PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπασμένη οθόνη HTC Sensations XE



nikape
11-09-12, 17:00
Κύριοι είμαι κάτοχος ενός HTC Sensations XE μου έσπασε η οθόνη. Ρωτώντας στην αντιπροσωπία μου ζήτησαν 160+ΦΠΑ. Αναρωτιέμαι αν το πάω σε κάποιον που επισκευάζει κινητά μπορώ να ωφεληθώ της καλύτερης τιμής με αξιοπιστία. Γνωρίζουμε κάποιον που θα μπορούσε να το κάνει αξιόπιστα; Χάνω την εγγύηση για τα υπόλοιπα μέρη του τηλεφώνου στην περίπτωση αυτή; Μπήκα στο ebay και βρήκα ανταλλακτικό και εργαλεία για την επισκευή με περίπου 50€. Μπορώ να το φτιάξω μόνος μου με δεδομένο ότι πιάνουν τα χέρια μου αλλά ποτέ δεν έχω ανοίξει μικροσυσκευή ή μήπως είναι επικίνδυνο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

Τρελος Επιστημονας...
11-09-12, 17:03
Προσωπικά, την συγκεκριμένη συσκευή δεν την ξέρω (εννοώ για τη δυσκολία αντικατάστασης) αλλά λογικά δεν θα πρέπει να υπάρχει σοβαρό θέμα (μπορεί να υπάρχουν και οδηγοί στο youtube). Όμως αν το ανοίξει οποιοσδήποτε άλλος εκτός αντιπροσωπείας ή εξουσιοδοτημένου, η εγγύηση πάπαλα....

Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις μόνος σου με πολύ προσοχή.

nikape
11-09-12, 17:11
είδα κάποιο βιντεάκι στο youtube και ο τύπος λέει ότι είναι απλό, αλλά κατά τη διάρκεια, ενώ αφαιρεί κάμποσα μικροεξαρτήμτα, είπε 10 φορές προσοχή.με φόβισε λίγο η διαδικασία, πολύ λεπτομέρεια...

mariosinsuex
11-09-12, 18:19
Κοίτα εγγύηση την ξεχνάς....
160 + δεν θες να δώσεις....

Οι επιλογές είναι 2....

ή θα τα "σκάσεις"
ή θα το ανοίξεις....

Αλλιώς θα έχεις μία πεταμένη συσκευή στο συρτάρι σου.....

katmadas
11-09-12, 18:37
Εγω δεν θα εδινα 110 ευρω παραπανω για να κρατησω την εγγυσηση...
Θα το ανοιγα ενοητε...
Και δεν θελει βιασινη...
Νοικοκυρεμενες δουλειες...
Με την σειρα οι βιδουλες σε κουτακια κ.λ.π.

Αλλα ολα αυτα χωρις να ξερουμε:
Το κινητο ειναι καινουργιο?
Αν ναι τοτε παντο καλυτερα...
Αν τοχεις κανα 6μηνο ηδη ανοιξτο...
Αν ηταν κατι ελλατοματικο συνηθως στην αρχη φαινετε...
Για την χρησιμοτητα της εγγυησης εννοω

nikape
11-09-12, 18:40
Ήλπιζα ότι κάποιος θα μου πει ότι δεν είναι δύσκολο και να το επιχειρήσω μονός μου αλλά μάλλον κανείς δεν μπορεί να μου το πει αυτό.

katmadas
11-09-12, 18:43
Αυτο που ρωτας ειναι ουτοπικο...
Δηλαδη ρε νικολα χωρις να σε ξερουμε τι περιμενεις να σου πουμε οτι ειναι ευκολο?
Και λες οτι δεν ανοιξες κινητο ξανα..

Ωραια τοτε...

Ναι,Ειναι ευκολο για εναν τεχνικο...
Οχι,Ειναι δυσκολο για για εναν μη τεχνικο...

AKHS
11-09-12, 18:52
Το έχω επιχειρήσει εγώ δυο φορές σε κινητό samsung με απόλυτη επιτυχία νομίζω είναι η μόνη λύση που έχεις γιατί με κόστος 160 + 36,8 = 196,8 ευρώ, αγοράζεις καινούργιο τηλέφωνο. Αν νομίζεις ότι δεν θα τα καταφέρεις απέφυγε να δώσεις ακόμα και τα 50 και πήγαινε κατευθείαν σε αγορά νέας συσκευής.

katmadas
11-09-12, 18:56
Το έχω επιχειρήσει εγώ δυο φορές σε κινητό samsung με απόλυτη επιτυχία νομίζω είναι η μόνη λύση που έχεις γιατί με κόστος 160 + 36,8 = 196,8 ευρώ, αγοράζεις καινούργιο τηλέφωνο. Αν νομίζεις ότι δεν θα τα καταφέρεις απέφυγε να δώσεις ακόμα και τα 50 και πήγαινε κατευθείαν σε αγορά νέας συσκευής.

Το τηλεφωνο φιλε αξιζει τα διπλα...

http://www.skroutz.gr/s/388234/HTC-Sensation-XE-with-Beats-Audio.html

mariosinsuex
11-09-12, 19:01
Ήλπιζα ότι κάποιος θα μου πει ότι δεν είναι δύσκολο και να το επιχειρήσω μονός μου αλλά μάλλον κανείς δεν μπορεί να μου το πει αυτό.


Έχει ακριβώς την ίδια ισχύ με τη πρόταση.........

Πόσα κιλά σηκώνει "πάγκο" ο γείτονάς μου ο τζο κομμάτιας......
και το να ρωτάς τον μηχανικό τι βλάβη έχει το αυτοκίνητο σου που μόλις ακινητοποιήθηκε....από το τηλέφωνο.........!!!!!!

leosedf
11-09-12, 22:20
Για δώσε ένα λινκ με αυτό που βρήκες στο ebay.
Γιατί θα ρίξουμε γέλιο.

nikape
12-09-12, 10:10
http://search.eim.ebay.gr/?ev=&kw=htc+sensation+xe+tools&ect=&elc=3&ec=&st=eim&eb=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%8 3%CE%B7&hidden=search

αλλά γιατι θα ρίξουμε γέλιο;

Killo_Watt
12-09-12, 11:53
εγω πηρα digitaizer για iphone απο ebay και ειναι απλα τέλειο και εύκολο στην αλλαγή. Πηρα και ολο το case για νοκια n86 αλλα εκει μου βγηκε η πιστη να το αλλάξω πολυ δυσκολο 4 ωρες δουλεια...

παρε καλύτερα ετοιμο με την οθονή πάνω θα ειναι πιο ευκολή η αλλαγή http://www.ebay.com/itm/HTC-SENSATION-XE-G18-Beats-FULL-LCD-DISPLAY-TOUCH-SCREEN-DIGITIZER-GLASS-FIX-/180778426557?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a173be0bd

nikape
13-09-12, 07:49
Θα ψάξω λίγο ακόμα για κάποιον που θα ξέρει να μου κάνει τη δουλειά οικονομικά και εγγυημένα και αν δε βρω κάτι θα επιχειρήσω μόνος μου...
Σας ευχαριστώ πάντως....