PDA

Επιστροφή στο Forum : Inverter Cotek



apilot
03-11-12, 16:28
Παιδιά ένας φίλος μου έδωσε ένα Inverter μάρκας COTEK 1000-212 είναι στα 1000w καθαρού ημίτονου. Το πρόβλημα είναι ότι πήρε βρόχινο νερό και χάλασε. Είναι αυτό στην φωτογραφία.
38710387113871238713

Το άνοιξα για επισκευή μα βρήκα 10 τρανζίστορ F3205 Z πρέπει να είναι μάλλον Fet . Δείτε στην φωτογραφία.
38714

Αξίζει να πάρω 10 τρανζίστορ να δοκιμάσω αν γίνεται. Το καθάρισα μα δεν βλέπω κάτι άλλο να έχει βραχυκυκλωμένο. Ούτε μία ασφάλεια δεν έχει κάψει. Δεν το έχω συνδέσει καθόλου στο ρεύμα .Ξέρει κανείς τίποτε από το συγκεκριμένο Inverter. Μία φωτογραφία μετά τον καθαρισμό.
38716
Ψάχνω για σχέδιο μα δεν βρήκα τίποτε στο ιντερνετ.Αν ξέρει κανείς κάτι ας βοηθήσει.Ευχαριστώ

ultra
03-11-12, 16:49
Εχω επισκευασει τετοιο.
Πριν αγορασεις τα IRF3205Z, θα σε συμβουλευα να δεις και τα IGBT στο δευτερευον...
Υπ οψιν, οτι οταν καιγονται αυτα, κουρευουν και τα opto που τα οδηγουν...

apilot
03-11-12, 16:57
Κώστα σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Σχέδιο μήπως έχεις που είναι αυτά τα IGBT.Μήπως είναι αυτά αριστερά απο τα καμένα?Τα είδα είναι καλά αυτά.

ultra
04-11-12, 00:10
Επιβεβαιωσε οτι ειναι οκ οι αντιστασεις 10R στις πυλες των φετ, καθως και οι 10Κ προς την γη.
Τα IGBT ειναι τα 4 ημιαγωγα σε θηκη ΤΟ-247 αριστερα απο τα φετ που ξεκολησες.
Τα opto που τα οδηγουν ειναι τα 4 ολοκληρωμενα σε θηκη DIL8 μπροστα τους.

Notios38
04-11-12, 00:56
Βαγγελη μετρησε τις αντιστασεις στα igpt και IRF στα μπορει να φαινονται καλες ..αλλα εχουν κοψει..στα opto της οδηγησης δεν πρεπει να εχεις θεμα..αλλα δες το οπως λεει και ο Κωστας..δεν νομιζω οτι θα βρεις σχεδιο ...να σε βοηθησει..αν δεν εχει αρπαξει κατι στον επεξεργαστη του..Θα δουλεψει παλι..δες το νερο που περασε και αν εκανε ηλεκτρολυσεις στην πορεια του...ασφαλεια δεν καιγεται παρα σε χοντρο βραχυκυκλωμα....

apilot
04-11-12, 11:06
Κώστα (ultra) σε ευχαριστώ για την απάντηση όπως και τον Δημήτρη.Αυτά τα IGBT είναι καλά και οι αντιστάσεις από τα πρώτα που μέτρησα γιατί αν δείς στην φωτογραφία την πρώτη πρίν τα καθαρίσω φαίνονταν για αρπαγμένα. Είναι Ο.Κ γιαυτό ρωτάω γιατί μου φαίνεται παράξενο να έχει κάψει μόνο τα φέτ F3205Ζ.Τι λέτε και εσείς.Όσο για αυτά τα opto λέτε να έχουν αρπάξει θέλουν άλλαγμα.

ultra
04-11-12, 12:05
Aφου τα IFBT ειναι οκ, τα opto θα ειναι καλα.

Προχωρησε με την αντικατασταση των IRF3205Z.

Το μεγαλυτερο μοντελο των 2ΚW που εχω επισκευασει, αποτελειται απο δυο τετοια κυκλωματα

με το ενα να ειναι master και το αλλο slave (αλλαζουν τα jumper στο control board).

apilot
04-11-12, 12:19
Κώστα ευχαριστώ και πάλι.Τα φέτ πού έχει το δικό μου είναι τα F3205Z πιστεύω να είναι τα ίδια με τα IRF3205Z.Υπάρχουν στα δικά μας μαγαζιά ενοώ Ελλάδα ή πρέπει να τα παραγγείλω απο έξω.Πόσο περίπου κάνουν αν ξέρεις.Περίεργο δεν είναι που δέν έκαψε τίποτα άλλο μετά απο τέτοιο κάψιμο των φέτ.

ultra
04-11-12, 12:26
To πληρες ονομα των φετ ειναι IRF3205Z, και λογικα υπαρχουν.

Αν θες να εισαι ακριβης, ζητα η παρηγγειλε να εχουν το προθεμα "Z", ειναι πιο ευκολοοδηγητα

και ειναι οτι ακριβως βαζει ο κατασκευαστης.

apilot
04-11-12, 12:35
Και πάλι ευχαριστώ Κώστα.Θα πάω αύριο στα μαγαζιά για ψάξιμο.Θα ρίξω μια ματιά στο ιντερνετ τώρα.

genti
04-11-12, 13:31
Στην Ελλάδα υπάρχουν αυτά τα fet.
Το καλοκαίρι που κατέβηκα στην Ελλάδα αγόρασα μερικά, η τιμή τους 1.5-1.8 euro, αλλα το μονο που πρέπει να προσέξεις είναι, να μην σου δώσουν τα (IRF3205).
Πρέπει να βάλεις (IRF3205Z)οπωσδήποτε.
Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξεις τις αντίστασης που τα οδηγούν.

apilot
04-11-12, 17:26
Φίλε (Genti) σε ευχαριστώ για την απάντηση.Αφού υπάρχουν όπως λές θα πάρω οπωσδήποτε τα IRF2305Z.

apilot
05-11-12, 12:55
Παιδιά ας βοηθήσει κάποιος που κατέχει καλά τα Data.Βρήκα τρανζιστορ φέτ IRF 2305PBF ενώ φοράει το IRF 2305Z τι λέτε κάνει να βάλλω απο αυτά τα φέτ.

genti
05-11-12, 18:26
Παράξενο που δεν το είχαν. (Μου τι δίνη με τέτοια μαγαζιά, έχουν ποδιλατο αλλα δεν έχουν ρόδες για ποδιλατο)
Εγώ στη θέση σου δεν θα το ρίσκαρα.
Δεν είναι ακριβώς ίδια τα IRF3205Z με τα IRF3205PBF.
Αν ήταν ενισχυτής, η λίγη διαφορα δεν θα ήταν πρόβλημα, ενώ αυτό είναι inverter και έχει να κάνει με τα volt στην έξοδο, αλλα και πολλά αλλα.


Ψάξε ακόμα λίγο, και αν δεν βρείς, μπορείς να παραγγέλνεις από εδώ.http://www.aliexpress.com/item/50-pcs-IRF-3205Z-55V-75A-170W-ORIGINAL-NEW-IC/573242684.html

ultra
05-11-12, 19:16
Εγω θα διαφωνησω με τον συμφορουμιτη Genti.

ΑΝ ηταν ενισχυτης, κατ αρχην θα ηταν class D, οποτε η διαφορα της χωρητικοτητας

της πυλης θα ηταν παρα πολυ σημαντικη (κατα πασα πιθανοτητα δεν θα δουλευε, η θα τραβουσε υπερβολικο ρευμα).


Μια και ομως τα φετ ειναι στο πρωτευον του inverter, και δεν εχoυν καμμια σχεση "με τα volt στην εξοδο",

αλλα δουλευουν μονο ως διακοπτες, θα εβαζα τα IRF3205pbf (το "PBF" δειχνει μονο οτι ειναι η εκδοση lead free).

kitMAN
05-11-12, 19:43
Συμφωνώ και εγώ με τον Ultra.
Βαγγέλη, μην ανησυχείς και πολύ. Οι διαφορές δεν είναι σημαντικές, ειδικά ανάμεσα στο Ζ και στο PBF που σημαίνει (PB Free) οικολογικό χωρίς μόλυβδο. Και τα δύο είναι βελτιωμένες εκδόσεις του σκέτου IRF3205. Όπως είπε στην αρχή ο Ultra το Z είναι πιο ευκολοδήγητο λόγω χαμηλότερης χωρητικότητας της πύλης.
Οι διαφορές φαίνονται μόνο στον παλμογράφο. Εάν έβαζες το σκέτο IRF3205 θα ήταν λιγάκι πιο αργό, μπορεί να ζεσταινόταν λιγάκι παραπάνω και θα ήθελε μικρότερη αντίσταση πύλης από 10Ω σε 8,2Ω για παράδειγμα.
IRF3205 : 4000 pF
IRF3205Z: 3450 pF
IRF3205PBF :3247 pF
Εγώ θα συνιστούσα για αρχή να αγοράσεις δύο, όπια βρεις, και να κωλύσεις ένα σε κάθε πλευρά για δοκιμή, να δεις αν δουλεύει με μικρό ή και χωρίς φορτίο. Μην τα βάλεις όλα επάνω. Αν υπάρχει και αλλού πρόβλημα, θα τα κάψει πάλι όλα και θα τα κλαις.
Προσοχή. Όταν τα αντικαταστήσεις όλα να προσέξεις να είναι της ίδιας παρτίδας γιατί είναι συνδεμένα παράλληλα και πρέπει όσο γίνεται να μοιράζονται το ίδιο ρεύμα.

genti
05-11-12, 20:12
Εγω θα διαφωνησω με τον συμφορουμιτη Genti.

ΑΝ ηταν ενισχυτης, κατ αρχην θα ηταν class D, οποτε η διαφορα της χωρητικοτητας

της πυλης θα ηταν παρα πολυ σημαντικη (κατα πασα πιθανοτητα δεν θα δουλευε, η θα τραβουσε υπερβολικο ρευμα).


Μια και ομως τα φετ ειναι στο πρωτευον του inverter, και δεν εχoυν καμμια σχεση "με τα volt στην εξοδο",

αλλα δουλευουν μονο ως διακοπτες, θα εβαζα τα IRF3205pbf (το "PBF" δειχνει μονο οτι ειναι η εκδοση lead free).
Κώστα σύμφωνο μαζισου σε αυτό που λες, εxής απόλυτα δίκιο.


Άλλο εννοούσα, αλλα δεν μπορώ να το εξηγήσω καλά στη δικιασας γλώσσα. Δεν πειράζει όμως.


Πάντως αν θα βάλει τα transistor που του είπαν, στην έξοδο του inverter δεν θα έχει ακριβώς τα volt που είχε πριν κάψει τα transistor.
Για αυτό ηπα να ψάξει ακόμα λίγο, μπας και βρει τα γνήσια.
Και τα IRF3205Z δεν έχουν equivalent.
Τα fet που λέμε έχουν διαφορα μεταξύτους, και η διαφορα αυτή θα πειράξει την έξοδο.


Από όλα αυτά που άκου από σένα, βλέπω ότι εxής ασχοληθεί πολύ με inverter, και χαίρομαι πολύ για αυτό.
Είναι παρα πολύ δισxολο να φιαξις μονώσου inverter η να επισχεβασις inverter.
Συγγνώμη που βγήκα εκτος θέματος.
Έχω φιάξει inverter και φιαχνο ακόμα και ξέρω ποσο δισχολο είναι να φιαξις inverter
Τόσο μπορώ να εξηγήσω φιλε κώστα.


Φιλικά
Genti

ultra
05-11-12, 21:54
Άλλο εννοούσα, αλλα δεν μπορώ να το εξηγήσω καλά στη δικιασας γλώσσα. Δεν πειράζει όμως.
Πάντως αν θα βάλει τα transistor που του είπαν, στην έξοδο του inverter δεν θα έχει ακριβώς τα volt που είχε πριν κάψει τα transistor.
Τα fet που λέμε έχουν διαφορα μεταξύτους, και η διαφορα αυτή θα πειράξει την έξοδο.


Δυστυχως δεν μπορω να καταλαβω τι θες να πεις.

Σε τετοιες κατασκευες push/pull ως γνωστον τα φετ δουλευουν σαν διακοπτες.

Στιγμιαια γιεωνουν την ταση εισοδου μεσω του μετασχηματιστη.

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να δημιουργειται μια αυτεπαγωγη,

η ταση της οποιας εξαρταται μονο απο τον λογο σπειρων του πρωτευοντος με το δευτερευον.

Συνεπως δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις οτι η αλλαγη των φετ μπορει να επηρεασει την ταση εξοδου.

Αν θες, για να μην φορτωνουμε αλλο το thread, μπορεις να μου στειλεις πμ στα αγγλικα η γαλλικα.

apilot
06-11-12, 07:58
Φίλε Genti έψαξα σε 5 καλά κταστήματα εδώ στην θεσσαλονίκη μα δεν βρήκα.Μα θα ψάξω και σε άλλα μήπως βρώ.Στο τέλος άν δεν βρώ θα δοκιμάσω τα IRF3205PBF.

apilot
06-11-12, 08:02
Φίλε Κώστα (ultra) οπότε μπορώ να δοκιμάσω τα IRF2305PBF.Το πολύ να κάψω κανά δυό.Αν δουλέψουν βάζω και τα υπόλοιπα.

apilot
06-11-12, 08:13
Φίλε Γιώργο (kitMAN) σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις των φέτ.Λέω να πάρω στην αρχή δύο και να δοκιμάσω.Μπορεί βέβαια να έχει και κάτι άλλο καμένο.Η αξία τους είναι 1,10 ευρώ το καθένα.Βρήκα επίσης IRF3205LPBF και σκέτα IRF 3205.Πάω να πάρω σήμερα και δοκιμάζω και βλέπουμε.Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια Κώστα,Γιώργο και Genti.