PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτροπληξια απο τροφοδοτικο εκτος πριζας??



Christos A
24-10-12, 14:09
Καλησπερα.
Διαβασα σημερα μια ειδηση για εναν πιτσιρικα στις ΗΠΑ που σκοτωθηκε απο ηλεκτροπληξια επειδη προσπαθουσε να φτιαξει το τροφοδοτικο του υπολογιστη του παρολο που ο υπολογιστης ηταν εκτος πριζας!!
Γινεται αυτο?
Εγω ηξερα οτι το μονο πραγμα που μπορει να ειναι επικινδυνο ακομα και εκτος πριζας είναι το UPS γιατι συγκεντρωνει ρευμα μεσα του.
Αλλα ενα απλο τροφοδοτικο??

cloud_constructor
24-10-12, 14:23
μηπως ετσι οπως λες εγινε?ειχε ups το εβγαλε απο τη μπριζα αλλα το pc δε το εβγαλε απο το ups???Παντως μου φαινεται τραγικα χλωμο να κρατισαν τοοοσο πολυ φορτιο οι πυκνωτες ωστε να επαθε ηλεκτροπληξια..

μηπως δεν εγινε ετσι και απλα ο δημοσιογραφος δε καταλαβε τι εγινε κ εγραψε οτι μπορουσε να καταλαβει?

μηπως δεν εγινε ποτε κ απλα θελανε να διαδωσουν το ηθικο διδαγμα του : να μη φτιαχτετε το pc σας μονοι σας αλλα να πηγαινετε στο εξουσιοδοτημενο συνεργειο?Αμερικη ειναι αυτη...

-nikos-
24-10-12, 14:27
ηλεκτροπληξια απο ups !!!!!



και το ηθικο διδαγμα παιζει,,,,,

lepouras
24-10-12, 14:27
μήπως την άρπαξε από τον μεγάλο πυκνωτή που είναι μετά την πρώτη ανόρθωση και έχει μεγάλη τάση?

yanis
24-10-12, 14:28
αποκλείεται να πέθανε απο ηλεκτροπληξία.

cloud_constructor
24-10-12, 14:33
μηπως πεθανε απο το φοβο του??μπζτ.. ΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑ ΒΟΗΘΕΙΑ... κκκκχχχχχ κααχ.. χαχα

lepouras
24-10-12, 14:33
και εγώ το αποκλείω να πέθανε αποκλειστικά από αυτό εκτός να είχε και καμιά ευαισθησία οπότε απλά τον αποτέλειωσε. αλλιώς θα έπρεπε να έχουμε 300 ζωές και να περισσεύουν και άλλες με τόσες σφαλιάρες που έχουμε φάει.

SV1JRT
24-10-12, 14:43
μήπως την άρπαξε από τον μεγάλο πυκνωτή που είναι μετά την πρώτη ανόρθωση και έχει μεγάλη τάση?


ΣΩΣΤΟΣ ο Γιάννης !!!!



αποκλείεται να πέθανε απο ηλεκτροπληξία.

Ναι... Καλά. Μήν βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ....
Για δες εδώ:

http://www.stephstuff.com/esafe/StoredEnergy.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor




Warning: A capacitor or capacitor bank capable of discharging 25 J in less than 3 seconds, or 10 J in less than 0.5 seconds, can be lethal.


A capacitor or capacitor bank presents a potentially serious electrical hazard.



Ενας πυκνωτής 400V 480μF σαν αυτούς που έχουν τα περισσότερα τροφοδοτικά PC έχει ενέργεια 38.4 Joules.
http://www.electronics2000.co.uk/calc/capacitor-charge-calculator.php

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ !!!!
Ο ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ !!

yanis
24-10-12, 15:02
...Σωτήρη στην Αμερική έχουν δίκτυο 110V

lepouras
24-10-12, 15:05
έχουν 110 αλλά και στα πάντα τα διπλάσια αμπέρ. σε έχουν βαρέσει τα 110 ποτέ? δεν είναι ούτε αυτά ακίνδυνα.

SV1JRT
24-10-12, 15:05
...Σωτήρη στην Αμερική έχουν δίκτυο 110V

Ναι, αλλα τα Joules σκοτώνουν το ίδιο !!!

bchris
24-10-12, 15:06
Στην Αμερικη με αυτα που τρωνε, οι μισοι ειναι γεματοι αλλεργιες και οι αλλοι μισοι εχουν απο κανα-δυο περιεργες ασθενειες...

Σιγουρα οι πυκνωτες και γενικοτερα ο ηλεκτρισμος θελουν προσοχη, αλλα αμα ηταν ετσι, οι ηλεκτρολογοι/ηλεκτρονικοι δεν θα ηξεραν τι σημαινει ανεργια. Ουτε και ζωη μετα τα 30 βεβαια...

Καμμια περιεργη καρδιοπαθεια θα ειχε ο μικρος και την πατησε.
H μπορει να αποφασισε να το επισκευασει την ωρα που επαιρνε το μπανιο του.

yanis
24-10-12, 15:08
οχι, στην συγκεκριμένη περίπτωση μόνο τα μερικά mA σκοτώνουν (σε περίπτωση ακαριαίου θανάτου) και για να έχεις μερικά mA στο σώμα σου θέλεις πολύ περισσότερη τάση απο 110

yanis
24-10-12, 15:12
έχουν 110 αλλά και στα πάντα τα διπλάσια αμπέρ. σε έχουν βαρέσει τα 110 ποτέ? δεν είναι ούτε αυτά ακίνδυνα.
διπλάσια αμπέρ σε υποδιπλάσια φορτία....

yanis
24-10-12, 15:15
διόρθωση
διπλάσια αμπερ σε υποτετραπλάσια φορτία

SV1JRT
24-10-12, 15:24
διόρθωση
διπλάσια αμπερ σε υποτετραπλάσια φορτία

Χμμμμ.... Δεν το καταλαβαίνω αυτό...
Γιατι ΥΠΟΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΟ φορτίο ??
Το PC ή η λάμπα ή το ψυγείο "καίει" τεσσερις φορές λιγότερο επειδή είναι στην Αμερική ??
Το φορτίο μετριέτε σε W και KW αν δεν απατώμαι (ή VA και ΚVΑ)....

cloud_constructor
24-10-12, 15:29
:shock: ..χμ.... τωρα που το ξανασκεφτομαι..χμ..

yanis
24-10-12, 15:32
Χμμμμ.... Δεν το καταλαβαίνω αυτό...
Γιατι ΥΠΟΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΟ φορτίο ??
Το PC ή η λάμπα ή το ψυγείο "καίει" τεσσερις φορές λιγότερο επειδή είναι στην Αμερική ??
Το φορτίο μετριέτε σε W και KW αν δεν απατώμαι (ή VA και ΚVΑ)....
I=V/Z όπου Z το φορτίο.

SV1JRT
24-10-12, 15:38
I=V/Z όπου Z το φορτίο.

Ο νόμος του Ohm είναι γνωστός χρόνια τώρα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατι υποστηρίζεις οτι το φορτίο είναι "υποτετραπλασιο"....

yanis
24-10-12, 15:44
έχουν 110 αλλά και στα πάντα τα διπλάσια αμπέρ.
και είπα πως σε υποδιπλάσια τάση για να έχουμε διπλάσιο ρεύμα πρέπει να έχουμε υποτετραπλάσιο φορτίο του αρχικού.

driverbulba
24-10-12, 15:45
Κάποτε σε ένα ντοκυμαντέρ έλεγε ότι δεν μπορούμε ανεξέλεγκτα να χρησιμοποιούμε τον νόμο του Ohm με "φορτίο" το σώμα μας γιατί η αντίσταση μας έχει μια ιδιότητα να μεταβάλλεται ιδιαίτερα ανάλογα με την τάση που εφαρμόζεται και με την ψυχολογική κατάσταση. Αν το βρω στον γιουτούμπη θα σας το παραθέσω.. Ελπίζω να μη λεει αρλούμπες!

yanis
24-10-12, 15:55
εννοείτε πως μεταβάλλεται, και νομίζω πως σχετίζεται κυρίως με το ποσοστό νερού στο σώμα.
ενδιαφέρον ντοκιμαντέρ, ένα παρόμοιο είχαν κάνει και οι mythbusters που μετρούσαν το ρεύμα που περνάει απο το σώμα σε διάφορες περιπτώσεις ηλεκτροπληξίας.

SV1JRT
24-10-12, 15:58
και είπα πως σε υποδιπλάσια τάση για να έχουμε διπλάσιο ρεύμα πρέπει να έχουμε υποτετραπλάσιο φορτίο του αρχικού.

Γιάννη ΔΕΝ ισχύει αυτό που λές. Αυτό που γράφεις παραπάνω, είναι η σχέση ΕΝΤΑΣΗΣ με την ΤΑΣΗ δια την ΙΣΧΥ.
Οταν μιλάμε για μια συσκευή (ΠΧ ένα PC) το φορτίο (η ενέργεια που χρειάζετε) είναι ΣΤΑΘΕΡΟ. Οταν ένα PC στην Ελλάδα χρειάζετε 100VA για να λειτουργήσει, τα ΙΔΙΑ VA θα χρειάζετε και στην αμερική. Απλά στην Ελλάδα τα 100VA μεταφράζονται σε 220V και 0.45 Ampere, ενώ στην Αμερική θα είναι 110V και 0.90 Ampere.
Εχεις μπερδευτεί με την ωμική αντίσταση προφανώς, η οποία όταν τροφοδοτείτε με την μισή τάση, καταναλώνει υποτερταπλασια ενέργεια, συμφωνα με τον τύπο I = V / R.

yanis
24-10-12, 16:18
εσυ μιλάς στην γλώσσα τις πιάτσας όπου είναι δεδομένη η τάση, και αυτό που ενδιαφέρει είναι η ισχύς που είναι ανάλογη με την απόδοση.
δεν ανέφερα την ωμική αντισταση πουθενα.
είπα πως Z= συνθετο φορτίο.
και να σου πω κ το άλλο... με την δική σου λογική. τι φορτίο έχει το ανθρώπινο σώμα? 10W? 20?
και εάν βάλω 300V? πάλι το ίδιο θα έχει?

με την δική μου λογική.... η απάντηση είναι ίδιο φορτίο
και διαφορετική κατανάλωση ενέργειας/χρόνο δηλαδη διαφορετική ισχύς.(που εσυ το ονομάζεις φορτίο)

yanis
24-10-12, 16:26
http://wiki.answers.com/Q/How_many_volts_can_a_human_take

SV1JRT
24-10-12, 16:40
εσυ μιλάς στην γλώσσα τις πιάτσας όπου είναι δεδομένη η τάση, και αυτό που ενδιαφέρει είναι η ισχύς που είναι ανάλογη με την απόδοση.
δεν ανέφερα την ωμική αντισταση πουθενα.
είπα πως Z= συνθετο φορτίο.
και να σου πω κ το άλλο... με την δική σου λογική. τι φορτίο έχει το ανθρώπινο σώμα? 10W? 20?
και εάν βάλω 300V? πάλι το ίδιο θα έχει?

με την δική μου λογική.... η απάντηση είναι ίδιο φορτίο
και διαφορετική κατανάλωση ενέργειας/χρόνο δηλαδη διαφορετική ισχύς.(που εσυ το ονομάζεις φορτίο)


Κάτσε ρε φίλε, γιατι με έχασες ......
Ασε το ανθρώπινο σώμα στην άκρη. Εδώ μιλάμε για "Συνθετο φορτίο" όπως είπες και εσύ.
Ασε και την ωμική αντίσταση στην άκρη και ας πιάσουμε το συγκεκριμένο παράδειγμα με το PC που είπα παραπάνω.
Εσυ δηλαδή λές ότι ΑΝ αγοράσω έναν υπολογιστή στην Ελλάδα, που καταναλώνει 100VA και τον μεταφέρω στην Αμερική. τότε αυτόματα θα καταναλώνει το ένα τέταρτο δηλαδή 25VA ????

moutoulos
24-10-12, 17:39
Μια οι ηλίθιοι δημοσιογράφοι, μια ο λαλημένος κόσμος, βγαίνει το μαργαριτάρι.

Καταρχήν μην ακούσω για "ηλεκτρολυτικό". Τα SMPS τροφοδοτικά των ΠιΣι μας έχουν
χαμηλής χωρητικότητας uF, λόγο KHz. Αυτό που λεω μπορεί να το επιβεβαιώσει ο
"οποιοσδήποτε" ηλεκτρονικός ...

Αν μιλάγαμε για γραμμικό τροφοδοτικό με τάση εξόδου ΠΧ 50VDC 20A, ναι να το
δεχτώ. Μπορεί να είχε εσωτερικά 100.000uF/63V. Παράδειγμα. Στην παρακάτω
εικόνα βλέπουμε άσπρους ηλεκτρολυτικούς που είναι 4700uF/450V ο καθένας.
Ο κάθε ένας είναι σαν "παριζάκι (https://www.google.com/search?q=%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%AC%CE%B A%CE%B9&hl=el&safe=off&client=firefox-a&hs=Bc2&rls=org.mozilla:el:official&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=rvGHUNPaHonRtAbO0oDAAw&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1920&bih=931)" (χονδρικά 200 x 70 mm). Αν είχε μέσα μερικούς
τέτοιους ... ήταν σχεδόν σίγουρο.

38359

Εντω μεταξύ ο "ειδικός" απεφάνθει και είπε:


Είναι ένα τροφοδοτικό των 20 δολαρίων» δήλωσε ο ειδικός επισκευής
ηλεκτρονικών υπολογιστών Dave Bradshaw στο KCTV-5. «Γιατί να το
ανοίγετε; Έτσι παίρνετε την ζωή σας στα χέρια σας.
... γιατί όπως πολύ σωστά γνωρίζουμε (στην Ελλάδα τουλάχιστον, αν και δεν
μιλάμε για την χώρα μας) οι ειδικοί επισκευών υπολογιστών, μόνο "ηλεκτρονικοί "
δεν είναι. Βέβαια αν εννοεί συνδεδεμένη στο δίκτυο (220 ή 110 VAC) ισχύει 100%.

Γνώμη μου, μάλλον κάτι είχε κάνει πρώτα, ή δεν είχε κάνει κάτι πρίν.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τώρα βέβαια ας μην το φιλοσοφούμε και ας παραμείνουμε στο γενικό:
Όποιος δεν έχει ιδέα απο "ρεύμα" ... δεν ασχολείται με αυτό.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Όπως λένε και στον στρατό:
Τα άδεια όπλα σκοτώνουν ...
------------------------------------

Πηγή (http://www.newsbeast.gr/world/arthro/427684/nearos-epathe-ilektroplixia-eno-episkeuaze-upologisti/?acpn=2)

yanis
24-10-12, 17:53
Κάτσε ρε φίλε, γιατι με έχασες ......
Ασε το ανθρώπινο σώμα στην άκρη. Εδώ μιλάμε για "Συνθετο φορτίο" όπως είπες και εσύ.
Ασε και την ωμική αντίσταση στην άκρη και ας πιάσουμε το συγκεκριμένο παράδειγμα με το PC που είπα παραπάνω.
Εσυ δηλαδή λές ότι ΑΝ αγοράσω έναν υπολογιστή στην Ελλάδα, που καταναλώνει 100VA και τον μεταφέρω στην Αμερική. τότε αυτόματα θα καταναλώνει το ένα τέταρτο δηλαδή 25VA ????
εσυ τι λές?

-nikos-
24-10-12, 18:29
τρεις σελιδες για αυτο το θεμα,,,,,αν ειναι δυνατον.

ουτε αμερικανοι να ειμασταν.

Ακρίτας
24-10-12, 20:13
Καταρχήν μην ακούσω για "ηλεκτρολυτικό". Τα SMPS τροφοδοτικά των ΠιΣι μας έχουν
χαμηλής χωρητικότητας uF, λόγο KHz. Αυτό που λεω μπορεί να το επιβεβαιώσει ο
"οποιοσδήποτε" ηλεκτρονικός ...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Όπως λένε και στον στρατό:
Τα άδεια όπλα σκοτώνουν ...
------------------------------------
(http://www.newsbeast.gr/world/arthro/427684/nearos-epathe-ilektroplixia-eno-episkeuaze-upologisti/?acpn=2)

Τα συνηθισμένα τροφοδοτικα AT, ATX κλπ. κάνουν ανόρθωση δικτύου μέ γέφυρα και αμέσως μετά έχουν δυο ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές 470μF, συνήθως, συνδεδεμένους σε σειρά. Η τάση που έχουν οι εν λόγω πυκνωτές όταν είναι φορτισμένοι είναι πάνω από 300V. Η συνολική τους ενέργεια πιστεύω ότι είναι αρκετή ώστε να σκοτώσει άνθρωπο αν το ρεύμα εκφόρτισης περάσει από ευαίσθητα όργανα.

Πολύ σωστά, τά άδεια όπλα σκοτώνουν όταν ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΑ.

SV1JRT
24-10-12, 20:16
Κάτσε ρε φίλε, γιατι με έχασες ......
Ασε το ανθρώπινο σώμα στην άκρη. Εδώ μιλάμε για "Συνθετο φορτίο" όπως είπες και εσύ.
Ασε και την ωμική αντίσταση στην άκρη και ας πιάσουμε το συγκεκριμένο παράδειγμα με το PC που είπα παραπάνω.
Εσυ δηλαδή λές ότι ΑΝ αγοράσω έναν υπολογιστή στην Ελλάδα, που καταναλώνει 100VA και τον μεταφέρω στην Αμερική. τότε αυτόματα θα καταναλώνει το ένα τέταρτο δηλαδή 25VA ????


εσυ τι λές?


Εγώ δεν λέω. ΕΣΕΝΑ ρωτάω. Για ξεκαθαρισε μου τι πιστεύεις ??

KOKAR
24-10-12, 20:21
Μια οι ηλίθιοι δημοσιογράφοι, μια ο λαλημένος κόσμος, βγαίνει το μαργαριτάρι.

Καταρχήν μην ακούσω για "ηλεκτρολυτικό". Τα SMPS τροφοδοτικά των ΠιΣι μας έχουν
χαμηλής χωρητικότητας uF, λόγο KHz. Αυτό που λεω μπορεί να το επιβεβαιώσει ο
"οποιοσδήποτε" ηλεκτρονικός ...

Αν μιλάγαμε για γραμμικό τροφοδοτικό με τάση εξόδου ΠΧ 50VDC 20A, ναι να το
δεχτώ. Μπορεί να είχε εσωτερικά 100.000uF/63V. Παράδειγμα. Στην παρακάτω
εικόνα βλέπουμε άσπρους ηλεκτρολυτικούς που είναι 4700uF/450V ο καθένας.
Ο κάθε ένας είναι σαν "παριζάκι (https://www.google.com/search?q=%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%AC%CE%B A%CE%B9&hl=el&safe=off&client=firefox-a&hs=Bc2&rls=org.mozilla:el:official&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=rvGHUNPaHonRtAbO0oDAAw&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1920&bih=931)" (χονδρικά 200 x 70 mm). Αν είχε μέσα μερικούς
τέτοιους ... ήταν σχεδόν σίγουρο.

38359

Εντω μεταξύ ο "ειδικός" απεφάνθει και είπε:


... γιατί όπως πολύ σωστά γνωρίζουμε (στην Ελλάδα τουλάχιστον, αν και δεν
μιλάμε για την χώρα μας) οι ειδικοί επισκευών υπολογιστών, μόνο "ηλεκτρονικοί "
δεν είναι. Βέβαια αν εννοεί συνδεδεμένη στο δίκτυο (220 ή 110 VAC) ισχύει 100%.

Γνώμη μου, μάλλον κάτι είχε κάνει πρώτα, ή δεν είχε κάνει κάτι πρίν.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Τώρα βέβαια ας μην το φιλοσοφούμε και ας παραμείνουμε στο γενικό:
Όποιος δεν έχει ιδέα απο "ρεύμα" ... δεν ασχολείται με αυτό.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Όπως λένε και στον στρατό:
Τα άδεια όπλα σκοτώνουν ...
------------------------------------

Πηγή (http://www.newsbeast.gr/world/arthro/427684/nearos-epathe-ilektroplixia-eno-episkeuaze-upologisti/?acpn=2)

εμένα ένας καλός άνθρωπος μου έδωσε δυο τέτοια παριζακια.... αλλά είναι μαύρα, λες να ειναι ληγμένα ? :hahahha:

http://img43.imageshack.us/img43/9893/dsc07636z.jpg

jeronimo
24-10-12, 21:48
Παιδιά δεν νομίζω ότιτο θέμα είναι αν η τάση είναι 220 η 110 , αλλά η ένταση που θα περάσει από το ανθρώπινο σώμα και πως θα κλείσει κύκλωμα .
Παράδειγμα αν έχουμε είσοδο από το αριστερό χέρι και έξοδο απότο δεξί είναι σίγουρο ότι θα περάσει από την καρδιά τότε τα πράγματα μπορεί να είναι τραγικά .
Δεν είναι τυχαίο πουοι αυτόματοι διαρροής είναι max 40mA.ΡΟΗΣ)

SV1JRT
25-10-12, 09:57
εμένα ένας καλός άνθρωπος μου έδωσε δυο τέτοια παριζακια.... αλλά είναι μαύρα, λες να ειναι ληγμένα ? :hahahha:



Εξαρτάτε Κώστα... Πότε τα "γέννησε" η μαμά τους ???
Πάντως, συμφωνα με την κυβέρνηση, τα ληγμένα τα τρώμε. Για πλάκα γράφουν επάνω ημερομηνία λήξης. Για να έχουν δουλειά οι τυπογράφοι....

yanis
25-10-12, 22:43
Εγώ δεν λέω. ΕΣΕΝΑ ρωτάω. Για ξεκαθαρισε μου τι πιστεύεις ??
εαν είναι πχ λάμπα πυρακτώσεως100W τότε εάν καταναλώνει εδω 100VA τότε στην αμερική θα καταναλώνει 25VA... (με μικρή απόκλιση λόγω συχνότητας)

lepouras
25-10-12, 23:02
εαν είναι πχ λάμπα πυρακτώσεως100W τότε εάν καταναλώνει εδω 100VA τότε στην αμερική θα καταναλώνει 25VA... (με μικρή απόκλιση λόγω συχνότητας)

δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά αν είναι έτσι τότε σωθήκαμε.. θα βάλω ένα μοτέρ 400 αμερικάνικο να γυρνά μια γεννήτρια 400 βατ εδώ και με ένα μετασχηματιστεί θα θα το τροφοδοτώ ξανά(αμερικάνικα) και θα ξοδεύω τα 100(αφού τόσα θα καταναλώνει αμερικάνικα). μου περισσεύουν και 300 να παίζω.
ξανασκέψου αυτό που είπες μήπως μπέρδεψες κάτι.

Ακρίτας
25-10-12, 23:17
εαν είναι πχ λάμπα πυρακτώσεως100W τότε εάν καταναλώνει εδω 100VA τότε στην αμερική θα καταναλώνει 25VA... (με μικρή απόκλιση λόγω συχνότητας)

Εντάξει, έχεις δίκιο...περίπου. Η ισχύς που καταναλώνει μια ΣΤΑΘΕΡΗ αντίσταση ισούται με το τετράγωνο της τάσης προς την αντίσταση. Έτσι αν υποδιπλασιάσουμε την τάση επάνω στη ΣΤΑΘΕΡΗ αντίσταση, υποτετραπλασιάζεται η ισχύς που καταναλώνεται πάνω σε αυτή.

Λάθος πρώτο: Ισχύς στη περίπτωσή μας δεν επηρεάζεται απο τη συχνότητα γιατί οι τιμές των τάσεων στα δίκτυα αναφέρονται σε RMS.

Λάθος δεύτερο: Οι λάμπες πυρακτώσεως, όπως και τα ανθρώπινα σώματα, είναι ΠΟΛΥ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ αντιστάσεις.:001_smile:

ezizu
25-10-12, 23:21
εαν είναι πχ λάμπα πυρακτώσεως100W τότε εάν καταναλώνει εδω 100VA τότε στην αμερική θα καταναλώνει 25VA... (με μικρή απόκλιση λόγω συχνότητας)

Γιάννη ( yanis ) έτσι όπως το θέτεις είναι σωστό ,δηλαδή εφόσον η αντίσταση ( φορτίο ) παραμένει ίδια και η τάση μειώνεται ,θα μειωθεί και το ρεύμα που ρέει στο κύκλωμα ,οπότε συνεπάγεται ότι θα μειωθούν και τα Watt ( ισχύς κατανάλωσης ).
Η λεπτομέρεια όμως είναι ότι η απόδοση της λάμπας ( στο συγκεκριμένο παράδειγμα ) δεν θα είναι η ίδια ,αλλά θα είναι και αυτή μειωμένη.
Άρα στην Αμερική θα << καίει >> λιγότερα ,αλλά θα αποδίδει και λιγότερα.

lepouras
25-10-12, 23:28
ναι αν πάρεις μια λάμπα 220 βολτ και την πας στην Αμερικα. εκεί όμως η λάμπες είναι για 110. οπότε για να αποδώσουν τα 100 βατ θα πρέπει να περάσει το διπλάσιο ρεύμα από ότι εδώ στα 220.

yanis
25-10-12, 23:36
διαβασατε ολη τη συζητηση? το θέμα είναι πως ο Σωτηρης είπε πως μπορει ένας πυκνωτής να σκωτώσει άνθροπο. απο'κει ξεκινάει το θέμα. και λέω εγω σε σκωτώνουν τα αμπερ (μιλιαμπερ).
για να εχεις τα καταλληλα αμπέρ για να πας στον αγιο Πέτρο (ακαριαία) θέλεις παραπάνω απο 110V (ok?) (εκτώς αν έχει καποια προβλήματα υγείας)
σε τροφοδοτικό στην αμερική εφ'όσον έχουν δίκτυο 110, και ο υπολογιστής (ΚΜ) χρειάζεται τιμές πολύ πιο κάτω απο 110, στο τροφοδοτικό η μέγιστη τάση που μπορεί να βρείς σε πυκνωτή είναι 110. (οκ?)
σήφη το έχω πει πιο πάνω πως η απόδοση είναι ΣΑΦΩΣ ανάλογη της ισχύος που καταναλώνει.
Γιάννη ξαναδιάβασέ τα και δές ποιός τα μπέρδεψε...

yanis
25-10-12, 23:41
ναι αν πάρεις μια λάμπα 220 βολτ και την πας στην Αμερικα. εκεί όμως η λάμπες είναι για 110. οπότε για να αποδώσουν τα 100 βατ θα πρέπει να περάσει το διπλάσιο ρεύμα από ότι εδώ στα 220.
σωστά
το θέμα είναι πώς ο Σωτήρης λέει πως μια λάμπα πυρακτώσεως 100W σε μάς, και μία λάμπα πυρακτώσεως 100W της αμερικής έχουν ίδιο φορτίο. εσύ συμφωνείς?

ezizu
26-10-12, 00:01
Γιάννη ( yanis ) έχω διαβάσει όλο το νήμα.


....σε τροφοδοτικό στην αμερική εφ'όσον έχουν δίκτυο 110, και ο υπολογιστής (ΚΜ) χρειάζεται τιμές πολύ πιο κάτω απο 110, στο τροφοδοτικό η μέγιστη τάση που μπορεί να βρείς σε πυκνωτή είναι 110. (οκ?)....

Ο πυκνωτής εξομάλυνσης στο πρωτεύων κύκλωμα του τροφοδοτικού θα έχει περίπου 150V.Αλλά δεν νομίζω να την έχει πάθει από αυτό τον πυκνωτή.
Σίγουρα ένα σοκ το παθαίνεις ,αν ξεφορτιστεί πάνω σου ο πυκνωτής αυτός ,αλλά για να σκοτωθείς από την τάση και το ρεύμα του συγκεκριμένου πυκνωτή, μου φαίνεται πολύ δύσκολο εώς απίθανο.Εκτός αν υπάρχουν άλλα προβλήματα υγείας ή έχει καταλάβει λάθος ο δημοσιογράφος και δεν είναι τροφοδοτικό αλλά UPS, όπως έχει αναφερθεί παραπάνω .

nestoras
26-10-12, 01:21
OFFTOPIC: Οι λάμπες στην Αμερική έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά "σύρματος" από τα δικά μας ώστε να αποδίδουν την ίδια ισχύ με διαφορετική τάση.
Επίσης, επάνω στα χαρακτηριστικά της λάμπας αναγράφεται και η τάση λειτουργίας (πχ 60W, 220V ή 45W, 110V).
Αυτό σημαίνει ότι η λάμπα θα αποδώσει την ονομαστική της ισχύ στην ονομαστική της τάση. Αν συνδέσω μία "ελληνική" λάμπα στην Αμερική τότε αυτή προφανώς και θα αποδώσει πολύ λιγότερα watt (χαμηλότερο φωτισμό δηλαδή). Αν κάνω το αντίθετο (αν φέρω δηλαδή μια αμερικάνικη λάμπα στην Ελλάδα), τότε το πιο πιθανό είναι να την "κάψω" επειδή θα της δώσω διπλάσια τάση από την ονομαστική τάση λειτουργίας. Με αριθμούς:
100W ελληνικής λάμπας σημαίνουν: 100/220=0.45Α στην ελλάδα για να λειτουργεί σωστά. Χοντρικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι η ωμική της αντίσταση είναι περίπου ίση με: 220/0.45=488Ω
Αν βάλω αυτή τη λάμπα στην Αμερική, τότε θα διαρρέεται από ρεύμα 110/488=0.225Α και θα καταναλώνει ισχύ ίση με:
0.2252 * 488=24.705W (λόγω στρογγυλοποιήσεων δεν βγήκε ακριβώς 25W όπως και θα έπρεπε να βγει).
Δηλαδή η λάμπα θα λειτουργεί στο ένα τέταρτο της ονομαστικής της ισχύος.
Αντίστοιχα αν κάνουμε τους υπολογισμούς για "αμερικάνικη" λάμπα στην Ελλάδα θα δούμε ότι στην Ελλάδα θα εξαναγκάσω τη λάμπα να δουλέψει με την τετραπλάσια από την ονομαστική της ισχύ, οπότε θα την "κάψω"!

Όσον αφορά στο θέμα με το τροφοδοτικό και την ηλεκτροπληξία, ετοίμασα κάποια απάντηση αλλά δεν την έχω τελειώσει ακόμη. Κάποια στοιχεία που θα πρέπει να ληφθούν υπόψιν είναι ότι η μέγιστη τάση στους πυκνωτές ενός τέτοιου τροφοδοτικού είναι περίπου 155V (110*1.414) κι ότι θα πρέπει να υπάρχουν πολύ συγκεκριμένες συνθήκες εκφόρτισης έτσι ώστε αυτά τα 155V να είναι επικίνδυνα για τον άνθρωπο. Θα πρέπει το ένα άκρο τουλάχιστον του πυκνωτή να είναι γειωμένο ή να πιάσω με δύο διαφορετικά χέρια τα ποδαράκια του πυκνωτή. Κι όλα αυτά χωρίς να λάβω υπόψιν μου τις αντιστάσεις που είναι παράλληλα συνδεδεμένες με τους πυκνωτές ώστε να γίνεται η εκφόρτισή τους όταν το βγάζω από την πρίζα.

Manthosvf
26-10-12, 01:35
ρε παιδια και εγω εχω φαει πυκνοτη απο τροφοδοτικο pc και απο ups χωρις μπαταρια βεβαια θα μου πειτε και ποιοσ δεν εφαγε... ακομα εδω ειμαι μηπως συμβενει τπτ αλλο

SV1JRT
26-10-12, 11:13
Κάτσε ρε φίλε, γιατι με έχασες ......
Ασε το ανθρώπινο σώμα στην άκρη. Εδώ μιλάμε για "Συνθετο φορτίο" όπως είπες και εσύ.
Ασε και την ωμική αντίσταση στην άκρη και ας πιάσουμε το συγκεκριμένο παράδειγμα με το PC που είπα παραπάνω.
Εσυ δηλαδή λές ότι ΑΝ αγοράσω έναν υπολογιστή στην Ελλάδα, που καταναλώνει 100VA και τον μεταφέρω στην Αμερική. τότε αυτόματα θα καταναλώνει το ένα τέταρτο δηλαδή 25VA ????


σωστά
το θέμα είναι πώς ο Σωτήρης λέει πως μια λάμπα πυρακτώσεως 100W σε μάς, και μία λάμπα πυρακτώσεως 100W της αμερικής έχουν ίδιο φορτίο. εσύ συμφωνείς?

ΟΧΙ Γιάννη. ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΛΑΜΠΑ. Οπως βλέπεις στη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ που έβαλα μαζί με την δική σου παραπάνω, ρωτάω για ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ (PC). Οχι για λάμπα.

SV1JRT
26-10-12, 11:15
Λοιπόν, για να τελειώνουμε με το θέμα γιατι τράβηξε πολύ μακριά η βαλίτσα.
Άλλο το «ΣΤΑΘΕΡΟ ΦΟΡΤΙΟ», Άλλο η «ΩΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ» και άλλο η «ΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ»..


Σταθερό φορτίο είναι το φορτίο του οποίου η κατανάλωση σε WATT είναι ΣΤΑΘΕΡΗ και δεν μεταβάλετε από την διακύμανση της τάσης.
ΩΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ είναι η ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ να προβάλουν δυσχέρεια στην διέλευση των ηλεκτρωνίων . ΟΛΑ τα υλικά έχουν αντίσταση. Απλώς τα μέταλα έχουν μικρή αντίσταση ενώ σε άλλα υλικά η αντίσταση τείνει στο απειρο.
ΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ είναι η ιδιότητα των ΠΗΝΙΩΝ να παρουσιάζουν ωμική αντίσταση εξαρτώμενη από την ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ μεταβολής της τάσης.


Ο νόμος του Ohm εφαρμόζεται για να βρούμε τις σχέσεις μεταξύ την ΤΑΣΗΣ, ΕΝΤΑΣΗΣ, ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ και ΙΣΧΥΣ ενός κυκλώματος.
Συμφωνα με τον τύπο του Ohm, Όταν μία συσκευή έχει ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (σταθερό φορτίο) η τάση ή η ενταση του κυκλωματος ΠΡΕΠΕΙ να αλάξει. Για παράδειγμα,

Σε ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 100 Watt τότε ισχύουν οι τύποι:


V=220, W=100: Ι= W / V => I=100 / 220 => I=0,4545 Ampere. ( Rload = 484 Ohm)
V=110, W=100: Ι= W / V => I=100 / 110 => I=0,9090 Ampere. ( Rload = 121 Ohm)


Σε ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 100 Ohm ισχύουν οι τύποι:


V=220, R=100: I=V/R => I=220/100 => I=2,2 Ampere (Wload = 484 Watt)
V=100, R=100: I=V/R => I=110/100 => I=1,1 Ampere (Wload = 121 Watt)


Σύμφωνα με τα παραπάνω, ένα PC το οποίο χρειάζετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜ¨ΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ σε Watt για να λειτουργήσει, θα καταναλώνει την ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΕΝΤΑΣΗ (Ampere) στην Αμερική, από ότι καταναλώνει στην Ευρώπη και θα παράγει ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ σε Watt.
Ενας λαμπτήρας ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ, ο οποίος θεωρούμε ότι έχει ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, θα καταναλώνει ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΕΝΤΑΣΗ (ampere) στην Αμερική, από ότι καταναλώνει την Ευρώπη και θα παράγει ΤΟ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ του έργου σε Watt

Οποιος έχει δυσκολία να αποδεχτεί τους παραπάνω ΝΟΜΟΥΣ της ΦΥΣΙΚΗΣ, να ανοίξει κανένα βιβλίο φυσικής γυμνασίου και να διαβάσει.

.

Ακρίτας
26-10-12, 14:04
Πράγματι το θέμα έχει εκτραπεί στις διάφορες μορφές του νόμου του Ωμ. Και αφού κανείς δεν έκανε τον κόπο να ανεβάσει ένα σχέδιο, το ανεβάζω εγώ.
Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω σχέδιο και πείτε μου τί τάση έχουν οι δυο ηλεκτρολυτικοί, σε σειρά (που βρίσκονται μετά τη γέφυρα ανόρθωσης) όταν ο διακόπτης επιλογής τάσης δικτύου είναι στα 115V.


38417

yanis
26-10-12, 14:10
Λοιπόν, για να τελειώνουμε με το θέμα γιατι τράβηξε πολύ μακριά η βαλίτσα.
Άλλο το «ΣΤΑΘΕΡΟ ΦΟΡΤΙΟ», Άλλο η «ΩΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ» και άλλο η «ΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ»..


Σταθερό φορτίο είναι το φορτίο του οποίου η κατανάλωση σε WATT είναι ΣΤΑΘΕΡΗ και δεν μεταβάλετε από την διακύμανση της τάσης.
ΩΜΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ είναι η ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ να προβάλουν δυσχέρεια στην διέλευση των ηλεκτρωνίων . ΟΛΑ τα υλικά έχουν αντίσταση. Απλώς τα μέταλα έχουν μικρή αντίσταση ενώ σε άλλα υλικά η αντίσταση τείνει στο απειρο.
ΕΠΑΓΩΓΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ είναι η ιδιότητα των ΠΗΝΙΩΝ να παρουσιάζουν ωμική αντίσταση εξαρτώμενη από την ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ μεταβολής της τάσης.


Ο νόμος του Ohm εφαρμόζεται για να βρούμε τις σχέσεις μεταξύ την ΤΑΣΗΣ, ΕΝΤΑΣΗΣ, ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ και ΙΣΧΥΣ ενός κυκλώματος.
Συμφωνα με τον τύπο του Ohm, Όταν μία συσκευή έχει ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ (σταθερό φορτίο) η τάση ή η ενταση του κυκλωματος ΠΡΕΠΕΙ να αλάξει. Για παράδειγμα,

Σε ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 100 Watt τότε ισχύουν οι τύποι:


V=220, W=100: Ι= W / V => I=100 / 220 => I=0,4545 Ampere. ( Rload = 484 Ohm)
V=110, W=100: Ι= W / V => I=100 / 110 => I=0,9090 Ampere. ( Rload = 121 Ohm)


Σε ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ 100 Ohm ισχύουν οι τύποι:


V=220, R=100: I=V/R => I=220/100 => I=2,2 Ampere (Wload = 484 Watt)
V=100, R=100: I=V/R => I=110/100 => I=1,1 Ampere (Wload = 121 Watt)


Σύμφωνα με τα παραπάνω, ένα PC το οποίο χρειάζετε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜ¨ΕΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ σε Watt για να λειτουργήσει, θα καταναλώνει την ΔΙΠΛΑΣΙΑ ΕΝΤΑΣΗ (Ampere) στην Αμερική, από ότι καταναλώνει στην Ευρώπη και θα παράγει ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ σε Watt.
Ενας λαμπτήρας ΠΥΡΑΚΤΩΣΗΣ, ο οποίος θεωρούμε ότι έχει ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, θα καταναλώνει ΤΗΝ ΜΙΣΗ ΕΝΤΑΣΗ (ampere) στην Αμερική, από ότι καταναλώνει την Ευρώπη και θα παράγει ΤΟ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ του έργου σε Watt

Οποιος έχει δυσκολία να αποδεχτεί τους παραπάνω ΝΟΜΟΥΣ της ΦΥΣΙΚΗΣ, να ανοίξει κανένα βιβλίο φυσικής γυμνασίου και να διαβάσει.

.
1) την παλέυεις?
2) κοψε την ειρωνεία
3) διαβασε εσύ καλυτερα κανα βιβλίο.

SV1JRT
26-10-12, 14:17
Πράγματι το θέμα έχει εκτραπεί στις διάφορες μορφές του νόμου του Ωμ. Και αφού κανείς δεν έκανε τον κόπο να ανεβάσει ένα σχέδιο, το ανεβάζω εγώ.
Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω σχέδιο και πείτε μου τί τάση έχουν οι δυο ηλεκτρολυτικοί, σε σειρά (που βρίσκονται μετά τη γέφυρα ανόρθωσης) όταν ο διακόπτης επιλογής τάσης δικτύου είναι στα 115V.


38417


Απο ότι βλεπω στο σχέδιο, ΟΤΑΝ η γέφυρα ανώρθωσης τροφοδοτείτε με 115V AC (ο διακοπτης γυρισμένος στο 115) , τότε η ανορθωμένη DC τάση είναι περίπου 324 Volt, γιατι η συνδεσμολογία της γέφυρας στα 115V είναι συνδεσμολογία ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΤΑΣΗΣ, ΑΡΑ, η τάση σε ΚΑΘΕ ηλεκτρολυτικό εξομάλυνσης είναι 162 Volt περίπου.

SV1JRT
26-10-12, 14:27
1) την παλέυεις?
2) κοψε την ειρωνεία
3) διαβασε εσύ καλυτερα κανα βιβλίο.

1) Μια χαρα την "παλευω" !!
2) ΔΕΝ ειρωνευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ. Εγώ απέδειξα αυτά που λέω. Εσύ είσαι μονο λόγια και επιθετικό χαρακτήρα.
3) Εγώ έχω διαβάσει ΑΠΕΙΡΑ βιβλια και συνεχίζω ακόμα να διαβάζω. Απόδειξη είναι τα πτυχία μου και η δουλειά μου.

Σταματάω εδώ την αντιπαράθεση, γιατί δέν έχει κανένα νόημα.

yanis
26-10-12, 14:38
συμφωνω. κανενα νόημα.

Ακρίτας
26-10-12, 15:12
Απο ότι βλεπω στο σχέδιο, ΟΤΑΝ η γέφυρα ανώρθωσης τροφοδοτείτε με 115V AC (ο διακοπτης γυρισμένος στο 115) , τότε η ανορθωμένη DC τάση είναι περίπου 324 Volt, γιατι η συνδεσμολογία της γέφυρας στα 115V είναι συνδεσμολογία ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗ ΤΑΣΗΣ, ΑΡΑ, η τάση σε ΚΑΘΕ ηλεκτρολυτικό εξομάλυνσης είναι 162 Volt περίπου.

Σωστά. Ανόρθωση "delon" αναφέρεται σε κάποια παλιά βιβλία. Εν σειρά λοιπόν οι δυο πυκνωτές έχουν αρκετή τάση (και ενέργεια) για να δημιουργήσουν πρόβλημα στο ανθρώπινο σώμα αν το ρεύμα εκφόρτισης βρεί στη διαδρομή του ευαίσθητα όργανα. Νομίζω ότι μπορούμε να μείνουμε σε αυτό το συμπέρασμα.:001_smile: