PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Car dvd.



bafas
18-09-12, 18:32
Γεια σας παιδια.Πριν καποιους μηνες αγορασα ενα car dvd.Μια μερα σταματησε να εχει καποιοες λειτουργιες του(Dvd, TV GPS) δεν λειτουργουσαν.Αρχισα λοιπον τα Reset μηπως κ καταφερω να το κανω να δουλεψει. Ανακαλυψα μετα απο μερες οτι ειχε φυγει το καλοδιο που συνδεεται με το χειροφρενο(εντολη +) για να λειτουργουν το dvd k η Tv. Μετα την επανασυνδεση λειτουργησε το dvd Αλλα οχι η τηλεοραση κ το GPS. Εχω ενα βιντεο στο Youtube.. Μηπως κ τελικα βρω μια λυση. Ευχαριστω (Σταυρος)
http://www.youtube.com/watch?v=QXYAUz_63-k&feature=relmfu

bafas
20-09-12, 19:22
Μαλλον δυσκολη περιπτωση. Δεν βλεπω καποιον φιλο για βοηθεια!!

p270
20-09-12, 20:29
μηπως υπαρχει και αλλο καλωδιο που να επιτρεπει να ενεργοποιείτε η tv οταν το αυτοκινητο ειναι σε κινησει για κανονικα δεν παιζουν για λογους ασφαλειας

το προβλημα ειναι οτι δεν σου παιζει το gps αυτο μοιαζει με βλαβη αλλα τι εννοεις οταν λες δεν παιζει δεν ανοιγει καθολου;

το μηχανημα το εχεις κανει εσυ εγκατασταση η καποιο καταστημα αν ναι πηγαινε και απο εκει μια βολτα

τωρα ειδα το Video μηπως παιζει κατι με τους χαρτες ; μηπως να τους ξαναπερασεις

η tv ειναι ενσωματωμενη στο μηχανημα ;

bafas
21-09-12, 20:34
μηπως υπαρχει και αλλο καλωδιο που να επιτρεπει να ενεργοποιείτε η tv οταν το αυτοκινητο ειναι σε κινησει για κανονικα δεν παιζουν για λογους ασφαλειας

το προβλημα ειναι οτι δεν σου παιζει το gps αυτο μοιαζει με βλαβη αλλα τι εννοεις οταν λες δεν παιζει δεν ανοιγει καθολου;

το μηχανημα το εχεις κανει εσυ εγκατασταση η καποιο καταστημα αν ναι πηγαινε και απο εκει μια βολτα

τωρα ειδα το Video μηπως παιζει κατι με τους χαρτες ; μηπως να τους ξαναπερασεις

η tv ειναι ενσωματωμενη στο μηχανημα ;
Ευχαριστω για το ενδιαφερον καταρχην.
δεν εχει καποιο αλλο καλωδιο για εντολη. Το Gps πρεπει να λειτουργει κ χωρις καποια εντολη. Εγκατασταση την εκανα μονος..
Γνωσεις αρκετες γιατι εφτιαχνα ηχο σε αυτοκινητα (Χομπι).Τους χαρτες τους ξαναπερασα στην καρτα..αλλαξα κ καρτα μηπως υπαρχει προβλημα αλλα δυστηχως τιποτα.Δειχνει να μην τους κανει Εγκατασταση. Ειδες το βιντεακι. Η ΤV ενσωματωμενη κ ολα λειτουργουσαν τελεια.(Dvd, gps, Καμερα οπισθεν,bluetooth, tv,καρτα sd, usb) Ευχαριστω..

bafas
23-09-12, 21:39
Γεια σας παιδια.Πριν καποιους μηνες αγορασα ενα car dvd.Μια μερα σταματησε να εχει καποιοες λειτουργιες του(Dvd, TV GPS) δεν λειτουργουσαν.Αρχισα λοιπον τα Reset μηπως κ καταφερω να το κανω να δουλεψει. Ανακαλυψα μετα απο μερες οτι ειχε φυγει το καλοδιο που συνδεεται με το χειροφρενο(εντολη +) για να λειτουργουν το dvd k η Tv. Μετα την επανασυνδεση λειτουργησε το dvd Αλλα οχι η τηλεοραση κ το GPS. Εχω ενα βιντεο στο Youtube.. Μηπως κ τελικα βρω μια λυση. Ευχαριστω (Σταυρος)
http://www.youtube.com/watch?v=QXYAU...feature=relmfu (http://www.youtube.com/watch?v=QXYAUz_63-k&feature=relmfu)

p270
23-09-12, 22:23
τοτε μαλλον εχει προβλημα το μηχανημα αν εχει εγγυηση τοτε το πας για επισκευη τι μαρκα ειναι ;

bafas
23-09-12, 23:11
Το εχω φερει απο εξω φιλε Παναγιωτη. Αυτο ειναι το προβλημα! Κ δεν ξερω αν καποιο καταστημα η ηλεκτρονικος ασχολειτε με κατι τετοιο. Ας ελπισω πως κατι θα βρω, Καποιο φιλο με γνωσεις απο εδω μεσα! ευχαριστω ξανα..

bafas
30-09-12, 11:36
..........

αγγελαρης στρατος
30-09-12, 22:00
γεια σου φιλε bafa,
ο δεκτης της τηλεορασης και το gps ειναι ξεχωριστες συσκευες η ενσωματομενες στο μηχανημα?

bafas
01-10-12, 18:08
.........

bafas
01-10-12, 18:08
γεια σου φιλε bafa,
ο δεκτης της τηλεορασης και το gps ειναι ξεχωριστες συσκευες η ενσωματομενες στο μηχανημα?
Σταυρος το ονομα μου. Φιλε Στρατο ειναι μια συσκευη.

αγγελαρης στρατος
01-10-12, 21:30
αν ειναι ολα σε ενα ειναι δυσκολη η περιπτωση.
πες μου αν θελεις την μαρκα .
θα την γραφει μπροστα η πισω στην ψυκτρα.

aktis
02-10-12, 09:35
Κανονικα η τηλεοραση παιζει (έπαιζε ) και χωρις την καρτα SD ? ( εκτος αν αποθηκευει τις μνημες μεσα στην SD ) . Δοκιμασες να βγαλεις την SD και να αρχικοποιησεις την τηλεοραση απο την αρχη ( επιλογη χώρας , ψαξιμο σταθμων κλπ ) . εμενα μου φαινεται software προβλημα , σαν κατι να εχει πειραχθει στην SD η την εσωτερικη Flash μνημη απο το συνεχες ON OFF . Κανονικα, την ωρα που γραφει κατι σε μια τετοια μνημη το μηχανημα δεν πρεπει να κοπει η τροφοδοσια , εσενα πιθανον κοπηκε και δημιουργησε αυτο το προβλημα .

Eιχα μεινει στο συνδυασμο PND navigator + video in . δεν ειχα δει ποτε συσκευη PND με ενσωματωμενο tuner . Εχεις link προιοντος απο κει που το πηρες ? εχει user manual ( στα αγγλικα ) ?
ή
ειναι κανονικο, κονσολας 2DIN ,( οχι φορητο ) σαν αυτο http://www.alibaba.com/product-gs/431280490/CS_BY03_Car_DVD_PLAYER_With.html

bafas
02-10-12, 20:01
Φιλε Χρηστο αυτο ακριβως ειναι το μηχανημα. επαιζε κ χωρις καρτα SD. Ολα ξεκινησαν οταν μου εφυγε η εντολη του χειροφρενου, κ εγω ξεκινησα τα reset γιατι νομιζα οτι εφαγε κολλημα. Πριν δουλευε αψογα σε ολα του. Βλεπω εχεις γνωσεις. Μηπως ξερεις καποιον που να μπορουσε να το δει. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.
Κανονικα η τηλεοραση παιζει (έπαιζε ) και χωρις την καρτα SD ? ( εκτος αν αποθηκευει τις μνημες μεσα στην SD ) . Δοκιμασες να βγαλεις την SD και να αρχικοποιησεις την τηλεοραση απο την αρχη ( επιλογη χώρας , ψαξιμο σταθμων κλπ ) . εμενα μου φαινεται software προβλημα , σαν κατι να εχει πειραχθει στην SD η την εσωτερικη Flash μνημη απο το συνεχες ON OFF . Κανονικα, την ωρα που γραφει κατι σε μια τετοια μνημη το μηχανημα δεν πρεπει να κοπει η τροφοδοσια , εσενα πιθανον κοπηκε και δημιουργησε αυτο το προβλημα .

Eιχα μεινει στο συνδυασμο PND navigator + video in . δεν ειχα δει ποτε συσκευη PND με ενσωματωμενο tuner . Εχεις link προιοντος απο κει που το πηρες ? εχει user manual ( στα αγγλικα ) ?
ή
ειναι κανονικο, κονσολας 2DIN ,( οχι φορητο ) σαν αυτο http://www.alibaba.com/product-gs/431280490/CS_BY03_Car_DVD_PLAYER_With.html

bafas
02-10-12, 20:02
αν ειναι ολα σε ενα ειναι δυσκολη η περιπτωση.
πες μου αν θελεις την μαρκα .
θα την γραφει μπροστα η πισω στην ψυκτρα.
Αυτο ειναι το μηχανημα Στρατο. ευχαριστω..
αυτο http://www.alibaba.com/product-gs/43...AYER_With.html (http://www.alibaba.com/product-gs/431280490/CS_BY03_Car_DVD_PLAYER_With.html)

aktis
02-10-12, 21:52
@Σταυρο ,
ωραια , καναμε ενα βημα ! αφου βρηκαμε το μηχανημα , τωρα πρεπει να βρουμε το user manual , μηπως ειναι απλως θεμα αρχικοποιησης και οχι βλαβης ....
Μπορεις να ανεβασεις το user manual ( αν εχεις αγγλικο ) ;
Εχεις ελεγξει επισης , μηπως εχεις εγγυηση απο τον προμηθευτη σου ; Μερικοι Κινεζοι ειναι σοβαροι
δεν ξερω αν ειναι ιδιο με το δικο σου ( εχει παρομοιο κωδικο ) και λεει για 1 χρονο εγγυηση ....

http://www.ebay.com/itm/CS-BY03-CAR-DVD-PLAYER-GPS-BYD-F3-TOYOTA-COROLLA-E120-/271055293643?pt=US_Video_In_Dash_Units_w_GPS&hash=item3f1c278ccb


To DVD αν καταλαβα καλα παιζει ( απο το βιντεακι σου ) , ΤV kai navigation εχεις προβλημα
και στο navigation καπου ειδα οτι ελεγε no application , που σημαινει οτι εχει σβηστει η εφαρμογη και δεν τη βρισκει , η την εχεις βάλει σε λάθος directory ... και αυτο ρυθμιζεται
αρκει να προσεξεις τις οδηγιες ...

αρα η σημαντικη βλαβη ειναι η TV . εβγαλες την sd να δεις αν παιζει σκετη η τηλεοραση ?

αγγελαρης στρατος
03-10-12, 00:55
επειδη μερικες φορες κανουμε τα ευκολα δυσκολα θα ελεγα να δουμε λιγο τα απλα.
αν εχεις πολυμετρο , μετρησε με τον ενα ακροδεκτη στο καλωδιο που ειναι της μνημης (+12ν)
και το αλλο επανω στην πριζα της συσκευης (με τραβηγμενο χειροφρενο) να δεις εαν η γειωση ειναι σωστη.
αν ειναι οκ κανε μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και δοκιμασε το.

bafas
03-10-12, 18:58
επειδη μερικες φορες κανουμε τα ευκολα δυσκολα θα ελεγα να δουμε λιγο τα απλα.
αν εχεις πολυμετρο , μετρησε με τον ενα ακροδεκτη στο καλωδιο που ειναι της μνημης (+12ν)
και το αλλο επανω στην πριζα της συσκευης (με τραβηγμενο χειροφρενο) να δεις εαν η γειωση ειναι σωστη.
αν ειναι οκ κανε μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και δοκιμασε το.
Ειναι λιγο δυσκολο να το μετρησω λογο δουλειας μεσα στην εβδομαδα. Δεν νομιζω να ειναι προβλημα τασης. Επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων τι εννοεις? reset αν εννοεις εχω κανει. κ τον πολο εβγαλα. Ευχαριστω κ παλι..

bafas
03-10-12, 19:26
@Σταυρο ,
ωραια , καναμε ενα βημα ! αφου βρηκαμε το μηχανημα , τωρα πρεπει να βρουμε το user manual , μηπως ειναι απλως θεμα αρχικοποιησης και οχι βλαβης ....
Μπορεις να ανεβασεις το user manual ( αν εχεις αγγλικο ) ;
Εχεις ελεγξει επισης , μηπως εχεις εγγυηση απο τον προμηθευτη σου ; Μερικοι Κινεζοι ειναι σοβαροι
δεν ξερω αν ειναι ιδιο με το δικο σου ( εχει παρομοιο κωδικο ) και λεει για 1 χρονο εγγυηση ....


http://www.ebay.com/itm/CS-BY03-CAR-DVD-PLAYER-GPS-BYD-F3-TOYOTA-COROLLA-E120-/271055293643?pt=US_Video_In_Dash_Units_w_GPS&hash=item3f1c278ccb


To DVD αν καταλαβα καλα παιζει ( απο το βιντεακι σου ) , ΤV kai navigation εχεις προβλημα
και στο navigation καπου ειδα οτι ελεγε no application , που σημαινει οτι εχει σβηστει η εφαρμογη και δεν τη βρισκει , η την εχεις βάλει σε λάθος directory ... και αυτο ρυθμιζεται
αρκει να προσεξεις τις οδηγιες ...

αρα η σημαντικη βλαβη ειναι η TV . εβγαλες την sd να δεις αν παιζει σκετη η τηλεοραση ?

Εγγυηση εχει το μηχανημα. Απλα εξοδα δικα μου.. το ρισκαρεις? ποσα μπορει να ειναι? την εχω πατησει με μια αγορα δεν θελω κ αλλη.Τωρα με την καρτα, την εχω βγαλει κ δεν παιζει η TV..376323763337634376353763637637

bafas
03-10-12, 19:31
37638376393764037641

aktis
03-10-12, 21:13
σου λειπουν κατι σελιδες ...
κανε αυτό που λέει ο Στράτος ( δοκίμασε αν λειτουργεί ο διακόπτης του φρένου BRAKE , και κοιτα αν πηγαίνουν σωστά ολα τα καλωδια , και αν εχεις καλή γείωση ) ( θα πρότεινα να βγάλεις τη συσκευη απο το αυτοκίνητο, για να την εξετάσεις με την ησυχία σου )

επίσης , πρέπει να έχει και ένα καλωδιο - διακόπτη για την όπισθεν (REVERSE ) , κοίτα μήπως είναι είναι και αυτό λάθος και ενεργοποιείται η είσοδος της κάμερας για την όπισθεν . ... επισης , μπορεί να εναλλάσσεται η καμερα με την τηλεοραση πατωντας το AUX η MODE ...

το πιθανότερο να έχεις συνδέσει κάτι λάθος προσπαθώντας να φτιάξεις το φρένο ....

bafas
04-10-12, 17:08
3768037681
σου λειπουν κατι σελιδες ...
κανε αυτό που λέει ο Στράτος ( δοκίμασε αν λειτουργεί ο διακόπτης του φρένου BRAKE , και κοιτα αν πηγαίνουν σωστά ολα τα καλωδια , και αν εχεις καλή γείωση ) ( θα πρότεινα να βγάλεις τη συσκευη απο το αυτοκίνητο, για να την εξετάσεις με την ησυχία σου )

επίσης , πρέπει να έχει και ένα καλωδιο - διακόπτη για την όπισθεν (REVERSE ) , κοίτα μήπως είναι είναι και αυτό λάθος και ενεργοποιείται η είσοδος της κάμερας για την όπισθεν . ... επισης , μπορεί να εναλλάσσεται η καμερα με την τηλεοραση πατωντας το AUX η MODE ...

το πιθανότερο να έχεις συνδέσει κάτι λάθος προσπαθώντας να φτιάξεις το φρένο ....

Χρηστο θ το βγαλω Σ/Κ κ θα το δοκιμασω εξω.. Αν περνει παντως την εντολη της οπισθεν δεν λειτουργει κατι αλλο. σε παει απο μονο του στην καμερα.. Θα εχεις νεα μου σ/κ. ευχαριστω
πολυ προς το παρον.

bafas
04-10-12, 17:18
3768237683376843768537686

bafas
07-10-12, 21:56
σου λειπουν κατι σελιδες ...
κανε αυτό που λέει ο Στράτος ( δοκίμασε αν λειτουργεί ο διακόπτης του φρένου BRAKE , και κοιτα αν πηγαίνουν σωστά ολα τα καλωδια , και αν εχεις καλή γείωση ) ( θα πρότεινα να βγάλεις τη συσκευη απο το αυτοκίνητο, για να την εξετάσεις με την ησυχία σου )

επίσης , πρέπει να έχει και ένα καλωδιο - διακόπτη για την όπισθεν (REVERSE ) , κοίτα μήπως είναι είναι και αυτό λάθος και ενεργοποιείται η είσοδος της κάμερας για την όπισθεν . ... επισης , μπορεί να εναλλάσσεται η καμερα με την τηλεοραση πατωντας το AUX η MODE ...

το πιθανότερο να έχεις συνδέσει κάτι λάθος προσπαθώντας να φτιάξεις το φρένο ....

Χρηστο εβγαλα το dvd εξω. Ολα μια χαρα ειναι απο συνδεσεις. Κ εξω στο τροφοδοτικο τα ιδια συνεχιζει κ κανει.Η καμερα τησ οπισθεν λειτουργει κανονικα. Κανει την αλαγη αυτοματα μολις Παρει (+) απο την βαλβιδα, και εχεις βεβαια κ την καμερα συνδεμενη. Η τηλ. βασικα δεν με ενδιαφερει να σου πω την αληθεια, αλλα το GpS με ειχε βολεψει.. Εχω κ το mio αλλα αλλο στο τζαμι κ αλλο στο Dvd. Αν εχειςκαποιον, η εσυ γνωριζεις το πως μπορουμε να το φτιαξουμε θα με ενδιεφεραι. ευχαριστω..

aktis
13-10-12, 18:32
Θα σου προτεινα να πεις στον Κινεζο να σου ξαναστειλει την SD , ώστε να λειτουργησει σιγουρα το Navigation σου ( κατι εχει σβηστει απο την SD σου ) , οσο για την τηλεοραση αφου δεν πιασαν αυτα τα απλά , μάλλον θέλει ανοιγμα αλλα χωρις service manual δύσκολα βγάζεις ακρη ...