεί εως και το 2006

http://www.moto.gr/forums/attachment.php?attachmentid=278350&d=1357350323

πηγη http://www.mrbike.gr/website/teleitaia-Nea/kteo-motosikleton-%E2%80%93programma-elegxon-gia-attiki-gia-dikikla-eos-to-2006.html

KOKAR
05-01-13, 13:24
πάντως τα ΜΜΕ δεν έχουν πει τίποτα..... γιατί άραγε ?

moutoulos
05-01-13, 13:35
Χθες πέρασα την δικιά μου ...

KOKAR
05-01-13, 13:43
αρχίζω να πιστεύω οτι εσκεμμένα δεν λένε τίποτα στα ΜΜΕ για να αρχίσουν να μαζεύουν τα 400αρια απο τα πρόστιμα .....

ΚΤΕΟ ΣΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 400€ ΑΠΟ ΤΟ 2013

Πρόστιμο 400€ για τις μηχανές που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ θα ξεκινήσει από το 2013 . Σύμφωνα με το νόμο, έως τις 31 Δεκεμβρίου του 2012 θα πρέπει υποχρεωτικά να περάσουν από τεχνικό έλεγχο όσοι κατέχουν μηχανές άνω των 50κ.εκ. και αυτές έχουν ημερομηνία άδειας κυκλοφορίας μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 1998. Εξαιρούνται οι τετράτροχες μηχανές Έτσι από το 2013 η Τροχαία θα μπορεί να βεβαιώνει κλήσεις ύψους 400 ευρώ στις μηχανές που δεν έχουν περάσει ΚΤΕΟ .Η διάταξη αυτή αναγράφετε στο άρθρο 86 του ΚΟΚ
Αυτή τη στιγμή ήδη έχουν δημιουργηθεί στους σταθμούς ελέγχου ΚΤΕΟ ειδικές γραμμές για μηχανές, ενώ το κόστος για να περάσει κάποιος ΚΤΕΟ την μηχανή του κυμαίνεται κοντά στα 35 ευρώ.

ΠΗΓΗ: www.dikaiologitika.gr (http://www.dikaiologitika.gr/)

http://www.dikaiologitika.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%C F%83%CE%B5%CE%B9%CF%83/%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BF-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%83-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF-400%E2%82%AC-%CF%84%CE%BF-2013.html

ezizu
05-01-13, 16:09
Ωραία.....πολύ ωραία ......
Βρήκαν και άλλον ένα τρόπο για να εισπράξουν <<νόμιμα>> λεφτά .......

Phatt
06-01-13, 14:16
Ασχετο, σας σταματανε με τα μηχανακια οι αστυνομικοι; Στην Αθηνα δεν με ειχαν σταματησει ποτε...

KOKAR
06-01-13, 14:17
Ασχετο, σας σταματανε με τα μηχανακια οι αστυνομικοι; Στην Αθηνα δεν με ειχαν σταματησει ποτε...

Παναγιώτη απλά δεν σου έτυχε.....

Phatt
06-01-13, 15:07
Εδω Σερρες αν δεν προκαλεις, δηλαδη, εαν φορας κρανος και αν δεν κανει πολυ φασαρια το μηχανακι, σπανια να σε σταματησουν.Στην Αθηνα ισχυουν αυτα η δεν εχει καμια σημασια;

KOKAR
06-01-13, 20:57
στις μεγάλες πόλης η περίπτωση να κάνουν μπλόκο για κάποιο "τρέχων περιστατικό" ειναι σαφώς μεγαλύτερες από οτι στις Σέρρες
αλλα σε οτι αφορά "μάζωξη χρήματος" στα ταμεία του κράτους ειναι κατι που γίνετε μεσα σε μια νύχτα !

ezizu
06-01-13, 22:18
Είναι γνωστό άλλωστε ,ότι μία από τις υποχρεώσεις της τροχαίας στην Ελλάδα εκτός των άλλων, είναι και αυτή του εισπράκτορα.Αν χρειαστεί να μαζέψει χρήμα το κράτος,χρησιμοποιεί πέρα από τις άλλες μεθόδους (χαράτσια,ταπ,ξετάπ,μεταξετάπ κ.ο.κ.) και την τροχαία.
Έχει αποδειχτεί ότι η τροχαία είναι ένας πολύ σταθερός και δυνατός εισπρακτικός μηχανισμός.

KOKAR
10-04-13, 23:31
Με αφορμή δημοσιεύματα στα μέσα ενημέρωσης για τα ΚΤΕΟ δικύκλων, το Υπουργείο Μεταφορών προχωρά σε ορισμένες διευκρινίσεις.
Η υποχρέωση τεχνικού ελέγχου των δικύκλων, καθορίστηκε το 2009 με Απόφαση του υφυπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών, σύμφωνα με την οποία «...με απόφαση του οικείου Νομάρχη καταρτίζεται πρόγραμμα πρόσκλησης για τεχνικό έλεγχο των κυκλοφορούντων στο νομό μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων…». Επειδή δεν υπήρχαν γραμμές ελέγχου δικύκλων στα ΚΤΕΟ της χώρας, οι έλεγχοι ξεκίνησαν επίσημα το 2011 στα ιδιωτικά ΚΤΕΟ. Στη συνέχεια, το 2012, (με την υπ΄ αριθ. ΚΥΑ 37566/5116/10/2012), ορίστηκε ότι οι σχετικοί έλεγχοι καταρτίζονται με πρόγραμμα του «οικείου Περιφερειάρχη».

Στο πλαίσιο αυτό η σχετική Πρόσκληση της Περιφέρειας Αττικής, για τον τεχνικό έλεγχο των δικύκλων της Περιφέρειας, για το 2013, ανακοινώθηκε προ τετραμήνου, στις 11 Δεκεμβρίου 2012.

Με την από τις 5 Μαρτίου 2013 Κοινή Υπουργική Απόφαση του υπουργού Οικονομικών και του αναπληρωτή υπουργού Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων με θέμα «τον καθορισμό των τελών διενέργειας των τεχνικών ελέγχων από τα Δημόσια ΚΤΕΟ», επικαιροποιήθηκαν οι τιμές όλων των κατηγοριών τεχνικού ελέγχου και καθορίσθηκαν για πρώτη φορά τα τέλη τεχνικού ελέγχου των δικύκλων, από δημόσια ΚΤΕΟ. Η Απόφαση αναρτήθηκε στην ηλεκτρονική σελίδα «Διαύγεια».

Με την εν λόγω Απόφαση, από τις 8 Απριλίου 2013, τίθενται σε ισχύ τα νέα τέλη διενέργειας τεχνικών ελέγχων οχημάτων και γίνεται ο καταλογισμός των αντιστοίχων προστίμων (από τα ΚΤΕΟ που πραγματοποιούν τον αντίστοιχο έλεγχο και από τις αρμόδιες Αστυνομικές Αρχές, σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ), για τις περιπτώσεις μη εμπρόθεσμης προσκόμισης των οχημάτων προς έλεγχο, μέσα στην προκαθορισμένη προθεσμία.

Η προθεσμία αυτή καθορίζεται, όπως προαναφέρθηκε, με Πρόγραμμα – Πρόσκληση του οικείου Περιφερειάρχη. Η αρμόδια Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου Οχημάτων του υπουργείου, ενόψει της εφαρμογής των νέων τιμών ελέγχων, απέστειλε στις 12 Μαρτίου 2013 την πρώτη ενημερωτική εγκύκλιο, σε όλους τους φορείς τεχνικού ελέγχου οχημάτων (Ιδιωτικά και Δημόσια ΚΤΕΟ, Περιφερειακές Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών), αναρτώντας παράλληλα και τις νέες τιμές για τα τέλη τεχνικού ελέγχου στην ηλεκτρονική σελίδα του υπουργείου. Στις 03 Απριλίου 2013 η Υπηρεσία έστειλε εκ νέου δεύτερη αναλυτική εγκύκλιο για το εν λόγω θέμα.

Συνεπώς δεν τίθεται θέμα με το χρονοδιάγραμμα διενέργειας του τεχνικού ελέγχου των δικύκλων, ο προγραμματισμός του οποίου ανήκει στις αρμοδιότητες των Περιφερειών.



πηγη http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/95887.asp

PCMan
10-04-13, 23:52
Όποιος δεν πέρασε θα πληρώσει πρόστιμο, και αν τον σταματήσουν για έλεγχο νομίζω είναι 400€
Εγώ πρόλαβα και το πέρασα την κυριακή

KOKAR
11-04-13, 00:51
εγώ φωνάζω απο το καλοκαίρι που το πηρα χαμπάρι ..... πολλοί μου έλεγαν "ελα μωρέ, σιγά να μην το κάνουν "
τώρα λέω εγω, ας πρόσεχαν !

ryk
12-04-13, 11:37
εγώ φωνάζω απο το καλοκαίρι που το πηρα χαμπάρι ..... πολλοί μου έλεγαν "ελα μωρέ, σιγά να μην το κάνουν "
τώρα λέω εγω, ας πρόσεχαν !

Kαι όσοι έχουν διαλυμένα μηχανάκια σε στάδιο ανακατασκευής?
Σιγά μην υπάρχει πρόβλεψη.....καμπάνα και σ'αυτούς!!!

KOKAR
12-04-13, 14:41
σίγουρα διάβασες ολο το νήμα απο την αρχή ?
μήπως βαρεθηκες ?
Δεν νομίζω Κυριάκο!!!!

moutoulos
12-04-13, 15:05
Kαι όσοι έχουν διαλυμένα μηχανάκια σε στάδιο ανακατασκευής?
Σιγά μην υπάρχει πρόβλεψη.....καμπάνα και σ'αυτούς!!!

Όλοι έχουν μια μόνιμη γκρίνια. Τα πράγματα είναι απλά. Σου λέει (το κράτος):

Το κυκλοφορείς ?. Οχι λες εσύ. Που το ξέρει "αυτό" οτι κάνεις "ανακατασκευή".

Πινακίδες έχεις καταθέσει?. Αν το είχες κάνει θα δικαιολογούσες αυτό που λες,
και δεν θα πλήρωνες πρόστιμο. Τώρα ποιός φταίει?. Έτσι λεω και εγώ που έχω
2 car & 2 moto, οτι δεν κυκλοφορώ κανένα, άρα δεν πληρώνω τέλη σε κανένα.
Πρέπει να με πιστέψουν?. Αν πάλι η ανακατασκευή διαρκέσει ένα μήνα, δεν
νομίζω να είναι και τόσο τραγικό.

Όταν λεω να καταθέσεις πινακίδες, μέσα σε αυτό βάζω και αυτό που λέει και ο
Κώστας σε προηγούμενο πόστ, και γενικά όλες τις ενέργειες που θα έκανες αν
το θέμα το είχες πάρει "ζεστά".

Δεν σου "την λεω", απλά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Απλά ποτέ
δεν δέχομαι, οτι για όλα φταίνε ΠΑΝΤΑ οι άλλοι. Εξάλλου το έχουν πει όπως
λέει και ο Κώστας εδώ και > 6μηνο. Εγώ μερίμνησα, άσχετα αν μου άρεσε ή οχι,
να τις περάσω στην ημερομηνία τους, για να μην πληρώσω το $@#% πρόστιμο.

KOKAR
12-04-13, 15:40
παιδιά γιατί δεν διαβάζετε το ποστ 21 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65785&p=552924&viewfull=1#post552924) ?

ryk
15-04-13, 09:30
Έχεις δίκιο, δεν διάβασα το post 21, αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η "επίθεση"; Άκουσον μεν, πάταξον δε!
Πρώτον δεν μιλάμε για ανακατασκευή που διαρκεί 1 ή δύο μήνες. Όταν ανακατασκευάζεις κλασσικό μηχανάκι παίρνει χρόνο να βρεις τα κατάλληλα κομμάτια, όπως επίσης ότι ο μάστορας σου δεν έχει μόνο την δικιά σου να φτιάξει. π.χ. περιμένω πάνω από μήνα για ένα φανάρι.
Δεύτερον όλα εξαρτώνται από το χρηματικό. Το έχεις μπαμ και κάτω; ξεμπερδεύεις σχετικά γρήγορα (τρίμηνο -εξάμηνο). Δεν το έχεις; πας σιγά-σιγά και πιστέψτε με ότι αυτή είναι η πλειοψηφία.
Η ένστασή μου έγκειται στο ότι δεν υπάρχει μια κατάλληλη πρόβλεψη για μια τέτοια περίπτωση. Στο βιβλίο εισερχομένων-εξερχομένων του μάστορα φαίνεται πότε μπαίνει-πότε βγαίνει μια μηχανή. Να ένας τρόπος λοιπόν, μπορεί να υπάρχει και καλύτερος, απλά όλα είναι δουλειές του ποδαριού σε αυτό το καταραμένο κράτος!
Κάτι ειπώθηκε για κατάθεση πινακίδας. Γιατί να την καταθέσω? Για να πληρώνω κι άλλα; Δεν μου φτάνει που πληρώνω σήμα για μια μηχανή που δεν κυκλοφορώ για πάνω από 1 χρόνο τώρα;
Στο post 21 γίνεται λόγος για μεταβίβαση μη λειτουργικής μηχανής. Στην περίπτωσή μου η "μηχανή" είναι σε κούτες. Πόσο θα με πάρει να την τελειώσω; ειλικρινά δεν ξέρω!
Όσο για το "ζεστό" του θέματος......ας μην το σχολιάσω, δεν τα πετάνε έτσι αυτά τα λόγια χωρίς να γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται.

PCMan
15-04-13, 13:49
Έδωσαν παράταση..
http://www.dikaiologitika.gr/%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1%C F%83/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%C E%AD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BF.html
Και νομίζω τώρα πληρώνεις και πιο λίγα..

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
15-04-13, 22:29
Καλησπερα συγνωμη εχω ενα γιαμαχα το Τ50 πρεπει να περασει ?ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

vasilllis
15-04-13, 23:14
Έχεις δίκιο, δεν διάβασα το post 21, αλλά δεν καταλαβαίνω προς τι η "επίθεση"; Άκουσον μεν, πάταξον δε!
Πρώτον δεν μιλάμε για ανακατασκευή που διαρκεί 1 ή δύο μήνες. Όταν ανακατασκευάζεις κλασσικό μηχανάκι παίρνει χρόνο να βρεις τα κατάλληλα κομμάτια, όπως επίσης ότι ο μάστορας σου δεν έχει μόνο την δικιά σου να φτιάξει. π.χ. περιμένω πάνω από μήνα για ένα φανάρι.
Δεύτερον όλα εξαρτώνται από το χρηματικό. Το έχεις μπαμ και κάτω; ξεμπερδεύεις σχετικά γρήγορα (τρίμηνο -εξάμηνο). Δεν το έχεις; πας σιγά-σιγά και πιστέψτε με ότι αυτή είναι η πλειοψηφία.
Η ένστασή μου έγκειται στο ότι δεν υπάρχει μια κατάλληλη πρόβλεψη για μια τέτοια περίπτωση. Στο βιβλίο εισερχομένων-εξερχομένων του μάστορα φαίνεται πότε μπαίνει-πότε βγαίνει μια μηχανή. Να ένας τρόπος λοιπόν, μπορεί να υπάρχει και καλύτερος, απλά όλα είναι δουλειές του ποδαριού σε αυτό το καταραμένο κράτος!
Κάτι ειπώθηκε για κατάθεση πινακίδας. Γιατί να την καταθέσω? Για να πληρώνω κι άλλα; Δεν μου φτάνει που πληρώνω σήμα για μια μηχανή που δεν κυκλοφορώ για πάνω από 1 χρόνο τώρα;
Στο post 21 γίνεται λόγος για μεταβίβαση μη λειτουργικής μηχανής. Στην περίπτωσή μου η "μηχανή" είναι σε κούτες. Πόσο θα με πάρει να την τελειώσω; ειλικρινά δεν ξέρω!
Όσο για το "ζεστό" του θέματος......ας μην το σχολιάσω, δεν τα πετάνε έτσι αυτά τα λόγια χωρίς να γνωρίζουν περί τίνος πρόκειται.

Aν θεωρηθει το βιβλιο εισερχωμενων σαν βεβαιωση οτι δεν κυκλοφορει πιστεψε με οτι δεν θα υπαρχει μηχανακι που να κυκλοφορει εξω :lool:
Επισης το να καταθεσεις πινακιδες δεν κοστιζει τιποτα .(Απο οτι μου εχουν πει ,δεν το εχω ελεγξει ο ιδιος)

Αλλα λυσε μου μια απορια.Κοντευει να φτασει μαιος.εχεις μια μηχανη σε κουτες,γιατι αγοραζεις το σημα?δεν ειναι περιεργο?

panagism9
16-04-13, 00:01
Παιδια εχω ενα μηχανακι 111 cc με πρωτη αδεια το 2005 επειδη ακουω κ διαβαζω πολλα ποτε πρέπει να περασω κτεο?

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

ryk
16-04-13, 02:39
Aν θεωρηθει το βιβλιο εισερχωμενων σαν βεβαιωση οτι δεν κυκλοφορει πιστεψε με οτι δεν θα υπαρχει μηχανακι που να κυκλοφορει εξω :lool:. Καλά, αν το πάμε έτσι....
Επισης το να καταθεσεις πινακιδες δεν κοστιζει τιποτα .(Απο οτι μου εχουν πει ,δεν το εχω ελεγξει ο ιδιος).To να τις ξαναπάρεις μετά?

Αλλα λυσε μου μια απορια.Κοντευει να φτασει μαιος.εχεις μια μηχανη σε κουτες,γιατι αγοραζεις το σημα?δεν ειναι περιεργο?

Το περίεργο δεν καταλαβαίνω....
Φίλε μου πολύ άνετα μπορείς να πέσεις έξω στους υπολογισμούς σου και να τραβηχτείς. Εγώ θεωρητικά λέω ότι θα την έχω έτοιμη Σεπτέμβρη, ελπίζω να πέσω μέσα (το ίδιο έλεγα και τον προηγούμενο Σεπτέμβρη :001_huh:).
Kαι μια διόρθωση....είναι 2 χρόνια μέσα η μηχανή.

vasilllis
16-04-13, 08:33
Το περίεργο δεν καταλαβαίνω....
Φίλε μου πολύ άνετα μπορείς να πέσεις έξω στους υπολογισμούς σου και να τραβηχτείς. Εγώ θεωρητικά λέω ότι θα την έχω έτοιμη Σεπτέμβρη, ελπίζω να πέσω μέσα (το ίδιο έλεγα και τον προηγούμενο Σεπτέμβρη :001_huh:).
Kαι μια διόρθωση....είναι 2 χρόνια μέσα η μηχανή.

Και εγω απορω που δεν καταλαβαινεις το περιεργο.Επι δυο χρονια πληρωνεις τελη και σε πειραζει το κτεο.
Αν το ειχες περασει πριν δυο χρονια τωρα θα το ξαναπερναγες και θα ελεγες παλι να υπηρχει δικλειδα για τα μηχανακια που δεν κυκλοφορουν και δεν φθειρονται να μην περνανε κτεο.

ryk
16-04-13, 09:20
Και εγω απορω που δεν καταλαβαινεις το περιεργο.Επι δυο χρονια πληρωνεις τελη και σε πειραζει το κτεο.
Αν το ειχες περασει πριν δυο χρονια τωρα θα το ξαναπερναγες και θα ελεγες παλι να υπηρχει δικλειδα για τα μηχανακια που δεν κυκλοφορουν και δεν φθειρονται να μην περνανε κτεο. Αν ξέρεις πριν από μένα τι θα πω, πάω πάσο....

Mάλλον μιλάμε διαφορετική γλώσσα...
Δεν είπα ότι με πειράζει το ΚΤΕΟ, (να μη μιλήσω καλύτερα για την προχειρότητά του και τον εισπρακτικό του χαρακτήρα) απλά ότι δεν έχουν προβλέψει κάθε πιθανή κατάσταση που μπορεί να δημιουργηθεί.
Και εξήγησα ότι δεν ήταν να τραβήξει τόσο.....αλλά οι συνθήκες το έκαναν.
Είναι δίκαιο λοιπόν να πληρώσω πρόστιμο για μια μηχανή που δεν έχει ανακατασκευαστεί ακόμα?

moutoulos
16-04-13, 17:00
Mάλλον μιλάμε διαφορετική γλώσσα...

Έτσι πιστεύω και εγώ.


Πινακίδες έχεις καταθέσει?. Αν το είχες κάνει θα δικαιολογούσες αυτό που λες,
και δεν θα πλήρωνες πρόστιμο.

Αν είχες κάνει το παραπάνω, δεν θα είχες τα "προβλήματα" που αναφέρεις ...


Κάτι ειπώθηκε για κατάθεση πινακίδας. Γιατί να την καταθέσω? Για να πληρώνω κι άλλα;
Δεν μου φτάνει που πληρώνω σήμα για μια μηχανή που δεν κυκλοφορώ για πάνω από 1 χρόνο τώρα;
Πόσο θα με πάρει να την τελειώσω; ειλικρινά δεν ξέρω!


Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω. Σκέφτεσαι το ελάχιστο ποσό που δίνεις για να πάρεις πίσω τις πινακίδες
(μπορεί και να μην έχει), και δεν σκέφτεσαι το ποσό που δίνεις στα τέλη, εδώ και 1, 2 χρόνια ...

Αν δηλαδή η ανακατασκευή σε "πάρει" άλλα 5 χρόνια, θα πληρώνεις για όλα αυτά τα χρόνια σήμα/τέλη,
και μετά θα σου φταίει το κράτος ??????. Μήπως θα έπρεπε να είχες καταθέσει πινακίδες τελικά?.


Είναι δίκαιο λοιπόν να πληρώσω πρόστιμο για μια μηχανή που δεν έχει ανακατασκευαστεί ακόμα?
Όπως τα έχεις κανει, ναι είναι δίκαιο. Φαίνεσαι στο κράτος οτι κυκλοφορείς κανονικά ...

Ασφαλώς δεν σου κάνω επίθεση μη με παρεξηγήσεις, δεν σε γνωρίζω και δεν με απασχολεί εξάλλου,
το θέμα σου, εφόσον πιστευω οτι φταις εσύ ... Απλά λεω την γνώμη μου σε αυτά που διαβάζω ...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Παιδια εχω ενα μηχανακι 111 cc με πρωτη αδεια το 2005 επειδη ακουω κ διαβαζω πολλα
ποτε πρέπει να περασω κτεο?
Παναγιώτη το καλύτερο θα ήταν να πάρεις τηλέφωνο σε κάποιο ΚΤΕΟ στο νομό Λάρισας να σου πούν.

savnik
16-04-13, 19:31
Όποιος έχει οικονομικό πρόβλημα, εδώ στην Μυτιλήνη τα περνούν τσάμπα.

panagism9
16-04-13, 20:36
Moutoulos σε ευχαριστώ για την απάντηση. ..

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

ryk
16-04-13, 23:03
Όπως τα έχεις κανει, ναι είναι δίκαιο. Φαίνεσαι στο κράτος οτι κυκλοφορείς κανονικά ...




Εδώ είναι η παγίδα και το κενό του νόμου.
Σαν να λέμε ότι βάζουμε τον ίδιο φόρο σε οικόπεδο ανεξάρτητα αν έχει κτίσμα μέσα ή όχι. Η κατάθεση της πινακίδας μπορεί να είναι η λύση. Αλλά το αρχικό σχέδιο δεν ήταν να αργήσει, οπότε προς τι η ταλαιπωρία του πάρε δώσε.
Για να πάρεις την ίδια πίσω πληρώνεις (νομίζω 30€, μικρή διαφορά με το σήμα) και αν όχι σε ένα χρόνο καταστρέφεται και μετά νέα....αυτές τις king size!
Όπως και να έχει το πράγμα, το να υπάρχει ένας νόμος για όλα, δε νομίζω ότι είναι και το πιο σωστό!

vasilllis
17-04-13, 09:36
ποσο μου θυμιζει μια παρομοια κουβεντα ,με το αν πρεπει η οχι να ασφαλιζεται το οχημα υποχρεωτικα(που παντα ηταν υποχρεωτικο απλα τωρα μπαινει σε εφαρμογη το συστημα ελεγχου-προστιμου και σε καποιους κακοφανηκε) ή οχι.
Ακρη δεν βγηκε καθως,καποιοι δεν θελουν ασφαλεια ή καλυτερα τον βουρδουλα του πρεπει να εχεις ασφαλεια και θα σε ελεγξω ,καθοτι υποστηριζαν απλα οτι δεν το κυκλοφορουν.Εχουν οχημα,παρκαρισμενο απο κατω,αλλα δεν το κυκλοφορουν.

Αντι πλεον το μελημα μας στον συγκεκριμενο νομο να ειναι'γιατι ΚΑΙ αυτος ο νομος εχει εισπρακτικο χαρακτηρα και οχι νομος επιβολης δικυκλων τροχοφορων ακινδυνων και καταλληλων για κυκλοφορια' νομος για να μαζεψουν παλι χαρτζιλικι.

Κενα?? θα βρουμε αρκετα.
θεληση? καθολου.

ryk
17-04-13, 13:01
Θα συμφωνήσω μαζί σου.
Δυστυχώς πρώτα βάζουν τον εισπρακτικό χαρακτήρα του νόμου και όχι το ότι κανονικά με αυτόν το νόμο είναι ευκαιρία να ξεκαθαρίσουν (να μην πω ξεβρωμίσουν...) αρκετά πράγματα στα δίκυκλα.
Σε ένα διαλυμένο κράτος πως να δουλέψει το οτιδήποτε......
Είμαστε άξιοι των κυβερνώντων μας.....(με τσαντίζει αυτό, αλλά είναι αλήθεια).

awmn931
17-04-13, 13:47
Θα συμφωνήσω μαζί σου.
...
Είμαστε άξιοι των κυβερνώντων μας.....(με τσαντίζει αυτό, αλλά είναι αλήθεια).

Και επειδή τους κυβερνώντες μας εμείς τους επιλέγουμε (εκλέγουμε) είμαστε άξιοι των επιλογών μας άρα είμαστε άξιοι της τύχης μας που εμείς συνδιαμορφώνουμε.

Ελπίζω να συμφωνήσεις και μαζί μου.

bchris
17-04-13, 14:33
Ρε παιδια, σταματηστε ν`αναμασατε την ιδια, παλια καραμελα του εισπρακτικου χαρακτηρα και @@ μαντολες.
Δειτε το λιγο ποιο σφαιρικα το θεμα:

Ειναι καμποσοι @@ρες σε ενα γραφειο και στην οθονη του υπολογιστη τους υπαρχει ανοιγμενο ενα spreadsheet (excel document) που στο ενα κελι εχει τον αριθμο των δικυκλων και στο διπλανο τον αριθμο των δικυκλων που εχουν περασει ΚΤΕΟ.
Λιγες γραμμες απο κατω εχουν τον συνολικο αριθμο των τροχοφορων και διπλα τον συνολικο αριθμο των ασφαλισμενων τροχοφορων.

Οταν οι αριθμοι αυτοι διαφερουν κατα μερικες ταξεις του 10, σε τι συμπερασμα λετε να οδηγηθουν οι τυποι?

* Οι κατοχοι των μοτοσυκλετων δεν περνανε τις μηχανες τους ΚΤΕΟ.
* Οι οδηγοι γενικοτερα δεν ασφαλιζουν τα οχηματα τους.

Λενε λοιπον, δεν εχετε μυαλο/μορφωση/παιδεια να εκπληρωσετε τις υποχρεωσεις σας μονοι σας? Θα σας βοηθησουμε εμεις!
Με ποιον τροπο? Με τον μονο που καταλαβαινετε: Προστιμο!

Δεν φταινε παντα οι αλλοι. Φταιμε κι εμεις μερικες φορες.

ryk
17-04-13, 16:12
Θέλεις να μου πεις ότι νοιάζονται για την σωματική μας ακεραιότητα και χρησιμοποιούν οποιονδήποτε τρόπο για να μας πείσουν ότι το μέτρο είναι για το καλό μας (θεωρητικώς είναι, αλλά πρακτικώς τι γίνεται......τα ξέρετε!); χαχα!:lool:

Σωστά τα λές για τις υποχρεώσεις, αλλά ο πολίτης δεν έχει μόνο υποχρεώσεις, αλλά και δικαιώματα, όμως στο Ελλάντα θεωρούνται λεπτομέρειες (γιατί να στρωθεί σωστά ένας δρόμος; ας τον μπαλώσουμε και ας μην μείνει αμορτισέρ όρθιο, θα το επιβεβαιώσει και το ΚΤΕΟ!).
Αν εκπαιδεύεις ένα λαό με το πρόστιμο, το χαράτσι, το βούρδουλα και την τρομοκρατία (έστω ψυχολογική) μην περιμένεις σωστούς πολίτες. Το αντίθετο....

bchris
17-04-13, 17:42
Ενταξει, στο θεμα αυτο υπαρχουν πολλες αποψεις.
Καποιοι υποστηριζουν οτι το "μπαχτσιτσι" μπηκε στο αιμα μας την εποχη της τουρκοκρατιας, οπου οι κατακτητες τουρκοι ζηταγαν "μπαχτσιτσι" απο τους κατακτημενους Ελληνες για να διεκπαιρεωσουν τις συναλλαγες τους με το δημοσιο.

Αλλοι λενε οτι απο πολυ πιο παλια ετσι ειμασταν.

Το γεγονος ειναι οτι κανεις δεν ξερει (τουλαχιστον εγω δεν ξερω ποια ειναι η αληθεια).
Αυτο που ξερω ομως ειναι αυτο που ειχε πει ο Γκαντι "Γινε η αλλαγη που θελεις να δεις στον κοσμο"

Τωρα αν η δικη σου αποψη ειναι "Αφου ετσι κι αλλιως, ειναι μπουρδελο ο δρομος, ποιος ο λογος να αλλαζω καθε τοσο αμορτισερ?", δεν εχω επιχειρηματα να αντιταξω. Οσο με αφορα εμενα προσωπικα, εισαι ελευθερος να κυκλοφορεις με γυμνες ζαντες, αν θελεις. Αρκει να μην διασταυρωθουν ποτε οι δρομοι μας.

antonis_p
17-04-13, 20:15
Προφανώς και επιβάλλεται να περνούν τα οχήματα τεχνικούς ελέγχους. Το θέμα είναι πως η ύπαρξη των δημόσιων ΚΤΕΟ, επέβαλε στα ιδιωτικά να κάνουν ότι κάνουν τα δημόσια: να τα περνούν ΟΛΑ για να μην δυσαρεστούνται οι πελάτες.

dimpet
17-04-13, 22:04
Δε ξέρω παίδες τι λέτε και οι ποιο πολλοί απο σας έχετε δίκιο αλλά αυτός που μένει απέναντι μου έχει μια γαμημένη μηχανή χωρίς εξτάτμιση και κατα τις 5:30 το πρωί φέυγει και ξυπνάει όλοι η γειτονιά. Τη τρόικα άμα μπορούσα να του τι φέρω μεσα στο σπιτι του θα του την έφερνα και άμα πάει στο ΚΤΕΟ εύχομαι να του τη βάλουνε εκεί που ξέρει. Δεν έχω απολύτος τίποτα με τους μηχανόβιους αλλά όταν του κάνανε παρατήρηση είπε ότι είμαι σε στάδιο επισκευής και εδώ και ένα 3 μηνο ακόμα το φτιάχνει .

bchris
17-04-13, 22:45
Δε ξέρω παίδες τι λέτε και οι ποιο πολλοί απο σας έχετε δίκιο αλλά αυτός που μένει απέναντι μου έχει μια γαμημένη μηχανή χωρίς εξτάτμιση και κατα τις 5:30 το πρωί φέυγει και ξυπνάει όλοι η γειτονιά. Τη τρόικα άμα μπορούσα να του τι φέρω μεσα στο σπιτι του θα του την έφερνα και άμα πάει στο ΚΤΕΟ εύχομαι να του τη βάλουνε εκεί που ξέρει. Δεν έχω απολύτος τίποτα με τους μηχανόβιους αλλά όταν του κάνανε παρατήρηση είπε ότι είμαι σε στάδιο επισκευής και εδώ και ένα 3 μηνο ακόμα το φτιάχνει .


Ζαχαριτσα αδερφε. Στο καρτερ. Και μετα οντως θα παει για επισκευη η μηχανη.

lepouras
18-04-13, 02:27
Ζαχαριτσα αδερφε. Στο καρτερ. Και μετα οντως θα παει για επισκευη η μηχανη.

:lool:πατάτα στην εξάτμιση ναφθαλίνη στο ντεπόζιτο και ένα σορό ζαβολιές:biggrin:

vasilllis
18-04-13, 08:52
Προφανώς και επιβάλλεται να περνούν τα οχήματα τεχνικούς ελέγχους. Το θέμα είναι πως η ύπαρξη των δημόσιων ΚΤΕΟ, επέβαλε στα ιδιωτικά να κάνουν ότι κάνουν τα δημόσια: να τα περνούν ΟΛΑ για να μην δυσαρεστούνται οι πελάτες.

Και ελεγα τι φταιει τι φταιει,αυτο θα ειναι.

Δε ξέρω παίδες τι λέτε και οι ποιο πολλοί απο σας έχετε δίκιο αλλά αυτός που μένει απέναντι μου έχει μια γαμημένη μηχανή χωρίς εξτάτμιση και κατα τις 5:30 το πρωί φέυγει και ξυπνάει όλοι η γειτονιά. Τη τρόικα άμα μπορούσα να του τι φέρω μεσα στο σπιτι του θα του την έφερνα και άμα πάει στο ΚΤΕΟ εύχομαι να του τη βάλουνε εκεί που ξέρει. Δεν έχω απολύτος τίποτα με τους μηχανόβιους αλλά όταν του κάνανε παρατήρηση είπε ότι είμαι σε στάδιο επισκευής και εδώ και ένα 3 μηνο ακόμα το φτιάχνει .

καλα ναι.Αμα την αλλαξει για να περασει κτεο,εμενα να με χεσεις.
Απορια εχω και για οσους δεν εχω πινακιδες,οχι για το αποτελεσμα βεβαια ,αφου σιγουρα θα περασουν,αλλα την δικαιολογια.

ryk
18-04-13, 09:09
Τωρα αν η δικη σου αποψη ειναι "Αφου ετσι κι αλλιως, ειναι μπουρδελο ο δρομος, ποιος ο λογος να αλλαζω καθε τοσο αμορτισερ?", δεν εχω επιχειρηματα να αντιταξω.

Δε νομίζω να είπα αυτό.

antonis_p
18-04-13, 22:17
Και ελεγα τι φταιει τι φταιει,αυτο θα ειναι.

Αν ρωτούσες κάποιον που έχει λόγο να ξέρει, θα σου τα έλεγε.

vasilllis
18-04-13, 23:49
Αν ρωτούσες κάποιον που έχει λόγο να ξέρει, θα σου τα έλεγε.
Δηλαδη πιστευεις οτι τα ιδιωτικα δεν κανουν σωστα την δουλεια τους λογω των δημοσιων?Αν δηλαδη δεν υπηρχαν τα δημοσια θα ηταν αμεροληπτοι?
Να σου θυμισω οτι οταν υπηρχαν μονο τα δημοσια,τα περισσοτερα σε κοβαν για να πας στον γνωστο με το αναλογαο χαρτζηλικι.Οτι γινεται βεβαια στην ελλαδα τα τελευταια χρονια.
ειμαστε σκατανθρωποι(οσοι ειναι τελοσπαντων) και δεν μας φταιει καννενας παρα μονο εμεις.

antonis_p
19-04-13, 15:30
Δηλαδη πιστευεις οτι τα ιδιωτικα δεν κανουν σωστα την δουλεια τους λογω των δημοσιων?Αν δηλαδη δεν υπηρχαν τα δημοσια θα ηταν αμεροληπτοι?
Να σου θυμισω οτι οταν υπηρχαν μονο τα δημοσια,τα περισσοτερα σε κοβαν για να πας στον γνωστο με το αναλογαο χαρτζηλικι.

Δεν νομίζω, είμαι σίγουρος. Ο αδερφός μου δουλεύει σε κάποιο από τα γνωστά ιδιωτικά ΚΤΕΟ και όταν ξεκίνησαν έκοβαν πολλά (και φυσικά μπορούσαν οι ιδιοκτήτες να ξανάρθουν χωρίς να πληρώσουν με διορθωμένες τις βλάβες και να πάρουν το σήμα) αλλά αυτό άλλαξε γιατί πολλοί οδηγοί διαμαρτύρονταν επειδή "στο δημόσιο τους περνούσαν". Και προκειμένου το ΚΤΕΟ να μην χάσει όλους τους πελάτες αναγκάζεται να είναι ελαστικό και να κάνει ότι κάνει και το δημόσιο (χωρίς το φακελάκι)