PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι χρήσιμο αυτό το μοτέρ για οτιδήποτε;



makatas
04-11-12, 18:59
Καλησπέρα σας παιδιά.
Ήθελα τη βοήθεια κάποιου γνώστη σχετικά με ένα μοτέρ που έβγαλα από παλιό πλυντήριο τύπου κατσαρόλας (αυτά που είναι κυλινδρικά, μεγάλα σαν καζάνι και περιστρέφει όχι τον κάδο αλλά το νερό μέσα μόνο, συγκεκριμένα ήταν Ελληνικό πλυντήριο REX).

Το μοτέρ φαινεται να είναι universal.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πιθανότητα να χρησιμεύσει πρωτίστως για παραγωγή ενέργειας και αν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε καμιά ιδέα τι να το κάνω έτσι σε δουλειά να βρισκόμαστε.
387323873338734

makatas
06-11-12, 11:43
Παιδιά μπορεί κανείς να βοηθήσει με αυτό το μαραφέτι; Είναι χρήσιμο ή να το βάψω μπλε και να το πετάξω στη λίμνη;

rama
06-11-12, 13:41
Με μικρή μετατροπή, μπορεί να γίνει θηρίο για λείανση. Δες τι έκανε ο τυπάς.
http://woodgears.ca/reader/petos.html

makatas
06-11-12, 19:52
Αν και μάλλον δεν θα εφαρμόσω ακριβώς αυτήν την ιδέα, μου δίνεις μια κατεύθυνση και σε ευχαριστώ πολύ. Κάτι θα σκαρφιστώ σχετικό, και πιστεύω κάτι χρήσιμο μπορεί να γίνει επειδή το μοτέρ είναι ολιγόστροφο.
Πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις εγώ θέτω ως προτεραιότητα τις δυνατότητες του μοτέρ για παραγωγή ενέργειας, π.χ. ως μίνι ανεμογεννήτρια (και δεν έχω ιδέα αν υπάρχουν τετοιες δυνατότητες)...ξέρετε αν εχει αυτό μόνιμους μαγνήτες;

chip
06-11-12, 20:20
:001_rolleyes:
αν δεν είχε πετάξει το rex η μητέρα μου στα τέλη της δεκαετίας του 80 θα μου ήταν χρήσιμο γιατί είχε πάρει νερά και είχε κολήσει το μοτερ και δεν ξεκολούσε με τίποτα (γυρνούσε με δυσκολία)..
Της μητέρας μου πρέπει να ήταν αγορασμένο γύρω στο 1975 και ήταν γαλάζιου χρώματος... και το δίκο σας γαλάζιο ήταν?

makatas
06-11-12, 20:25
Το σώμα του ήταν χρώμα ασημί (μέταλλο) και είχε κατι σαν μπλε βαφή στο κέντρο. Με τα γράμματα REX μεγάλα.
Είχε πλάκα το πλυντήριο αυτό σαν καζάνι ήταν αλλά πλέον δεν μπορούσε να ζεστάνει το νερό και ζεσταίναμε με κατσαρόλες χαχα
Πάντως το μοτέρ φαίνεται καλοφτιαγμένο και τίγκα στο μέταλλο, πραγματικά συμπαγές. Μακάρι να μπορώ να το κάνω κάτι θα λυπηθώ να το πετάξω.

bchris
07-11-12, 01:43
Αν εχεις χωρο, ισως θα μπορουσε να γινει ενα πολυ ωραιος τροχος παγκου ή τοιχου.

chip
07-11-12, 10:17
της μητέρας μου ήταν πλαστικό όλο το πλυντήριο και δεν είχε δυνατότητα να ζεσταίνει νερό... έπρεπε να το γεμίσεις με ζεστό νερό που είχες ζεστάνει με το θερμοσύφωνα....

makatas
07-11-12, 10:42
Είχα το βελτιωμένο μοντέλο τότε χαχαχα.
Πάντως είχε πολύ πλάκα να το έχεις να γυρίζει και να το ανακατεύεις από πάνω με ξύλο σαν να ήταν κατσαρόλα φαγητού επειδή δεν μπορούσε να γυρίσει μεταξύ τους τα ρούχα.

Η ιδέα του τροχού/ συσκευής λείανσης γίνεται ολοένα και πιο ενδιαφέρουσα, αλλά δεν ξέρω αν επαρκεί η ταχύτητα του μοτέρ, θα το ψάξω. Με ένα SCR controller ρυθμίζεις και τις στροφές άνετα πάντως.

γάτος
07-11-12, 11:15
Από ότι θυμάμαι είχε στο πάτο του μία μισή σφαίρα με μικρές ακτινωτές ραβδώσεις που ήταν στον άξονα του μοτέρ για να γυρνάει τα ρούχα.
Και μετά κατέβασμα το σωληνάκι για να αδειάσει τα σαπουνόνερα!

Νομίζω κι εγώ ότι ο τροχός είναι ότι πρέπει.

makatas
07-11-12, 12:00
Για την ακρίβεια είχε ένα μεταλλικό "δίσκο" που είχε επάνω του εξογκώματα σε μορφή βουνών και εσοχές σε μορφή κοιλάδων. Αυτό περιστρεφόταν από το μοτέρ και δημιουργούσε κυματισμούς.
Φυσικά αυτό δεν επέζησε, αλλιώς δεν μπορούσα να βγάλω το μοτέρ.
Ο τροχός είναι στα υπόψιν, αλλά είχα φαεινή ιδέα, δεδομένης και της περιόδου την οποία διανύουμε ( κοπή καυσόξυλων).
Λέτε να μπορώ να το μετατρέψω σε κάποια μορφή πριονοκορδέλας ώστε να κόβω τα μακρυά ξύλα σε μικρότερα μεγέθη;

ΥΓ. Δοκίμασα το μοτέρ χωρίς φορτίο σε AC και μόνο που δεν πέταξε. Εκτός κι αν με φορτίο μειωθεί πολύ η ταχύτητα του, το μοτέρ τελικά δεν είναι λιγόστροφο. Το αντίθετο θα έλεγα.

γάτος
07-11-12, 12:58
Εεεε εσύ το περιγράφεις καλύτερα. Εγώ το θυμάμαι σαν όνειρο. Πάνε και 20 χρόνια από τότε που το χάζευα!!!
Για τα καυσόξυλα προτείνω τσεκούρι! Τρελή γυμναστική!
Η κρίση θα μας κάνει μοντέλα!

micalis
07-11-12, 22:21
Φιλε Μακη,αυτο το μοτερ ειναι απο ηλεκτρικη σκουπα και ειναι επικινδυνο να δουλευει ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΤΙΟ.

bchris
07-11-12, 22:55
Φιλε Μακη,αυτο το μοτερ ειναι απο ηλεκτρικη σκουπα και ειναι επικινδυνο να δουλευει ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΤΙΟ.
Ωρες-ωρες αναρωτιεμαι...
12 post πιο πανω ο ανθρωπος λεει οτι το εβγαλε απο πλυντηριο.
Δεν μπηκες στον κοπο να διαβασεις πριν απαντησεις?

Με το μπαρντον δηλαδη κιολας.

makatas
07-11-12, 22:57
Με βάζεις σε σκέψεις. Την ίδια περίοδο που διέλυσα το πλυντήριο, διέλυσα και μία delonghi cobra. Λες να έκανα λάθος;
Το ξέρω πάντως ότι δεν πρέπει να δουλεύει χωρίς φορτίο. Εγώ το έβαλα στην πρίζα για δέκατα του δευτερολέπτου αλλά και πάλι μόνο που δεν πέταξε.
Αν είναι όντως της σκούπας τότε πρέπει να είναι 1500w άραγε είναι χρήσιμο;

EDIT Φίλε Χρήστο νομίζω το λάθος είναι όλο δικό μου. Ο Μιχάλης έχει δίκιο, είμαι σχεδόν σίγουρος πλέον ότι είναι από την cobra της delonghi.
Χίλια συγνώμη, το είχα βγάλει μήνες πριν και τα είχα μπερδέψει στο μυαλό μου.

bchris
08-11-12, 00:36
Στη περιπτωση αυτη, πιστευω οτι οφειλω κι εγω μια συγγνωμη στον Μιχαλη.

γάτος
08-11-12, 11:44
Συνφορουμίτη Μάκη μας έστειλες! Από σκούπα λοιπόν!

makatas
08-11-12, 11:47
Παιδιά συγνώμη το ξέρω είμαι καμένος έχω τσουρουφλιστεί λιγάκι :001_rolleyes: