PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο υπολογιστή κολλάει στιγμιαία



kostas_par
14-09-12, 10:54
Γεια σας θα ήθελα μια βοήθεια.


Έχω έναν παλιό υπολογιστή ο οποίος τώρα τελευταία ενώ ανοίγει κανονικά κάθε 2 δευτερόλεπτα αρχίζει να κολλάει στιγμιαία.



Ο σκληρός δίσκος είναι καινούργιος και όλα τα ανεμιστηράκια δουλεύουν κανονικά.


Τι μπορεί να φταίει?

stratos111
14-09-12, 11:04
Πολλά μπορεί να φταίνε. Π.χ.Ram, CPU, το τι windows εχει.Άν είναι αρχαίος και του έχεις βάλει τα 7, τότε είναι απόλυτος λογικό. Πες την σύνθεση του μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε

kostas_par
14-09-12, 11:26
Τον υπολογιστή τον πήρα το 2004 και του έχω περασμένα Windows XP


Intel Pentium 4 CPU 2,40GHz 2,41 GHz 512mb Ram
Μητρική: Gigabyte Hyper Threading d33006

stratos111
14-09-12, 11:35
Και τι προγράμματα έχεις βάλει μέσα; Άδειος (μετα την εγκατάσταση των ΧΡ) είχες τα κολλήματα; Αν όχι, τότε θέλεις οπωσδήποτε μνήμη. 512 ΜΒ είναι πολύ λίγη. Εκτός και αν δουλεύεις παλιά προγράμματα.

kostas_par
14-09-12, 11:44
δεν εχω κανενα πρόγραμμα μέσα. Δεν νομίζω ότι με κανένα πρόγραμμα θα έπρεπε να κολάει έτσι.
Εντωμεταξύ πάνω δεξιά στην μητρική έχει ένα πολύ μικρό led λαπμακι που είναι ανοικτό (πορτοκαλί χρώμα) και δεν θυμάμαι πιο παλιά να ήταν αναμένο

picdev
14-09-12, 11:46
ανάλογα τη μάρκα που έχει ο σκληρός σου , κατέβασε το κατάλληλο πρόγραμμα και δες το smart status.
μετά με ctr alt del στη καρτέλα επιδόσεις ,χωρίς να τρέχεις κάποιο πρόγραμμα δες τι ποσοστό χρήσης έχει το cpu
μετά με κάποιο live cd τσέκαρε τις μνήμες.και με 512 ram δεν πρέπει να στο κάνει με τα xp,δεν παίζει ρόλο το μέγεθος της ram στο κόλλημα που αναφέρεις

Εμένα μου φαίνεται πρόβλημα του σκληρού δίσκου, για αυτό σου λέω να το κοιτάξεις πρώτο
βασικά τσέκαρε πρώτα το ποσοστό χρήσης του cpu που είναι και το πιο εύκολο,φυσικά χωρίς να τρέχεις κάποιο πρόγραμμα, μόλις τον ανοίξεις

Zener_
14-09-12, 11:58
Τον υπολογιστή τον πήρα το 2004 και του έχω περασμένα Windows XP


Intel Pentium 4 CPU 2,40GHz 2,41 GHz 512mb Ram
Μητρική: Gigabyte Hyper Threading d33006

Κάνε ενα memtest για αρχή.

rkiller
14-09-12, 12:13
Το ίδιο είχε πάθει και ο δικός μου και το πρόβλημα ηταν στο τροφοδοτικό, είχει σκάσει ένασ πυκνωτής απο τα 3.3V τον άλλαξα και είναι μια χαρά τώρα, αν ήταν απο ram cpu cmos battery κλπ 8α σου έκανε άλλα συμπτώματα, άνοιξε το τροφοδοτικό και έλεγξε το, μετά κοίτα τα υπόλοιπα...

kostas_par
14-09-12, 12:24
θα κοιτάξω το τροφοδοτικό. Αν δεν βρω λύση θα τον χαρίσω στο λιμενικό για σημαδούρα μου έχει σπάσει τα νεύρα

rkiller
14-09-12, 12:26
χαχαχαχα είσαι σίγουρος ότι θα επιπλέει;

kostas_par
14-09-12, 13:00
το τροφοδοτικό τελικά είναι μια χαρά

xifis
14-09-12, 14:47
τσεκαρε καλωδιοταινιες σκληρου cd.ασε μονο τον σκληρο σε μαστερ μονο του με μια καλωδιοταινια.μουχει τυχει απο σαπια τετοια να κανει ακριβως το ιδιο.ξαφνικο παγωμα ολων.επισης να κλεινει ο σκληρος ξαφνικα.παλι αυτο εφταιγε.

racing
19-09-12, 19:53
Η έλλειψη μνήμης συνήθως δημιουργεί τέτοια προβλήματα, διότι χρησιμοποιείται ο σκληρός δίσκος για αποθήκευση που είναι
εξαιρετικά αργός συγκριτικά με τα ram chips. Οπότε τσεκάρεις στη διαχείρηση εργασιών (Πλήκτρα Ctrl+Alt+Del) τη μνήμη.
Αν το πρόβλημα δεν διορθώνεται, να δοκίμαζες και μια άλλη κάρτα γραφικών, είχα παρόμοιο πρόβλημα πολύ παλιά και διορθώθηκε.

vasilllis
19-09-12, 23:12
ειπα να βαλω και εγω εδω την ερωτηση μου σχετικα με ενα προβλημα που εχω.
ανελαβα να φτιαξω τον φορητο ενος φιλου, εναν acer aspire 6530 που σερνοτανε.αφου εφαγα δυο μερες να τον καθαρισω συνεχιζε να κανει κατι περιεργα κοληματα οποτε και αποφασισα να κανω μια επανεγκατασταση.
απο τοτε λοιπον αρχισε και να κρασαρει και να σβηνει τελειως.ακομα και στα bios.αφου με τα πολλα καταφερα και τα περασα τα windows μου περασε απο το μυαλο η θερμοκρασια και εβαλα το coretemp να δω. σε update που εκανα εφτανε με την ρυθμιση εξοικονομηση ενεργειας και 96 βαθμους.δεν ειναι πολλοι;
απο θερμοκρασια θα εκλεινε ακομα και μεσα στα bios?

picdev
20-09-12, 00:43
ε τι περιμένεις με 96 βαθμούς:biggrin: τους 100?
βέβαια μου κάνει εντύπωση που δεν κλείνει μόνο του,
η ψύκτρα είναι οκ? ο ανεμιστήρας δουλεύει?
Οταν λες ότι το καθάρισες, ξεβίδωσες τελείως τη ψήκτρα να σπάσει στα 2 για να βγάλεις το χνούδι που έχουν οι γρίλιες?
η ψήκτρα γίνεται 2 κομμάτια ένα το μεταλλικό και ένα το ανεμιστιράκι

vasilllis
20-09-12, 08:36
ε τι περιμένεις με 96 βαθμούς:biggrin: τους 100?
βέβαια μου κάνει εντύπωση που δεν κλείνει μόνο του,
η ψύκτρα είναι οκ? ο ανεμιστήρας δουλεύει?
Οταν λες ότι το καθάρισες, ξεβίδωσες τελείως τη ψήκτρα να σπάσει στα 2 για να βγάλεις το χνούδι που έχουν οι γρίλιες?
η ψήκτρα γίνεται 2 κομμάτια ένα το μεταλλικό και ένα το ανεμιστιράκι

καλημερα
οχι οχι,οταν λεω οτι το καθαρισα εννοω απο ιους adware και τετοια που ηταν γεματος.
Εκει που εχω κολησει ειναι πως γινεται οσο καιρο σερνοταν δεν εκλεισε ποτε,μολις του περασα τα καθαρα windows αρχισε να κλεινει.
Προσπαθησα να το λυσω αλλα πρεπει να λυθει ολος απο οτι ειδα και ειναι λιγο ριψοκινδυνο για μενα(μην του διαλυσω και τον υπολογιστη)
Παντως ενα λυσιμο προχειρο που εκανα ειδα την παστα και εχει γινει σαν τσιχλα.

electron
20-09-12, 09:43
καλημερα
οχι οχι,οταν λεω οτι το καθαρισα εννοω απο ιους adware και τετοια που ηταν γεματος.
Εκει που εχω κολησει ειναι πως γινεται οσο καιρο σερνοταν δεν εκλεισε ποτε,μολις του περασα τα καθαρα windows αρχισε να κλεινει.
Προσπαθησα να το λυσω αλλα πρεπει να λυθει ολος απο οτι ειδα και ειναι λιγο ριψοκινδυνο για μενα(μην του διαλυσω και τον υπολογιστη)
Παντως ενα λυσιμο προχειρο που εκανα ειδα την παστα και εχει γινει σαν τσιχλα.

Το σωστό, όπως αναφέρθηκε, είναι να λύσεις την ψήκτρα, να καθαριστεί η παλιά θερμοαγώγιμη πάστα και να μπει νέα. Επίσης οι γρίλιες αν έχουν πιάσει <μαλλί>, πρέπει οπωσδήποτε να καθαριστεί.

JOUN
20-09-12, 09:54
Προσπαθησα να το λυσω αλλα πρεπει να λυθει ολος απο οτι ειδα και ειναι λιγο ριψοκινδυνο για μενα(μην του διαλυσω και τον υπολογιστη)
Παντως ενα λυσιμο προχειρο που εκανα ειδα την παστα και εχει γινει σαν τσιχλα.
Βασιλη απο κατω στην αριστερη μερια εχει ενα μεγαλο καπακι κατω απο το οποιο βρισκονται οι ψυκτρες του επεξεργαστη και της καρτας γραφικων(ειναι δυο ανεξαρτητες)
Λυστες,καθαρισε καλα την παλια παστα που λογικα εχει γινει πετρα και βαλε καινουρια.Μην ξεχασεις να ξαναβαλεις το heat pad (το γαλαζιο που μοιαζει με τσιχλα) στο μικρο τσιπακι διπλα στον επεξεργαστη.

Υ.Γ Πρεπει να βγει και ο ανεμιστηρας, δεν ειναι τιποτα δυσκολο.

picdev
20-09-12, 10:49
πολύ λίγα λαπτοπ έχουν καπάκι στη ψήκτρα, αν έχει τότε είσαι τυχερός και ξεβίδωσε το δεν ειναι τίποτα, απλά θέλει λίγο προσοχή