PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα laptop απο κινα



κολας
05-10-12, 15:33
Σε μια αναζητιση που εκανα βρηκα αυτο το site:http://www.original-apple-store.com/new-cheap-for-sale-2012-sony-vaio-s-15-svs15116fxb-i7-quad-core-8-gb-ram-2gb-nvidia-video-p-404.html
το οποιο πουλα το sony vaio 330 dolaria, η τιμη είναι παρα πολυ καλη, τους εστειλα μνμ και μου ειπαν οτι ολα τα προ'ι'οντα ειναι αυθεντικα,για την ακριβεια:
HELLO
Dear friends!
Thank you for your message!Our APPLE products are all 100% official original, made in USA! 100% brand new!
We are using FEDEX and DHL shipping! We can transport all over the world! Including of course in your country!
3-4 days transit time to reach them!
Transport policy: the payment confirmation to the other side! Will transport the first time! Usually are 3 days to arrive!
Order Today, transport today!
Return policy And promised: assumptions, if you receive a product is not ORIGINAL or you are not satisfied with the quality and damaged in transit! Our company will pay it all Or refund!


το ιδιο ειπε και για τα sony vaio.

εχει αγορασει κανεις να μας πει την αποψη του?
Παντως οι τιμες των iphone ειναι φοβερες, αν τουλαχιστον ειναι γνησια.
Αν δεν επρεπε να βάλω το site ζητω συγνωμη απο τον διαχειριστή.

tasosmos
05-10-12, 15:46
too good to be true... Δεν ειναι απλα καλες οι τιμες, ειναι πολυ χαμηλοτερα απο το κοστος χοντρικης οποτε καποια απατεωνια παιζει οπως και να εχει.

Phatt
05-10-12, 15:47
Σκεψου τα εξης.Εστω οτι ειναι ολα γνησια.
1. Δε θα εχεις εγγυηση οτι και να γινει.
2. Σκεψου οτι 100% θα φας τελωνειο.

κολας
05-10-12, 15:54
Οντως πολυ καλα αλλα ύποπτα όλα αυτα!
Αν σκεφτει κάποιος οτι ολα πλεον φτιαχνονται στην κινα ισως και να υπαρχει καποια δοση αληθειας.

sargeid
05-10-12, 16:20
Αφού τα στέλνει με courier εταιρία δν γλιτώνεις τον εκτελωνισμό οπότε μπορεί να σου κάτσει ακόμα και διπλή τιμή!

xrhstos1978
05-10-12, 16:26
Αφού τα στέλνει με courier εταιρία δν γλιτώνεις τον εκτελωνισμό οπότε μπορεί να σου κάτσει ακόμα και διπλή τιμή!
εαν στέλνει!!!!

servicetron
05-10-12, 17:09
ΠΡΟΣΟΧΗ !!! στις αγορές από internet. Αρκετοί γνωστοί μου, μεταξύ αυτών και εγώ, έχουμε πάθει αρκετές ζημίες. Δεν λέω να μην αγοράζουμε, αλλά τα "πολύ φθηνά βρωμάνε"....

spyroslo
05-10-12, 18:18
FAQ
Our access method, western union, and bank transfer and MoneyGram!

Εχεις χάση τα λεφτά σου στο 101%

moutoulos
05-10-12, 22:49
Μακριά.
Απ όλες τις εμφανίσιμες "γκόμενες", οι περισσότερες είναι "καμένες" ... :biggrin:
Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ ...

Πέρα απο αυτό και να είναι έτσι, έχεις τελωνείο σίγουρα. Υπολόγισε κάνα
150 ευρω (εμπειρικά) επιπλέον.

κκοστας
28-07-13, 20:16
Εγω εμαθα απο τελωνειακο,οτι στα εισαγομενα απο Κινα και απο Αμερικη το τελωνειο ειναι 25-26% επι της αξιας του προϊοντος. Υπαρχει κανονισμος της Ευρωπαϊκης Ενωσης και ισχυει σε ολα τα κρατη μελη.Δεν ξερω σιγουρα εαν ειναι ετσι.

picdev
28-07-13, 22:26
πάρε καλύτερα αυτό με 330ε, για να είσαι και σίγουρος

http://monoware-systems.gr/index.php?route=product/product&path=18_78&product_id=93

vasilllis
28-07-13, 23:15
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20120927192016AAQy6pA καποιες πληροφοριες.
http://www.bbc.co.uk/news/technology-14503724

μαλλον cony kai ifone θα ειναι....
Επισης στο contact us δεν υπαρχει διευθυνση.χωρα,περιοχη τηλ. τιποτα.Δεν δεχεται visa -electron mastercard maestro..Καραμπαμ κανει οτι θα τα κλαψεις..

chip
28-07-13, 23:57
25-25% Mίπως μιλάς για τον φόρο εκτελονισμού (νομίζω η Ελλαδα το μειωσε στο 13% για από ΚΙΝΑ)... γιατι αμέσως αμέσως εκτός από τον φόρο εκτελονισμού πρέπει να προσθέσεις 23% ΦΠΑ (πως την ειδες δηλαδή τη δουλεια... θα αγοράζεις απο καταστημα και θα πληρώνεις ΦΠΑ και θα κανεις εισαγωγή και δεν θα πληρώνεις?) και επιπλέον την αμοιβη του εκτελονιστή (τζαμπα θα δουλεψει ο ανθρωπος? να μην παρει 50-100 ευρώ?) συν κατι αμοιβες υπερ ταμείων... κλπ...
Αν δεν τα λεω καλα ας με διορθωσει καποιος γιατι εχω χρονια να μπλεξς με αυτες τις ιστοριες....

moutoulos
29-07-13, 00:04
κινα-DHL-τελωνειο.. τις γνωσεις-γνωμες σας παρακαλω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51526)

makocer
29-07-13, 00:25
ενας ξεθαβει , χιλιοι ακολουθουν !! :D

744
29-07-13, 12:29
Τιμή τιμολογίου+23%+δασμούς εισαγωγής+αμοιβή εκτελωνιστή περίπου 100-150 (εκτός αν έχεις δικό σου).

Για τα 330 ευρόπουλα, υπολόγισε άλλα 200.

Και όπως είπαν οι περισσότεροι λίγο απάτη μυρίζει.

Ασε που είπε και το πρώτο ψέμα. Κατασκευή στην Αμερική!

Αν εννοεί πρίν από 20 χρόνια ίσως....

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
29-07-13, 16:20
μια απο τα γιδια και γκο χαχα .

JOUN
29-07-13, 18:47
Να μη σου πω οτι το webutation (https://chrome.google.com/webstore/detail/webutation/nfclfmabiojpommfcalfdgjjeaahnjbj) προσθετο αρχισε να βαραει γιατι το σαιτ εχει πολυ χαμηλη φημη(40%) δηλ εχει παρει πολλες αρνητικες κρητικες..

agis68
30-07-13, 11:10
Να σας παω απο την εμπειρία μου τι συμφέρει; Να εχεις εισαγωγέα απο κινα που φέρνει οτιδήποτε (πχ ζώνες) και μεσα στο κοντεινερ να χώσει 2-3 λάπτοπ ή καμοιά μοτοσυκλέτα. Ετσι έφερε ενας πολύ καλός φίλος μια Honda CBR 1200 και την αγόρσαε μόλις για 4500 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ. Μόλις την κατέβασε τη φόρτωσε σε δικό του φορτηγάκι την πήγε ΙΤΑΛΙΑ να πάρει τον αέρα της και την έφερε μεσω ΕΕ με τον νόμο και πλήρωσε αλλα 1200 ευρώ για εκτελωνισμό οπότε η μηχανή αυτόματα απέκτησε πατρίδα (Ελλάδα) και με άλλα 600 ευρώ πηρε τα χαρτιά + πινακίδες του όλα νομιμα. Φυσικά πρέπει να διαθέτεις μετρητά για αυτές τις δουλειές. Ετσι ο φίλος μου απέκτησε με λιγότερο απο 6000 μια μοτοσυκλέτα που κάνει 150000. Την οποία χρησιμοποιησε ενα καλοκαιρι (πέρυσι) και επειτα την πούλησε σε ιδιώτη στα 13.000 και έβγαλε χωρίς ιδιαίτερο κόπο 7 χιλιάρικα αυτά είναι λεφτά.....αυτή ήταν η μαγιά όπως καταλαβαίνεται. Με τα κέρδη ασχολειται τώρα με κινητά και apple laptops που φέρνει με τον ίδιο τρόπο εξ ανατολών. Αν πιάσουν τον εισαγωγέα είναι αλλο θέμα αλλά οταν φέρνει ο τύπος 5-8 κοντεινερ την εβδομάδα αντε να γίνουν σωστοι ελεγκοι άσε που τον ξέρουν ολοι στη πιάτσα και όλοι - μα όλοι- τα παίρνουν βούτυρο στα ψωμάκια τους......


EDIT : Το συγκεκριμένο λαπτοπ και μαλιστα το πολύ καλύτερο 532 το εδινε η cosmodata το ΣΚ στα 350 ευρώ....(το ξέρω γιατί πήγα με πελάτισσα και πήρα ένα για αυτήν) οπότε μια χαρά και η προσφορά παίζει ακόμη

chip
30-07-13, 11:39
Δεν κατάλαβα πως απέκτησε Ιταλικά χαρτιά για να πάρει μετά Ελληνικά...
Τέλος πάντον πρόσφατα (πριν καμιά 10αριά μέρες) ο Σούρλας (αν θυμάμαι καλά) συνάντησε τον Στουρνάρα και συμφώνησαν να προχωρήσουν με γρήγορες διαδικασίες την αγορά συστημάτων ακτίνων X για να ελέγχονται όλα τα κοντέινερ και να σταματήσουν τέτοιες λαμογιές.... Το ποσό που απαιτείται είναι κάπου στα 8-10 εκ ευρώ οπότε θα αποσβεθεί σύντομα...

vasilllis
30-07-13, 12:38
Να σας παω απο την εμπειρία μου τι συμφέρει; Να εχεις εισαγωγέα απο κινα που φέρνει οτιδήποτε (πχ ζώνες) και μεσα στο κοντεινερ να χώσει 2-3 λάπτοπ ή καμοιά μοτοσυκλέτα. Ετσι έφερε ενας πολύ καλός φίλος μια Honda CBR 1200 και την αγόρσαε μόλις για 4500 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ. Μόλις την κατέβασε τη φόρτωσε σε δικό του φορτηγάκι την πήγε ΙΤΑΛΙΑ να πάρει τον αέρα της και την έφερε μεσω ΕΕ με τον νόμο και πλήρωσε αλλα 1200 ευρώ για εκτελωνισμό οπότε η μηχανή αυτόματα απέκτησε πατρίδα (Ελλάδα) και με άλλα 600 ευρώ πηρε τα χαρτιά + πινακίδες του όλα νομιμα. Φυσικά πρέπει να διαθέτεις μετρητά για αυτές τις δουλειές. Ετσι ο φίλος μου απέκτησε με λιγότερο απο 6000 μια μοτοσυκλέτα που κάνει 150000. Την οποία χρησιμοποιησε ενα καλοκαιρι (πέρυσι) και επειτα την πούλησε σε ιδιώτη στα 13.000 και έβγαλε χωρίς ιδιαίτερο κόπο 7 χιλιάρικα αυτά είναι λεφτά.....αυτή ήταν η μαγιά όπως καταλαβαίνεται. Με τα κέρδη ασχολειται τώρα με κινητά και apple laptops που φέρνει με τον ίδιο τρόπο εξ ανατολών. Αν πιάσουν τον εισαγωγέα είναι αλλο θέμα αλλά οταν φέρνει ο τύπος 5-8 κοντεινερ την εβδομάδα αντε να γίνουν σωστοι ελεγκοι άσε που τον ξέρουν ολοι στη πιάτσα και όλοι - μα όλοι- τα παίρνουν βούτυρο στα ψωμάκια τους......


EDIT : Το συγκεκριμένο λαπτοπ και μαλιστα το πολύ καλύτερο 532 το εδινε η cosmodata το ΣΚ στα 350 ευρώ....(το ξέρω γιατί πήγα με πελάτισσα και πήρα ένα για αυτήν) οπότε μια χαρά και η προσφορά παίζει ακόμη

Για 7000 κανεις ετσι??
Να δεις ενας φιλος απο κολομβια τι εφερε σε ενα κοντεινερ.. :hahahha::hahahha::hahahha::hahahha::hahahha:
με μοτοσυκλετες θα ασχολουμαστε??

agis68
30-07-13, 13:11
νομίζω μιλάμε για ψιλονόμημα πραγματα και απο κινα. μη μπερδευέουμε τα Κ

vasilllis
30-07-13, 15:48
νομίζω μιλάμε για ψιλονόμημα πραγματα και απο κινα. μη μπερδευέουμε τα Κ

:confused1: Νομιμη ειναι η παρανομη εισαγωγη μηχανης? ή τα ψευτικα εγγραφα?? :001_unsure:

GeorgeVita
30-07-13, 16:55
:confused1: Νομιμη ειναι ...
"Αρχαία" κόλπα ... εξουσίας: www.youtube.com/v/K9zfYur_EGQ

μποζονιο
30-07-13, 19:45
αυτη την ακρη στην Ιταλια να βγαλει πινακιδα για κλεμμενο πες μου πως τη βρηκε?

agis68
31-07-13, 13:46
Εχει η Ιταλια κατι αιώνιους φοιτητές Ελληνες και Ιταλούς που κανουν αυτή τη δουλειά κυρίως στο Bari και τη Ναπολη

GeorgeVita
31-07-13, 14:19
[off topic]

Το θέμα βρίσκεται σε λάθος κατηγορία!
Σίγουρα δεν είναι "ερώτηση θεωρίας ηλεκτρονικών".
[/off topic]

RNR
31-07-13, 16:16
Για 7000 κανεις ετσι??
Να δεις ενας φιλος απο κολομβια τι εφερε σε ενα κοντεινερ.. :hahahha::hahahha::hahahha::hahahha::hahahha:
με μοτοσυκλετες θα ασχολουμαστε??

:lool: σωστός!!!

picdev
31-07-13, 16:39
δηλαδή η μηχανή θέλει πλαστά χαρτιά και πινακίδες για να βγεί, απο την ελλάδα και πλαστά ιταλικά για να ξαναμπεί?
εντάξει αφού μιλάμε για ψιλο νόμιμα πράγματα :lool: τα παράνομα πως είναι?
πλάκα πλάκα με 2 μηχανές το χρόνο έχεις το βασικό μισθό