Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΝΕΛ ΥΠΕΡΥΘΡΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ



marder
03-11-12, 22:11
Ψάχνοντας γιαεναλλακτικές μορφές θέρμανσης ( το πετρέλαιο πανάκριβο και ο μισθός πανάθλιος ),διάβασα στο internet εκτός των άλλων και για τα πάνελυπέρυθρης ακτινοβολίας.
Έγραφε πολλά και καλά. Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι το πώς λειτουργεί ακριβώς.
Γνώριζαγια θέρμανση υπερύθρων που ακτινοβολούσαν ειδικές λάμπες. Αυτό εδώ το πράμα πωςακτινοβολεί ? σα κορνίζα είναι μεγάλου μεγέθους που εσωτερικά έχει ανθρακονήματα.

Γνωρίζει κανείς σχετικά με αυτό??

genesis
03-11-12, 22:18
Τελικά "καίει" όσο και ένα ηλεκτρικό σώμα "λαδιού"....η διαφορά είναι στον τρόπο που εκπέμπει την ενέργεια....στο τέλος όμως για να ανεβάσει τη θερμοκρασία στον χώρο όσο θα την ανέβαζε και ένα "σώμα λαδιού", θα κάψει το ίδιο.

jimnaf
03-11-12, 22:37
Βασικά, είναι απίστευτα απλό και φτηνό ηλιακό πάνελ για συμπληρωματική θέρμανση

http://karmanor.blogspot.gr/2012/10/blog-post.html

3872138722

legatusgr
07-11-12, 14:46
Εχω φτιαξει 2 τετοια εδω και χρονια. Τα μειον ειναι οτι α) Πρεπει να το βαλεις σε τοιχο για να εχεις την μικροτερη αποσταση απο το πανελ στο σπιτι ωστε η απωλεια θερμοτητας που παραγεις να ειναι σχεδον μηδαμινη
β) Να υπαρχει ηλιος
Στα πλεονεκτηματα ειναι οτι α) αν εχεις ηλιο πολυ ωρα σπαει το κρυο στο δωματιο και βοηθα την θερμανση
β) Λογω οτι εισαγεις στο σπιτι σου καθαρο εξωτερικο ξηρο αερα, δεν αισθανεσαι καθολου κρυο αφου δεν υπαρχει υγρασια. Καταργεις ουσιαστικα και τους αφυγραντηρες.

Εχω δυο ανεμιστηρες η οποιοι ενεργοποιουνται οταν η θερμοκρασια εντος φθασει τους 35c και κλεινουν οταν πεσει κατω απο αυτη

Nemmesis
07-11-12, 15:43
β) Λογω οτι εισαγεις στο σπιτι σου καθαρο εξωτερικο ξηρο αερα, δεν αισθανεσαι καθολου κρυο αφου δεν υπαρχει υγρασια. Καταργεις ουσιαστικα και τους αφυγραντηρες.


ναι ναι.. σιγουρα εχεις φτιαξτει δυο.... αυτα ΔΕΝ βαζουν αερα μεσα στον χωρο... μα καλα τα εφτιαξες και δεν ξερεις οτι δεν βαζουν αερα μεσα στον χωρο???

μποζονιο
07-11-12, 15:58
φανατικος αντιαεικινηστης....
δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

:hahahha:

legatusgr
09-11-12, 09:10
ναι ναι.. σιγουρα εχεις φτιαξτει δυο.... αυτα ΔΕΝ βαζουν αερα μεσα στον χωρο... μα καλα τα εφτιαξες και δεν ξερεις οτι δεν βαζουν αερα μεσα στον χωρο???

Η θα ανακυκλωνεις τον αερα του εσωτερικου χωρου η θα φερνεις αερα απεξω φιλε Θωμα. Και επειδη ΔΕΝ προσβαλω κανενα παιζοντας το εξυπνος και οτι λεω το στοιχειοθετω θα τα βγαλω φωτο σημερα στην ταρατσα μου και αμα θες δες και το exif της φωτο να δεις ποτε βγηκαν αυτες

gas_liosia
09-11-12, 10:55
Παιδιά... έχω την εντύπωση οτι μπερδεύεστε. Τα υπέρυθρα θερμαντικά σώματα δεν έχουν καμία σχέση με τα ηλιακά που αναφέρετε από το 2ο post και μετά. Μιλάμε για ένα panel τύπου κάδρο που απλά συνδέεται στην πρίζα και καταναλώνει από 400W μέχρι 1.000+ ανάλογα το panel και τις απαιτήσεις του χώρου. Για ένα μικρό υπνοδωμάτιο δεν χρειάζονται πάνω από 400-600W.

geronimo
09-11-12, 11:18
Ρε παιδιά, έχω μία TH 450, και δύο 4-1000, θα κάνουν δουλειά για δωμάτιο 12 τμ?

http://tubedata.milbert.com/sheets/088/4/450TH.pdf 90 watt νήμα

http://www.radiowrench.com/sonic/so02018.html 157,5 watt νήμα *2 315 watt

Άσε που φωτίζουν κιόλας...........

legatusgr
09-11-12, 11:22
Παιδιά... έχω την εντύπωση οτι μπερδεύεστε. Τα υπέρυθρα θερμαντικά σώματα δεν έχουν καμία σχέση με τα ηλιακά που αναφέρετε από το 2ο post και μετά. Μιλάμε για ένα panel τύπου κάδρο που απλά συνδέεται στην πρίζα και καταναλώνει από 400W μέχρι 1.000+ ανάλογα το panel και τις απαιτήσεις του χώρου. Για ένα μικρό υπνοδωμάτιο δεν χρειάζονται πάνω από 400-600W.

Eγω αναφερομαι για τα ηλιακα.Δεν αναφερομαι στα της υπερυθρης θερμανσης.

legatusgr
10-11-12, 18:46
ναι ναι.. σιγουρα εχεις φτιαξτει δυο.... αυτα ΔΕΝ βαζουν αερα μεσα στον χωρο... μα καλα τα εφτιαξες και δεν ξερεις οτι δεν βαζουν αερα μεσα στον χωρο???

http://i184.photobucket.com/albums/x21/legatusgr/heaters.jpg
Λοιπον για να μην μπερδευομαστε αυτα τα δυο εχω φτιαξει και φυσικα δεν εχουν σχεση με την υπερυθρη αλλα με το θεμα του jimnaf. Εκμεταλευομενος την αρχη λειτουργιας του ηλιακου θερμοσιφωνα , θερμαινεις αερα και το διοχευτευεις στο εσωτερικο του σπιτιου σου σαν συμπληρωματικη θερμανση. Το 1ο στο βαθος το εφτιαξα το 2008 και το δευτερο τελος του 2010 ενω το 3ο προγραμματιζεται για το 2013. Απο τα αποτελεσματα του 1ου σχεδιαστηκε βελτιωμενο το 2ο κλπ. Απο τις αρχες του 1900 υπαρχουν καταχωρημενες εφευρεσεις στην αντιστοιχη υπηρεσια των ΗΠΑ, εχουν γραφτει διδακτορικα και μεταπτυχιακα, ενω εμπορευσιμο τετοιο στις ΗΠΑ κανει κανα 1000ευρω+.Σε πιο απλη μορφη δουλευουν και σαν ξηραντηρια.
Κατω αριστερα τους διακρινονται τροφοδοτικα απο ΗΥ. Αυτα ουσιαστικα ειναι τα φιλτρα αερα για να φιλτραρεται οτι βαζεις. Τα καλωδια που εχει η ταρατσα ειναι η τροφοδοσια τους.

jimnaf
10-11-12, 20:49
Ψάχνοντας γιαεναλλακτικές μορφές θέρμανσης ( το πετρέλαιο πανάκριβο και ο μισθός πανάθλιος ),διάβασα στο internet εκτός των άλλων και για τα πάνελυπέρυθρης ακτινοβολίας.
Έγραφε πολλά και καλά. Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι το πώς λειτουργεί ακριβώς.
Γνώριζαγια θέρμανση υπερύθρων που ακτινοβολούσαν ειδικές λάμπες. Αυτό εδώ το πράμα πωςακτινοβολεί ? σα κορνίζα είναι μεγάλου μεγέθους που εσωτερικά έχει ανθρακονήματα.

Γνωρίζει κανείς σχετικά με αυτό??



Παιδιά... έχω την εντύπωση οτι μπερδεύεστε. Τα υπέρυθρα θερμαντικά σώματα δεν έχουν καμία σχέση με τα ηλιακά που αναφέρετε από το 2ο post και μετά. Μιλάμε για ένα panel τύπου κάδρο που απλά συνδέεται στην πρίζα και καταναλώνει από 400W μέχρι 1.000+ ανάλογα το panel και τις απαιτήσεις του χώρου. Για ένα μικρό υπνοδωμάτιο δεν χρειάζονται πάνω από 400-600W.


Το μήνυμα μου σχετίζετε με την πρόθεση του marder για εναλλακτική μορφή θέρμανσης.
Τα πάνελ υπερύθρων στην ουσία είναι για πέταμα , η έστω για μια γρήγορη απόψυξη.

marder
15-11-12, 19:12
Το θέμα αναγνώστηκε από 848 συνφορουμίστες. Είχε 11 απαντήσεις έως σήμερα, εκ των οποίων οι 8 ήταν εκτός θέματος. Τελικά δεν μπόρεσα να ενημερωθώ και να μάθω κάτι περισσότερο απ ότι γνωρίζω. Πάντως ευχαριστώ όλους.

bchris
15-11-12, 19:31
Το θέμα αναγνώστηκε από 848 συνφορουμίστες. Είχε 11 απαντήσεις έως σήμερα, εκ των οποίων οι 8 ήταν εκτός θέματος. Τελικά δεν μπόρεσα να ενημερωθώ και να μάθω κάτι περισσότερο απ ότι γνωρίζω. Πάντως ευχαριστώ όλους.


Ισως αν ειχες ακολουθησει την σωστη διαδικασια απο την αρχη, να μην ειχες απογοητευτει τοσο...
Ποια ειναι η σωστη διαδικασια θα ρωτησεις.

!!! Forum Search !!! Ειναι επανω δεξια, παντα εκει και παντα προθυμη.
Αν εβαζες μονο την λεξη "ΥΠΕΡΥΘΡΗ" θα εβλεπς στην πρωτη σελιδα, τα παρακατω:

ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=57353)
ΣΟΜΠΑ ΥΠΕΡΥΘΡΩΝ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59381)

picdev
15-11-12, 19:55
http://i184.photobucket.com/albums/x21/legatusgr/heaters.jpg
Λοιπον για να μην μπερδευομαστε αυτα τα δυο εχω φτιαξει και φυσικα δεν εχουν σχεση με την υπερυθρη αλλα με το θεμα του jimnaf. Εκμεταλευομενος την αρχη λειτουργιας του ηλιακου θερμοσιφωνα , θερμαινεις αερα και το διοχευτευεις στο εσωτερικο του σπιτιου σου σαν συμπληρωματικη θερμανση. Το 1ο στο βαθος το εφτιαξα το 2008 και το δευτερο τελος του 2010 ενω το 3ο προγραμματιζεται για το 2013. Απο τα αποτελεσματα του 1ου σχεδιαστηκε βελτιωμενο το 2ο κλπ. Απο τις αρχες του 1900 υπαρχουν καταχωρημενες εφευρεσεις στην αντιστοιχη υπηρεσια των ΗΠΑ, εχουν γραφτει διδακτορικα και μεταπτυχιακα, ενω εμπορευσιμο τετοιο στις ΗΠΑ κανει κανα 1000ευρω+.Σε πιο απλη μορφη δουλευουν και σαν ξηραντηρια.
Κατω αριστερα τους διακρινονται τροφοδοτικα απο ΗΥ. Αυτα ουσιαστικα ειναι τα φιλτρα αερα για να φιλτραρεται οτι βαζεις. Τα καλωδια που εχει η ταρατσα ειναι η τροφοδοσια τους.
Ωραία δουλειά! τα είδα στο youtube και έλεγα να ανοίξω θέμα με ηλιακά αερόθερμα, συνήθως τα έφτιαχναν με κουτάκια απο αναψυκτικά που τα έβαφαν μαύρα και ένα μοτέρ και είναι έτοιμο.
Τι απόδοση έχεις? δηλαδή ένα τέτοιο σου ζεσταίνει ένα δωμάτιο τη μέρα?

marder
15-11-12, 20:15
Ευχαριστώ Χρήστο για την απάντησή σου. Όντως πολύ ενδιαφέροντα τα λινκ. Αν τα έβαζες στην αρχή όλα θα ήταν καλύτερα.

jimnaf
15-11-12, 21:35
Ψάχνοντας γιαεναλλακτικές μορφές θέρμανσης ( το πετρέλαιο πανάκριβο και ο μισθός πανάθλιος ),διάβασα στο internet εκτός των άλλων και για τα πάνελυπέρυθρης ακτινοβολίας.
Έγραφε πολλά και καλά. Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι το πώς λειτουργεί ακριβώς.
Γνώριζαγια θέρμανση υπερύθρων που ακτινοβολούσαν ειδικές λάμπες. Αυτό εδώ το πράμα πως ακτινοβολεί ? σα κορνίζα είναι μεγάλου μεγέθους που εσωτερικά έχει ανθρακονήματα.

Γνωρίζει κανείς σχετικά με αυτό??



Φίλε marder
Θέλω και εγώ να σου πω, ότι ο τίτλος του θέματος από μόνος του, δεν καθορίζει ξερά μια συζήτηση που γίνεται.
Οι πρώτες σου λέξεις, στην εξήγηση αυτού που αναζητάς, πιθανόν να ήταν λανθασμένες και μας οδήγησαν και σε λανθασμένες απαντήσεις.
Δεν νομίζω να θεωρείς τα πάνελ υπέρυθρης, εναλλακτική λύση,ως προς το πετρέλαιο........ και η ΔΕΗ πανάκριβη είναι.
Θεωρώ λοιπόν, ότι οι απαντήσεις που δόθηκαν ήταν σωστές κατά70% εκτός από 1 - 2 που έκαναν λίγο πλάκα που κατά την γνώμη μου χρειάζεται πότε πότε.
Την επόμενη φορά θα φοβάμαι να σου απαντήσω, μήπως από παρανόηση βγω εκτός θέματος .
Πάντα φιλικά !!!!!!!!

picdev
15-11-12, 21:53
Το θέμα αναγνώστηκε από 848 συνφορουμίστες. Είχε 11 απαντήσεις έως σήμερα, εκ των οποίων οι 8 ήταν εκτός θέματος. Τελικά δεν μπόρεσα να ενημερωθώ και να μάθω κάτι περισσότερο απ ότι γνωρίζω. Πάντως ευχαριστώ όλους.

λοιπόν τα πάνελ που λές είναι απλά ηλεκτρικές αντιστάσεις, δηλαδή όσο λένε τόσο καταναλώνουν , ξέρεις πόσο κάνει η κιλοβατόρα και υπολογίζεις,
οι κατασκευαστές τους ισχηρίζονται ότι οι αντιστάσεις είναι καλυμένες με ένα ειδικό υλικό που μεταφέρει τη θερμότητα με υπέρυθτη ακτινοβολία και όχι με τον αέρα!
άρα σε ζεσταίνει απευθείας στο σώμα σου χωρίς να ζεσταίνει τον αέρα , άρα είναι οικονομικό γιατί δεν σπαταλά ενέργεια στο άερα :lool:
λογικά θα έχουν και ειδικό υπέρυθρο θερμοστάτη γιατί οι κοινοί θερμοστάτες μετράνε θερμοκρασία του αέρα :lool:
Γενικα απο τη φυσική ξέρουμε οτι κάθε σόμπα που εκπέμπει θερμότητα εκπέμπει και υπέρυθρη ακτινοβολία για αυτό λειτουργούν και οι υπέρυθρες κάμερες

geronimo
16-11-12, 00:23
Ρε παιδιά, έχω μία TH 450, και δύο 4-1000, θα κάνουν δουλειά για δωμάτιο 12 τμ?

http://tubedata.milbert.com/sheets/088/4/450TH.pdf 90 watt νήμα

http://www.radiowrench.com/sonic/so02018.html 157,5 watt νήμα *2 315 watt

Άσε που φωτίζουν κιόλας...........


Τώρα που λύθηκε το θέμα του φίλου, για την υπέρυθρη θα μου λύσει κανείς την απορία αν θα ζεσταθώ με αυτές?
Έχω βέβαια και κάτι μικρές (6L6-EL 504-6146-813-4400 και κάτι EEC82).

Υ.Γ.Πάντος εγώ από πέρυσι έβαλα ξυλόσομπα με φούρνο στο διαμέρισμα, γιατί με την ΔΕΗ εκεί που θα πάει του χρόνου 30% αύξηση δέν μας σώνει τίποτα..........με το χάι - χάι....

Άντε τα έκανα 100 τα μυνήματα, να τα χιλιάσω......έχω και τα γενέθλια μου σήμερα....

legatusgr
18-11-12, 22:46
Picdev...Σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος χωρις βεβαια να αντικαθιστα πληρως ενα θερμαντικο σωμα.Αν δεν ανοιξεις θεμα για αυτο, καθοτι ειμαστε Off topic μπορω να σου πω λεπτομερειες σε κανενα mail

Κυριακίδης
25-11-12, 19:04
Picdev...Σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος χωρις βεβαια να αντικαθιστα πληρως ενα θερμαντικο σωμα.Αν δεν ανοιξεις θεμα για αυτο, καθοτι ειμαστε Off topic μπορω να σου πω λεπτομερειες σε κανενα mail

Φίλε Μιχάλη συγχαρητήρια κυρίως για την "πράξη" σου ..... καθώς οι Έλληνες λένε πολλά και κάνουν λίγα ! ....
Θα ήθελα προσωπικά να σε ρωτήσω μια λεπτομέρεια για αυτήν την κατασκευή (ηλιακό αερόθερμο) .
Έβλεπα σε διάφορα Link ότι άλλοι τα φτιάχνουν τα πάνελ χωρίς την ανάγκη ανεμιστήρα ... ακολουθώντας τους νόμους της φυσικής όπου τα θερμότερα σώματα οδηγούνται προς τα άνω κτλ (κυρίως για κατασκευές όπου τοποθετούνται αντικριστά στον χώρο όπου θέλεις να θερμάνεις) ...

Όμως στην δική σου κατασκευή εντύπωση μου έκανε το ότι είναι τοποθετημένα τα πάνελ σε προφανώς πολύ απομακρυσμένο χώρο . Και αυτονόητο είναι και σωστή η επιλογή σου για βεβιασμένη κυκλοφορία με ανεμιστήρα.

Θα ήθελα να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες ... π.χ. στην υπάρχουσα κατασκευή σου σε πόσα μέτρα απόσταση περίπου καταφέρνει να στείλει αυτήν την θερμότητα και με τι είδους ανεμιστήρες.

Τι είδους σωληνώσεων έχεις βάλει ... π.χ. με μόνωση ? κτλ
Δώσε ένα χρονοδιάγραμμα απόδοσης (στο περίπου) ... π.χ. σε μέρα με ηλιοφάνεια με εξωτερική θερμοκρασία κτλ , σε πόσο χρόνο και για πόσα περίπου τετραγωνικά μέτρα χώρου έβλεπες τις αποδόσεις κτλ