PDA

Επιστροφή στο Forum : Φόρτιση μπαταρίας



amiga
06-10-12, 21:07
Χαίρεται!
Έχω μια μπαταρία αυτοκινήτου 12V@50Ah (pb)
H τάση της έχει πέσει στα 10V και προσπάθησα να την φορτίσω με έναν φορτιστή TELE TC-1210.
Αυτός έχει ένα αμπερόμετρο και απ όσο ξέρω όσο η μπαταρία φορτίζει τα Α πρέπει να πέφτουν.

Σε εμένα όμως έγινε το εξής:

Αρχικά είχε ρεύμα 6A , μετά από μισή ώρα έπεσε στα 5Α και μετά από μία ώρα στα 4,5Α (όλα λογικά!)
έφυγα για δουλείες και επέστρεψα μετά από 4 ώρες , τα Α ήταν 9!!! και η μπαταρία ζεμάταγε!

Το έκλεισα και το παράτησα (τουλάχιστον προσωρινά!!!) γιατί φοβήθηκα μη σκάσει!
Η τάση της τώρα είναι λιγότερη!!! (9v περίπου)
Τι λέτε να συνέβηκε?

rkiller
06-10-12, 21:10
κλειστού τύπου είναι η κλασική?

amiga
06-10-12, 21:16
http://www.businessclub.gr/thumb.php?imgid=43744
σαν αυτή είναι αλλά 50Ah

rkiller
06-10-12, 21:18
στο κυκλάκι έχει μια ένδειξη, τι χρώμα είναι?

Κυριακίδης
06-10-12, 21:50
http://www.xiromeritis.gr/index.php/diastromatosi-theiikosi.html

Κάτι αναφέρει εδώ , ότι οι μπαταρίες ασβεστίου (Calcium) , συνίσταται ειδικός φορτιστής.

rkiller
06-10-12, 21:56
και η δικιά μου κλειστού τύπου είναι και τη φορτίζω με παρόμοιο φορτιστή, αν η ένδειξη τισ μπαταρίας είναι κόκκινο χρώμα τοτε θέλει άλλαγμα δε σώζεται...

amiga
06-10-12, 22:11
Δεν βλέπω τίποτα! Εντελώς μαύρο είναι!

rkiller
07-10-12, 10:51
τότε η μπαταρια είναι για ανακύκλωση, την είχες αρκετό καιρό στο αμάξι?

amiga
07-10-12, 18:26
απο το 2009

rkiller
07-10-12, 19:21
Δεν είναι και πολύς καιρός, αλλα για να δείχνει μαύρη ένδειξη θέλει σίγουρα άλαγμα... αλήθεια την υπογραφή κάτω από το μνμ πως τη βάζεις?

-nikos-
07-10-12, 20:16
Χαίρεται!
Έχω μια μπαταρία αυτοκινήτου 12V@50Ah (pb)
H τάση της έχει πέσει στα 10V και προσπάθησα να την φορτίσω με έναν φορτιστή TELE TC-1210.
Αυτός έχει ένα αμπερόμετρο και απ όσο ξέρω όσο η μπαταρία φορτίζει τα Α πρέπει να πέφτουν.

Σε εμένα όμως έγινε το εξής:

Αρχικά είχε ρεύμα 6A , μετά από μισή ώρα έπεσε στα 5Α και μετά από μία ώρα στα 4,5Α (όλα λογικά!)
έφυγα για δουλείες και επέστρεψα μετά από 4 ώρες , τα Α ήταν 9!!! και η μπαταρία ζεμάταγε!

Το έκλεισα και το παράτησα (τουλάχιστον προσωρινά!!!) γιατί φοβήθηκα μη σκάσει!
Η τάση της τώρα είναι λιγότερη!!! (9v περίπου)
Τι λέτε να συνέβηκε?



η μπαταρια ειναι βραχυκυκλομενη = δηλ για πεταμα.
[φενεται απο το οτι ειχε 10βολτ αντι για 12= ενα στιχειο των 2βολτ βραχυκυκλοσε με διπλανο του]


ελαχιστες μπαταριες μολυβδου-οξεως ''συνερχονται'' με φωρτιση αν εχουν βραχυκυκλομενο στιχειο,,
καλα εκανες και
δοκιμασες μηπως συνελθει αλλα δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο εκτος απο πεταμα.[ανακυκλωση].







υγ =ποτε μην αφηνετε μπαταρια με βραχυκυκλομενο στιχειο επανω στο αυτοκινητο
ακομα και αν εξακολουθει να βαζει μπρος την μιζα-μηχανη
διοτι χαλαει ο αυτοματος του δυναμο.

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
07-10-12, 22:13
Χαίρεται!
Έχω μια μπαταρία αυτοκινήτου 12V@50Ah (pb)
H τάση της έχει πέσει στα 10V και προσπάθησα να την φορτίσω με έναν φορτιστή TELE TC-1210.
Αυτός έχει ένα αμπερόμετρο και απ όσο ξέρω όσο η μπαταρία φορτίζει τα Α πρέπει να πέφτουν.

Σε εμένα όμως έγινε το εξής:

Αρχικά είχε ρεύμα 6A , μετά από μισή ώρα έπεσε στα 5Α και μετά από μία ώρα στα 4,5Α (όλα λογικά!)
έφυγα για δουλείες και επέστρεψα μετά από 4 ώρες , τα Α ήταν 9!!! και η μπαταρία ζεμάταγε!

Το έκλεισα και το παράτησα (τουλάχιστον προσωρινά!!!) γιατί φοβήθηκα μη σκάσει!
Η τάση της τώρα είναι λιγότερη!!! (9v περίπου)
Τι λέτε να συνέβηκε?

Καλησπέρα

Η μπαταρία ήταν αρκετό καιρό σε ακινήσια και έπεσε στα 10V; Αν ναί, έχουν μπεί σε θειίκωση τα στοιχεία της.Οι ενδείξεις θειικωμένης, υψηλή θερμοκρασία σε λίγες ώρες στην φόρτιση κτλ. Η δεύτερη περίπτωση είναι ανάλογα την χρήση σε διάρκεια χρόνου που υπέστησε η μπαταρία πιθανότατα να βραχυκύκλωσε κάποιο στοιχείο με διπλανό του απο καθίζηση διαλυμένου κυτάρου ασβεστίου - αργύρου κτλ, παρομοίως ανέφερε ο Νίκος.

Προτείνω αν και λόγω επαφής με το είδος της ενασχόλησης μου (μπαταρίες - φορτίσεις), την παραδίδεις στην ανακύκλωση και παίρνεις μια καινούργια μπαταρία 12βολτ 50Ah μολύβδου - υγρού ηλεκτρολύτη θειικού οξέος ανοιχτού τύπου εκκινήσεως.

Προς ενημέρωση:

Είναι μεγάλη παραπλάνηση οτι οι μπαταρίες κλειστού τύπου (GEL ή υγρού ηλεκτρολύτη) οτι διαρκούν περισσότερο κτλ. Ένα και βασικό, δεν έχεις πρόσβαση (οπτική) και πρακτικά για τη στάθμη του ηλεκτρολύτη στα στοιχεία της μπαταρίας, ώστε να συμπληρώσεις απεσταγμένο νερό όταν χρειαστεί ξεβιδώνοντας τα καπάκια της.

Καλη συνέχεια στην αντικατάσταση της. Ελπίζω να βοήθησα.

amiga
09-10-12, 13:54
ευχαριστώ για της απαντήσεις!
Αγόρασα καινούργια!
Δούλευε αλλά πήρα ρεύμα απο αυτή και έπεσε η τάση της και από τότε πάπαλα!

billys7
09-10-12, 14:19
Ένα και βασικό, δεν έχεις πρόσβαση (οπτική) και πρακτικά για τη στάθμη του ηλεκτρολύτη στα στοιχεία της μπαταρίας, ώστε να συμπληρώσεις απεσταγμένο νερό όταν χρειαστεί ξεβιδώνοντας τα καπάκια της.

Νομίζω ότι τα υγρά της μπαταρίας κλειστού τύπου δεν χάνονται διότι η μπαταρία δεν έχει έξοδο γι' αυτά.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

vasilllis
09-10-12, 14:30
Νομίζω ότι τα υγρά της μπαταρίας κλειστού τύπου δεν χάνονται διότι η μπαταρία δεν έχει έξοδο γι' αυτά.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.


Σωστος,αρα δεν χανονται ποτε,αρα δεν χρειαζεται συμπληρωμα ποτε.
Ενα + οτι κρατανε περισσοτερο ειναι οτι σε ολη την διαρκεια ζωης της ανοιχτης μπαταριας σε πολυ σπανια περιπτωση καποιος να την συμπληρωνει,με αποτελεσμα καπου καπως καποτε να εχει κατω απο τις πλακες υγρα.

Επισης ενα βοηθ.στοιχειο για τις κλειστου τυπου ειναι το ματακι.Ειναι στην ουσια ενα πρασινο πλαστικο μπαλακι το οποιο η πυκνοτητα του υλεκτρολυτη το ανεβαζει στην επιφανεια και κολαει στο πλαστικο διαφανες τζαμακι ωστε να βλεπουμε το πρασινο χρωμα -αρα καλη η μπαταρια.Οσο πεφτει η πυκνοτητα -ή και η ποσοτητα- το μπαλακι βυθιζεται ωστε περναει ενα σημειο που το διαφανες τζαμακι ειναι κοκκινο_που σου λεει οτι χρειαζεται φορτιση-.Αν συνεχισει τοτε χανεται τελειως και γινεται μαυρο -οπου σημαινει πετα τη-

-nikos-
09-10-12, 18:05
Νομίζω ότι τα υγρά της μπαταρίας κλειστού τύπου δεν χάνονται διότι η μπαταρία δεν έχει έξοδο γι' αυτά.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.



εχει τρυπα εξαερισμου οπως ολες οι μπαταριες που εχουν οξυ.




ο ΣΤΕΛΙΟΣ Ε. ειπε το σωστο.

''Προς ενημέρωση:

Είναι μεγάλη παραπλάνηση οτι οι μπαταρίες κλειστού τύπου (GEL ή υγρού ηλεκτρολύτη) οτι διαρκούν περισσότερο κτλ. Ένα και βασικό, δεν έχεις πρόσβαση (οπτική) και πρακτικά για τη στάθμη του ηλεκτρολύτη στα στοιχεία της μπαταρίας, ώστε να συμπληρώσεις απεσταγμένο νερό όταν χρειαστεί ξεβιδώνοντας τα καπάκια της.

Καλη συνέχεια στην αντικατάσταση της. Ελπίζω να βοήθησα. ''

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
09-10-12, 23:31
Νομίζω ότι τα υγρά της μπαταρίας κλειστού τύπου δεν χάνονται διότι η μπαταρία δεν έχει έξοδο γι' αυτά.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Οι μπαταρίες πρέπει να αναπνέουν. Ότι δεν αναπνέει...παθαίνει ασφυξία.

Όπως κάθε ζωντανός οργανισμός, τα πάντα έχουν άμεση σχέση με εμάς.

micalis
11-10-12, 21:57
Τις κλειστου τυπου μπορεις να τις ΓΥΡΙΣΗΣ ΑΝΑΠΟΔΑ.

-nikos-
12-10-12, 20:53
Τις κλειστου τυπου μπορεις να τις ΓΥΡΙΣΗΣ ΑΝΑΠΟΔΑ.

ναι μπορεις,,,

εγω επειδη μαζευω συχνα μπαταριες απο την ανακυκλωση αν δεν ειναι βραχηκυκλομενες

οταν πευτω σε κλειστου τυπου ξεκολαω τα καπακια [που ειναι κολημενα] για να μπορεσω να
προσθεσω απιονισμενο νερο στα στιχεια που εχουν ''ξεραθει''

εκει φενετε και η εξαερωση που εχουν με μορφη λαβυρινθου για να μην χυνεται το οξυ εξω
αλλα να μπορει να αναπνευσει οταν φωρτιζει και ''βραζει''.

ακομα και οι τυπου gel και οι κλειστου τυπου που εχουν τα ups εχουν αναπνοη [εκπνοη για την ακριβεια]

αλλες με διαδρομους τυπου λαβυρινθου οπου εχει υγρα
και αλλες με ενα ελαστικο πομα [καπακι] σε οπη για αυτον τον σκοπο,,

και αυτες με το gel εχουν ενα ειδικο σκληρο σφουγκαρακι σε συγκεκριμενο σημειο.