PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;



rkiller
09-10-12, 18:55
Κοιτάζοντας ένα σχέδιο για κύκλωμα shift light βρήκα αυτό 37837 μπορεί να φαίνεται χαζή ερώτηση αλλά τι ακριβώς είναι;

makatas
09-10-12, 19:05
Ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής (με πολικότητα), κατά πάσα πιθανότητα στα 20mF (αν και ίσως κάνω λάθος και τελικά είναι 20μF)

rkiller
09-10-12, 19:18
¶υτο θέλω να επιβεβαιώσω τι μονάδα είναι.... έστειλα e-mail στο δημιουργό του κυκλώματος αλλά δε γνωρίζω αν απαντήσει, και είπα μήπως βρω άκρη εδώ...

tasosmos
09-10-12, 19:22
Αν ανεβασεις ολοκληρο το κυκλωμα πιθανον να βοηθησει, ετσι δεν μπορει κανεις να ειναι σιγουρος.

chris73
09-10-12, 19:25
Αν είναι αμερικάνος έτσι γράφουν αυτοί τα νανοfarad αλλά πάλι ηλεκτρολυτικός??? (δλδ 20nF αυτός)
κάτι από τα δύο μάλον έχει λάθος. Μπορείς να ανεβάσεις το σχέδιο να το δουν ποιό σχετικοί σαν σύνολο και τ΄΄οτε θα βγεί άκρη πιστεύω...

rkiller
09-10-12, 20:12
Λύθηκε το ερώτημα, μου έστειλε απάντηση 20nF κεραμικός όλοι οι πυκνωτές που χρειάζεται το κύκλωμα είναι κεραμικοί, θα ανέβαζα το κύκλωμα απλά δεν είναι δικό μου και δε θέλω να δημιουργηθούν προβλήματα, το όνομα του δημιουργού είναι Γιώργος Βαφειάδης και τον ευχαριστώ πολύ για το κύκλωμα και τη διευκρίνηση, μπορεί να ανεβάσω φωτό με το τελικό αποτέλεσμα...

ezizu
09-10-12, 21:23
Λύθηκε το ερώτημα, μου έστειλε απάντηση 20nF κεραμικός όλοι οι πυκνωτές που χρειάζεται το κύκλωμα είναι κεραμικοί

Μάλιστα, όμως κεραμικός με πολικότητα ;
Μάλλον είναι λάθος το σύμβολο ,οπότε καλό θα ήταν να διορθωθεί .:wiink:

tasosmos
09-10-12, 21:51
Χρησιμοποιειται και για πυκνωτες χωρις πολικοτητα αυτο το συμβολο, αν προκειται για ηλεκτρολυτικο κανονικα εχει ενα + στην πανω πλευρα.

Βεβαια ο καθενας...