PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Εξωτ.κεραια TV



nikos_athina
28-10-12, 00:30
Καλησπερα!
Αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα με την κεραια που μολις εβαλα..(βασικα,την πηρα μεταχειρισμένη- δωρο, απο ενα γειτονα που μετακόμισε.).
Οταν εχει κανονικό/καλό καιρό "πιξελιάζει"και κολλάει σε ορισμενα καναλια,οπως, BBC News,Deuche Welle,ET1,ET3,NET,ERT HD,Vouli ,ενω όταν βρέχει τα πιάνει ΟΛΑ κανονικά και τέλεια!!(απιστευτο ε?και ομως!!)
Η κεραια ειναι τυπου Collinear/πλαισιο/πλέγμα ,οπως τελος παντων λεγονται αυτες.Ο αποκωδικοποιητής μου ειναι Crystal Audio HD και δεν εχει κανένα προβλημα..(τον δοκίμασα σε φιλου τηλεοραση με αλλη κεραια και επαιξε τελεια!)
Δεν ξέρω τι να κάνω, πραγματικά...

Ευχαριστω,
Νικος/ Αθηνα

takisegio
28-10-12, 01:17
ελεγξε καλωδια -αλλαξε τα προσεξε λιγο τη κατευθυντικοτητα να ειναι στον υμμητο

lepouras
28-10-12, 02:42
μήπως μπουκώνει από το σήμα?(ίσως λέω βλακεία) επειδή εγώ πιάνω και με σύρμα δίπλα σου. ήμαστε φάτσα κάρτα στις κεραίες του Υμηττού και πολύ κοντά.

maouna
28-10-12, 10:41
αυτή η κεραία που έχει ο φίλος έχει μέτριο κέρδος και μεγάλη γωνία λήψης,δεν είναι κατευθυντική. μια κατευθυντικη με μέτριο κερδος προς τα εκει που εκπέμπεται το σήμα θα ήταν καλυτερα.

xampos
28-10-12, 16:24
και εγώ αυτό πιστέυω μάλλον χρειάζεσαι εξασθενητη σήματος στο κανάλι 48 (συχνότητα 690 MHz) και στο κανάλι 52 (συχνότητα 722 MHz)

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
28-10-12, 22:15
-Δοκίμασε έναν εξασθενητή ακριβώς τη στιγμή που κάνει το "πιξελιάρισμα" για να είσαι σίγουρος, η περιοχή και στα αναλογικά χρειαζόταν εξασθενητή.

maouna
29-10-12, 18:44
μάλλον θα έκανε και τα ίδια και στον γείτονα η κεραία

xampos
29-10-12, 19:00
Γύρισε λίγο την κεραία να μην βλέπει απευθείας τον πομπό