PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση led ανεξαρτήτως πολικότητας



PCMan
19-10-12, 04:18
Καλημέρα.
Έχω μια πηγή ρεύματος, η οποία βγάζει άλλες φορές +/- και άλλες φορές -/+. Εκεί έχω συνδεμένο ένα led. Όταν βγάζει +/- το led ανάβει. Όταν βγάζει -/+ δεν ανάβει. Εγώ θέλω να ανάβει σε κάθε περίπτωση. Γίνεται?

Και γιατί ρωτάω:
Σε ένα αμάξι υπάρχει μια πλαφονιέρα και ενας διακόπτης που ανάβει το φως. Έχει 3 θέσεις. Να ανάβει όταν η πόρτα είναι ανοιχτή, να ανάβει συνέχεια και να είναι σβηστό. Το πρόβλημα είναι ότι στην μία απο τις δύο λειτουργίες γίνεται το παραπάνω. Με λάμπα αλογόνου δεν υπάρχει πρόβλημα(λογικό). Με led όμως ανάβει μόνο στην μία θέση. Υπάρχει λύση?

GeorgeVita
19-10-12, 07:43
Αν δεν βρεις άλλη συνδεσμολογία θα βάλεις γέφυρα ανόρθωσης. Τα AC στην είσοδο και τα +/- στο LED.

PCMan
19-10-12, 11:10
Αν δεν βρεις άλλη συνδεσμολογία θα βάλεις γέφυρα ανόρθωσης. Τα AC στην είσοδο και τα +/- στο LED.

Το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό αλλά είπα δεν μπορεί να είναι τοσο εύκολο..
Δεν δημιουργώ έτσι κάποιο βραχυκύκλωμα? Δεν πάει ανάποδη τάση(έστω και λίγο) στην πηγή?

katmadas
19-10-12, 11:12
Αν δεν βρεις άλλη συνδεσμολογία θα βάλεις γέφυρα ανόρθωσης. Τα AC στην είσοδο και τα +/- στο LED.

Νομιζω ειναι οτι πιο σωστο μπορει να γινει σε αυτην την περιπτωση..
Το προβλημμα λυνεται με μονο ενα εξαρτημα δηλαδη:

38187

tasosmos
19-10-12, 11:13
Γιατι να δημιουργεις βραχυκυκλωμα; Αφου υπαρχει φορτιο, το led. Χωρια που αν ειναι οντως πηγη ρευματος δεν εχει προβλημα με το βραχυκυκλωμα αφου θα ειναι μικρο το ρευμα εξοδου αλλα τεσπα.

Εναλλακτικη λυση θα ηταν να τοποθετησεις κι αλλο ενα led αντιπαραλληλα προς το αρχικο, οποτε με αναποδη φορα ρευματος θα αναβει το δευτερο.

katmadas
19-10-12, 11:29
Γιατι να δημιουργεις βραχυκυκλωμα; Αφου υπαρχει φορτιο, το led.

Εναλλακτικη λυση θα ηταν να τοποθετησεις κι αλλο ενα led αντιπαραλληλα προς το αρχικο, οποτε με αναποδη φορα ρευματος θα αναβει το δευτερο.

Λογικα οπου λεντ ενοει συστηχια λεντ για αντικατασταση της υπαρχουσας πλαφονιερας οποτε δεν ειναι λυση αυτη.

bchris
19-10-12, 11:30
Υπαρχουν και διπλα LED ετοιμα στο εμποριο, αν θελεις να προβεις σε αντικατασταση.

PCMan
19-10-12, 11:38
Αυτό με το δεύτερο Led ήταν η πρώτη σκέψη μου αλλά δεν βολεύει.

Παιδιά ρώτησα μήπως υπάρχει πρόβλημα γιατί με το παραμικρό η "πηγή" παρεξηγείται. Είχε γίνει ένα βραχυκύκλωμα και κάηκε ένα smd τρανζίστορ(?) μέσα απο το time control unit του αμαξιού. Προφανώς δεν έχει καμία ασφάλεια...

Λοιπόν πάει αυτό. Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, το εξάρτημα λέγεται r4383 και δεν βρίσκω datasheet. Και μια φώτο:
http://imageshack.us/a/img37/63/tranr.th.jpg (http://img37.imageshack.us/img37/63/tranr.jpg)

Nemmesis
19-10-12, 14:43
Το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό αλλά είπα δεν μπορεί να είναι τοσο εύκολο..
Δεν δημιουργώ έτσι κάποιο βραχυκύκλωμα? Δεν πάει ανάποδη τάση(έστω και λίγο) στην πηγή?

οχι Νικο δεν εχεις κανενα προβλημα ετσι... μια χαρα θα ειναι...

PCMan
19-10-12, 19:33
Ok παιδιά ευχαριστώ.
Για το άγνωστο εξάρτημα ξέρουμε τίποτα?

mariosm
20-10-12, 12:53
Για το άγνωστο εξάρτημα ξέρουμε τίποτα?

Βαλε BUZ90A Ειναι ιδιο ως προς τα ποδια με διαφορετικο κελυφος (ΤΟ-220)

PCMan
20-10-12, 13:17
Βαλε BUZ90A Ειναι ιδιο ως προς τα ποδια με διαφορετικο κελυφος (ΤΟ-220)

Κάτι σε smd? Δεν με παίρνει ο χώρος.
Ποιοςείναι ο κανονικός του κωδικός? Γιατί με το r4383 δεν βγαίνει αποτέλεσμα.