PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωσοπικο και χρονος που χρειαζεται για εγκατασταση Φ/Β.



katmadas
25-10-12, 17:05
Προκειτε για 3 εγκαταστασεις Φ/Β 5κβατ σε κεραμιδια.
Οι 2 τριοροφες και η μια 4 οροφοι.

Το αφεντικο στην 1η μας εστειλε 3 ατομα και βγαλαμε την εγκατασταση σε 2 μερες.
Στην δευτερη μας εστειλε 2 ατομα και βγαλαμε την δουλεια σε 2,5 μερες.Η κουραση ομως 2πλασια.
Τωρα για την τριτη σκοπευει να μας στειλει παλι 2 ατομα.

Παρακαλω καποιος που κανει ηδη εγκαταστασεις να μου πει ποσα ατομα πανε συνηθως.
Ετσι για να ξερω...

Και μιλαω για τα παντα ετσι.
Απο κουβαλημα στην στεγη μεχρι συνδεσμολογια και πινακες.

Αντε γιατι τα πηρα...
Και αμα εχει δικιο την εβαψα γιατι παραπονεθηκα....

Ευχαριστω

p.gabr
25-10-12, 17:31
Λοιπον ξερεις γιατι στελνει δυο;;Γιατι μαλλον εισαι αδυνατος και δεν μπορεις μονος σου

katmadas
25-10-12, 17:54
Καλα σιγουρα αν θα μπορουσε θα εστελνε και εναν αλλα σοβαρα τωρα.
Εχουμε κανει ηδη τρεις εγκαταστασεις συνολο και αυριο παμε για την 4η...
Αν ειναι ετσι να παρακαλαω να βρεχει συνεχεια για ολο τον χρονο:lool:..
Πολυ κουραση ρε παιδι μου δεν λεει.
Αν ηταν σε ταρατσα με βασεις τοτε ενταξει..
Αλλα δεν γινεται να κανεις ισοροπια για τοσες ωρες συνεχομενες και να κουβαλας και τα παντα.
Αν ειναι να ξερω για να πραξω αναλογως.

GeorgeVita
25-10-12, 18:05
Nα προσέχεις όταν σκαρφαλώνεις, πρώτα η δική σου ασφάλεια και μετά τα "πανέλα"!

leosedf
25-10-12, 18:10
4-5 πηγαίναμε.
Αλλά στην κανονική δουλειά άλλαζε πάντα το συνεργείο μου ανάλογα με τη δουλειά που είχαμε, λόγω του ότι ξέραμε τι έχουμε να κάνουμε και πόση ώρα χρειάζεται. Αλίμονο αν μετά από χρόνια δεν ξέρεις πόσο χρόνο και πόση δουλειά έχει.

katmadas
25-10-12, 18:15
Γιωργο δεν ειναι ετσι.

Η συγνωμη αν φανηκε ετσι.

Απο την δουλεια μου ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και η συνεργασια αριστη ολα αυτα τα χρονια.
Με μια συζητηση αν ξερω τι γινεται στην υπολοιπη αγορα θα διορθωθουν τα πραγματα.

Τωρα τελευταια μπηκαμε και εκει γιαυτο συμβαινει αυτο.
Αλλα εχω και αγνοια!
Αν ειναι ετσι οντως δεν αντεχεται.
Αλλα αυτο δεν συμαινει οτι δεν τιμαω το αφεντικο μου.
Ισα - ισα μαλιστα που θελω να εχει δουλεια για να εχω και εγω.
Αλλωστε μαρεσει αυτο που κανω.
Αλλα πολυ χαμαλικη αυτο τωρα.

Στην αρχη μαρεσε γιατι εμαθα κατι καινουργιο...
Αλλα απο την αλλη εχει πολυ καταπονηση αν τα κανεις ολα απο την αρχη μεχρι το τελος.

Κανενας που να ειναι παθων?

katmadas
25-10-12, 18:16
Κωστα γραφαμε μαζι!

Τωρα μπηκαμε θα ειναι η τεταρτη δουλεια.

taxideytis
25-10-12, 18:21
τα πάντα είναι εξάρτηση της πληρωμής...

trampoukos
25-10-12, 18:29
τα 5 kw χρειαζονται 3 ατομα στο κουβαλημα και 2 μετα στην τοποθετηση και τις συνδεσεις

GeorgeVita
25-10-12, 18:38
Ολοι προσπαθούμε "να σώσουμε το καράβι", οπότε υπομονή και διαλλακτικότητα (φαντάζομαι είσαι μικρός σε ηλικία) θα κερδίσεις από την εμπειρία σου.

katmadas
25-10-12, 18:46
Ειμαι μικρος 30 χρονων.
Αλλα δουλευω απο πολυ μικρος σχεδον 14.
Εχω κανει διαφορες δουλειες.Ολες αναλογα με την ηλικια,τον χρονο μου,την συγκηρια,την καυλα.
Ποτε ολα αυτα τα χρονια δεν ειχα προβλημα με κανενα αφεντικο μου και ουτε αυτοι απο μενα.
Σαν ηλεκτρονικος δουλευω τα τελευταια 5 χρονια και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.

Γιωργο πολυ σκανδαλοθηρικα ειδες το θεμα!

Καμια σχεση με αυτο που ρωταω.
Αστω καλυτερα.

GeorgeVita
25-10-12, 18:52
ΟK, κάνω και "μερική εξαέρωση" για να μην υπάρχει εκτροπή (off topic)!
Πάντως δεν είσαι μόνος που έχεις τέτοιους προβληματισμούς.

katmadas
25-10-12, 19:14
τα 5 kw χρειαζονται 3 ατομα στο κουβαλημα και 2 μετα στην τοποθετηση και τις συνδεσεις

Καπως ετσι το κανουμε τωρα.
Αρα ειναι λογικο?
Τα κεραμυδια εχουν πολες δισκολιες.
Πρεπει να συκωνεις κεραμιδια να βρισκεις δοκαρια να βαζεις βασεις , να περνας βεργες , να πηγαινεις να περνεις πανελ να τα αλφαδιαζεις να τα ενωνεις κ.α.
Επισης αν εχουν σπασει κεραμυδια να τα αλλαζεις.
Επισης να κανεις ελεγχο για διαροες.
Ολα αυτα εφοσον πρεπει να τα κανεις εφοσον εχεις ξεχασει πως ειναι να πατας και να περπατας στη γη και νιωθεις περισοτερο σαν γατα.
Και αλλα τοσα πολα που δεν υπαρχουν οταν πας να βαλεις απλα 5αρι σε ενα χωραφι η σε μια ταρατσα.

Δηλαδη μου λες οτι ενω εφαγες ολη την ημερα τον ηλιο η το κρυο πανω στα κεραμυδια και εφοσον τελέιωσες με ολα
πρεπει να πας και να κανεις τρυπες για ινβερτερ και πινακες και ρολογια και να τραβηξεις και καλωδια απο πανω και καλωδια ac?
Αδυνατω να το πιστεψω αλλα αμα ειναι ετσι τοτε παω πασο.

leosedf
25-10-12, 19:35
Όχι αλλα έχεις άτομο που δουλεύει στον ινβερτερ. δεν ειναι και τόσο τραγικά.

nestoras
25-10-12, 20:17
Σε "δεκάρι" σκεπής 5 άτομα. 3 πάνω, 1 κάτω (ηλεκτρολογικά), 1 για διάφορες δουλειές. Στο κουβάλημα όλοι μαζί.
Σε "δεκάρι" ταράτσας 4 άτομα είναι υπεραρκετά. Σε πεντάρι δεν έχω πάει ποτέ αλλά θεωρώ ότι μία εγκατάσταση χρειάζεται τουλάχιστον 3 άτομα όποια κι αν είναι αυτή, 2 στα κεραμίδια και 1 στους πίνακες.

katmadas
26-10-12, 07:35
Σε "δεκάρι" σκεπής 5 άτομα. 3 πάνω, 1 κάτω (ηλεκτρολογικά), 1 για διάφορες δουλειές. Στο κουβάλημα όλοι μαζί.
Σε "δεκάρι" ταράτσας 4 άτομα είναι υπεραρκετά. Σε πεντάρι δεν έχω πάει ποτέ αλλά θεωρώ ότι μία εγκατάσταση χρειάζεται τουλάχιστον 3 άτομα όποια κι αν είναι αυτή, 2 στα κεραμίδια και 1 στους πίνακες.

Παναγιωτη νασε καλα με καλυψες...
Και εγω κατι τετοιο φανταζομουν.
Αυτος που θα ειναι στους πινακες επειδη η δουλει του ειναι γρηγορη ενοητε θα στερεωσει και τις καλωδιωσεις DC kai AC.


Σημερα εμαθα οτι η εγκατασταση θα ειναι 10αρα.
Και τα κεραμηδια αυτην την φορα πιο αποτομα...

Ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.

Καλημερα σε ολους....

apilot
26-10-12, 09:52
Φάνη μου καλημέρα και υπομονή. Λόγω ότι είμαι και εγώ από τα 16 στην δουλειά και έχω 40 χρόνια συνεχόμενα ένσημα. Θα ήθελα να σου πω υπομονή και κουράγιο και ότι ζητάς από το αφεντικό σου να το ζητάς με ωραίο τρόπο ήρεμο και διπλωματικό. Για να έχεις συνέχεια δουλειά γιατί είναι δύσκολοι καιροί. Πάντα φιλικά για ότι σε λέω και λόγω ότι έχουμε μια κάποια ηλικία. Χρόνια πολλά σε τυχόν εορτάζοντες.