Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Αiwa NSX-S909 διάλυση



mtzag
30-10-12, 18:24
Εχω ενα Αiwa NSX-S909 stereo καπως παλιο που εχει χαλασει το ατερμονο στροφαλο της εντασης
το cd player οι κασετες κτλπ.

Ο ενισχυτης ομως παιζει και βγαζει 2 x subwoofer και 2 x mid/hi frequency.

Μπορω να το διαλυσω και του παρω μονο τον ενισχυτη και να τον βαλω σε ενα mp3 player ή καπου αλλού?
Αξιζει ή οχι ?

stelios_a
30-10-12, 18:31
αν ξερεις μετα να το φτιαξεις μπορεις . το εκανα και εγω σε ενα jvc ασχετα αν δεν μπορω να το συναρμολογισω τωρα :P . παρτου και τον μετασχηματιστη :D και το τροφοδοτικο και ξεκινα :) βεβαια αν εχει και aux μπορεις να το αξιοποιησεις και ετσι οπως ειναι

mtzag
30-10-12, 18:42
εχει aux αλλα οπως ειπα εχει χαλασει το στροφαλο της εντασης και δεν μπορω να ανεβασω ενταση
Δεν ειναι ποτενσιομετρο αλλα ειναι ατερμονο και μαλλον ειναι καποιο encoder.

Οταν λεω οτι εχει χαλασει το γυριζεις ας πουμε να αυξησεις τη φωνη και αυτο την κατεβαζει κανει δηλαδη οτι θελει.

stelios_a
30-10-12, 19:14
περνεις τον ενισχυτη και το φτιαχνεις απο την αρχη τοτε . αυτα αλαζουν :) . και κρατας και οτι σου ειπα ποιο πανω οπως και την ψυχτρα του αν θες

ezizu
30-10-12, 23:11
To encoder για το volume,μπορείς να προσπαθήσεις να το καθαρίσεις με spray καθαρισμού για ποτενσιόμετρα και αν δεν γίνει κάτι,τότε κοίταξε αν μπορείς να το ανοίξεις και να κάνεις πιο λεπτομερή καθαρισμό και λίπανση (για να το ανοίξεις χρειάζεται σχετική εμπειρία και αρκετή προσοχή για να μην καταστραφεί τελείως ).
Νομίζω όμως ότι μπορείς να το αντικαταστάσεις και με άλλο καινούργιο .
Υπάρχουν τέτοια εξαρτήματα ( ψάξε λίγο στο internet νομίζω ότι κάτι θα βρεις ,αν και συνήθως φτιάχνεται αν καθαριστεί και λιπανθεί σωστά).
Κοίταξε εδώ:
http://www.alps.com/WebObjects/catalog.woa/E/HTML/Encoder/Encoder_list1.html