PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΑ με αντιστάσεις



neasmirni
15-10-12, 22:35
Καλησπέρα συμφορουμίτες,
θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας σχετικά με κάτι φαινομενικά απλό, στην πράξη όμως σπαζοκεφαλιά. Ακούστε πως έχει.
Έχω έναν ροοστάτη που παίζει από 0 έως 30 Ohm (φλοτέρ καυσίμου)
Αυτός συνδέεται με μία συσκευή (δείκτης στάθμης καυσίμου), η οποία όμως λειτουργεί από 0 έως 300 Ohm και μάλιστα προς την αντίθετη φορά από την οποία παίζει το φλοτέρ. Συνοπτικά είναι όπως παρακάτω:



καταστάσεις λειτουργίας
φλοτέρ
απαιτεί το όργανο



άδειο
0 Ohm
300 Ohm



γεμάτο
30 Ohm
0 Ohm




Καμιά ιδέα ρε παιδιά;;; Πως μπορώ να μετατρέψω την αναλογια 0-30 σε 0-300 Ohm και μάλιστα με αντίθετη φορά;; Ή είναι πολύ απλό ή δεν γίνεται. Εγώ πάντως έχω κολλήσει:001_huh:. Please help.

mariosm
15-10-12, 22:47
Προφανως κατι δεν μας το περιγραφεις καλα για το δεικτη καυσιμου. Ο δεικτης δεν αναγνωριζει αντισταση αλλα ταση στην εισοδο του. Αν μπορεις δωσε περισσοτερα στοιχεια για τον δεικτη (μοντελο-τυπος κλπ)

xampos
15-10-12, 23:26
θέλεις μόνο τις δύο καταστάσεις (άδειο και γεματο) ή θες να λειτουργει γραμμμικά.

neasmirni
16-10-12, 01:31
θέλεις μόνο τις δύο καταστάσεις (άδειο και γεματο) ή θες να λειτουργει γραμμμικά.

το δυνατόν γραμμικά. Όμως στη χειρότερη ας περιγράφει τέσσερις καταστάσεις. 0 - 1/4 - 1/2 - full

neasmirni
16-10-12, 01:36
φίλε μου mariosm, o δείκτης καυσίμου είναι από ένα παλιό τρακτέρ και τροφοδοτείται με τάση 12 volt. Εκτός των δύο άκρων τροφοδοσίας (τάσης και γείωσης) έχει δύο ακόμα άκρα τα οποία συνδέονται με τα άκρα της αντίστασης του φλοτέρ και με αυτόν τον τρόπο λαμβάνονται οι τιμές. Ελπίζω να σε κάλυψα.