PDA

Επιστροφή στο Forum : Εναλλάκτης θερμότητας??????



picdev
25-09-12, 11:41
Σήμερα έκανα μια βόλτα από ένα μαγαζί που κάνει μελέτες θέρμανσης.
Μου πρότεινε εναλλάκτη θέρμανσης-ηλεκτρικό λέβητα 12kw με ένα κόστος 2000ε περίπου,
http://www.superheater.eu (http://www.superheater.eu/search/label/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%C F%81%CE%B5%CF%82%20%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D% 20%28%CE%96%CE%9D%CE%A7%29)
Εγώ ήξερα ότι εναλλάκτης είναι το κλιματιστικό με μία απόδοση cop 3 , σε κεντρική εγκατάσταση είναι πολύ ακριβό, αυτό το superheater τι εναλλάκτης είναι ακριβώς ? εγώ δεν το βλέπω ούτε κλιματιστικό να ειναι, αλλά όυτε και λέβητας με αντίσταση:bored:
περιμένω τα φώτα σας!

................
Λάθος τίτλος να διορθωθεί

Κυριακίδης
25-09-12, 12:14
Από ότι κατάλαβα πρόκειται για ταχυθερμοσίφωνα , πέραν του συνηθισμένου που κυκλοφορεί στην αγορά .
Με την διαφορά αυτός που βλέπουμε στο Link να έχει κάποια πλεονεκτήματα έναντι των απλών ταχυθερμοσίφωνων
πχ. οι απλοί ταχυθερμοσίφωνες , ο σκοπός τους ήταν να μας δίνουν γρήγορα και άμεσα το ζεστό νερό , και μόνο για όση ποσότητα χρειαζόμαστε πάνω στην χρήση του.

Ενώ ο ταχυθερμοσίφωνας στο Link διαφέρει στο ότι εκτός την αρχική και άμεση παροχή ζεστού νερού , επειδή μπορεί να συνδεθεί και με άλλες μονάδες θέρμανσης πχ ηλιακούς θερμοσίφωνες ή το ζεστό νερό από τον λέβητα ... κανονίζει εφόσον δει ότι υπάρχει ζεστό νερό από άλλες πηγές να το δίνει από εκεί .
Δηλαδή κάτι σαν μίκτης νερού.
Πολλά τα λεφτά ..... για μια τέτοια σαχλαμάρα .

picdev
25-09-12, 12:24
λάθρος μου αυτός είναι ο ηλεκτρικός λέβητας, τα λεφτά τα βρίσκω , το θέμα ειναι γιατί λέει οτι είναι εναλλάκτης θερμότητας

http://www.superheater.eu/search/label/%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%BF%C E%B9%20%CE%BB%CE%AD%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82% 2012-24%20kw%20%2F%20380%20V

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
25-09-12, 12:54
λάθρος μου αυτός είναι ο ηλεκτρικός λέβητας, τα λεφτά τα βρίσκω , το θέμα ειναι γιατί λέει οτι είναι εναλλάκτης θερμότητας

http://www.superheater.eu/search/label/%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%BF%C E%B9%20%CE%BB%CE%AD%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82% 2012-24%20kw%20%2F%20380%20V
Επικοινωνιακό τρυκ, για μπερδευτεί ο κοσμάκης

picdev
25-09-12, 13:07
με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα , να δουλεύει 4-6 ώρες τη μέρα ακόμα και με νυχτερινό τιμολόγιο δεν συμφαίρει καθόλου, το πέλετ το απέριψα γιατί δεν κάνει για το σχετικά μεγάλο σπίτι , βλέπω τη τιμή του να παίρνει την ανηφόρα,
οι λέβητες πέλετ θέλουν καλής ποιότητας και με τη ζήτηση που έχει προβλέπω να βάζουν μέσα στο πέλετ ότι βρίσκουν οι παραγωγοί!
Μάλλον το πάω για μεγάλο κλιματιστικό inverter που θα ζεστάνει τον ενιαίο χώρο , και στα υπνοδωμάτια υπάρχει είδη,
τουλάχιστον με το κλιματιστικό είσαι με cop 3, σκέφτομαι να βάλω και μια κασέτα στο τζάκι για να το κάνω ενεργειακό.

-nikos-
25-09-12, 13:51
αν το σπιτι σου ειναι μονοκατοικια παρε το κλιματιστικο,,και
ψαξου λιγο με τις μονοσεις [ειδικα με την ταρατσα]

picdev
25-09-12, 13:53
μόνωση έχω και στη ταράτσα(πολυερεθάνη) και στου τοίχους ντάου με φελλό , τα δοκάρια δεν έχουν δυστηχώς αλλά γενικά κρατάει και τη ζέστη και το κρύο

-nikos-
25-09-12, 13:55
μόνωση έχω και στη ταράτσα(πολυερεθάνη) και στου τοίχους ντάου με φελλό , τα δοκάρια δεν έχουν δυστηχώς αλλά γενικά κρατάει και τη ζέστη και το κρύο


οταν λες πολυερεθανη εννοεις στο ταβανι ??
η στο πανω μερος της ταρατσας ?

picdev
25-09-12, 14:03
η πολυερεθάνη μπαίνει σε υγρή μορφή και μπαίνει πάνω απο τη πλάκα, το ίδιο έχει μπει και στο πάτωμα ,

-nikos-
25-09-12, 14:19
η πολυερεθάνη μπαίνει σε υγρή μορφή και μπαίνει πάνω απο τη πλάκα, το ίδιο έχει μπει και στο πάτωμα ,




καλο ακουγεται,,

δεν την γνωριζω αυτη την μονοση,,εχω μινει πισω ακομα στις ασφαλτο μονωσεις.


Θα περιμενουμε εντυπωσεις απο το κλιματιστικο :001_smile:

picdev
25-09-12, 14:21
δεν τη βάζουν πλέον, βάζουν ντάου τώρα,το σπίτι είναι 20 ετών .
Ερχεται φορτηγό σαν αυτό που ρίχνει το μπετό και τη στρώνει, το ασφαλτόμανο το βάζουν για τα νερά και όχι για θερμομόνωση, εντάξει κάνει λίγη δουλειά αλλά χωρίς ντάου είναι μισή μόνωση

teo_GR
25-09-12, 17:08
Φαντάζομαι ότι υπάρχει εγκατάσταση καλοριφέρ απλά θέλεις να αντικαταστήσεις το πετρέλαιο.
Υπάρχει κάτι που λέγετε αντλία θερμότητας. Κάτι σαν κλιματιστικό που ζεσταίνει το νερό για τα σώματα. Δες στη daikin.

picdev
25-09-12, 17:16
ναι το ξέρω, αλλά κοστίζει πολύ, μία λύση είναι κλιματιστικά στα δωμάτια και σόμπα πέλετ ή κλιματιστικό inverter στο υπόλοιπο σπίτι αλλά θέλει σκέψη.

-nikos-
25-09-12, 19:59
Φαντάζομαι ότι υπάρχει εγκατάσταση καλοριφέρ απλά θέλεις να αντικαταστήσεις το πετρέλαιο.
Υπάρχει κάτι που λέγετε αντλία θερμότητας. Κάτι σαν κλιματιστικό που ζεσταίνει το νερό για τα σώματα. Δες στη daikin.



αν συνδιαστει με γεωθερμια ειναι απαιχτο !!!

εχω δει σπιτι 300τμ να ζεστενεται με 800 ευρο τον χρονο με αυτον τον τροπο

JOUN
25-09-12, 20:16
Επειδη υπαρχει μια παρανοηση σχετικα με τον ορο γεωθερμια(δεν ξερω αν ο -nikos- το γνωριζει η οχι) δειτε τι ειναι η γεωθερμια:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B5%CF%89%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%AF%C E%B1
Με λιγα λογια δεν ειναι η αντληση θερμοτητας απο την γη με αντλια θερμοτητας (και οχι τον αερα οπως συνηθως γινεται) αλλα η εκμεταλευση της φυσικης ενεργειας της γης. Η θερμοτητα της γης σάυτη την περιπτωση φτανει μεχρι 80 βαθμους σε αντιθεση με την αλλη περιπτωση που μιλαμε συνηθως για 15 βαθμους..

-nikos-
25-09-12, 20:32
σε αντιθεση με την αλλη περιπτωση που μιλαμε συνηθως για 15 βαθμους..



για τους 15 βαθμους λεω και εγω,,,,

οταν η εξωτερικη θερμοκρασια πευτει κατω απο 12 βαθμους τοτε ενας
κυκλοφορητης μεταφερει νερο απο βαθος 65 μετρων
μεσα στο συστημα της αντλειας θερμοτητας
οπου απαγει την θερμοτητα του.

το ''κρυομενο'' νερο που εχει αποδωσει την θερμοκρασια του
επιστρεφει στην γη μεσα στο κλειστο κυκλομα της γεωτρησης που
εχει μονο αυτον τον σκοπο=υποβωηθιση της αντλειας θερμοτητας.


χωρις αυτην την προσθετη εγκατασταση αυξανεται φυσικα η καταναλωση
της αντλειας θερμοτητας.

σειμιοτεον οτι δεν ειναι κατασκευασμενες ολες οι
αντλειες θερμοτητας για να μπορουν να συνδεθουν με συστημα γεωθερμειας.

JOUN
25-09-12, 20:53
Αυτο ειναι γεωθερμια:
"Η αυξημένη ροή θερμότητας, λόγω της έντονης τεκτονικής και μαγματικής δραστηριότητας, δημιούργησε εκτεταμένες θερμικές ανωμαλίες, με μέγιστες τιμές γεωθερμικής βαθμίδας που πολλές φορές ξεπερνούν του 100° C/km. Σε κατάλληλες γεωλογικές συνθήκες, η ενέργεια αυτή θερμαίνει «ρηχούς» υπόγειους ταμιευτήρες ρευστών σε θερμοκρασίες μέχρι 100 °C. Τα γεωθερμικά πεδία χαμηλής ενθαλπίας είναι διάσπαρτα στη νησιωτική και ηπειρωτική Ελλάδα. Η συμβολή τους στο ενεργειακό ισοζύγιο μπορεί να γίνει σημαντική, καθόσον αποτελούν ενεργειακό πόρο φιλικό στο περιβάλλον, κοινωνικά αποδεκτό και παρουσιάζουν σημαντικό οικονομικό και αναπτυξιακό ενδιαφέρον."

-nikos-
25-09-12, 20:55
Αυτο λεω οτι ΔΕΝ ειναι γεωθερμια..


πως λεγεται ??

JOUN
25-09-12, 20:59
Η αντληση θερμοτητας απο τον αερα πως λεγεται;

-nikos-
25-09-12, 21:10
γιωργο JOUN πρεπει να μας πεις πως μπορει να ζητησει ενας

πελατης μια τετεια αντλια θερμοτητας που

να συνεργαζεται με συστημα σαν αυτο που περιεγραψα και να το

εκφρασει σωστα ??


''αν ξερεις φυσικα'':001_rolleyes:

tsimpidas
25-09-12, 21:36
http://www.hlektronika.gr/forum/images/misc/quote_icon.png Αρχικό μήνυμα από JOUN http://www.hlektronika.gr/forum/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?p=556030#post556030)
Αυτο λεω οτι ΔΕΝ ειναι γεωθερμια..


όλες οι μορφές εκμετάλευσης της θερμότητας της γής λέγονται γεωθερμία αγαπητέ JOUN ,
μήν το παίζεις εξυπνος με πράγματα που δέν τα γνωρίζεις.

JOUN
25-09-12, 21:40
Το σιγουρο ειναι οτι δεν το παιζω εξυπνος γιατι πραγματι γνωριζω ελαχιστα για το θεμα..Δειξε μου που το λεει αυτο που υποστηριζεις σε καποιο εγκυρο λινκ και θα παραδεχτω το λαθος μου..
Απο Wiki:Γεωθερμία ή Γεωθερμική ενέργεια ονομάζουμε τη φυσική θερμική ενέργεια της Γης που διαρρέει από το θερμό εσωτερικό του πλανήτη προς την επιφάνεια.

vasilllis
26-09-12, 08:42
ναι το ξέρω, αλλά κοστίζει πολύ, μία λύση είναι κλιματιστικά στα δωμάτια και σόμπα πέλετ ή κλιματιστικό inverter στο υπόλοιπο σπίτι αλλά θέλει σκέψη.


αν σε ενδιαφερει το θεμα μεχρι περσι το επιδοτουσαν.

vasilllis
26-09-12, 08:49
Το σιγουρο ειναι οτι δεν το παιζω εξυπνος γιατι πραγματι γνωριζω ελαχιστα για το θεμα..Δειξε μου που το λεει αυτο που υποστηριζεις σε καποιο εγκυρο λινκ και θα παραδεχτω το λαθος μου..
Απο Wiki:Γεωθερμία ή Γεωθερμική ενέργεια ονομάζουμε τη φυσική θερμική ενέργεια της Γης που διαρρέει από το θερμό εσωτερικό του πλανήτη προς την επιφάνεια.



Τι είναι η γεωθερμία
κλικ εδώ (http://energeialtd.com/neo/) για να δείτε τη νέα σελίδα μας

O ακάλυπτος χώρος του σπιτιού σας έχει το δυναμικό ώστε να αποτελεί μια πηγή ενέργειας για θέρμανση και ψύξη.
Η εξωτερική θερμοκρασία του αέρα παρουσιάζει διακυμάνσεις στη διάρκεια του έτους και με την εναλλαγή των καιρικών συνθηκών και των εποχών. Αντίθετα, η θερμοκρασία του εδάφους, σε βάθος από 1 έως 2 μέτρα παραμένει σταθερή σε ένα μέσο επίπεδο 16-17o C, όλο το χρόνο.
Αυτό συμβαίνει επειδή η Γη απορροφά το 47% του συνόλου της θερμικής ενέργειας που φθάνει στην επιφάνεια της από τον ήλιο.
Ένα γεωθερμικό σύστημα "συλλέγει" αυτή τη θερμοκρασία μέσω ενός θαμμένου γεωεναλλάκτη και την κυκλοφορεί σε ένα διάλυμα με βάση το νερό , μέχρι το σπίτι σας.
Μία μόνο συσκευή έχει τη δυνατότητα να θερμάνει και να δροσίσει το σπίτι σας, παρέχοντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα για ζεστό νερό. Ένα γεωθερμικό σύστημα μπορεί να σας εξοικονομήσει (http://www.behance.net/filippidisioannis#page=1&sort=creatives_order)το 30% έως 70% των μηνιαίων λογαρισμών σας.


απο εδω :http://energeialtd.com/index.php?option=com_content&view=article&id=84:geothermhy&Itemid=96

φανταζομαι ομως και οποιαδηποτε ενεργεια με θερμοτητα (απο τον ορο γεωΘΕΡΜΙΑ) εκμεταλευεσαι απο την γη,ακομα και ενα βαθμο,θεωρειται γεωθερμια.

JOUN
26-09-12, 10:30
Δηλαδη μεταξυ του Wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Geothermal_energy) το οποιο εχει διασταυρωθει απο χιλιαδες ατομα και του σαιτ μιας ελληνικης εταιριας που μπορει να γραφει οποιος θελει,(δεν λεω οτι ισχυει για την εταιρια γενικα μιλαω )οτι θελει εσυ βλεπεις ποιο εγκυρη την εταιρια ετσι;

Ξαναλεω:Δειξτε μου ενα λινκ αντιστοιχης εγκυροτητας με τα δικα μου που να συμφωνει με τα λεγομενα σας και θα δεχτω το λαθος μου.

katmadas
26-09-12, 11:28
Δηλαδη μεταξυ του Wiki (http://en.wikipedia.org/wiki/Geothermal_energy) το οποιο εχει διασταυρωθει απο χιλιαδες ατομα και του σαιτ μιας ελληνικης εταιριας που μπορει να γραφει οποιος θελει,(δεν λεω οτι ισχυει για την εταιρια γενικα μιλαω )οτι θελει εσυ βλεπεις ποιο εγκυρη την εταιρια ετσι;

Ξαναλεω:Δειξτε μου ενα λινκ αντιστοιχης εγκυροτητας με τα δικα μου που να συμφωνει με τα λεγομενα σας και θα δεχτω το λαθος μου.


Ασχετο με το θεμα αλλα:
Γιωργο νομιζω πως εισαι λαθος σχετικα με το wiki...
Δεν νομιζω να ειναι και τοσο εγκυρη πηγη....
Αποτι ξερω γραφουν εκετομυρια αθρωποι εκει μεσα...
Πολες φορες υπαρχουν παραπληροφοριες

JOUN
26-09-12, 12:52
Συμφωνω απολυτα Φανη οσον αφορα το Wiki.Δεν το δεχομαι σαν ευαγγελιο αλλα επειδη γραφουν εκατομμυρια ανθρωποι μεσα το καθετι περναει απο ελεγχο απο ολα αυτα τα εκατομμυρια.Οπως εγραψα παραπανω δειξτε μου ενα εγκυρο λινκ(οχι καποιο σαιτ εταιριας) που να γραφει οτι κανω λαθος..

To Discovery (http://dsc.discovery.com/tv-shows/curiosity/topics/10-reasons-use-geothermal-energy.htm) κανει;
Geothermal energy can be explained simply by its name, which derives from the Greek words "geo," meaning Earth, and "therme," meaning heat. The heat is directly below the Earth's surface, making it a universal resource. The most active geothermal spots are found near fault lines and volcanoes but also occur where there are hot springs, geysers and geothermal reservoirs. It can be harnessed cleanly and efficiently.

vasilllis
26-09-12, 13:16
Συμφωνω απολυτα Φανη οσον αφορα το Wiki.Δεν το δεχομαι σαν ευαγγελιο αλλα επειδη γραφουν εκατομμυρια ανθρωποι μεσα το καθετι περναει απο ελεγχο απο ολα αυτα τα εκατομμυρια.Οπως εγραψα παραπανω δειξτε μου ενα εγκυρο λινκ(οχι καποιο σαιτ εταιριας) που να γραφει οτι κανω λαθος..

To Discovery (http://dsc.discovery.com/tv-shows/curiosity/topics/10-reasons-use-geothermal-energy.htm) κανει;
Geothermal energy can be explained simply by its name, which derives from the Greek words "geo," meaning Earth, and "therme," meaning heat. The heat is directly below the Earth's surface, making it a universal resource. The most active geothermal spots are found near fault lines and volcanoes but also occur where there are hot springs, geysers and geothermal reservoirs. It can be harnessed cleanly and efficiently.


γεωθερμία η [jeoθermνa] Ο25 : η θερμότητα που υπάρχει στο εσωτερικό της γης. || η μελέτη των μεταβολών της θερμοκρασίας της γης, η μελέτη των θερμικών φαινομένων που έχουν ως έδρα το εσωτερικό της γης.

εδω http://www.cres.gr/kape/energeia_politis/energeia_politis_geothermal.htm

αναφερει χρησεις της γεωθερμιας ακομα και για 15 βαθμους.ΑΥτα που αναφερεις τα αναφερει σαν γεωθερμικα πεδια

Εκτός από τα γεωθερμικά πεδία, η σημερινή τεχνολογία επιτρέπει την εκμετάλλευση της θερμότητας πετρωμάτων μικρού βάθους, καθώς και υπόγειων ή και επιφανειακών υδάτων χαμηλής θερμοκρασίας για θέρμανση και κλιματισμό. Η τεχνολογία αυτή περιλαμβάνει σωλήνα μεγάλου μήκους και μικρής διαμέτρου τοποθετημένης εντός του εδάφους, είτε εντός γεωτρήσεων και η οποία αποτελεί τον υπόγειο εναλλάκτη θερμότητας, σε συνδυασμό με υδρόψυκτη αντλία θερμότητας η οποία παρέχει θέρμανση ή ψύξη στο κτήριο. Οι γεωθερμικές αντλίες θερμότητας καταναλώνουν το 1/4 του ηλεκτρικού ρεύματος από μια ηλεκτρική αντίσταση και το ½ από ένα κλιματιστικό. Εάν υπολογιστεί το κόστος ενέργειας καθόλη τη διάρκεια ζωής του συστήματος, οι γεωθερμικές αντλίες θερμότητας στοιχίζουν λιγότερο από ένα σύστημα που καταναλώνει πετρέλαιο ή φυσικό αέριο.


Κεντρο Ανανεωσιμων Πηγων Ενεργειας.

matthew
26-09-12, 19:21
λάθρος μου αυτός είναι ο ηλεκτρικός λέβητας, τα λεφτά τα βρίσκω , το θέμα ειναι γιατί λέει οτι είναι εναλλάκτης θερμότητας
Γιατί στην ουσία όλα είναι εναλλάκτες θερμότητας. Λέβητες, ατμολέβητες, θερμοσίφωνες (ηλιακοί & ηλεκτρικοί), θερμαντικά σώματα, συμπυκνωτές & εξατμιστές ψυκτικών & κλιματιστικών μονάδων, ακόμη & τα μάτια της ηλεκτρικής κουζίνας σε συνδυασμό με τα κατσαρολικά-ταψιά είναι εναλλάκτες θερμότητας κατά κάποιο τρόπο. Σε οποιοδήποτε σύστημα-μηχάνημα γίνεται εναλλαγή θερμότητας είτε μέσω ρευστών είτε μέσω στερεών με αγωγή θερμότητας από ένα μέσο προς κάποιο άλλο, αποτελεί στην ουσία εναλλάκτη θερμότητας. :001_cool:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
02-10-12, 12:13
με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα , να δουλεύει 4-6 ώρες τη μέρα ακόμα και με νυχτερινό τιμολόγιο δεν συμφαίρει καθόλου, το πέλετ το απέριψα γιατί δεν κάνει για το σχετικά μεγάλο σπίτι , βλέπω τη τιμή του να παίρνει την ανηφόρα,
οι λέβητες πέλετ θέλουν καλής ποιότητας και με τη ζήτηση που έχει προβλέπω να βάζουν μέσα στο πέλετ ότι βρίσκουν οι παραγωγοί!
Μάλλον το πάω για μεγάλο κλιματιστικό inverter που θα ζεστάνει τον ενιαίο χώρο , και στα υπνοδωμάτια υπάρχει είδη,
τουλάχιστον με το κλιματιστικό είσαι με cop 3, σκέφτομαι να βάλω και μια κασέτα στο τζάκι για να το κάνω ενεργειακό.
Αν έχεις μονοκατοικία με κλασιkό λέβητα πετρελαίου, δες εδώ www.topfire.gr
Η κατασκευή είναι 100% ελληνική με μεγάλες αποδόσεις έως και 180Kw
Είναι η πιο φθηνή λύση μετατροπής σε θέρμανση με pellet και είναι δοκιμασμένη εδώ και δύο χρόνια, σε γνωστούς μου που το έχουν εγκαταστήσει.
Είναι πολύ ευχαυαριστημένοι.
Η ποιότητα του pellet ήταν χάλια πέρισυ που ο κόσμος δεν ήξερε. Αυτήν την στιγμή κυκλοφορεί pellet παρα πολύ καλό.
Αν δε σε πειράζει το εβδομαδιαίο καθάρισμα του λέβητα, τότε είναι μιά οικονομική λύση του κόστους λειτουργίας της τάξεως του 70%

Οπως και να το κάνουμε το κλιματιστικό δεν είναι η πιο ενδεδειγμένη μορφή θέρμανσης, ειδικά όταν υπάρχουν παιδιά στο σπίτι.

picdev
02-10-12, 12:58
1500ε μου φένονται πολύ για ένα καυστήρα, + οτι δεν προσφαίρει τροφοδοσία,
με το καθάρισμα τι γίνεται? εγώ νομίζω οτι θα πιάνει πολύ στάχτη ο λέβητας που είναι και βιδομένος και δεν ειναι καθόλου πρακτικό να τον ανοίγεις,

vasilllis
02-10-12, 17:04
1500ε μου φένονται πολύ για ένα καυστήρα, + οτι δεν προσφαίρει τροφοδοσία,
με το καθάρισμα τι γίνεται? εγώ νομίζω οτι θα πιάνει πολύ στάχτη ο λέβητας που είναι και βιδομένος και δεν ειναι καθόλου πρακτικό να τον ανοίγεις,

1500+φπα.
αλλα στελνει και σμσ.
με αλλα 1500.
θελει και δεξαμενη -χωνι αποθυκευσης και ενα σωρο αλλα.

και καλα ολα αυτα.1500 τι ειναι;για ποσα kw ;
απο χμετρο κανουν μπαμ.

ts0gl1s
02-10-12, 17:43
http://www.daikinaltherma.gr/heat-pump-basics/default.jsp

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-10-12, 09:48
1500ε μου φένονται πολύ για ένα καυστήρα, + οτι δεν προσφαίρει τροφοδοσία,
με το καθάρισμα τι γίνεται? εγώ νομίζω οτι θα πιάνει πολύ στάχτη ο λέβητας που είναι και βιδομένος και δεν ειναι καθόλου πρακτικό να τον ανοίγεις,

Αν πάρετε ένα τηλέφωνο θα δείτε οτι στη τιμή των 1500+ΦΠΑ είναι μαζί με τον τροφοδότη και μια δεξαμενή 100~130 κιλών και είναι ισχύος έως 60Kw.
Η κατασκευή δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές που κοστίζουν 2500 και πλεον ευρώ (και δεν μιλάμε για μηχανάκια της πλάκας τύπου ferroli), συν το ότι ο συγκεκριμένος καυστήρας απλά αντικαθιστά τον καυστήρα πετρελαίου ΧΩΡΙΣ μετατροπές.
Οσο αφορά το καθάρισμα, αυτό γίνετια ανά 4 έως 10 μέρες και φυσικά υπάρχει μια σχετική δυσκολία επειδή οι πόρτες των λεβήτων πετρελαίου δεν είναι πρακτικές. Αν είναι όμως να γλυτώσεις το 70% του κόστους θέρμανσης, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο. Εχουμε καλομάθει μου φαίνεται. Θέλουμε και οικονομία και τον πωπό μας στον καναπέ.
Αν έχει κάποιος τζάκι στο σπίτι, εκεί έχει όλη την βρώμα μέσα στο σαλόνι , αλλά δεν τον ενοχλεί, βλέπεις το τζάκι είναι must.

Δεν κάνω διαφήμιση της εταιρίας, αλλά επειδή έχω ψαχτεί εδώ και δύο χρόνια με το θέμα, πιστεύω οτι έχω ξεχωρίσει αυτόν. Ηδη στο πατρικό μου στο χωριό δουελεύει εδώ και δύο χρόνια. Πέρισυ το κόστος λειτουργίας έπεσε κάτω από 50%, με το πετρέλαιο στο 1€.

Στο κάτω κάτω είναι 100% ελληνικού σχεδιασμού και κατασκευής, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι υποδεέστερα. Κάθε άλλο. Εχω δεί και Ευρωπαϊκά. Πραγματικά δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε. Μάλλον το αντίθετο.

Με τις αντλίες θερμότητας λίγο προσοχή. ΔΕΝ κάνουν για μεγάλα κρύα. Με 55°C στην έξοδο του λέβητα, δεν ζεσταίνεσαι με μείον εξωτερική θερμοκρασία. Για αυτό και έχουν έξτρα αντιστάσεις ρεύματος για υποβοήθηση, που αν μπουν στο παιχνίδι, βόηθα Παναγιά.

Φιλικά Πέτρος

klik
03-10-12, 10:11
Η αναφορά:

...Πολύ απλά και οικονομιά, σε μία εργάσιμη μέρα μετατρέπουμε το απλό τζάκι σας σε ενεργειακό και το συνδέουμε με τα σώματα του καλοριφέρ,...
δείχνει ότι οι τύποι δεν είναι ενημερωμένοι, τουλάχιστο όσο αφορά το "ενεργειακό" τζάκι και πουλάνε "μούρη".
Το "ενεργειακό" δεν έχει σχέση με το αν θα ζεστάνει νερό ή αν θα έχει ανεμιστήρα, αλλά στον έλεγχο της καύσης.
Θα περίμενα περισσότερη σοβαρότητα στην χρήση των όρων, αν θέλουν να τους πάρω σοβαρά. Ανάλυση λειτουργίας, αναλυτικές προδιαγραφές κλπ...

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
03-10-12, 12:22
Η αναφορά:

δείχνει ότι οι τύποι δεν είναι ενημερωμένοι, τουλάχιστο όσο αφορά το "ενεργειακό" τζάκι και πουλάνε "μούρη".
Το "ενεργειακό" δεν έχει σχέση με το αν θα ζεστάνει νερό ή αν θα έχει ανεμιστήρα, αλλά στον έλεγχο της καύσης.
Θα περίμενα περισσότερη σοβαρότητα στην χρήση των όρων, αν θέλουν να τους πάρω σοβαρά. Ανάλυση λειτουργίας, αναλυτικές προδιαγραφές κλπ...

Εδώ άλλοι λένε οτι θα ζεσταθείς με 10 λεπτά του ευρώ την ώρα (βλ. λέβητα ιόντων), μου παρουσίασαν τον λέβητα ιόντων ή τον επαγωγικό ως αντλία θερμότητας (οτι και καλά καταναλώνει 1 και σου αποδίδει 3) και εσύ κόλλησες στην λέξη "ενεργειακό", αν σημαίνει εξαναγκασμένη/ελεγχόμενη καύση ή περιέχει εναλλάκτη θερμότητας, είτε αέρος-αέρος είτε αέρος νερού??
Αυτό που αναφέρεις το ξέρει ο κοσμάκης??? ή ξέρει οτι το "ενεργειακό" τζάκι έχει να κάνει με τον συνδυασμό αποδιδόμενης θερμότητας με αερόθερμο ή καλοριφέρ.
Απ'ότι ξέρω για την συγκεκριμένη περίπτωση, για το κάθε τζάκι του πελάτη, διαφέρουν τόσο οι διαστάσεις όσο και οι αποδόσεις της "κασσέτας" αυτής καθώς και οι προδιαγραφές. Λογικό.
Είναι μια φθηνή λύση για κάποιον που έχει ήδη τζάκι. Νομίζω το κόστος μετατροπής δεν υπερβαίνει τα 600€. Αλλωστε με ένα τηλέφωνο λύνεται κάθε απορία.
Δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά (δεν έχω τζάκι).

Δεν θέλω να αλλάξω την γνώμη του καθενός. Πράγματι κυκλοφορούν πολλές ανακρίβιες στο χώρο του marketing, αλλά μην κατηγορούμε κάποιον από ασήμαντες λεπτομέρειες.

vasilllis
03-10-12, 15:21
Αν πάρετε ένα τηλέφωνο θα δείτε οτι στη τιμή των 1500+ΦΠΑ είναι μαζί με τον τροφοδότη και μια δεξαμενή 100~130 κιλών και είναι ισχύος έως 60Kw.
Η κατασκευή δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από τις αντίστοιχες ευρωπαϊκές που κοστίζουν 2500 και πλεον ευρώ (και δεν μιλάμε για μηχανάκια της πλάκας τύπου ferroli), συν το ότι ο συγκεκριμένος καυστήρας απλά αντικαθιστά τον καυστήρα πετρελαίου ΧΩΡΙΣ μετατροπές.
Οσο αφορά το καθάρισμα, αυτό γίνετια ανά 4 έως 10 μέρες και φυσικά υπάρχει μια σχετική δυσκολία επειδή οι πόρτες των λεβήτων πετρελαίου δεν είναι πρακτικές. Αν είναι όμως να γλυτώσεις το 70% του κόστους θέρμανσης, νομίζω οτι αξίζει τον κόπο. Εχουμε καλομάθει μου φαίνεται. Θέλουμε και οικονομία και τον πωπό μας στον καναπέ.
Αν έχει κάποιος τζάκι στο σπίτι, εκεί έχει όλη την βρώμα μέσα στο σαλόνι , αλλά δεν τον ενοχλεί, βλέπεις το τζάκι είναι must.

Δεν κάνω διαφήμιση της εταιρίας, αλλά επειδή έχω ψαχτεί εδώ και δύο χρόνια με το θέμα, πιστεύω οτι έχω ξεχωρίσει αυτόν. Ηδη στο πατρικό μου στο χωριό δουελεύει εδώ και δύο χρόνια. Πέρισυ το κόστος λειτουργίας έπεσε κάτω από 50%, με το πετρέλαιο στο 1€.

Στο κάτω κάτω είναι 100% ελληνικού σχεδιασμού και κατασκευής, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι είναι υποδεέστερα. Κάθε άλλο. Εχω δεί και Ευρωπαϊκά. Πραγματικά δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε. Μάλλον το αντίθετο.

Με τις αντλίες θερμότητας λίγο προσοχή. ΔΕΝ κάνουν για μεγάλα κρύα. Με 55°C στην έξοδο του λέβητα, δεν ζεσταίνεσαι με μείον εξωτερική θερμοκρασία. Για αυτό και έχουν έξτρα αντιστάσεις ρεύματος για υποβοήθηση, που αν μπουν στο παιχνίδι, βόηθα Παναγιά.

Φιλικά Πέτρος


φιλε Πετρο

δεν εχω καννενα λογο να διαφωνησω,αν ειναι καλος,Ελληνικος κλπ.
Για να το λες θα το εχεις ψαξει.Απλα η σελιδα του δεν δινει τις απαραιτητες πληροφοριες πχ.οτι εχει τον τροφοδοτη,δεξαμενη,ειναι για 60kw(οσο για το ανα αντικαθιστα ολους τους καυστηρες πετρελαιου ,ειναι σχετικο )
Οι αλλοι καυστηρες εχουν2500???
αν ,ναι ειναι οντως μεγαλη διαφορα.
για τις αντλιες που λες θα συμφωνησω μαζι σου μεχρι το σημειο που αναφερεις τις αντιστασεις επειδη αυτο το συστημα ειναι για θερμανση υψηλης θερμοκρασιας (απλα πανελ) και οχι funcoil-ενδοδαπεδια οπου οι θερμοκρασια λειτουργιας τους ειναι ~40 βαθμους.

picdev
03-10-12, 16:19
εντάξει αφού δίνει τροφοδότη μαζί καλά είναι τα 1500, αλλά επειδή έχω δει το λέβητα μου(φυρογένης) ,νομίζω οτι είναι μικρός για να χωρέσει στάχτη και να γίνεται σωστή καύση , τώρα τι να πω , μπορεί όντως να δουλεύει

SRF
03-10-12, 17:24
εντάξει αφού δίνει τροφοδότη μαζί καλά είναι τα 1500, αλλά επειδή έχω δει το λέβητα μου(φυρογένης) ,νομίζω οτι είναι μικρός για να χωρέσει στάχτη και να γίνεται σωστή καύση , τώρα τι να πω , μπορεί όντως να δουλεύει

Άδειασε & λίγο τα ΠΜ σου γιατί δεν μπορείς να λάβεις καινούργια πλέον...

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-10-12, 08:35
φιλε Πετρο

δεν εχω καννενα λογο να διαφωνησω,αν ειναι καλος,Ελληνικος κλπ.
Για να το λες θα το εχεις ψαξει.Απλα η σελιδα του δεν δινει τις απαραιτητες πληροφοριες πχ.οτι εχει τον τροφοδοτη,δεξαμενη,ειναι για 60kw(οσο για το ανα αντικαθιστα ολους τους καυστηρες πετρελαιου ,ειναι σχετικο )
Δεν είναι θέμα διαφωνίας. Συζήτηση κάνουμε. Το έχω ψάξει και πολύ μάλιστα.
Παρεπιπρόντως τους είπα να δώσουν παραπάνω στοιχεία στο site για τον καυστήρα των 1500€. Εχεις δίκιο, δεν αναφέρει τίποτε.
Στους περισσότερους κλασικούς χαλύβδινους και μαντεμένιους λέβητες μπαίνει. Η προσαρμογή του είναι άψογη. Αρκεί να έχει ένα θάλαμο καύσης διαμέτρου πάνω από 30 εκατοστά και μήκος πάνω από 50 εκατοστά, για να μπορεί να κάψει σωστά και να έχει κάποιον χώρο για την στάχτη, που τα υπολείματα αυτής είναι κάτω από 1%.



Οι αλλοι καυστηρες εχουν2500???
αν ,ναι ειναι οντως μεγαλη διαφορα.


Σε αυτήν την ισχύ έχουν και παραπάνω να μην σου πώ. Ο Suebo που θεωρείται top έχει λιανική 4500+ΦΠΑ και δεν έχει κάτι παραπάνω, ίσα ίσα υπολείπεται χαρακτηριστικών του εν λόγω ελληνικού. Μην μπω σε λεπτομέρειες.


για τις αντλιες που λες θα συμφωνησω μαζι σου μεχρι το σημειο που αναφερεις τις αντιστασεις επειδη αυτο το συστημα ειναι για θερμανση υψηλης θερμοκρασιας (απλα πανελ) και οχι funcoil-ενδοδαπεδια οπου οι θερμοκρασια λειτουργιας τους ειναι ~40 βαθμους.
Ετσι είναι, αλλά fancoils και ενδοδαπέδια προϋποθέτει εγκατάσταση θέρμανσης από την αρχή και όχι σε μετατροπές.

-nikos-
11-10-12, 12:27
τοποθετηση γεωθερμικου στιχειου για αντλια θερμοτητας.

http://www.youtube.com/watch?v=kyWNDDFkNwU&feature=related