PDA

Επιστροφή στο Forum : αποκοπη συχνοτητων και πυκνωτες.



stelios_a
21-10-12, 19:10
θελω στα ηχεια του αυτοκινητου μου να κοψω τις συχνοτητες στα 300 περιπου hz . επιδη ο ενισχυτης που εχω δεν εχει ενσοματομενο crossover σκευτηκα να το κανω με εναν πυκνωτη χ uf για να πετυχο περιπου το αποτελεσμα που θελω .

ερωτηση 1η . αν το κανω με ηλεκτρολιτικο υπαρχει προβλημα? ( το δοκιμασα για λιγο χαμηλα βεβαια και δν υπηρχε προβλημα.)
ερωτηση 2η , πρεπει ο πυκνωτης να ειναι καποια συγκεκριμενα v? αυτος που δοκιμασα ηταν 16.

και οτι αλλο λεω λαθος ειναι αποδεκτο . το να παρω ετοιμο κοστιζει οσο και ενας ενισχυτης . η πηγη μου δεν εχει crossover .

stelios_a
22-10-12, 22:53
κανενας?

ikaros1978
22-10-12, 22:55
δεν ειναι ακριβοι οι πυκνωτες οι ηλεκτρολυτικοι χωρις πολικοτητα.(NP).Παρε απ αυτους και θα εισαι αρχηγος!
αν βαλεις κλασσικο ηλεκτρολυτικο πρεπει να βαλεις δυο πλατη πλατη.Δηλαδη εισοδος- συν -πλυν -πλυν -συν- twitter

stelios_a
22-10-12, 23:44
το ξερω οτι δεν ειναι ακριβοι . για λιγο θα το εβαζα μεχρι να παω να παρω γιατι πρεπει να κατευω κεντρο .

ενας πυκνωτης αρκει για να κοψει τις συχνοτητες συμφωνα με τους πινακες που υπαρχουν ? για να φτιαξω ενα μεταβαλομενο οπως εχουν οι ενισχυτες τι χριαζεται ?

ikaros1978
22-10-12, 23:49
εκει πρεπει να επεμβεις με τελεστικους ενισχυτες οχι στην εξοδο αλλα στην εισοδο του ενισχυτη.ενα παραδειγμα ειναι το παρακατω:

Nikolaskn
23-10-12, 00:12
Τα ηχεια δουλευουν με εναλασομενη ταση και ο ηλεκρολυτικος στην εναλασομενη λειτουργει σαν βραχυκλωμα.Δεν μπορεις με εναν πυκνωτη να ""κοψεις"" μια συχνοτητα

sv9dri
23-10-12, 01:44
Τα ηχεια δουλευουν με εναλασομενη ταση και ο ηλεκρολυτικος στην εναλασομενη λειτουργει σαν βραχυκλωμα.Δεν μπορεις με εναν πυκνωτη να ""κοψεις"" μια συχνοτητα
Φίλε Νικόλα με συγχωρείς για τη διόρθωση , αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς . Ο πυκνωτής παρουσιάζει αντίσταση στο εναλλασσόμενο (χωρητική αντίσταση) . Η αντίσταση εξαρτάται από τη συχνότητα και έναι 1/2πfC . Δες και ένα σχετικό υπολογιστικό http://www.66pacific.com/calculators/xc_calc.aspx
Τα πιο παλιά χρόνια που τα στερεοφωνικά στα σπίτια ήταν σαν έπιπλα , παρέμβαλαν ένα πυκνωτή στη γραμμή του τουϊτερ για να αφήσουν μόνο τις υψηλές να περάσουν προς αυτό .

chris73
23-10-12, 03:08
Φίλε Νικόλα με συγχωρείς για τη διόρθωση , αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς . Ο πυκνωτής παρουσιάζει αντίσταση στο εναλλασσόμενο (χωρητική αντίσταση) . Η αντίσταση εξαρτάται από τη συχνότητα και έναι 1/2πfC . Δες και ένα σχετικό υπολογιστικό http://www.66pacific.com/calculators/xc_calc.aspx
Τα πιο παλιά χρόνια που τα στερεοφωνικά στα σπίτια ήταν σαν έπιπλα , παρέμβαλαν ένα πυκνωτή στη γραμμή του τουϊτερ για να αφήσουν μόνο τις υψηλές να περάσουν προς αυτό .

...και στο Fiat μου τα tweeter-ακια της πλακας που έχει από τότε που γενήθηκε ένα απλό ηλεκτρολυτικό έχουν, δεν θυμάμαι τώρα πως και τι...

stelios_a
23-10-12, 11:35
οστοσο το θεμα με το ρυθμιζομενο το αφηνουμε . πραγματικα δοκιμασα τον ηλεκτρολιτικο και το ηχειο αφαιρεσε ενα μικρο κοματι χαμηλων . ο πινακας δηλαδη που εχω διαβασει ισχυει , απλα δεν ξερω αν γινεται με ηλεκτρολητικους η μονο με αυτους που δεν εχουβ πολικοτητα. επισης ποσα volt προτηνεται στον πυκνωτη . αυτο δεν το διαβασα πουθενα

sv9dri
23-10-12, 12:27
οστοσο το θεμα με το ρυθμιζομενο το αφηνουμε . πραγματικα δοκιμασα τον ηλεκτρολιτικο και το ηχειο αφαιρεσε ενα μικρο κοματι χαμηλων . ο πινακας δηλαδη που εχω διαβασει ισχυει , απλα δεν ξερω αν γινεται με ηλεκτρολητικους η μονο με αυτους που δεν εχουβ πολικοτητα. επισης ποσα volt προτηνεται στον πυκνωτη . αυτο δεν το διαβασα πουθενα
Πόσα Watt rms είναι ο ενισχυτής σου ; Αν δεν είναι πάνω από 100 , με 35Volts ταση πυκνωτή είσαι εντάξει (P=U²/R , U=τετρ ρίζα P*R . Αρα αν έχεις 8ωμ φορτίο και 100w ισχύ U= τετρ ρίζα 800 =28,2Volts) . Βάλε πυκνωτή χωρίς πολικότητα και αν θες πες μας τη χωρητικότητα αυτού που έβαλες τώρα .

stelios_a
23-10-12, 12:42
ο ενισχυτης ειναι 2χ60 watt rms αλλα παιζει σε γεφυρα και τα δυο ηχεια . υπολογιζε γυρω τα 100 ( ετσι πιστευω αν και δεν νομιζω να βγαζει τοσα ) . ο πυκνωτης ηταν 100 uf , ενας γυρω στα 60 uf θα ειναι ιδανικος για τις συχνοτητες που θελω να παιξουν τα ηχεια . να πω επισης οτι τα ηχεια παιζουν παραληλα και το καθε ενα εχει αντισταση 6 Ω . τωρα θα μου πειτε γιατι εβαλα 6 Ω στο αυτοκινητο . αυτο ειναι ενα αλλο θεμα

sv9dri
23-10-12, 13:10
ο ενισχυτης ειναι 2χ60 watt rms αλλα παιζει σε γεφυρα και τα δυο ηχεια . υπολογιζε γυρω τα 100 ( ετσι πιστευω αν και δεν νομιζω να βγαζει τοσα ) . ο πυκνωτης ηταν 100 uf , ενας γυρω στα 60 uf θα ειναι ιδανικος για τις συχνοτητες που θελω να παιξουν τα ηχεια . να πω επισης οτι τα ηχεια παιζουν παραληλα και το καθε ενα εχει αντισταση 6 Ω . τωρα θα μου πειτε γιατι εβαλα 6 Ω στο αυτοκινητο . αυτο ειναι ενα αλλο θεμα
Φίλε Στέλιο , νομίζω οτι τα 100μ ακόμα και τα 60μ είναι πάρα πολλά . Γύρω στα 4 με 6 μF θα πρέπει να παίξεις . Γιατί υπολογίζεις τοσα μF , σε ποια συχνότητα θέλεις να κάνεις κρος ;

Nikolaskn
23-10-12, 13:19
Φίλε Νικόλα με συγχωρείς για τη διόρθωση , αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς . Ο πυκνωτής παρουσιάζει αντίσταση στο εναλλασσόμενο (χωρητική αντίσταση) . Η αντίσταση εξαρτάται από τη συχνότητα και έναι 1/2πfC . Δες και ένα σχετικό υπολογιστικό http://www.66pacific.com/calculators/xc_calc.aspx
Τα πιο παλιά χρόνια που τα στερεοφωνικά στα σπίτια ήταν σαν έπιπλα , παρέμβαλαν ένα πυκνωτή στη γραμμή του τουϊτερ για να αφήσουν μόνο τις υψηλές να περάσουν προς αυτό .

Μιλαμε για ηλεκτρολυτικο πυκνωτη..επομενως εχει πολικοτητα.Ισως να ειπα παπαρια..απλα θυμαμε πριν αρκετα χρονια οταν μου καιγοντουσαν τα διοδια σε πομπους το εναλασομενο περναγε απο τον 1ο ηλεκτρολυτικο και γινοταν της ποπης.Δεν θυμαμε την θεωρια συμπεριφορας του ηλεκτολυτικου μονο σε εναλασομενο...

stelios_a
23-10-12, 16:42
100μf μου επεζε περιπου 200hz+ συμφωνα με τον πινακα και οντος ακουστικα περιπου ετσι επεζε. ( καταλαβενω περιπου επιδη κανω εγκαταστασεις ενισχυτων . εγω θελω περιπου 300-350 + οποτε θελει εναν λιγο μικροτερο .

sv9dri
23-10-12, 17:59
.......Ισως να ειπα παπαρια......
Ε καλά βρε Νικόλα δεν έγινε και τίποτα ....δεν θα σου πάρουμε και το κεφάλι αν δε θυμάσαι κάτι. Πάντως όρεξη να υπάρχει και πληροφορίες θα βρεις για να τα θυμηιείς αν θέλεις . Το διαδίκτυο είναι γεμάτο και στα Ελληνικά και σττα Αγγλικά .

sv9dri
23-10-12, 18:04
100μf μου επεζε περιπου 200hz+ συμφωνα με τον πινακα και οντος ακουστικα περιπου ετσι επεζε. ( καταλαβενω περιπου επιδη κανω εγκαταστασεις ενισχυτων . εγω θελω περιπου 300-350 + οποτε θελει εναν λιγο μικροτερο .
Στέλιο , 350 Hz μου φαίνεται χαμηλά για τουϊτερ . Η περιοχή απόκρισης δεν πάει κάτω από 1500 Ηz . Δεν ξέρω βέβαια τι μεγαφωνάκια έχεις , εσύ το ξέρεις αυτό . Οπως και να'χει καλή επιτυχία σου εύχομαι .

stelios_a
23-10-12, 18:16
δεν ειναι για τουιτερ ειναι για ηχεια midrange

mtzag
30-10-12, 18:35
Ο ηλεκτρολυτικος δεν κανει για εναλλασομενο θα κανει μπουμ γιατι καποια στιγμη θα βραχυκλωσει.

Θελει πυκνωτη χωρις πολικοτητα.


Το crossover με ενα σκετο πυκνωτη δουλευει πολυ καλα σε ηχεια 2 δρομων (woofer tweeter)
εχω κατι ηχεια με αυτο το απλο crossover και εχουνε πολυ καλο ηχο σιγουρα πολυ καλυτερο
απο τα φτηνιαρικα σημερινα 2.1 5.1 .
Δουλευει πολυ καλα το συγκεκριμενο κολπο

stelios_a
30-10-12, 21:55
οι κεραμικοι κανουν και οι πολυεστερας? αυτοι νομιζω δεν εχουν πολικοτητα

mtzag
01-11-12, 03:22
οχι μονο ειναι και αλλοι απλα οι κεραμικοι δεν νομιζω να κανουνε γιατι ειναι pF

sakis
02-11-12, 11:18
Τα ηχεια δουλευουν με εναλασομενη ταση και ο ηλεκρολυτικος στην εναλασομενη λειτουργει σαν βραχυκλωμα.Δεν μπορεις με εναν πυκνωτη να ""κοψεις"" μια συχνοτητα




...α καλαααααα

sakis
02-11-12, 11:32
περα απο την γενικοτερη ασχετοσυνη περι πυκνωτων και πως λειτουργουν ...ανοιξτε και κανα wiki δεν ειναι κακο ...Το κυριοτερο προβλημα ειναι οτι ο ενας ( οποιος) πυκνωτης μονος του συνιστα φιλτρο πρωτης ταξης με 6db μολις ..αυτο σημαινει οτι μπορει να λειτουργει σε καποια α ισχυ αλλα σε μια σχετικα μεγαλη ισχυ θα περασοουν και αρκετα μπασσα μεσα ... αρκετα ωστε να κανουν ζημια. Συνδυασε επεισης οτι θα υπαρχουν και αλλα προβληματα τυπου ακυρωσης φασης και απο την κατω πλευρα διοτι το μεσαιο σου θα παζει και λιγα μπασσα αλλα και πως την πανω μερια οπου το μεσαιο σου θα παιζει και ολα τα πριμα ( οσα μπορει ) . Το οποιο φυσικα σημαινει μια βαβουρα και μια καγκουραδα και δεν εχει καμμια σχεση με ηχο

Σαφως με φιλτρο δευτερης ταξης με 12db η ακομα καλυτερα τριτης ταξης 18 db το οποιο θα πρεπει να ειναι τοπολογιας band pass ωστε να κοβει μπασσα απο κατω αλλα και πριμα απο πανω ειναι η σωστη λυση Φυσικα τα φιλτρα αυτα καταναλωνουν καποια ισχυ και φυσικα η καλυτερη και φτηνοτερη λυση και μαλιστα με ολα τα περιθωρια ρυθμισης ειναι το ηλεκτρονικο κροσοβερ .

Τελος κατι Γατονια στα Μενιδια που βαζουν 19 μεγαφωνα 8"" σε καθε πορτα κατεβασμενα στα 0,000002 Ω και κροσαρουν και ενα BEYMAN κορνακι κατα την Αλβανικη με εναν πυκνωτη 2,2 σαφως ειναι οι τυποι που δουλευουν για τις ανταλλακτικες μεβρανες και κωνους της Beyman που μετα απο αυτα εισαι με το κατσαβιδι στο χερι μια ζωη να αλλαζεις κωνους και μεμβρανες στα κορνακια ...

Αυτα ...

( τωρα βεβαια θα σκασουν οι διαφοροι που θα λενε οτι εγω το εχω δοκιμασει και παιζει αλλα αυτο ειναι ενα εργο που παιζει καθε μερα εδω ...αν θελει να δει κανεις πως γινονται αυτες οι δουλειες μπορει να ριξει και μια ματια εδω ...ειναι αυτο που λεμε πολυ σοβαρος τεχνιτης www.caraudiotest.gr (http://www.caraudioest.gr) )

geostrom
02-11-12, 13:30
Αν χρησιμοποιείς midrange extra στο ήδη υπάρχον σύστημα αυτοκινήτου αν κατάλαβα καλα , όπως τα λέει ο Σάκης από πάνω , δεν γίνετε με έναν πυκνωτή σωστή δουλειά . τα περισσότερα ηχεία βέβαια αυτοκινήτου 2 δρόμων χρησιμοποιούν έναν πυκνωτή αλλά για την αποκοπή τον χαμηλών μόνο για το high ( με έναν πυκνωτή δεν μεταβάλετε η φάση ποτέ σε 1ης τάξης crossing ). Κάνε μια κατασκευή η αγόρασε ένα έτυμο crossover band pass 2 η 3 ταξης να εισαι οκ . επίσης γιατί βάζεις έξτρα midrange ?

Nikolaskn
02-11-12, 18:17
...α καλαααααα


Το ....α καλααααααααα που παει? στο οτι εχω ξεχασει αρκετα πραγματα ? στο οτι δεν ξερω πολλα πραγματα?..στο οτι ειπα παπαρια και το παραδεχτηκα? στο οτι κανω πολλα λαθη? στο οτι δεν ειμαι ορθογραφος?..οπου και να πηγαινει παντως θα αυτομαστιγωθω 10 φορες.Και μην ξεχναμε οτι
ο εξυπνος παραδεχεται
ο πονηρος δικαιολογηται
και ο ηλιθιος επιμενει

εσυ τι απο τα 3 εισαι?