PDA

Επιστροφή στο Forum : Ολοκληρωμένο TDA9563H/N1/3



tsalik
23-09-12, 23:35
Γειά σας.Παρήγγειλα το παραπάνω ολοκληρωμένο και μου στείλαν το TDA9563H/N1/4.Είναι σε μια CRT Bluesky.Μήπως γνωρίζει κάποιος αν κάνει αυτό που μου δώσαν γιατί στα datasheet των ολοκληρωμένων δεν λέει κάτι.Ευχαριστώ.

paul333
24-09-12, 01:10
Αμα το datasheet δεν γραφει τιποτα πρεπει να κανει, μπορει να ειναι καποιας αλλης εταιριας και για αυτο να αλλαζει αυτος ο αριθμος
μπορει να ειναι και ημερομηνια παραγωγης αλλα παρε και την γνωμη απο αυτον που το αγορασες για να εισαι 100% σιγουρος.

chip
25-09-12, 10:08
αν αγόρασες από το Service της εταιρείας δεν θα έχεις πρόβλημα, αν αγόρασες από το Internet προβληματίζομαι πάρα πολύ γιατί το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο έχει μικροελεγκτή με ROΜ που προγραμματίζεται από τη philips κατόπιν παραγγελίας του κατασκευαστή της τηλεόρασης και κατα συνέπεια κανείς δεν εγγυάται οτι το συγκεκριμένο ολοκληρωμένο θα έχει το σωστό πρόγραμμα.... οτι είναι δηλαδή αυτό που προγραμματίστηκε για την συγκεκριμένη τηλεόραση...
Η μόνη ελπίδα είναι η Philips να είχε ένα development board που έδινε πρόγραμμα έτοιμο και οι περισσότεροι κατασκευαστές το χρησιμοποίησαν χωρίς αλλαγές.... οπότε ενώ το ολοκληρωμένο θα ήταν προγραμματισμένο για άλλη τηλεόραση θα δούλευε και στη δική σου...

paul333
25-09-12, 16:18
οοops ναι τωρα που ειδα το datasheet ειναι μικροελεγκτης με ROM και το πιο πιθανον να ειναι ξεχωριστη πλακετα
και να κουμπωνει στην κυρια πλακετα της τηλεορασης.

Εαν ειναι ξεχωριστη πλακετα το αποκλειω να το πουλαει μονο το ολοκληρωμενο η phillips
το πιο πιθανο ειναι να θελει ολη αλλαγμα και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει.

tsalik
25-09-12, 16:45
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Το έχω παραγείλει από Aswo και δεν ξέρουν να μου πουν κάτι.Τέλος πάντων θα το αλλάξω αν και είναι ζόρικο και θα ενημερώσω.

chip
25-09-12, 20:02
μπορει να υπάρχει και μόνο το ολοκληρωμένο όχι από τη Philips αλλά ο κατασκευαστής όταν σταματήσει το μοντέλο TV πουλάει τα ολοκληρωμένα που του περίσεψαν... είτε το στο τμήμα service σε άλλες εταιρίες (για ανταλακτικά)...

chip
25-09-12, 20:03
εδώ το έχει
http://www.utsource.net/TDA9563H%2fN1%2f3.html

tsalik
25-09-12, 23:36
Το έβαλα επάνω αλλά τίποτα.Η τηλεόραση δεν κάνει τίποτα,ανάβει μόνο το led(κόκκινο-είναι σε αναμονή) και δεν ανταποκρίνεται και στα πλήκτρα που έχει επάνω και στο κοντρόλ.

chip
27-09-12, 10:20
Λογικό... ακούγεται... αν και πρέπει να ξανα τσεκάρεις μήπως δεν είναι εκεί η βλάβη...